Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Taticii Trec La Schimbat Scutece
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi
manu1981
De la 1 martie, ambii părinți vor fi obligați, oficial, să-și ia concediu pentru îngrijirea bebelușului, conform unei directive europene care spune că și tatăl, mai mult absent în viața celui mic, trebuie să-i schimbe scutecele, să-i încălzească biberonul cu lapte și să-l ducă la culcare.

Conform legislației, cel puțin o lună din perioada totală a concediului de creștere a copilului este alocată uneia dintre persoanele care nu a solicitat acest drept. În situația în care partenerul nu solicită dreptul la concediul care îi revine, celălalt părinte nu poate beneficia de concediu în locul acestuia.

S-ar putea spune că noua reglementare vine ca un cadou de Mărțișor pentru mămicile care clamează de multe ori că partenerii lor nu se implică suficient în creșterea copiilor.

Noua reglementare se aplică pentru copiii născuți după 1 martie 2012. Indemnizația de creștere a copilului nu poate depăși 3.400 de lei și, până acum, putea fi luată ori de mamă, ori de tată, după cum își dorea fiecare cuplu în parte. În ultimii ani, numărul bărbaților români care au intrat în concediu de paternitate a crescut, mai ales pe fondul crizei și al pierderii joburilor. Conform raportărilor de la Ministerul Muncii, în 2010, dintr-un număr total de 18.200 de persoane care au ieșit din șomaj pentru a trece în concediu de creștere a copilului, circa 7.000 erau bărbați, respectiv 38%.

În timpul în care tatăl preia responsabilitățile casnice, mama va merge la muncă și nu va mai primi în acea perioadă indemnizația de creștere a copilului, dar, în schimb, partenerul ei va beneficia de acest drept.

Sursa: http://www.adevarul.ro/actualitate/social/..._649135412.html
manu1981
Ce spuneti de aceasta reglementare?
Eu ma gandesc ce se va intampla cu bebelusii care sunt alaptati. Daca in ceea ce priveste alte lucruri ca schimbatul scutecelor, nu va fi neaparat o problema, cum vor putea oare tatii sa aiba grija de partea de alaptat? unsure.gif
Alondra
Am vazut ieri pe facebook stirea asta...mi se pare o tampenie! nervi.gif
1. vorba ta, ce se intampla cu bebeii alaptati, ca doar taticii nu ii pot alimenta
2. si mama cum adica in luna aia sa se intoarca la servici ?Pai ce o primesc angajatorii pt o luna!?Nu stiu ca de obicei din ce am vazut, exceptand cateva domenii, mama nu prea se mai intoarce la vechiul loc de munca dupa 2 ani de stat acasa de ex , ori i se desfinteaza postul, chipurile, ori pur si simplu i se spune "pa" ....

Astia-s niste ordinari, ca sa zic frumos! mad.gif Si in baza la ce? Lege romaneasca nu e..cel putin nu inca, nu?
manu1981
QUOTE(Alondra @ Feb 20 2012, 01:21 PM) *
Am vazut ieri pe facebook stirea asta...mi se pare o tampenie! nervi.gif
1. vorba ta, ce se intampla cu bebeii alaptati, ca doar taticii nu ii pot alimenta
2. si mama cum adica in luna aia sa se intoarca la servici ?Pai ce o primesc angajatorii pt o luna!?Nu stiu ca de obicei din ce am vazut, exceptand cateva domenii, mama nu prea se mai intoarce la vechiul loc de munca dupa 2 ani de stat acasa de ex , ori i se desfinteaza postul, chipurile, ori pur si simplu i se spune "pa" ....

Astia-s niste ordinari, ca sa zic frumos! mad.gif Si in baza la ce? Lege romaneasca nu e..cel putin nu inca, nu?

Banuiesc ca pana la urma se va merge pe varianta tata sa stea acasa cu bebe in ultima luna de concediu a mamei, ca e complicat sa revii la serviciu o luna apoi sa te intorci in CIC. Cat priveste legea, Romania e obligata, fiind membra a UE, sa aplice legile uniunii, asa ca de la 1 martie intra in vigoare si la noi prevederile europene.
giulia_0319
mie personal, mi se pare o tampenie...si prima intrebare care mi-a venit in minte a fost exact cea cu alaptatul...insa cred si eu ca majoritatea vor opta sa isi ia acea luna in ultima inainte ca mama sa se intoarca a servici.
de parca intr-o luna poti responsabiliza un barbat rolleyes.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.