Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Intarzie Sa Apara Caninii
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Copii intre 1 si 3 ani
Florentina-Carmen
Buna mamici,
Am nevoie de ajutorul si de sfaturile voastre pray.gif
Am o fetita de 2ani si 1 luna.Si sunt ingrijorata de intarzierea aparitiei caninilor.
Primi dintisori iau erupt la 1an si 3 luni
Acum are: -4 incisivi jos
-3 incisivi sus
-4 masele,cate una pe fiecare parte jos si sus
Va rog sa imi spuneti cum ma puteti fatui.
Sa mai confruntat cineva cu asa ceva?
Ajutor!
QUOTE
oFloare1.gif
anku
eu!!!primul dinte ia iesit la un an fix!!!
acum avem 2 ani 10 luni dar inca nu avem toate maselile!!!caninii cam la 2 ani i-au aparut!!!
am fost la dentist...si azis ac este totul ok...apropos... poate .e mai bine ca nu ia iesit asa repede...mie multa lume asa mi-a spus!!!intr-adevar are niste dinti f frumosi!!!
Florentina-Carmen
Si mie tot asa mi se spune si intradevar putini dintisori pe care ii are sunt sanatosi si ii ingrijim in continuare.Dar am o neliniste in aceasta privinta pt ca de la 1 an si 9 luni pana in prezent nu a mai dat nici-un semn ca ar mai iesi vreunul
Se vede pe coroana dentara ceva alb acolo,dar nici-un senm vizibil de umflare a gingiutei sau roseata,nimic.
Mai ma intreb daca nu cumva o fi o lipsa a calciului in organim care sa intarzie aparitia lor
Florentina-Carmen
QUOTE(anku @ Nov 7 2011, 02:22 PM) *
eu!!!primul dinte ia iesit la un an fix!!!
acum avem 2 ani 10 luni dar inca nu avem toate maselile!!!caninii cam la 2 ani i-au aparut!!!
am fost la dentist...si azis ac este totul ok...apropos... poate .e mai bine ca nu ia iesit asa repede...mie multa lume asa mi-a spus!!!intr-adevar are niste dinti f frumosi!!!

Multumesc de sfat si ma bucur ca am mai gasit pe cineva asemanator floare2.gif
anku
QUOTE(Florentina-Carmen @ Nov 7 2011, 03:47 PM) *
Si mie tot asa mi se spune si intradevar putini dintisori pe care ii are sunt sanatosi si ii ingrijim in continuare.Dar am o neliniste in aceasta privinta pt ca de la 1 an si 9 luni pana in prezent nu a mai dat nici-un semn ca ar mai iesi vreunul
Se vede pe coroana dentara ceva alb acolo,dar nici-un senm vizibil de umflare a gingiutei sau roseata,nimic.
Mai ma intreb daca nu cumva o fi o lipsa a calciului in organim care sa intarzie aparitia lor

nu cred ca e lipsa de calciu...Darius a avut mereu tot ce a tb!!!pur simplu unora le apare dntii mai tarziu...am mai auzit povesti ac ar fi si de cat de repede se incepe alimentatia solida...dar nu prea cred!!!
anku
QUOTE(Florentina-Carmen @ Nov 7 2011, 03:51 PM) *
Multumesc de sfat si ma bucur ca am mai gasit pe cineva asemanator floare2.gif

cu placere!!! floare2.gif
carmen.cati
Mariei i-au iesit caninii in jurul varstei de 2 ani si 9 luni...primul dinte a erupt cand avea 11 luni..apoi restul destul de incet ...cu perioade mari intre eruptii....Si noi am mers la dentist si ni s-a spus sa stam linistiti ca vor iesi pana la 3 ani ...si cam asa a fost...

Una peste alta nu cred ca e motiv de ingrijorare.....

Sanatate multa!!!!!
Florentina-Carmen
Nici nu stiti cat ma bucu si ma linisteste faptul ca am gasit persoane care sa isi impartaseasa din experienta cu mine si sa imi sara in ajutor.Am mai postat sipe alte saituri ingrijorarea mea si nimeni nu ma ajutat. VA MULTUMESC MULT DE TOT !!!
Si sa va traiasca copilasi si voi pe langa ei !!!
carmen.cati
SI VOI SA FITI SANATOSI!!!!!!

Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.