Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Problema Mate
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Copii pana la 14 ani > Meditatii la diverse materii, pentru mamici si tatici
neruku
Buna Matei
Ma ajuti te rog cu o problema? multumesc
5.Daca trei numere naturale consecutive au suma 138, atunci cel mai mare are cifra unitatilor:
1. ? 7
2. ? 5
3. ? 0
4. ? 6
5. ? 4
6. ? 2 sau 9
Matei
QUOTE(neruku @ Sep 15 2011, 10:11 AM) *
Buna Matei
Ma ajuti te rog cu o problema? multumesc
5.Daca trei numere naturale consecutive au suma 138, atunci cel mai mare are cifra unitatilor:
1. ? 7
2. ? 5
3. ? 0
4. ? 6
5. ? 4
6. ? 2 sau 9


Salut Nerucu!
Cele trei numere consecutive pot fi : n, n+1, n+2
Cel mare v fi, desigur, n+2
Deci n+n+1+n+2=138
adica:
3n+3=138
3n=135
n=45
iar numarul cel mare va fi n+2=47
Raspunsul corect va fi 1. 7
Nu mai stiu in ce clasa esti! Rezolvarea se poate face si prin metoda segmentelor!




hellen
Buna!!! Ieri a avut fica-mea o problema de genul: Suma unor numere este 77. Care sunt numerele daca produsul lor e tot 77?
Eu nu i-am dat de capat. Precis e vre-un procedeu matematic pe care l-am uitat. Tare m-as bucura de putin ajutor. Mersi anticipat de timpul acordat!
Matei
QUOTE(hellen @ Sep 15 2011, 11:41 AM) *
Buna!!! Ieri a avut fica-mea o problema de genul: Suma unor numere este 77. Care sunt numerele daca produsul lor e tot 77?
Eu nu i-am dat de capat. Precis e vre-un procedeu matematic pe care l-am uitat. Tare m-as bucura de putin ajutor. Mersi anticipat de timpul acordat!

de acord cu ajutorul , dar enuntul trebuie sa fie corect! chestia cu "problema de genul...";probabil e vorba de doua numere...etc
apoi, in ce clasa e elevul? etc....


Matei
QUOTE(Matei @ Sep 15 2011, 12:20 PM) *
de acord cu ajutorul , dar enuntul trebuie sa fie corect! chestia cu "problema de genul...";probabil e vorba de doua numere...etc
apoi, in ce clasa e elevul? etc....

Daca numerele sunt naturale merge si asa:
7x11x1x1....x1 =77 (factorul 1 apare de 59 ori!)
7+11+1+1+....+1=77 unde termenul 1 apare de 59 ori!
hellen
QUOTE(Matei @ Sep 15 2011, 11:21 AM) *
Daca numerele sunt naturale merge si asa:
7x11x1x1....x1 =77 (factorul 1 apare de 59 ori!)
7+11+1+1+....+1=77 unde termenul 1 apare de 59 ori!


Mersi mult!!!
Problema e asa (am formulat-o eu altfel): Scrieti nr. 77ca o suma de nr. naturale, astfel incat produsul acestor nr. sa fie tot 77.
Multumesc de rezolvare!!! Acum mie foarte logic oFloare.gif .
neruku
Multumesc mult, mult de tot, Matei pentru ajutor.
Sunt clasa V a.
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.