Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mama A 2 Ingerase: Natalia Si Ana Maria
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Povestea Ta > In amintirea ingerasilor ce au plecat prea devreme
Pagini: 1, 2
d_pitica
Dumnezeu îți dă, câteodată, o palmă atunci când te aștepți mai puțin. De ce?. Această întrebare mi-am pus-o mereu. Nu știu și nu cred că o să aflu vreodată.
Am ramas gravida in urma unui FIV reusit, cu 2 fete: Natalia si Ana Maria, copii pe care ne-am dorit cu ardoare si pentru care ne pregatisem sa le oferim totul. Nu ne-am gandit ca ce le lipseau era sanatatea.
De parca nu ne lipsea faptul ca eram nenorociti de veste ca ne numaram printre putinele cupluri infertile( sotul probleme cu spermatozoizii iar eu cu chisturi), m-am trezit din cauza tratamentului de stimulare cu diferite complicatii ( ascita ) care m-au facut sa stau la pat pe toata perioada sarcinii. Pana aici a fost bn, ce nu faceam pt fetele mele.
Problema a aparut la 22 sapt cand in urma unui control obisnuit, dr gine a observat ca am colul deschis (fara niciun simptom: contractii, sangerari....). M-a operat de urgenta, apoi am stat o sapt in spital sub observatie, dupa care m-a exteenat cu recomandarea sa stau in pat pana la 28 de sapt apoi sa vin la un control
N-a durat o sapt de stat acasa, ca la 24 de sapt simtind o usturime am fost iar la un control: diagnosticul-dilatare de col uterin ( cedase operatia facuta de ei). M-i l-au cusut iar si m-au tinut in spital pana am nascut, mai exact inca 2 sapt caci la 26 de sapt aveam sa nasc.
Martea era totul ok, colul inchis cu o lungime de 2 cm iar a doua zi dimineata m-am trezit ca sangeram: eram dilatata 5 cm.
A doua zi, pe 28 aprilie, ora 11:00 si 11:05 am nascut fetitele; eram fericita ca respirau chiar daca erau fragile (700 si 740gr) si mai ales ca in acea zi era ziua de nastere a nepotelei mele pe care am botezat-o. Imi si vedeam fetele sarbatorindu-si ziua de nastere alaturi de verisoara ei si pe soacra in culmea fericirii ( mai ales ca dupa 3 feciori isi dorea nespus fete).
A doua zi m-am apucat de muls pentru a-mi pregati sanii de 2 bebelasi.
N-a fost sa fie... duminica pe 1 mai la ora 13.00 m-au intrebat daca vreau sa o botez pe Ana Maria ca nu se simte bine, la ora 16.18 s-a stins. N-am putut sa plang, o aveam inca pe Natalia pentru care nu trebuia sa intru in depresie pentru a nu-mi pierde laptele asa ca m-am consolat cu ideea ca o s-o plang mai tarziu cand n-o sa afecteze laptele pe Natalia.
Ma bucuram cand dr imi ziceau sa-i aduc 1 ml de lapte Nataliei, cand o vedeam ca pe zi ce trece pielea ii devenea tot mai inchisa, cand a incepuse sa respire singura, cand deschidea ochii si dadea din manutele ei asa de mici. Desi era interzis cu telefoane mobile l-am luat totusi si iam facut o poza pt a o vedea si cand nu eram langa ea, mai ales ca Anei Mariei nu-i facusem vreuna, lucru pe care-l regret acum, chiar daca n-o sa uit ochii aceia micuti ca ai sotului ( de cate ori ma uit la sotul meu cand doarme o vad pe Ana Maria)
Trecuse 13 zile in care desi avusese unele probleme minore si specifice pentru varsta ei, promitea.
Cand am mers miercuri dimineata cu laptele dr ma astepta sa-mi zica cumplita veste: facuse stop cardiac seara. Mi-au dat un costum steril si m-au lasat sa bag mainile in incubator s-o mangai, eram cea mai bucuroasa mama de pe lume, sa-i simt pielea ei catifelata. Mi-am dat seama apoi de ce ma lasase sa o ating. Erau rezervati in ce priveste sansele ei dar sperau. Speram si eu si ma rugam la DD sa n-o mai chinuie; se pare ca mi-a ascultat ruga: joi dimineata pe 12 mai la 7:00 a facut al doilea stop iar la 10:00 al treilea, la ora 11.15 s-a stins.
Am 28 de ani si suferinta cat mai multe vieti, lacrimile imi vin rar, cred ca le-am suprimat prea mult cand a murit Ana Maria. N-am putut sa plang asa cum imi doream, poate de teama sa nu cad in depresie, sa nu-mi doresc sa merg alaturi de ele, poate pentru ca sotul era mai nenorocit decat mine, poate ca in jurul meu toata lumea plangea si nu doream sa-mi vada nenorocirea din sufletul meu.
Le-am inmormantat cu gandul ca am unde sa merg sa le plang; a trecut o luna si n-am putut sa-mi fac curaj sa merg la ele. Vad cimitirul de la geam si ma gandesc ca DD mi-a ascultat ruga, nu se mai chinuiesc dar CHINUL MEU? Cine mi-l alina? Am 2 ingeri trimisi la D-zeu. De ce oare?
Cand ies in oras si ma intalnesc cu tigancile care stau cu copilul in brate sa le dau "50 de bani sa le dea lapte la cel mic" imi vine sa le zic sa mi-l deie mie.
De ce da Dzeu la cn nu-si permite.
Le astepta o mama si un tata care nu-si doreau altceva decat sa le ia acasa si sa le iubeasca, sa le rasfate cum nu se putea mai mult. Acum camera lor e goala. inger.gif inger.gif
Any-Olanda
Offf, mami de ingerasi, ce curaj trebuie sa ai sa poti asterne asa de frumos toate trairile tale trandafir.gif
M-ai emotionat pana la lacrimi hug.gif Cred ca este nespus de dureros..

Va doresc multa putere si sa va sustineti reciproc, impreuna va alinati suferinta:( hug.gif tzuc.gif
Sa dea D-zeu sa auzim numai de bine.

Cu multe imbratisari,
Any.
d_pitica
multumesc pentru gandurile tale
intradevar durerea mea nu s epoate descrie si chiar daca citesc povestile altor mame de ingerasi tot nu ma pot consola cu gandul ca nu sunt sg care a trecut prin aceasta experienta .
poate si din cauza ca au fost obtinute prin FIV si sansele sunt mai mici la mine
poate pentru ca sunt singura printre straini si nimeni nu-mi intelege durerea, poate pentru ca n-am apucat sa le iau in brate si n-am stat alaturi de ele cand s-au stins
n-am putut.
durerea era prea mare
n-am putut decat sa ma rog la DD sa le tina in viata daca vor fii sanatoase, daca nu sa le ia la el, sa nu se chinuie
maine se implinesc 6 sapt de cand le-am nascut si 4 sapt de cand a murit Natalia.
Port poza ei in tel, o mangai si plang .
Te rog sa ma ierti, Ana Maria, ca tie mami nu tia facut poza dar imaginea ta e mai vie ca nicicand chiar daca ai trait doar 4 zile, si nu-ti voi uita nicicand ochii pe care i-am vazut atunci cand te-ai stins si ti-au scos masca.
Sa nu crezi ca mami nu te iubeste la fel de mult si nu se gandeste la tn
Iarta-ma ca nu te-am plans asa cum ar fi trebuit si intelege-ma ca nu din egoism m-am abtinut ci pentru surioara ta Natalia.
Aveti grija de voi, acolo sus si asteptati-o pe mami si pe tati si vegheati-ne
puneti o vb buna la DD sa ne dea putere sa mergem nu numai mai departe ci sa ne cladim un viitor fara voi
sa ne dea un copil de care sa ne bucuram si sa-i oferim dragostea pe care o aveam pentru voi.
voi veti ramane in inima mea oricand.

Lusha&Zbenguica
crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif
Dumnezeu sa va dea putere !
m0nica
Vai Doamne cat e de trist! crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif
Dana1975
Dumnzeu sa va dea putere sa treceti peste momentele grele!sa va dea putere sa priviti cu speranta ca viitorul sa va fie incununat cu o inima de copil,pe care sa-l cresteti sanatosi,
in asemenea momente cuvintele sunt sarace,sunt prea putine pt a exprima durerea...
Dumnezeu a avut nevoie in armata sa de ingerasi de fetitele tale,le-a vrut linga el iar tu ai sa fii mama lor pt totdeauna
te imbratisez mami,fii puternica mai mult ca niciodata acum!
giulia_0319
Dzeu sa va intareasca in aceste momente grele...ingerasii vostrii vor veghea mereu asupra voastra...
Va imbratisez cu mult drag...
USA
trandafir.gif trandafir.gif crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif
d_pitica
ieri s-au implinit 6 sapt de cand am nascut
acum aveati 6 sapt fetitele mele
nu pot sa va sarbatoresc
nu pot face altceva decat sa va comemorez
Ana Maria, desi ai fost surioara mica pe pamant, sus in ceruri esti cea mare- 5 sapt si 5 zile
Ai grija de surioara ta Natalia care n-are decat 4 sapt si 1 zi in ceruri la DD
Cerul plange pt voi, gata sa faca concurenta cu lacrimile mele
d_pitica
multumesc pt gandurile bune pe care le-ati asternut pe aceasta pagina dedicata fetitelor mele
anku
sa va Dumnezeu putere sa puteti trece mai departe!!!! sad.gif
d_pitica
azi ar fii trebuit sa va fac botezul, ingerasii mei
in loc de lumanari de botez am cumparat in schimb lumanari pt sambata mortilor, de pomenire
in loc sa cumpar turta am cumparat parastas
in loc sa rad si sa joc cu voi in brate va plang
plang de durere ca DD a vrut sa va faceti botezul sus in ceruri
nu pot sa fac altceva decat sa accept cu durere in suflet ca DD le-a vrut in armata lui de ingeri, sus in ceruri si sa ma rog sa-mi deie si mie un suflet de copil sa-l pun in armata de pe pamant, sa-l invat sa pazeasca cuvantul Dlui si sa urmeze calea Lui
sa aveti grija de voi, ingerasii mei si sa ma iertati ca nu vin la voi la mormant
nu pot inca sa va vad numele pe cruce chiar daca am in minte imaginea inmormantarii
chiar daca imi aduc aminte cum imi venea sa iau sicriul, sa fug cu el si sa nu=i dau drumul
mi-aduc aminte cat de mult imi uram colegul de serviciu ca imi duce sicriul la mormant,
si cat de mult regretam ca n-am participat la inmormantarea ta Ana Maria si ca n-am putut sa iti vad sicriul cand a venit surioara ta Natalia langa tine
multumesc forumului ca mi-a permis sa deschid o pagina in care sa-mi comemorez ingerasii
azi parintele, in biserica, a zis o vorba mare: o persoana nu e moarta daca nu este uitata.
pentru mine veti ramane mereu o amintire vie ce nu va fii stearsa nicicand
giulia_0319
ooooffff..... hug.gif hug.gif hug.gif
unix31
Sa va dea Dumnezeu putere si mai ales un sufletel al vostru sa il inconjurati cu dragoste....nu am cuvinte in rest...m a emotionat foarte tare cele scrise de tine...mai ales , modul in care ti ai deschis sufletul aici.
Multa putere!
laura_frincu
oFloare1.gif oFloare1.gif oFloare1.gif crybaby.gif
Multa putere! Lacrimile vor arde mai putin odata..... te pup draga mami!
d_pitica
multumesc pentru gandurile bune
mi-am deschis sufletul aici pentru ca din pacate lumea in care traim e prea rea pentru a pricepe un suflet indurerat
si pentru ca prin acest mod reusesc sa nu innebunesc, ma simt de parca as povestii de parca m-as descarca
d_pitica
Ingeri, ingerasii mei
Ce mi v-a dat D-zeu
Rugativa la cel Sfant
Sa nu ma ia in mormant

Rugati-va sa-mi dea putere
Sa-mi duc creucea de durere
Si sa-mi dea intelepciune
Sa-nteleg a lui gandire.

Sa-nteleg de ce mi-a fost luate
Doua minuni ce mi-au fost date
Sa-nteleg lumea cea rea
Ce nu-mi vede durerea.

La multi ani ingerasii mei.
azi ati fi implinit 7 sapt
d_pitica
Azi se implinesc 5 sapt de cand ai plecat de langa mine, Natalia.
Te-am visat aseara
Se facea ca venise o asistenta cu tine in brate, erai durdulie si a vrut sa mi te dea in brate.
Nu intelegeam cum ii posibil, constienta fiind de faptul ca te-ai stins si am intrebat si i-am zis asistentei ca tu esti un inger
N-am mai aflat raspunsul caci m-am trezit
Cel mai mult ma doare ca nici in vis n-am apucat sa te iau in brate
d_pitica
Am strans ani la randu' bani
N-am pretuit ai mei ani
Am stiut sa fac doar carte
Doar de bani eu sa am parte.

Acum ca le am pe toate
2 suflete-s departe
Caci in a mea ingamfare
Am pierdut D-lui indurare

Cand am primit cele lumesti
Le-am pierdut pe cele sufletesti
Acum cer D-lui iertare
Si un pic de indurare

Da-mi D-ne un pic putere
Sa fac asa cum imi vei cere
Da-mi D-ne un pic speranta
Chiar de atarna de-un fir de ata.

Nu-ti cer D-ne lucruri fine
Doar un suflet langa mine
Nu-ti cer D-ne palate
Iti cer o inima ce bate

Unui om ce n-avea minte
I-ai dat un copil cuminte
L-a aruncat la tomberon
Dami-l mie sa-l fac om

Si de nu-i cu suparare
Dami-l mie sa-l fac mare
Sa-l invat sa te slujeasca
Sufletul sa-si pretuiasca

Tie D-ne sufletul ti-l las
N-am cui ziced al meu necaz
Desi ii cu intentii bune
Lumea n-are nimic a spine

Nu stie ce-i chinul meu
Il stii doar Tu, D-zeu
Nu stie prin ce trec acum
Stii doar Tu pe ce drum apuc.

De aceea Tie ma rog
Tu ce vindeci pe olog

Daca Ti-am gresit ceva
Cu sau fara voia mea
Te rog din suflet, tare
Sa imi fie cu iertare

Si da-mi un "planset" mare
Sa stiu de ce nu dorm oare
Nu lasa noptile sa le pierd
Daca nu-i un planset cert.
loredana03
QUOTE(d_pitica @ Jun 16 2011, 05:57 PM) *
Am strans ani la randu' bani
N-am pretuit ai mei ani
Am stiut sa fac doar carte
Doar de bani eu sa am parte.

Acum ca le am pe toate
2 suflete-s departe
Caci in a mea ingamfare
Am pierdut D-lui indurare

Cand am primit cele lumesti
Le-am pierdut pe cele sufletesti
Acum cer D-lui iertare
Si un pic de indurare

Da-mi D-ne un pic putere
Sa fac asa cum imi vei cere
Da-mi D-ne un pic speranta
Chiar de atarna de-un fir de ata.

Nu-ti cer D-ne lucruri fine
Doar un suflet langa mine
Nu-ti cer D-ne palate
Iti cer o inima ce bate

Unui om ce n-avea minte
I-ai dat un copil cuminte
L-a aruncat la tomberon
Dami-l mie sa-l fac om

Si de nu-i cu suparare
Dami-l mie sa-l fac mare
Sa-l invat sa te slujeasca
Sufletul sa-si pretuiasca

Tie D-ne sufletul ti-l las
N-am cui ziced al meu necaz
Desi ii cu intentii bune
Lumea n-are nimic a spine

Nu stie ce-i chinul meu
Il stii doar Tu, D-zeu
Nu stie prin ce trec acum
Stii doar Tu pe ce drum apuc.

De aceea Tie ma rog
Tu ce vindeci pe olog

Daca Ti-am gresit ceva
Cu sau fara voia mea
Te rog din suflet, tare
Sa imi fie cu iertare

Si da-mi un "planset" mare
Sa stiu de ce nu dorm oare
Nu lasa noptile sa le pierd
Daca nu-i un planset cert.

cata durere.... crybaby.gif crybaby.gif
d_pitica
azi se implinesc 7 sapt de cand ai plecat de langa mine
pe la ora asta dadeai ultimele semne de viata iar dr se chinuiau sa iti revi
nai vrut insa sa mai stai langa mami, teai dus la DD, ai mers spre lumina lasandu-ma pe mine indurerata
nai apucat nici macar sa simti gustul laptelui de mama, ai mers sa pregatesti un loc si pt surioara ta care n-a suportat despartirea de tn
aveti grija de voi si asteptati-ma sa va dau sus in ceruri ceea ce aici pepamant nu v-am putut oferi
plange cerul astazi pt voi
mihaela_2011
Ma rog DD sa va dea puterea necesara sa treceti mai departe. Nu imi gasesc cuvintele potrivite pentru a-mi exprima tristetea simtita atunci cand am citit povestea expusa de tine.
d_pitica
acum 8 sapt eram cea mai fericita si emotionata mamica din lume pt ca veniserati pe lume si 6 sapt de cand am plecat din spital cu mana goala si cu inima franta de durere
la multi ani fetitele mele
atat in cer cat si pe pamant
aveti grija de voi
Lusha&Zbenguica
crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif
d_pitica
Ti-am povestit de ele?

Erau 2 fete mult prea frumoase

Ce gust aveau, ce ochi aveau

Privirea lor ma obseda

Imi lumina intreaga viata.

Suflete pierdute, va chem la mine

Ramaneti aici macar o zi sa stati cu mine

In visul meu ati aparut

Sa-mi dati caldura ce-am pierdut

Poate-ntr-o ne vom regasi

Si vom avea ce povesti

Vom plange si vom rade iar

Dar de bucurie-n rai
d_pitica
nu mai stiu cum ii mai bn:
intre oameni? nu-mi inteleg durerea
singura?
ma gandesc doar ca viata mea nu mai are niciun rost
am mers la serviciu, desi mi s-a spus ca mai pot sta in prenatal daca vreau, cu gandul ca printre oameni ziua va trece mai repede.
m-am inselat.
am cunoscut indiferenta, ipocrizie si invidie
n-am stiut ca lumea e chiar asa de rea. am ramas cu un gust amar dupa aceste cateva zile de serv. si presimt ca va fii in continuare la fel.
nu stiu daca pe langa suferinta mea mai pot suporta si presiune si tensiune din partea sefilor si indiferenta din partea colegilor
imi vine sa raman din nou singura .
sa stau sa-mi plang durerea, dar mi-e teama.
Mi-e teama ca singuratatea nu ma va face decat sa ma gandesc tot timpul la ingerasele mele si sa-mi doresc sa fiu cu ele intr-un loc mai bun .
Ma agat doar de un fir de speranta ca DD ma vegheaza si ca are pregatit pt mine un viitor plin de iubire impartasita.
mi-e teama sa nu se rupa acel fir
USA
trandafir.gif trandafir.gif
USA
..atat pot spune......nu uita de vorba "dintre doua rele, alegi pe cea mai putin rea..." tzuc.gif ....
giulia_0319
fii puternica...nu te lasa doborata de lumea care te inconjoara...oamenii sunt de toate felurile...unii dintre ei probabil nu stiu cum sa se comporte in preajma ta si atunci aleg indiferenta...ai incredere in Dzeu, este langa tine mereu... trandafir.gif
VALERIA OANA
QUOTE(d_pitica @ Jun 7 2011, 09:41 PM) *
Dumnezeu îți dă, câteodată, o palmă atunci când te aștepți mai puțin. De ce?. Această întrebare mi-am pus-o mereu. Nu știu și nu cred că o să aflu vreodată.
Am ramas gravida in urma unui FIV reusit, cu 2 fete: Natalia si Ana Maria, copii pe care ne-am dorit cu ardoare si pentru care ne pregatisem sa le oferim totul. Nu ne-am gandit ca ce le lipseau era sanatatea.
De parca nu ne lipsea faptul ca eram nenorociti de veste ca ne numaram printre putinele cupluri infertile( sotul probleme cu spermatozoizii iar eu cu chisturi), m-am trezit din cauza tratamentului de stimulare cu diferite complicatii ( ascita ) care m-au facut sa stau la pat pe toata perioada sarcinii. Pana aici a fost bn, ce nu faceam pt fetele mele.
Problema a aparut la 22 sapt cand in urma unui control obisnuit, dr gine a observat ca am colul deschis (fara niciun simptom: contractii, sangerari....). M-a operat de urgenta, apoi am stat o sapt in spital sub observatie, dupa care m-a exteenat cu recomandarea sa stau in pat pana la 28 de sapt apoi sa vin la un control
N-a durat o sapt de stat acasa, ca la 24 de sapt simtind o usturime am fost iar la un control: diagnosticul-dilatare de col uterin ( cedase operatia facuta de ei). M-i l-au cusut iar si m-au tinut in spital pana am nascut, mai exact inca 2 sapt caci la 26 de sapt aveam sa nasc.
Martea era totul ok, colul inchis cu o lungime de 2 cm iar a doua zi dimineata m-am trezit ca sangeram: eram dilatata 5 cm.
A doua zi, pe 28 aprilie, ora 11:00 si 11:05 am nascut fetitele; eram fericita ca respirau chiar daca erau fragile (700 si 740gr) si mai ales ca in acea zi era ziua de nastere a nepotelei mele pe care am botezat-o. Imi si vedeam fetele sarbatorindu-si ziua de nastere alaturi de verisoara ei si pe soacra in culmea fericirii ( mai ales ca dupa 3 feciori isi dorea nespus fete).
N-a fost sa fie... duminica pe 1 mai la ora 13.00 m-au intrebat daca vreau sa o botez pe Ana Maria ca nu se simte bine, la ora 16.18 s-a stins. N-am putut sa plang, o aveam inca pe Natalia pentru care nu trebuia sa intru in depresie pentru a nu-mi pierde laptele asa ca m-am consolat cu ideea ca o s-o plang mai tarziu cand n-o sa afecteze laptele pe Natalia.
Ma bucuram cand dr imi ziceau sa-i aduc 1 ml de lapte Nataliei, cand o vedeam ca pe zi ce trece pielea ii devenea tot mai inchisa, cand a incepuse sa respire singura, cand deschidea ochii si dadea din manutele ei asa de mici. Desi era interzis cu telefoane mobile l-am luat totusi si iam facut o poza pt a o vedea si cand nu eram langa ea, mai ales ca Anei Mariei nu-i facusem vreuna, lucru pe care-l regret acum, chiar daca n-o sa uit ochii aceia micuti ca ai sotului ( de cate ori ma uit la sotul meu cand doarme o vad pe Ana Maria)
Trecuse 13 zile in care desi avusese unele probleme minore si specifice pentru varsta ei, promitea.
Cand am mers miercuri dimineata cu laptele dr ma astepta sa-mi zica cumplita veste: facuse stop cardiac seara. Mi-au dat un costum steril si m-au lasat sa bag mainile in incubator s-o mangai, eram cea mai bucuroasa mama de pe lume, sa-i simt pielea ei catifelata. Mi-am dat seama apoi de ce ma lasase sa o ating. Erau rezervati in ce priveste sansele ei dar sperau. Speram si eu si ma rugam la DD sa n-o mai chinuie; se pare ca mi-a ascultat ruga: joi dimineata pe 12 mai la 7:00 a facut al doilea stop iar la 10:00 al treilea, la ora 11.15 s-a stins.
Am 28 de ani si suferinta cat mai multe vieti, lacrimile imi vin rar, cred ca le-am suprimat prea mult cand a murit Ana Maria. N-am putut sa plang asa cum imi doream, poate de teama sa nu cad in depresie, sa nu-mi doresc sa merg alaturi de ele, poate pentru ca sotul era mai nenorocit decat mine, poate ca in jurul meu toata lumea plangea si nu doream sa-mi vada nenorocirea din sufletul meu.
Le-am inmormantat cu gandul ca am unde sa merg sa le plang; a trecut o luna si n-am putut sa-mi fac curaj sa merg la ele. Vad cimitirul de la geam si ma gandesc ca DD mi-a ascultat ruga, nu se mai chinuiesc dar CHINUL MEU? Cine mi-l alina? Am 2 ingeri trimisi la D-zeu. De ce oare?
Cand ies in oras si ma intalnesc cu tigancile care stau cu copilul in brate sa le dau "50 de bani sa le dea lapte la cel mic" imi vine sa le zic sa mi-l deie mie.
Le astepta o mama si un tata care nu-si doreau altceva decat sa le ia acasa si sa le iubeasca, sa le rasfate cum nu se putea mai mult. Acum camera lor e goala. inger.gif inger.gif

Poate ca inca nu erau pregatite sa vina pe lume, poate ca acolo unde sunt acum pot face mai multe pentru voi si pentru sufletele voastre, poate ca o sa va revedeti intr-o buna zi si lacrimile de tristete de acum se vor transforma in lacrimi de fericire atunci.
iubita_tiana
QUOTE(d_pitica @ Jun 23 2011, 07:53 PM) *
nu mai stiu cum ii mai bn:
intre oameni? nu-mi inteleg durerea
singura?
ma gandesc doar ca viata mea nu mai are niciun rost
am mers la serviciu, desi mi s-a spus ca mai pot sta in prenatal daca vreau, cu gandul ca printre oameni ziua va trece mai repede.
m-am inselat.
am cunoscut indiferenta, ipocrizie si invidie
n-am stiut ca lumea e chiar asa de rea. am ramas cu un gust amar dupa aceste cateva zile de serv. si presimt ca va fii in continuare la fel.
nu stiu daca pe langa suferinta mea mai pot suporta si presiune si tensiune din partea sefilor si indiferenta din partea colegilor
imi vine sa raman din nou singura .
sa stau sa-mi plang durerea, dar mi-e teama.
Mi-e teama ca singuratatea nu ma va face decat sa ma gandesc tot timpul la ingerasele mele si sa-mi doresc sa fiu cu ele intr-un loc mai bun .
Ma agat doar de un fir de speranta ca DD ma vegheaza si ca are pregatit pt mine un viitor plin de iubire impartasita.
mi-e teama sa nu se rupa acel fir

offff....cat te inteleg....acum cativa ani, am ascundeam in camera cu perdele trase sa stau in intuneric...doar eu si durerea mea.....si fugeam de lume si de ochii lor.......

nu suportam sa merg pe strada.....aveam impresia ca toti ma acuza ca nu imi revin..ca toti ma critica ca nu trec peste......

copilul meu nu a avut nici o sansa....murise inainte de a se naste.....dar durerea cu care am iesit din spital..cu o simpla hartie de externare......mi-a lasat un gol imens in suflet......

ai sa iti revii....ai sa poti sa zambesti iar....vei rade chiar cu hohote......

trebuie rabdare....acum 2 ani o prietena si-a pierdut fetita la nici 4 ani....dupa n timp scurt de boala...intrase in coma...si apoi s-a dus.....eu tocmai nascusem prima fetita.....m-a simtit cumplit cand am fost la priveghi.....ii vedea durerea din suflet..disperarea cand o ruga sa mai stea...sa nu plece......

acum ....are un baietel care in curand va implini 1 an....nu-i va umple niciodata golul din suflet..nu-i va alina durerea....dar O AJUTA SA MEARGA MAI DEPARTE....viata NU VA FII NICIODATA LA FEL....

iti doresc din suflet...in curand...sa simti o alta inima batand in trupul tau....consider eu ca e singura cale sa te ajute sa mergi mai departe.....fii curajoasa....durerea nu va trece....dar se va estompa cu timpul.....
Tania_25
D-zeu sa vegheze asupra ingerasilor tai .......... crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif

d_pitica
multumesc tuturor pt gandurile bune
poate ca e si vina mea pt ca atunci cand ies in societate incerc sa nu-mi arat suferinta
poate pt ca in fata lumii n-am varsat nicio lacrima ( exceptand inmormantarea)
deunazii vb cu seful si imi spusese ca o sa raman imediat gravida. i-am raspuns ca-mi trebe liniste, nu stres ( batand apropo la zilele de tensiune pe care mi le-a creat de cand am venit la serv ) iar el mi-a raspuns ca nu vede niciun stres la mn
nu stie ca faptul ca nu mai am aceeasi capacitate de munca se datoreaza nu lipsei de stres ci lipsei de interes pt ce ma inconjoara.
rad, glumesc alaturi de colegi vrand sa pacalesc putin inima dar cand ajung iar sg intre 4 pereti inima isi cere tributul iar lacrimile ma napadesc
imi dau seama de ce nam putut plange la inceput: eram in perioada de negatie, nu cred ca realizam ceea ce se intampla, eram goala pe dinauntru
acum amintirile ma napadesc si in fiecare clipa petrecuta sg ochii imi siroiesc de lacrimi.
marce
Multa putere, draga mamica de ingerase! Fetitele tale Natalia si Ana Maria sunt acum alaturi de DD....ele vor veghea mereu asupra voastra si cred din tot sufletul ca o sa ajungeti sa aveti si copilasi aici pe pamant....Cuvintele sunt sarace, as vrea sa-ti trimit un pic de alinare insa din pacate nu am cum..... sad.gif . Zbor lin, micutelor tale! inger.gif inger.gif

Poate ca stii, totusi iti spun si eu, exista un site- E. M. M. A. - e site-ul parintilor de ingeri....iti doresc sa-ti aduca un strop de alinare.... love1.gif
d_pitica
ms marce
am intrat pe site-ul emma
de acolo am putut intelege unele momente prin care am trecut si trec si sa-mi fac curaj sa vb pe acest site
sper ca DD sa se induplece si de mn si sa-mi pregateasca un bebe mic si sanatos cat mai curand sa mai stinga un pic din dor.

iubita_tiana
QUOTE(d_pitica @ Jun 27 2011, 06:02 PM) *
ms marce
am intrat pe site-ul emma
de acolo am putut intelege unele momente prin care am trecut si trec si sa-mi fac curaj sa vb pe acest site
sper ca DD sa se induplece si de mn si sa-mi pregateasca un bebe mic si sanatos cat mai curand sa mai stinga un pic din dor.

va veni bebe mic ai sa vezi....va veni cand te astepti mai putin.....si nu va fii doar unul...ci cu siguranta mai multi....
pt mine a fost o surpriza nasterea celei de-a doua fetite...mi-am dorit dintotdeauna o fetita........la sarcina cea mare care a murit bebe...cerdeam ca e fetita......nici nu am intrebat medicul dupa nastere ce a fost....am vazut pe biletul de externare: fat sex masculin....atunci parca cerul a cazut din nou pe mine.....mi-am dorit o fetita...credeam ca a fost fetita.....plangeam o fetita.....

am inteles tarziu...ca nu ar fii trebuit sa conteze ce era......

dumnezeu mi-a daruit insa la scurt timp..intr-un interval de 2 ani....2 fetite....mult dorite si iubite....care mi-au alinat si bucurat sufletul si ma fac fericita zi de zi...
va veni si clipa ta...ai sa vezi...fii curajoasa...si optimista....totul se intampla cu un sens.....

o imbratisare calda...de la noi...
d_pitica
astazi ati fi implinit 10 sapt. La multi ani!, fetitele mele. Daca DD nu va lua, acum trebuia sa vin acasa cu voi si sa ma pregatesc de botez.
dar n-a fost sa fie...
viata mea e goala fara voi, nu mai am nicio reactie la ce ma inconjoara, nicio ambitie, nicio dorinta, niciun gand...
mintea mea e ocupata numai cu amintirea voastra, dorm si ma trezesc cu voi in minte iar cateodata nici in somn nu pot sa stau departe de voi.
noptile au devenit tot mai obositoare.. astept cateodata sa se faca zi, sa ies in comunitate... orice sa nu fiu sg, chiar daca si atunci cand vb cu cineva mintea mea e la voi, macar stau departe de gandurile negre.
ma simt de parca sunt in coma si lumea circula pe langa mine, stiu ca exista, dar eu sunt in lumea mea, intr-o lume in care ma gandesc cum era daca erati alaturi de mine, Natalia si Ana Maria
incerc si acum sa inteleg care a fost rolul meu in aceasta drama.
de ce DD a vrut sa mi va dea daca mi v-a luat, de ce m-a lasat sa traiesc numai cu amintirea voastra, d c imi mai da putere sa merg mai departe daca nu sunt cu voi?
sunt atatea motive pt care ar trebui sa-i multumesc D-lui, atatea motive pt care sa traiesc... si totusi nu mai pot simti gustul vietii fara voi
singura persoana pt care lupt cu gandurile negre este sotul meu pe care-l iubesc si stiu ca ma iubeste si ca unul fara altul nu insemnam nimic, viata nu mai are nicio valoare, niciun sens
stiu ca si el sufera chiar daca nu se exteriorizeaza,
insa suferim amandoi separat
din dorinta de a nu infinge cutitul mai adanc in rana, nu deschidem niciunul subiectul despre voi si suferim in tacere,
poate ca mi-as dori sa ma intrebe cum ma simt sufleteste,, dar mi-e frica ca o sa ne apuce plansul pe amandoi
stie ca atunci cand ma lasa sg, gandul mi-e numai la voi, se trezeste noaptea si aude cum plang dar...
de cand v-am ingropat, zice ca se simte eliberat
as dori sa stiu cum reuseste
se zice ca timpul le vindeca pe toate
pt mine, trecerea timpului e ca un cutit care, cu fiecare zi trecuta fara voi, se infinge si mai adanc in inima si doare tot mai tare...
LA MULTI ANI! NATALIA SI ANA MARIA
rugati-va pt parintii vostrii si pt toti parintii de ingeri

USA
trandafir.gif trandafir.gif hug.gif hug.gif hug.gif hug.gif hug.gif hug.gif hug.gif hug.gif hug.gif hug.gif hug.gif hug.gif hug.gif hug.gif hug.gif
Ioanax07
Offff Doamne. Foarte trista povestea ta. Sa va dea Dzeu putere sa treceti peste aceste momente, oricat timp ar trece stiu ca ingeresii vostri nu-i veti putea uita niciodata dar timpul v-a cicatriza ranile si cu siguranta ingerasii vostri de acolo de sus va v-or da putere sa mergeti mai departe si intr-o zi o sa va dea bunul Dzeu alti ingerasi de care sa va bucurati. oFloare1.gif
d_pitica
in sfarsit am plans si alaturi de sotul meu
m-a luat in brate si pur si simplu am izbucnit in plans
nu mai puteam sa astept sa raman sg sa va plang
poate ca si el a simtit ca am nevoie de acea imbratisare
poate ca avea si el tot atata nevoie ca si mine sa ne imbratisam si sa va plangem
sper ca si in continuare sa am curajul sa va plangem impreuna
marce
Scumpa mamica, iti doresc sa gasesti puterea de a merge mai departe....si sunt convinsa ca dragostea pe care o purtati ingeraselor voastre o sa va uneasca pe tine si sotul tau.
Va port in gand.... crybaby.gif hug.gif
paulapor
Regret nespus de mult ca doar azi am vazut mesajul scris pe topicul micutei mele ... Cum ti-am spus si pe E.M.M.A. regret nespus de mult pierderea Nataliei si Anei Maria ... doresc sa iti fiu alaturi si imi doresc nespus de mult sa ai puterea de a merge mai departe zi de zi ... Chiar daca viata voastra a luat o intorsura ciudata, urata, neasteptata cu fetitele tale in suflet vei merge mereu mai departe pas cu pas ... cazand ... mai ridicandu-te ... E greu ... stiu ... e ca un cosmar ... dar e realitatea noastra trista ... pe care nu o putem schimba, dar in timp o putem accepta ... Chiar daca stiu ca acum ti se pare absurd (si eu la fel gandeam) intradevar timpul e un adevarat tratament ... nu uiti ... nu dispare durerea ba, chiar mai mult as zice ca in timp creste, pana intr-un punct cand totul se transforma ... in dor ... in acceptare ... Trebuie sa ai rabdare cu tine ... cu sotul tau indurerat ... Nu exista o reteta general valabila pentru a putea merge mai departe insa cel mai important si cel mai bun sfat este sa iti asculti inima ... daca simti nevoia sa te exteriorizezi fa-o chiar daca esti in mijlocul societatii ... societatea ne judeca ... dar nu e capabila sa ne inteleaga ... societatea nu ne ajuta ... uneori din contra ... ne ingreuneaza povara pierderii copiiilor nostri ... iar cand simti ca totul s-a terminat ... descarcati furia ... insa lupta pentru a merge mai departe cu fruntea sus ... in asa fel incat fetitele tale sa fie mandre de tine.
Zbor lin micutelor Natalia si Ana Maria
d_pitica
multumesc pentru incurajari
intr-adevar, imi doresc ca fetitele mele sa fie mandre de parintii lor
asa ca incerc, pas cu pas, sa-mi reiau moto-ul pe care-l aveam inainte sa le pierd : "
" O lupta-i viata, deci te lupta,
Cu dragoste de ea cu dor"
ALEONA31
QUOTE(d_pitica @ Jun 7 2011, 06:41 PM) *

ALEONA31
si eu am pierdut un inger la 28saptamani de 2kg si 800gr.s-a oprit din evolutie.nici nu imi imginam ca mi s-ar putea intampla asa ceva vreodata!deoarece nimeni din familie nu a avut niciodata probleme.dupa 45 ore de chinurile nasterii provocate,am nascut baietelul si am reusit sa il vad timp de cateva secunde,pt ca nu ma lasau dr.sa il vad(am nascut in Italia).era fff.frumos si tot visam ca m-au mintit doctorii si ca era de fapt viu.precizez ca nu prea era nimeni din familie pe langa mine,iar iubitul cu care eram de 5ani,nu prea l-am vazut prin spital.era distrus si el.aveam camera lui bebe cu tot ce era necesar pt vreo 2ani,patut,carut,hainute,jucarii,etc.toate le-am primit cadou de la toata lumea care ma cunostea.am mai cumparat si eu cateva,pt ca eram fericita.dupa toate astea,i-am spus cand ma intorc din spital sa nu gasesc nimic de copil prin casa-atat de distrusa eram!in spital ,culmea-m-au pus intr-o camera cu 2mamici fericite!!!mie imi venea laptele intr-una cand le vedeam pe alea cum alapteaza!cum le veneau familia cu flori,cu camere de filmat,etc...nu am putut sa iau copii mici in brate sau sa-i vad pana cand m-am indragostit din nou acum2ani si mi-a spus acum in decembrie ca vrea copil(l-am lasat pe fostul iubit la un an dupa intamplarea).mi-a fost fff.frica.vreo 2luni am fugit de el in perioada ovulatiei.si daca l-am vazut ca tot este hotarat si tot zice cum de nu am ramas inca---m-am lasat insamantata notworthy.gif la 3luni de sarcina a inceput sa vina tot mai tarziu acasa,sa caute motivee de cearta din nimic,cand stie ca sarcina care am pierdut-o era din cauza stresului(cerusem autopsie atunci)si ca am acum placenta praevia si nu am voie sa ma supar.l-am lasat,am divortat si acum stau singura.sper sa fie bine cu bebita pe care o astept
ALEONA31
nu ma simt rau fizic,psihic am momente de depresie sau atatcuri de panica sa nu mi se repete istoria cu sarcina.acum ma intreaba lumea daca m-am gandit la nume,daca am facut cumparaturile necesare,etc...nici nu vreau sa aud!!!dupa ce o sa o vad o sa ii pun numele si chiar daca nu voi avea nimic pregatit,o tin in pat langa mine----NUMAI SA FIE !!!SA O VAD!!!ACUM AM 24SAPTAMANI SI E DESTUL DE VOINICA,DAR MI-E FRICA SA MA BUCUR ANTICIPAT.P.S.:E GREU TOTUSI FARA SUSTINEREA CARE MI-A PROMIS-O SOTUL SI FAMILIA MEA E DEPARTE
d_pitica
la multi ani ana maria
d_pitica
SI PE MN MAU PUS NUMAI IN CAMERE CU BEBE IN CAMERA 2 SAPT CAT AU TRAIT FETELE MELE
MI-ERA SI MIE GREU CAND FETELE MELE ERAU LA INCUBATOR IAR ELE LE AVEAU APROAPE
NU STIU CARE E LOGICA LOR
marce
ANA MARIA- micuta ingerasa, fie ca maicuta Domnului sa te legene azi asa cum mamica ta nu o mai poate face! pray.gif trandafir.gif
d_pitica
ms
am fost la mormantul NAtaliei si Anei Mariei de sf Maria, impreuna cu sotul meu si iam zis si ei 'LA MULTI ANI!" desi as fi preferat sa ii fac un tort, sa invit toti cunoscutii...
am fost noi doi si am serbat-o cu un gand bun si trandafiri albi
mi-a plans sufletul cand mi-am vazut sotul plangand, ( nu l mai vazusem plangand de la moartea fetitelor) si nu stiu daca lui ii face bn vizita la mormantul lor
a fost dorinta mea sa mergem si n-a comentat nik
dar nu stiu cat de bn ia facut
se petrec atat de multe fara voi inca nu stiu cum trebe sa reactionez, cum so iau...
imi este dor de voi
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2020 Invision Power Services, Inc.