Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Cred Ca Sint Gravida Dar...
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina
BIANCACRISTI
CRED CA SINT GRAVIDA DUPA CALCULELE MELE DE 4 SAPTAMINI.AM FACUT DRAGOSTE IN TIMPUL PERIOADEI FERTILE LUNA TRECUTA SI DUPA DOUA SAPTAMINI DE LA DATA RESPECTIVA MI-AM FACUT UN TEST DE SARCINA CARE A IESIT POZITIV.AM FOST FERICITA DAR A DOUA ZI MIA VENIT MENSTRUATIA MAI PUTINA CA DE OBICEI SI FARA ELIMINARE DE MEMBRANE CA DE OBICEI , DECI NU AM ELIMINAT ENDOMERTUL.MENTIONEZ CA AM TOATE SIMTOMELE DE SARCINA ;GRETURI , AMETELI SI DURERI PUTERNICE DE CAP SI DE SINI.SINI MI SAU INCHIS LA CULOARE SI SAU INTARIT DAR MAI E O PROBLEMA .CIND MIA VENIT CICLUL AM FACUT UN TEST SI A IESIT NEGATIV,LA CITEVA ZILE IAR UNUL SI TOT NEGATIV,SI AZI IAR SI TOT NEGATIV A IESIT.NU INTELEG DE CE.GINECOLOGUL MI-A SPUS CA SARCINA SE VEDE NUMAI DUPA 4 SAPTAMINI.INTREBAREA MEA E CUM AU IESIT CELE TREI TESTE NEGATIVE SI CUM POT AFLA SIGUR DACA SINT GRAVIDA?
danna68
in primul rand...bine ai venit printre noi,...ar fi bine sa faci o ecografie normala...nu costa mult si macar afli sigur daca exista sarcina...mult succes si multa sanatate...asteptam vesti bune smile.gif
AlinaL
QUOTE(danna68 @ Apr 13 2007, 07:52 PM) *
in primul rand...bine ai venit printre noi,...ar fi bine sa faci o ecografie normala...nu costa mult si macar afli sigur daca exista sarcina...mult succes si multa sanatate...asteptam vesti bune smile.gif

hai ca va intreb si eu, dar e pentru prietena mea...i-a intirziat cm 10 zile dar ea zice ca are un fel de scurgere (mucoasa transparenta). Testele de singe i-au iesit negative, dar cum ziceati voi, sarcina se vede dupa mai mult timp...nu-i e rau si nu are nici un fel de dureri, nici macar de sini...dar e ingrijorata din cauza scurgerii...a mai avut cineva problema asta? A avut citeva singerari mici (citeva picaturi) dar i-am zis ca a insemnat-o si nu ma crede...Hai ca tropaie fata pe linga mine si vrea sa stie inger.gif inger.gif inger.gif inger.gif ...va pupicesc si merci anticipat
danna68
QUOTE(AlinaL @ Apr 17 2007, 12:01 AM) *
hai ca va intreb si eu, dar e pentru prietena mea...i-a intirziat cm 10 zile dar ea zice ca are un fel de scurgere (mucoasa transparenta). Testele de singe i-au iesit negative, dar cum ziceati voi, sarcina se vede dupa mai mult timp...nu-i e rau si nu are nici un fel de dureri, nici macar de sini...dar e ingrijorata din cauza scurgerii...a mai avut cineva problema asta? A avut citeva singerari mici (citeva picaturi) dar i-am zis ca a insemnat-o si nu ma crede...Hai ca tropaie fata pe linga mine si vrea sa stie inger.gif inger.gif inger.gif inger.gif ...va pupicesc si merci anticipat

smile.gif eu cred ca este sarcina fetita.gif dar poate la eco ii confirma sigur biggrin.gif ... si testele de sarcina de regula sunt sigure biggrin.gif a facut un test de sarcina?...bafta biggrin.gif
AlinaL
QUOTE(danna68 @ Apr 16 2007, 11:23 PM) *
smile.gif eu cred ca este sarcina fetita.gif dar poate la eco ii confirma sigur biggrin.gif ... si testele de sarcina de regula sunt sigure biggrin.gif a facut un test de sarcina?...bafta biggrin.gif

Buna Danuta, n-am mai vb de mult, merci pentru raspuns , saraca e foarte speriata ca nu e sarcina...speram si noi ca e insarcinata, o sa faca miine dimineata un test...eu cred ca nu stia sa-l faca saraca si cine stie ce i-a dat cu virgula...
Vad eu miine dimineata ca doarma la mine smile.gif . Multumesc mult...
danna68
QUOTE(AlinaL @ Apr 17 2007, 12:27 AM) *
Buna Danuta, n-am mai vb de mult, merci pentru raspuns , saraca e foarte speriata ca nu e sarcina...speram si noi ca e insarcinata, o sa faca miine dimineata un test...eu cred ca nu stia sa-l faca saraca si cine stie ce i-a dat cu virgula...
Vad eu miine dimineata ca doarma la mine smile.gif . Multumesc mult...

biggrin.gif buna Alinuta sper sa fie va tin pumnii...doamne ajuta...daca va doriti meritati din plin asa o bucurie mare biggrin.gif fetita.gif fetita.gif bafta tzuc.gif
AlinaL
QUOTE(danna68 @ Apr 16 2007, 11:32 PM) *
biggrin.gif buna Alinuta sper sa fie va tin pumnii...doamne ajuta...daca va doriti meritati din plin asa o bucurie mare biggrin.gif fetita.gif fetita.gif bafta tzuc.gif

Pai eu imi doresc mult, dar inca nu am omu' linga mine...acum sper sa fi ramas prietena mea ca asteapta cam de multisor saracuta (are 42 de ani, parca am mai zis de ea)si eu ii tin pumnii, si o sa-ti zic miine dimineata rezultatul.Te pup...am fugit ca tre sa ma duc la scoala
danna68
QUOTE(AlinaL @ Apr 17 2007, 12:39 AM) *
Pai eu imi doresc mult, dar inca nu am omu' linga mine...acum sper sa fi ramas prietena mea ca asteapta cam de multisor saracuta (are 42 de ani, parca am mai zis de ea)si eu ii tin pumnii, si o sa-ti zic miine dimineata rezultatul.Te pup...am fugit ca tre sa ma duc la scoala

tzuc.gif tzuc.gif SUCCES tzuc.gif
AlinaL
QUOTE(danna68 @ Apr 16 2007, 11:41 PM) *
tzuc.gif tzuc.gif SUCCES tzuc.gif

Multumesc! tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif
AlinaL
Nu mai inteleg nimic, testul arata negativ, desi i-a intirziat cm mai mult de 10 zile...ce-o fi???
Alexandrina
QUOTE(AlinaL @ Apr 17 2007, 12:01 AM) *

eu nu cred ca e sarcina, intarzierile sunt normale, ca si unele scurgeri (corespund anumitor perioade din cursul unui ciclu menstrual...ovulatie, faza preovulatorie, posovulatorie, etc..)
Alexandrina
QUOTE(Alexandrina @ Apr 18 2007, 11:26 AM) *
eu nu cred ca e sarcina, intarzierile sunt normale, ca si unele scurgeri (corespund anumitor perioade din cursul unui ciclu menstrual...ovulatie, faza preovulatorie, postovulatorie, etc..)

nu trebuie sa se nelinisteasca prietena ta...mie mi-a intarziat si 20 zile.....
poate o fi fost decalata menstruatia...

mikymouse
QUOTE(RaluS @ Mar 17 2007, 04:19 PM) *
Arina, in forum la rubrica DIVERTISMENT exista un topic dedicat Topului 20 UtileCopii. Problema a fost discutata.Votul este corect. Te rog citeste acolo.

[b]

sunt ingrijorata
adica dacasunt sau nu insarcinata am facut 3 teste pana acum si arata pozitiv zic eu adica 2 linii dar adua nu e atat d eaccentuata ca prima e posibils a nu fiu sia m intarziere 10 zile eu sincer imi doresc
la eco inca nu s evede si mai dat trat cu utrogestan
Alexandrina
QUOTE(mikymouse @ Apr 18 2007, 12:39 PM) *
[b]

sunt ingrijorata
adica dacasunt sau nu insarcinata am facut 3 teste pana acum si arata pozitiv zic eu adica 2 linii dar adua nu e atat d eaccentuata ca prima e posibils a nu fiu sia m intarziere 10 zile eu sincer imi doresc

a 2-a linie, oricat de slaba ar fi indica prezenta unei sarcini.
pe masura ca sarcina inainteaza in varsta, se accentueaza si a 2-a liniuta...
pana nu te lamuresti sigur, nu trebuie administrat nici un fel de tratament....parerea mea.

multa sanatate.

BIANCACRISTI
QUOTE(mikymouse @ Apr 18 2007, 11:39 AM) *
[b]

sunt ingrijorata
SIGUR ESTI INSARCINATA;FELICITARI
VALERIA OANA
Alina, ce-a mai facut prietena ta?
Anca74
QUOTE(Alexandrina @ Apr 18 2007, 12:46 PM) *
a 2-a linie, oricat de slaba ar fi indica prezenta unei sarcini.
pe masura ca sarcina inainteaza in varsta, se accentueaza si a 2-a liniuta...
pana nu te lamuresti sigur, nu trebuie administrat nici un fel de tratament....parerea mea.

multa sanatate.

Utrogestanul se da pt pastrarea sarcinii, de regula celor care au avut sarcini oprite in evolutie sau au suferit avorturi spontane. Deci nu vad de ce nu l-ar lua, ca doar isi doreste sarcina!
BIANCACRISTI
IMI DORESC DE MULT SA RAMIN GRAVIDA DAR PINA ACUM NU AM REUSIT.LUNA ASTA ERAM SIGURA CA AM RAMAS PENTRU PRIMA DATA MIA INTIRZIAT CICLU 12 ZILE DE OBICEI E FOARTE REGULAT;MIE FOARTE RAU AM VOMAT DE DOUA ORI SI AM SI CELELALTE SIMTOME SINI MARITI DUREROSI ,AMETELI DAR AZI MI-A VENIT CICLUL MAI INCHIS LA CULOARE DAR A VENIT.POT FI TOTUSI GRAVIDA?AM FACUT UN TEST DAR A DOUA LINIE E APROAPE INVIZIBILA NU STIU CE SA CRED
Mih@ela
QUOTE(BIANCACRISTI @ Jun 2 2007, 08:04 PM) *
IMI DORESC DE MULT SA RAMIN GRAVIDA DAR PINA ACUM NU AM REUSIT.LUNA ASTA ERAM SIGURA CA AM RAMAS PENTRU PRIMA DATA MIA INTIRZIAT CICLU 12 ZILE DE OBICEI E FOARTE REGULAT;MIE FOARTE RAU AM VOMAT DE DOUA ORI SI AM SI CELELALTE SIMTOME SINI MARITI DUREROSI ,AMETELI DAR AZI MI-A VENIT CICLUL MAI INCHIS LA CULOARE DAR A VENIT.POT FI TOTUSI GRAVIDA?AM FACUT UN TEST DAR A DOUA LINIE E APROAPE INVIZIBILA NU STIU CE SA CRED

Daca a doau liniuta '' e aproape invizibila'',e aproape sigur sarcina,un astfel de ciclu ''prevestind'' un bb.Acum,tu ca sa fii sigura, iti sugerez sa mai astepti vre 2-3 saptamani,si sa faci alt test.Speram sa auzim vesti bune!
claudiaaa
de ce nu mergi la un ecograf sau la un control?am avut o prietena ce a patit exact ca tine si spre fericire a fost un bee.mult mult noroc !!!!!!!!!!!!!11
applesinka
Buna tuturor!!Am o intrebare,va rog cine stie:Cind testul de sarcina iese pozitiv ,cele doua liniute trebuie sa fie la distanta una de alta sau nu numaidecit? Eu am facut 2 teste si am primit o liniuta ,dar asa mai grosuta,ca si cum ar fi doua lipite una de alta.este posibil asa ceva?si cum sa interpretez aceste teste?Merci muuult….
shama
QUOTE(applesinka @ Jun 3 2007, 11:42 PM) *
Buna tuturor!!Am o intrebare,va rog cine stie:Cind testul de sarcina iese pozitiv ,cele doua liniute trebuie sa fie la distanta una de alta sau nu numaidecit? Eu am facut 2 teste si am primit o liniuta ,dar asa mai grosuta,ca si cum ar fi doua lipite una de alta.este posibil asa ceva?si cum sa interpretez aceste teste?Merci muuult….

Cred ca depinde de test. Cel mai relevant e un test mai scump, dar mai bun ca...reactie. Eu am folosit doua teste de la firme diferite cind am avut banuiala de sarcina si, desi, liniutele alea erau clare, la distanta una de alta, tot m-am uitat de 100 de ori si le-am numarat, una, doua, si nu-mi venea sa cred.
Daca ai si alte semne de sarcina, cred ca trebuie sa te pregatesti sa mergi si la doctor!
applesinka
QUOTE(shama @ Jun 3 2007, 11:47 PM) *
Cred ca depinde de test. Cel mai relevant e un test mai scump, dar mai bun ca...reactie. Eu am folosit doua teste de la firme diferite cind am avut banuiala de sarcina si, desi, liniutele alea erau clare, la distanta una de alta, tot m-am uitat de 100 de ori si le-am numarat, una, doua, si nu-mi venea sa cred.
Daca ai si alte semne de sarcina, cred ca trebuie sa te pregatesti sa mergi si la doctor!

Merci de raspuns! Am mers la doctor spunindu-i ca am intirziere de 5 zile.M-a palpat si a spus ca e prea devreme sa fac analize de urina,singe ca oricum n-o sa depisteze sarcina.M-a sfatuit sa fac teste de sarcina si uite ca ele sunt neclare. Din simptome am balonare si o usoare intarire a sinilor,dar inteleg ca acestea nu sint relevante.
shama
QUOTE(applesinka @ Jun 4 2007, 12:06 AM) *
Merci de raspuns! Am mers la doctor spunindu-i ca am intirziere de 5 zile.M-a palpat si a spus ca e prea devreme sa fac analize de urina,singe ca oricum n-o sa depisteze sarcina.M-a sfatuit sa fac teste de sarcina si uite ca ele sunt neclare. Din simptome am balonare si o usoare intarire a sinilor,dar inteleg ca acestea nu sint relevante.

Testele de sarcina arata practic ca organismul produce un hromonul de sarcina. Daca mai astepti o saptamina si repteti testul, o sa fie mai elocvent, probabil si uite si de ce:

"Cateva informatii valoroase despre HCG (human chorionic gonadotropin)

La cat timp dupa conceptie apare HCG in sange?

La 5% din femei HCG apare in 8 zile, iar la restul de 95% in 11 zile de la conceptie.
Nivelul HCG in mod normal ar trebuii sa se dubleze la fiecare 30.9 ore.
Cea mai ridicata valoare (varful) HCG se atinge intre zilele 60-70 (saptamanile 9-10) de la ultima menstruatie.
HCG scade usor intre saptaminile 12 - 16 de la ultima menstruatie, dupa aceasta perioada nivelul HCG ramane constant pana la nastere.

Daca nivelul HCG este mai mic de 5mlU/ml (5IU/L) se considera negativ (nu esti insarcinata), daca este peste 25 mlU/ml (25 lU/L) se considera pozitiv (esti insarcinata)"

Cind am avut prima suspiciune ca as fi insarcinata am facut un test care arata o liniuta- deci, nu era sarcina. La o saptamina, am repetat testul si au aparut doua liniute. Si acum, liniutele alea dorm linistite in patut dupa ce au tipat si s-au jucat prin casa. Pe liniute le cheama Andrei acum.

Succes si cumpara un test bun ca sa vezi clar ce este.
applesinka
Ma bucur pentru tine si minunea de Andrei:) Vreau sa te mai intreb ceva,in primele saptamini ale sarcinii nu aveai niste eliminari asa mai galbui? caci eu am si ma gindeam poate e ceva legat de corpul galben,sau mai stiu eu de ce ? oare poate fi asta un semn de sarcina?
deea3184
QUOTE(applesinka @ Jun 3 2007, 11:42 PM) *

Nu vreau sa te descurajez applesinka,dar si eu am patit asa si nu era sarcina!Mai asteapta si tu sa vezi daca iti vine menstruatia nu ai scris cand ar trebui sa-ti vina ca sa ne dam seama daca e devreme pt a face un test sau nu! Bafta multa si sa fie asa cum iti doresti!Asteptam vesti de la tine!
nedea_ana98
QUOTE(BIANCACRISTI @ Jun 2 2007, 08:04 PM) *

eu cred ca ai multe sanse. mie mi s-a intamplat sa fiu insarcinata si sa imi vina menstruatia timp de 3 luni peste sarcina si a fost totul in regula. si, de asemenea, sa nu fiu insarcinata si testul de sarcina sa iasa pozitiv. oricum, cel mai sigur va fi la echo. biggrin.gif
piciulina14i
buna fetelor! dati-va cu parerea si in cazul meu ca eu una simt ca inebunesc de cate ganduri imi fac.....Am avut CM pe 8 Iulie....in perioada fertila am facut sex la greu cu sotul meu pt ca de 1 an de zile ne dorim un copil....dupa cateva zile....sani durerosi....dupa alte cateva zile ma simteam balonata....cu dureri de cap...sanii din ce in ce mai durerosi....(ma dureau si cand mergeam pe strada)....apoi iar dupa alte cateva zile...greturi si varsaturi, in continuare dureri de cap, sanii si mai tari si fff durerosi....nu mai credeam ca o sa imi vina cm si era cei mai fericiti....dar cum e vb aia: "sa nu zici hop pana nu sari parleazul..." cu 2 zile inainte de data cand ar fi trebuit sa imi vina (niciodata nu mi-a venit mai tarziu sau mai devreme cu nici macar o zi), adica pe 3 August, apare o sangerare....asa ca un fluviu...mai subtire, mai deschisa la culoare, fara dureri de burta, am zis ca e semnul ca s-a implantat pe uter....si am sperat ca se opreste....de unde....in loc de 3 zile cat ma tinea Cm in mod normal, aceasta sangerare a durat 5 zile...pe 7 August seara s-a oprit ( a fost la inceput deschisa la culoare....apoi un mic chist de sange inchegat zic eu....apoi maronie in ultima zi....dar ideea e ca a tinut 5 zile....)Ok...s-a sfarsit...nu stiam ce sa cred....ca e CM sau semnul mult dorit....greturile si varsaturile din ce in ce mai dese....sanii la fel de durerosi....capul la fel de tare doare....am zis ca gravida.gif am luat un test si....negativ.....dar DE CE greturi, varsaturi, sani tensionati, dureri de cap, am uitat sa mentionez somnolenta si urinari mai dese decat de obicei si lipsa poftei de mancare??? DE CE daca testul e negativ? E posibil sa fie ciclu peste sarcina si acest lucru sa influenteze testul??? vreauBB.gif gravida.gif bb.gif barza2.gif jucaus.gif
AdeDia
Piciulina ce sa-ti zic???S-au scris multe lucruri pe marginea acestui subiect in mai multe topicuri.Se poate sa fie si ciclu peste sarcina si se mai poate sa fie si autosugestie.Eu am mai scris,dar nu stiu exact in care topic,ca am o cunostinta care a patit asa inainte de '89,cand nu se faceau atatea investigatii si a dus pana la noua luni o sarcina imaginara pe fondul autosugestiei.A trait o mare dezamagire.E bine sa te relaxezi si o vreme sa lasi lucrurile asa cum sunt,ce-o fi o fi si se poate intampla cand te astepti mai putin :)Stresul poate impiedica o eventuala sarcina la unele femei.Iti doresc mult suuces si cat mai curand vesti de gravida.gif hug.gif
piciulina14i
Buna fetelor din nou!!! Am fost la doctor si am vesti pt voi dar si intrebari....Sarcina inca nu se stie daca e pt ca "e prea devreme inca si nu se vede...si nici nu se simte...dar dupa simptome e...." Trebuie sa ma duc din nou luni sau marti ca poate atunci se vede daca e ...dar....SURPRIZA: Am un chist pe uter.....Voi ce stiti e grav??? Medicul nu mi-a zis inca nimic a zis ca luni sau marti dupa o a-2-a ecografie...se pronunta si in legatura cu chistul....Dar va dati seama ce speriata sunt....m-am dus sa descopar o sarcina si descopar o problema....Voi ce stiti despre asta?
floryv
si mie mi-ai intarziat 7 zile si degeaba,mi-a si venit intr-un final am facut si un test a 10 zii de la intarziere dupa ce se terminase cm dar nimic interesant de si greturile leam dar poate sunt inkipuiri si balonata cat butoiu sanii s-au retras dar nu am facut nici un test astept luna care vine
piciulina14i
QUOTE(floryv @ Aug 9 2007, 06:13 PM) *
si mie mi-ai intarziat 7 zile si degeaba,mi-a si venit intr-un final am facut si un test a 10 zii de la intarziere dupa ce se terminase cm dar nimic interesant de si greturile leam dar poate sunt inkipuiri si balonata cat butoiu sanii s-au retras dar nu am facut nici un test astept luna care vine

Draga floryv, buna din nou....chiar daca ti-a venit dar ai in continuare semnele sarcinii, du-te neaparat la control pt ca eu am fost.....si mi-a zis ca am fost in 5 sapt si am avut avort spontan....acum trebuie sa ma duc din nou sa imi faca eco transvaginala sa vada daca s-a eliminat tot....daca nu doh.gif va trebui sa curete......
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.