Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: 25% Dintre Copiii Din Mediul Rural Nu Merg La Gimnaziu
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Discutii generale: copii si adolescenti
Matei
Bucuresti, 6 aprilie 2011.

Citesc azi in stiri:

"In Romania anului 2011, pe fondul crizei economice, accesul la educatie ramane o problema pentru multi copii si familiile acestora.
Astfel, 25% dintre copiii din mediul rural nu merg la gimnaziu si doar 45,2% dintre elevii din mediul rural participa la invatamantul liceal, rata de participare fiind cu 32% mai mica decat a celor din mediul urban.
In Romania, numarul copiilor saraci a ajuns la 350 000 in iunie 2010**, iar rata abandonului scolar s-a triplat..."

Aceasta tragica situatie, sa fie oare numai datorita crizei economice?
Lucrurile s-au inrautatit an de an, dupa 1990...
dyana
Nu, nu cred că doar criza economică este singurul responsabil pentru situația în care ne aflăm, în aceeași măsură în care nu cred nici că regresăm.
Chiar dacă facem 1 + [n(a-1)+5]/(n la patrat + n+1) pași înapoi, și lim(n->infinit) b_n x ln(1+1/b_n) pași înainte, perioada dinainte de 1990 rămâne undeva departe, în negura vremurilor grele. oFloare1.gif
USA
..din pacate e o situatie globala si nu numai in Romania....si aici aceleasi intrebari se pun...si va garantez ca per total scoala Americana e mai joasa decat cea Romana..ori cel putin asta am simtit pana acum.....

..parerea mea este ca..problema vine si din sanul familiilor, care pune toata cauza in carca scolii/profesorilor..iar acasa, parintii nu investesc aproape deloc in a invata ceva copilul si ma refer strict la a citii o carte, de a petrece timp cu copilul in a descoperii noi si noi domenii......timpul liber al parintilor devine tot mai mult limitat...ajungi acasa si vezi doar patul... oFloare1.gif
anku
eu din cate am obs in mediul rural sunt nu numai romani...
va dau ex satul unde am trait in ultimii 3 ani ,5 km de Sibiu...560 peroane de natie Rroma ,190 romani,12 sasi ,2 bulgari si 1 austriac....cei mai multi nu ajungeau nici in cls a-4-a ...ramaneau repetenti ...la 13 ani in cls-a4-a ...la 14.15 ani primeau primii copii
vb cu invatoarele de acolo...care imi povesteau ca cei mai multi veneau ptr laptic si ptr corn la scoala...de teme nu se punea probl... sad.gif
daria24
Buna ziua....eu lucrez cu acesti copii si problemele incep de ACASA unde ori nu au posibilitati materiale ori intelectuale (ceva de genul biggrin.gifa fara carte nu poti merge la sapa).Mai grav e ca daca fetele reusesc sa nu ramana gravide pana la 16 ani e ceva ,doar cateva continua studiile dupa gimnaziu.
Am si eu copilasi care vin la gradi doar pt. laptic si corn si chiar de m-am straduit da ii invat cate ceva ....e ca si cum m-as fi luptat cu morile de vant.....Problema e ca la fel am patit si cu parintii care vin la intalnirile cu mine doar asa de fatada ,indiferent ce le-am vorbit nu m-au luat in seama.Si sunt multi care nu au animale sau pamant prea mult si tot nu se ocupa catusi de putin de cei mici...si nu e vorba ca nu au bani (ca de unul mic-pahar -au)e vorba de educatia si mentalitatea lor.
diana00
Asa e, cultura si intelectul difera de la zona la alta. Nu toti trebuie sa lucreze in birou asa ca sa ne bucur ca o sa avem multi muncitori necalificati.
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.