Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Cearcane La Copii
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Copii intre 1 si 3 ani
mihaela1985
Am observat de curand ca baietelului meu i-au aparut cearcane, dar nu sunt din cauza somnului pentru ca se odihneste foarte bine si mananca bine. Care pot fi cauzele aparitiei lor? Cum pot depista ce are?
mihaela_2011
Buna,

Aparitia cearcanelor (pungilor de sub ochi) se poate datora carentei de Fier din organism sau prezenta unui virus. Cel mai indicat este un control amanuntit efectuat de catre pediatru pentru a exclude o afectiune mai grava.

Multa sanatate si asteptam vesti bune! hug.gif hug.gif
mihaela1985
QUOTE(mihaela_2011 @ Mar 21 2011, 02:35 PM) *
Buna,

Aparitia cearcanelor (pungilor de sub ochi) se poate datora carentei de Fier din organism sau prezenta unui virus. Cel mai indicat este un control amanuntit efectuat de catre pediatru pentru a exclude o afectiune mai grava.

Multa sanatate si asteptam vesti bune! hug.gif hug.gif


Si cum se poate depista carenta de fier? Doar la un control pediatric? Sau este nevoie de un set de analize la sange?
Dana1975
buna
si baietelul meu uneori are cearcane
si eu am cearcane si tatal meu are cearcane,la noi sunt foarte vizibile,iar fiul meu asa cum iti spuneam le are uneori
mie doctorul de fam mi-a spus ori ca le-am ereditat(si cred ca asa si e),ori sunt datorita hormonilor "balerini",nu mi-a spus ca ar fi o cauza grava aparitia lor
mihaela1985
QUOTE(Dana1975 @ Mar 21 2011, 03:39 PM) *
buna
si baietelul meu uneori are cearcane
si eu am cearcane si tatal meu are cearcane,la noi sunt foarte vizibile,iar fiul meu asa cum iti spuneam le are uneori
mie doctorul de fam mi-a spus ori ca le-am ereditat(si cred ca asa si e),ori sunt datorita hormonilor "balerini",nu mi-a spus ca ar fi o cauza grava aparitia lor


Intradevar si eu am cearcane de la o varsta mai frageda, dar imi fac griji pentru ca el nu avea pana de curand si totusi e prea mic... Are 2 ani si 8 luni.
Dana1975
QUOTE(mihaela1985 @ Mar 21 2011, 06:05 PM) *
Intradevar si eu am cearcane de la o varsta mai frageda, dar imi fac griji pentru ca el nu avea pana de curand si totusi e prea mic... Are 2 ani si 8 luni.

si baietelul meu are 2 ani si 5 luni dar nu sunt preocupata din cauza asta!!!!!!!!!!
eu cred ca cearcanele la copii sunt totusi destul de comune
uite nepoata din partea sotului meu,are 8 ani si de cind o stiu are cearcane,mama ei are cearcane
mihaela_2011
QUOTE(mihaela1985 @ Mar 21 2011, 03:08 PM) *
Si cum se poate depista carenta de fier? Doar la un control pediatric? Sau este nevoie de un set de analize la sange?

Da la pediatru printr-un mic test al sangelui. Nu trebui recoltat foarte mult sange, pentru a evidentia vreo carenta de vitamine sau proteine.
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.