Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Supliment La Revista
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Comunitate > Revista online utilecopii.ro
dyana
M-am tot gandit sa facem cumva sa tinem si noi pasul cu moda. Si cum exista si un trend al suplimentelor (stiti voi: ghid de alaptat pic cu pic, sarcina pe zile, retete pentru 365 de zile de gatit, etc), de ce sa nu avem si noi unul?

Dar cum ar fi primul nostru supliment, m-am gandit ca cel mai potrivit ar fi sa fie unul interactiv, la care sa poata participa absolut toata lumea! oFloare.gif

Insa prima etapa de care trebuie trecut, ar fi decizia privind continutul acestuia. Am zis interactiv: adica sa contina poze, sau chiar fisiere media (se va vedea) sau orice altceva va trece prin cap. Acesta il reprezinta si scopul acestui topic: tema pe care sa se axeze suplimentul nostru.

Singura idee pe care o posed, este clasica si cliseistica idee a calendarului, care sa contina pe fiecare pagina dubla cate o luna a mamicilor ... din 2008, pana in 2011. Iar in fiecare zi a lunii respective, fotografia bebelului nascut in acea zi. Astfel, vom avea o "carticica" cu pozele tuturor copiilor.
Dar sper totusi sa mai avem si alte idei mai frumoase.

Astept cu interes parerile tuturor, sa hotaram ce putem face. Please help! trandafir.gif
mihaela_2011
Buna,
O alta idee pentur supliment ar fi alcatuirea unui plan pentru cate mese are un bebe incepand cu prima luna de la inceperea diversificarii si cat cantitativ, asa orice noua mamica se poate ghida dupa acest plan si va sti ce trebuie sa faca.
De exmplu eu am fost la un nutritionist specializat pe pediatrie si am alcatuit impreuna cu el un plan in fuctie de cate mese au pe zi gemenii mei.
Programul meselor pentru copii de 6 luni suna asa:
Micul dejun - ora 7 - Lapte (240-260 ml)
Gustarica de dimineata - ora 10-11 - Lapte sau Pireut de fructe
Masa de pranz - 13-14 - supa / pireut de legume cu/fara carne (15-20 gr)
Gustarica de seara - ora 17:30-18 - pireut de fructe +cereale sau terci de cereale cu fructe
Cina ora 20-:30-21 - Lapte 240 -260 ml

De asemenea se poate da exemple de cateva retete pentru bebei in fuctie de varsta de la care pot fi oferite.
Deocamdata cam atat mißa venit in minte.
Pe curand,

dyana
Multumesc pentru parere, Mihaela. smile.gif

Pentru ca ideea ta sa fie si interactiva, gandesc ca 365 de mamici ar trebui sa posteze meniul bebelui, desigur -si ilustrat!...
anku
QUOTE(dyana @ Mar 4 2011, 04:18 PM) *
Multumesc pentru parere, Mihaela. smile.gif

Pentru ca ideea ta sa fie si interactiva, gandesc ca 365 de mamici ar trebui sa posteze meniul bebelui, desigur -si ilustrat!...

dificil....
si ma gandesc ac intra in discutie si grupele de varsta
hmmmmmm
Singura idee pe care o posed, este clasica si cliseistica idee a calendarului, care sa contina pe fiecare pagina dubla cate o luna a mamicilor ... din 2008, pana in 2011. Iar in fiecare zi a lunii respective, fotografia bebelului nascut in acea zi. Astfel, vom avea o "carticica" cu pozele tuturor copiilor.
Dar sper totusi sa mai avem si alte idei mai frumoase.
-imi place ideea smile.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.