Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Va Rog Sa Ma Sustineti :)
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Nastere
andra2000
Buna dragi mamici si burtici. oFloare1.gif Sunt gravida.gif de 33 de saptamani si v-am scris in speranta ca ma va sustine cineva si pe mine sad.gif .Sunt atat de speriata de nastere si de tot ce va urma ca nu mai pot sa dorm noaptea.Am ales sa nasc prin cezariana(anestezistul va decide dc imi va face anestezie totala sau nu,deoarece fac palpitatii din cauza emotiilor si a fricii) la maternitatea Giulesti cu domnul doctor Kasmo Mohamed.Daca imi puteti da detalii la ce sa ma astept ce stiti despre acest medic v-as fi tare recunoscatoare(una e cand citesti pe net,iar alta e cand iti povesteste cineva din experienta).Sper ca nu am deranjat ca am deschis un topic nou tocmai pt a-mi dpune oful.Va tzuc.gif
manu1981
QUOTE(andra2000 @ Feb 24 2011, 02:35 PM) *
Buna dragi mamici si burtici. oFloare1.gif Sunt gravida.gif de 33 de saptamani si v-am scris in speranta ca ma va sustine cineva si pe mine sad.gif .Sunt atat de speriata de nastere si de tot ce va urma ca nu mai pot sa dorm noaptea.Am ales sa nasc prin cezariana(anestezistul va decide dc imi va face anestezie totala sau nu,deoarece fac palpitatii din cauza emotiilor si a fricii) la maternitatea Giulesti cu domnul doctor Kasmo Mohamed.Daca imi puteti da detalii la ce sa ma astept ce stiti despre acest medic v-as fi tare recunoscatoare(una e cand citesti pe net,iar alta e cand iti povesteste cineva din experienta).Sper ca nu am deranjat ca am deschis un topic nou tocmai pt a-mi dpune oful.Va tzuc.gif

Nu stiu cum este la maternitatea Giulesti, dar stiu cum e sa nasti prin cezariana. Eu am nascut in aprilie 2009 prin cezariana la Spitalul Universitar in Bucuresti. A fost decizia mea sa mi se faca rahieanestezie ca sa fiu constienta pe tot parcursul interventiei, sa-mi pot vedea fetita in primele clipe de viata. Am intrat in sala de operatii la ora 12 fara 10, mi s-a facut anestezia iar la ora 12 fix (era un ceas mare pe perete in sala de operatii iar eu stateam cu ochii pe el) mi-am vazut fetita. Au preluat-o apoi neonatologul si moasa iar eu am ramas pe masa pana la ora 13, ca sa ma curete, sa-mi recolteze celulele stem si sa ma inchida la loc. La ora 13 am fost dusa la terapie intensiva unde am stat pana a doua zi dimineata cand m-au transferat in salon. La ora 15 mi-au adus fetita la alptat si au lasat-o cu mine pana pe la ora 17, apoi din 3 in 3 ore mi-o aduceau la alaptat. Dupa ce trece anestezia incepi sa simti ceva durere, dar daca vorbesti cu asistentele sa-ti administreze calmante e ok. Mie mi-a cumparat sotul de la farmacie si din 5 filoe, au fost suficiente 2. Dimineata, la prima ora mi-au scos sonda si m-au dat jos din pat, trebuia sa merg cat mai mult pentru ca recuperarea sa fie cta mai rapida. Va fi greu cam 2 saptamani pentru ca vei avea nevoie de ajutor la coborat din pat si la alte treburi ale casei. Eu am avut-o pe mama la mine o saptamana jumate dupa care am trimis-o acasa, spunandu-i ca ma pot descurca si incet , incet m-am repus pe picioare. La spital nu am stat decat 2 zile, m-am operat marti si joi am plecat acasa. Sunt spitale unde nu te lasa sa pleci decat dupa o saptamana, ca sa fii mai sigura pe picioarele tale, nu stiu care e politica la Giulesti. Daca ai facut operatie de apendicita (cu bisturiu, nu cu laser sau laparoscop) este foarte asemanatoare. Eu am trecut ptrin experienta asta pe la 13 ani si stiam la ce sa ma astept.
Oricum, trebuie sa fii increzatoare ca va fi totul bine si sa te gandesti la clipa cand iti vei tine puiutul in brate, sunt momente care nu pot fi descrise in cuvinte trandafir.gif
loredana03
QUOTE(andra2000 @ Feb 24 2011, 12:35 PM) *
Buna dragi mamici si burtici. oFloare1.gif Sunt gravida.gif de 33 de saptamani si v-am scris in speranta ca ma va sustine cineva si pe mine sad.gif .Sunt atat de speriata de nastere si de tot ce va urma ca nu mai pot sa dorm noaptea.Am ales sa nasc prin cezariana(anestezistul va decide dc imi va face anestezie totala sau nu,deoarece fac palpitatii din cauza emotiilor si a fricii) la maternitatea Giulesti cu domnul doctor Kasmo Mohamed.Daca imi puteti da detalii la ce sa ma astept ce stiti despre acest medic v-as fi tare recunoscatoare(una e cand citesti pe net,iar alta e cand iti povesteste cineva din experienta).Sper ca nu am deranjat ca am deschis un topic nou tocmai pt a-mi dpune oful.Va tzuc.gif

bine ai revenit.
roaga-te la bunul Dumnezeuca totul sa fie bine si nu te mai panica.
te asteptam sa revii si la mamici de aprilie ca ne e dor de tine si te vom sustine cum vom sti mai bine.
andra2000
Multumesc tare mult Manu pt relatarea ta atat de complexa tzuc.gif .Lore am avut cateva probl si de aceea nu am mai dat pe aici,dar uite ca imi mai fac timp si mai intru din cand in cand.Si mie imi este dor de voi.Vad ca nu m-ati uitat
USA
Burtikutza frumoasa, nu mai te agita......de nascut trebuie sa nastii....iar din propria mea experienta, nasterea e floare la ureche fatza de ce urmeaza apoi, ma refer ca si sentimente dupa ce vei avea puiul in brate si va trebuii clipa de clipa sa decizi binele ptr el....in cazul meu, yo am vrut din toate celulele mele sa nasc odata, eram singura care mergeam la spital la consult si ma rugam de doctor sa nasc ODATA, deja trecusem de 40 de saptamani si nu mai nasteam...eram imensa.....intr-un final mi sa rupt apa la 41 de saptamani intr-o sambata seara pe la 9, dupa ce gatisem 3 feluri de mancare, curat toata casa, de 10 ori scarile blocului.... si am nascut la 5 dupa-masa a doua zi....dar am zis din clipa aceea...."as mai naste de mii de ori...numai sarcina nu mai tin".....dar greul a venit apoi....m-am trezit singura departe de familie cu o micutza dulceata in brate....nu stiam nici cat lapte sa ii dau la o masa....total aeriana....yo atunci m-am panicat precum tu acum....
Parerea mea este ca, tu panicandu-te nu ai decat de pierdut....in primul rand tu trebuie sa te odihnesti acum cat mai mult ca sa poti sa te recuperi repejor dupa nastere...apoi, de nascut trebuie sa nasti....si clar nasterea prin cezariana e mult mai usoara decat cea naturala in marea majoritatea cazurilor....e putin mai greut dupa cezariana, depinde de organism, in recuperare....
So, odihna si lasa leul din orice mamica ptr puiul ei sa iasa la iveala gata ptr ultima batalie pana la venirea minunii in bratele tale calde de mamica! floare2.gif
loredana03
QUOTE(USA @ Feb 24 2011, 03:34 PM) *
Burtikutza frumoasa, nu mai te agita......de nascut trebuie sa nastii....iar din propria mea experienta, nasterea e floare la ureche fatza de ce urmeaza apoi, ma refer ca si sentimente dupa ce vei avea puiul in brate si va trebuii clipa de clipa sa decizi binele ptr el....in cazul meu, yo am vrut din toate celulele mele sa nasc odata, eram singura care mergeam la spital la consult si ma rugam de doctor sa nasc ODATA, deja trecusem de 40 de saptamani si nu mai nasteam...eram imensa.....intr-un final mi sa rupt apa la 41 de saptamani intr-o sambata seara pe la 9, dupa ce gatisem 3 feluri de mancare, curat toata casa, de 10 ori scarile blocului.... si am nascut la 5 dupa-masa a doua zi....dar am zis din clipa aceea...."as mai naste de mii de ori...numai sarcina nu mai tin".....dar greul a venit apoi....m-am trezit singura departe de familie cu o micutza dulceata in brate....nu stiam nici cat lapte sa ii dau la o masa....total aeriana....yo atunci m-am panicat precum tu acum....
Parerea mea este ca, tu panicandu-te nu ai decat de pierdut....in primul rand tu trebuie sa te odihnesti acum cat mai mult ca sa poti sa te recuperi repejor dupa nastere...apoi, de nascut trebuie sa nasti....si clar nasterea prin cezariana e mult mai usoara decat cea naturala in marea majoritatea cazurilor....e putin mai greut dupa cezariana, depinde de organism, in recuperare....
So, odihna si lasa leul din orice mamica ptr puiul ei sa iasa la iveala gata ptr ultima batalie pana la venirea minunii in bratele tale calde de mamica! floare2.gif


ce frumos ai povestit scumpa mami!
andra2000
QUOTE(USA @ Feb 24 2011, 01:34 PM) *
Burtikutza frumoasa, nu mai te agita......de nascut trebuie sa nastii....iar din propria mea experienta, nasterea e floare la ureche fatza de ce urmeaza apoi, ma refer ca si sentimente dupa ce vei avea puiul in brate si va trebuii clipa de clipa sa decizi binele ptr el....in cazul meu, yo am vrut din toate celulele mele sa nasc odata, eram singura care mergeam la spital la consult si ma rugam de doctor sa nasc ODATA, deja trecusem de 40 de saptamani si nu mai nasteam...eram imensa.....intr-un final mi sa rupt apa la 41 de saptamani intr-o sambata seara pe la 9, dupa ce gatisem 3 feluri de mancare, curat toata casa, de 10 ori scarile blocului.... si am nascut la 5 dupa-masa a doua zi....dar am zis din clipa aceea...."as mai naste de mii de ori...numai sarcina nu mai tin".....dar greul a venit apoi....m-am trezit singura departe de familie cu o micutza dulceata in brate....nu stiam nici cat lapte sa ii dau la o masa....total aeriana....yo atunci m-am panicat precum tu acum....
Parerea mea este ca, tu panicandu-te nu ai decat de pierdut....in primul rand tu trebuie sa te odihnesti acum cat mai mult ca sa poti sa te recuperi repejor dupa nastere...apoi, de nascut trebuie sa nasti....si clar nasterea prin cezariana e mult mai usoara decat cea naturala in marea majoritatea cazurilor....e putin mai greut dupa cezariana, depinde de organism, in recuperare....
So, odihna si lasa leul din orice mamica ptr puiul ei sa iasa la iveala gata ptr ultima batalie pana la venirea minunii in bratele tale calde de mamica! floare2.gif


Multumesc tare frumos pt ca m-ai incurajat si ai povestit atat de frumos! oFloare.gif
tunderke
QUOTE(andra2000 @ Feb 24 2011, 03:16 PM) *
Multumesc tare mult Manu pt relatarea ta atat de complexa tzuc.gif .Lore am avut cateva probl si de aceea nu am mai dat pe aici,dar uite ca imi mai fac timp si mai intru din cand in cand.Si mie imi este dor de voi.Vad ca nu m-ati uitat


Cum sa uitam de tine, chiar ne intrebam ce e cu tine, daca esti bine.
Te asteptam cum a zis si Lore la mamici de aprilie.
Si nu te mai stresa, nu conteaza ca nasti prin cezariana, sigur DD te va ajuta sa te recuperezi, sa ai grija de bebele tau.
Pe toate o sa ne ajute, indiferent cum o sa nastem.
tzuc.gif
Alexandrina
QUOTE(andra2000 @ Feb 24 2011, 12:35 PM) *
Buna dragi mamici si burtici. oFloare1.gif Sunt gravida.gif de 33 de saptamani si v-am scris in speranta ca ma va sustine cineva si pe mine sad.gif .Sunt atat de speriata de nastere si de tot ce va urma ca nu mai pot sa dorm noaptea.Am ales sa nasc prin cezariana(anestezistul va decide dc imi va face anestezie totala sau nu,deoarece fac palpitatii din cauza emotiilor si a fricii) la maternitatea Giulesti cu domnul doctor Kasmo Mohamed.Daca imi puteti da detalii la ce sa ma astept ce stiti despre acest medic v-as fi tare recunoscatoare(una e cand citesti pe net,iar alta e cand iti povesteste cineva din experienta).Sper ca nu am deranjat ca am deschis un topic nou tocmai pt a-mi dpune oful.Va tzuc.gif

Alexandrina
QUOTE(andra2000 @ Feb 24 2011, 12:35 PM) *
Buna dragi mamici si burtici. oFloare1.gif Sunt gravida.gif de 33 de saptamani si v-am scris in speranta ca ma va sustine cineva si pe mine sad.gif .Sunt atat de speriata de nastere si de tot ce va urma ca nu mai pot sa dorm noaptea.Am ales sa nasc prin cezariana(anestezistul va decide dc imi va face anestezie totala sau nu,deoarece fac palpitatii din cauza emotiilor si a fricii) la maternitatea Giulesti cu domnul doctor Kasmo Mohamed.Daca imi puteti da detalii la ce sa ma astept ce stiti despre acest medic v-as fi tare recunoscatoare(una e cand citesti pe net,iar alta e cand iti povesteste cineva din experienta).Sper ca nu am deranjat ca am deschis un topic nou tocmai pt a-mi dpune oful.Va tzuc.gif

Alexandrina
QUOTE(andra2000 @ Feb 24 2011, 12:35 PM) *
Buna dragi mamici si burtici. oFloare1.gif Sunt gravida.gif de 33 de saptamani si v-am scris in speranta ca ma va sustine cineva si pe mine sad.gif .Sunt atat de speriata de nastere si de tot ce va urma ca nu mai pot sa dorm noaptea.Am ales sa nasc prin cezariana(anestezistul va decide dc imi va face anestezie totala sau nu,deoarece fac palpitatii din cauza emotiilor si a fricii) la maternitatea Giulesti cu domnul doctor Kasmo Mohamed.Daca imi puteti da detalii la ce sa ma astept ce stiti despre acest medic v-as fi tare recunoscatoare(una e cand citesti pe net,iar alta e cand iti povesteste cineva din experienta).Sper ca nu am deranjat ca am deschis un topic nou tocmai pt a-mi dpune oful.Va tzuc.gif

Alexandrina
Andra,


Nu trebuie sa te sperie deloc gandul ca faci cezariana. Este chiar o operatie usoara, de rutina. Eu am facut 2, la prima am avut niste complicatii in timpul travaliului si mi-au facut cezariana, iar a 2-a oara nu prea isi mai asuma nimeni riscul.
In ambele cazuri am avut numai anestezie locala, am fost constienta tot timpul operatiei, mi-am vazut copilasii, am plans cand au plans ei si a fost extraordinar....
Daca nu se poate nasterea normala, din diverse motive, asta e. Nu trebuie sa ne speriem sau sa nu ne simtim "mame cu adevarat".
Eu una consider mult mai important sa imi alaptez copilul de exemplu si chiar si cu cezariana am avut lapte din plin, in ambele cazuri.
M-am refacut ff repede, a 2-a oara chiar si mai repede ca prima oara. La 5 zile dupa operatie eram acasa (am nascut la o clinica privata si am stat 2 zile jumate) si faceam treaba prin casa..
Operatiile in cazul meu au durat ff putin. prima in jur de 40 min iar a 2-a chiar mai putin. A 2-a oara stiind chiar ce ma astepta am fost f degajata, si pe timpul operatiei chiar am ras, au glumit medicii si asistentele cu mine, a fost super ok..
Si eu sunt pentru nasterea normala, dar daca nu se poate asta e, important e sa fie mama si copilasul sanatosi!!!!
iti urez mult noroc si sanatate si sunt sigura ca o sa te descurci grozav!






QUOTE(andra2000 @ Feb 24 2011, 12:35 PM) *
Buna dragi mamici si burtici. oFloare1.gif Sunt gravida.gif de 33 de saptamani si v-am scris in speranta ca ma va sustine cineva si pe mine sad.gif .Sunt atat de speriata de nastere si de tot ce va urma ca nu mai pot sa dorm noaptea.Am ales sa nasc prin cezariana(anestezistul va decide dc imi va face anestezie totala sau nu,deoarece fac palpitatii din cauza emotiilor si a fricii) la maternitatea Giulesti cu domnul doctor Kasmo Mohamed.Daca imi puteti da detalii la ce sa ma astept ce stiti despre acest medic v-as fi tare recunoscatoare(una e cand citesti pe net,iar alta e cand iti povesteste cineva din experienta).Sper ca nu am deranjat ca am deschis un topic nou tocmai pt a-mi dpune oful.Va tzuc.gif

andra2000
Multumesc mult de incurajari.Cu fiecare incurajare primita parca ma intareste mai mult. trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif
mihaela_2011
Buna,
In primul rand felicitari pentru gravida.gif si sa dea DD sa nasti un baby1.gif sanatos si voinic.
NU are importanta calea pe care aduci copilul. Important este ca tu si copilul sa fiti sanatosi.
Eu am nascut de doua ori prin cezariana. La prima sarcina fetita a fost cu capul sus si suspecta de cordon in jurul gatului si s-a decis din start cezariana. A fost o operatie usoara, 45 de min a durat. Am facut anestezie epidurala si am fost constienta tot timpul. La a doua nastere tot cezariana am facut (avand sarcina gemelara) si tot cam atat a durat 45-50 min. Recuperarea dupa ambele nasteri a fost rapida, dupa 8 ore de la nastere am putut sa alaptez. La mine a venit cei drept mai greu dar a venit.
Trebuie sa ai credinta in DD ca el te va calauzi pe tot parcursul. Nu trebuie sa te sperie nasterea. Este un moment important in viata noastra ca femei. Iti vei reaminti cu placere de acest moment.
Acum este cel mai important sa te odihnesti cat de mult poti, dupa nastere va fi greu o perioada si trebuie sa ai rezervele incarcate pentru cateva zile.
Multa sanatate si putere.
anku
fii tare...
cezariana este un lucru usor p langa ce se poate intampla la nasterea naturala
iar de revenit o sa-ti revii in functie de cum vrei tu....dc vrei cu adev te poti ridica la 24 ore de ore din pat cu mici ameteli ,poti scoate sonda la 12 ore si te duci singura la Wc,mananci deja la 12 ore...poti alapta chiar si la 4 ore dupa ce ai facut cezariana si dc lapticul -colostru a venit,
sfatul meu este sa ramai treaza in timpul cezarienei....este un moment absolut magnific...si am impresia ca asta intareste si te face sa te recuperezi mult mai repede decat dc te-ai trezi din anestezie cu dureri de cap si greata
crede-ma ca la cezariana multe lucruri depind de cum se simte psihic mama...
nu-ti fie frica...o sa fie totul bine....fii tare!!! hug.gif
andra2000
Multumesc mult de incurajari fetelor.Sper ca totul sa decurga bine si sa-mi pot stapanii emotiile.Cand intru in spital pt orice banala analiza ma ia tremuratul...asa fricoasa sunt. rolleyes.gif
m0nica
QUOTE(andra2000 @ Mar 2 2011, 01:32 PM) *
Multumesc mult de incurajari fetelor.Sper ca totul sa decurga bine si sa-mi pot stapanii emotiile.Cand intru in spital pt orice banala analiza ma ia tremuratul...asa fricoasa sunt. rolleyes.gif

Buna. Parca povestesti de mine acum aproape 2 ani. Asa frica imi era, ca ajunsesem sa cred ca eu nu ma mai intorc de la spital. Gata. Asta a fost tot. Acum imi vine sa rad, dar atunci, era finalul pentru mine. Nu ma vedeam in stare sa trec print-o operatie, nu ma vedeam in stare sa ma descurc cu un copil. Nu fusesem niciodata internata in spital pana atunci. Pana si de injectii am o frica... Deci eu cred ca trebuia sa ma mai numesc "panicoasa". In dimineata cand am plecat la spital eram super emotionata, bulversata... Eu am nascut prin cezariana la cerere, pentru ca aia naturala mi se parea si mai si... Sa iti mai zic ceva, eu toata viata mi-am imaginat ca o sa am copii, dar speram sa evolueze medicina in asa hal incat sa nu trebuiasca sa nasc eu. Deci, sub nici o forma nu ma vedeam nascand. Vorba ta, de cate ori treceam pe langa spital aveam o strangere de inima. Mai mergeam la consultatii in spital pentru ca acolo ma chema doctorita, si o data s-a intamplat sa fiu acolo cand au adus cu salvarea o fata (de pe la casa de copii) sa nasca, pentru ca avea dureri. Si era asa linistita si calma, si in acelasi timp asa singura. Mi s-a ridicat parul in cap... Eu cand am mers la spital a venit sotul, mama si sora mea si o prietena. Toti au stat si m-au asteptat. Doctorita stia ca mor de frica, de aceea am fost prima. Pana sa intru in sala am tremurat pe acolo. Mi-au luat analize, m-au consultat... nu mai tin minte ce au mai facut, dar eu tremuram ca varga. Era o asistenta destul de intepata acolo si tot imi zicea, dar ce tremuri asa, ca doar te pregatesti pentru un eveniment frumos. Nu ti se intampla nimic rau. Eu nu vedeam dincolo de gandurile mele negre. Nici nu ma mai gandeam ca mai era un pic si aveam sa vad cea mai frumoasa faptura pe care am vazut-o vreodata. Acum cand ma gandesc, si chiar cand trec pe langa spital, zambesc. Acolo l-am cunoscut pe baietelul meu. Acolo am vazut o minune. O sa fie bine. O sa vezi.
USA
QUOTE(m0nica @ Mar 2 2011, 01:00 PM) *
....Acolo l-am cunoscut pe baietelul meu. Acolo am vazut o minune. O sa fie bine. O sa vezi.

Ce frumos ai scris.....si cu mult adevar......te pupik si felicitari ptr micul frumos din jurul tau!
andra2000
QUOTE(m0nica @ Mar 2 2011, 10:00 AM) *
Buna. Parca povestesti de mine acum aproape 2 ani. Asa frica imi era, ca ajunsesem sa cred ca eu nu ma mai intorc de la spital. Gata. Asta a fost tot. Acum imi vine sa rad, dar atunci, era finalul pentru mine. Nu ma vedeam in stare sa trec print-o operatie, nu ma vedeam in stare sa ma descurc cu un copil. Nu fusesem niciodata internata in spital pana atunci. Pana si de injectii am o frica... Deci eu cred ca trebuia sa ma mai numesc "panicoasa". In dimineata cand am plecat la spital eram super emotionata, bulversata... Eu am nascut prin cezariana la cerere, pentru ca aia naturala mi se parea si mai si... Sa iti mai zic ceva, eu toata viata mi-am imaginat ca o sa am copii, dar speram sa evolueze medicina in asa hal incat sa nu trebuiasca sa nasc eu. Deci, sub nici o forma nu ma vedeam nascand. Vorba ta, de cate ori treceam pe langa spital aveam o strangere de inima. Mai mergeam la consultatii in spital pentru ca acolo ma chema doctorita, si o data s-a intamplat sa fiu acolo cand au adus cu salvarea o fata (de pe la casa de copii) sa nasca, pentru ca avea dureri. Si era asa linistita si calma, si in acelasi timp asa singura. Mi s-a ridicat parul in cap... Eu cand am mers la spital a venit sotul, mama si sora mea si o prietena. Toti au stat si m-au asteptat. Doctorita stia ca mor de frica, de aceea am fost prima. Pana sa intru in sala am tremurat pe acolo. Mi-au luat analize, m-au consultat... nu mai tin minte ce au mai facut, dar eu tremuram ca varga. Era o asistenta destul de intepata acolo si tot imi zicea, dar ce tremuri asa, ca doar te pregatesti pentru un eveniment frumos. Nu ti se intampla nimic rau. Eu nu vedeam dincolo de gandurile mele negre. Nici nu ma mai gandeam ca mai era un pic si aveam sa vad cea mai frumoasa faptura pe care am vazut-o vreodata. Acum cand ma gandesc, si chiar cand trec pe langa spital, zambesc. Acolo l-am cunoscut pe baietelul meu. Acolo am vazut o minune. O sa fie bine. O sa vezi.



Doamne cat semanam...Eu oricum le-am spus tuturor ca o sa mor cand o sa nasc si sa aiba grija de copil ca eu sigur nu ma mai intorc acasa crybaby.gif .Oricum mesajul tau mi-a ridicat moralul si m-a facut chiar sa rad imaginandu-mi-te pe tine cum tremurai de frica liwlol.gif
laura_frincu
QUOTE(andra2000 @ Feb 24 2011, 12:35 PM) *
Buna dragi mamici si burtici. oFloare1.gif Sunt gravida.gif de 33 de saptamani si v-am scris in speranta ca ma va sustine cineva si pe mine sad.gif .Sunt atat de speriata de nastere si de tot ce va urma ca nu mai pot sa dorm noaptea.Am ales sa nasc prin cezariana(anestezistul va decide dc imi va face anestezie totala sau nu,deoarece fac palpitatii din cauza emotiilor si a fricii) la maternitatea Giulesti cu domnul doctor Kasmo Mohamed.Daca imi puteti da detalii la ce sa ma astept ce stiti despre acest medic v-as fi tare recunoscatoare(una e cand citesti pe net,iar alta e cand iti povesteste cineva din experienta).Sper ca nu am deranjat ca am deschis un topic nou tocmai pt a-mi dpune oful.Va tzuc.gif


Buna si din partea noastra draga mamica!
Pe 15 februarie 2010 l-am nascut pe Matei, prin cezariana la cerere, cu anestezie totala. Imi era groaza efectiv de nasterea naturala... mi se parea ca sigur se va ntampla ceva crunt si nici acum nu ma vad in postura de a naste natural wub.gif Operatia a fost destul de rapida, a durat cam 40 de minute, timp in care, iti spun sincer, ca am avut parte de cel mai odihnitor somn de pana atunci din ultimele 9 luni anima1.gif eu cel mai tare ma temeam de momentul in care voi deveni inconstienta, nu am lesinat niciodata in viata mea, deci nu aveam cum sa compar senzatia cu nimic, asa ca a fost ceva total nou pt mine. M-am trezit la iesirea din sala, ma duceau la reanimare si eram perfect constienta, intrebam de bebe si de sot biggrin.gif apoi cand am aflat ca e totul ok, am adormit la loc linistita. Nu am avut nici un fel de greata si ameteli! Operatia m-a durut f tare dar am cerut calmante si a fost apoi suportabil... la prima tentativa de a ma da jos din pat aproape am lesinat din cauza glicemiei scazute, am mers greu, cand faceam pipi ma ustura operatia de muream nu stiu de ce... sad.gif imi era o foame de lup de as fi mancat orice! A fost greu... desi am nascut in clinica privata, ma simteam enorm de singura si epuizata, ma uitam la bebe si nu simteam nimic... de ce iti spun toate astea? Ei bine pt ca acum dupa un an de la acel eveniment... iubesc tot! Matei este ratiunea mea de a trai! Matei este lumina ochilor mei, ma trezesc noaptea sa ma uit la el de dorul lui! Il sarut si il mangai si jur ca azi iubesc pana si durerea care mi-a pricinuit-o el, prin venirea pe lume! Iubesc frica prin care am trecut pt el, iubesc amintirea acelei singuratati de atunci care impreuna cu groaza si eschivarea pe care le simteam din cauza aparitiei lui m-au facut sa iubesc acum TOT! E complicat de spus in cuvinte, trebuie sa ne dai credit atunci cand iti spunem ca merita orice! Si cand vei simti si tu toate astea, vei vedea ca ai facut bine ca ai mers pe mana noastra!
Te pup si iti doresc sa ai parte de tot ce e mai bun, un bebe sanatos si cuminte si o nastere cat mai usoara!

PS: Chiar daca va fi sau nu va fi usor, toate sentimentele vor pali in fata iubirii materne!
PS2: La o luna eram ca noua plus ca operatia arata fantastic! E doar o dungulita! wink.gif tzuc.gif
andra2000
QUOTE(laura_frincu @ Mar 2 2011, 08:26 PM) *
Buna si din partea noastra draga mamica!
Pe 15 februarie 2010 l-am nascut pe Matei, prin cezariana la cerere, cu anestezie totala. Imi era groaza efectiv de nasterea naturala... mi se parea ca sigur se va ntampla ceva crunt si nici acum nu ma vad in postura de a naste natural wub.gif Operatia a fost destul de rapida, a durat cam 40 de minute, timp in care, iti spun sincer, ca am avut parte de cel mai odihnitor somn de pana atunci din ultimele 9 luni anima1.gif eu cel mai tare ma temeam de momentul in care voi deveni inconstienta, nu am lesinat niciodata in viata mea, deci nu aveam cum sa compar senzatia cu nimic, asa ca a fost ceva total nou pt mine. M-am trezit la iesirea din sala, ma duceau la reanimare si eram perfect constienta, intrebam de bebe si de sot biggrin.gif apoi cand am aflat ca e totul ok, am adormit la loc linistita. Nu am avut nici un fel de greata si ameteli! Operatia m-a durut f tare dar am cerut calmante si a fost apoi suportabil... la prima tentativa de a ma da jos din pat aproape am lesinat din cauza glicemiei scazute, am mers greu, cand faceam pipi ma ustura operatia de muream nu stiu de ce... sad.gif imi era o foame de lup de as fi mancat orice! A fost greu... desi am nascut in clinica privata, ma simteam enorm de singura si epuizata, ma uitam la bebe si nu simteam nimic... de ce iti spun toate astea? Ei bine pt ca acum dupa un an de la acel eveniment... iubesc tot! Matei este ratiunea mea de a trai! Matei este lumina ochilor mei, ma trezesc noaptea sa ma uit la el de dorul lui! Il sarut si il mangai si jur ca azi iubesc pana si durerea care mi-a pricinuit-o el, prin venirea pe lume! Iubesc frica prin care am trecut pt el, iubesc amintirea acelei singuratati de atunci care impreuna cu groaza si eschivarea pe care le simteam din cauza aparitiei lui m-au facut sa iubesc acum TOT! E complicat de spus in cuvinte, trebuie sa ne dai credit atunci cand iti spunem ca merita orice! Si cand vei simti si tu toate astea, vei vedea ca ai facut bine ca ai mers pe mana noastra!
Te pup si iti doresc sa ai parte de tot ce e mai bun, un bebe sanatos si cuminte si o nastere cat mai usoara!

PS: Chiar daca va fi sau nu va fi usor, toate sentimentele vor pali in fata iubirii materne!
PS2: La o luna eram ca noua plus ca operatia arata fantastic! E doar o dungulita! wink.gif tzuc.gif



Ai povestit f frumos ITI MULTUMESC! tzuc.gif
cris210580
draga Andra sa stii ca operatia de cezariana e cea mai usoara operatie posibila...eu am nascut fetita prin cezariana si baiatul,acum 2 saptamani,natural.......eu recomand din toata inima cezariana....nasterea naturala e groaznica....si acum am cosmaruri.....la cezariana am fost super ok,m-am vindecat intro saptamana zburam prin oras cu bebe la plimbare
iti doresc multa sanatate tie si laa bebe si credema o sa fiee floare la ureche,ai sa vezi partners.gif
andra2000
QUOTE(cris210580 @ Mar 2 2011, 11:28 PM) *
draga Andra sa stii ca operatia de cezariana e cea mai usoara operatie posibila...eu am nascut fetita prin cezariana si baiatul,acum 2 saptamani,natural.......eu recomand din toata inima cezariana....nasterea naturala e groaznica....si acum am cosmaruri.....la cezariana am fost super ok,m-am vindecat intro saptamana zburam prin oras cu bebe la plimbare
iti doresc multa sanatate tie si laa bebe si credema o sa fiee floare la ureche,ai sa vezi partners.gif


Merci.Sa-ti traiasca minunile. bere.gif
m0nica
QUOTE(andra2000 @ Mar 2 2011, 10:16 PM) *


Daaaa. Asa eram fata, imi aduc aminte in dimineata aia, parca intrasem in transa. Acum imi amintesc cu foarte mare placere. Imi amintesc de sala de nasteri (cand citeam pe aici pe forum de sala de nasteri, ma lua cu ameteala, imi imaginam o chestie asa ca la macelarie... ) dar de fapt e doar un fel de salon. Acolo am intrat ca sa astept sa ma ia doctorita, dar cred ca am stat 10 minute. Mai era o fata care astepta tot pentru cezariana. Stiu ca i-am dat un pampers, ca n-avea, si ii cerusera asistentele. Doamne, imi amintesc cu cea mai mare placere de ziua aia. Crede-ma. Iti urez multa bafta. Ia si odihneste-te si lasa deoparte gandurile negre, nu e chiar asa rau. Doar iti zic eu liwlol.gif

QUOTE(laura_frincu @ Mar 3 2011, 12:26 AM) *

Foarte asemanatoare poveste ai si tu. Exact asa mi s-a intamplat si mie. Mi-era groaza de injectie, mi-era groaza de momentul in care n-o sa mai fiu constienta. Stiu ca m-au pus pe masa aia si mi-au facut injectii, si eram conectata deja la aparate, si inima mea o luase razna. Se uitau anestezista si asistenta pe monitoare si isi ziceau una alteia: Uite ce frica ii este! Mai incercau o gluma. Stiu ca radea doctorita mea, dar nu mai stiu exact ce zicea. Am uitat. Asa, si dupa ce mi-a facut injectia aia, mi-a pus o masca pe fata si mi-a zis ca o sa dea drumul la un gaz, si pana numara pana la 5 eu o sa adorm. Imi aduc aminte ca numara si nu ajunsese la 5. Dupa aia a urmat, cum ai zis si tu, cel mai odihnitor somn pe care l-am avut in ultimele 9 luni. Visam ceva asa frumos cand deodata m-am trezit, agitatie in jurul meu, eu inca eram pe masa de operatie, se pregateau sa ma duca in salon. Am intrebat daca e sanatos bebe. Stiu ca ma pusesera sa tusesc si nu am vrut pana nu mi-au raspuns. (Eu aveam un stres, ca m-a speriat una ca o sa aiba ceva malformatii bebe. N-are nimic.) Operatia era terminata, eu inca sub anestezie, dar treaza, constienta. Am iesit pe targa din sala de operatii, m-am intalnit cu familia mea, mama plangea, i-am zis sa nu planga, l-am rugat pe sotul meu sa imi arate poza lui bebe, ca stiam ca il fotografiasera, si acum o vad in minte prima lui fotografie, apoi m-a dus la terapie intensiva. Mie, fiindu-mi frica de injectii, nu prea ceream calmante. Cred ca mi-au facut 2-3. Acolo n-am putut sa dorm. Nu am mai dormit de atunci prea mult. Asta a fost o mare problema pentru mine. Si alta problema a fost ca am facut rani la sani de la alaptat. De aceea, Andra, te sfatuiesc sa iti iei mameloane de silicon, sunt la farmacie, pe toate cunostinetele mele le-am sfatuit.
N-am avut dureri de cap. Atat ca ameteam si eu cand stateam in picioare, si am intrebat-o pe doctorita si a zis ca e de la faptul ca am pierdut sange. Eu pot sa spun ca dupa 5 zile eram ca noua. Nici operatia nu ma mai durea. Eu doar in prima zi ma dadeam jos din pat cu ajutor. Dupa aia nu a avut cine sa ma ajute... Si acasa m-am descurcat singura. Operatia nu m-a usturat pe mine deloc. S-a vindecat super. La 7 zile cand am mers sa imi scoata firele nici cand o atingea nu ma mai durea.

Iar ce mi-a prins mie bine a fost o sticla de 0.5 l de apa, pe care o adusesem cu mine. Asta la terapie intensiva. Muream de sete daca n-aveam sticla asta. Mai veneau infirmierele cu cate o sticla de ceai, dar eu am preferat apa. Plus ca ele aduceau sticle mari de 2 l si e greu sa le manevrezi stand culcata.

Asa, ca o concluzie, daca ar fi sa aleg acum intre o nastere naturala si o cezariana, as merge cu ochii inchisi la cezariana. Am cunostinte (vreo 2) care au ales natural si tot la cezariana au ajuns si au zis ca e de 100 de ori mai bine.

Andra, capul sus si cu Dumnezeu inainte. O sa fie bine, iti promit. smile.gif
m0nica
QUOTE(USA @ Mar 2 2011, 05:57 PM) *
Ce frumos ai scris.....si cu mult adevar......te pupik si felicitari ptr micul frumos din jurul tau!

notworthy.gif Si n-am exagerat deloc... smile.gif Am cel mai frumos copil din lume love1.gif smile.gif
Multumesc pentru felicitari! Asemenea si tie.
andra2000
Multumesc,multumesc frumos pt povestile frumoase si incurajarile voastre.Abia astept sa scap si sa ma intorc aici sa va povestesc si experienta mea. oFloare.gif
tunderke
QUOTE(andra2000 @ Mar 3 2011, 11:07 AM) *
Multumesc,multumesc frumos pt povestile frumoase si incurajarile voastre.Abia astept sa scap si sa ma intorc aici sa va povestesc si experienta mea. oFloare.gif


Ma bucur ca te simti mai bine. Sa fii optimista.
Daca ati ales deja un nume pentru bebe, intra la mamici de aprilie sa ne scrii. Noi am completat listuta si cu numele bebeilor.
tzuc.gif
symona
buna!si eu sunt insarcinata am 37 de saptamani,sunt la a doua nastere,mai am un baietel de 4 ani si 7 luni.prima data am nascut normal si acum merg pe aceeasi varianta,ca na fost rau.eu sunt in irlana tot aici am nascut si baiatu. oFloare1.gif jucaus.gif
andra2000
QUOTE(symona @ Mar 3 2011, 12:07 PM) *
buna!si eu sunt insarcinata am 37 de saptamani,sunt la a doua nastere,mai am un baietel de 4 ani si 7 luni.prima data am nascut normal si acum merg pe aceeasi varianta,ca na fost rau.eu sunt in irlana tot aici am nascut si baiatu. oFloare1.gif jucaus.gif



Nastere usoara iti doresc tzuc.gif
USA
QUOTE(m0nica @ Mar 3 2011, 11:31 AM) *
Iar ce mi-a prins mie bine a fost o sticla de 0.5 l de apa, pe care o adusesem cu mine. Asta la terapie intensiva. Muream de sete daca n-aveam sticla asta. Mai veneau infirmierele cu cate o sticla de ceai, dar eu am preferat apa. Plus ca ele aduceau sticle mari de 2 l si e greu sa le manevrezi stand culcata.

Asa, ca o concluzie, daca ar fi sa aleg acum intre o nastere naturala si o cezariana, as merge cu ochii inchisi la cezariana. Am cunostinte (vreo 2) care au ales natural si tot la cezariana au ajuns si au zis ca e de 100 de ori mai bine.

Andra, capul sus si cu Dumnezeu inainte. O sa fie bine, iti promit. smile.gif

Pupik si azi Andra......si toate fetele de aici...la noi e abia dimineata...so, Buna dimineata!

Cat despre apa...aici ne-a spus ca nu ai voie...am nascut natural...dar pe toata durata nasterii, se foloseau de cuburi de gheata....ori primeai unul in gura ori sa te dea pe buze.....o sete nebuna am simtit si yo atunci...abia asteptam sa se termine si sa beau o sticla de apa...dar dupa ce am nascut concret...nici apa nu mi-a mai trebuit.....statea tava cu de toate langa mine dar noi aveam ochii numai ptr zanica rozalinda!

Iar epidurala......nu stiu nimik decat ca ma rugammm non stop...acolo mi-a fost si mie putin teama....dar am avut noroc de doua mainii incredibile (maini de indian biggrin.gif ca mereu glumim inca pe treaba asta, yo am un fix ca doctorii indiani sunt foarte buni....so, cand am vazut ca e indian cel care imi va face epidurala am zambit..iar sotul, mai tarziu, "hmmm zambesti ai?" liwlol.gif liwlol.gif doh.gif ) ...... nu am simit decat o mica piscatura scurta si atat......dar m-am rugattt nonstop..iar cand epidurala a intrat in forta, am dormit cel mai profund si perfect somnnnn din viata mea, ptr 2/3 ore cred...
tunderke
QUOTE(symona @ Mar 3 2011, 02:07 PM) *
buna!si eu sunt insarcinata am 37 de saptamani,sunt la a doua nastere,mai am un baietel de 4 ani si 7 luni.prima data am nascut normal si acum merg pe aceeasi varianta,ca na fost rau.eu sunt in irlana tot aici am nascut si baiatu. oFloare1.gif jucaus.gif


Sarcina usoara pana la termen si nastere usoara.
Te asteptam si la mamici de aprilie unde avem mamici de aceeasi varsta a sarcinii ca si tine, sa discutam.
tzuc.gif
andra2000
QUOTE(USA @ Mar 3 2011, 01:31 PM) *
Pupik si azi Andra......si toate fetele de aici...la noi e abia dimineata...so, Buna dimineata!

Cat despre apa...aici ne-a spus ca nu ai voie...am nascut natural...dar pe toata durata nasterii, se foloseau de cuburi de gheata....ori primeai unul in gura ori sa te dea pe buze.....o sete nebuna am simtit si yo atunci...abia asteptam sa se termine si sa beau o sticla de apa...dar dupa ce am nascut concret...nici apa nu mi-a mai trebuit.....statea tava cu de toate langa mine dar noi aveam ochii numai ptr zanica rozalinda!

Iar epidurala......nu stiu nimik decat ca ma rugammm non stop...acolo mi-a fost si mie putin teama....dar am avut noroc de doua mainii incredibile (maini de indian biggrin.gif ca mereu glumim inca pe treaba asta, yo am un fix ca doctorii indiani sunt foarte buni....so, cand am vazut ca e indian cel care imi va face epidurala am zambit..iar sotul, mai tarziu, "hmmm zambesti ai?" liwlol.gif liwlol.gif doh.gif ) ...... nu am simit decat o mica piscatura scurta si atat......dar m-am rugattt nonstop..iar cand epidurala a intrat in forta, am dormit cel mai profund si perfect somnnnn din viata mea, ptr 2/3 ore cred...



Pupici USA biggrin.gif tzuc.gif
symona
multumesc pentru sustinere,
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.