Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Angajat Perioada Determinata
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Diverse > Legislatie
ANDAP
Buna,
Sunt angajata cu contract pe perioada determinata ca urmeaza sa expire in 18 oct 2011. Copilasul se va naste undeva intre 15-20 oct. Vreau sa stiu cum va influenta acest lucru indemnizatia de crestere copil, sau concediul maternal. Mentionez ca am mai bine de 12 luni lucrate fara nici o zi intrerupere.

Multumesc anticipat. notworthy.gif
m0nica
QUOTE(ANDAP @ Feb 14 2011, 05:44 PM) *
Buna,
Sunt angajata cu contract pe perioada determinata ca urmeaza sa expire in 18 oct 2011. Copilasul se va naste undeva intre 15-20 oct. Vreau sa stiu cum va influenta acest lucru indemnizatia de crestere copil, sau concediul maternal. Mentionez ca am mai bine de 12 luni lucrate fara nici o zi intrerupere.

Multumesc anticipat. notworthy.gif


Buna.
Eu stiu ca daca ai minim 12 luni neintrerupte pe cartea de munca, beneficiezi de indemnizatie. Nu cred ca are a face ca esti pe perioada determinata sau nu. Sa vedem, poate mai intra cineva cu mai multe informatii. Mai este si concediu prenatal si postnatal, alea 120 de zile...
Sanatate.
maria26
luna nasterii de obicei nu se pune ca venit.. ci se dubleaza cea anterioara ei.. sper ca ma fac inteleasa..
adica adeverinta ta va cuprinde lunile nov, dec 2010 , ian, feb, mer, apr, mai, iunie, iulie, aug si 2X sept.... in plus tu atunci vei fi in medical.. eu zic ca iti vor prelungi pentru postnatal.. stai linistita esti in grafic smile.gif
sarcina usoara si bebe sanatos!
ANDAP
QUOTE(maria26 @ Feb 14 2011, 01:57 PM) *
luna nasterii de obicei nu se pune ca venit.. ci se dubleaza cea anterioara ei.. sper ca ma fac inteleasa..
adica adeverinta ta va cuprinde lunile nov, dec 2010 , ian, feb, mer, apr, mai, iunie, iulie, aug si 2X sept.... in plus tu atunci vei fi in medical.. eu zic ca iti vor prelungi pentru postnatal.. stai linistita esti in grafic smile.gif
sarcina usoara si bebe sanatos!



Merci frumos pentru raspuns. Am inteles exact ce vrei sa spui. Dar tocmai de asta imi era frica sa nu fie necesara vreo prelungire de contract si sa ma trezesc ca nu mi-o dau. Exact asta intrebam, pot sa stau linistita si dc nu il prelungesc sau o sa stau cu inima in gat pana in ultimele luni ca poate nu mi-l prelungesc si nu imi mai iau indemnizatia. Sper si eu ca m-am facut inteleasa.
Zi frumoasa.
maria26
QUOTE(ANDAP @ Feb 14 2011, 06:09 PM) *
Merci frumos pentru raspuns. Am inteles exact ce vrei sa spui. Dar tocmai de asta imi era frica sa nu fie necesara vreo prelungire de contract si sa ma trezesc ca nu mi-o dau. Exact asta intrebam, pot sa stau linistita si dc nu il prelungesc sau o sa stau cu inima in gat pana in ultimele luni ca poate nu mi-l prelungesc si nu imi mai iau indemnizatia. Sper si eu ca m-am facut inteleasa.
Zi frumoasa.


DOSARUL pentru indemnizatie se depune imediat dupa ce nasti... nu mai are legatura cu postanatalul.. deci stai linistita ca o vei lua oricum.... indemnizatia o iei in functie de veniturile pe ultimele 12 luni anterioare nasterii...
si ca sa stii, ei sunt obligati prin lege sa-ti acorde postnatalul.. in plus banii ii vor repuera de la sanatate integral.. asa ca nu vad motivul sa nu-ti prelungeasca
ANDAP
Multumesc Maria,
M-ai linistit.
Te pup
maria26
QUOTE(ANDAP @ Feb 18 2011, 02:48 PM) *
Multumesc Maria,
M-ai linistit.
Te pup

hug.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.