Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De August 2011
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2011
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253
Yoyo
Buna! Vad ca inca nu a aparut nici o mamica de august 2011? M-am gandit sa sparg eu gheata...
Astept noi mamici sa ne impartasim bucuriile si experientele!

alina16carmen
QUOTE(Yoyo @ Dec 27 2010, 01:41 PM) *
Buna! Vad ca inca nu a aparut nici o mamica de august 2011? M-am gandit sa sparg eu gheata...

sa ai sarcina usoara si un bebe sanatos si mancacios!
alina_lucaci
QUOTE(Yoyo @ Dec 27 2010, 10:41 AM) *

Eu sunt mamica de august 2010(trebuia de iulie dar fetitei mele i-a placut tare in burtica)....vreau sa iti doresc din suflet sarcina usoara, sa fii sanatoasa, sa duci sarcina pana la termen si apoi sa nasti un bebe sanatos si frumos!!! pupici si ai grija de burtica! si sunt sigura ca in curand ti se vor alatura si alte burtici ca sa ai cu cine sa schimbi pareri, trairi etc...
simonik19
yupppyyyyyy au aparut mamiciile de august 2011 si eu sunt una dintre ele!!!eu am scris la iulie 2011 pt ca era deschis topicul...cum am zis sunt o mamica f tanara de 20 de ani....dar pregatita sa primeasca in viata mea un ingeras....daca Doamne Doamne l-a trimis....stie El de ce......ciudat e ca muuulta lumea ma sfatuieste sa fac avort pt ca sunt f tanara dar nici nu vreau sa aud de asa ceva!!!eu am dpn in 5 august!!va pup mamicii si astept sa fim cat mai multe sarcina usoara
Yoyo
QUOTE(simonik19 @ Dec 27 2010, 07:14 PM) *
yupppyyyyyy au aparut mamiciile de august 2011 si eu sunt una dintre ele!!!eu am scris la iulie 2011 pt ca era deschis topicul...cum am zis sunt o mamica f tanara de 20 de ani....dar pregatita sa primeasca in viata mea un ingeras....daca Doamne Doamne l-a trimis....stie El de ce......ciudat e ca muuulta lumea ma sfatuieste sa fac avort pt ca sunt f tanara dar nici nu vreau sa aud de asa ceva!!!eu am dpn in 5 august!!va pup mamicii si astept sa fim cat mai multe sarcina usoara

Super! Ce bine ca am gasit o mamica de august. Imi place foarte mult cum gandesti si intr-adevar este o minune sa dam o noua viata si crede-ma ca mai tarziu o sa iti para foarte bine ca vei fi o mamica tanara! La mine DPN este 8 august, deci fff aproape... ma bucur mult de cunostinta!
simonik19
QUOTE(Yoyo @ Dec 27 2010, 09:12 PM) *
Super! Ce bine ca am gasit o mamica de august. Imi place foarte mult cum gandesti si intr-adevar este o minune sa dam o noua viata si crede-ma ca mai tarziu o sa iti para foarte bine ca vei fi o mamica tanara! La mine DPN este 8 august, deci fff aproape... ma bucur mult de cunostinta!

Multumesc!!!! notworthy.gif stiu ca am sa ma bucur cand o sa tin bebelu in brate....o sa merite orice efort...oricum eu nu sunt adepta cluburiilor.....deci sunt f fericita!!!ai dreptate suntem foarte aproape.....iarta-ma te rog dar nu mai stiu daca ai scris e primul bebe si la tine? cum te simti?eu pofte nu prea am....dar greturi.....pffff unele zile ma termina cu totul....noi am fost la eco la 6 saptamani si i-am auzit si inimioara...doamne ce emotii....sper din suflet sa fie fetita!!!
simonik19
inca ceva tikerul meu e gresit...adica e calculat din prima zi a ultimului cm dar doctorita mea a spus ca avem doar 7 saptamani si 5 zile....
simonik19
mamici de august....nu mai ziceti nimic ..........??bate vantul aici la noi.....pe topic....!!!nu mai vin bebeii.....de august??sau nu stiti inca?
Alondra
QUOTE(simonik19 @ Dec 28 2010, 11:29 PM) *
mamici de august....nu mai ziceti nimic ..........??bate vantul aici la noi.....pe topic....!!!nu mai vin bebeii.....de august??sau nu stiti inca?

Simonik, mai sunt fete gravida.gif de august dar nu s-au desprins inca de la Vreau sa fiu mami...laugh.gif ...stai linistita ca vor mai aparea burtici pe aici...yes.gif
Sarcina lina sa ai!
Roxxy87
QUOTE(simonik19 @ Dec 28 2010, 11:29 PM) *

Ceau si eu sunt din Timisoara si as fii curioasa la ce doctor mergi tu...
sunt o viitoare mamica de mai 2011 dar cum acolo nu se prea vorbeste sunt pe viitoare mamici de aprilie si iunie 2011 smile.gif
sa ai o sarcina usoara tzuc.gif
Yoyo
Da la mine este primul bebe si am 26 ani. Ma simt bine, nu am avut deloc greturi sau stari aiurea decat somnolenta... si doar ca sunt ceva mai sensibila la mirosuri si imi displac cele mai multe, dar nu incat sa imi dea stari de greta. Sper totusi sa ma simt bine in continuare.
ari05
felictari fetele !!! sa aveti o sarcina usoara !!! tzuc.gif
simonik19
QUOTE(ari05 @ Dec 29 2010, 08:44 PM) *
felictari fetele !!! sa aveti o sarcina usoara !!! tzuc.gif

multumim trandafir.gif notworthy.gif .....!!!!yoyo ...eu cum ti-am mai spus am niste greturi.....pfff cateodata imi vine sa plang ca nu stiu ce sa fac sa mai imi treaca...in schimb pofte nu...... wacko.gif
Yoyo
QUOTE(simonik19 @ Dec 29 2010, 09:47 PM) *
multumim trandafir.gif notworthy.gif .....!!!!yoyo ...eu cum ti-am mai spus am niste greturi.....pfff cateodata imi vine sa plang ca nu stiu ce sa fac sa mai imi treaca...in schimb pofte nu...... wacko.gif

Pofte n-am nici eu. Nu stiu ce sa zic... cred ca e cumva la granita dintre mit si realitate chestia cu poftele, poate ma insel eu, insa nimeni dintre prietene / rude care au fost insarcinate nu mi-au spus sa fi avut pofte.
In ceea ce priveste greturile, am auzit ca ghimbirul este o varianta de ameliorare a lor. Stiu ca se gaseste in plafar un sirop de ghimbir, si in super market-uri exista o bere fara alcool pe baza de ghimbir numita Ginger Beer (sper sa nu fie considerata reclama ca nu asta mi-e intentia). Cunostinte care au avut astfel de probleme mi-au spus ca le-a ajutat. In rest cum esti?
simonik19
QUOTE(Yoyo @ Dec 29 2010, 10:27 PM) *
Pofte n-am nici eu. Nu stiu ce sa zic... cred ca e cumva la granita dintre mit si realitate chestia cu poftele, poate ma insel eu, insa nimeni dintre prietene / rude care au fost insarcinate nu mi-au spus sa fi avut pofte.
In ceea ce priveste greturile, am auzit ca ghimbirul este o varianta de ameliorare a lor. Stiu ca se gaseste in plafar un sirop de ghimbir, si in super market-uri exista o bere fara alcool pe baza de ghimbir numita Ginger Beer (sper sa nu fie considerata reclama ca nu asta mi-e intentia). Cunostinte care au avut astfel de probleme mi-au spus ca le-a ajutat. In rest cum esti?

in rest sunt ok.....bine defapt am cateodata mici intepaturi....am impresia ca sunt ovarele....m-am tot uitat pe net daca e normal sau ar trebui sa ma alarmez.....tu ai patit asa????
Yoyo
QUOTE(simonik19 @ Dec 29 2010, 10:50 PM) *
in rest sunt ok.....bine defapt am cateodata mici intepaturi....am impresia ca sunt ovarele....m-am tot uitat pe net daca e normal sau ar trebui sa ma alarmez.....tu ai patit asa????

Nu stiu ce sa zic. Am patit asa sa am ca niste crampe, insa cred ca si noi tindem sa dam atentie la absolut tot si sa ne speriem degeaba. Cred ca atata vreme cat nu persista durerea sau intepaturile este ok. Eventual intreaba si medicul. Cand mergi la urmatorul control? Acum corpul nostru trece prin niste schimbari majore si e normal sa simtim ceva distinct. Imi spunea o prietena care are 18 saptamani de sarcina ca poate nu ne face prea bine nici documentatul in exces ca incepem sa credem ce nu este. De exemplu, eu dupa ce am facut testul de sarcina si a iesit pozitiv inca nu apucasem sa merg la medic, insa simteam ca am dureri ca cele menstruale. Citeam pe net si mai toata lumea spunea ca astea sunt simptomele unei sarcini extrauterine... iti dai seama ca deja eu credeam ca am extrauterina. rolleyes.gif curaj! suntem bine si o sa avem niste bebei super sanatosi si noi vom fi la fel. Chiar, stiu ca e cam devreme dar te-ai gandit cum vrei sa nasti? natural sau cezariana?
simonik19
QUOTE(Yoyo @ Dec 30 2010, 10:04 AM) *
Nu stiu ce sa zic. Am patit asa sa am ca niste crampe, insa cred ca si noi tindem sa dam atentie la absolut tot si sa ne speriem degeaba. Cred ca atata vreme cat nu persista durerea sau intepaturile este ok. Eventual intreaba si medicul. Cand mergi la urmatorul control? Acum corpul nostru trece prin niste schimbari majore si e normal sa simtim ceva distinct. Imi spunea o prietena care are 18 saptamani de sarcina ca poate nu ne face prea bine nici documentatul in exces ca incepem sa credem ce nu este. De exemplu, eu dupa ce am facut testul de sarcina si a iesit pozitiv inca nu apucasem sa merg la medic, insa simteam ca am dureri ca cele menstruale. Citeam pe net si mai toata lumea spunea ca astea sunt simptomele unei sarcini extrauterine... iti dai seama ca deja eu credeam ca am extrauterina. rolleyes.gif curaj! suntem bine si o sa avem niste bebei super sanatosi si noi vom fi la fel. Chiar, stiu ca e cam devreme dar te-ai gandit cum vrei sa nasti? natural sau cezariana?

pai asa e ,unele stari ti le induci si singura....doctorita mi-a spus ca sunt normale daca devin mai puternice sa iau no spa.....dar nu e nimic insuportabil.....eu sunt decisa pt cezariana....si cred ca nici nu pot sa nasc normal...sunt destul de slabuta si mica in solduri si am 2 prietene exact ca mine,amandoua au nascut prin cezariana pt ca erau micute in bazin....acum cine stie???oricum nu am eu atat curaj sa nasc natural.......!!!poate o fi devreme dar eu ma gandesc deja la toate detaliile......biggrin.gif:D:D: in 3 ianuarie trebuie sa merg sa imi fac analizele obligatorii tu le-ai facut??app sunt gratuite sau nu?ca eu trebuie sa platesc 190 ron,iar prietenele mele ziceau ca nu au platit nimic
Yoyo
Si eu sunt in aceeasi situatie ca dimensiuni biggrin.gif adica 1,60 inaltime si 45 kg. Dar daca o sa fie totul ok prefer nasterea naturala cu anestezie epidurala si dupa primul trimestru as vrea sa merg si la gimnastica prenatala.
Eu am facut pana acum 2 seturi de analize - adica primele cele de sange, HIV, hepatitele, urocultura, rh si toate cele necesare la aflarea vestii. In mod normal toate aceste analize sunt gratuite, insa din pacate doctorita mea de familie a fost cam acritura si nu mi le-a dat pe toate gratuit si a trebuit sa mai platesc in plus 260 lei. De aceea, cred ca am sa ma si mut de la ea. Nu e vorba ca ar fi suma o avere, insa daca tot se faceau gratuit de ce nu mi le-a dat pe toate nu am inteles... mi-a spus "pe astea nu pot sa le dau". S-au mirat si cei de la laboratorul de analize de ce nu le am gratuit ca au spus ca toate astea se fac gratuit pentru gravidute. In fine, vezi sa mergi si iti iei trimitere de la medicul de familie. Si intreaba de ce trebuie sa platesti - e dreptul tau sa stii.
Al doilea rand de analize pe care l-am facut era optional si se face numai cu plata - se refera la bolile copilariei (rujeola, rubeola etc.) toxoplasma, herpes etc. Si astea m-au costat 360 lei... si uite asa se aduna sumele. Sfatul meu este ca ceea ce poti sa faci gratuit cu trimitere nu are rost sa platesti. Eu merg la urmatorul control in jurul datei de 10 ianuarie.
simonik19
pai mie analizele astea mi le-a dat doctorita mea ginecolog....adica a spus sa cer de la medicul de familie o foaie de trimitere pe care sa scrie doar "rog consult" nu si pt analize.....hmmm.....cine stie?ai dreptate nu e o avere dar sunt destule si se aduna!!!important e sa fie bebe bine....si sa creasca mare odata sa il simt.....ca sa fiu mai linistita!!!tu ai burtica??la mine ffff putin se observa si deabea astept sa imi creasca rolleyes.gif !!!!eu am primit deja si hainute fff multe ....smile.gif de la prietenele mele si am si cumparat cand am vazut ceva f dragut...nu sunt superstitioasa....desi poate ar trebui sa fiu??!!!
danutza75
Asteptam din nou un bebe mic.
La noi vestea chiar a fost cadou de Mos Nicolae!
Ne doream o surioara sau un fratior pentru Razvanel si Doamne-Doamne ne-a ajutat sa vina repede.

Astept aici cat mai multe mamici de august ! Am asteptat sa deschida altcineva topicul, eu intrand mai rar pe forum, dar vazand ca nimeni nu se incumeta, am zis sa fiu eu prima.
danutza75
La multi ani ! Sanatate, fericire si iubire!
Yoyo
QUOTE(danutza75 @ Jan 1 2011, 02:26 AM) *
Asteptam din nou un bebe mic.
La noi vestea chiar a fost cadou de Mos Nicolae!
Ne doream o surioara sau un fratior pentru Razvanel si Doamne-Doamne ne-a ajutat sa vina repede.

Astept aici cat mai multe mamici de august ! Am asteptat sa deschida altcineva topicul, eu intrand mai rar pe forum, dar vazand ca nimeni nu se incumeta, am zis sa fiu eu prima.

Bine ai venit. Incantata de cunostinta!
Yoyo
QUOTE(simonik19 @ Dec 30 2010, 10:28 PM) *
pai mie analizele astea mi le-a dat doctorita mea ginecolog....adica a spus sa cer de la medicul de familie o foaie de trimitere pe care sa scrie doar "rog consult" nu si pt analize.....hmmm.....cine stie?ai dreptate nu e o avere dar sunt destule si se aduna!!!important e sa fie bebe bine....si sa creasca mare odata sa il simt.....ca sa fiu mai linistita!!!tu ai burtica??la mine ffff putin se observa si deabea astept sa imi creasca rolleyes.gif !!!!eu am primit deja si hainute fff multe ....smile.gif de la prietenele mele si am si cumparat cand am vazut ceva f dragut...nu sunt superstitioasa....desi poate ar trebui sa fiu??!!!

pai poti merge sa intrebi daca iti da trimitere si pentru analize. Nici eu nu am burtica, insa puuutin asa se cunoaste dar nu prin haine. Cred totusi ca la noi se va cunoaste destul de repede burtica fiind mici... pai ce hainute cumperi? Eu nu am luat nimic, si asta nu din superstitie pentru ca nu cred in de-astea insa daca nu stiu ce va fi nu stiu nici ce sa iau. Cred ca merg cumparate cel putin body-uri sau chestii de genul, insa am zis ca o sa incep sa iau dupa ce aflu ce va fi baietel sau fetita. La multi ani si fie ca anul 2011 sa fie unul dintre cei mai fericiti ani pentru noi!
danutza75
Revin si spun
Bine v-am gasit !
Nu am fost destul de atenta si nu am observat topicul, asa ca am deschis si eu unul, dar vad ca greseala mi-a fst reparata.
Vad ca suntem deja trei mamici de august! Sa avem sarcini usoare si bebei sanatosi.
Eu am DPN 11 august.

simonik19
La multi ani dragele mele mamici,sa aveti parte de un an bun,cu fericire,sanatate,iubire......si puiutii frumosi si sanatosi occasion.gif !!!cum ati petrecut trecerea dintre ani???eu am gustat putin vin spumant....dar au fost doar vre-o 3 gurite mici...in rest suc cat cuprinde.....!!!m-am simtit mai bine si greturiile parca au disparut ca prin minune sper sa tina asa in continuuare!!!hainute am cumparat dar nu multe,putine vre-o 2 bodyuri si o bluzita faina ....:X:X sunt culori uni ,care merg si la fetite si la baietei...si eu deabea astept sa aflu ce e ....atunci dau iama in magazine si cumpar de toate bananab.gif dar am si primit multe cum am zis!!!felicitari pentru mamica curajoasa cu un bebe mic si unul in burtica!!!si eu am aflat tot de mos nicoale!!!sarcina usoara!va pup
danutza75
Buna, fetelor!
Inca petreceti ? Sau va odihniti?
Eu mi-am culcat baietii, am intrat putin pe forum, iar apoi putina ordine ...
Noi am petrecut revelionul acasa doar noi 3(+1), a fost frumos, am iesit la 12 pe balcon, ca ne era teama ca se va speria Razvan de galagie, dar el a fost foarte incantat.
Maine dimineata merg si au sa imi fac analizele.

De cumparat hainute nu am inceput inca, dar abia astept sa o fac dupa ce voi afla ce este bebe. Voi incepe mai curand sa cumpar pentru finutul meu care se va naste in luna mai.
simonik19
QUOTE(danutza75 @ Jan 2 2011, 03:13 PM) *
Buna, fetelor!
Inca petreceti ? Sau va odihniti?
Eu mi-am culcat baietii, am intrat putin pe forum, iar apoi putina ordine ...
Noi am petrecut revelionul acasa doar noi 3(+1), a fost frumos, am iesit la 12 pe balcon, ca ne era teama ca se va speria Razvan de galagie, dar el a fost foarte incantat.
Maine dimineata merg si au sa imi fac analizele.

De cumparat hainute nu am inceput inca, dar abia astept sa o fac dupa ce voi afla ce este bebe. Voi incepe mai curand sa cumpar pentru finutul meu care se va naste in luna mai.

ce faceti dragele mele???deci eu de 2 zile dorm intr-una rolleyes.gif deabea am apucat sa fac cate ceva prin casa.......ca iar ma lua somnul....am exagerat!!!!voi cum sunteti??eu iar ma lupt cu greturiile ...oare cat mai dureaza ca nu mai pooottt
adinuta
Buna, fetelor, sunt si eu o viitoare mamica de august 2011. Am DPN 18 august, insa se pare ca bebele meu e mai mic decat credeam, asa ca DPN se poate indeparta cam cu o saptamana. Eu il las asa oficial:))
Eu mai am o fetita de 1 an jumate, asa ca va mai pot imparatasi pe parcurs din experienta mea anterioara. Eu scriu si la mamici de iunie 2009, acolo e casuta mea:))
Va pup si ma bucur sa va cunosc! Abia azi mi s-a confirmat sarcina, ii bate inimioara. Am sa merg la medicul de familie sa-mi dea analize sa-mi fac.
simonik19
QUOTE(adinuta @ Jan 3 2011, 11:23 PM) *
Buna, fetelor, sunt si eu o viitoare mamica de august 2011. Am DPN 18 august, insa se pare ca bebele meu e mai mic decat credeam, asa ca DPN se poate indeparta cam cu o saptamana. Eu il las asa oficial:))
Eu mai am o fetita de 1 an jumate, asa ca va mai pot imparatasi pe parcurs din experienta mea anterioara. Eu scriu si la mamici de iunie 2009, acolo e casuta mea:))
Va pup si ma bucur sa va cunosc! Abia azi mi s-a confirmat sarcina, ii bate inimioara. Am sa merg la medicul de familie sa-mi dea analize sa-mi fac.

felicitariii adinuta!!!si bine ai venit printre noi trandafir.gif sa iti traiasca fetita si sa dea Dzeu sa vina un baiat sau ce iti doresti tu???cum te simti??
simina_ana
Ma alatur si eu mamicilor de august .....DPN-ul nostru este 24 august.
Mai un baietel de 2 ani si la fel si eu va mai pot impartasi din experienta anterioara, desi sarcinile sunt total diferite. Daca la Iancu nici nu am simtit ca sunt insarcinata, acum ma lupt cu greturile, ametelile, poftele, oboseala...etc....Dar ma bucur ca pot trai si aceasta experienta....
Am fost la prima echo la 5 saptamani, cand mi s-a confirmat sarcina si ca este pozitionata unde trebuie. Maine merg din nou, de data asta la medicul meu. Prima data eram in alt oras si fiind bulversata ca aveam 10 teste foarte slab pozitive, desi aveam 10 zile de intarziere m-am speriat si m-am dus la echo. Maine sper sa se vada si mai bine si sa fie totul in regula.
Va doresc la toate sarcina lina si fara peripetii si sa dea Dumnezeu sa ajungem cu bine la termen.

simonik19
QUOTE(simina_ana @ Jan 3 2011, 11:52 PM) *
Mai un baietel de 2 ani si la fel si eu va mai pot impartasi din experienta anterioara, desi sarcinile sunt total diferite. Daca la Iancu nici nu am simtit ca sunt insarcinata, acum ma lupt cu greturile, ametelile, poftele, oboseala...etc....Dar ma bucur ca pot trai si aceasta experienta....
Am fost la prima echo la 5 saptamani, cand mi s-a confirmat sarcina si ca este pozitionata unde trebuie. Maine merg din nou, de data asta la medicul meu. Prima data eram in alt oras si fiind bulversata ca aveam 10 teste foarte slab pozitive, desi aveam 10 zile de intarziere m-am speriat si m-am dus la echo. Maine sper sa se vada si mai bine si sa fie totul in regula.
Va doresc la toate sarcina lina si fara peripetii si sa dea Dumnezeu sa ajungem cu bine la termen.

wowww bine ai venit!!!cat ma bucur ca incepem sa fim mai multe......!!!sarcina usoara si te inteleg cum e cu greturiile.....nici eu nu mai stiu ce sa ma fac !!!sa iti traiasca si tie baietelul frumos.....!!!pana acum majoritatea sunteti la al doilea bebe....doar eu cu yoyo la primul!!!te pup
simina_ana
QUOTE(simonik19 @ Jan 4 2011, 01:56 AM) *
wowww bine ai venit!!!cat ma bucur ca incepem sa fim mai multe......!!!sarcina usoara si te inteleg cum e cu greturiile.....nici eu nu mai stiu ce sa ma fac !!!sa iti traiasca si tie baietelul frumos.....!!!pana acum majoritatea sunteti la al doilea bebe....doar eu cu yoyo la primul!!!te pup

Bine te-am gasit.....si eu ma bucur ca se strang mamicile....sper sa fim si vorbarete.....
La mine au aparut primele simptome la 3 zile de la contact....am inceptu cu balonarea excesiva si apoi greturile....am pus la inceput pe seama faptului ca eram ocupata cu ziua lui Iancu , ca nu dormisem si ca eram f obosita....Dar la 10 zile de la contact am facut un test si a iesit fff slab, aproape invizibil....ca apoi sa devina tot mai clar...dar nu la fel de vizibil ca la Iancu cand cele 2 linii de vedeau si din avion....Bine macar ca m-am linistit apoi....si sper maine sa fiu si mai linitita dupa echo....
Voi? ATi fost la echo? ATi facut analize ceva?
simonik19
QUOTE(simina_ana @ Jan 4 2011, 12:02 AM) *
Bine te-am gasit.....si eu ma bucur ca se strang mamicile....sper sa fim si vorbarete.....
La mine au aparut primele simptome la 3 zile de la contact....am inceptu cu balonarea excesiva si apoi greturile....am pus la inceput pe seama faptului ca eram ocupata cu ziua lui Iancu , ca nu dormisem si ca eram f obosita....Dar la 10 zile de la contact am facut un test si a iesit fff slab, aproape invizibil....ca apoi sa devina tot mai clar...dar nu la fel de vizibil ca la Iancu cand cele 2 linii de vedeau si din avion....Bine macar ca m-am linistit apoi....si sper maine sa fiu si mai linitita dupa echo....
Voi? ATi fost la echo? ATi facut analize ceva?

eu am fost la eco.....pana acum am facut 2.... anima1.gif prima data pentru confirmare......apoi sa vedem daca sa dezvoltat embrion.....pt ca am fost la o "doamna doctor" care nu a vazut sarcina .....si mi-a dat tratament sa imi vina cm......i-am auzit si inimioara bouncy.gif maine vreau si eu sa merg sa vad de analize ,trebuia sa le fac azi dar m-am decis sa schimb doctorul ...si sper sa mai imi faca inca un eco...sa il vad pe bebe din nou!!!si eu am avut stari de balonare....si greturii...pfff le am si acum...
simina_ana
QUOTE(simonik19 @ Jan 4 2011, 02:06 AM) *
eu am fost la eco.....pana acum am facut 2.... anima1.gif prima data pentru confirmare......apoi sa vedem daca sa dezvoltat embrion.....pt ca am fost la o "doamna doctor" care nu a vazut sarcina .....si mi-a dat tratament sa imi vina cm......i-am auzit si inimioara bouncy.gif maine vreau si eu sa merg sa vad de analize ,trebuia sa le fac azi dar m-am decis sa schimb doctorul ...si sper sa mai imi faca inca un eco...sa il vad pe bebe din nou!!!si eu am avut stari de balonare....si greturii...pfff le am si acum...

Pfiu....greturile astea...la mine sunt mai accentuate seara....de la 5 la 9 nu prea ai ce discuta cu mine....liwlol.gif Bine totusi ca nu am dat la rate...decat de vreo 2 ori....Ca sa mai scap de ele mananc clementine.....asa mi-a venit, desi nu am mancat clementine de ani de zile....asa a fost si la Iancu....am avut "treaba" doar cu nectarinele liwlol.gif ...
Pe langa greturi am si insomnii ca si la prima sarcina....si e cam aiurea acum...inainte daca mi se facea somn la 9 dimineata ma culcam atunci....acum....nu mai imi permit ca trebuie sa fac fata si la pitic....dar ma descurc eu cumva....
Inseamna ca vii si tu maine cu vesti proaspete despre bebel....ai vreo preferinta?
simonik19
eu imi doresc foarte mult sa fie fetita!!!!cu toate ca sunt singura care vrea fata,toata lumea la mine in familie vrea baietel....acum ce o fi,sanatos sa fie!!!!si eu pap mere si mandarine f multe.......cu somnul...ufff as dormi non stop cred rolleyes.gif de aia sunt prezenta aici la ora asta pentru ca toata ziua am dormit:))!!!! deabea astept ziua de maine sa venim cu vestii noi
simina_ana
QUOTE(simonik19 @ Jan 4 2011, 02:32 AM) *
eu imi doresc foarte mult sa fie fetita!!!!cu toate ca sunt singura care vrea fata,toata lumea la mine in familie vrea baietel....acum ce o fi,sanatos sa fie!!!!si eu pap mere si mandarine f multe.......cu somnul...ufff as dormi non stop cred rolleyes.gif de aia sunt prezenta aici la ora asta pentru ca toata ziua am dormit:))!!!! deabea astept ziua de maine sa venim cu vestii noi

Si eu aici ca am insomnii liwlol.gif....maine cred ca o sa le simt din plin liwlol.gif liwlol.gif
Si eu abia astept ora 3.15.....tu la ce ora mergi? Poate esti tu prima cu vestile smile.gif
simonik19
QUOTE(simina_ana @ Jan 4 2011, 12:37 AM) *
Si eu aici ca am insomnii liwlol.gif....maine cred ca o sa le simt din plin liwlol.gif liwlol.gif
Si eu abia astept ora 3.15.....tu la ce ora mergi? Poate esti tu prima cu vestile smile.gif

tot pe la 4 merg si eu !!!am intrat si eu pe site-ul dat de hanuk la vsm parca.....cu ce va fi si mi-a iesit fetita bananab.gif
hanuk26
QUOTE(simina_ana @ Jan 4 2011, 12:37 AM) *

zicea cineva de insomnii... liwlol.gif ca eu de cand am ramas ma lupt cu ele..si mai cu intensitate in ultimele 2 sapt....stau noptile si vegetez..dar nu doar ca nu adorm repede..ma trezesc in timpul noptii si ma uit pe pereti cu orele....naspa....si sunt franta...
simonik19
QUOTE(hanuk26 @ Jan 4 2011, 12:47 AM) *
zicea cineva de insomnii... liwlol.gif ca eu de cand am ramas ma lupt cu ele..si mai cu intensitate in ultimele 2 sapt....stau noptile si vegetez..dar nu doar ca nu adorm repede..ma trezesc in timpul noptii si ma uit pe pereti cu orele....naspa....si sunt franta...

eu nu stiu ce sunt alea.....dorm si pentru voi super.gif
simina_ana
QUOTE(hanuk26 @ Jan 4 2011, 02:47 AM) *

Off....da....azi noapte cand sa atipesc si eu a inceput al meu sa sforaie ca mi-a trecut....degeaba iam bagt vreo 2 suturi ca nu au avut efect decat pe moment liwlol.gif

QUOTE(simonik19 @ Jan 4 2011, 02:50 AM) *

Te invit la mine sa ai grija de Iancu maine....asa capeti si experienta liwlol.gif liwlol.gif
hanuk26
QUOTE(simonik19 @ Jan 4 2011, 12:50 AM) *

pai sa o faci....apropo sarcina usoara sa ai...

QUOTE(simina_ana @ Jan 4 2011, 12:53 AM) *
Off....da....azi noapte cand sa atipesc si eu a inceput al meu sa sforaie ca mi-a trecut....degeaba iam bagt vreo 2 suturi ca nu au avut efect decat pe moment liwlol.gif
Te invit la mine sa ai grija de Iancu maine....asa capeti si experienta liwlol.gif liwlol.gif

cu din astea ma confrunt zilnic deci nu-i noutate pt mine...cate isi ia al meu liwlol.gif doh.gif
simina_ana
Noapte buna fetele....eu inchid pravalia in seara asta mai devreme biggrin.gif Poate ma ajuta un dus cald sa imi vina si mie somnul liwlol.gif
simonik19
QUOTE(simina_ana @ Jan 4 2011, 01:04 AM) *
Noapte buna fetele....eu inchid pravalia in seara asta mai devreme biggrin.gif Poate ma ajuta un dus cald sa imi vina si mie somnul liwlol.gif

somn usor !!!!!si maine sa ne auzim cu vesti bune!!!hanuk multumesc la fel si eu iti doresc o sarcina usoara !!!
adinuta
QUOTE(simonik19 @ Jan 3 2011, 11:35 PM) *
felicitariii adinuta!!!si bine ai venit printre noi trandafir.gif sa iti traiasca fetita si sa dea Dzeu sa vina un baiat sau ce iti doresti tu???cum te simti??

Multumesc! Eu mi-as dori tot fetita, insa sotul meu ar vrea baietel. NU ma supar daca iese cum vrea el, sa fie si el multumim ca eu la primul tot fetita mi-am dorit si mi s-a implinit dorinta. Ma simt destul de rau pt ca inca nu le-am spus parintilor (noi stam cu ei in aceeasi casa, noi stam la un etaj deasupra) si ma simt rau fizic, mi-e greata, somn, mi-e foarte foame si nu prea mai pot sa ma ascund. Mi-e groaza de reactia mamei, ea sigur nu se asteapta sa mai fac un copil la cat de stresata am fost cu primul...La control mai merg la inceput de februarie, sa vad cand gasesc liber la dr la privat ca eu in spital nu mai merg ca stau cu orele pe coridoare sa-l astept.

Uite inca o mami de bebe2! Te pup, esti din Sibiu vad! Simona din Timisoara, eu din Cluj, ia uite ca am umplut Ardealul! Sa stiti ca eu cu fetele mele de iunie 2009 am afcut o intalnire cu bebeii anul asta, asa ca va asteapta si pe voi asta, fiti pe faza ca ne organizam! Va pup.
simina_ana
QUOTE(adinuta @ Jan 4 2011, 12:27 PM) *
Multumesc! Eu mi-as dori tot fetita, insa sotul meu ar vrea baietel. NU ma supar daca iese cum vrea el, sa fie si el multumim ca eu la primul tot fetita mi-am dorit si mi s-a implinit dorinta. Ma simt destul de rau pt ca inca nu le-am spus parintilor (noi stam cu ei in aceeasi casa, noi stam la un etaj deasupra) si ma simt rau fizic, mi-e greata, somn, mi-e foarte foame si nu prea mai pot sa ma ascund. Mi-e groaza de reactia mamei, ea sigur nu se asteapta sa mai fac un copil la cat de stresata am fost cu primul...La control mai merg la inceput de februarie, sa vad cand gasesc liber la dr la privat ca eu in spital nu mai merg ca stau cu orele pe coridoare sa-l astept.
Uite inca o mami de bebe2! Te pup, esti din Sibiu vad! Simona din Timisoara, eu din Cluj, ia uite ca am umplut Ardealul! Sa stiti ca eu cu fetele mele de iunie 2009 am afcut o intalnire cu bebeii anul asta, asa ca va asteapta si pe voi asta, fiti pe faza ca ne organizam! Va pup.

Neata...ardeleanco liwlol.gif....Iti doresc sarcina usoara si sunt sigura ca mama ta se va bucura de al doilea nepotel....nu te mai stresa si cu acest gand cand neplacerile sarcinii nu-ti dau pace....Sa stii ca si eu m-am intalnit cu 2 mamici de decembrie 2008 si tare placut a fost...
Eu as vrea sa ma pregatesc acum pt echo de azi, dar piticul meu e marait tare. A inceput aseara cu febra, peste noapte l-am pazit ca era cu nasucul infundat, se foia.....nu am pus geana pe geana....si acum tot la mine in brate si lipit sta....Mi-e o mila de el de nu stiu cum ma cheama....
ai o printesa tare frumoasa....chiar aseara am admirat poza....sa-ti traiasca!!!
O zi pacuta va doresc fetele..
adinuta
QUOTE(simina_ana @ Jan 4 2011, 11:18 AM) *
Neata...ardeleanco liwlol.gif....Iti doresc sarcina usoara si sunt sigura ca mama ta se va bucura de al doilea nepotel....nu te mai stresa si cu acest gand cand neplacerile sarcinii nu-ti dau pace....Sa stii ca si eu m-am intalnit cu 2 mamici de decembrie 2008 si tare placut a fost...
Eu as vrea sa ma pregatesc acum pt echo de azi, dar piticul meu e marait tare. A inceput aseara cu febra, peste noapte l-am pazit ca era cu nasucul infundat, se foia.....nu am pus geana pe geana....si acum tot la mine in brate si lipit sta....Mi-e o mila de el de nu stiu cum ma cheama....
ai o printesa tare frumoasa....chiar aseara am admirat poza....sa-ti traiasca!!!
O zi pacuta va doresc fetele..

Si Iancu e superb, imi pare rau sa aud ca e bolnavior..multa sanatate! Si eu sunt singura cu Daria acum si incerc s-o culc. Dupa-masa eu merg la serviciu, predau la facultate, nu am chef de nimic acum, tocmai ce am varsat o tura...
Te pup. Bafta la echo!
Yoyo
Hello everybody! Ce ma bucur ca apare cat mai multa lume pe aici!!!
Am citit ce ati scris si nu pot sa spun decat ca orice ar fi un copil este un dar minunat si chiar daca ne temem de reactiile celorlalti ei reactioneaza bine. Eu ma temeam de reactia sefilor mei... ca mai am o colega care naste in mai 2011 si chiar nu era momentul pentru inca cineva... totusi ei s-au bucurat pentru noi si toata lumea reactioneaza bine! cu atat mai mult bunicii se bucura! Ceea ce pot spune este ca sunt fericita ca nu am stari de rau si greata... pot sa ma consider norocoasa nu? Eu merg la medic din nou saptamana viitoare - am facut 2 eco pana acum unul de confirmare ca e pozitionat bebe unde trebuie pe la 5 saptamani si unul pe la 7 saptamani ca devenise si el embrion biggrin.gif Am facut si analizele indicate si acum sa vedem cand va spune medicul sa facem primul 4 d... am inteles ca se face pe la 12 saptamani? atunci sa imi iau o piatra de pe inima sa fiu mai sigura ca e totul ok ca din pacate imi fac tot felul de ganduri - daca nu e bine, daca are bebe vreo boala... doar doar sa fie sanatos orice ar fi!
danutza75
QUOTE(adinuta @ Jan 3 2011, 11:23 PM) *

Bine ai venit printre noi! Sa ai sarcina usoara si un bebe sanatos!
Acum vreo doua zile am intrat la mamici de iunie si o admiram tare pe printesa ta, ca astazi sa o vad aici ... e o frumoasa si are niste ochisori superbi !

Bine ai venit! Iti urez si tie sarcina usoara si un bebe sanatos!
Si pe Iancu il stiu mai demult de pe forum si imi este drag smecheroiul mic! Multa sanatate, vad ca e putin bolnavior!

QUOTE(hanuk26 @ Jan 4 2011, 12:47 AM) *

Bine ai venit, Hanuk! Sarcina usoara si un bebe cumintel si sanatos!
Si eu ma cam lupt cu insomniile ... adorm si foarte greu seara, iar cand ma trezesc noaptea, stau treaza vreo doua ore.

Eu in schimb sunt norocoasa ca nu am greturi si nici stari de rau. Nici la Razvan nu am avut. In schimb ma mai doare burtica uneori, mai ales noaptea, darsper sa fie bine.
Eco am facut la 5 saptamani, mai merg in jur de 17.ianuarie la control.

Bafta fetelor ce fac astazi echo!
Va pup si o zi buna sa aveti !
danutza75
Eu trebuia sa fac ieri analizele de sange, dar cand am ajuns la clinica unde ma programase cumnata mea ... laboratorul era inca inchis. Am preferat sa aman pentru vineri decat sa imi pastreze probele pentru azi dimineata, ca se putea si asa.
ninna
QUOTE(Yoyo @ Dec 27 2010, 09:12 PM) *

Salutare burtici! oFloare.gif si ma bucur ca v-am ''gasit''......si la mine DPN este 8 august.
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2020 Invision Power Services, Inc.