Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Taxa De Poluare E Acelasi Lucru Cu Taxa De Prima Inmatriculare?
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Diverse > Discutii generale
manu1981
Ma intereseaza sa achizitionez un autoturism din afara insa as vrea sa stiu mai intai care ar fi taxa de prima inmatriculare pe care ar trebui sa o platesc. Am cautat pe net si la toate search-urile date scria in titlu taxa de prima inmatriculare, dar apoi in text scris de taxa de poluare. Asadar, am o nelamurire, taxa de prima inmatriculare e acelasi lucru cu taxa de poluare? unsure.gif Asta inseamna ca la autoturismele euro 4, sub 2000cm, taxa de prima inmatriculare este 0? unsure.gif
roxanne
In momentul de fata, da, e acelasi lucru. La inceput asa s-a numit, taxa de prima inmatriculare, dar pt ca multi care si-au luat masini de dincolo au dat statul in judecata ca sa-si recupereze banii dati pe taxa, dat fiind faptul ca aceasta taxa e de fapt ilegala, pt ca intre tarile Uniunii Europene nu se percep taxe de genul asta, statul roman a gasit o portitza de scapare pt a mai jupui un pic pielea cetateanului roman, sau mai bine zis buzunarul, si i-a schimbat taxei denumirea, acum e taxa de poluare.

Poti sa calculezi taxa de poluare in functie de anul fabricatiei si emisiile de dioxid de carbon pe multe site-uri de specialitate. De exemplu, aici.
manu1981
Multumesc pt raspuns, Rox floare2.gif Am gasit mai multe site-uri de calculare insa eram nedumerita in privinta denumirii acestei taxe. Credeam ca sunt doua taxe diferite. Acum m-am mai lamurit si sunt oarecum bucuroasa pt ca am vazut ca masinile euro4 cu capacitate cilindrica pana in 2000 cb sunt scutite de la aceasta taxa. Eu chiar ma gandeam cu groaza la cati bani va trebui sa mai dam la inmatriculare.
roxanne
Cu placere! partners.gif tzuc.gif Numai ca rebuie sa va grabiti, ca de la anul din ianuarie, taxa asta o sa explodeze si n-o sa mai renteze deloc sa-ti iei masina de dincolo, mai ales sub euro 4.
manu1981
QUOTE(roxanne @ Oct 23 2010, 10:50 AM) *
Cu placere! partners.gif tzuc.gif Numai ca rebuie sa va grabiti, ca de la anul din ianuarie, taxa asta o sa explodeze si n-o sa mai renteze deloc sa-ti iei masina de dincolo, mai ales sub euro 4.

Da, pai am vrea sa o luam pana in iarna. Sper sa ne ajute Dumnezeu trandafir.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.