Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Copilasii Vostri Papa Bine La Gradi?
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Copii intre 3 si 7 ani
Alexandrina
Mamici de copilasi de gradi, voi aveti probleme cu puii vostri cu mancarea la gradi?

Fetita mea de 4 ani jumate e ff mofturoasa....
Pe toate le alege, le suceste, le invarteste pana constata ca nu sunt bune la gust...

Dimineata ii dau sa pape acasa pentru ca nu prea ii place ce le da la gradi (crenvustii de ex nu ii plac deloc), la pranz mananca 2-3 linguri de ciorbica si la fel de felul 2...(cateodata, termina felul 2, depinde ce e, dar de ciorbica se plange mereu), desertul de cele mai multe ori nu, si la fel si gustarea de dupa somnic.... sad.gif

Nu mi-as face griji, insa e cam slabuta...dar e foarte activa, are o energie de nu stiu de unde o ia...Are si un sistem imunitar foarte bun..


La voi cum e?



dragutza2010
Servus !
Fetita mea, Bianca , mananca tot ce i se da la gradi(cateodata mai vrea felul doi).
Dimineata nu-i dau nnimic de papa, pentru ca nu ar mai manca micul dejun acolo.
Mai are momente in care zice ca nu-i place ceva, dar trec repede.
nu-i mai da dimineata sa manace ca poate nu-i mai este foame si de aceea refuza mancarea de acolo.
la noi la gradi gatesc asa de bine ca si eu m-as duce acolo sa mananc.
sper sa va fie bine pana la urma!
pa trandafir.gif
Alexandrina

Problema este ca nimic din ce ii da dimineata la gradi nu ii place (ea nu mananca crenvusti, pateu, etc...).
Adevarul e ca noi nu prea am luat din astea acasa, dar mai manca din cand in cand. Acum nu le mai vrea sub nici o forma..
Daca nu ii dau dimineata sa manance acasa, nu mananca deloc pana al pranz....




QUOTE(dragutza2010 @ Oct 16 2010, 04:07 PM) *
Servus !
Fetita mea, Bianca , mananca tot ce i se da la gradi(cateodata mai vrea felul doi).
Dimineata nu-i dau nnimic de papa, pentru ca nu ar mai manca micul dejun acolo.
Mai are momente in care zice ca nu-i place ceva, dar trec repede.
nu-i mai da dimineata sa manace ca poate nu-i mai este foame si de aceea refuza mancarea de acolo.
la noi la gradi gatesc asa de bine ca si eu m-as duce acolo sa mananc.
sper sa va fie bine pana la urma!
pa trandafir.gif

alexandra81
Copilul trebuie invatat cu toate felurile de mancare...Degeaba ii tinem noi numai pe anumite alimente daca atunci cand ii ducem in colectivitate li se ofera multe si diversificate...Sunt de acord cu faptul ca nu trebuie sa manance sau sa bea chiar orice, dar nu putem elimina chiar tot ceea ce ni se pare noua a nu fi bun pt ei...Cand era mai mic lui Stefi ii faceam pateu din ficat si cu galbenus si putina sare...Acum ii dau pateu din comert, dar nu in fiecare zi...
Mai stiu si ca nu poti obliga un copil sa manance ceea ce nu-i place, dar sunt diverse tipuri de crenvusti, de pateu, de salam...Este imposibil sa nu-i placa nici un fel, Exista muschi foarte bun sau sunca de Praga sau cu alte denumiri...Nu trebuie sa manance zilnic mezeluri, dar trebuie sa incerce din fiecare.
Sper sa reusesti sa o faci sa manance atat cat sa fii tu multumita...Si bafta la gradi!
Lorikay
Fiica-mea e tocmai invers: la gradi mananca orice iar acasa face pe mofturoasa (doar asa, sa se mai alinte ca pana la urma oricum mananca). Inainte sa plece la gradinita nu manca deloc cartof fiert sau piure, acum sunt preferatii ei.
prissi
Nici ai mei nu mananca tot ce le da. De exemplu fiul meu cel mare nu vrea sub nici o forma alt fruct in afara de mar...dar asta stiu ca asa e si acasa.
maria_popescu
sunt o norocoasa din punctul asta de vedere, Luca, desi acasa mai face pe mofturosul, la gradi maninca de fiecare data. chiar daca mai are si momente in care nu maninca tot. spre exemplu, acasa nu maninca paste (singura exceptie este fideaua din ciorba), in schimb, la gradinita a mincat.

nu-mi dau seama daca o face pentru ca mananca si ceilalti sau de ce altceva , insa sunt multumita:)

copilul meu merge la Puiutul Pufos, zona Dristor. mai are cineva copilul acolo? maninca la gradi?

Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.