Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Copilul La Gradinita:)
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Discutii generale: copii si adolescenti
Mikaell
Am deschis acest topic sa povestim cum se comporta copilul nostru in colectivitate,ce peripetii mai face ,ce lucruri noi invata,cat de des raceste...eu cred ca sunt foarte multe lucruri interesante din care avem cu totii cate ceva de invatat...
Mikaell
Pe 13 septembrie ,dupa multe griji si preocupari ,din partea mea,Erika a inceput gradinita...Gradinita este una cu program normal de la 8 la 12...In prima zi a fost foarte incantata deoarece erau multi copiii,dar rusinoasa cu doamna educatoare biggrin.gif Nu a vrut sa-i spuna cum o cheama doh.gif Din toata grupa de 15 copilasi ,Erika e cea mai mica la varsta,dar nu si la inaltime biggrin.gif Dupa 3 saptamani de gradi pot spune ca s-a acomodat foarte ,doar doua zile am stat si eu pe acolo,nu in clasa ,ci pe hol ca s-o urmaresc ,s-o vad cum reactioneaza...nu a plans deloc,nici macar o lacrima cat de mica biggrin.gif In primele zile visa numai gradinita si seara ea vroia la gradinita,acum s-a obijnuit ca dimineata dupa ce ne sculam mergem la gradi,adica la ora 9,noi fiind mai mici ne-a zis ca pt inceput sa vinim mai tarzior putin smile.gif Acolo nu are timp sa stea ,sa se plictiseasca,se joaca,deseneaza,picteaza ,canta cantecele se joaca joculete, se duc la spectacole,chiar s-au dus si au vazut ''scufita rosie" si cu cine s-a intalnit a povestit cum scufita rosie se ducea la bunicuta si lupul cel rau le-a mancat si au fost salvate de vanatorul care a venit la sfarsit liwlol.gif Si doamna educatoare a zis ca s-a integrat destul de bine ,mai ales la varsta pe care o are,adica nici 3 ani impliniti si a zis ca rar a intalnit cazuri ca ea, sa nu planga dupa parinti super.gif Ma bucur nespus de mult si chiar sunt mandra de fetita mea cat de bine se descurca si se comporta in colectivitate adica la gradi,tinand cont si de varsta pe care o are... wink.gif
Mikaell
Ceea ce v-am povestit mai sus a fost ca si o introducere...de maine revenim cu detalii la ce a facut in ziua respectiva...pupicei multi la toti copilasi tzuc.gif
CLAU_DITZA23
Cand o sa am timp am sa va povestesc mai mult ce va pot spune este ca si acum stau cu ei la gradi pana pe la 9:30 oFloare1.gif
Mikaell
QUOTE(CLAU_DITZA23 @ Oct 4 2010, 07:18 PM) *
Cand o sa am timp am sa va povestesc mai mult ce va pot spune este ca si acum stau cu ei la gradi pana pe la 9:30 oFloare1.gif

Buna Clau...ma bucur ca esti interesata de acest subiect...e primul an de gradi pt pitici? de la ce ora ii duci?e bine totusi ca de la 9.30 te lasa sa pleci biggrin.gif Pupicei multi si acomodare cat mai rapida la gradi tzuc.gif tzuc.gif
Mikaell
Si acum sa va povestim cum a decurs ziua de azi la gradi...
De dimineata o trezesc pe la 8 ,ii spun ca trebuie sa mergem la gradi iar ea spre surprinderea mea imi zice:Mami nu vleau la dedenita...Nici nu stiam ce sa-i zic,cum sa reactionez deoarece era pt prima data cand zicea ca nu vrea,ea care era super incantata,care in 3 saptamani nu a varsat o lacrima nu mai vroia doh.gif ...Am tot intrebat-o de ce nu vrea,daca a certat-o vreodata doamna sau vreun copil...iar ea mi-a zic ca nu si ca nu vrea ea sa mearga rolleyes.gif I-am zis ca trebuie sa mergem si cand vine mami sa te ia iti cumpara o jucarioara...Pana la urma a mers...Acolo de cand am intrat in gradinita iar imi spune ca nu vrea,sa ramana si mami cu ea si tot asa...am reusit sa intram in clasa spunandu-i ca eu voi ramane cu ea...s-a dus la prietenele ei ,s-a asezat pe scaunel si i-a atras atentia o jucarioara...in timpul asta eu m-am strecurat si am plecat ...Cand m-am dus s-o iau era toata un zambet ,mi-a zis doamna ca a plans foarte putin, a stat la ea in brate putin si apoi nu a mai avut treaba...
La plecare a luat o jucarie de acolo,un iepurasi ,a zis ca vrea sa plece cu el acasa si i-a zis lui doamna ca o sa-l aduca maine...Azi Erika a desenat smile.gif


Soarele e facut de doamna,ea a facut restul ...a zis ca a facut cerul,oameni,copii si un drum,e bine ca are vointa liwlol.gif
Mikaell
Azi cand am luat-o,pe langa gradinita...era foarte frig...






Acasa cu jucaria pe care i-am luat-o,drept recompensa ca a stat la gradi smile.gif



Si aici iepurasul pe care l-a luat de la gradi


Mikaell
Erika in prima zii la gradi...pana i-am facut eu poze,i se ciufulise tot parutul...are obiceiul sa-si dea cu mana prin par doh.gif






Mikaell
Prima ei lucrare de la gradi,era tare mandra de ea si-i arata lui tati ce a facut ea...


Mikaell
Alte desene de la gradi biggrin.gif
Dupa ce a muzgalit ea,doamna i-a facut o pasare


Are o imaginatie foarte bogata liwlol.gif


un soare pe care l-a facut ea singurica,decat 2 raze ,care sunt cele mai mari,i le-a facut doamna


Aici incerca sa faca pe x si pe 0 wacko.gif
Mikaell
C-am atat pe ziua de azi,maine sa speram ca mergem fara probleme la gradi...pupicei tzuc.gif
G.Raluca
Va pupic!
Am vazut desenele Erikai...sunteti pe drumul cel bun biggrin.gif ...imi aduc aminte ca in unul din primele desene ale Vanessei niste puncte negre erau colegii ei de clasa si o linie era invatatoarea biggrin.gif .
Ai sa vezi ca va invata multe la gradi papusica Erika! partners.gif
Lusha&Zbenguica
foarte frumos topicul smile.gif o sa il urmaresc cu interes
noi azi am avut prima zi de cresa si a fost extrem de emotionant
am povestit la topicul picilor ce merg la cresa
mult succes Erikai si voi reveni
e tare frumoasa printesa ta
Mikaell
QUOTE(G.Raluca @ Oct 4 2010, 09:04 PM) *
Va pupic!
Am vazut desenele Erikai...sunteti pe drumul cel bun biggrin.gif ...imi aduc aminte ca in unul din primele desene ale Vanessei niste puncte negre erau colegii ei de clasa si o linie era invatatoarea biggrin.gif .
Ai sa vezi ca va invata multe la gradi papusica Erika! partners.gif

Mulumesc frumos floare2.gif Oare suntem pe drumul cel bun sau am luat-o cam mult pe aratura rolleyes.gif liwlol.gif Glumeam,sunt constienta ca inca suntem la inceput de drum,la numai 2 ani si 10 luni eu sunt destul de multumita de ea si incet ,incet le invatam noi...oricum de la puncte si liniute au plecat si vor mai pleca generatii intregi biggrin.gif Mii de pupicei dulci si succes Vanessei la invatat tzuc.gif hug.gif


QUOTE(Lusha&Zbenguica @ Oct 4 2010, 09:19 PM) *
foarte frumos topicul smile.gif o sa il urmaresc cu interes
noi azi am avut prima zi de cresa si a fost extrem de emotionant
am povestit la topicul picilor ce merg la cresa
mult succes Erikai si voi reveni
e tare frumoasa printesa ta

Multumesc tare mult Lusha floare2.gif Ma bucur foarte mult ca-ti place topicul si ca o sa-l urmaresti cu interes notworthy.gif Imi dau seama ce emotii ati avut azi,doar am trecut de curand si noi prin ele,o sa va fie greu la inceput pana v-a obijnuiti una fara cealalta,dar o sa fie bine...printesa ta v-a invata foarte multe lucruri noi,isi v-a face noi prieteni si vei vede cat de incantata v-a fii de activitatile pe care le v-a face pe parcurs...V-a doresc acomodare usoara si cat mai rapida...multi pupicei dulci si sa auzim numai de bine tzuc.gif hug.gif
Mikaell
Buna fetelor,noi azi nu am mers la gradi,de dimineata cand am trezit-o mi s-a parut putin infundata ,mai era si timpul urat afara si am zis s-o tin acasa ca sa vedem cum se simte...pana acum vad ca-i mai bine poate maine o voi duce...pupicei tzuc.gif
maria26
doamne, amintiri imi rascolesti.. este gradinitza la care am mers eu cand eram copil smile.gif
maria26
QUOTE(Mikaell @ Oct 4 2010, 08:38 PM) *
C-am atat pe ziua de azi,maine sa speram ca mergem fara probleme la gradi...pupicei tzuc.gif


bravo Erika! trandafir.gif are mami cu ce sa mandreasca smile.gif
Mikaell
QUOTE(maria26 @ Oct 5 2010, 01:17 PM) *
doamne, amintiri imi rascolesti.. este gradinitza la care am mers eu cand eram copil smile.gif


DA?!!!Si pe cine ai avut educatoare daca iti mai amintesti...noi o avem pe doamna Olga,sotia profului de mate Stoica ...
maria26
QUOTE(Mikaell @ Oct 5 2010, 01:44 PM) *
DA?!!!Si pe cine ai avut educatoare daca iti mai amintesti...noi o avem pe doamna Olga,sotia profului de mate Stoica ...


NU MAI STIU... STIU CA AM FOST SI LA CRESA.. SI FUGEAM ZILNIC LA GRADI LA SORA MEA biggrin.gif
Mikaell
QUOTE(maria26 @ Oct 5 2010, 01:18 PM) *
bravo Erika! trandafir.gif are mami cu ce sa mandreasca smile.gif

Multumim frumos...dar lasa ca nici voi nu sunteti mai prejos si curand o sa faceti si voi astfel de capodopere de arta rolleyes.gif floare2.gif
Mikaell
QUOTE(maria26 @ Oct 5 2010, 01:45 PM) *
NU MAI STIU... STIU CA AM FOST SI LA CRESA.. SI FUGEAM ZILNIC LA GRADI LA SORA MEA biggrin.gif

Tu vroiai sa inveti cate ceva din ambele liwlol.gif liwlol.gif doi iepuri dintr-un foc biggrin.gif
ruxy
Am admirat cu drag o papusica cu ochisorii precum murele...frumoasa frumoasa...si dulce foc...si o mami tare scumpa si la fel de frumoasa...si desenutele ei grozave...va urez zile frumoase la gradi cu sanatate si voie buna partners.gif hug.gif tzuc.gif
Mikaell
QUOTE(ruxy @ Oct 5 2010, 07:20 PM) *
Am admirat cu drag o papusica cu ochisorii precum murele...frumoasa frumoasa...si dulce foc...si o mami tare scumpa si la fel de frumoasa...si desenutele ei grozave...va urez zile frumoase la gradi cu sanatate si voie buna partners.gif hug.gif tzuc.gif

Multumim frumos,ruxy floare2.gif intotdeauna vii numai cu vorbe frumoase si din inima...esti minunata love1.gif love1.gif love1.gif ...mii de pupicei dulci si lipiciosi tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif
Mikaell
Buna seara fetelor...azi am dus-o pe Erika la gradinta,cand am sculat-o a zis ca nu vrea...cand am ajuns acolo a inceput sa planga si am lasat-o putin plangand,nu plange decat putin apoi o impaca doamna,chiar am stat pe hol sa vedem cat plange si plange doar putin biggrin.gif ...Dar totusi nu stiu ce a apucat-o,dupa 3 saptamani de gradi in care nu a varsat o lacrima,mergea cu drag la gradi acum nu mai vrea...am tot intrebat-o daca a certat-o doamna,copiii iar ea zice ca ...nu vrea ea sa mearga...eu cred ca la inceput a fost bucuria aceea de nou,la fel ca o jucarie cand i-o cumperi se bucura de ea cateva ore apoi nu o mai atrage...asa si cu gradi ...sa speram ca isi va reveni...cand ajunge acasa de la gradi o intreb maine mergem la gradi iar ea imi spune cu toata gurita da mergem,imi place ...deci chiar nu stiu cum s-o mai iau...azi a fost super incantata ca a pictat la gradi,a fost prima ei pictura smile.gif a pictat un mar,o para...fructe de toamna...din pacate nu ne-a dat capodopera acasa si nici tati,ca el a luat-o azi de la gradi, nu i-a facut poza...maine sa vedem cum v-a mai reactiona cand o duc la gradi...pupicei dulci tzuc.gif
Mih@ela
partners.gif Frumos topic,draga mea Miha!! trandafir.gif Imi amintesc cu asa drag de primele lucrari ale lui Sebic rolleyes.gif ,adevarate opere de arta!!! bananab.gif La noi educatoarea le-a pastrat(lucrarile de fiecare zi,si ni le-a dat la sfarsit de an aranjate frumos,alcatuind un caiet de desen).In schimb acasa imi venea cu tot felul de masti (care bineinteles sunt adunate la colectie rolleyes.gif )Am fost foarte multumiti parintii..
Cat despre reactia Ericai ,eu zic ca astea 3 saptamani de gradi au fost o joaca intre educatoare si copii,pt acomodare,iar acum educatoarele se pun pe treaba,probabil mai si cearta copilasii,ceea ce a determinat-o pe Erica sa refuze gradi.Stai linistita mamai,cat de curand o sa se adapteze minunat la gradi! hug.gif tzuc.gif Va urmaresc din umbra! wink.gif
Mikaell
QUOTE(Mih@ela @ Oct 6 2010, 10:09 PM) *
partners.gif Frumos topic,draga mea Miha!! trandafir.gif Imi amintesc cu asa drag de primele lucrari ale lui Sebic rolleyes.gif ,adevarate opere de arta!!! bananab.gif La noi educatoarea le-a pastrat(lucrarile de fiecare zi,si ni le-a dat la sfarsit de an aranjate frumos,alcatuind un caiet de desen).In schimb acasa imi venea cu tot felul de masti (care bineinteles sunt adunate la colectie rolleyes.gif )Am fost foarte multumiti parintii..
Cat despre reactia Ericai ,eu zic ca astea 3 saptamani de gradi au fost o joaca intre educatoare si copii,pt acomodare,iar acum educatoarele se pun pe treaba,probabil mai si cearta copilasii,ceea ce a determinat-o pe Erica sa refuze gradi.Stai linistita mamai,cat de curand o sa se adapteze minunat la gradi! hug.gif tzuc.gif Va urmaresc din umbra! wink.gif


Multumesc tare mult de vizita,iubita mea frumoasa floare2.gif Asa face si la noi ,o sa le pastreze si ni le da la sfarsit ,ca ne-a cerut sa-i aducem dosar,mape,folii etc...Lui Eri i le-a dat la inceput ,cateva ,ca sa vad eu ce deseneaza,ce lucreaza,de eram si noi curiosi asa e la inceput si mi le-a dat pe cele care a desenat pe coala pe cele speciale nu mi le-a dat si oricum mi-a zis doamna ca nu mi le mai da acasa cu toate ca mi-ar fi placut,dar asteptam la sfarsit de an ca e curiozitatea mai mare biggrin.gif Si poti si tu sa povestesti aici,daca vrei,intamplari de la gradi de la Sebi,nu trebuie neaparat sa ma urmaresti din umbra wink.gif Mii de pupicei dulci si parfumati tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif
Mikaell
Astazi cred ca am descoperit si problema lui Eri ,de ce nu vrea ea sa mearga dimineata la gradi...cred ca-i lene ,ca ar mai vrea sa mai doarma cu toate ca mergem pe la ora 9 si o trezesc pe la 8,8 si ceva...azi a dus-o tati la gradi,a mai stat putin cu ea acolo si tot asa a lasat-o plangand,plange foarte putin apoi nu mai are treaba...cand m-am dus s-o iau nu mai vroia sa plece,eu ii spuneam ca sa mergem iar ea nu si o imbratisa pe doamna ca mai sta cu ea liwlol.gif si doamna zicea ca n-o mai intelege cand vine plange ca nu vrea sa stea iar cand pleaca ,plange c-ar mai sta liwlol.gif liwlol.gif
Mikaell
Erika cand a venit acasa de la gradi:




Mikaell
Acum altceva ma nelinisteste...Erika de cateva zile tot are nasucul infundat,cand se trezeste din somnik atunci e infundata mai rau...am fost cu ea azi la doctor pt ca am terminat imunogripul ce mi-l daduse pt imunitate,i-am facut 4 prize si mi-a dat ceva naturist coughen sirop e pt mai multe,raceli,nas infundat ,pt imunitate etc nu stiu cat de bun e ca nu i-am mai dat pana acum...Sper sa fie bun si sa-i faca bine lui Eri...pupicei tzuc.gif
Lusha&Zbenguica
QUOTE(Mikaell @ Oct 7 2010, 08:53 PM) *
Erika cand a venit acasa de la gradi:





ce frumoasa este draga mami smile.gif !!!!
imi place cum e imbracata si aranjata ...are mami fata taareee cochetzica
va pupam cu drag
Mikaell
QUOTE(Lusha&Zbenguica @ Oct 7 2010, 09:13 PM) *
ce frumoasa este draga mami smile.gif !!!!
imi place cum e imbracata si aranjata ...are mami fata taareee cochetzica
va pupam cu drag

Multumim frumos pt complimente notworthy.gif ...dar si zbenguica ta e superba...mii de pupicei dulci si lipiciosi tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif
Mikaell
Astazi am tinut-o acasa,nu am mai dus-o la gradi ,e tot cu nasucul infundat sper ca pana luni sa-i mai treaca...
Mikaell
Buna seara,mamici...am lipsit o sapatamana de la gradi,nu a fost cine stie ce bolnavioara,a fost racita putin rosu in gatulet si mucisori,dar am tinut-o acasa pt ai pune picaturi in nasuc si sa se faca bine...azi am mers la gradi,a inceput putin acasa sa planga ca nu vrea la gradi iar acolo nu a plans deloc ,a luat-o doamna si tot statea cu ea de manuta,mi-a facut pa pa si am plecat,nu a mai plans deloc nanner.gif maine a zis ca le face poze,un fel de amintire ,multi dintre ei la anul se duc la scoala,adica 10 din 14,15 nici nu mai stiu sigur cati sunt si tot or sa faca poze si noi pe langa ei biggrin.gif in saptamana cat am lipsit mi-a zis doamna ca au inceput si cursurile de engleza abia astept sa vedem cum v-a reactiona Erika cand v-a vedea ca se vorbeste alta limba liwlol.gif pupicei tzuc.gif
Mikaell
Si va mai las cateva poze cu pitica mea ,astazi cand a venit de la gradi







Mikaell
Uff,am lipsit cam multicel biggrin.gif Erika a mers toata saptamana la gradi,nu a plans deloc,a facut si poze abia astept sa intru in posesia lor yes.gif Ma uimeste pe zii ce trece,invata foarte multe lucruri la gradinita ,mai putin poezi rolleyes.gif ,nu vrea deloc sa-mi spuna ce zic la ore,de retinut retine cate ceva,oricum fiind si in grupa pregatitoare sunt si foarte grele pt ea asa ca deocamdata nici doamna nu prea insista cu ea ,are destul timp sa invete cu toate ca am invatat-o si eu acasa cateva poezioare mai usoare catelus cu parul cret,nua cu ratusca ,cu tica tica din astea mai clasice biggrin.gif Astazi au facut o batistuta din hartie la gradi si ne-a dat-o acasa ca s-o coloreze pana luni,cand e gata ii fac si poza sa v-o arat...Multi pupicei dulci tzuc.gif
Mikaell
Din pacate nu am mai apucat sa fac pozici la batistuta dar vin cu noutati,azi au sarbatorit Hallowenul,fiind ultima zii de gradi,deoarece o saptamana sunt in vacanta...a trebuit sa duca dovleac ,masti ...au avut o mica serbare,dar din pacate fara parinti ,au fost filmati de un post TV de la noi de aici west tv,dar din pacate eu nu-l prind deoarece am RDS sad.gif ...Erika nu prea a participat la serbare deoarece ii era frica de masti liwlol.gif asa ca doamna a trebuit sa stea mai mult cu ea in alta camera sau pe la usa rolleyes.gif
Mikaell
Aici a avut de terminat de colorat acasa si a doua zii am dus-o la gradi ca o pune la dosar ,asa ca am apucat sa-i fac poza bananab.gif speram ca nu ve-ti rade asa tare de noi,suntem pe drumul cel bun biggrin.gif


Masca in forma de fantoma pe care a trebuit sa i-o fac

Si faimosul dovleac la care am cam muncit fiind si incepatoare rolleyes.gif


si cu puiutul lui liwlol.gif







Mikaell
Si aici un mic monstrulet ...dar nu stiu care de care se speria dovleacul de Eri sau Eri de dovleac?! liwlol.gif
Mikaell
Pe 15 am avut si noi serbarea,Eri a fost un fulgusor de zapada,poezioara nu a vrut s-o spuna singurica s-a emotionat cand a vazut atata lume,au spus-o toti in cor,in schimb a dansat cele 2 dansuri pe care le-au invatat impreuna cu proful de dansuri...a fost foarte frumos si chiar daca nu a spus poezioara Eri a fost in centrul atentiei deoarece era cea mai mica si cea mai finuta:


cu prietenele ei:


mami deja m-a cuplat biggrin.gif
Mikaell
incepuse serbarea rolleyes.gif



Au dansat 2 dansuri primul a fost" IA CU TINE SI INIMA MEA "CEL CANTAT DE FOSTA ASIA





Si al 2-lea "Jingle bell"



Mikaell
Sosise si Mos Craciun






Si aici o Erikutza foarte plictisita la sfarsit de serbare liwlol.gif era cu mami si cu tati biggrin.gif
maria26
miha, e superba erika hug.gif aveti cu ce sa ma mandriti smile.gif
Mikaell
QUOTE(maria26 @ Dec 18 2010, 12:38 AM) *
miha, e superba erika hug.gif aveti cu ce sa ma mandriti smile.gif

Multumim frumos ,Maria....si voi aveti un printisor tare frumos,am vazut si poze cu el de la serbare...mii de pupicei dulci si lipiciosi tzuc.gif tzuc.gif
ruby
wow ,superba printesa voastra ! totul asa frumos ,impecabil imbracata ,zambitoare ,o dulce ! imi plac pozicile voastre .un pupic !
cati copii sant in grupa Erikai si cate educatoare au?
Mikaell
QUOTE(ruby @ Jan 9 2011, 04:03 PM) *
wow ,superba printesa voastra ! totul asa frumos ,impecabil imbracata ,zambitoare ,o dulce ! imi plac pozicile voastre .un pupic !
cati copii sant in grupa Erikai si cate educatoare au?


multumim tare mult pt complimente notworthy.gif imi cer scuze ca-ti raspund asa tarziu,dar nu am vazut oFloare1.gif ...in grupa Erikai sunt 15 copii si au decat o educatoare ,ea e la gradinita cu program normal de la 8 la 12 nu la camin sau gradi cu program prelungit...pupicei multi si lipiciosi tzuc.gif
delala

tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif
alexandruvlad791
Ai o fetita foarte draguta Mikaell. Sa iti traisca !
antob
revin cu subiectul gradinita minissa timisoara

afara-i vopsit gardul inauntru-i leopardul!
nu o recomand. mancarea nu e intotdeauna potrivita pt copii (la crenvusti li se spune carne de pui in meniu), bucataria este incuiata tot timpul sa nu aibe parintii acces, foarte multa rigiditate, educatoare care vin si pleaca si ii mint pe parintii, nu sunt impartiale cu copii, copii stresati psihic, pedepsiti non stop abuziv (pentru orice gest) si daca vorbesc prea tare si la care se urla in mod constant, directoarea care-si doreste un fel de dictatura si le cere parintilor sa nu comunice intre ei.
majoritatea copiilor au manifestari determinate de abuzurile la care au fost supusi.
dar cel mai rau e ca nu sunt ingrijiti (ma refer inclusiv la schimbatul copiilor) si ocrotiti copii.
elenadarius
ce simpatic! Nu cred ca o asteapta o cariera in arta pe micuta, dar sa nu se lase descurajata. Cred ca este foarte important sa avem incredere in educatoare si sa fim siguri ca nu sunt probleme la gradinita. Micutii pot fi capriciosi si este foarte probabil sa nu existe vreun motiv anume pentru care ne spun ca nu mai vor sa mearga la gradinita.
Eu am ales gradinita pentru fetita mea aici: http://gradinita.net/
0519yueqin
canada goose jackets
coach handbags outlet
birkenstock shoes
coach outlet online
canada goose jackets
ralph lauren
moncler outlet online
ugg outlet online
ray ban sunglasses cheap
cheap ray ban sunglasses
coach factory outlet
ralph lauren sale
mlb jerseys
hermes bags
canada goose coats
moncler coats
tory burch shoes
moncler jacket
pandora charms sale clearance
uggs outlet
canada goose jackets
louis vuitton outlet online
uggs clearance
christian louboutin sale
canada goose jackets
coach outlet online
polo ralph lauren
kate spade outlet online
michael kors outlet online
pandora charms sale clearance
north face outlet
canada goose jackets
michael kors
adidas outlet online
ugg outlet
pandora jewelry store
uggs
supreme clothing
coach factory outlet online
michael kors uk
louis vuitton factory outlet
michael kors outlet store
canada goose outlet online
moncler sale
cheap jordan shoes
canada goose coats
christian louboutin shoes
polo ralph lauren outlet online
ugg boots
canada goose
pandora outlet
hermes bags
longchamp bags
canada goose outlet
ugg boots
michael kors outlet store
north face jackets
ralph lauren sale
canada goose outlet
oakley sunglasses outlet
kate spade outlet
ugg boots
uggs outlet
pandora charms sale clearance
christian louboutin shoes
michael kors
nike air max 2018
uggs outlet
longchamp bags
coach factory outlet
mlb jerseys whgolesale
nike sneakers
toms shoes
coach outlet online
birkin handbags
coach factory outlet online
pandora charms outlet
air max
coach outlet online
adidas outlet online
gucci outlet
coach factory outlet online
yeezy shoes
kate spade outlet
ugg boots
canada goose coats
caterpillar boots
pandora jewelry outlet
burberry outlet
ugg australia outlet
red bottoms
pandora
moncler outlet online
pandora charms
cheap oakley sunglasses
cheap nfl jerseys wholesale
coach outlet online
michael kors outlet online
polo outlet online
adidas sneakers
ugg boots
coach outlet online
nfl jerseys
kate spade handbags
nfl jerseys
moncler coats
adidas yeezy boost 350
yeezy shoes
michael kors outlet online
uggs outlet
canada goose
canada goose jackets
canada goose sale
uggs outlet
gucci outlet online
nike shoes
coach factory outlet online
polo ralph lauren outlet
pandora uk
polo ralph lauren outlet
michael kors outlet store
mbt
jordans
michael kors outlet store
canada goose jackets
canada goose parka
louis vuitton outlet online
coach factorty outlet online
coach outlet online
jerseys cheap
michael kors outlet online
coach outlet online
coach outlet store
ugg boots women
yeezy boost
cheap jordans for sale
ugg sale
kate spade handbags
ugg
ugg sale
ugg boots clearance
canada goose sale
mulberry uk
air jordans
air jordan shoes
ugg outlet online
longchamp sale
coach outlet online
coach outlet online
louis vuitton outlet online
fred perry polo shirts
oakley sunglasses outlet
louis vuitton factory outlet
ugg boots
canada goose outlet store
burberry outlet online
polo ralph lauren
adidas nmd runner
adidas superstars
adidas store
michael kors outlet store
ralph lauren outlet online
moncler outlet online
burberry handbags
canada goose sale
cheap jordan shoes
polo ralph lauren outlet online
nike outlet store
pandora charms outlet
burberry outlet online
hermes outlet
coach factory outlet online
valentino
supreme uk
coach outlet store
ugg boots
louis vuitton outlet
adidas ultra boost
ugg boots clearance
ugg australia
ray ban sunglasses discount
coach factory outlet online
coach factory outlet
coach factory outlet online
louboutin outlet
moncler jackets
ralph lauren
ray ban sunglasses discount
moncler sale
longchamp outlet store
ralph lauren outlet
polo ralph lauren outlet
ferragamo shoes
michael kors outlet online
moncler pas cher
adidas nmd r1
uggs sale
michael kors outlet store
michael kors outlet clearance
pandora charms
adidas yeezy boost
uggs clearance
north face outlet
louis vuitton outlet store
adidas nmd r1
uggs outlet
polo ralph lauren outlet
ugg outlet
michael kors
michael kors handbags
cheap jordan shoes
air max
moncler uk
coach outlet online
canada goose outlet
canada goose jackets
pandora jewelry
moncler jackets
coach factorty outlet online
canada goose outlet online
canada goose jackets
ray ban glasses
canada goose jackets
bottes ugg
mlb jerseys
ugg outlet
louis vuitton outlet store
polo ralph lauren outlet
cheap air jordans
uggs outlet online
coach outlet online
polo ralph lauren outlet online
coach factory outlet
canada goose jackets
mlb jerseys
michael kors outlet online
coach outlet store
ugg boots outlet
canada goose outlet
michael kors outlet clearance
ugg outlet store
canada goose jacket
birkenstock outlet
uggs
north face sale
louboutin outlet
uggs outlet
red bottom heels
ugg outlet
coach purses
ugg boots
canada goose jackets
cheap uggs
harden vol 1
yeezy boost 350
canada goose coats
uggs on sale
coach outlet online
ugg boots
nike outlet
ugg boots
coach outlet canada
michael kors outlet clearance
ugg boots sale
ralph lauren sale
salvatore ferragamo outlet
canada goose sale
pandora charms outlet
nike outlet online
timberland outlet store
michael kors outlet online
yeezy shoes
nike outlet store
canada goose outlet
christian louboutin shoes
canada goose sale
coach factory outlet online
polo ralph lauren outlet
ugg outlet store
uggs outlet
air jordan retro
michael kors outlet
coach outlet online
louis vuitton handbags
pandora jewelry
michael kors outlet canada
ugg boots
uggs clearance
canada goose
louis vuitton factory outlet
ugg outlet
adidas nmd runner
cheap ray bans
pandora charms
air max shoes
supreme shirts
adidas superstar shoes
adidas yeezy boost
adidas yeezy shoes
coach factory outlet online
yeezy boost 350
coach outlet
timberland outlet
hermes bag
ugg boots outlet
michael kors outlet canada
burberry handbags
coach outlet store online
canada goose coats
nike outlet online
ralph lauren uk
coach outlet online
uggs outlet
ugg boots
louboutin shoes
canada goose
cheap jordan shoes
mulberry outlet uk
nike shoes
mlb jerseys cheap
the north face outlet
pandora charms sale
ray ban sunglasses outlet
tory burch outlet online
adidas outlet store
moncler coats
polo ralph lauren outlet online
adidas outlet store
ugg canada
cheap oakley sunglasses
canada goose outlet
cheap ugg boots
pandora jewelry outlet
coach outlet online
cheap air jordans
coach outlet canada
kate spade outlet online
yeezy boost 350
ralph lauren uk
canada goose jackets
moncler
cheap ugg boots
ugg boots
canada goose jackets
michael kors outlet online
ugg outlet store
cheap ugg boots
uggs outlet
longchamp bags
coach outlet online
mbt
canada goose sale
uggs outlet
fitflops sale clearance
valentino outlet
north face jackets
pandora charms sale clearance
ugg outlet
coach outlet online
pandora charms
ralph lauren uk
kate spade outlet online
pandora charms outlet
michael kors outlet store
coach outlet online
coach outlet store online clearance
ray bans
ugg outlet store
coach outlet online
coach outlet store online
the north face jackets
canada goose
ralph lauren outlet online
ugg boots outlet
the north face outlet
ralph lauren outlet online
ralph lauren sale clearance uk
adidas shoes
moncler uk
coach outlet store online
moncler jackets
nike sneakers
ralph lauren outlet online
coach factory outlet
uggs outlet
ralph lauren sale clearance uk
cheap nike shoes
ugg boots
canada goose jackets
canada goose coats
michael kors
canada goose jackets
moncler outlet online
uggs
ugg outlet
tory burch outlet online
ralph lauren outlet online
canada goose jackets
red bottom
ferragamo outlet
ugg canada
canada goose coats
cheap jordans
burberry outlet online
mulberry handbags
ray bans
cheap jordan shoes
retro 11
uggs outlet
uggs outlet
canada goose jackets
cheap jordans free shipping
ugg boots
cheap oakley sunglasses
canada goose outlet
nike outlet store online
ralph lauren outlet online
canada goose jackets
pandora uk
michael kors
nmd adidas
coach factory outlet online
canada goose jackets
michael kors outlet clearance
fitflop sandals
uggs on sale
polo ralph lauren outlet
fred perry shirts
polo ralph lauren outlet
ugg outlet
salvatore ferragamo shoes
ugg outlet store
polo ralph lauren outlet online
canada goose jackets
canada goose jackets uk
columbia sportswear outlet
coach factory outlet online
longchamps
longchamp outlet
hermens
ugg boots
mulberry
ugg boots
the north face outlet
discount oakley sunglasses
adidas nmd r1
cheap ugg boots
canada goose outlet
burberry handbags
ugg outlet online
hermes handbags
coach outlet online
michael kors bags
canada goose outlet
cheap nfl jerseys
ralph lauren
cheap air jordans
171125yueqin
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.