Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Exista Iad, Exista Rai?
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bloguri. Pagini Personale > Bloguri > Blog mia22_ro
Pagini: 1, 2
mia22_ro
NU STIU, SPER SA NU FIU INTELEASA GRESIT....
M-AR INTERESA FOARTE TARE SI PARERILE VOASTRE LEGATE DE EXISTENTA VIETII DUPA MOARTE...

http://www.ecolife.ro/multimedia/filme/exi...ea-dincolo.html
Alondra
Pe mine una ma cam sperie chestiile astea si prefer sa nu ma gandesc..wacko.gif nu stiu cat de veridice sunt insa si marturiile celor care au fost in moarte clinica...eu sunt undeva intre, sa cred sa nu cred...huh.gif doh.gif
mia22_ro
QUOTE(Alondra @ Aug 23 2010, 07:48 PM) *
Pe mine una ma cam sperie chestiile astea si prefer sa nu ma gandesc.. wacko.gif nu stiu cat de veridice sunt insa si marturiile celor care au fost in moarte clinica...eu sunt undeva intre, sa cred sa nu cred... huh.gif doh.gif



SI PE MINE MA CAM SPERIE CEEA CE ESTE DINCOLO DE PRICEPEREA MEA....
SI EU TIND TOTUSI SA CRED CA D-ZEU ARE METODELE LUI DE AVERTIZARE....EL NE IUBESTE SI DE ACEEA A DAT PE FIUL SAU LA MOARTE....
DAR...MAI POT FI SI INVENTII ALE UNORA...NU STIU...
DAR CRED CA ESTE VIATA DINCOLO DE MOARTE...SI CRED CA TOTUL SE SFARSESTE AICI CA TOTUL SA REINCEAPA....DINCOLO...SI CUVANTUL VESNICIE MA CAM SPERIE!!!
USA
Parerea mea este ca este viata dupa moarte.....sunt o persoana destul de interesata de aceste aspect.....din pasiune pot spune.....dar din cat am simtit si din cate am citit/aflat despre aceste subiect..tind sa cred ca este viata dupa moarte....si ca, in final...sigur o selectie a sufletelor exsista!...atat ca si Rai/Iad.......cat si ca, mod/motiv de reincarnare.....
giulia_0319
nici eu nu cred ca viata noastra se sfarseste atunci cand murim...ceva se intampla dincolo...peste puterea noastra de intelegere...
cat despre cei care au fost in moarte clinica si se intorc cu tot felul de experiente sau chiar talente uneori exista pareri pro si contra...posibil ca as crede daca mi s-ar intampla mie personal...
dyanp
n-as vrea eu sa fiu Gica contra, dar unele studii spun ca trairile celor care au revenit ar fi de fapt imbalanta chimica din creier.....oricum...e un subiect pe care il evit...ca sa raman in stare de functionare....
mia22_ro
dar nimeni dintre voi nu a avut ceva experiente, vise mai aparte legate de acest lucru?
mia22_ro
sper sa nu ma considerati o ciudata....dar...cred ca eu am avut parte de ceva vise ciudate si nu stiam ce sa cred....
am avut 2 experiente de acest gen...
prima am avut-o la varsta de 16 ani si a doua la27 de ani...
a fost totul atat de real....
ninina
...cine crede in Biblie...crede si in viata de dupa moarte..... trandafir.gif trandafir.gif
....si daca exista Dumnezeu...exista si viata vesnica..... trandafir.gif
...eu cred ca viata nu se sfarseste la mormant..... trandafir.gif
maria26
QUOTE(dyanp @ Aug 23 2010, 08:32 PM) *
n-as vrea eu sa fiu Gica contra, dar unele studii spun ca trairile celor care au revenit ar fi de fapt imbalanta chimica din creier.....oricum...e un subiect pe care il evit...ca sa raman in stare de functionare....


inseamna ca atunci cand dorm creierul imi joaca feste biggrin.gif... imi cam apar in vis persoane decedate care imi spun sau cer diverse.. lucruri pe care chiar nu as fi avut de unde sa le stiu...
eu cred cu tarie ca exista viata dupa moarte smile.gif
USA
QUOTE(mia22_ro @ Aug 23 2010, 10:05 PM) *
dar nimeni dintre voi nu a avut ceva experiente, vise mai aparte legate de acest lucru?

Yo daaa....am avut....visez oricum , non stop cat dorm....dar cateva vise mi-au ramas total in minte....ptr mesajul lor......si nu de putine ori, ne intrebam, yo si sotul...dupa anumite vise..care o fii mesajul din ele....de ex, nu mai mult de aseara am avut cam acelasi vis amandoi...si nu chiar de bine..sper sa fie totul ok cu toti pe care ii stim.....
mia22_ro
QUOTE(USA @ Aug 23 2010, 10:19 PM) *
Yo daaa....am avut....visez oricum , non stop cat dorm....dar cateva vise mi-au ramas total in minte....ptr mesajul lor......si nu de putine ori, ne intrebam, yo si sotul...dupa anumite vise..care o fii mesajul din ele....de ex, nu mai mult de aseara am avut cam acelasi vis amandoi...si nu chiar de bine..sper sa fie totul ok cu toti pe care ii stim.....



da, D-zeu ne poate instinta si prin vise...
si sa aveti acelasi vis amandoi?
sigur e ceva semn...
USA
QUOTE(mia22_ro @ Aug 23 2010, 10:27 PM) *
da, D-zeu ne poate instinta si prin vise...
si sa aveti acelasi vis amandoi?
sigur e ceva semn...

Sunt putin asa..cu inima stransa....in vis era fata/Babys la mijloc....si nu de bine..... oFloare1.gif oFloare1.gif oFloare1.gif
mia22_ro
sa va spun primul meu vis...
eu sunt crescuta de bunici, bunica mi-e ca si mama, si acum moarta o visez mai tot timpul...in special cand am hopuri mari de trecut.
bunica era cam bolnavicioasa si am rugat-o intr-o zi, fiind si mai copila, ca daca moare sa vina in visul meu si sa imi spuna cum este in lumea de dincolo...
am spus ca sunt cam nihilista si nu prea mai cred nimic...
s-a intamplat ca ea sa moara in ziua cand eu eram intre examenele admiterii la liceu...
nu eram impreuna cu ea si ....seara cand m-am pus in pat am simtit o durere si o apasare si o cainta ca nu am nici o poza cu bunica-mea ...ca daca moare eu nu am poza cu ea...pe la 3 dimineata am fost trezita sa mergem la bunica ca a murit....

jale...durere si nebunie...


.si mi-a venit in vis intrebandu-ma ce am facut la examen si daca am intrat la liceu...
apoi am intrebat-o unde este , in iad sau in Rai?
ea mi-a raspuns ca nu are voie sa-mi zica si ca faptele noastre sunt monitorizate ca toata viata ne e proectata ca un film, asa vedeam cat ea imi spunea, in vis.
dar am insistat...m-a pus sa promit ca o sa am grija de tata ...
dupa ce am promis mi-a zis ca ea lucreaza si ca acolo unde este sunt si camere de odihna, am vrut sa merg cu ea dar mi-a zis ca nu am voie acolo...
mi-a zis ca sunt flori de aur si ca aproape tot e poleit cu aur ca eu nu pot intelege ce imi spune ea.
a venit in visul meu cu soacra ei, eu nu o cunosteam dar i-am descris-o bunicului,
mama bunicului nu mi-a spus nimic avea doar fata luminoasa si era zambitoare si apoi nu am mai vazut-o
bunica avea inca 5 frati...am intrebat-o daca e cu ei si...acum am acele imagini proaspete si sumbre in mine...
mi-a spus ca un inger a luat-o si a dus-o sa-i vada si cat ea explica eu vedeam tot ceea ce-mi zicea...am vazut-o pe ea cu o lumina puternica langa care mergeau intr-un semintuneric au ajuns la o poarta mare si zgomotoasa de tabla si aceea s-a deschis
era o incapere care putea groaznic si era caldura si acolose vedeau umbrele fratilor ei...
si am intrebat-o daca a ramas cu ei si ea a spus ca nu...
ca doar i-a vazut si atat .
si eu am spus visul si cand o visez stiu ca o visez dar uit ceea vorbesc cu ea si de multe ori doar o vad si nu-mi spune nimic...
i-am promis ca nu spun nimanui si am spus.
nu stiu daca ma credeti dar spun cu toata sinceritatea ca si eu am fost afectata de acest vis si nu stiam ceea ce pot sa inteleg...
da, imi doream sa stiu ceea ce e dincolo, daca e Rai, iad , Dumnezeu si ma gandesc aceasta experienta nu a fost rodul imaginatiei mele...
eu la 16 ani nu citisem macar de asemenea lucruri, nu auzisem mai nimic despre asta

mia22_ro
QUOTE(USA @ Aug 23 2010, 11:04 PM) *
Sunt putin asa..cu inima stransa....in vis era fata/Babys la mijloc....si nu de bine..... oFloare1.gif oFloare1.gif oFloare1.gif



Rugaciunea catre D-nul poate sa rezolve totul!
http://www.trilulilu.ro/rorien/cd527b8fcd1863
meaw_ela
INTERESANT SUBIECTUL.
rolleyes.gif
USA
QUOTE(mia22_ro @ Aug 23 2010, 11:13 PM) *
Rugaciunea catre D-nul poate sa rezolve totul!
http://www.trilulilu.ro/rorien/cd527b8fcd1863

Super interesant visul tau.....sunt multe simboluri in el.....
Nu pot deschide de aici..dar o sa incerc de acasa......
Yo am visat ca o tundeam la piele...si plangeam si o tundeam.......crunt sentiment in vis....mi se strange inima si cand va scriu acum...iar sotul a visat ca era la geam si privea innauntru ce faceam yo.... oFloare1.gif
mia22_ro
QUOTE(USA @ Aug 23 2010, 11:20 PM) *
Super interesant visul tau.....sunt multe simboluri in el.....
Nu pot deschide de aici..dar o sa incerc de acasa......
Yo am visat ca o tundeam la piele...si plangeam si o tundeam.......crunt sentiment in vis....mi se strange inima si cand va scriu acum...iar sotul a visat ca era la geam si privea innauntru ce faceam yo.... oFloare1.gif


da cam infricosatoare ...
nu ma pricep la simboluri ...sunt sigura ca nuanteaza multe....
ciudate visele voastre...urate si ...sa dea D-nul sa nu fie nimic rau.
am pus ps.37 care este minunat si e recitat de catre Marcel Iures.
mia22_ro
cel de-al doilea vis era tare urat si ciudat,,,
ma pun in pat ca parca imi e frica cand imi amintesc dar...cu siguranta ca o sa vi-l spun si pe acela.
marimaria
QUOTE(mia22_ro @ Aug 23 2010, 11:05 PM) *
dar nimeni dintre voi nu a avut ceva experiente, vise mai aparte legate de acest lucru?

Cateva experiente proaspete dupa ce a murit sotul meu....sad.gif

La o zi dupa ce a murit, noaptea, eu cu ochii deschisi...toate gamurile inchise (a murit pe 1 februarie, iarna)...am simtit o suflare in fata...era gestul pe care-l facea destul de des inainte de culcare cand era in viata.

Intr-o noapte am visat...ii simteam prezenta, era ca si cum sufletul meu (forma lui) se intalnise cu al lui...ca si cum iesisem din corpul meu ca sa pot intalni sufletul lui.
Vorbeam, imi punea intrebari si-i raspundeam, mi-a zis ca se plictiseste...deodata fata s-a miscat in pat si amandoua formele noastre am intors capul spre ea, speriati...sa nu ne vada.
Eu, sau forma mea a intrat repede in corpul meu si sufletul lui a disparut.
Nu a fost un vis oarecare...aveam impresia ca-l pot atinge...ii simteam efectiv prezenta.

Iar alta experienta a dat nastere povestii mele (de fapt este o realitate descrisa)....si care se gaseste la "Fleacuri de toate zilele"..."Ratele, cainele si mosul".
Inainte de a se intampla toate cele descrise in povestire...veneam de la munca si trecusem prin piata sa cumpar flori pt mormant...plangeam si vorbeam cu mine insami...scuzati expresia, dar redau exact cuvintele mele...inca sunt foarte suparata pe destin pt ca mi l-a luat asa devreme, pt ca s-a intamplat la un km jumate de casa, la 2 minute de strada pana acasa.

"Toata lumea spune ca exista lumi paralele, si ca sufletele celor morti sunt printre noi. Eu de ce nu am nici un semn de la tine, macar sa stiu ca ai ajuns undeva si ca nu putrezesti ca un cretin in pamant"
Plangeam si repetam intr-una asta....dupa vreo 5 ore s-a intamplat prima aventura cu ratele care parca s-au aruncat inspre masina si masina nu a deraiat nici macar de-un centimetru...la o astfel de lovitura (si mai ales doua rate care se izbesc de parbriz si de barele de deasupra masinii) ar fi ajuns imediat pe campii...eu aveam si peste 100km/h si fata pe scaunul din fatza.
Continui sa cred ca ne-a protejat din lumea paralela...

Mai am experiente cu bunica dinainte de a muri...am visat o lumanare mica si care se stingea, in locul ei mi-a aparut o mana care tinea alta lumanare mare tot aprinsa....a doua zi am telefonat acasa si mama plangea...bunica se stinsese noaptea.
maria26
Maria, asa stiam si eu.. ca daca se stinge o lumanare in vis, moare cineva...
Sor'mea ceea ce ai visat tu nu reprezinta decat sentimentele tale, grijile tale... pun pariu ca iti faci o mie de ganduri in legatura cu venirea in tara.. cu revederea oamenilor dragi.. si probabil ca cel mai mult de gandesti la fetita ta.. cum va reactiona...de-asta ai visat.. iar sotul tau este constient de toate starile atle sufletesti... nu ai de ce sa-ti faci griji... visul tau nu prevesteste nimic rau...
maria26
QUOTE(mia22_ro @ Aug 23 2010, 11:07 PM) *
sa va spun primul meu vis...
eu sunt crescuta de bunici, bunica mi-e ca si mama, si acum moarta o visez mai tot timpul...in special cand am hopuri mari de trecut.
bunica era cam bolnavicioasa si am rugat-o intr-o zi, fiind si mai copila, ca daca moare sa vina in visul meu si sa imi spuna cum este in lumea de dincolo...
am spus ca sunt cam nihilista si nu prea mai cred nimic...
s-a intamplat ca ea sa moara in ziua cand eu eram intre examenele admiterii la liceu...
nu eram impreuna cu ea si ....seara cand m-am pus in pat am simtit o durere si o apasare si o cainta ca nu am nici o poza cu bunica-mea ...ca daca moare eu nu am poza cu ea...pe la 3 dimineata am fost trezita sa mergem la bunica ca a murit....

jale...durere si nebunie...
.si mi-a venit in vis intrebandu-ma ce am facut la examen si daca am intrat la liceu...
apoi am intrebat-o unde este , in iad sau in Rai?
ea mi-a raspuns ca nu are voie sa-mi zica si ca faptele noastre sunt monitorizate ca toata viata ne e proectata ca un film, asa vedeam cat ea imi spunea, in vis.
dar am insistat...m-a pus sa promit ca o sa am grija de tata ...
dupa ce am promis mi-a zis ca ea lucreaza si ca acolo unde este sunt si camere de odihna, am vrut sa merg cu ea dar mi-a zis ca nu am voie acolo...
mi-a zis ca sunt flori de aur si ca aproape tot e poleit cu aur ca eu nu pot intelege ce imi spune ea.
a venit in visul meu cu soacra ei, eu nu o cunosteam dar i-am descris-o bunicului,
mama bunicului nu mi-a spus nimic avea doar fata luminoasa si era zambitoare si apoi nu am mai vazut-o
bunica avea inca 5 frati...am intrebat-o daca e cu ei si...acum am acele imagini proaspete si sumbre in mine...
mi-a spus ca un inger a luat-o si a dus-o sa-i vada si cat ea explica eu vedeam tot ceea ce-mi zicea...am vazut-o pe ea cu o lumina puternica langa care mergeau intr-un semintuneric au ajuns la o poarta mare si zgomotoasa de tabla si aceea s-a deschis
era o incapere care putea groaznic si era caldura si acolose vedeau umbrele fratilor ei...
si am intrebat-o daca a ramas cu ei si ea a spus ca nu...
ca doar i-a vazut si atat .
si eu am spus visul si cand o visez stiu ca o visez dar uit ceea vorbesc cu ea si de multe ori doar o vad si nu-mi spune nimic...
i-am promis ca nu spun nimanui si am spus.
nu stiu daca ma credeti dar spun cu toata sinceritatea ca si eu am fost afectata de acest vis si nu stiam ceea ce pot sa inteleg...
da, imi doream sa stiu ceea ce e dincolo, daca e Rai, iad , Dumnezeu si ma gandesc aceasta experienta nu a fost rodul imaginatiei mele...
eu la 16 ani nu citisem macar de asemenea lucruri, nu auzisem mai nimic despre asta


asta da experienta.... eu cred ca fiecare vedem lumea de dincolo diferit... poate si in functie de ceea ce ni se ofera... oricum ar, judecata de apoi nu cred ca este doar o poveste inventata... ea chiar exista...
eu, de fiecare data cand mi-a aparut cineva decedat in vis, am intrebat daca este bine acolo.. nu am cerut amanunte... si poate ca ar fi trebuit... toti mi-au spus ca le este bine..si erau atat de linistiti in vis...si imi cereau diverse... se pare ca si acolo mai au nevoie de cei de pe pamant...
cand am lesinat, acum 9 ani, mi-a trecut toata viata pe dinainte ca un film.. exact cum spui tu ca vedeai.. dupa care am ajuns pe un camp verde verde si simteam o bucurie si o liniste imensa... apoi m-am trezit... si e ciudat.. eu am lesinat din cauza lipsei de fier.. deci creierul meu nu se mai oxigena...
mia22_ro
QUOTE(marimaria @ Aug 23 2010, 11:50 PM) *
Cateva experiente proaspete dupa ce a murit sotul meu.... sad.gif

La o zi dupa ce a murit, noaptea, eu cu ochii deschisi...toate gamurile inchise (a murit pe 1 februarie, iarna)...am simtit o suflare in fata...era gestul pe care-l facea destul de des inainte de culcare cand era in viata.

Intr-o noapte am visat...ii simteam prezenta, era ca si cum sufletul meu (forma lui) se intalnise cu al lui...ca si cum iesisem din corpul meu ca sa pot intalni sufletul lui.
Vorbeam, imi punea intrebari si-i raspundeam, mi-a zis ca se plictiseste...deodata fata s-a miscat in pat si amandoua formele noastre am intors capul spre ea, speriati...sa nu ne vada.
Eu, sau forma mea a intrat repede in corpul meu si sufletul lui a disparut.
Nu a fost un vis oarecare...aveam impresia ca-l pot atinge...ii simteam efectiv prezenta.

Iar alta experienta a dat nastere povestii mele (de fapt este o realitate descrisa)....si care se gaseste la "Fleacuri de toate zilele"..."Ratele, cainele si mosul".
Inainte de a se intampla toate cele descrise in povestire...veneam de la munca si trecusem prin piata sa cumpar flori pt mormant...plangeam si vorbeam cu mine insami...scuzati expresia, dar redau exact cuvintele mele...inca sunt foarte suparata pe destin pt ca mi l-a luat asa devreme, pt ca s-a intamplat la un km jumate de casa, la 2 minute de strada pana acasa.

"Toata lumea spune ca exista lumi paralele, si ca sufletele celor morti sunt printre noi. Eu de ce nu am nici un semn de la tine, macar sa stiu ca ai ajuns undeva si ca nu putrezesti ca un cretin in pamant"
Plangeam si repetam intr-una asta....dupa vreo 5 ore s-a intamplat prima aventura cu ratele care parca s-au aruncat inspre masina si masina nu a deraiat nici macar de-un centimetru...la o astfel de lovitura (si mai ales doua rate care se izbesc de parbriz si de barele de deasupra masinii) ar fi ajuns imediat pe campii...eu aveam si peste 100km/h si fata pe scaunul din fatza.
Continui sa cred ca ne-a protejat din lumea paralela...

Mai am experiente cu bunica dinainte de a muri...am visat o lumanare mica si care se stingea, in locul ei mi-a aparut o mana care tinea alta lumanare mare tot aprinsa....a doua zi am telefonat acasa si mama plangea...bunica se stinsese noaptea.



da, am vazut ca si cei ce decedau in moarte clinica vroiau sa-si anunte sotiile...
sigur el vrea ...cumva sa te anunte ca va este alaturi ...
pupici de la noi tzuc.gif tzuc.gif
mia22_ro
QUOTE(maria26 @ Aug 24 2010, 10:21 AM) *
asta da experienta.... eu cred ca fiecare vedem lumea de dincolo diferit... poate si in functie de ceea ce ni se ofera... oricum ar, judecata de apoi nu cred ca este doar o poveste inventata... ea chiar exista...
eu, de fiecare data cand mi-a aparut cineva decedat in vis, am intrebat daca este bine acolo.. nu am cerut amanunte... si poate ca ar fi trebuit... toti mi-au spus ca le este bine..si erau atat de linistiti in vis...si imi cereau diverse... se pare ca si acolo mai au nevoie de cei de pe pamant...
cand am lesinat, acum 9 ani, mi-a trecut toata viata pe dinainte ca un film.. exact cum spui tu ca vedeai.. dupa care am ajuns pe un camp verde verde si simteam o bucurie si o liniste imensa... apoi m-am trezit... si e ciudat.. eu am lesinat din cauza lipsei de fier.. deci creierul meu nu se mai oxigena...



da , asa este si eu cred ca exista o judecata...
si tind sa cred ca ei ne vad si stiu ceea ce facem
am plecat in vacanta de vara si ...nu mi-am luat slapi la mine, si am atipit ziua...
imi faceam griji de slapi ca eram la tara la bunicu si acolo nu gaseam ceea ce vroiam cand vroiam eu...
in somn a venit bunica si mi-a zis ca-mi da o pereche de slapi, erau verzi si de guma din aceeia ieftini,ca sunt ai lu...mi-a zis un nume si nu l-am retinut ca nu mai auzisem de el, era un nume de femeie...si nu-i mai poarta...
ciudat, nu?
i
USA
QUOTE(maria26 @ Aug 24 2010, 10:15 AM) *
Maria, asa stiam si eu.. ca daca se stinge o lumanare in vis, moare cineva...
Sor'mea ceea ce ai visat tu nu reprezinta decat sentimentele tale, grijile tale... pun pariu ca iti faci o mie de ganduri in legatura cu venirea in tara.. cu revederea oamenilor dragi.. si probabil ca cel mai mult de gandesti la fetita ta.. cum va reactiona...de-asta ai visat.. iar sotul tau este constient de toate starile atle sufletesti... nu ai de ce sa-ti faci griji... visul tau nu prevesteste nimic rau...

Ce bine ar fii, draga mea draga.....
Da..imi fac griji...si cu ea mai ales...si pe avion....atatea ore..si pe acolo cu mancarea..si restul.....am reusit sa ma controlez treaza..de griji..dar apar in vise acum, se pare....
Pupik!
maria26
QUOTE(mia22_ro @ Aug 24 2010, 12:03 PM) *
da , asa este si eu cred ca exista o judecata...
si tind sa cred ca ei ne vad si stiu ceea ce facem
am plecat in vacanta de vara si ...nu mi-am luat slapi la mine, si am atipit ziua...
imi faceam griji de slapi ca eram la tara la bunicu si acolo nu gaseam ceea ce vroiam cand vroiam eu...
in somn a venit bunica si mi-a zis ca-mi da o pereche de slapi, erau verzi si de guma din aceeia ieftini,ca sunt ai lu...mi-a zis un nume si nu l-am retinut ca nu mai auzisem de el, era un nume de femeie...si nu-i mai poarta...
ciudat, nu?
i


noi am facut credit la apartament.. dintr-o data a crescut cursul enorm si ne-am trezit ca rata ne acopera cu mult salariile.. eu trebuia sa nasc si eram foarte ingrijorata ca nu avem cum sa facem fata din punct de vedere financiar... fara sa stie despre framantarile mele, mama mea a visat ca a venit un verisor l meu care este calugar si i-a dat un portofel plin cu bani.. si i-a zis "Ia banii astia si da-i Mariei si spune-i sa nu-si mai faca griji" .. la cateva zile sotul meu s-a angajat la o alta societate cu salariul dublu... smile.gif

QUOTE(USA @ Aug 24 2010, 03:58 PM) *
Ce bine ar fii, draga mea draga.....
Da..imi fac griji...si cu ea mai ales...si pe avion....atatea ore..si pe acolo cu mancarea..si restul.....am reusit sa ma controlez treaza..de griji..dar apar in vise acum, se pare....
Pupik!


in situatia de acum visele nu le poti controla..dar vor trece.. vei vedea... nu mai cauta explicatia lor.. nu sunt decat framantarile tale.. si iti faci rau...
stai linistita ca va fi bine... am o verisoara care imi spune mereu sa nu mai fiu asa... nu pateste nimik copilul daca sare peste o masa...smile.gif .. am crezut mereu ca sunt o mama exagerata.. dar se pare ca sunt doar mama" biggrin.gif
roxanne
Nu stiu, fetelor...nu mi-o luati in nume de rau....am vazut intr-unul dintre videoclipuri un nene care avea un accent cam sudist, si marturiseste apoi ca-i din Tennessee...din cate stiu eu, pt ca am vazut si documentare pe tema asta, unii de prin zona aceea de sud, mai ales Alabama, Georgia sunt cam fanatici in ceea ce priveste religia...deci daca lipsesti intr-o duminica de la biserica vin si-ti cer socoteala, ceea ce mie mi se pare exagerat. Asa ca poate totusi oamenii astia cam exagereaza cu declaratiile lor. Zic si yo...nu dati cu pietre! ....Eu nu cred intr-un Dumnezeu punitiv, cred c-am mai scris pe la alte topicuri...iar cand stiu cate crime, cate masacre au avut loc (sau mai au loc inca) in numele religiei si in numele Domnului, mi-e greu sa cred ca exista un Dumnezeu care vrea asta... Poate Raiul si Iadul sunt chiar aici pe Pamant...unora le e dat sa traiasca in Rai , altora in Iad, sau poate toata viata noastra are o continuitate...daca unii traiesc Raiul in viata asta, intr-o viata viitoare vor trai exact contrariul...
maria26
QUOTE(roxanne @ Aug 25 2010, 11:32 AM) *
Nu stiu, fetelor...nu mi-o luati in nume de rau....am vazut intr-unul dintre videoclipuri un nene care avea un accent cam sudist, si marturiseste apoi ca-i din Tennessee...din cate stiu eu, pt ca am vazut si documentare pe tema asta, unii de prin zona aceea de sud, mai ales Alabama, Georgia sunt cam fanatici in ceea ce priveste religia...deci daca lipsesti intr-o duminica de la biserica vin si-ti cer socoteala, ceea ce mie mi se pare exagerat. Asa ca poate totusi oamenii astia cam exagereaza cu declaratiile lor. Zic si yo...nu dati cu pietre! ....Eu nu cred intr-un Dumnezeu punitiv, cred c-am mai scris pe la alte topicuri...iar cand stiu cate crime, cate masacre au avut loc (sau mai au loc inca) in numele religiei si in numele Domnului, mi-e greu sa cred ca exista un Dumnezeu care vrea asta... Poate Raiul si Iadul sunt chiar aici pe Pamant...unora le e dat sa traiasca in Rai , altora in Iad, sau poate toata viata noastra are o continuitate...daca unii traiesc Raiul in viata asta, intr-o viata viitoare vor trai exact contrariul...


din cate stiu eu religia nu accepta reincarnarea.. nu stiu ce sa zic.. am citit mai multe carti din biblioteca mamei ( ea e pasionata de asa ceva) in care este mentionat faptul ca noi ne alegem dinainte ce viata sa ducem pe pamant.. cu cat e mai grea viata, cu atat evoluam mai mult spiritual..
eu cred in Dumnezeu, desi la biserica nu merg chiar atat de des.. am credinta mea..
nu stiu daca biserica a fost facuta ca sa manipuleze oamenii, dar un lucru e cert.. biserica este precum politica.. cu cat esti mai sus, cu atat ai mai multa putere.. de-asta s-a ajuns aici.. si crede-ma ca stiu.. sunt din neam de preoti...
dyanp
maria, eu nu inteleg chestia asta, ne alegem, adica suntem undeva sub forma de spirit, venim aici si apoi ne facem spirit iar? sau cum? stiu ca ortodoxismul nu e cu reincarnarea, totusi sunt cateva chestii tare confuze pt mine....si ii dau dreptate roxannei, nici eu nu cred ca DD pedepseste, sau loveste in oameni, n-as mai putea crede in El, toate povestile alea cu ce greutati da ca sa-ti testeze credinta....DD e superior a ceea ce simtim si traim noi, nu inteleg de ce ar face asemenea jocuri meschine....pt mine e prea omenesc lucrul asta si puritatea si bunatatea divina nu au legatura cu asa ceva( in viziunea mea).
USA
Aceeasi parere am si yoo..Dumnezeu nu e rau....nu e posibil....Dumnezeu e definitia binelui.....cel care ne face sa suferim...sunt slabiciunile noastre so, usita putin deschisa celui rau.....si el doar face rau.....Dumnezeu ne iubeste oricum...cat de mult?..depinde cat de inchisa e usita in fata celui rau...asa cred yo.....
Cat despre reincarnare....cred ca da....ne reincarnam..avem un ciclu permanent...dar nu cred ca ne alegem viata ori destinul din noua viata....aceste vine ca rezultat al vietii prezente..cu cat esti mai bun in aceasta viata cu atat traiesti mai bine si in urmatarea.......
maria26
QUOTE(dyanp @ Aug 25 2010, 03:39 PM) *
maria, eu nu inteleg chestia asta, ne alegem, adica suntem undeva sub forma de spirit, venim aici si apoi ne facem spirit iar? sau cum? stiu ca ortodoxismul nu e cu reincarnarea, totusi sunt cateva chestii tare confuze pt mine....si ii dau dreptate roxannei, nici eu nu cred ca DD pedepseste, sau loveste in oameni, n-as mai putea crede in El, toate povestile alea cu ce greutati da ca sa-ti testeze credinta....DD e superior a ceea ce simtim si traim noi, nu inteleg de ce ar face asemenea jocuri meschine....pt mine e prea omenesc lucrul asta si puritatea si bunatatea divina nu au legatura cu asa ceva( in viziunea mea).



QUOTE(USA @ Aug 25 2010, 03:44 PM) *
Aceeasi parere am si yoo..Dumnezeu nu e rau....nu e posibil....Dumnezeu e definitia binelui.....cel care ne face sa suferim...sunt slabiciunile noastre so, usita putin deschisa celui rau.....si el doar face rau.....Dumnezeu ne iubeste oricum...cat de mult?..depinde cat de inchisa e usita in fata celui rau...asa cred yo.....
Cat despre reincarnare....cred ca da....ne reincarnam..avem un ciclu permanent...dar nu cred ca ne alegem viata ori destinul din noua viata....aceste vine ca rezultat al vietii prezente..cu cat esti mai bun in aceasta viata cu atat traiesti mai bine si in urmatarea.......


in carti scrie asa... exista 7 nivele pentru a se definitiva procesul...adica la inceput esti un spirit foarte foarte mic.. cu cat urci, cu atat devii mai intelept.. si asta se intampla doar prin trairile pe pamant.. la fiecare nivel ai cateva vieti... vietile sunt din ce in ce mai grele pe masura ce cresti.. e logic.. pentru ca devii mai intelept si intelegi ca intelepciunea se castiga trecand prin greutati, nu avand o viata usoara...
si da, dyanp.. spiritele nu au chipul nostru pe care il avem pe pamant.. sunt niste globule mici.. ca niste sfere.. nu stiu daca ti s-a intamplat vreodata sa faci o potografie si sa-ti iasa.. mie mi s-a intamplat... am vazut acelasi lucru si in emisiunile de pe Discovery..
sunt multe lucruri scrise in cartile pe care le-am citi... unul care m-a impresionat ar fi ca atunci cand dormim spiritul nostru se desprinde de corp si se intalneste cu alte spirite... de-aia "socializam" cu mortii .. lucruri care se bat cap in cap.. in visele noastre suntem noi, avem chipul din viata.. sau poate asa ne vedem noi? .. nu stiu... singurul lucru cert pentru mine este ca exista un Dumnezeu care nu m-a lasat niciodata la greu si care aranjeaza lucrurile asa cum crede el ca e bine... m-am imbarbatat intotdeauna spunand ca mi s-a intamplat ceva rau doar pentru a mi se intampla in viitor ceva mai bun.. doar asa mi-am pastrat credinta...
natsandrea
QUOTE(maria26 @ Aug 25 2010, 03:57 PM) *
in carti scrie asa... exista 7 nivele pentru a se definitiva procesul...adica la inceput esti un spirit foarte foarte mic.. cu cat urci, cu atat devii mai intelept.. si asta se intampla doar prin trairile pe pamant.. la fiecare nivel ai cateva vieti... vietile sunt din ce in ce mai grele pe masura ce cresti.. e logic.. pentru ca devii mai intelept si intelegi ca intelepciunea se castiga trecand prin greutati, nu avand o viata usoara...
si da, dyanp.. spiritele nu au chipul nostru pe care il avem pe pamant.. sunt niste globule mici.. ca niste sfere.. nu stiu daca ti s-a intamplat vreodata sa faci o potografie si sa-ti iasa.. mie mi s-a intamplat... am vazut acelasi lucru si in emisiunile de pe Discovery..
sunt multe lucruri scrise in cartile pe care le-am citi... unul care m-a impresionat ar fi ca atunci cand dormim spiritul nostru se desprinde de corp si se intalneste cu alte spirite... de-aia "socializam" cu mortii .. lucruri care se bat cap in cap.. in visele noastre suntem noi, avem chipul din viata.. sau poate asa ne vedem noi? .. nu stiu... singurul lucru cert pentru mine este ca exista un Dumnezeu care nu m-a lasat niciodata la greu si care aranjeaza lucrurile asa cum crede el ca e bine... m-am imbarbatat intotdeauna spunand ca mi s-a intamplat ceva rau doar pentru a mi se intampla in viitor ceva mai bun.. doar asa mi-am pastrat credinta...

am citit si eu f multe carti legate de subiect, si da am citit acelasi lucru: ca spiritul nostru se desprinde in timpul somnului si se intalneste cu alte spirite, de aceea cand ne trezim afirmam ca am visat cu "x"
cat despre nivele, am citit si asta in aceeasi carte(incerc sa-mi aduc aminte cum se numea), ca cica poti sa alegi sa evoluezi ca spirit, asta inseamna sa ai in viata de pe pamant multe piedici si greutati sau poti sa ramai ceea ce esti in acel moment
si eu cred in DD, dar ma pasioneaza si imi place sa stiu cat mai multe despre astfel de subiecte
maria26
QUOTE(natsandrea @ Aug 25 2010, 04:05 PM) *
am citit si eu f multe carti legate de subiect, si da am citit acelasi lucru: ca spiritul nostru se desprinde in timpul somnului si se intalneste cu alte spirite, de aceea cand ne trezim afirmam ca am visat cu "x"
cat despre nivele, am citit si asta in aceeasi carte(incerc sa-mi aduc aminte cum se numea), ca cica poti sa alegi sa evoluezi ca spirit, asta inseamna sa ai in viata de pe pamant multe piedici si greutati sau poti sa ramai ceea ce esti in acel moment
si eu cred in DD, dar ma pasioneaza si imi place sa stiu cat mai multe despre astfel de subiecte


EU, TOTUSI, NU INTELEG CE STUDII AU FACUT OAMENII ASTIA DE POT AFIRMA ASA CEVA...
si am uitat sa spun ca ceea ce dam noi de pomana si lumanarile pe care le aprindem pentru morti ii ajuta pe ei ca spirite sa evolueze... adica ei se hranesc cu lumina si energia oferite de noi...
ma gandeam la Prigoana.. cate parastasuri si-a facut el in timpul vietii.. zicea ca nu stie daca ii va da cineva de pomana dupa ce va muri... asa ca el are lumina si energie cat curpinde liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
mia22_ro
QUOTE(USA @ Aug 25 2010, 03:44 PM) *
Aceeasi parere am si yoo..Dumnezeu nu e rau....nu e posibil....Dumnezeu e definitia binelui.....cel care ne face sa suferim...sunt slabiciunile noastre so, usita putin deschisa celui rau.....si el doar face rau.....Dumnezeu ne iubeste oricum...cat de mult?..depinde cat de inchisa e usita in fata celui rau...asa cred yo.....
Cat despre reincarnare....cred ca da....ne reincarnam..avem un ciclu permanent...dar nu cred ca ne alegem viata ori destinul din noua viata....aceste vine ca rezultat al vietii prezente..cu cat esti mai bun in aceasta viata cu atat traiesti mai bine si in urmatarea.......



da, depinde si de deciziile noastre....
D-zeu a lasat liberul albitru, nu suntem robotei...
si daca avem un D-zeu plin de dragoste si mila avem si un D-zeu care mustra...chiar biublia are asemenea versete cum ca D-ZEU MUSTRA PE CINE IUBESTE!
Psalmii, 94 12 Ferice de omul, pe care-l pedepsești Tu, Doamne, și pe care-l înveți din Legea Ta,
13 ca să-l liniștești în zilele nenorocirii, până se va săpa groapa celui rău!
[Psalmii 94 Ascultati acest capitol!]


1 Corinteni, 11 32 Dar când suntem judecați, suntem pedepsiți de Domnul, ca să nu fim osândiți odată cu lumea. [1 Corinteni 11 Ascultati acest capitol!]
2 Corinteni, 4
16 De aceea, noi nu cădem de oboseală. Ci chiar dacă omul nostru de afară se trece, totuși omul nostru


dinăuntru se înnoiește din zi în zi.
17 Căci întristările noastre ușoare de o clipă lucrează pentru noi tot mai mult o greutate veșnică de slavă.
[2 Corinteni 4 Ascultati acest capitol!]


Evrei, 12 6 Căci Domnul pedepsește pe cine-l iubește, și bate cu nuiaua pe orice fiu pe care-l primește."
7 Suferiți pedeapsa: Dumnezeu Se poartă cu voi ca și cu niște fii. Căci care este fiul pe care nu-l
pedepsește tatăl?
[Evrei 12 Ascultati acest capitol!]



mia22_ro
CRED CA DACA AR EXISTA REINCARNAREA...NU AR MAI AVEA LOC O JUDECATA...TOTUL AR FI O RE SI O RENASTERE...
NU STIU...
AM CITIT SI PE NET DESPRE ASTA ...
LINKUL DE AICI M-A AJUTAT PUTIN SA INTELEG DE CE CRESTINISMUL A RESPINS ACEASTA IDEE...
http://www.everystudent.ro/a/reincarnare2.html
maria26
QUOTE(mia22_ro @ Aug 26 2010, 01:43 PM) *
CRED CA DACA AR EXISTA REINCARNAREA...NU AR MAI AVEA LOC O JUDECATA...TOTUL AR FI O RE SI O RENASTERE...
NU STIU...
AM CITIT SI PE NET DESPRE ASTA ...
LINKUL DE AICI M-A AJUTAT PUTIN SA INTELEG DE CE CRESTINISMUL A RESPINS ACEASTA IDEE...
http://www.everystudent.ro/a/reincarnare2.html


e cat se poate de logic... dar sunt teorii peste teorii care se bat cap in cap.. nu stii ce sa mai crezi...
totusi exista copii care stiu limbi straine foarte bine dintr-o data... sau formule matematice fara sa fi avut vreodata legatura cu ele.. aceste lucruri ce explicatii mai au?
USA
Ori clipe cand ai senzatia ca ai mai trait odata si mai trecut prin aceeasi situatie..nu stiu daca voua vi sa intamplat..dar am trait si nu de putine ori sentimentul..ca am mai trecut odata candva prin aceeasi situatie....aceleasi vorba, aceleasi sentimente...chestii de clipe...dar asa am simtit...si nu ii gasesc explicatia acestor sentimente......
dyanp
da, USA, sentimentul de deja-vu, l-am trait de multe ori, si ce e curios ca l-am avut si aici, nu numai in tara.....ciudat...
USA
QUOTE(dyanp @ Aug 26 2010, 03:58 PM) *
da, USA, sentimentul de deja-vu, l-am trait de multe ori, si ce e curios ca l-am avut si aici, nu numai in tara.....ciudat...

Daaa si yo.....adika atunci cand simti acel deja-vu, chiar nu e posibil sa se fii intamplat altata data..adika e clar ceva misterios...aceleasi replici, parka aceeasia atmosfera in jur.....de multe ori m-am intrebat care o fii explicatia....
dyanp
nu stiu, senzatia e asa ciudata....ca o raceala prin oase...brrrr.....nu vreau sa ma gandesc, ca atunci cand eram mai mica am avut cam multe evenimente ciudate...si mi-e ca daca ma gandesc....revin....si acum am avut ceva peripetii...cu cristian din pacate...si mi-e groaza sincer, vad ca de cand ne-am mutat e ok...dar sunt stresata ca inca nu am facut sfestanie si trebuie neaparat.
USA
QUOTE(dyanp @ Aug 26 2010, 04:15 PM) *
nu stiu, senzatia e asa ciudata....ca o raceala prin oase...brrrr.....nu vreau sa ma gandesc, ca atunci cand eram mai mica am avut cam multe evenimente ciudate...si mi-e ca daca ma gandesc....revin....si acum am avut ceva peripetii...cu cristian din pacate...si mi-e groaza sincer, vad ca de cand ne-am mutat e ok...dar sunt stresata ca inca nu am facut sfestanie si trebuie neaparat.

Daaa..trebuie...si noi am facut imediat cum ne-am mutat....nu aveam liniste....si am facut in fiecare an...so, intereseaza si fao cat poti de repede....de Sf Marie poate poti pe 8 sept, parka e....
dyanp
eee, 8 septembrie e o zi mare pentru mine... e ziua cand a fost facuta minunea pentru Cristian, nu o sa uit niciodata....incerc sa vad daca pot, ma duc duminica la biserica.
simina_ana
O sa va povestesc si eu 2 vise

Bunicul meu era in spital in coma de o saptamana. In dimineata in care a murit ( bunicul matern) mama a visat asa.
Ca era intr-o incapere cu bunicul si cu o matusa de-a ei ( care culmea a murit in aceeasi zi cu bunicul. Ea in 1990 el in 94). Bunicul si matusa stateau la o masa si vorbeau intr-una fara sa o bage pe mama in seama oricat de mult se chinuia ea. Pe masa era o tava mare cu mere mari si rosii. Pe chipul bunicului cadea o lumina, pe care mama nu poate sa o descrie....
S-a trezit buimaca din somn si suparata ca nu reusise sa vorbeasca cu bunicul. Se pregatea sa mearga la spital la bunicu. Dupa 20 d eminute de la trezire a sunat-o sora ei si i-a spus ca a primit telefon de la spital ca bunicu a murit. Au hotarat ca matusa mea sa se duca sa faca actele sa-l ridice de la morga si sa-l depuna la capela iar mama sa rezolve alte treburi. Seara urma sa mergem cu totii la biserica la priveghi. Cand am ajuns la biserica mama a avut un soc. Bunicul era asezat in sicriu...iar langa cap era o masa , pe masa o tava mare cu mere mari rosii. Iar pe chipul bunicului pica lumina ce patrundea de la luna pe o fereastra micuta....


Al doilea vis...
Eram alaturi de un baiat ( nu-i vedeam fata) si mergeam si discutam intr-una. La un moment dat el mi-a spus ca nu mai pot veni cu el. Eu o tineam una si buna ca nu , am pornit impreuna la drum asa ca merg cu el. SI mergeam spre intuneric. Dupa cateva minute mi-a spus ca gata, asta e maximul unde il pot insoti. SI el a plecat spre intuneric, eu spre lumina. Eu vroiam sa merg cu el si cu cat alergam mai mult spre el mai tare ma indepartam. M-am trezit speriata, povestindu-i mamei visul.
Seara am primit un telefon de la prietenul meu si mi-a spus ca Andrei , un tip cu care ne vedeam foarte rar, a murit innecat in bazin la Dimano. Facuse stop respirator. In momentul ala mi-a aparut fata baiatului din vis....

Si multe alte vise....cu subiecte la examen liwlol.gif sau deja-vu-uri....
dyanp
tare mi-ar fi placut sa visez mai mul subiectele la examene si mai putin restul....
USA
Si yo am visat subiectul de la romana de la Bac......am fost shoc cand am citit subiectul in sala....
maria26
QUOTE(USA @ Aug 26 2010, 03:50 PM) *
Ori clipe cand ai senzatia ca ai mai trait odata si mai trecut prin aceeasi situatie..nu stiu daca voua vi sa intamplat..dar am trait si nu de putine ori sentimentul..ca am mai trecut odata candva prin aceeasi situatie....aceleasi vorba, aceleasi sentimente...chestii de clipe...dar asa am simtit...si nu ii gasesc explicatia acestor sentimente......



QUOTE(dyanp @ Aug 26 2010, 03:58 PM) *
da, USA, sentimentul de deja-vu, l-am trait de multe ori, si ce e curios ca l-am avut si aici, nu numai in tara.....ciudat...


nu cred ca exista persoana care sa nu fi trait acest sentiment...
mia22_ro
QUOTE(dyanp @ Aug 26 2010, 03:58 PM) *
da, USA, sentimentul de deja-vu, l-am trait de multe ori, si ce e curios ca l-am avut si aici, nu numai in tara.....ciudat...



si eu...si sotul am avut asemenea momente de deja-vu...
parca stiam ceea ce-o sa zicem unul altuia...
si sunt momente in care cred ca , cunosc locul respectiv....
si ciudat parca pe sot il stiu dintotdeauna...


mia22_ro
QUOTE(USA @ Aug 26 2010, 05:39 PM) *
Si yo am visat subiectul de la romana de la Bac......am fost shoc cand am citit subiectul in sala....



nu stiu ....poate ca suntem inzestrati cu mai mult si nu avem habar.....
si mie mi s-a intamplat sa aflu subiectul , prin vis, de la teza de romana...
maria26
al meu socru a murit la o saptamana dupa nunta mea si a sotului.. acum 3 ani am visat ca eram cu socrela in fata blocului si a venit pe alee socrul la noi.. eu i-am zis "stiam ca nu ati murit! de ce ne-ati facut asta? de ce ati plecat si v-ati pitit de noi?" .. el nu zicea nimik.... si socrela i-a zis a vrea sa mearga si ea cu el, nu vrea sa mai ramana ... el i-a spus ca nu e timpul.. va veni mai tarziu.. deocamdata pleaca singur... si imi parea asa de rau in vis ca ne paraseste din nou....
a doua zi dimineata a venit socrela la mine sa-mi povesteasca ce a visat.. si stupoare! era visul meu .... am inceput sa ma balbai... si eu am visat fix acelasi lucru in acelasi timp.. si nu intelegeam semnificatia visului... la pranz mi-am facut test de sarcina.. ma simteam rau... eram insarcinata cu Andy smile.gif.. coincidenta?
dyanp
QUOTE(mia22_ro @ Aug 26 2010, 07:51 AM) *
si ciudat parca pe sot il stiu dintotdeauna...



eu chiar il stiu pe sotul meu dintotdeauna, ca am crescut impreuna liwlol.gif , dar da, am avut si ciudate momente de deja-vu
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.