Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Februarie 2011
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2011
NAZAR
Buna. Am trecut de primul trimestru cu bine, fara greturi. Maine implinesc 13 sapt. dupa calendar, dar la eco bb este mai mare cu 5 zile. DNP e pe 10 feb.. In sapt. 11, dr. mi-a spus ca 80 la suta ca e posibil sa fie fetita. Ar fi a 2a fetita, mai am inca una de 5 ani si jumatate, care e foarte incantata de bb..
Astept si alte gravidute sa ne impartašim experientele traite pe parcursul ur. luni.
Karmin
Acum am descoperit acest topic...
SARCINA USOARA !!!
alex_zuz
multa bafta!!!! felicitarii!!!!!

te pupaciiim dulceee ... cred ca e sotul tau in extaz liwlol.gif cu 3 gagice in casa:D a pus-o .. ca sa zic asa:P

asteptam vesti de la tine! .
NAZAR
Multumesc!
Alex_zu , vad ca mai ai putin , cred ca abia astepti, nastere usoara!!! sotul e fericit ca e tot fetita, intr-adevar un norocos.
Sper sa apara si fetele cu burtici mai mici....
tunderke
Buna. Si eu astept un bebelas, dar sunt in saptamana 8, si am si o fetita tot de 5 ani jumate.
In ce luna s-a nascut fetita ta? A mea in februarie 2005, acum ar tebui sa nasc in aprilie.
tzuc.gif
Miha27X
chiar vorbeam cu fetele la VSFM ca nu vad mamici de ianuarie, feb, martie 2011...ele mi-au zis ca sunt....am cautat si v=am gasit......fiti si voi mai active! urmarindu-va pe voi ne cresc sperantele.....si apoi invatam din experientele voastre!
sarcini usoare sa aveti !
va pooop
Lusha&Zbenguica
buna seara dragi mamici, imi cer scuze ca va deranjez
o mamica din familia Utile are nevoie de ajutorul nostru si in special al mamicilor care locuiesc in Cluj
sper sa nu neglijati acest mesaj ...nu va costa absolut nimik .... doar putin timp si ... bucuria de a face un bine cuiva

aici puteti intra sa vedeti despre ce este vorba

aici detalii despre procedura

aici detalii despre cine poate dona sange

va multumesc si sper sa raspundeti pozitiv acestui strigat de ajutor

daca aveti nevoie de mai multe detalii ne gasiti la mamici de ianuarie 2009

stiu ca voi nu puteti dar poate aveti prieteni, rude, cunostinte care ar putea face acest gest smile.gif

adeverinta care se primeste de la Centru de Transfuzie ma ofer sa o duc eu unde trebuie ...trebuie doar sa spuneti prietenilor/rudelor sa mearga sa doneze
Lusha&Zbenguica
buna ziua
mai incerc o data ...poate totusi cineva cu inima mare va face ceva

QUOTE(ancutza80 @ Nov 17 2010, 12:16 AM) *
Azi am primit o veste ffff trista crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif joi ar trebui sa-i faca mamei mele biopsia la rinichi pt a vedea daca au sanse rinichii sa se deblocheze sau nu ....dar avand o anemie inca puternica (are hemoglobina 5 si ar trebui sa aiba macar 10) nu i-o poate face sad.gif ....daca nu gasim urgent 4 donatori au spus dr. ca o externeaza si va trebui sa faca dializa pe viata....
va rog din toata inima notworthy.gif notworthy.gif notworthy.gif (ma refer fetelor din cluj) daca vreti si puteti sa ne ajutati
este ultima ei sansa sa scape de dializa.....
va multumesc din suflet si BUNUL DUMNEZEU SA VA AJUTE SI SA VA BINECUVANTEZE pray.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif



detalii aveti aici
Naiara
Buna tuturor viitoarelor mamici de februarie 2011!!!!!
Nu inteleg unde sunte-ti ???


Eu sunt o viitoare mamica de februarie 2011, DPN 16 februarie, fetita!!!!
Am intrat in concediu prenatal de azi . Sper sa ne adumam mai multe mamici si sa ne impartasim experienta ultimele saptamani de sarcina si totodata emotiile care sunt din ce in ce mai multe!!!!
costi
si eu voi fi mamica de februarie, dar eu tot asteptam sa deschida altcineva topic.

am fost si un pic superstitioasa la inceput, mai bine spus un pic speriata.
Mai am un baietel de 1 an si aproape 10 luni, Matei. un nazdravan care nu sta locului o clipa, doar cand doarme. Acum asteptam o fetita, DPN e 24 februarie, dar mai mult ca sigur nu ajungem pana atunci: pe Matei l-am nascut prin cezariana, acum va fi tot cezariana ca nu a trecut foarte mult timp de la prima operatie. In ultimele zile am si avut ceva dureri de burtica, mai serioase, asa ca momentan ma rog sa stea cuminte acolo cat mai mult timp.
Naiara
QUOTE(costi @ Jan 24 2011, 07:45 PM) *
si eu voi fi mamica de februarie, dar eu tot asteptam sa deschida altcineva topic.

am fost si un pic superstitioasa la inceput, mai bine spus un pic speriata.
Mai am un baietel de 1 an si aproape 10 luni, Matei. un nazdravan care nu sta locului o clipa, doar cand doarme. Acum asteptam o fetita, DPN e 24 februarie, dar mai mult ca sigur nu ajungem pana atunci: pe Matei l-am nascut prin cezariana, acum va fi tot cezariana ca nu a trecut foarte mult timp de la prima operatie. In ultimele zile am si avut ceva dureri de burtica, mai serioase, asa ca momentan ma rog sa stea cuminte acolo cat mai mult timp.




Bine ai venit Costi!!!
Sa-ti traiasca baietelul si felicitari pentru fetita care o asteptati.
Noi am asteptat mult sa ne binecuvanteze Dumnezeu cu un copilas si totodata este indeplinita si dorinta lui tati de a fi fetita.
Se pare ca si eu voi face cezariana , dar decizia o va lua medicul in momentul nasteri. Draguta noastra este maricica si daca mai ia in greutate va fi greu sa nasc normal ( eu asa imi doresc).
In rest este o nazdravana toata ziua si noaptea, se misca foarte mult si face niste tumbe , foarte speciale sunt senzatiile cand se misca asa tare.
Am vazut ca esti din Brasov, la ce medic esti???
costi
acum am vazut si eu ca sunteti tot din Brasov , ce ne-am nimerit.

si la Matei si acum am fost la Podasca, dar nu voi naste cu el si de data asta ca nu mai vine la maternitate. si nu vrem sa cheltuim asa multi bani cum ne cer la Eva; eu am si rh negativ si dupa nastere ar trebui sa fac un vaccin gratuit la maternitate si vreo 700lei la clinica. Mi-a zis ca va vorbi el cu un medic sa imi faca cezariana cand va veni timpul, azi am iar programare sa vad ce zice. in ultimele zile nu m-am simtit prea bine si sper sa nu fie atat de grav incat sa nu fiu mamica de februarie ca inca e micuta fetita.
oricum, voi merge pe mana lui ca mi-e frica de contractii prea puternice.

tu la ce medic mergi?
costi
comparand sarcinile, Matei a fost foarte lenes in burtica. Si fetita mea e tare activa, in special seara. noi ne distram ca zicem ca tine petreceri si danseaza smile.gif

la inceputul sarcinii eram sigura ca acum e tot baietel, am eu impresia ca doi frati de acelasi sex s-ar intelege mai bine. sotul meu insa a fost sigur din primele zile ca e fetita si e tare fericit. nu s-ar fi suparat nici daca era baiat ca avea ocazia sa aiba "doi fotbalisti" in casa. smile.gif

sa stii ca stiu pe cineva care a nascut natural, destul de usor, un baiat de 4.8kg. si mamica a fost mereu foarte subtirica.
poate ai noroc sa nu fie totusi cezariana. cu toate ca m-am recuperat repede si fara probleme, as fi preferat sa fi nascut natural.
Naiara
QUOTE(costi @ Jan 25 2011, 02:24 PM) *
acum am vazut si eu ca sunteti tot din Brasov , ce ne-am nimerit.

si la Matei si acum am fost la Podasca, dar nu voi naste cu el si de data asta ca nu mai vine la maternitate. si nu vrem sa cheltuim asa multi bani cum ne cer la Eva; eu am si rh negativ si dupa nastere ar trebui sa fac un vaccin gratuit la maternitate si vreo 700lei la clinica. Mi-a zis ca va vorbi el cu un medic sa imi faca cezariana cand va veni timpul, azi am iar programare sa vad ce zice. in ultimele zile nu m-am simtit prea bine si sper sa nu fie atat de grav incat sa nu fiu mamica de februarie ca inca e micuta fetita.
oricum, voi merge pe mana lui ca mi-e frica de contractii prea puternice.

tu la ce medic mergi?


Eu sunt la Antonya Livia si voi naste la Eva. De fel sunt o fire foarte sensibila si daca ma simt rau fac foarte urat , prefer sa platesc niste servicii de calitate, dar sa stiu ca am atentie maxima. Eu nu am avut o darcina usoara si la inceput am fost in perfuzii 3 saptamani, atunci mi-am dat seama ca sunt un pacient foarte dificil!!!
Iti tin pumnii azi la control, sa fie totul bine si sa mai stea cumintica inca putin.
Eu am vineri programare la TNS , l-am facut si saptamana trecuta si a iesit bine .Eu nu am simtit inca contractiile sau poate inca nu-mi dau seama ca sunt contractii, cate un disconfort simt si eu cand si cand .
Naiara
Chiar vroiam sa te intreb cum te-ai recuperat dupa cezariana???
Cat de greu ti-a fost? Daca ti-a venit laptele tarziu sau cat timp l-ai alaptat pe Matei ?
O am o gramada de intrebari referitoare la cezariana !!!
Dupa cum am discutat cu doctorita sunt aproape sigura ca va fi cezariana, mi-a spus ca nu putem risca daca copilul este mare sa nasc natural, tinand cont ca este primul copil si ca am peste 30 de ani . Eu nu am vrut sa-mi fac un fix de cum voi naste, poate este mai bine sa ma i-a asa prin surprindere .
costi
QUOTE(Naiara @ Jan 25 2011, 12:53 PM) *
Chiar vroiam sa te intreb cum te-ai recuperat dupa cezariana???
Cat de greu ti-a fost? Daca ti-a venit laptele tarziu sau cat timp l-ai alaptat pe Matei ?
O am o gramada de intrebari referitoare la cezariana !!!
Dupa cum am discutat cu doctorita sunt aproape sigura ca va fi cezariana, mi-a spus ca nu putem risca daca copilul este mare sa nasc natural, tinand cont ca este primul copil si ca am peste 30 de ani . Eu nu am vrut sa-mi fac un fix de cum voi naste, poate este mai bine sa ma i-a asa prin surprindere .


nu a fost grea recuperarea, chiar ma asteptam sa ma simt mai rau. dupa vreo luna deja eram ca inainte, dureri nu pot sa zic ca am avut ca nu am luat nici algocalminul dat in spital. laptic a fost, Matei nu a fost nicicand fan biberon conteaza si asta foarte mult. eu l-am alaptat pana la 10 luni, sper si acum sa fie cel putin la fel.

ieri am fost la control si am avut surpriza sa aflu ca mititica mea e marisoara smile.gif un pic peste medie, are 3kg ,dar mi-a zis dr ca pana la nastere nu crede ca va lua mai mult de 500g. asa a fost si Matei 3,55kg. pana acum a fost mai mica decat media, cred ca se pregateste sa iasa smile.gif
pana una alta, sunt "consemnata" la pat, repaus fizic total, e tare greu pentru mine, dar pentru bebe induram orice.
Naiara
Ma bucur ca sunte-ti bine si draguta ta la fel. O sa avem fete mari dupa cum ti-a spus si tie medicul.
A mea avea in 34 saptamani 2,950kg si ar mai trebui sa puna inca 1 kg pana la termen.
In ceea ce priveste repausul la pat , mai ai putin si merita sa faci acest efort chiar daca iti va fi greu.
Si eu stau mai mult in pat si fara efort, am colul moale din saptamana 32 si deabea astept sa nasc pentru ca nu mai pot sta in pat , ma dor toate . Dar sper sa stea cumintica si sa iasa la termen.

Iti doresc multa sanatate si sarcina usoara!!
carmen_10
Buna seara burtici respectiv viitoare mamici !
Sunt o mamica de septembrie 2010 si noi am ramas cu un patut nou ( am primit de la nasi cadou desi noi ne cumparasem alt model) model Ikea Gulliver si am vrea sa-l vindem unor viitori parinti, daca va intereseaza ma gasiti pe mess la carmen.iordak. Acesta e patutul:

http://www.ikea.ro/product/show/code/90115997

Va pup si sarcina usoara in continuare!
Naiara
Buna seara mamici!!!

Sunt o proaspata mamica de 7 februarie !!!!!!! fetita :Andreea , 3,050kg , 49 cm , apgar: 10 , sosita prin cezariana.

Acum mami si-a facut putin timp liber sa va anunte si pe voi !!!

Sunt cumintica , dorm bine , nu ii necajesc prea tare pe parintii mei !!!

O seara buna si mult curaj pentru cele care urmeaza sa nasca, iar pentru cele care au nascut deja FELICITARI!!



Naiara
QUOTE(carmen_10 @ Jan 30 2011, 07:15 PM) *
Buna seara burtici respectiv viitoare mamici !
Sunt o mamica de septembrie 2010 si noi am ramas cu un patut nou ( am primit de la nasi cadou desi noi ne cumparasem alt model) model Ikea Gulliver si am vrea sa-l vindem unor viitori parinti, daca va intereseaza ma gasiti pe mess la carmen.iordak. Acesta e patutul:

http://www.ikea.ro/product/show/code/90115997

Va pup si sarcina usoara in continuare!




Iti multumesc pentru propunere, dar noi am primit mobilierul de dormitor de la Ikea, de la Mos Craciun !
Roxxy87
QUOTE(Naiara @ Feb 13 2011, 10:36 PM) *
Buna seara mamici!!!

Sunt o proaspata mamica de 7 februarie !!!!!!! fetita :Andreea , 3,050kg , 49 cm , apgar: 10 , sosita prin cezariana.

Acum mami si-a facut putin timp liber sa va anunte si pe voi !!!

Sunt cumintica , dorm bine , nu ii necajesc prea tare pe parintii mei !!!

O seara buna si mult curaj pentru cele care urmeaza sa nasca, iar pentru cele care au nascut deja FELICITARI!!


Felicitari pentru fetita! super.gif super.gif E super ca sunteti amandoua acasa si totul e bine
vad ca totusi te-ai refacut repede dupa cezariana biggrin.gif nu de alta dar si eu voi face cezariana sad.gif si mi-e putin frica de refacere multa sanatate tzuc.gif
Naiara
QUOTE(Roxxy87 @ Feb 13 2011, 11:17 PM) *
Felicitari pentru fetita! super.gif super.gif E super ca sunteti amandoua acasa si totul e bine
vad ca totusi te-ai refacut repede dupa cezariana biggrin.gif nu de alta dar si eu voi face cezariana sad.gif si mi-e putin frica de refacere multa sanatate tzuc.gif



Multumim frumos!!!1
Bebelina mea este tare cuminte si dragalasa doarme si mananca, in rest nu prea plange, sunt o FERICITA!!!!! ceea ce-ti doresc si tie.
Da, dupa cezariana m-am recuperat incredibil de repede, eu de fel sunt mai smiorcaita si ma vait mai mult, dar nu a fost asa .
Nu trebuie sa te gandesti la partile negative ale cezarienei, gandeste pozitiv si o sa vezi ca o sa fie bine, eu asa am facut si m-a ajutat foarte mult, am intrat in sala de operatie cu zambetul pe buze . Bulta bafta!!!!!1

o seara buna ,





Roxxy87
QUOTE(Naiara @ Feb 16 2011, 06:48 PM) *
Multumim frumos!!!1
Bebelina mea este tare cuminte si dragalasa doarme si mananca, in rest nu prea plange, sunt o FERICITA!!!!! ceea ce-ti doresc si tie.
Da, dupa cezariana m-am recuperat incredibil de repede, eu de fel sunt mai smiorcaita si ma vait mai mult, dar nu a fost asa .
Nu trebuie sa te gandesti la partile negative ale cezarienei, gandeste pozitiv si o sa vezi ca o sa fie bine, eu asa am facut si m-a ajutat foarte mult, am intrat in sala de operatie cu zambetul pe buze . Bulta bafta!!!!!1

o seara buna ,


ma bucur ca sunteti amandoua fericite biggrin.gif asta e cel mai important
nu stiu daca chiar as putea intra cu zambetul pe buze, dar o sa incerc...ii voi spune medicului meu sa imi zica bancuri liwlol.gif
si asa garantat voi intra cu zambetul pe buze tongue.gif
loredana03
felicitari naiara pentru fetita sa va traiasca si sa va bucurati de ea.
nu ne pui si noua niste poze?
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.