Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Masa De Paste
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Diverse > Bucatarie - idei de la mamici la mamici
Veronica
Fetelor, se apropie Pastele, voi ce bunatati v-ati gandit sa pregatiti?
Eu am o reteta de pasca, nu tocmai traditionala, dar foarte buna si usor de pregatit: pasca cu visine.
Reteta este pentru 12 felii:
Blatul: 150g faina, 1/2 lingurita praf de copt, 75 g zahar, 1 plic zahar vanilat, 1 praf de sare, 1 ou, 75g unt moale. Se amesteca aluatul de blat pe planseta tapetata cu faina, se infasoara coca in folie si se da la rece 1/2 de ora.
Umplutura: 3 oua, 200g frisca, 750g branza dulce de vaci, 150g zahar, sucul de la 1 lamaie, 75 g amidon sau faina, 250g visine din compot fara samburi. Se separa ouale, se bat albusurile spuma. Galbenusurile se amesteca cu branza, zaharul, sucul de lamaie, si amidonul. Se inglobeaza visinele, frisca batuta si albusurile.
Se incinge cuptorul la 200 grade, se intinde o foaie din aluat cu care se imbraca o forma unsa, se coace 10 minute. Apoi se aseaza umplutura peste blat, se reduce focul cuptorului la 170 grade si se mai coace 60 minute. La sfarsit se orneaza cu frisca si visine.
Va astept si pe voi!
simina
Pai,asta e un fel de prajitura.Pasca e aia in forma de cruce...
Veronica
QUOTE(simina @ Mar 21 2007, 06:05 PM) *
Pai,asta e un fel de prajitura.Pasca e aia in forma de cruce...


Ma bucur ca ai revenit, Simina!
La noi pasca este in forma rotunda, facuta din coca de cozonac si umpluta cu branza dulce si stafide si se face numai de Paste; reteta asta am gasit-o recent si mi s-a parut mai usor de facut si foarte buna. Am mai vazut o reteta de pasca pe prima pagina a site-ului, fara aluat, am facut-o si eu este f. buna (noi oricum preferam umplutura). smile.gif
simina
Salutare!Nu asta am vrut sa spun..Ideea era,ca pasca e tot rotunda,dar are modelata deasupra o cruce din aluat.
Eu fac pasca tot clasica din aluat de cozonac si cu branza amestecata cu ou batut spuma si cu multa esenta de rom...e preferata tuturor,mai ales ca branza e mai multa decat aluatul.
VALERIA OANA
QUOTE(simina @ Mar 22 2007, 10:48 AM) *
Salutare!Nu asta am vrut sa spun..Ideea era,ca pasca e tot rotunda,dar are modelata deasupra o cruce din aluat.
Eu fac pasca tot clasica din aluat de cozonac si cu branza amestecata cu ou batut spuma si cu multa esenta de rom...e preferata tuturor,mai ales ca branza e mai multa decat aluatul.




:doh:Eu sunt experta in prepararea cozonacilor liwlol.gif Dar nu ma las....odata si odata, voi reusi sa-i fac eating.gif
Aspectul lor este cel care imi da de furca mereu. Sunt foarte gustosi, cresc si inaite de a-i baga in cuptor si in cuptor, dar dupa ce-i scot din cuptor ....doh.gif .... Am incercat N retete, dar tot degeaba. crybaby.gif Numai ca nu m-a parasit, inca, vointa bananab.gif
sunshine
Dar in afara de pasca sau cozonac(fiecare ce se pricepe sa faca sau sa cumpere tongue.gif ) ce mai preparati pt masa de paste anul asta?Fiica-mea cea mica (6 ani) nu se atinge de carne de miel sad.gif Nici cea mare (14 ani) nu se omoara,dar o farfurie de bors de mielut nu refuza.Cu astia mai nazurosi ce faceti ?Ii tineti numai pe oua rosii?
carla
Noua ne place drobul si friptura de miel, oricum eu nu fac miel decat o data pe an si numai de Paste. Friptura de miel o fac la cuptor si de obicei pun cele doua pulpe din spate, dar pe langa carnea de miel pun si pastrama (cel mult un kg) taiata in bucati mai mici, dupa ce am tinut-o la desarat cateva ore, mi se pare ca si friptura are un gust mai bun.
Si, iarasi imi place foarte mult la masa de Paste combinatia dintre oua, branza putin mai proaspata si ridichi, ceapa verde, rosii, salata verde, parca toate au alt gust, mai bun, in ziua asta.

Dar daca nu va place mielul va propun o reteta de pui umplut
• 1 pui
• 150 gr carne tocata
• 100 gr ciuperci tocate cubulete
• 1 morcov, o mana de mazare, 1 fir de praz
• 1 ou
• sare, piper, boia de ardei dulce
• 1 legatura patrunjel verde
• cateva felii costita slaba
• 150 ml vin alb
Puiul se spala bine. Se face un amestec din carnea tocata, ciuperci, morcovul taiat cuburi, mazare, prazul taiat marunt, oul, patrunjelul taiat fin, condimente. Se captuseste puiul pe interior cu feliile de costita. Se introduce cu grija amestecul obtinut mai sus. Apoi se unge puiul cu ulei, se pune putin si in tava, se adauga o ceasca de apa si se introduce la cuptor timp de 30-40 minute la un foc potrivit. Se stropeste din cand in cand cu sosul din tava, daca scade se mai adauga apa. Vinul il pui cu 5 minute inainte de a fi scos din cuptor.
Se serveste cu garnitura de cartofi si cu salata verde. eating.gif
Flori24
Vin si eu cu o reteta de Tort mascota – foarte bun! smile.gif
-400 g zahar
-100 g cacao
- 8 oua
- 200-300 g unt
- 2 linguri faina
Zaharul se amesteca cu cacaoa si 5-6 linguri de apa, se pune vasul pe foc pana se topeste zaharul. La primele clocote se da deoparte. In aceasta compozitie, cand e putin calduta, se adauga galbenusurile, unul cate unul si se amesteca in continuu. Se imparte in doua parti.
Albusurile se bat spuma cu 2 linguri de zahar si se amesteca usor cu jumatate din compozitia de mai sus. Se adauga 2 linguri cu faina (nu cu varf). Ce am obtinut coacem in cuptorul incins, intr-o forma rotunda unsa si tapetata cu faina, la foc potrivit, ca pe orice blat.
Jumatatea care ne-a ramas se amesteca cu untul si rezulta crema cu care se imbraca blatul, dupa ce s-a racit. eating.gif
Flori24
Stufat de miel

1 kg carne
˝ kg ceapa verde
˝ kg usturoi verde
1 cana sos de rosii
1 lingurita faina
Ulei, sare, 1 lingura otet
Ceapa si usturoiul se curata, se spala si se taie bucati de 4-5 cm, care se oparesc in apa clocotita. Dupa ce s-au scurs, se calesc putin intr-o cratita cu 2-3 linguri de ulei, dupa care se adauga bucatile de carne, taiate ca pentru orice mancare. Dupa cateva minute se adauga apa calda cat sa acopere carnea si zarzavatul si se fierb 15-20 minute la foc potrivit, in vasul acoperit cu capac. Se adauga sosul de rosii, faina desfacuta cu putina apa, otetul si se potriveste de sare, apoi se lasa vasul la foc mic pana ce carnea este fiarta si sosul prinde consistenta.
eating.gif eating.gif eating.gif
kim
Blatul de pască îl fac ca la pandişpan.
Cozonacii îi comand şi-i cumpăr, cum îi vreau eu.
Miel nu mîncăm nici unul.
toia
Pentru ca sarbatoarea pascala sa fie traita pe deplin si cu mare bucurie, e nevoie ca, la reuniunile de familie ori cu prietenii, sa se respecte cateva reguli. Unele cad in sarcina gazdei, altele tin de comportamentul musafirilor. Astfel, gospodina casei in care are loc masa festiva nu-si va intampina niciodata oaspetii in tinuta „de bucatarie”, cu preparatele neterminate ori cu locuinta mirosind a prajeli, indiferent cat de apetisante ar fi aromele. Toate preparativele culinare (cu exceptia pregatirii salatelor) se fac cu cateva ore bune inainte de vizita, pentru a avea timp sa aeriseasca bine si chiar sa parfumeze interiorul. De asemenea, oricat de mult si-ar iubi gazda animalul de companie, acesta nu are ce cauta in preajma mesenilor. Se pot produce mici accidente suficient de suparatoare pentru a strica atmosfera, plus ca nici catelul, nici pisica nu au voie sa consume bunatati pascale, chiar daca „cersesc”. Dulciurile omenesti sunt toxice pentru ei (ciocolata e chiar otravitoare!), iar alte preparate le pot provoca voma, diaree sau torsiuni gastrice. Prin urmare, fara animalute de companie la masa! La fel, nici musafirii nu vor veni insotiti de prietenii necuvantatori, chiar daca gazda le-o permite, de politete. Oaspetii nu vor fuma in incapere fara sa intrebe stapana casei si nu se vor angrena in polemici agresive cu comesenii. Subiectele politice sau care tin de castigurile financiare sunt de evitat! La masa, nici gazda nu trebuie sa insiste ca musafirii sa-i testeze toate preparatele si chiar sa-si suplimenteze portiile, nici acestia nu se vor imbuiba, periclitandu-si sanatatea. Bunatatile se lauda moderat, fara repetitii desantate si fara a se cere gospodinei retetele „pe loc”. Nu e politicos ca oaspetii sa solicite gazdei sosuri sau „adaosuri” care nu sunt pe masa, fiindca s-ar putea ca aceasta sa nu le fi prevazut si sa fie pusa intr-o situatie neplacuta. Atentie si la cum mancam: fara sorbituri zgomotoase, fara plescaieli si fara a taia carnea in multe bucatele, pentru a le trece prin sos si piure! Bucatile se taie pe masura ce mancam, nu dinainte. Nu se vorbeste cu gura plina, nu se pun coatele pe masa si nu se tine degetul mic ridicat, cand folosim tacamurile sau paharul. Iar scobitorile nu se folosesc in public!

Sursa: Cronica Romana
kim
Bine că n-am musafiri la masă. La mine e dezastru mai tot timpul din cauza copiilor şi a lipsei de timp pentru curăţenie. sad.gif
danna68
QUOTE(kim @ Apr 6 2007, 10:57 PM) *
Bine că n-am musafiri la masă. La mine e dezastru mai tot timpul din cauza copiilor şi a lipsei de timp pentru curăţenie. sad.gif

sad.gif si la mine la fel...asa ca plecam noi in vizita la altii care au mai mult timp
Mona75
La mine,mai tot timpul e deranj.Acum fac si peste 10 minute e la fel.Cateodata ma apuca nebunia cand vad ca muncesc in zadar. sad.gif
AdeDia
Nu va stresati fetele si la mine e la fel.Acum sunt mari si ii stresez eu pe ei sa adune.Cind eram la mama copii a venit odata d-na doctor si era un deranj numai jucarii peste tot.Mama de obicei este f stresata de curatenie daca vine cineva sa nu fie nici o scama.Va dati seama cum s-a simtit mama ,si-a cerut scuze ptr.,,MIZERIE''si d-na dr. a zis d-na asta nu-i mizerie aici se joaca copii.Mizerie este acolo unde pute si toate lucrurile sunt sleite la d-voastra nu am vazut niciodata asa ceva.Asa ca fetele stati linistite copiii trebuie sa-si consume energia cumva. tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif hi.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.