Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Tocurile De 15 Centimetri...
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Familie, casnicie, viata in cuplu > Intre noi, femeile
Alondra
Victoria Beckham se incalta cu pantofi cu tocuri de 15 centimetri (denumiti sugestiv si “killer heels”) la fel de des pe cat ne incaltam noi, muritorii de rand, cu adidasi sau balerini. Ce sansa au tocurile acestea fabuloase sa ajunga un trend pe care sa-l vedem si pe strada, nu numai la TV si in reviste de moda?



Uploaded with ImageShack.us

Tocuri de 15 centimetri – chiar si doar rezonanta acestor cuvinte are ceva infricosator... Fie ca sunteti pregatite sau nu, doamne si domnisoare dragi, ei bine, designerii au si adoptat aceasta noua tendinta. Debenhams, Christian Louboutin, Yves Saint Laurent, Office, Aldo – sunt numai cateva dintre casele care se pregatesc sa isi lanseze colectii de “killer heels ” nu numai pentru vedetele care vor sa coboare din limuzina direct pe covorul rosu, ci si pentru acele reprezentante ale sexului frumos care sunt dependente de moda si care au si buzunarul plin.

"Trendul acesta e din ce in ce mai puternic. Ne asteptam ca tocurile de 15 centimetri sa fie un succes imens", declara purtatorul de cuvant al casei Debenhams.

Pana acum, foarte putini manufacturieri de incaltaminte s-ar fi incumetat sa produca pantofi cu tocuri atat de inalte, din cauza ca nimeni nu le-ar fi cumparat sau purtat. Acum insa, tot mai multi producatori se inghesuie sa raspunda cererii tot mai mari a clientelor care vor sa imite vedetele preferate, chiar cu pretul sanatatii si al integritatii lor corporale.

Toate femeile sunt de acord in privinta asta: tocurile extrem de inalte sunt extrem de dificil de purtat si pot provoca dureri ingrozitoare la nivelul picioarelor. In ce lume traim, daca am ajuns ca moda sa fie mai importanta decat confortul?
Alondra
Mie mi se par ingrozitor de incomozi...nici 10 m n-as putea merge wacko.gif ....si nu mi se pare ca ar face piciorul frumos! dry.gif



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us
Claudia Elena
biggrin.gif Imi plac la nebunie genul asta de pantofi super.gif si daca n-as sta pe o strada atat de deformata, cred as purta mereu rolleyes.gif Bine, mie imi plac tocurile in mod deosebit, nu m-am dezlipit de ele nici insarcinata fiind tongue.gif
In concluzie..as purta nanner.gif
Claudia Elena
Cei pe care ii poarta Beyonce, sunt absolut bestiali...si vezi ca acest gen de pantofi, au si talpa inaltata cu cativa cm, ceea ce reduce din acesti 15 cm...yes.gif
moni_k
si mie imi plaaaac! chiar am cateva perechi de anii trecuti, dar e adevarat, am observat ca anul asta s-au umplut magazinele de platforme si tocuri uriase. din pacate, acum sunt putin abstinenta, ca nu stiu cat ma mai tine burtica sa umblu pe ele, ma multumesc cu cele de anii trecuti. si probabil ca o sa rup magazinele la toamna liwlol.gif
chiar nu sunt atat de incomode, platforma tunde bine din inaltimea tocului!
Claudia Elena
QUOTE(moni_k @ May 20 2010, 02:29 PM) *
si mie imi plaaaac! chiar am cateva perechi de anii trecuti, dar e adevarat, am observat ca anul asta s-au umplut magazinele de platforme si tocuri uriase. din pacate, acum sunt putin abstinenta, ca nu stiu cat ma mai tine burtica sa umblu pe ele, ma multumesc cu cele de anii trecuti. si probabil ca o sa rup magazinele la toamna liwlol.gif
chiar nu sunt atat de incomode, platforma tunde bine din inaltimea tocului!

Sunt foarte de acord cu tine yes.gif
Alondra
Vad ca sunteti multe fane pt pantofii astia ! laugh.gif
Ce-i corect, e corect...fara talpa aceea nici nu cred ca se pot purta tocurile de 15 cm, nu s-ar putea sta pe picioare wacko.gif
Tania_25
Pantofii astia nu mi se par deloc stabili, mi-ar fi frica sa-i incalt.......... biggrin.gif wife.gif
manu1981
Aveam o perioada in care mergem numai pe tocuri, cele mai mici erau de 10 cm. Ma obisnuisem asa de mult cu ele incat si iarna, pe gheata aveam tot asemenea tocuri. Cand am ajuns insa in Bucuresti la facultate, mi-am dat seama ca in nebunia aia, in aglomeratia din oras, era crima sa ma incalt zi de zi cu asemenea pantofi asa ca am renuntat la tocuri. Insa, cum obiceiurile vechi mor greu, toate incaltarile mele de petrecere au tocuri foarte inalte. Cum sotul are 1 m 95 iar eu 1m 69, imi permit si tocuri de 20, numai sa ma tina picioarele biggrin.gif
USA
Yo's genul sport...so, tok port ca sa fie ceva sa nu fie plat.....dar pe astea nici sa ma platesti si nu le-as putea purta! oFloare1.gif
moni_k
am descoperit zilele astea un "efect advers" al mersului pe tocuri inalte ca mod de viata: dom'le, m-am ingreunat si ma dor talpile daca merg cu talpa plata! iar chestia asta mi se intampla si prin casa, oare ar trebui sa-mi iau papuci cu toc acum?! cred ca as fi haioasa rau umbland prin casa pe papainoage si cu boilerul in fatza!
Alondra
QUOTE(moni_k @ Jun 3 2010, 09:12 PM) *
am descoperit zilele astea un "efect advers" al mersului pe tocuri inalte ca mod de viata: dom'le, m-am ingreunat si ma dor talpile daca merg cu talpa plata! iar chestia asta mi se intampla si prin casa, oare ar trebui sa-mi iau papuci cu toc acum?! cred ca as fi haioasa rau umbland prin casa pe papainoage si cu boilerul in fatza!

laugh.gif Esti haioasa!
Poate sunt si efecte ale sarcinii..cine stie..smile.gif
Dar postul tau ma duce cu gandul la niste papuci de casa care se purtau prin anii '80....bunica mai are inca si au talpa de wedges... laugh.gif doh.gif nu stiu cum le spune in romana...talpa ortopedica parca...doh.gif Oricum , foarte haiosi..dar pt mine incomozi in casa! biggrin.gif
n.dolls
eu am incercat sa ma incalt cu pantofi fara tocuri,dar va spun sincer nu pot sa merg ptr ca ma impiedic. Folosesec doar adidasi cand nu port pantofi. Nu stiu cum dar cu ei pot sa pasesc, altceva nu pot ptr ca e roscul sa cad ......ceea ce sa si intamplat liwlol.gif
moni_k
QUOTE(Alondra @ Jun 3 2010, 09:43 PM) *
laugh.gif Esti haioasa!
Poate sunt si efecte ale sarcinii..cine stie..smile.gif
Dar postul tau ma duce cu gandul la niste papuci de casa care se purtau prin anii '80....bunica mai are inca si au talpa de wedges... laugh.gif doh.gif nu stiu cum le spune in romana...talpa ortopedica parca...doh.gif Oricum , foarte haiosi..dar pt mine incomozi in casa! biggrin.gif

haaaa, ii stiu! avea si bunica-mea! liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
Alondra
QUOTE(n.dolls @ Jun 3 2010, 09:46 PM) *
eu am incercat sa ma incalt cu pantofi fara tocuri,dar va spun sincer nu pot sa merg ptr ca ma impiedic. Folosesec doar adidasi cand nu port pantofi. Nu stiu cum dar cu ei pot sa pasesc, altceva nu pot ptr ca e roscul sa cad ......ceea ce sa si intamplat liwlol.gif

Auci...cum ai cazut? doh.gif laugh.gif Of of...biggrin.gif

QUOTE(moni_k @ Jun 3 2010, 09:48 PM) *
haaaa, ii stiu! avea si bunica-mea! liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif

liwlol.gif Deci stii despre ce vorbesc...biggrin.gif si merg de minune cu capoatele alea inflorate colorate, catifelate..liwlol.gif ...Ce vremuri wub.gif biggrin.gif
n.dolls
[quote name='Alondra' date='Jun 3 2010, 10:52 PM' post='1361344']
Auci...cum ai cazut? doh.gif laugh.gif Of of...biggrin.gif
pai nu stiu cum fac de cad mereu doh.gif ,dar sincer vorbesc....... nu stiu sa merg pe strada cu incaltaminte care nu are tocuri,parca as calca in gropi....
( stii cum e vorba ROMANULUI....sant proasta de dau in gropi) fara pantofi cu toc CAD
Alondra
QUOTE(n.dolls @ Jun 3 2010, 09:59 PM) *
pai nu stiu cum fac de cad mereu doh.gif ,dar sincer vorbesc....... nu stiu sa merg pe strada cu incaltaminte care nu are tocuri,parca as calca in gropi....
( stii cum e vorba ROMANULUI....sant proasta de dau in gropi) fara pantofi cu toc CAD

Tine de obisnuinta cred..
Eu de cativa ani nu prea mai pot pe tocuri, ca inainte ..rolleyes.gif doh.gif
n.dolls
DA SANT OBISNUITAsi imi place la nebunie tocurile yes.gif nu stiu daca as ptea accepta sa se inchida fabricile de facut pantofi cu tocuri, cred ca as face o greva... spada.gif ... nu stiu ce GREVA voi face dar sigur fac
moni_k
tocmai mi-am adus aminte de mine pe la 17 ani... am coborat tzantzosha din autobuz cu niste pantofi cu toc de 11 cm care fusesera ai mamei mele... ca tocmai revenise moda cu tocurile groase si ii gasisem la bunica-mea in dulap. pun piciorul drept jos, parca calc intr-o groapa. pun stangu' afara din groapa. pun iar dreptu'... hm... groapa din nou?! ma intorc si ma uit spre autobuz, langa care o vad pe pupaza de prietena cu care eram, desfigurata de ras, tinand in mana tocul de la pantoful meu drept!
Alondra
QUOTE(n.dolls @ Jun 3 2010, 10:15 PM) *
DA SANT OBISNUITAsi imi place la nebunie tocurile yes.gif nu stiu daca as ptea accepta sa se inchida fabricile de facut pantofi cu tocuri, cred ca as face o greva... spada.gif ... nu stiu ce GREVA voi face dar sigur fac

smile.gif Nu cred ca va fi cazul..tocurile vor fi mereu la moda...face piciorul de femeie mai frumos! smile.gif
n.dolls
QUOTE(Alondra @ Jun 3 2010, 11:18 PM) *
smile.gif Nu cred ca va fi cazul..tocurile vor fi mereu la moda...face piciorul de femeie mai frumos! smile.gif

multumesc de incurajare. daca nu se vor inchide fabricile voi fii foarte bucuroasa,asa nu va trebui sa ajung mereu la urgenta cu picioarele mereu zgariate. notworthy.gif
giulia_0319
vedetele care poarta acele tocuri nu merg pe jos...se urca in masina, cobor din ea, merg cativa metri pe covorul rosu si gata...asa as putea si eu... yes.gif
cele mai inalte tocuri ale mele au 12 cm...si am fost la nunta cu ei...am si dansat...dar nu vreti sa stiti cum au aratat picioarele mele cand am ajuns acasa... doh.gif
elenaalex
buna, am in picioare tocuri de 7.5 cm...mai mult de atat poate doar la ocazii speciale, dar momentan nu am biggrin.gif , am uitat de tocuri doar in perioada sarcinii, acum ma bucur dinnnou de ele super.gif intr-adevar face piciorul frumos si da dureri de spate si varice la batranete, deci purtati cu grija!!!!!!!
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.