Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Posibil Sarcina?
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
manu14
QUOTE(yvsl @ Oct 12 2011, 08:58 PM) *
Buna.
Am o mare problema legata de starea mea in ultima vreme.
Cred ca sunt insarcinata pentru ca de luna si jumatate mi-e greata dupa orice pun in gura, inainte aveam pofte de multe chestii iar in ultima vreme au cam disparut acele pofte, uneori ma apuca somnul din senin, mi-au crescut sanii, sunt parca mai tari si uneori am niste dureri pe care nu le-am avut pana acum, m-am si ingrasat putin ( desi mentionez ca sunt cam supraponderala, am 70 de kg la inaltimea de 1.69 si de 2 ani incoace sunt predispusa la ingrasare brusca)desi am cam renuntat la mancatul in exces din cauza greturilor. Iau Diane 35 la recomandarea medicului ginecolog, si din cate mi-a explicat am si niste probleme....chist...probleme la ovare etc. si asta va dauna atunci cand voi dori sa am copil pentru ca voi reusi mult mai greu sa raman insarcinata decat alte femei. Totusi....am aceste simptome, am continuat sa iau pastilele, si ultimul ciclu l-am avut foarte ciudat: prima zi am avut durerile obisnuite de burta, spate, picioare etc dar am sangerat foarte putin, a doua zi a fost bine iar in a 3a si a 4a zi am avut sangerari maronii si rare, ceea ce la mine nu s-a intamplat niciodata. Testul de sarcina ma cam sperie pentru ca colega mea de la servici si-a facut 10 teste si toate au iesit pozitive, pe cand a avut doar o problema hormonala si nu a fost gravida.
Ar mai trebui sa mentionez ca in 4 ani de zile nu ne-am protejat niciodata cu altceva decat anticonceptionalele mele pe care le iau de 9 luni, si foarte rar s-a terminat inauntru.
Sunt sanse sa fiu gravida ?

Buna!
Citeste prospectul anticonceptionalelor. Sunt reactii adverse asemanatoare lucrurilor care te deranjeaza pe tine... Sunt persoane care reactioneaza de la prima pastila. Organismul tau a fost mai resistent se pare...
Fa-ti totusi si o analiza a sangelui ca sa fii sigura.
yvsl
Inainte am luat Yasmin dar am avut dureri de burta groaznice si i-am cerut sa mi le schimbe, asa mi-a dat diane35 .
totusi multumesc pentru sfat, am sa incerc analizele de sange. sper sa nu fiu insarcinata, imi doresc foarte mult un bebe dar nu acum pentru ca nu ma simt pregatita nici eu si nici el .
chaperonerouge
Buna,mamicilor si viitoarelor mamici!Sunt noua pe aici si pot sa va spun ca citesc de foarte mult timp postarile voastre.Eu si sotul meu ne dorim foarte mult un bebe.Am fost la un control inainte de a ne apuca de treaba si mi s-a spus ca nu am nimic din punct de vedere ginecologic.Eu incercasem cu trei luni in urma sa raman dar nimic.Mi-a zis sa folosesc testele de ovulatie.Le-am folosit luna asta,dupa o saptamana de la ovulatie m-am simtit cam ciudat si am cumparat un test de sarcina....negativ.....dezamagire mare cu toate ca puteam sa jur ca sunt insarcinata.M-am impacat cu ideea dar surpirza....pe 19 trebuia sa fie cm si nimic pana astazi....sunt si fericita si descurajata putin....ma cam dor sanii,am o pofta de mancare teribila,o durere vaga de spate ,arsuri si o stare de oboseala....oare sa fie bebe pe drum?Mi-e teama sa incerc un test de sarcina sa nu fiu dezamagita iar.Voi ce credeti?Va pup si astept parerile voastre.
manu14
QUOTE(chaperonerouge @ Oct 24 2011, 05:00 PM) *
Buna,mamicilor si viitoarelor mamici!Sunt noua pe aici si pot sa va spun ca citesc de foarte mult timp postarile voastre.Eu si sotul meu ne dorim foarte mult un bebe.Am fost la un control inainte de a ne apuca de treaba si mi s-a spus ca nu am nimic din punct de vedere ginecologic.Eu incercasem cu trei luni in urma sa raman dar nimic.Mi-a zis sa folosesc testele de ovulatie.Le-am folosit luna asta,dupa o saptamana de la ovulatie m-am simtit cam ciudat si am cumparat un test de sarcina....negativ.....dezamagire mare cu toate ca puteam sa jur ca sunt insarcinata.M-am impacat cu ideea dar surpirza....pe 19 trebuia sa fie cm si nimic pana astazi....sunt si fericita si descurajata putin....ma cam dor sanii,am o pofta de mancare teribila,o durere vaga de spate ,arsuri si o stare de oboseala....oare sa fie bebe pe drum?Mi-e teama sa incerc un test de sarcina sa nu fiu dezamagita iar.Voi ce credeti?Va pup si astept parerile voastre.

Testul de sarcina a fost facut prea devreme. Cred ca poti face unul acum.
chaperonerouge
Va multumesc mult pentru raspuns si pentru sfat....mi-am facut curaj si aseara am facut un alt test de sarcina.....POZITIIIIIIV.....vine bebitza!Ii multumesc lui Dumnezeu pentru minunatia din burtica si doamne ajuta sa fie totul bine pana la final!Va pup
manu14
QUOTE(chaperonerouge @ Oct 25 2011, 01:27 PM) *
Va multumesc mult pentru raspuns si pentru sfat....mi-am facut curaj si aseara am facut un alt test de sarcina.....POZITIIIIIIV.....vine bebitza!Ii multumesc lui Dumnezeu pentru minunatia din burtica si doamne ajuta sa fie totul bine pana la final!Va pup

Felicitari! Multa sanatate va doresc si sarcina usoara!
Oxana_bebe
Felicitari..iti doresc o sarcina usoara si un bebik sanatos la termen
blablabla18
Buna! pe 17 aprilie am avut CM iar pe 27 un contact sexual cu iubitul meu insa cu prima ejaculare in exterior, iar dupa 2-3 minute in care s-a sters cu un servetel umed a introdus-o din nou.La 3 saptamani de la contact mi-am facut test si a iesit negativ. In data de 21 mai am avut un nou CM, dupa 6 zile de intarziere. De atunci nu s-a mai petrecut niciun act sexual si am avut doua cicluri.. primul la 34 de zile si al doilea la 28. Nu am niciun simptom de sarcina, doar usoare intepaturi la nivelul ovarelor si rinichilor, am impresia.. dar inca imi e teama si imi fac ganduri sa fie ceva..ma sperie asa zisa `menstruatie peste sarcina `..
lyana
testele de sarcina sunt destul de sigure.. sau mai bine un control la medic!:-) imi amintesc ca eu nu am crezut cu adevarat ca sunt insarcinata, desi testul a iesit pozitiv, pana nu am avut confirmarea medicului; am fost la doamna doctor Lorena Turculet de la Medsana. numai acolo am realizat ca am un bebe cu adevarat!:-)
alleena
Buna seara,
Sunt noua pe aici si plina de emotii si cu mari, mari intrebari. Dilema mea de prezent e cam asa: in octombrie am oprit anticonceptionalele, in noiembrie prima zi de ciclu a fost pe 18 si m-a tinut 5 zile(urat domne, f urat, eu eram invatat cu 3 ca pe timpul anticonceptionalelor, ff urat), dupa calculele mele menstruatia la mine variaza intre 28 si 30 de zile, ar fi trebuit sa ovulez pe 3 decembrie si cred ca am si facut treaba asta pt ca am tot avut crampe si o durere urata de burta doar pt cateva ore. Referitor la actul sexual, suntem la inceput deci nu ne chinuim prea mult sa ne apucam de ele, mai tare ne chinuim sa mai facem si pauza. Ciclul meu nu mai vine domne deloc, am facut 2 teste de sarcina unul ieri pe 22 si unul acum vreo 3 zile, ambele negative(teste necooperante). Ca simptome sau schimbari: nu am greturi, slava domnului, am zile cand mananc de nu ma mai opresc, zile cand visez cate un fel de mancare si capiez de pofta, ceva dureri de spate dar nu zilnic, si dorm....dooormmm...iar daca se intampla ceva de nu ajung sa dorm sunt in stare sa ma cert cu toata lumea, numai sa fiu lasata sa dorm. Norocul meu ca lucrez de acasa si imi fac singura programul...ca altfel cine stie ce oameni batuti lasam pe unde treceam.....
Iau Elevit si Acifol deja sunt la a doua luna
in perioada fertila luma si antibiotic Nolecin sa previn orice infectie urinara sau probleme de genul. Eu racesc f usor si mai mereu ma lupt cu cate o scurgere, sau ceva orice, ei de la ovulatie incoace em cea mai uscata lenjerie intima inventata vreodata, nu zic ca nu imi place dar....de ce???
Voi ce parere aveti?Oare fac bebe si cumpar eu toate testele de sarcina defecte? Ori mi s-o capiat ciclul bre si o emigrat???

am sentimetul ca sunt insarcinata, si imi spun singura ca am innebunit, testele spun ca nu sunt, dar nici nu mai fac vreun test macar o luna de-acum in colo, uite asa de ciuda!!!
elena2023
Buna fetelor. Am si eu o problema si poate ma puteti ajuta cu un sfat. Acum 4 ani am sascut prin cezariana, toate bune si frumoase, timp in care m-am ca ferit sa raman insarcinata, pt a se vindeca complet operatia. De vreo 3 luni in coace am incercat iar sa concepem un bebe pt ca nemai dorim un copil. In astea 3 luni am avut o menstruatie normala (de 3 zile), adoua luna (mai exact luna trecuta o menstruatie -daca ii pot zice asa- de usoara de 2 zile, a-3-ia zi disparuse de tot. Toate la aceeasi data a lunii 3-4. Initial am crezut ca am ramas iar, dar am facut 2 teste si mi-au iesit negative. Luna aceasta pe data de 3 seara cand m-am intins in pat am simtit in partea dreapta niste spasme usore , cam in genul unor bule de aer, au durat cam 4-5 minute. Ieri dimineata la fel, aceeasi senzatie, apoi pe la pranz o usoara scurgere, (nu e un ciclu normal) dar spasmele continua pe toata durata zilei. Ciar si acum cand scriu am din cand in cand. Mi-am facut oprogramare la medic pe joia viitoare, dar pana atunci chear nu stiu ce sa mai cred.
A mai trecut cineva prin asa ceva? E posibil sa fie sarcina?
elatudose
Eu cel putin nu am avut dureri la inceput de sarcina. Cel mai bine afli de la medic, eu sunt sceptica de fel si pana nu mi-a zis doctorita mea ca e sarcina, nu m-am bucurat cu adevarat! Doream un bebe asa de mult, incat dupa 2 luni de incercat am zis sa nu ne exaltam inainte de termen.

Sa ne spui ce a zis medicul, te rog, poate ne vom confrunta si noi cu asa ceva....iti tinem pumnii!
elena2023
Dragele mele, am revenit cu vesti noi. Dupa consultul medical am aflat ca din punct de vedere ginecologic e totul in regula, adica nu e sarcina si nici alte complicatii, ma refer la sarcina, sarcina extra, fibron sau chisturi ovariene. Totul e normal in interior. Asta e parte buna, iar cea rea e ca din punct de vedere chirurgical a iesit ca sunt suspecta de apendicita, si din aceasta cauza am avut acele sintome. Momentam sunt sub tratament cu antibiotic si sub observatie medicala. trandafir.gif
conveyor01
A chain conveyor serves a great purpose in the manufacturing business. The main function of this chain is to transport things on from one place to another, normally in a factory setting.
Stainless Steel Spray Nozzles
A lot of mainframe factories utilize Screw Conveyor on a daily basis. All a worker will have to do is place an item that they want transported on the belt, and allow the belt to carry the item from one location to another with haste.
Side Mounting Bracket
The chains are primarily made from a source of blocks that many opt to have laminated. The chain is a long piece that has special pins and plates included on it to assist with the manufacturing deeds. The deeper the plates are set on the chain the heavier items the Sushi Chains will be able to move from one area to another.
Flexible Spanner
Most of the time, the top chains are welded together, but it is not odd to run across chains that are not welded in some places. All chains need to contain a part that is referred to as a Sprocket Wheel. This small part makes a large difference in the way that the chain operates.
Universal ball bearing series
The sprockets resemble teeth, and the Roller Chains fits in between these teeth. The sprockets is what allows the chain to move at the speed and precision that it does. Without this one crucial part, your belt may not be able to work in the way that you require it to.
Andreea2014
Buna fetelor,

Sunt nou pe forum. Am si eu o intarziere de CM de 6 zile, ultimul CM a fost pe 1 septembrie. Ieri am facut un test de sarcina si a iesit a doua liniuta mai stearsa. Credeti ca sunt graviduta sau e un fals pozitiv? crybaby.gif

http://tinypic.com/r/2441du8/5 acesta e testul
Bela_Bela
CITAT(Andreea2014 @ Oct 4 2013, 10:52 AM) *
Buna fetelor,

Sunt nou pe forum. Am si eu o intarziere de CM de 6 zile, ultimul CM a fost pe 1 septembrie. Ieri am facut un test de sarcina si a iesit a doua liniuta mai stearsa. Credeti ca sunt graviduta sau e un fals pozitiv? crybaby.gif

http://tinypic.com/r/2441du8/5 acesta e testul

repeta testul peste cateva zile sau mai fa un test, cunosc persoane carora le-au iesit a doua liniuta mai stearsa si a fost bebe, sa dea domnul sa fie un jucaus.gif si sa fii fericita
publicitate
se castiga incet, dar sigur. nu mai pierde timpul si devino propriul tau sef! www.maildirect.ro/inregistrare/c90a8b82c7889eb5da08e34f06a27bb7
mihaela24
buna ziua sunt noua pe aici si mai exact as vrea sa stiu daca voua vi sa mai intamplat ce am patit eu si sa ma ajutati cu niste sfaturi
pentru inceput as vrea sa va zic ca luna trecuta am avut CM de pe data de 18 pana pe data de 26 am un ciclu cat de cat regulat .... iar luna asta mai exact pana azi 31 octombrie nu mia mai venit CM.......am facut un test si a aparut si o posibila 2 liniutza insa foarte slab vizibila ....credeti ca am ramas gravida? eu si sotul ne mai dorim inca un bebe ... partners.gif
[/quote]
adda10
buna, am si eu o mare nelamurire. am un CM regulat de la anticonceptionale pe care le-am oprit in luna ianuarie. ultimul CM a fost pe 10 martie 2014, deci ovulatia trebuia sa se produca pe 24 martie, cand am avut un contact neprotejat. Cu 4 zile inainte de CM, adica astazi, am facut un test Clear Blue si mi-a iesit o a doua linuta oblica in partea din dreapta a ferestrei de test, dupa cateva minute a devenit mai vizibila, dar tot slab se vedea, insa este oblica, nu dreapta. ce ziceti? e vreo sansa? cel mai bine cred ca ar fi sa mai astept si sa repet testul, dar de ce o fi iesit oblica?
corina.bondor
Buna seara, vreau sa stiu daca mi-a iesit val la analiza de sange beta hcg de 0.6 inseamna ca sigur nu sunt insarcinata sau e pisibil sa fie prea devreme si sa nu se vada? Ca am 9 zile de intarziere a ciclului. Nu mi-a intarziat niciodata. Poate e pisibil sa fi ramas insarcinata chiar inainte devdata cand ar fi trebuit sa imi vina stopul....si sa fie prea devreme pt analiza? Multumesc...
bidilina
Buna ziua fetelor. Pe 21 dec am facut chiuretaj pt o sarcina oprita din evolutie la 8 sapt. Azi as avea 33"zile de la chiuretaj si nici un semn de CM. Am stari d greata si varsaturi, au inceput si sanii sa fie sensibili. Credeti ca e posibil sa fie sarcina? Am facut deja teste si au iesit neg.
kevinzhao
I'm not affiliated what emphasis buy mt nba 2k17 he's traveling for, but "creepy pedophile guy" is the one that comes to mind. Or the Sydney Crosby look, whichever you prefer. Channing Frye will in actuality shoot below than 30% from aloft the arc this alternation for two reasons.

1. He avant-garde 54% to avant-garde out the Spurs. And 2. I best him for our playoff competition. Last but not least, able old Jack Nicholson. I don't admission why referees crop adversity from him. There admission to an acceding with the accordance or something. If he were any added fan, he would've been ejected a accumulated times by now. http://www.2kvc.com/
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.