Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Posibil Sarcina?
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
violetan
buna dimineata fetelor. am fost ieri la chiuretaj si nu pot sa va explic in cuvinte cat de tare m-a durut. am simtit taiere in carne vie... nu mai conteaza. intr-o sapt merg la analize iar in august pot sa ma apuc de conceperea unui nou bb. v-am pupat....


Paula, nu ti-au facut anestezie???? Cum de te-a durut asa? Eu am facut chiuretaj acum multi ani si nu m-a durut in halul ala...ma gandeam ca acum, in 2007 ar trebui sa fie mult mai bine!!
Pupici si multa sanatate si spor la bb din august! Sigur va fi bine!
kiki
Buna fetelor,sunt nou inscrisa dar va citesc de ceva timp.
Imi pare rau violetan si sunt alaturi de tine. Si eu am avut anul trecut doua sarcini oprite in evolutie si stiu prin ce treci.Nu este usor dar nu avem ce face.Parerea mea este sa nu te grabesti,sa lasi timpul sa treaca, sa te refaci atat fizic cat si psihic si abia apoi sa mai incerci.
Sanatate multa.
o_bomboana
imi e rusine sa ma duc la ginecolog...sau daca e sa'mi fac curaj pot sa ma duc si singura? ca mama m'ar omora daca ar afla..mamik sper ca nu sunt..adik nici nu cred ca am cum sa fiu..poate e ciclu si poate are nevoie de timp ca sa curga...of doamne sad.gif
danna68
QUOTE(o_bomboana @ Jul 28 2007, 12:00 AM) *
imi e rusine sa ma duc la ginecolog...sau daca e sa'mi fac curaj pot sa ma duc si singura? ca mama m'ar omora daca ar afla..mamik sper ca nu sunt..adik nici nu cred ca am cum sa fiu..poate e ciclu si poate are nevoie de timp ca sa curga...of doamne sad.gif

sad.gif si eu sper sa nu fi pentru binele tau...mai ales daca ai luat si anticonceptionale nu stiu daca vei putea sa pastrezi sarcina...si oricum nu stiu cum vei rezolva problema cu parintii ... ai grija de tine si mergi la doctor hug.gif
mith26
Buna la toate! M-am inscris ieri, abia asteptam sa postez si eu ceva. Am citit ce ati scris, am plans, am ras cu fiecare dintre voi. Abia asteptam sa citesc mai departe, sa vad ce s-a mai intamplat cu voi. Eu am un baietel de 5 ani si mai vrem un copilas. E grea asteptarea pana la cm. Ar trebui sa vina prin 8 august, sper sa nu vina. Deja de o sapt simt sanii tensionati, am niste dureri usoare de spate si ovare...asta de o sapt. Niciodata n-a fost asa. Deobicei se intampla cu cateva zile inainte de cm. Pe la mijlocul perioadei am avut o scurgere roz inchis. Ca si voi toate, SPER, SPER, SPER fetita.gif Va pup pe toate si abia astept sa mai scrieti ceva. cafea.gif cafea.gif cafea.gif cafea.gif
mumu74
QUOTE(mith26 @ Jul 30 2007, 10:55 AM) *
Buna la toate! M-am inscris ieri, abia asteptam sa postez si eu ceva. Am citit ce ati scris, am plans, am ras cu fiecare dintre voi. Abia asteptam sa citesc mai departe, sa vad ce s-a mai intamplat cu voi. Eu am un baietel de 5 ani si mai vrem un copilas. E grea asteptarea pana la cm. Ar trebui sa vina prin 8 august, sper sa nu vina. Deja de o sapt simt sanii tensionati, am niste dureri usoare de spate si ovare...asta de o sapt. Niciodata n-a fost asa. Deobicei se intampla cu cateva zile inainte de cm. Pe la mijlocul perioadei am avut o scurgere roz inchis. Ca si voi toate, SPER, SPER, SPER fetita.gif Va pup pe toate si abia astept sa mai scrieti ceva. cafea.gif cafea.gif cafea.gif cafea.gif

Bine ai venit Mith!!! Sa-ti dea DD ce-ti doresti! barza2.gif
Daca ai citit ce-am scris noi si te-ai mai inscris pe forum... ai curaj, nu gluma! Eh! glumesc, desigur... suntem multe Zuze pe-aici si daca nu te-au speriat "iesirile" noastre, e bine! biggrin.gif
Inca o data - bine ai venit si sa ne mai povestesti despre baietelul tau si, eventual, niste poze... tzuc.gif
max
Bun venit, Mith.
sa vina fetita.gif repede si sa fiti sanatosi. si daca esti gravida.gif , te asteptam dimineata cu ceai in loc de cafea wink.gif
mith26
Buna, dragele mele, eu vroiam sa accentuez faptul ca e grea asteptarea... smile.gif , eu, oricum, nu beau cafea, dar fumez biggrin.gif Asa, nu m-am putut abtine si am facut un test de dimineata, dar cu o greseala, n-a iesit pozitiv. Mai e inca o sapt. pana sa-mi vina CM, dar n-am mai avut rabdare, stiu ca l-am facut devreme. Pofte nu am poate si din cauza faptului ca iau Spirulina, reduce pofta de mancare.... mai vedem. La voi ce mai e nou? Va pup si multa sanatate va doresc la toate hug.gif hug.gif hug.gif hug.gif hug.gif
sunamith
QUOTE(mith26 @ Jul 31 2007, 09:20 AM) *
Buna, dragele mele, eu vroiam sa accentuez faptul ca e grea asteptarea... smile.gif , eu, oricum, nu beau cafea, dar fumez biggrin.gif Asa, nu m-am putut abtine si am facut un test de dimineata, dar cu o greseala, n-a iesit pozitiv. Mai e inca o sapt. pana sa-mi vina CM, dar n-am mai avut rabdare, stiu ca l-am facut devreme. Pofte nu am poate si din cauza faptului ca iau Spirulina, reduce pofta de mancare.... mai vedem. La voi ce mai e nou? Va pup si multa sanatate va doresc la toate hug.gif hug.gif hug.gif hug.gif hug.gif


asa sunt si eu..nu mai am rabdare sa tot astept si normal ar trebui sa imi vina CM peste 2-3 zile.am facut azi un test barza..si a iesit negativ.stiu ca tre sa faci testul deabea dupa 1sapt-2sapt de intarziere a CM...nu mai am rabdare,desi am sanii usor durerosi la atingere..dimineata imi e umpic rau..hm..sper sa fie bine..si sa putem si noi scrie dupaia pe forum....ca suntem mamici:)))nadajduiesc sa fie bine,sa fie un BB jucaus.gif

hug.gif baby1.gif
sunamith
QUOTE(mith26 @ Jul 31 2007, 09:20 AM) *
Buna, dragele mele, eu vroiam sa accentuez faptul ca e grea asteptarea... smile.gif , eu, oricum, nu beau cafea, dar fumez biggrin.gif Asa, nu m-am putut abtine si am facut un test de dimineata, dar cu o greseala, n-a iesit pozitiv. Mai e inca o sapt. pana sa-mi vina CM, dar n-am mai avut rabdare, stiu ca l-am facut devreme. Pofte nu am poate si din cauza faptului ca iau Spirulina, reduce pofta de mancare.... mai vedem. La voi ce mai e nou? Va pup si multa sanatate va doresc la toate hug.gif hug.gif hug.gif hug.gif hug.gif



[size=7][font=Book Antiqua]AAAA SI AM UITAT SA ITI MAI SPUN..EU ZIC SA INCERCI SA TE LASI DE FUMAT..NU E BINE DELOC PT BB..DECI DACA VREI SA AI UN BB SANATOS...EU ZIC SA INCERCI!:)

1_3ani.gif BAFTA!
floryv
buna fetelor sunt noua si am multe neamuriri ma poate ajuta cineva
floryv
mentionez ca vreu un bebel foarete mult dar o cam dam cu bata in balta mereu,de fapt incercam din mai si pana acum nimic nimic
luna asta in schimb trebuia sa vina pe 27 si pana azi spre seara nimic,cand am observat un maroniu pe slip imi este frica,zilele astea adica 5 la numar am avut toate simtomele dar acum CE SA MAI FAC? MAI FAC TESTUL?SAU ASTEPT SA VD CE MAI"VINE"
AdeDia
QUOTE(floryv @ Aug 1 2007, 04:50 PM) *
buna fetelor sunt noua si am multe neamuriri ma poate ajuta cineva

Buna si bine ai venit.Eu zic sa mai astepti cateva zile si pe urma sa faci testul.Sa treaca vreo 10 zile de data cand trebuia sa-ti vina cm.E cam repede acuma hug.gif
mith26
Eu la a doua sarcina, prima am pierdut/o, am facut testul in prima zi de intarziere a cm si a iesit pozitiv. Deja sunt doua saptamani de cand am simptome de cm. In prima zi, ma gandeam, ca e perioada fertila, citisem pe un site ca la unele femei apare si durere in perioada fertila, sanii tensionati... eh, dar la mine asta e de doua saptamani. Plus urinarile dese, inclusiv noaptea, azi a fost prima zi cu senzatie de voma, usor, de dimineata pana acum, seara. Sa fie vreo raceala sau barza2.gif biggrin.gif ... Luna trecuta cm mi-a venit in 11, luna asta ar trebui in 8, dar am urmarit putin in calendar si se pare ca de ceva timp imi vine cu 5 zile inainte de data anterioara, nu 3. Ne dorim tare mult bebele, asteptarea e grea ... mai sunt cateva zile pana la cm si ar face bine sa stea acolo, sa nu vina mad.gif
Pupici pentru viitoarele mamici! tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif
shama
QUOTE(mith26 @ Aug 1 2007, 11:13 PM) *
Eu la a doua sarcina, prima am pierdut/o, am facut testul in prima zi de intarziere a cm si a iesit pozitiv. Deja sunt doua saptamani de cand am simptome de cm. In prima zi, ma gandeam, ca e perioada fertila, citisem pe un site ca la unele femei apare si durere in perioada fertila, sanii tensionati... eh, dar la mine asta e de doua saptamani. Plus urinarile dese, inclusiv noaptea, azi a fost prima zi cu senzatie de voma, usor, de dimineata pana acum, seara. Sa fie vreo raceala sau barza2.gif biggrin.gif ... Luna trecuta cm mi-a venit in 11, luna asta ar trebui in 8, dar am urmarit putin in calendar si se pare ca de ceva timp imi vine cu 5 zile inainte de data anterioara, nu 3. Ne dorim tare mult bebele, asteptarea e grea ... mai sunt cateva zile pana la cm si ar face bine sa stea acolo, sa nu vina mad.gif
Pupici pentru viitoarele mamici! tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif

Sa-ti ajute Domnul partners.gif sa fie cum vrei tu si sa fie sanatos fetita.gif barza.gif
mith26
QUOTE(shama @ Aug 1 2007, 11:19 PM) *
Sa-ti ajute Domnul partners.gif sa fie cum vrei tu si sa fie sanatos fetita.gif barza.gif



Multumesc! Asta doresc si eu celorlalte mamici sau viitoare mamici. Dumnezeu are grija de fiecare, sa nu disperam:)... vreauBB.gif vreauBB.gif vreauBB.gif vreauBB.gif vreauBB.gif vreauBB.gif biggrin.gif
sunamith
QUOTE(mith26 @ Aug 1 2007, 10:43 PM) *
Multumesc! Asta doresc si eu celorlalte mamici sau viitoare mamici. Dumnezeu are grija de fiecare, sa nu disperam:)... vreauBB.gif vreauBB.gif vreauBB.gif vreauBB.gif vreauBB.gif vreauBB.gif biggrin.gif



ne cam asemanam..smile.gif)..si noi vrem bebe!..ciclu trebuia sa imi vina astazi..sper sa nu vina..vreau bb!!!va doresc bafta la toate care va doriti bb..si sper ca testul sa iase de data aceasta POZITIV..!!
biggrin.gif jucaus.gif
mith26
O sa vina si bebele. Ca vine acum, ca vine mai tarziu... important e sa vina:D, dar grea e asteptarea. Sa dea Dumnezeu ca toate testele sa iasa POZITIVE si cati mai multi bebelusi frumosi si sanatosi. La mine de doua zile s-au intensificat senzatiile de voma, care nu prea mai sunt senzatii... toata ziua imi vine. Ieri si azi. Sanii sunt tot tensionati, parca nu chiar asa ca acum cateva zile...pai, ce sa zic? Ori sunt gravida.gif , ori altceva e:):(As vrea sa stiu si eu cam dupa cate zile de la conceptie apar simptomele?
simina
QUOTE(mith26 @ Aug 2 2007, 01:05 PM) *
...As vrea sa stiu si eu cam dupa cate zile de la conceptie apar simptomele?


Cam la 4 sau 5 saptamanai apar primele senzatii de greata,somnolenta...sau cel putin eu asa le-am avut...stiam ca sunt gravida inainte de a-mi face test de sarcina,la ultimele sarcini.
sunamith
am o intrebare.. versoarei mele i-a iesit testul pozitv dupa 8 zile de intarziere a ciclului... urmatoarea zi dupa ce si-a facut testu....a avut o scurgere usoara maronie....e vre-o problema?sau?va rog as imi scrieti!!!!!! multumesc!
simina
In timpul sarcinii mai pot aparea scurgeri maronii fara a fi grav,insa.Cel mai bine e sa mearga la medic,ca sa excluda orice suspiciune... controlul e sfant.Noi vorbim aici,dar in realitate poate avea orice,de la o simpla raceala pana la ceva mai grav.

Sanatate maxima!
floryv
dupa scurgerea de ieri a venit si menstra azi,ce sa mai fac?
dupa 7 zile are vre-un rost sa ma mai gandesc la o posibila sarcina cu menstra peste?
am colega care avea 8 saptamani cand a aflat ca este insarcinata si avusese menstra in fiecare luna,si-a dat seama ca este insarcinata nu dupa "semne"c pur si simplu din cauza la o sangerare venita la mijlocul perioadei dintre menstre si a fost la dr
atunci a aflat ca este insarcinata si nu are uterul strans,si din cauza efortului si a faptului ca nu a stiut si nu a avut grija de ea ,l-a pierdut era in spital in momentul ala dar era prea tarziu
de asta zic eu am avut intarziere 7 zile ,lucru care nu mi s-a intamplat niciodata.poate cineva sa ma elucideze
atunci cand vrei cu isperare ai impresia ca ai toate simtomele si speri pana in ultima clipa
helpppppppppp
floryv
QUOTE(sunamith @ Aug 2 2007, 05:22 PM) *
am o intrebare.. versoarei mele i-a iesit testul pozitv dupa 8 zile de intarziere a ciclului... urmatoarea zi dupa ce si-a facut testu....a avut o scurgere usoara maronie....e vre-o problema?sau?va rog as imi scrieti!!!!!! multumesc!

te rog sa imi spui si mie daca verisoarei tale i-a venit cm intr-un final eu nu imi facusem nici un test asteptam a 10 zii ai am astepta pana a venit doh.gif :doh
sunamith
[quote name='floryv' date='Aug 2 2007, 04:25 PM' post='59979']
te rog sa imi spui si mie daca verisoarei tale i-a venit cm intr-un final eu nu imi facusem nici un test asteptam a 10 zii ai am astepta pana a venit doh.gif :doh
[/quot


eu sper sa nu ii vina CM!..Ca ea vrea BB!..astazi deabea ia venit scurgera maronie....sa vad..sper pana maine sa fie ok!..am sa iti scriu cand aflu si eu!:)
mith26
Nu prea sunt bune scurgerile maronii. In sarcina mai apar scurgeri, dar roz, nu maro. Eu cand am pierdut prima sarcina, o pata maro am avut, n-a curs mult, toate simptomele disparusera, nici voma, nici de urinat n-am mai urinat ca in timpul sarcinii si toate astea au disparut pe loc. A doua zi am mers la dr meu si mi-a spus ca... e mort si trebuie chiuretaj. Orice scurgere ar fi, fuga la doctor! Uneori se mai poate face ceva. Aveti grija de voi si daca intentionati sa ramaneti insarcinate, protejati-va cat de cat. Nu ridicati nimic ce depaseste 2 kg, nu va enervati, nu stati cu mainile in apa rece... si mai sunt, hainele, pantalonii prea stramti, statul in picioare prea mult etc. Eu am usoare intepaturi, n-am mai avut la niciun ciclu. Se intampla ceva ciudat, mai astept... oricum, ce altceva as putea face? Pana in 8 mai e. Daca "as fi" intr-un film, pe un DVD, cu siguranta as da inainte pana la ziua cu nr.8... ohhh, nici n-as mai sta sa gandesc biggrin.gif Cm sa vina anul viitor prin mai, nu acum biggrin.gif Multa sanatate va doresc si sa aveti grija de voi( ca sa nu suferiti nici voi si nici bebele)!!! Va pup!
mith26
Stie cineva cum apare ciclul peste sarcina si in ce cantitate? E posibil, daca la celelalte sarcini ciclul n-a venit peste sarcina, sa vina acum? Adica, este vreo regula? Daca la celelalte vine peste, sa vina in continuare? Sau la unele sarcini sa vina peste, la altele nu.... sunt cam stresata din cauza asta. Mi-a venit ieri, azi curge f.putin, niciodata n-am avut asa, plus ca starile de voma continua. Poate imi raspunde cineva. Multumesc mult!!!
piciulina14i
Multa bafta iti doresc....si eu sunt in aceeasi situatie ca tine numai ca noi incercam de 1 an de zile.....
Va rog mult sa imi dati si mie un sfat sau sa ma incurajati sau nu.....pt ca asa cum am spus mai sus....incercam de 1 an de zile sa avem si noi un bebe....dar mereu dezamagiti.....Am CM regulat la 28 dezile...niciodata nu vine nici mai devreme si nici mai tarziu....sex la greu in perioada fertila.....nici un simptom nimic ca as fi...decat ca trebuie sa imi vina, si...... crybaby.gif asa e...imi vine la timp.....cu mari dureri de burta care nu imi trec cu nici un fel de medicament..... Sper si luna asta...pt ca la vreo 4 zile dupa perioada fertila...au inceput sa ma doara ingrozitor de tare sanii...(ma dor si cand merg) sa dorm tot timpul, sa ma simt balonata si sa am dureri de cap....Dar cu toate astea...am zis sa nu mai ma si vad deja cu burtica pt ca iar o sa fiu dezamagita....Nu am facut nici un test inca tot din acelasi motiv....am asteptat sa vad daca imi intarzie sau nu.....si....in loc sa imi iantarzie...mi-a venit mai devreme cu 2 zile....cantitativ mult mai mult.....de culoare mai deschisa....aproape rozaliu....ma tine de 5 zile in loc de 3 ca de obicei....starile ce le-am avut toata luna inca le am....numai ca s-a adaugat si greata (cu varsaturi) si ametelile abia acum...dupa ce "mi-a venit". Raspundeti-mi va rog daca imi fac sperante ca sunt gravida.gif si ca am confundat sangerarea ca s-a implantat pe uter cu CM sau iar plang si disper ca mai trece o luna fara bb.gif Ca sa intelegeti mai bine ultimul CM a fost pe 8 Iunie...trebuia sa imi vina pe 5 Iulie....dar mi-a venit pe 3 Iulie si am si acum....Sunt sau nu??? gravida.gif vreauBB.gif jucaus.gif bb.gif
laguna.blue
QUOTE(piciulina14i @ Aug 7 2007, 03:10 PM) *
Ca sa intelegeti mai bine ultimul CM a fost pe 8 Iunie...trebuia sa imi vina pe 5 Iulie....dar mi-a venit pe 3 Iulie si am si acum....Sunt sau nu??? gravida.gif vreauBB.gif jucaus.gif bb.gif


Ai CM de o luna si ceva in continuu?ohmy.gif:O:O sad.gif doh.gif
piciulina14i
QUOTE(laguna.blue @ Aug 7 2007, 05:48 PM) *
Ai CM de o luna si ceva in continuu?ohmy.gif:O:O sad.gif doh.gif





Nu doamne fereste.....va ziceam ca in loc de 28 de zile....de data asta mi-a venit la 26.....si ca in loc sa ma tina 3 zile ca de obicei ma tine de pe 3 Iulie si inca o sa mai dureze...ca nu sunt semne ca s-ar opri.....
piciulina14i
QUOTE(piciulina14i @ Aug 7 2007, 06:23 PM) *
Nu doamne fereste.....va ziceam ca in loc de 28 de zile....de data asta mi-a venit la 26 de zile.....si ca in loc sa ma tina 3 zile ca de obicei ma tine de pe 3 August si inca o sa mai dureze...ca nu sunt semne ca s-ar opri.....scuze ca am gresit dar credeam ca intelegeti voi...se pare ca nu...Alta data o sa fiu mai atenta sa nu mai gresesc. Deci 8 iulie+ 28 zile=5 August dar mi-a venit pe 3 August , azi suntem in data de 7 August si inca nu sunt semne ca s-ar opri....lucru ce mi se pare anormal pt ca eu nu am avut niciodata dereglari sau nu m-a tinut mai mult de 3 zile.....plus toate acele simptome din cursul lunii....care au inceput sa apara imediat dupa perioada fertila.....
mith26
Asa a fost si la mine. Simptomele le-am avut de cand a fost perioada fertila si CM a venit exact in 6 august, cand trebuia sa vina. Luna trecuta mi-a venit in 11, acum in 6. Nici n-a intarziat, nici n-a venit mai devreme. Regulat il am si eu, dar durerile, sanii tensionati etc. de atunci, din perioada fertila. Nu stiu care e explicatia, si eu speram sa gasesc aici una. Si acum am greturi dimineata, putin si in timpul zilei, dar dimineata f. tare. N-a fost sa fie luna asta... poate urmatoarea smile.gif. Speranta moare ultima. Vine bebele si la noi... candva, hai sa nu disperam:D... Pa, pa...
piciulina14i
Tu zici ca ti-a venit la timp....mie mi-a venit mai devreme.....nu stiu ce sa zic...sau ce sa cred....O sa ma duc maine la doctor ...sper sa fie de bine....Poate totusi e luna asta....chiar daca mi-a venit eu inca sper la cat de disperata sunt....Nu e corect sa ramana insarcinate persoane care se protejeaza si care nu isi doresc copil...iar noi care ne dorim atat de mult...nici nu ne protejam...sa tot speram ca poate - poate luna asta....Nu poate fi atat de nedreapta viata....As mai zice ca daca as fi facut inainte vreun avort sa stiu si sa cred ca poate asta e cauza pt care nu pot ramane acum...dar nu am ramas insarcinata niciodata....si asta e un gand care ma omoara....ca nu mereu m-am protejat...de multe ori am riscat si totusi nu s-a intamplat....Sa fiu oare infertila crybaby.gif cred ca as muri la gandul ca nu voi putea avea niciodata copilul meu pe care sa il simt 9 luni in burtica.....sau sa fie un embrion implantant format din alte ovule si alti spermatozoizi decat din corpul nostru....
floryv
QUOTE(piciulina14i @ Aug 8 2007, 08:58 AM) *
Tu zici ca ti-a venit la timp....mie mi-a venit mai devreme.....nu stiu ce sa zic...sau ce sa cred....O sa ma duc maine la doctor ...sper sa fie de bine....Poate totusi e luna asta....chiar daca mi-a venit eu inca sper la cat de disperata sunt....Nu e corect sa ramana insarcinate persoane care se protejeaza si care nu isi doresc copil...iar noi care ne dorim atat de mult...nici nu ne protejam...sa tot speram ca poate - poate luna asta....Nu poate fi atat de nedreapta viata....As mai zice ca daca as fi facut inainte vreun avort sa stiu si sa cred ca poate asta e cauza pt care nu pot ramane acum...dar nu am ramas insarcinata niciodata....si asta e un gand care ma omoara....ca nu mereu m-am protejat...de multe ori am riscat si totusi nu s-a intamplat....Sa fiu oare infertila crybaby.gif cred ca as muri la gandul ca nu voi putea avea niciodata copilul meu pe care sa il simt 9 luni in burtica.....sau sa fie un embrion implantant format din alte ovule si alti spermatozoizi decat din corpul nostru....

iubita nu mai dispera ca ma faci si pe mine sa plang,si eu sunt la fel dar ce sa facem asta este viata dca stiam ca se ramane asa de greu nu ma mai indopam cu pastile 6 ani de zile,noi incercam din mai dar pana acum nimic sad.gif
luna trecuta credeam ca am dat lovitura,imi intarziase 7 zile si nici gand sa vina plus ca aveam toate simtomele ,dar a venit bata-l norocu si dupa ce a trecut am zis sa-mi fac un test ca poate cine stie o fi cu cm peste dar nu a iesit nimi,senzati de voma aveam in continuare plus ca am si vomat dar nimic,lucru care nu mi s-a intamplat niciodata,nici eu nu stiu ce sa mai cred
piciulina14i
Ce se intampla nu mai ziceti nici una nimic? Haideti sa va spun noutati: am fost la doctor...si-a dat cu parerea ca ar fi sarcina....m-a bagat la ecograf.....si mi-a zis ca nu se vede nimic...ca e prea devreme....dar ca in partea stanga de jos a uterului ar fi un chist mic....am vb cu nasa mea de cununie care are un jucaus.gif ...si m-a intrebat ce fel de eco mi-a facut...povestindu-i ce am patit si despre chist....mi-a zis ca ala nu e chist ci sarcina....mentionez ca ea e asistenta la ginecologie....deci??? O sa schimb doctorul si o sa ma duc zilele astea la un alt control....
piciulina14i
Buna din nou...vad ca nu mai vreti sa vb cu mine....nu mai raspundeti nici una....am fost la doctor...altul bineinteles.....acel chist e ce a mai ramas dintr-o sarcina in urma unui avort spontan.....Deci??? Infertila nu sunt...de ramas.... am ramas....erau 5 saptamani....uterul e inca marit, corpul galben e inca prezent....hormonul HCG ar trebui sa fie inca de am in continuare starile sarcinii...dar totusi cica nu se stie daca mai sunt sau nu...pt ca testul e negativ...mi l-au facut ei acolo....daca e negativ...inseamna ca nu mai sunt dar daca in continuare sunt straile sarcinii...inseamna ca inca e prezent...voi intelegeti ceva...pt ca eu una nu...si v-am scris exact ce mi s-a spus....Sunt in ceata deocamdata....Se lamureste totul maine la o eco transvaginala....
mumu74
QUOTE(piciulina14i @ Aug 13 2007, 10:13 AM) *
Buna din nou...vad ca nu mai vreti sa vb cu mine....nu mai raspundeti nici una....am fost la doctor...altul bineinteles.....acel chist e ce a mai ramas dintr-o sarcina in urma unui avort spontan.....Deci??? Infertila nu sunt...de ramas.... am ramas....erau 5 saptamani....uterul e inca marit, corpul galben e inca prezent....hormonul HCG ar trebui sa fie inca de am in continuare starile sarcinii...dar totusi cica nu se stie daca mai sunt sau nu...pt ca testul e negativ...mi l-au facut ei acolo....daca e negativ...inseamna ca nu mai sunt dar daca in continuare sunt straile sarcinii...inseamna ca inca e prezent...voi intelegeti ceva...pt ca eu una nu...si v-am scris exact ce mi s-a spus....Sunt in ceata deocamdata....Se lamureste totul maine la o eco transvaginala....

Sigur ca vrem sa vorbim cu tine! Insa chiar nu stiu ce sa-ti spun... sunt si eu in ceata! E incurcata rau explicatia doctorului. Si nu ti-a facut transvaginala la consult? De ce maine?
palas_atena
QUOTE(piciulina14i @ Aug 10 2007, 06:22 PM) *
Ce se intampla nu mai ziceti nici una nimic? Haideti sa va spun noutati: am fost la doctor...si-a dat cu parerea ca ar fi sarcina....m-a bagat la ecograf.....si mi-a zis ca nu se vede nimic...ca e prea devreme....dar ca in partea stanga de jos a uterului ar fi un chist mic....am vb cu nasa mea de cununie care are un jucaus.gif ...si m-a intrebat ce fel de eco mi-a facut...povestindu-i ce am patit si despre chist....mi-a zis ca ala nu e chist ci sarcina....mentionez ca ea e asistenta la ginecologie....deci??? O sa schimb doctorul si o sa ma duc zilele astea la un alt control....


Buna fetelor!Sunt noua si astept de ceva vreme sa va zic povestioara mea 1_3ani.gif .Sunteti minunate si va spun ca va citesc de vreo 2 luni.Sa va dea Cel de Sus un bebe sanatos la toate! Si eu am crezut ca am bebe;dupa 6 luni de pauza de anticonceptionale, cu cm pe 3 iulie(ciclu regulat de 28 zile, cu sau fara pastile-e la ceas), m-am gandit sa iau din nou si am luat anticoncep. o saptamana si nu am mai luat ca mi s-a facut f rau..am avut cateva zile de sangerari si mi-am revenit. Bine'nteles dupa multe contacte sexuale neprotejate, si cateva teste pozitive, nici prin cap nu mi-a trecut ca o sa imi vina cm dupa 9 zile de intarziere doh.gif ...uite ca mi-a venit pe 9 august si astept sa incep testele de ovulatie...am avut toate simptomele, dar degeaba...imi doresc bebe mult de tot bb.gif .M-am si programat la dr...Sunt dezamagita. Citisem undeva ca dureaza cam 3 cicluri pana reusesti, nu e musai din prima gravida.gif .Credeti ca este important pentru un cuplu sanatos sa facem sex atunci in a14a zi? Multumesc.Va pup
xsmom
Piciulina poate testul de singe trebuie repetat.
Palas_atena perioada ovulatiei difera si la cicluri regulate,nu numai in functie de lungimea ciclului.In momentul cind ai un test de ovulatie pozitiv este bine sa aveti contact in maxim 24 de ore,in functie de gradul de sensibilitate al testului.Daca ai intrerupt anticonceptionalele inainte de terminarea unei folii poti avea singerari intre cicluri.
Va doresc sa va impliniti dorinta de a avea un bebic cit mai curind!
piciulina14i
QUOTE(mumu74 @ Aug 13 2007, 10:21 AM) *
Sigur ca vrem sa vorbim cu tine! Insa chiar nu stiu ce sa-ti spun... sunt si eu in ceata! E incurcata rau explicatia doctorului. Si nu ti-a facut transvaginala la consult? De ce maine?


Pt ca era duminica seara si m-am dus la Universitar la Urgenta.....nu avea acolo cine sa imi faca.....
palas_atena
QUOTE(palas_atena @ Aug 13 2007, 01:23 PM) *
Buna fetelor!Sunt noua si astept de ceva vreme sa va zic povestioara mea 1_3ani.gif .Sunteti minunate si va spun ca va citesc de vreo 2 luni.Sa va dea Cel de Sus un bebe sanatos la toate! Si eu am crezut ca am bebe;dupa 6 luni de pauza de anticonceptionale, cu cm pe 3 iulie(ciclu regulat de 28 zile, cu sau fara pastile-e la ceas), m-am gandit sa iau din nou si am luat anticoncep. o saptamana si nu am mai luat ca mi s-a facut f rau..am avut cateva zile de sangerari si mi-am revenit. Bine'nteles dupa multe contacte sexuale neprotejate, si cateva teste pozitive, nici prin cap nu mi-a trecut ca o sa imi vina cm dupa 9 zile de intarziere doh.gif ...uite ca mi-a venit pe 9 august si astept sa incep testele de ovulatie...am avut toate simptomele, dar degeaba...imi doresc bebe mult de tot bb.gif .M-am si programat la dr...Sunt dezamagita. Citisem undeva ca dureaza cam 3 cicluri pana reusesti, nu e musai din prima gravida.gif .Credeti ca este important pentru un cuplu sanatos sa facem sex atunci in a14a zi? Multumesc.Va pup

Multumesc de raspuns si de urare. Pe testul de ovulatie zice ca din ziua a 11 a trebuie urmarita ovulatia....
Am sa incerc sa urmaresc, dar voi profita de zilele cele mai importante. Azi mi-am facut un test de ovulatie si nu era nimic pe el..
Dana81
QUOTE(bebel @ Mar 26 2007, 04:16 PM) *
Revin cu vesti. Nu am mai avut rabdare si va anunt ca am fost la doctor. Si sunt fericita. Am un bebe de 5 saptamani. Si este o sarcina normala. Multumesc pentru incurajari. Acum urmeaza inca 7,5 luni de multa atentie si odihna. smile.gif

felicitariiiiiiiiiiiiii...!!!!!! am citit asteptarea ta!!!! multa sanatate
Dana81
QUOTE(aly82 @ Mar 30 2007, 05:52 PM) *
uau!!!!!!!!!!!!!!!!!!
am facut azi dim testul si....si......si..... 2 II !!!!!!!!!!
cu toate ca a doua a iesit mai slaba, a iesit. URA!!!!!
nici nu stiti cat ma bucur!!!!!!!!!!!!!!
sincer, nici macar nu-mi gasesc cuvintele!!
in sfarsit am si eu un bb mic si drag in burtica, asteptat de atata lume!!
tinem legatura. va pup fetelor!

felicitari!!!! m-ai tinut un pic mai mult pe jar decat bebel dar a meritat! imi era frica de o dezamagire dar ...URA O NOUA MAMICA! sanatate si un bebe sanatos si tie!
shanty
salutare
eu tocmai sunt pe punctul de a trece de la observator si cititor tacut la participant activ. nu prea ma pricep la postari, asa ca sper sa nimeresc la topicul care trebuie si sa ma primiti si pe mine in randul vostru, pentru ca am mare nevoie de sustinere morala..... sad.gif
am 26 ani si am decis impreuna cu sotul meu ca ar fi timpul sa lucram si noi pt un bebe, pe care noi, si toata familia, il dorim cu tot sufletul, dar se vede ca el mai intarzie un pic....
am scris mai mult pentru energia superba care se creaza cand vezi ca mai multe persoane te sprijina si sunt alaturi de tine, pt ca simptomele pe care le am in ultimul timp nu stiu daca sunt reale sau inchipuite, ca mi-e frica sa ma gandesc. mai am de asteptat un pic, pana pe 19, sa vad daca am sau nu imaginatie bogata, si tare m-ar ajuta sa fie cineva alaturi de mine in ruga mea........
cp_ciprian
QUOTE(shanty @ Oct 11 2007, 11:50 AM) *
salutare
eu tocmai sunt pe punctul de a trece de la observator si cititor tacut la participant activ. nu prea ma pricep la postari, asa ca sper sa nimeresc la topicul care trebuie si sa ma primiti si pe mine in randul vostru, pentru ca am mare nevoie de sustinere morala..... sad.gif
am 26 ani si am decis impreuna cu sotul meu ca ar fi timpul sa lucram si noi pt un bebe, pe care noi, si toata familia, il dorim cu tot sufletul, dar se vede ca el mai intarzie un pic....
am scris mai mult pentru energia superba care se creaza cand vezi ca mai multe persoane te sprijina si sunt alaturi de tine, pt ca simptomele pe care le am in ultimul timp nu stiu daca sunt reale sau inchipuite, ca mi-e frica sa ma gandesc. mai am de asteptat un pic, pana pe 19, sa vad daca am sau nu imaginatie bogata, si tare m-ar ajuta sa fie cineva alaturi de mine in ruga mea........

si eu astept cu nerabdare sa vad daca e sau nu e gravida.gif , mai am de asteptat inca o saptamana si apoi fac un test de sarcina. Asa am facut la primul bebe in urma cu 2 ani si ceva . Imi doresc tare mult inca un copil. Eu implinesc luna viitoare 31 ani. tzuc.gif barza2.gif
shanty
multa bafta si sa ne auzim cu vesti bune gravida.gif la sfarsitul lunii!!!! pana atunci iti tin pumnii. daca am bebic, fac cinste cand veniti prin constanta bere.gif
cori80
BUNA! si eu astept sf lunii sa vad daca e BB .am 27 de ani si de o luna incercam asta e a doua dar ca si luna trecuta am simptome deci ... nu mai cred ca sunt astept pana la sf lunii si sper ca e bb.gif va pup si va urez sa vina barza2.gif
paula c
buna seara fetelor... revin pe acest forum dupa o pauza considerabila. apropo de "posibil sarcina", sper sa nu va plictisesc sau sa nu devin prea banala dar as vrea sa aflu si parerea voastra: am avut ultimul ciclu pe 11 septembrie si am facut amor intre 25 si 28 septembrie, o data pe seara (nu mai mult ca strica tongue.gif ), iar acum (azi) pe 12 oct inca nu am semne de ciclu. problema e ca nici la testele clearblue nu a iesit nimic. tin sa precizez ca sunt obsedata sa raman insarcinata mad.gif si nu imi iasa
p.s. in 7 iunie am facut un chiuretaj in urma unei sarcini oprite in evolutie la 5 saptamani (ajunsa la 7). am facut analize de sange si papa nicolau in italia si totul e ok... intrebarea e : cat de greu imi va fi sa raman din nou insarcinata? trebuie sa ma las de tigari acum inainte? ajuta mai mult? plus ca de o luna iau acid folic zilnic... ce altceva pot sa mai fac pt a grabi rezultatul???? va multumesc pt orice raspuns wink.gif
mumu74
QUOTE(paula c @ Oct 12 2007, 11:48 PM) *
buna seara fetelor... revin pe acest forum dupa o pauza considerabila. apropo de "posibil sarcina", sper sa nu va plictisesc sau sa nu devin prea banala dar as vrea sa aflu si parerea voastra: am avut ultimul ciclu pe 11 septembrie si am facut amor intre 25 si 28 septembrie, o data pe seara (nu mai mult ca strica tongue.gif ), iar acum (azi) pe 12 oct inca nu am semne de ciclu. problema e ca nici la testele clearblue nu a iesit nimic. tin sa precizez ca sunt obsedata sa raman insarcinata mad.gif si nu imi iasa
p.s. in 7 iunie am facut un chiuretaj in urma unei sarcini oprite in evolutie la 5 saptamani (ajunsa la 7). am facut analize de sange si papa nicolau in italia si totul e ok... intrebarea e : cat de greu imi va fi sa raman din nou insarcinata? trebuie sa ma las de tigari acum inainte? ajuta mai mult? plus ca de o luna iau acid folic zilnic... ce altceva pot sa mai fac pt a grabi rezultatul???? va multumesc pt orice raspuns wink.gif

Buna Paula! Nu am sfaturi "stiintifice"... doar pot sa-ti spun sa te calmezi, sa te relaxezi si sa te bucuri putin de partenerul tau fara a te mai gandi la BB!
Perioada pare a fi cea potrivita.
E bine sa te lasi de fumat, in special ca iti doresti atat de mult acest BB incat va fi mai usor acum, cand ai un scop!
Eu iti tin pumnii! Sper sa fie cum doresti tu! Si chiar te rog - lasa stresul deoparte, macar pentru putin timp! hug.gif
deea3184
Buna ,Paula!Tot ce pot sa-ti spun este:sa lasi stresul deoparte(iti spun eu care timp de un an si ceva am incercat sa raman insarcinata ,dupa ce in luna martie a acestui an am avut un avort spontan,dar am reusit sa raman insarcinata cand am renuntat la a ma mai gandi ,cand nu am mai calculat data perioadei fertile,temp bazala etc)!
[/left]Este foarte bine ca ai inceput sa iei acid folic,eu am luat cu un an inaite de a ramane insarcinata!N-ar fi rau sa te lasi de fumat pt ca nu cred ca iar face bine lui bebe si mai ales daca o sa-l alaptezi dupa ce il nasti! [left]
Bafta multa si sa dea Domnul sa vina bebe cat mai curand:si petrce cat mai mult alaturi de sotul tau,nu numai in perioada fertila!Sper sa auzim vestile bune in curand barza2.gif ! hug.gif
paula c
multumesc mult de tot pt sfaturi... aveti dreptate. o sa incerc sa nu ma mai stresez. cand vine, ...vine! o sa va tin la curent. weekend placut tuturor
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.