Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Biberoane Toxice
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Copii intre 1 si 3 ani
manu1981
Francezii au interzis definitiv comercializarea biberoanelor cu Bisfenol-A (BPA). In luna martie, Senatul a votat in unanimitate eliminarea acestui compus chimic din plasticul folosit la fabricarea biberoanelor, iar marti propunerea a fost adoptata de Adunarea Nationala, camera inferioara a Parlamentului francez. Dezbaterile au durat doi ani, iar lupta argumentelor a fost dura, insa deputatii s-au raliat in cele din urma la propunerea senatorilor si au votat pentru oprirea comercializarii biberoanelor cu BPA, transmite Doctissimo.fr.

Recent, un studiu realizat de Agentia Franceza de Securitate Sanitara a Alimentelor (AFSSA) a tras un semnal de alarma cu privire la pericolele la care sunt expusi copiii. Agentia a propus chiar etichetarea recipientelor alimentare care contin BPA. Produs chimic ce intra componenta canutelor, tacamurilor, castroanelor, veselei pentru microunde, paharelor de plastic de unica folosinta, biberoanelor… Bisfenolul A poate influenta compozitia alimentelor ce sunt depozitate in aceste recipiente, mai ales atunci cand sunt incalzite.

Oamenii de stiinta avertizeaza ca substanta chimica poate intarzia dezvoltarea cerebrala, poate provoca disfunctii hormonale si poate fi responsabila de tulburari de pubertate. Iar cei mai expusi la aceste riscuri sunt copiii, chiar si cand este vorba despre doze foarte mici de BPA. Din aprilie 2009, Paris si Besancon au interzis utilizarea unor asemenea biberoane in cresele din aceste doua orase.

Dezbaterile pe aceasta tema dureaza de cativa ani in societatea americana, iar in 2008 a inceput un adevarat scandal in media americana. In iunie 2009, Connecticut a fost primul stat american care a interzis prin lege utilizarea Bisfenolului A in recipientele alimentare. A urmat Minnesota, Wisconsin, Chicago si Washington, in ultimul caz anuntul fiind facut in martie 2010. Canada a fost, insa, prima tara care a interzis BPA, inca din 2008.

Dezbateri similare se desfasoara in aproape toate statele Uniunii Europene, iar Danemarca a fost prima tara europeana care a interzis utilizarea bisfenolului A (BPA) in realizarea recipientelor alimentare pentru copii. In mai 2009, parlamentul danez a adoptat o rezolutie care sa interzica utilizarea substantei in biberoane, rezolutie ce a intrat in vigoare in martie 2010. In Belgia, luna trecuta a fost propus un proiect de lege care se afla in Parlament si vizeaza interzicerea folosirii BPA in recipientele alimentare din plastic.


Sursa: http://smartwoman.hotnews.ro/scandalul-bib...lor-cu-bpa.html
roxanne
Chiar n-am stiut de chestia asta, deja noi am schimbat de multe ori biberoanele, dar nu m-am uitat niciodata la compozitia chimica a plasticului din care e facut... blink.gif Multumim, Manu! floare2.gif tzuc.gif
manu1981
QUOTE(roxanne @ May 12 2010, 07:23 PM) *
Chiar n-am stiut de chestia asta, deja noi am schimbat de multe ori biberoanele, dar nu m-am uitat niciodata la compozitia chimica a plasticului din care e facut... blink.gif Multumim, Manu! floare2.gif tzuc.gif

Cu multa placere trandafir.gif . Nici eu nu am stiut pana acum. De acum trebuie sa fiu si eu atenta la ce scrie pe ele, atat la tetine cat si la sticle.
anku
am aflat ca subst din plastic ar fi unul din motivele ptr care tot mai multe femei nu pot avea copii....cu referire si la activitatea inceata spermatozoizilor barbatului sad.gif
si ca la viitoarea generatie situatia nu sta deloc roz din acest pct de vedere...
cat a fost mic Dari am folosit biberoane din sticla tocmai din acest motiv...dar ramane tetina...
acum am vazut ca si cei de la Nuk fac biberoane care nu ar avea in compozitie BPA
cred ca produsele din China sunt ieftine si pline de BPA::biggrin.gife aia si miroase plasticul asa aiurea....
mihaela_2011
Si noi am aflat anul trecut prin octombrie de acesta substanta toxica folosita la producerea biberoanelor.
Aici de cand am nascut am gasit biberoane fara BPA si alte accesorii pentru bebelusi (suzete, tetine, lingurite).
In Marea Britanie spre exemplu firma Philips Avent a inceput producerea biberoanelor fara BPA inca din iunie 2010. Anunt pe care l-am citit chiar pe situl producatorului.
Lusha&Zbenguica
eu stiu ca am citit in ianuarie 2009 la Philips ca sunt printre putinii care produceau inca de pe atunci biberoane, tetine si suzete fara BPA
Alexandrina
Noi suntem norocosi (daca pot spune) la capitolul asta. Fetele mele nu au baut niciodata din biberon. Pana la 1 an le-am alaptat si pe urma au baut direct din cana..
Eu imi fac griji pentru sticlele de plastic (pet-urile) in care se comercializeaza apa plata, pentru ca din cate am inteles si alea sunt cu semnul intrebarii..
Si oare nu o fi aceelasi lucru si cu castronelele de plastic sau licguritele de plastic?
Nimic nu mai e sanatos in jurul noastru din pacate.. sad.gif
anku
QUOTE(Alexandrina @ Feb 14 2011, 08:35 AM) *
Noi suntem norocosi (daca pot spune) la capitolul asta. Fetele mele nu au baut niciodata din biberon. Pana la 1 an le-am alaptat si pe urma au baut direct din cana..
Eu imi fac griji pentru sticlele de plastic (pet-urile) in care se comercializeaza apa plata, pentru ca din cate am inteles si alea sunt cu semnul intrebarii..
Si oare nu o fi aceelasi lucru si cu castronelele de plastic sau licguritele de plastic?
Nimic nu mai e sanatos in jurul noastru din pacate.. sad.gif

stiu ca ptr tot ce este plastic se folosesc subst ...mai putin ok. sad.gif ..de unde si mirosul oribil de plastic....
ce ma intriga era ca subst astea se folosesc si la copii si culmea nesimtirii in biberoane...
jucariile de plastic sau rontait ale copiilor...sunt tot asa dintr-un plastic dc nu au nu stiu ce stampila... wife.gif
ca si cutii ok ptr mancare la serviciu,deplsare sau camping sunt cele de la tupperware-au articole si ptr bebelsui dar sunt foarte scumpe-am luat si noi o canuta si cateva cutii...nu miros deloc intr-adevar...alta viata...
in rest...p masa de bucatarie nici fata de masa de bucatarie nu pun ptr ac pute iar sotul mi-a zis clar ca nu vrea sa manance de p plastic...asa ca .... doh.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.