Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Cum Putem Scapa De Suzeta?
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Copii intre 1 si 3 ani
Pagini: 1, 2, 3
Ralucuzza
Puiul meu nu poate sa renunte la suzeta. tongue.gif Are 1an si 2luni si nu se poate desparti de ea cand trebuie sa adoarma.In restul zilei nu are nevoie de ea.Dar mi-e teama ca nu se va desparti de ea si i se vor deforma dintii.Nu cunosc nicio metoda care sa dea rezultate bune.Poate ma ajutati voi! smile.gif
Danica
Ralucuzza pana la aparitia dentitiei definitive nu e problema. nu ii va deforma nimic.
De ce nu incerci sa il linistesti pe pui prin alte modalitati. Banuiesc ca ii dai suzeta cand incepe sa planga. Incearca sa te joci cu el inainte de culcare. Sa ii atragi altfel atentia. Cu timpul va renunta singur la suzeta, vei vedea. Nici nu te impacienta. Totul e sa ai multa rabdare. Alti copii inca mai tin suzeta si spre 3-4 anisori. Rabdare si tutun:) stii vorba
Lara
Ralucuzzza, incearca sa nu ii mai dai suzeta atunci cand plange. Cum a zis si danica distragei atentia altfel. Prin joaca povestioare etc. O sa vezi ca usor usor o va lasa singurel. Cand plange el are o problema, incearca sa iti spuna ce vrea. Aproape sigur nu e vorba de suzeta ci de cu totul altceva. Trebuie sa iti dai seama.
Bafta multa:)
Ralucuzza
Multumesc pentru sfaturi si am sa incerc sa nu i-o mai dau,dar problema este ca intr-o seara am incercat aceasta metoda si timp de o ora baietelul meu nu s-a mai oprit din povestit si din joaca.In momentul in care i-am dat-o a si adormit.Cu siguranta suzeta il linisteste.Dupa ce adoarme o scot eu sau chiar el si-o scoate din gurita si nu o mai cere.O vrea doar pana adoarme.Voi incerca totusi cu mai multa rabdare sa ii distrag atentia.Multumesc inca o data Lara si Danica pt. sfaturi.
Danica
Cu placere ralucuzza. Sa ne zici daca ai reusit si cum ai procedat:)
mihaculipici
fetita mea, acum de 6 ani, avea patru suzete, cate una pentru fiecare colt al patului. dupa ce adormea asa i le punea, in fiecare colt. daca se trezea, doar intindea manuta si/si lua o suzeta. cum am dezvatat-o? mai intai i-am luat cate o suzeta. cand am ajuns la una singura, am inceput sa-i tai din ea cate cativa mm pana cand abia o mai putea tine cu varfurile dintilor. in final, a renuntat singura. cel de-al doile pui al meu, tot o fetita, papa suzeta numai la somn si am de gand sa procedez la fel, insa nu inainte de un an si jumatate-doi, ca si la cealalta. cat despre dinti, fetita cea mare ii are perfecti, dar pana pe la 3 ani nu a stiut ce-s alea dulciuri si sucuri din comert.
teodora
buna!Baietelul meu are 2 ani si patru luni,si acum are suzeta,are dantura perfecta(ne spalam pe dinti de doua ori pe zi,cu placere),eu nu imi fac inca griji.Mergem odata pe saptamana la o grupa unde sunt copii cu varste intre 2 si 3 ani,majoritatea au suzete.
geta_gratii
fetita mea are 4luni si 2 saptamani si ma cam musca de san cand ii dau sa suga.Si cand ii dau ceai cu biberonul trage de el si il musca .e posibil sai creasca dintisorii de acum?
Denisa
QUOTE(geta_gratii @ Oct 25 2006, 10:35 PM) *
fetita mea are 4luni si 2 saptamani si ma cam musca de san cand ii dau sa suga.Si cand ii dau ceai cu biberonul trage de el si il musca .e posibil sai creasca dintisorii de acum?


da gratii e posibil. am mai auzit cazuri in care dau dintisorii si mai devreme
simina
Copii mei s-au despartit de suzeta singuri,fara nici o insistenta.Andrei pana la 2 ani a folosit-o iar Mihai pana la 1an si 7 luni.De spus ca ei nu dorm fara biberonul cu apa la cap.In mom in care au cautat suzeta si nu au mai gasit-o in pat s-au multumit cu apa.Acum incerc sa raresc si bautul apei in timpul noptii.Sper sa reusesc cat mai repede.
teodora
buna!da,este posibil ca dintisorii sa inceapa sa creasca,se poate sa fie in faza cand incep sa strapunga gingia.Asta mi-a raspuns la aceiasi intrebare o moasa,saptamana trecuta.Si mai dureaza putin pana vor aparea.
Ralucuzza
Multumesc tuturor pentru raspunsuri.M-am mai linistit acum si am sa va anunt cand puiutul va scapa definitiv de suzeta. biggrin.gif
amalia 35
draga geta_gratii, si fetita mea a inceput sa se chinuie cu gingiutele de la 4 luni,dar primul dinte i-a aparut la 9 luni.Are 1 an si 2 luni si are doar 4 dintisori.
damielenusa
QUOTE(Ralucuzza @ Oct 20 2006, 11:34 AM) *
Multumesc pentru sfaturi si am sa incerc sa nu i-o mai dau,dar problema este ca intr-o seara am incercat aceasta metoda si timp de o ora baietelul meu nu s-a mai oprit din povestit si din joaca.In momentul in care i-am dat-o a si adormit.Cu siguranta suzeta il linisteste.Dupa ce adoarme o scot eu sau chiar el si-o scoate din gurita si nu o mai cere.O vrea doar pana adoarme.Voi incerca totusi cu mai multa rabdare sa ii distrag atentia.Multumesc inca o data Lara si Danica pt. sfaturi.


pai daca o tine asa putin..nu vad de ce iti faci atatea probleme....
simina
Mihai nu a mai folosit suzeta de 2 luni.Cand am vazut ca nu o mai vrea permanent, am aruncat-o si....gata.Acum cateva zile am vrut sa verificam daca i-er mai trebui si s-a uitat asa urat la noi.A aruncat-o cat colo. Deci nu-ti fa probleme.Daca se tot rareste folosirea,la un moment dat nu o mai cauta.
Anca74
Eu cred ca si Suzi are ea rolul ei, chiar si atunci cand sunt mai mari copii. Ii mai linisteste cand au probleme cu dintisorii, cand ii doare burtica. Nu vad nici o nenorocire in faptul ca un pui mai rasarit de 1 an o mai vrea pe suzi seara la culcare. Ca doar nu o vor folosi la nesfarsit!
tio
noi am avut probleme cu suptul degetului,avea batatura la degetul mare de cat il sugea. pana cand am inceput sa i-l bandajez cu carpe,batiste pana se facea un guguloi mare si nu mai reusea sa-l bage in gura. a fost mai rau ca intarcatul,plangea noaptea, a facut si febra, era bolnav ce sa mai. intr-o luna am scapat. orice invat are si dezvat smile.gif
damielenusa
QUOTE(Anca74 @ Dec 5 2006, 10:35 AM) *
Eu cred ca si Suzi are ea rolul ei, chiar si atunci cand sunt mai mari copii. Ii mai linisteste cand au probleme cu dintisorii, cand ii doare burtica. Nu vad nici o nenorocire in faptul ca un pui mai rasarit de 1 an o mai vrea pe suzi seara la culcare. Ca doar nu o vor folosi la nesfarsit!

de acord cu tine...daca o folosim seara la"nani"..nu este o problema..la varsta mai mare de un an..
Ralucuzza
Surpriza! sad.gif De cand v-am scris prima data puiutului meu i-au iesit 4 maselute si toate in 3 zile.A fost mare durere si suferinta,dar mai ales febra. sad.gif Cu aceasta ocazie, puiutul meu s-a invatat sa foloseasca Suzi si ziua, nu numai seara la somn.Asa ca toata munca noastra s-a cam dus.Dar nu disperam smile.gif Pupici pentru pitici si mamici! wink.gif
damielenusa
QUOTE(Ralucuzza @ Dec 7 2006, 03:02 PM) *
Surpriza! sad.gif De cand v-am scris prima data puiutului meu i-au iesit 4 maselute si toate in 3 zile.A fost mare durere si suferinta,dar mai ales febra. sad.gif Cu aceasta ocazie, puiutul meu s-a invatat sa foloseasca Suzi si ziua, nu numai seara la somn.Asa ca toata munca noastra s-a cam dus.Dar nu disperam smile.gif Pupici pentru pitici si mamici! wink.gif

Felicitari pt dintisori! lasa ca are timp sa se dezvete..eu zic, ca nu este un capat de tara..orice invat are si dezvat! smile.gif
Beatrice
Noi am scapat de ea pe la 4 luni. Efectiv nu i-am mai dat-o... Am uitat azi, am uitat maine si s-a dezobisnuit. Bine ca nici nu stia prea tare care-i scopul ei ca mereu o arunca din gura.. Si cu toate ca am avut multe suzete! Dar mai bine a fost asa!
rut
buna,baietelul meu la 13 luni a renuntat singur caci il dureau maselutele si nu a mai vrut-o in seara aceea asa ca am profitat si am ascuns-o....cea mai buna medota e sa tai suzeta dar sa nu te lasi daca plange dupa alta,daca ii dai alta s-a terminat....eu am stat cu o fetita si din intamplare s-a rupt suzeta si apoi nua mai vrut-o...bineinteles fiecare copil e unic si nu toti renunta la fel...dar cred ca vei avea succes asa...incearca
Beatrice
Rut, Bravooo... L-ai pacalit bine!
Anca74
Cu cat sunt mai mici cu cat se dezvata mai repede si mai usor. Cand sunt mari sunt mai atasati de lucruri, constientizeza mai mult. Si nu e valabil numai pentru suzi!
Beatrice
Da, Anca, e foarte adevarat ce spui!
cristinamocica
QUOTE(geta_gratii @ Oct 25 2006, 09:35 PM) *
fetita mea are 4luni si 2 saptamani si ma cam musca de san cand ii dau sa suga.Si cand ii dau ceai cu biberonul trage de el si il musca .e posibil sai creasca dintisorii de acum?

E posibil. Fata mea a avut primul dintisor la 5 luni. M-am descurcat foarte bine cu Calgel. Este foarte eficient.
luciyanna
Buna mamicilor, eu sunt noua pe acest forum si sper sa ma primiti si pe mine , eu a o fetita de 8 luni , Yanna Sophia o cheama si avem suzeta si imi este frica , ca nu o voi mai putea scoate mai incolo, oare e devreme sa o chinuiesc sa o scot? Va pupicesc si merci de raspunsuri anticipat! hug.gif
Anca74
QUOTE(luciyanna @ Jan 15 2007, 10:13 PM) *
Buna mamicilor, eu sunt noua pe acest forum si sper sa ma primiti si pe mine , eu a o fetita de 8 luni , Yanna Sophia o cheama si avem suzeta si imi este frica , ca nu o voi mai putea scoate mai incolo, oare e devreme sa o chinuiesc sa o scot? Va pupicesc si merci de raspunsuri anticipat! hug.gif

Salutare si bine ai venit! Fii serioasa! Cati copii cu suzi se duc la gradi ? Se va dezobisnui ea! Poti sa incerci de acum si daca tine e OK! Daca nu, mai las-o. Eu cred ca suzi le face totusi bine in perioada durerilor cauzate de aparitia dintilor si a maselelor. Ii mai linisteste si pe ei!
simina
QUOTE(luciyanna @ Jan 15 2007, 10:13 PM) *
Buna mamicilor, eu sunt noua pe acest forum si sper sa ma primiti si pe mine , eu a o fetita de 8 luni , Yanna Sophia o cheama si avem suzeta si imi este frica , ca nu o voi mai putea scoate mai incolo, oare e devreme sa o chinuiesc sa o scot? Va pupicesc si merci de raspunsuri anticipat! hug.gif


Eu,tot frecventez gradinita si nu am vazut nici un copil (sunt cam 200) care sa aiba suzeta...
Nu-ti fa probleme,mai ales la 8 luni...peste 2 ani,da,dar acum e mult prea devreme.Decat,sa suga degetul,cum se intampla destul de des!!!,mai bine suzeta,ca se poate ascunde,si nu o mai cauta.
Beatrice
Mai fetelor, vreau sa va zic ca aici copii au 3 ani si ii vezi cu suzeta in gura si mamele ii plimba in curat. Si sunt cat casa copii! Moama nu as vrea sa fiu in locul lor!
Anca74
QUOTE(Beatrice @ Jan 16 2007, 11:57 AM) *
Mai fetelor, vreau sa va zic ca aici copii au 3 ani si ii vezi cu suzeta in gura si mamele ii plimba in curat. Si sunt cat casa copii! Moama nu as vrea sa fiu in locul lor!

Ii mai plimba in carut la 3 ani? Pai mai stau? Mi se pare cam mult! Ar trebui deja sa fuga, sa alerge, sa sara. Nu sa stea in carucior!
simina
Copii trebuie sa lasati sa evolueze...din pacate,am vazut si eu astfel de exemplare,care nu-si lasau copii liberi,pentru ca trebuia sa aiba grija de ei.Dupa care se plang de manifestari si ii diagnosticheaza cu nu stiu ce sindroame...
Copii stiu singuri cand trebuie sa faca un lucru si cand nu,nu-s chiar asa de grei de cap...
Anca74
Din dorinta de ai proteja ..? De a avea grija de ei ..? Sau din comoditate?
Copilul cerceteaza in permanenta lumea inconjuratoare, de ce sa le limitam aceasta cercetare? E suficient ca sunt o gramada de limite pentru securitatea lor.
Mi se pare cam mult sa-l tin in carucior la 3 ani!
Beatrice
Aici astia tin copilul la 3 ani si cu suzeta in carut. Si sunt cat casa de mari.. Eu nu sunt de acord cu carutul la 3 ani. Maxim pana la 2 ani. Apoi trebuie mai putin!
VALERIA OANA
Pai daca la trei ani sta in carut cu suzeta in gura, oare pe la 25 - 30 de ani, o sa il lase "la femei"?
Beatrice
Probabil, mai stii! liwlol.gif
kim
QUOTE(VALERIA OANA @ Jan 31 2007, 01:05 PM) *
Pai daca la trei ani sta in carut cu suzeta in gura, oare pe la 25 - 30 de ani, o sa il lase "la femei"?


Mişto īntrebare!
Hai, cu căruţul zici că mai merge la 3 ani, īl mai dor picioarele, e mofturos şi distanţa de parcurs e prea lungă pentru picioruşele lui... carut.gif Dar suzeta? Păi o arunc cīt colo! I-o dau s-o-nghită! biberon.gif
Beatrice
QUOTE(kim @ Feb 1 2007, 06:45 PM) *
Dar suzeta? Păi o arunc cīt colo! I-o dau s-o-nghită! biberon.gif



Esti tareeee, m-ai facut sa rad.. liwlol.gif Aici la unii copii reuseste varianta de a lua suzeta si de a o da jertfa la un copac cu suzete.. E tare faza ca cei mici cred faza... liwlol.gif
kim
Eiiiiiii... O papă căţelu! Sau pisica, mă rog. Eu cīnd zic nu, e nu, gata!
Beatrice
Pai e bine daca reusesti sa faci asta. Insa la copii nu prea merge ca sunt duri si au personalitatea lor si trebuie sa stie singuri cand sa-i dea drumul sau nu... Noi i-am scos-o de la 4 luni. Efectiv nu i-am mai dat-o. Insa am si uitat! Si de-atunci nici ca nu a mai auzit de rostul ei!
Anca74
Cand si cum se sarbatoreste ziua jertfei? Ati fost tari! liwlol.gif
VALERIA OANA
Pai ziua o duce de bunavoie la copacul jertfei, dar seara, cand trebuie sa se culce si este nervos si incepe sa bazaie.....
kim
QUOTE(VALERIA OANA @ Feb 2 2007, 01:06 PM) *
Pai ziua o duce de bunavoie la copacul jertfei, dar seara, cand trebuie sa se culce si este nervos si incepe sa bazaie.....


...o să vrea să-i aduci copacul acasă, nu? liwlol.gif
teodora
Baietelul meu a renuntat singur la suzeta acum 2sapt,are 2ani si 7 luni,fara sa planga.Ultima suzeta a roso de noua ,era in spital,i-am spus ca o sa-i cumpar alta cand iesim,si astfel am scapat de ea.Asa o sa procedez si la fetita de 10 luni,desi ea cred ca o sa renunte mult mai repede.Mai bine cu suzeta ,decat cu degete deformate.
kim
Cum adică "degete deformate"? sad.gif
Sīnt foarte multe păreri pro şi contra d-rei Suzy. Eu sīnt pentru. Ţine loc de dop la gură (cīnd plīnge şi nu vrea nimic altceva), fără ea nu adoarme... biberon.gif
Am citit undeva pe un site că cei care folosesc suzeta timp īndelungat vor ajunge mai tīrziu dependenţi de ceea ce bagă īn gură(gurmanzi, alcoolici, fumători...). bere.gif Sper să n-aibă dreptate cel care a scris asta, pentru că ai mei băieţi au flirtat cu Suzy timp īndelungat. blush.gif
Nici chestia cu malformaţia dinţilor nu se prea justifică, fiindcă există suzete ortodontice, altfel de ce le-ar fi numit aşa? Dacă nu ar face bine copilului, ar fi scoase de pe piaţă, nu?
Voi ce ziceţi? ohmy.gif
Beatrice
Kim esti foarte faina cand dai mesaje.. Dop la gura, nu? liwlol.gif Asa este! laugh.gif
simina
QUOTE(kim @ Feb 2 2007, 08:16 PM) *
Cum adică "degete deformate"? sad.gif


Da,eu am un nepotel,care a supt degetul pana...s-a deformat si a facut si o superciuperca,din care curgea si sange,dar degetul nu-l scotea din gura...plangea si sugea la el.Prin urmare,eu mi-am invatat copii cu suzeta. George,inca nu s-a invatat bine cu ea,dar se va invata.
Mai exista si povestea cu rosul unghiilor,care nu prea se mai poate elimina...mai buna suzeta ca se spala,pe cand degetele stau tot timpul in gura,fie curate , fie murdare.
Beatrice
I-a uitati voi cum se scapa de suzeta:

kim
Super-brad de Crăciun!!!
N-am crezut că există aşa ceva...
cristinamocica
QUOTE(kim @ Feb 3 2007, 10:49 AM) *
Super-brad de Crăciun!!!
N-am crezut că există aşa ceva...

Chiar ca e tare pomul..........
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.