Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Cel Mai Neobisnuit Copac - Jabuticaba
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Diverse > Din internet adunate
marimaria
Cel mai neobisnuit copac din lume


Se numeste Jabuticaba, sau aborele de struguri, si se gaseste numai in jungla amazoniana din Brazilia. Ceea ce il face de-a dreptul neobisnuit este modul in care fructele sale apar direct pe trunchiul copacului si nu pe ramuri, asa cum se intampla in cazul tuturor celorlalti pomi fructiferi. Fructele, jaboticabas, sunt comestibile si pot fi consumate crude, fara a necesita o preparare prealabila.

Spre deosebire de alti pomi, fructele sale pot fi culese si mancate direct de pe trunchi. Pentru a supravietui, Jabuticaba a evoluat prin a-si face mai accesibile roadele pentru acele animale care nu se pot catara. Astfel, ele pot ajunte la fructe, le pot manca si pot diseminta semintele departe de pomul-sursa.








ruxy
Ce interesant Maria...multumesc tzuc.gif
ruxy
Oare ce gust au? rolleyes.gif ...cred ca exotic anima1.gif
simina_ana
Natura ne uimeste mereu......
danutza75
Chiar ca ne uimeste natura, intr-adevar neobisnuit si interesant ...
raisa
superb arata...sunt atatea lucruri care ne incanta sufletu si ne fac sa zambesc
mia22_ro
CE GUSTOS!!!!!
OARE O SA GUST ASA CEVA VREODATA?
Alondra
Chiar neobisnuit...huh.gif ..mi-ar placea sa probez fructele astea sa vad ce gust au...yami.gif doh.gif
andaro
Arata superb? nu prea cred...pe mine ma inspaimanta doar gandul ca ar putea fi o anomalie a speciei sau ceva de genu'...

Dar nici de gustul fructelor nu sunt curioasa.... wacko.gif
USA
Super interesant Maria......yo as gusta aceste fructe...why not?......daca ele cresc pe trunchi asta nu inseamna ca este anomalie......asa este acest pom....si daca fructele sunt comestibile..da, as incerca...
natsandrea
chiar zilele astea am vazut si eu poze cu acest copac si mi se pare incredibil trandafir.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.