Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Ce Le-ati Dat Copiilor De Mincare Azi
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Diverse > Bucatarie - idei de la mamici la mamici
Pagini: 1, 2
Sara1
M-am gindit a ar fii util pentru mamicile care ramin in pana de idei sa aiba un loc unde sa se inspire pentru mincarica care se poate da la copii! Si daca e nevoie, putem posta si retete!

Duminica: ciorbita de vacuta, cartofi prajiti cu snitel de pui

Luni:aceeasi ciorbita de vacuta cu legume si pilaf cu vegetale si pui, linga care am pus rosioare mici.

Pentru azi am in plan un ghiveci de legume cu pui, in care pun cel mai mult cartof, apoi morcov, ceapa verde, dovlecei si ciupercute
USA
Yos' genu inventiva pe moment....dar ieri, Babys pe seara a papat peste cu mamaliguta......azi ma gandesc sa fac un pilaf cu ciuperci....
Buna ideea mamy cu topicul! yes.gif
Mih@ela
QUOTE(USA @ Apr 27 2010, 07:57 PM) *
Yos' genu inventiva pe moment....dar ieri, Babys pe seara a papat peste cu mamaliguta......azi ma gandesc sa fac un pilaf cu ciuperci....
Buna ideea mamy cu topicul! yes.gif

mai sunt vreo 2 astfel de topicuri,in care s-a postaaat notworthy.gif dar cred ca nu mai sunt la moda rolleyes.gif
Sara ,pupici,mai dau si io cu ochiul! floare2.gif
Al meu pici va cina ciorba de pui,si "linchiureala" mad.gif de pizza
mir0108
la sclifosite de ale mele ,mereu sunt in pana de idei!pizza este printre preferate (am facut saptamana trecuta de 4 ori /la cina!)

azi ,ciorba de legume;cartof ,pastai , mazare si taitei de casa !
un piure cu carnita!
Sara1
QUOTE(Mih@ela @ Apr 27 2010, 11:03 AM) *
mai sunt vreo 2 astfel de topicuri,in care s-a postaaat notworthy.gif dar cred ca nu mai sunt la moda rolleyes.gif
Sara ,pupici,mai dau si io cu ochiul! floare2.gif
Al meu pici va cina ciorba de pui,si "linchiureala" mad.gif de pizza

Eu n-am vazut si oricum nu am timp sa scotocesc dupa topicuri! Dar, cum multe dintre noi le gatim special lor-m-am gindit ca nu strica. Linchiureala-adica urecheala? La noi se maninca cu strigate (adica eu strig ca ei sa nu plece de la masa si ca sa deschida gura) ! yes.gif
Mih@ela
QUOTE(Sara1 @ Apr 27 2010, 08:44 PM) *
Eu n-am vazut si oricum nu am timp sa scotocesc dupa topicuri! Dar, cum multe dintre noi le gatim special lor-m-am gindit ca nu strica. Linchiureala-adica urecheala? La noi se maninca cu strigate (adica eu strig ca ei sa nu plece de la masa si ca sa deschida gura) ! yes.gif

adica mananca o bucatica si inca una,si atata..mai deloc.
dyanp
apa, paie si bataie...merge? cristian e in greva foamei de cand cu scarlatina, deci...putina ciorba, ca la mine e lege, in fiecare zi se mananca ciorba, ca daca nu ma apuca damblalele, deci ciorba radauteana si pasta cu legume si carne de vita in seara asta.
cristina321711
fetele mele incep ziua cu laptic in biberon binenteles....pe la 10:30 gustare la gradi,Sara fructe (azi para),Alexandra in functie de zi lactate,fructe sau sandwich(azi mar)
la pranz Alexandra la gradi azi crema de spanac,fasole verde,praz ,telina,morcov,cartof,felul doi filet de pui fript si cartofi prajiti,desert para apoi lapte
Sara acasa a picat franta la pranz a vrut doar lapte,cand s-a trezit ciupercute,orez cu lapte
cristina321711
QUOTE(cristina321711 @ Apr 27 2010, 11:39 PM) *
fetele mele incep ziua cu laptic in biberon binenteles....pe la 10:30 gustare la gradi,Sara fructe (azi para),Alexandra in functie de zi lactate,fructe sau sandwich(azi mar)
la pranz Alexandra la gradi azi crema de spanac,fasole verde,praz ,telina,morcov,cartof,felul doi filet de pui fript si cartofi prajiti,desert para apoi lapte
Sara acasa a picat franta la pranz a vrut doar lapte,cand s-a trezit ciupercute,orez cu lapte


dupa amiaza in parc sandwich si alte prostioare pe care le cumpara buni pentru fete
seara ciorbita de pui , iaurt biscuiti si binenteles nelipsitul biberon de lapte asta amandoua..alex a mancat si un pic de cuiperci
Sara1
QUOTE(cristina321711 @ Apr 27 2010, 02:42 PM) *
dupa amiaza in parc sandwich si alte prostioare pe care le cumpara buni pentru fete
seara ciorbita de pui , iaurt biscuiti si binenteles nelipsitul biberon de lapte asta amandoua..alex a mancat si un pic de cuiperci

Cum faci tu ciupercile de le accepta? Asta lasind la o parte faptul ca mie imi plac ciupercile atit de mult, incit cind le fac, le-as minca eu pe toate, imi vine greu sa le impart! Lor le-am dat, dar li s-a parut ciudata consistenta si banuiesc ca gustul nu i-a impresionat destul de tare sa treaca peste cum se simte in gura. Sau poate e chestie de obisnuinta!
Pentru copiii cu constipatie-magnesiu, o capsula, desfacuta si pusa in suc, face minuni. Eu sufar cu cel mare de asta, desi maninca si el in fiecare zi la prinz un castronel cu ciorba, dar doar din dieta nu prea reusim.
cristina321711
QUOTE(Sara1 @ Apr 28 2010, 12:46 AM) *
Cum faci tu ciupercile de le accepta? Asta lasind la o parte faptul ca mie imi plac ciupercile atit de mult, incit cind le fac, le-as minca eu pe toate, imi vine greu sa le impart! Lor le-am dat, dar li s-a parut ciudata consistenta si banuiesc ca gustul nu i-a impresionat destul de tare sa treaca peste cum se simte in gura. Sau poate e chestie de obisnuinta!
Pentru copiii cu constipatie-magnesiu, o capsula, desfacuta si pusa in suc, face minuni. Eu sufar cu cel mare de asta, desi maninca si el in fiecare zi la prinz un castronel cu ciorba, dar doar din dieta nu prea reusim.


noi facem des ciuperci in toate felurile posibile ..sotului ii plac mult asa ca fetele de mici au mancat nu a fost o problema ....Alex cand fac ciupercile cu legume ca o mancarica zice ca e carnita doh.gif eu ii explic ca sunt ciupercute si ea nu si nu ca e carnita liwlol.gif
Alexandra a avut mult timp probleme cu constipatia ,acum multumesc lui Dumnezeu ca am scapat de ea
si noi mancam muuulta ciorbita yes.gif
ely_S
noi astazi am papat la 10 mar cu biscuite la 14 avem ciorbita de perisoare din piept de pui si seara iaurt cu fructe si cereale anima1.gif
USA
Si noi papam ciuperci destul de des......Babys le papa simplu prajite in unt cu putin usturoi...le zice "palarii"...ii mai pun in mancarea de cartofi...in ciulama(mai greut)...si le mai papa murate....
Noi la constipatie...resuim in mare sa o tinem sub control cu mancarea.....am introdus in fiecare dimineata iaurtul activia cu grau si peach.....ii place la nebunie si face foarte foarte bine....plus gatesc mai totul cu ulei de masline light....nu prea papa paste, in schimb ne luptam cu painea ca ii place rau.....iar banane primeste destul de rar..orez nu prea fac mai deloc...
Aseara Babys a papat ciulama de ciuperci cu snitel de pui si castraveti murati.... eating.gif eating.gif
Sara1
Noi am papat peste pane cu piinica! Si apoi lapte de cocos-mai nou le-am introdus lapte de cocos caci am citit despre el si se pare ca este aproape de laptele de mama ca si beneficii.
Am gatit ghiveciul cu de toate, dar nu a fost gata la timp, asa ca o sa le dau din el azi.
Ciupercile cica pot inlocui carnea cu succes, d.p.d.v. al elementleor nutritive, sunt si mai sanatoase decit carnea. Am pus si eu in ghiveci o cutie, ramine sa le mai fac si in alte feluri-ciulama- sa-i testez sa vad daca mi le accepta!
floricica81
In fiecare dimi lapte sau iaurt cu cereale, cateodata omleta cu dadavete=castravete, nu-i plac ouale fierte, (nu stiu cum sa-l fac sa le manance si asa ca-s mai sanatoase), apoi fructe si ciorba sau supa din care papa maxim 3 zile.
Vineri, sambata si dum ciorba de cocos
Vineri seara scrumbie la cuptor umpluta cu ceapa verde
sambata si dum piure cu lapte praf
Luni, marti, mie. ciorba de vita iar seara spanac, mamaliguta cu branza si smantana, piure de broccoli(obligat fortat) biggrin.gif
Azi si maine ciorba de rosii cu stevie si mult leustean de gradina, seara inca nu stiu...poate spaghetti cu piept de pui; ii plac ff mult sau un pilaf...
USA
Aseara Babys papat snitel pui cu mazare alaturi si putine piure...
dyanp
si noi tot snitele, cu cartofi si salata de brocoli.
Sara1
Noi dimineata papam cereale cu lapte si pinica cu brinza, alaturi de cacao cu lapte.
La prinz obligatoriu ciorbita-cu muuulte legume inauntru iar aseara am papat crenvusti (oragnici, fara aditivi) si pere.
La noi nu merg mincarurile amestecate.
Sara1
QUOTE(dyanp @ Apr 29 2010, 07:02 AM) *
si noi tot snitele, cu cartofi si salata de brocoli.

salata de brocoli??? si au mincat de buna voie? cum o faci?
floricica81
QUOTE(Sara1 @ Apr 29 2010, 05:12 PM) *
Noi dimineata papam cereale cu lapte si pinica cu brinza, alaturi de cacao cu lapte.
La prinz obligatoriu ciorbita-cu muuulte legume inauntru iar aseara am papat crenvusti (oragnici, fara aditivi) si pere.
La noi nu merg mincarurile amestecate.

Ce-am scris mai sus nu e amestecat, adica nu i-am dat toate acele feluri la aceeasi masa, ci cate un fel seara. oFloare.gif
De s-ar gasi si la noi astfel de cremvrusti ce bine ar fi... mie inca mi-e frica sa-i dau mezeluri...
floricica81
QUOTE(dyanp @ Apr 29 2010, 05:02 PM) *
si noi tot snitele, cu cartofi si salata de brocoli.

Chiar, cum o faci? ca piure nu-i place lui Radu!
USA
Diminetile din saptamana papa doar un iaurt activia cu peach si grau.....ca la 7.30 ii asteapta cu masa la Daily-care.

Peste wekeend.....
dimineata papa ori
- iaurt organic+cotage cheese+fruct si lapte cu cacao...
ori aperitiv
- sunculita presata, piept pui afumat, 3 felii rosii, o felie Feta(branzica), 3 masline, jumatate ceapa verde, juma feli branza topita pe painica tost si ceiut cu lamaie si miere multa.....mezelurile mai difera, depinde ce mai luam....
- yo evit tostul cu unt si cascaval.....dar ei ii place tare....so, mai primeste unoori.....dar numai daca are si jumatate de para langa....ori Nuttela pe paine...

Pe la 11 vreau putine cereale....cu ceva prajiturica facuta de mine mai mereu...ori tortule..ori inghetata....
De pranz(2/3 Pm) mai mereu ciorbica....cu suculet ceva/ceai
Pe la 5/6 vrea mai mereu un fruct...mar de obicei...ori chiar papica uneori in saptamana...
Pe la 7.30Pm.......ce gatesc de seara..peste wekeend mai mereu e ceva cu gretar de pui langa ceva.....ori ce mai incropesc yo...si lapte.....si cam asta e....
dyanp
QUOTE(Sara1 @ Apr 29 2010, 07:12 AM) *
salata de brocoli??? si au mincat de buna voie? cum o faci?



morcov ras, brocoli fasiute sau buchetele si cu iuart cu lamaie, simplu
de multe nu folosesc decat brocoli rupt in bucatele cu iaurt, gen snack....si cu morcovi la fel, si ei pur si simplu iau iaurtul sau smantana pe morcov sau brocoli si asa mananca...dar nu-mi iese mereu figura...
Sara1
QUOTE(USA @ Apr 29 2010, 07:21 AM) *
Diminetile din saptamana papa doar un iaurt activia cu peach si grau.....ca la 7.30 ii asteapta cu masa la Daily-care.

Peste wekeend.....
dimineata papa ori
- iaurt organic+cotage cheese+fruct si lapte cu cacao...
ori aperitiv
- sunculita presata, piept pui afumat, 3 felii rosii, o felie Feta(branzica), 3 masline, jumatate ceapa verde, juma feli branza topita pe painica tost si ceiut cu lamaie si miere multa.....mezelurile mai difera, depinde ce mai luam....
- yo evit tostul cu unt si cascaval.....dar ei ii place tare....so, mai primeste unoori.....dar numai daca are si jumatate de para langa....ori Nuttela pe paine...

Pe la 11 vreau putine cereale....cu ceva prajiturica facuta de mine mai mereu...ori tortule..ori inghetata....
De pranz(2/3 Pm) mai mereu ciorbica....cu suculet ceva/ceai
Pe la 5/6 vrea mai mereu un fruct...mar de obicei...ori chiar papica uneori in saptamana...
Pe la 7.30Pm.......ce gatesc de seara..peste wekeend mai mereu e ceva cu gretar de pui langa ceva.....ori ce mai incropesc yo...si lapte.....si cam asta e....

Maninca foarte bine si asortat Babys! eusa_clap.gif love1.gif
Sara1
QUOTE(floricica81 @ Apr 29 2010, 06:46 AM) *
In fiecare dimi lapte sau iaurt cu cereale, cateodata omleta cu dadavete=castravete, nu-i plac ouale fierte, (nu stiu cum sa-l fac sa le manance si asa ca-s mai sanatoase), apoi fructe si ciorba sau supa din care papa maxim 3 zile.
Vineri, sambata si dum ciorba de cocos
Vineri seara scrumbie la cuptor umpluta cu ceapa verde
sambata si dum piure cu lapte praf
Luni, marti, mie. ciorba de vita iar seara spanac, mamaliguta cu branza si smantana, piure de broccoli(obligat fortat) biggrin.gif
Azi si maine ciorba de rosii cu stevie si mult leustean de gradina, seara inca nu stiu...poate spaghetti cu piept de pui; ii plac ff mult sau un pilaf...

Alt puiut care maninca bine!! Sa speram ca il tine, ca si ai mei erau mincai mari pina pe la 2 ani jumate si dupa...mi-au mincat rabdarile!Multumim de idei! Iar ciorbita banuiesc ca e de cocosh si nu de nuca de cocos! liwlol.gif
Sara1
QUOTE(dyanp @ Apr 29 2010, 07:39 AM) *
morcov ras, brocoli fasiute sau buchetele si cu iuart cu lamaie, simplu
de multe nu folosesc decat brocoli rupt in bucatele cu iaurt, gen snack....si cu morcovi la fel, si ei pur si simplu iau iaurtul sau smantana pe morcov sau brocoli si asa mananca...dar nu-mi iese mereu figura...

iaurt alb, acru? al meu ala mare, mai maninca bete de telina cu sos ranch, sau morcovei mici simpli. o sa incerc si eu salata ta,deci brocoliul e crud?
cristina321711
in seara asta au mancat peste si cartofi prajiti si doar Alexandra a vrutun pic de salata , desert capsuni
Sara la pranz ciorba de perisoare si un iaurt ,Alexandra la pranz la gradi un piure (cu acelgas, fasole verde,telina,prazcartof si morcov) si piftelute cu mazare ,desert pepene galben
gustare la gradi Sara para si Alexandra iaurt
inainte ce culcare nelipsitul biberon cu lapte
ruxy
QUOTE(Sara1 @ Apr 29 2010, 06:48 PM) *
iaurt alb, acru? al meu ala mare, mai maninca bete de telina cu sos ranch, sau morcovei mici simpli. o sa incerc si eu salata ta,deci brocoliul e crud?

Pentru o digestie lejera...brocolli nu se papa crud...se fierbe pe foc mic sau la aburi ...se adauga in apa care clocoteste si se da in clocot 5 min, apoi se stinge focul si se mai lasa acoperit 5 min...e mai bine mai ales pentru copii...
ruxy
Fetelor, nu dati copiilor mezeluri, pana tarziu, dupa 7 ani...e cel mai bine...nu sunt deloc sanatoase, nici pentru noi adultii dar pentru copii...nici branza topita nu e o alegere buna, chiar deloc, hai cascavalul treaca-mearga...indreptati-va spre produsele de casa, cat mai naturale...muuulti pupici tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif
Sara1
QUOTE(ruxy @ Apr 29 2010, 01:02 PM) *
Fetelor, nu dati copiilor mezeluri, pana tarziu, dupa 7 ani...e cel mai bine...nu sunt deloc sanatoase, nici pentru noi adultii dar pentru copii...nici branza topita nu e o alegere buna, chiar deloc, hai cascavalul treaca-mearga...indreptati-va spre produsele de casa, cat mai naturale...muuulti pupici tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif

Offf, Ruxi, in principiu stiu si eu ca mai bine nu, dar ma gindeam ca fiind organici cremvustii, luati de la cel mai scump magazin de la noi, scrie pe ei ca sunt facuti numai cu produse naturale si fara nici un fel de aditivi (banuiesc ca E-uri) am zis ca hai, ca le place gustul la nebunie! Stii si tu cum e aici cultura hot-dog-ului! Si pentru mine e o seara in care scap mai repede cu gatitul si hranitul! Ce zici? notworthy.gif
ruxy
QUOTE(Sara1 @ Apr 30 2010, 12:04 AM) *
Offf, Ruxi, in principiu stiu si eu ca mai bine nu, dar ma gindeam ca fiind organici cremvustii, luati de la cel mai scump magazin de la noi, scrie pe ei ca sunt facuti numai cu produse naturale si fara nici un fel de aditivi (banuiesc ca E-uri) am zis ca hai, ca le place gustul la nebunie! Stii si tu cum e aici cultura hot-dog-ului! Si pentru mine e o seara in care scap mai repede cu gatitul si hranitul! Ce zici? notworthy.gif

Stii Sara...si copiilor mei le plac muuult...al meu cred ca numai hot dog ar manca...si daca ar fi dupa el, KFc si Mc la greu...dar ar vrea el...la noi sunca cred ca o data la doua luni, sau nici asa, hot dog, o data pe an...si cam asa...la KFC mai scapa asa o data la doua, trei sambete...ceva de gen...nici nu stiu daca sa mai cred sau nu ce spun ei dupa ce am vazut un filmulet in care toate erau "BIO"...si aiurea...astea sunt mai rele..offf...in ce lume traim...nici nu stiu ce sa te sfatuiesc Sara draga mea...nici in cascaval nu prea ma incred, dar fac un efort ca tare le place...asta nu-mi lipseste, ouale de tara, branza de la piata, nu de magazin, dulciurile facute de mine si doar cioco la asta mai scapa saptamanal...cu masura, fara sucuri acidulate din comert....numai apa bem si lapte de ferma...stiu ca nu e nimic la supermagazin natural , inainte le luam iaurturi cu bombonele cu cereale...dar de multa vreme am renuntat , fac iaurt in casa...a fost o vreme cand cumparam budinci, si pe ele, le-am taiat de pe lista...
ruxy
Prajelile le evit, o data pe saptamana sau mai rar snitele, in rest, totul gratar, sau la cuptor...
ruxy
Mancam numai pui si peste...atat...restul ocazional, dar copiilor nu le place nici porcul nici vita....
ruxy
Dimineata la noi se mananca musli, cereale cu lapte, sau oua fierte, cascaval, branza, sau ochiuri sau omlete...( asta mai rar), miere cu unt, gem, cafea cu lapte sau cacao cu lapte, o prajitura facuta in casa si cam atat...

la pranz,( uneori pranzul se ia la sase dupa masa , depinde de ora de intrare la scoala) o friptura cu salata, peste, sau macare gatita si fructe la pachet ...cu ciorba sau supa maxim de doua ori pe saptamana...fac adolescentii scandal rolleyes.gif

dupa masa o gustare o praji de casa sau mamaliga cu branza si smantana, spaghete cu branza...iar seara tarziu nu prea se mananca la noi, fructe, cereale, lapte, un sandwich cu cascaval sau gem....iaurt...cam asa...
Sara1
QUOTE(ruxy @ Apr 29 2010, 02:17 PM) *
Mancam numai pui si peste...atat...restul ocazional, dar copiilor nu le place nici porcul nici vita....

Si noi cam tot asa! Eu mai nou am facut o pasiune pentru fripturile de vita-la noi carnea de vita este foarte moale. Si atunci ii mai dau si lui Tom citeva imbucaturi, ca-i place si lui. David nu pune gura. Odata pe saptamina peste si in rest pui. Puiul insa, il maninca snitele-deci prajit! Pestele, dat prin faina si prajit si el! Daca le fac chiftelute-tot prajite! Am incercat si varianta la cuptor si ramin cu ele in farfurie! Chin ce mai! Si asa, le dau in gura la amindoi! Imi ia o ora jumate masa de seara! SI marea mea victorie e ca de regula le dau ciorbita zilnic si fructe! Nu incerc sa ma scuz, mai degraba ma biciuiesc ca nu am timp sa le fac pe toate ca la carte! Insa, le cumpar totul organic-aici la noi sunt atit de pline de hormoni si de ingrediente mutate genetic. In acelasi timp, nu pot sa cred ca organicele sunt doar pe eticheta-e atit de greu sa capeti statutul de producatori organic, si au controale peste controale-nu e de gluma! Vreau sa cred asta, pina la proba contrarie! Daca ma intrebi pe mine, eu n-as avea mai degraba incredere in produsele tarnilor din piata, mai ales in RO, unde tarnul punea var in smintina ca s-o inmulteasca! Daca iei de la cineva pe care cunosti, asta e o alta treaba! Pupici multi cu mult drag, iubita Ruxi! wub.gif
ruxy
QUOTE(Sara1 @ Apr 30 2010, 12:26 AM) *
Si noi cam tot asa! Eu mai nou am facut o pasiune pentru fripturile de vita-la noi carnea de vita este foarte moale. Si atunci ii mai dau si lui Tom citeva imbucaturi, ca-i place si lui. David nu pune gura. Odata pe saptamina peste si in rest pui. Puiul insa, il maninca snitele-deci prajit! Pestele, dat prin faina si prajit si el! Daca le fac chiftelute-tot prajite! Am incercat si varianta la cuptor si ramin cu ele in farfurie! Chin ce mai! Si asa, le dau in gura la amindoi! Imi ia o ora jumate masa de seara! SI marea mea victorie e ca de regula le dau ciorbita zilnic si fructe! Nu incerc sa ma scuz, mai degraba ma biciuiesc ca nu am timp sa le fac pe toate ca la carte! Insa, le cumpar totul organic-aici la noi sunt atit de pline de hormoni si de ingrediente mutate genetic. In acelasi timp, nu pot sa cred ca organicele sunt doar pe eticheta-e atit de greu sa capeti statutul de producatori organic, si au controale peste controale-nu e de gluma! Vreau sa cred asta, pina la proba contrarie! Daca ma intrebi pe mine, eu n-as avea mai degraba incredere in produsele tarnilor din piata, mai ales in RO, unde tarnul punea var in smintina ca s-o inmulteasca! Daca iei de la cineva pe care cunosti, asta e o alta treaba! Pupici multi cu mult drag, iubita Ruxi! wub.gif

Ai dreptate Sara...eu si cu branza din piata sunt patita...am uitat sa precizez ca iau de la cei pe care ii cunosc de ani buni si au firma...branza de vaci o iau de la taranci curate din Maramu...am totala incredere ca iau de ani de zile...sunt femei curate si credincioase...sa nu te gandesti ca as mai avea curaj sa iau la intamplare, dupa ce am patit ce am patit cu fata cand era micuta...pupici si tie Sara mea iubita, si stiu ca faci totul sa fie bine...ti-as spune Sara...sa faci asa cum iti dicteaza inima...rar e o mama care se inseala... wub.gif wub.gif wub.gif
ruxy
QUOTE(Sara1 @ Apr 30 2010, 12:26 AM) *
Si noi cam tot asa! Eu mai nou am facut o pasiune pentru fripturile de vita-la noi carnea de vita este foarte moale. Si atunci ii mai dau si lui Tom citeva imbucaturi, ca-i place si lui. David nu pune gura. Odata pe saptamina peste si in rest pui. Puiul insa, il maninca snitele-deci prajit! Pestele, dat prin faina si prajit si el! Daca le fac chiftelute-tot prajite! Am incercat si varianta la cuptor si ramin cu ele in farfurie! Chin ce mai! Si asa, le dau in gura la amindoi! Imi ia o ora jumate masa de seara! SI marea mea victorie e ca de regula le dau ciorbita zilnic si fructe! Nu incerc sa ma scuz, mai degraba ma biciuiesc ca nu am timp sa le fac pe toate ca la carte! Insa, le cumpar totul organic-aici la noi sunt atit de pline de hormoni si de ingrediente mutate genetic. In acelasi timp, nu pot sa cred ca organicele sunt doar pe eticheta-e atit de greu sa capeti statutul de producatori organic, si au controale peste controale-nu e de gluma! Vreau sa cred asta, pina la proba contrarie! Daca ma intrebi pe mine, eu n-as avea mai degraba incredere in produsele tarnilor din piata, mai ales in RO, unde tarnul punea var in smintina ca s-o inmulteasca! Daca iei de la cineva pe care cunosti, asta e o alta treaba! Pupici multi cu mult drag, iubita Ruxi! wub.gif

La noi vita nu e chiar asa moale...nici la restaurante nu se poate manca prea bine...eu am noroc ca ai mei nu sunt asa carnivori sa zic....si ma bucur ca le place pestele...dar la voi e altceva Sara...si daca e buna de ce nu?
Sara1
QUOTE(ruxy @ Apr 29 2010, 02:25 PM) *
Dimineata la noi se mananca musli, cereale cu lapte, sau oua fierte, cascaval, branza, sau ochiuri sau omlete...( asta mai rar), miere cu unt, gem, cafea cu lapte sau cacao cu lapte, o prajitura facuta in casa si cam atat...

la pranz,( uneori pranzul se ia la sase dupa masa , depinde de ora de intrare la scoala) o friptura cu salata, peste, sau macare gatita si fructe la pachet ...cu ciorba sau supa maxim de doua ori pe saptamana...fac adolescentii scandal rolleyes.gif

dupa masa o gustare o praji de casa sau mamaliga cu branza si smantana, spaghete cu branza...iar seara tarziu nu prea se mananca la noi, fructe, cereale, lapte, un sandwich cu cascaval sau gem....iaurt...cam asa...

Si la noi sunt la mare rang cerealele-se cheama Honey Nut Cheerios-sunt naturale-cu nuci si indulcite cu miere, doar ca utindu-ma azi la ingrediente, apare acolo ca un facut un component mutat genetic de porumb-am inlemnit. Abia am reusti sa-l scot pe Tom de pe cereale colorate, care sunt colorate cu chimicale, a inteles ca nu trebuie sa manince ceva ce-i coloreaza laptele, caci atunci clar e chimicala. Si acum astea cu porumbul lor....am luat-o razna de tot! Si asta pentru ca am vazut un film Food Inc. in care ideea de inceput este ca, copiii nostrii sunt mult mai bolnavi decit generatiile precedente-tona de alergii, autism, cancere-si cit de trist si adevarat. Si ideea era ca toata nebunia asta se datoareaza mincarii procesate, mutate genetic, chimicalelor din mincare si a celor pe care le folosim cu totii in gospodaria noastra!
Sa vezi ce am mai aruncat la chestii si mi-am luat totul biodegradabil-detergenti, vasele in care gatim-teflonul e otrava curata, si cite si mai cite! oFloare1.gif
ruxy
QUOTE(Sara1 @ Apr 30 2010, 12:36 AM) *
Si la noi sunt la mare rang cerealele-se cheama Honey Nut Cheerios-sunt naturale-cu nuci si indulcite cu miere, doar ca utindu-ma azi la ingrediente, apare acolo ca un facut un component mutat genetic de porumb-am inlemnit. Abia am reusti sa-l scot pe Tom de pe cereale colorate, care sunt colorate cu chimicale, a inteles ca nu trebuie sa manince ceva ce-i coloreaza laptele, caci atunci clar e chimicala. Si acum astea cu porumbul lor....am luat-o razna de tot! Si asta pentru ca am vazut un film Food Inc. in care ideea de inceput este ca, copiii nostrii sunt mult mai bolnavi decit generatiile precedente-tona de alergii, autism, cancere-si cit de trist si adevarat. Si ideea era ca toata nebunia asta se datoareaza mincarii procesate, mutate genetic, chimicalelor din mincare si a celor pe care le folosim cu totii in gospodaria noastra!
Sa vezi ce am mai aruncat la chestii si mi-am luat totul biodegradabil-detergenti, vasele in care gatim-teflonul e otrava curata, si cite si mai cite! oFloare1.gif

Da Sara, asa este stiu si este ingrozitor......eu am numai vase Zepter...si numai in ele gatesc de ani buni...si crede-ma sunt intacte asa de bine sunt lucrate...iar la teflon voi renunta definitiv...
ruxy
QUOTE(Sara1 @ Apr 30 2010, 12:36 AM) *
Si la noi sunt la mare rang cerealele-se cheama Honey Nut Cheerios-sunt naturale-cu nuci si indulcite cu miere, doar ca utindu-ma azi la ingrediente, apare acolo ca un facut un component mutat genetic de porumb-am inlemnit. Abia am reusti sa-l scot pe Tom de pe cereale colorate, care sunt colorate cu chimicale, a inteles ca nu trebuie sa manince ceva ce-i coloreaza laptele, caci atunci clar e chimicala. Si acum astea cu porumbul lor....am luat-o razna de tot! Si asta pentru ca am vazut un film Food Inc. in care ideea de inceput este ca, copiii nostrii sunt mult mai bolnavi decit generatiile precedente-tona de alergii, autism, cancere-si cit de trist si adevarat. Si ideea era ca toata nebunia asta se datoareaza mincarii procesate, mutate genetic, chimicalelor din mincare si a celor pe care le folosim cu totii in gospodaria noastra!
Sa vezi ce am mai aruncat la chestii si mi-am luat totul biodegradabil-detergenti, vasele in care gatim-teflonul e otrava curata, si cite si mai cite! oFloare1.gif

Cereale iau numai Nesquick si Chocapic, sincer nici nu stiu cat sunt de bune insa....astea clar nu le putem face noi in casa...le stiu si pe Honey le luam cand erau mai mici.....acum nu mai vor...e mai bine sa ne ferim macar de ce stim, caci nu putem chiar de toate....
meaw_ela
Si la mine ciorba e sfanta. plina de legume si carnitza fiarta pana cade de pe os. |Maja mananca f bine . Cuptorul e cel mai folosit dar eu de obicei orice bag acolo inainte il mai arunc si in tigaie ( fara ulei) doar ca sa sigilez sucul inauntru.. pe plita stopita cu nintzica lamaie .. sau soya... asa imi place. apoi la cuptor ... si garnitura orez, sau cartofi sau legume steamed apoi pe tigaie cu putzina lamaie si o lingura de maple sirop....un strop de soya.. yummmy... Pofta buna vine! partners.gif partners.gif partners.gif partners.gif Incerc pe cat se poate sa cupar organic.
Sara1
QUOTE(ruxy @ Apr 29 2010, 02:38 PM) *
Da Sara, asa este stiu si este ingrozitor......eu am numai vase Zepter...si numai in ele gatesc de ani buni...si crede-ma sunt intacte asa de bine sunt lucrate...iar la teflon voi renunta definitiv...

Zepter sunt stainless steel, nu? Cica asta daca e de calitate e foarte bun! Aici eu nu am vazut oale Zepter, dar cred ca se pot procura online. Si foarte bune iarasi sunt cele gen vasul roman pe care il ai tu-am si eu ceva asemanator, Le Creuset.
Mai am inca niste olite mici de teflon, noi noute, pe care nu ma indur sa le arunc, dar le folosesc doar pentru chestii pentru noi adultii-nu le dau la pui facut in ele. Ce bine era cind eram noi copii, si totul era curat din pamint, nu aveam atitea capcane de care sa ne ferim!
ruxy
QUOTE(meaw_ela @ Apr 30 2010, 12:43 AM) *
Si la mine ciorba e sfanta. plina de legume si carnitza fiarta pana cade de pe os. |Maja mananca f bine . Cuptorul e cel mai folosit dar eu de obicei orice bag acolo inainte il mai arunc si in tigaie ( fara ulei) doar ca sa sigilez sucul inauntru.. pe plita stopita cu nintzica lamaie .. sau soya... asa imi place. apoi la cuptor ... si garnitura orez, sau cartofi sau legume steamed apoi pe tigaie cu putzina lamaie si o lingura de maple sirop....un strop de soya.. yummmy... Pofta buna vine! partners.gif partners.gif partners.gif partners.gif Incerc pe cat se poate sa cupar organic.

Da, si la noi ciorbita si supa erau de baza cand erau micuti...acum mari abia de vor sa guste, cu rugaminti...adolescentii astia doh.gif smile.gif imi place ca si tu gatesti sanatos Ela si asta e minunat wub.gif
Sara1
QUOTE(meaw_ela @ Apr 29 2010, 02:43 PM) *
Si la mine ciorba e sfanta. plina de legume si carnitza fiarta pana cade de pe os. |Maja mananca f bine . Cuptorul e cel mai folosit dar eu de obicei orice bag acolo inainte il mai arunc si in tigaie ( fara ulei) doar ca sa sigilez sucul inauntru.. pe plita stopita cu nintzica lamaie .. sau soya... asa imi place. apoi la cuptor ... si garnitura orez, sau cartofi sau legume steamed apoi pe tigaie cu putzina lamaie si o lingura de maple sirop....un strop de soya.. yummmy... Pofta buna vine! partners.gif partners.gif partners.gif partners.gif Incerc pe cat se poate sa cupar organic.

Uite Ella, asta e o idee fff. buna, cu legmele cu putina lamiine si maple sirop- am sa incerc si eu si per sa mearga! partners.gif
ruxy
QUOTE(Sara1 @ Apr 30 2010, 12:44 AM) *
Zepter sunt stainless steel, nu? Cica asta daca e de calitate e foarte bun! Aici eu nu am vazut oale Zepter, dar cred ca se pot procura online. Si foarte bune iarasi sunt cele gen vasul roman pe care il ai tu-am si eu ceva asemanator, Le Creuset.
Mai am inca niste olite mici de teflon, noi noute, pe care nu ma indur sa le arunc, dar le folosesc doar pentru chestii pentru noi adultii-nu le dau la pui facut in ele. Ce bine era cind eram noi copii, si totul era curat din pamint, nu aveam atitea capcane de care sa ne ferim!

Le am cred ca de 10 ani si sunt foarte multumita....daca le poti procura nu ezita, sunt teribil de scumpe dar isi merita toti banii, am citi recnet un articol despre teflon, nu era primul de gen, dar m-am speriat Sara...unde-s tigaile de fonta in care gateau buncii nostrii? S-au schimbat multe si nu in bine....
meaw_ela
QUOTE(ruxy @ Apr 29 2010, 04:40 PM) *
Cereale iau numai Nesquick si Chocapic, sincer nici nu stiu cat sunt de bune insa....astea clar nu le putem face noi in casa...le stiu si pe Honey le luam cand erau mai mici.....acum nu mai vor...e mai bine sa ne ferim macar de ce stim, caci nu putem chiar de toate....

eu sunt de multa vreme cu cerealele in fiecare dimineatza. si lapte de soya...oatmeal crisp...facute de whole grain. Mie imi plac. Maja mananca oatmeal...fierbinte.. cu miere nuci si mar ras. partners.gif
Sara1
QUOTE(ruxy @ Apr 29 2010, 02:49 PM) *
Le am cred ca de 10 ani si sunt foarte multumita....daca le poti procura nu ezita, sunt teribil de scumpe dar isi merita toti banii, am citi recnet un articol despre teflon, nu era primul de gen, dar m-am speriat Sara...unde-s tigaile de fonta in care gateau buncii nostrii? S-au schimbat multe si nu in bine....

Uite ca m-am apucat sa citesc despre Zepter si astia zic sa nu le pui pe caldura excesiva ci sa folosesti focul la mic sau medium, nu tare. Asa sa fie?
ruxy
QUOTE(meaw_ela @ Apr 30 2010, 12:50 AM) *
eu sunt de multa vreme cu cerealele in fiecare dimineatza. si lapte de soya...oatmeal crisp...facute de whole grain. Mie imi plac. Maja mananca oatmeal...fierbinte.. cu miere nuci si mar ras. partners.gif

Stiu eu ca sti tu le dai ce e mai bun Ela partners.gif eu ma bucur ca nu mai pot manca carne si am ceva vreme...in vara fac un an...
ruxy
QUOTE(Sara1 @ Apr 30 2010, 12:52 AM) *
Uite ca m-am apucat sa citesc despre Zepter si astia zic sa nu le pui pe caldura excesiva ci sa folosesti focul la mic sau medium, nu tare. Asa sa fie?

Pai nici nu ai nevoie de focul tare, daca pui capacul Zepter....fierbe atat de repede, si ai si timer pe capac...daca vrei sa gatesti ca in oala obisnuita, atunci nu pui capacul...si poti gati si cu focul tare...
meaw_ela
QUOTE(Sara1 @ Apr 29 2010, 04:49 PM) *
Uite Ella, asta e o idee fff. buna, cu legmele cu putina lamiine si maple sirop- am sa incerc si eu si per sa mearga! partners.gif

si sa-i lasi sa vada cand gatesti daca e posibil.. pe mine Maja ma ajuta. o implic... o intreb daca sa pun si putzina lamaie de parca a fost ideea ei.. si apoi e normal ca vrea sa manance ce a facut EA. LOL...lEGUMELE sa fie steamed perfect... nu la microunde. si taiate bune ptr guritza lor...( eu ador snowpeas, red, orange ardei, ceapa si broccoli.)
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.