Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Torturile Lui Stefania
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bloguri. Pagini Personale > Bloguri > Blog stefi-dani
Pagini: 1, 2
stefi-dani
aici voi scrie si pun poze, despre torturile mele...............sper sa va placa oricum ar fi la gust sunt foarte bune
stefi-dani
tortul e pt fetita mea Lizzi,la botez



stefi-dani
tortul e facut cu 3 straturi de diplomat...........2 cu fructe si 1 cu diplomat. cu sirop de ciocolata+stafide cu rom
am insiropat cele 2 blaturi din innauntrul tortului
este invelit cu pasta de zahar la fel si florile
natsandrea
ce bine arata...esti foarte talentata notworthy.gif
ninina
fff fain e tortul...sunt sigura ca a fost super gustos..... trandafir.gif trandafir.gif
livya
e superb tortul...bravooooo;
Mih@ela
Adevarata opera!!! notworthy.gif trandafir.gif
Mikaell
E foarte frumos tortul...se vede ca esti foarte priceputa eusa_clap.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif multi pupicei dulci tzuc.gif hug.gif
izamami
QUOTE(stefi-dani @ Mar 23 2010, 05:52 PM) *
tortul e pt fetita mea Lizzi,la botez




SUPERB TORTUL yami.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif
CUM ZICE ADITU NOTA 20 trandafir.gif
stefi-dani
QUOTE(natsandrea @ Mar 23 2010, 07:18 PM) *
ce bine arata...esti foarte talentata notworthy.gif


MULTUMESC rolleyes.gif
QUOTE(ninina @ Mar 23 2010, 07:51 PM) *
fff fain e tortul...sunt sigura ca a fost super gustos..... trandafir.gif trandafir.gif

DAAAAAAAAAA NININA SUPER GUSTOS,AI SA VEZSI SI TU CAND O SA-L FACI

QUOTE(livya @ Mar 23 2010, 07:55 PM) *
e superb tortul...bravooooo;

MULTUMESC LIVYA
stefi-dani
QUOTE(Mih@ela @ Mar 23 2010, 08:05 PM) *
Adevarata opera!!! notworthy.gif trandafir.gif


notworthy.gif MULTUMESC
QUOTE(Mikaell @ Mar 24 2010, 02:10 AM) *
E foarte frumos tortul...se vede ca esti foarte priceputa eusa_clap.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif multi pupicei dulci tzuc.gif hug.gif

oFloare.gif MULTUMESC eating.gif

QUOTE(izamami @ Mar 24 2010, 02:31 AM) *
SUPERB TORTUL yami.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif
CUM ZICE ADITU NOTA 20 trandafir.gif

biggrin.gif tzuc.gif
stefi-dani
AM ZIS SA VA SCRIU RETETA POATE O FACE-TI ACUM DE SFANTUL PASTI
stefi-dani
DIPLOMAT

1L FRISCA(EU FOLOSESC HULALA)
7OUA MARI
IAR PT FIECARE OU CATE 2 LINGURI DE ZAHAR(14 LINGURI)........DACA SUNT MAI MICI OUALE MAI PUNE-TI 1 SI INCA 2 LINGURI DE ZAHAR
35 DE GRAME DE GELATINA=ADICA 3BUC. SI 1/2 PLIC DE LA DR O.
FRUCTE
AROME
SE INCEPE CU FRISCA,O BAT TARE SI O LASA DE-O PARTE.IAU GELATINA GRANULE SI O PUN LA INMUIAT IN APA CALDUTA SAU COMPOT ,LE AMESTEC PANA SE OMOGENIZEAZA.ASEZ CASTRONELUL IN ALTUL CU APA FIERBINTE SI LAS DE-O PARTE.
OUALE INTREGI,FARA COAJA biggrin.gif (O GLUMITA) SI ZAHARUL,LE BAT PE ABUR PANA SE FACE CA O SMANTANA MAI GROASA.CAND ESTE GATA,O IAU DE PE ABUR SI ADAUG GELATINA SI MAI BAT CU TELUL ,PT CA GELATINA SE LA SA LA FUND,FIIND GREA.
CALDUTA O ADAUG LA FRISCA SI AMESTEC USOR CU O LG.DE LEMN SE PUN FRUCTE SI AROME.
APOI SE TOARNA COMPOZITIA INTR-O CRATITA CU PERETI INNALTI SI SE LASA CATEVA ORE PANA SE INTARESTE,EU FAC SEARA SI O LAS TOATA SEARA LA FRIGIDER
DACA VRETI FARA BLAT PUTE-TI PUNE O FOLIE PE FUNDUL FORMEI,ATUNCI CAND INTOARCE-TI SA NU RAMANA LIPITA CREMA SAU PUNE-TI BLATUL SI PE MARGINI UNDE E CREMA, FOLIE.
stefi-dani
MIE IMI PLACE CU BLATUL INSIROPAT DAR NU FOARTE MULT
SI PUN 3 STRATURI DE BLAT SI 2 DE CREMA ,IN GENERAL...
IAR FAC DIPLOMATUL SI CU CIOCOLATA........PUN BLAT ,DIPLO.ALB..... BLAT, DIPLO. CU CIOCO,...BLAT SI DIPLO.ALB....SI INCHEI CU BLAT.
PRIMUL SI ULTIMUL BLAT NU-L INSIROPEZ
stefi-dani
PUN SI DIPLOMATUL CU GUST DE CIOCOLATA

CREMA E LA FEL CA CEL CU FRISCA DAR.......
MAI FAC UN SILOP DE CACAO......50g CACAO
150gZAHAR
11 LINGURI APA,TOATE PE FOC......LAS LA RACIT.
SE AMESTECA CU CREMA DE DIPLOMAT CU FRISCA IAR APOI SE PUNE SIROPUL RECE SI UN PLICULET DE CIOCOLATA CALDA SAU CINE PREFERA UN PLICULET DE CAPUCINO DE CIOCOLATA.
NU SE MAI PUN FRUCTE CA LA CEL CU FRISCA....SE POT PUNE STAFIDE INMUIATE IN ROM,FULGI DE CIOCOLATA SAU BUCATELE
stefi-dani
FETELOR VA UREZ SPOR LA TREABA SI SA INDULCITI PE CEI DIN JURUL VOSTRU
SI SA AUZITI "MAMAICA MEA ,E CEA MAI TARE".........."SOTIA MEA ,E CEA MAI BUNA BUCATAREASA DE DULCIURI"........"FATA MEA L-A FACUT bananab.gif "
stefi-dani
QUOTE(stefi-dani @ Mar 28 2010, 11:34 AM) *
FETELOR VA UREZ SPOR LA TREABA SI SA INDULCITI PE CEI DIN JURUL VOSTRU
SI SA AUZITI "MAMAICA MEA ,E CEA MAI TARE".........."SOTIA MEA ,E CEA MAI BUNA BUCATAREASA DE DULCIURI"........"FATA MEA L-A FACUT bananab.gif "

VROIAM SA ZIS MAMICA laugh.gif SCUZE blush.gif
stefi-dani
acum ...........sa modelam cu PASTA DE ZAHAR

1 LINGURA GELATINA LA FEL CA LA DIPLOMAT..........DIZOLVATA IN 6 LG.DE APA
2 LG. MIERE
1LG.MARGARINA RAMA DE PRAJITURI

SE TOPESC IMPREUNA IN BAIE DE ABUR SI SE AMESTECA PE URMA CU ZAHAR PUDRA( 600g-800g).PANA NU SE MAI LIPESTE DE MANA
ATENTIE........ZAHARUL SA AIBE AMIDON ALTFEL NU IESE O BUNA PASTA DE MODELAT
ZAHARUL DACA NU E FOARTE FIN SE CERNE............NU SE PUNE TOT DE-O DATA CI PUTIN CATE PUTIN

SPOR LA MUNCA....... PT CELE CU COPII MAI MARICEI E O DISTRACTIE MAXIMA SI O ZI DE NEUITAT
stefi-dani
ASTEPT SA VAD REZULTATE BUNE floare2.gif
VREAU POZE
PT INTREBARI NE INTALNIM AICI........AM SA VA RASPUND CAT POT DE REPEDE
stefi-dani
stefi-dani
primul meu tort frumos ,desenat.........aveam vre-o 20 de ani
stefi-dani


ankaA
O mamica frumoasa cu un bebe superb si pe deasupra si o gospodina talentata si cu fffffffff multa rabdare pt ca presupun ca-ti trebuie sa realizezi asa torturi.FELICITARI LA SUPERLATIV!!! floare2.gif
stefi-dani
QUOTE(ankaA @ Mar 28 2010, 12:21 PM) *
O mamica frumoasa cu un bebe superb si pe deasupra si o gospodina talentata si cu fffffffff multa rabdare pt ca presupun ca-ti trebuie sa realizezi asa torturi.FELICITARI LA SUPERLATIV!!! floare2.gif

multumesc tzuc.gif ........Da anka iti trebuie si rabdare si putina imaginatie dar mai ales timp liber din partea lui fimea,a inceput sa stie ce vrea si nu prea mai sta cuminte langa mine......vrea sa ma uit in ochii ei,sa rad,sa vb cu ea.....
Faci si tu torturi?modelari?
izamami
A iesit superb tortul .
Bravo eusa_clap.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif .

Cam cat timp ti-a luat sa il faci ca sa stiu daca ma incumet biggrin.gif
stefi-dani
QUOTE(izamami @ Mar 29 2010, 12:28 PM) *
A iesit superb tortul .
Bravo eusa_clap.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif .

Cam cat timp ti-a luat sa il faci ca sa stiu daca ma incumet biggrin.gif

de care zici iza?
TESYMO
Ce torturi frumoase ...felicitari eusa_clap.gif
stefi-dani
QUOTE(TESYMO @ Mar 29 2010, 05:38 PM) *
Ce torturi frumoase ...felicitari eusa_clap.gif

multumesc tesymo oFloare.gif
TESYMO
QUOTE(stefi-dani @ Mar 28 2010, 10:44 AM) *
acum ...........sa modelam cu PASTA DE ZAHAR

1 LINGURA GELATINA LA FEL CA LA DIPLOMAT..........DIZOLVATA IN 6 LG.DE APA
2 LG. MIERE
1LG.MARGARINA RAMA DE PRAJITURI

SE TOPESC IMPREUNA IN BAIE DE ABUR SI SE AMESTECA PE URMA CU ZAHAR PUDRA( 600g-800g).PANA NU SE MAI LIPESTE DE MANA
ATENTIE........ZAHARUL SA AIBE AMIDON ALTFEL NU IESE O BUNA PASTA DE MODELAT
ZAHARUL DACA NU E FOARTE FIN SE CERNE............NU SE PUNE TOT DE-O DATA CI PUTIN CATE PUTIN

SPOR LA MUNCA....... PT CELE CU COPII MAI MARICEI E O DISTRACTIE MAXIMA SI O ZI DE NEUITAT

Imi spui te rog ce gelatina ai folosit aici...granule sau normala?

Si dupa ce ai adaugat zaharul ai oprit focul?
ankaA
QUOTE(stefi-dani @ Mar 29 2010, 10:46 AM) *
multumesc tzuc.gif ........Da anka iti trebuie si rabdare si putina imaginatie dar mai ales timp liber din partea lui fimea,a inceput sa stie ce vrea si nu prea mai sta cuminte langa mine......vrea sa ma uit in ochii ei,sa rad,sa vb cu ea.....
Faci si tu torturi?modelari?

Din pacate nu ma pricep,iar ceea ce faci tu nu sunt numai niste torturi,deja e o arta.
Toata admiratia mea si un dar virtual... tzuc.gif


stefi-dani
QUOTE(TESYMO @ Mar 31 2010, 02:35 PM) *
Imi spui te rog ce gelatina ai folosit aici...granule sau normala?

Si dupa ce ai adaugat zaharul ai oprit focul?

gelatina granule folosesc cel mai mult
iei de pe abur si pui zaharul,sa nu o bagi in apa sau direct pe foc..........doar pe abur......spor la distractie,sa-mi arati si mie ce ai facut
stefi-dani
QUOTE(ankaA @ Mar 31 2010, 03:14 PM) *
Din pacate nu ma pricep,iar ceea ce faci tu nu sunt numai niste torturi,deja e o arta.
Toata admiratia mea si un dar virtual... tzuc.gif



multumesc pt darul tau tzuc.gif
trebuie sa incerci,daca nu iese cum ai sperat ,nu te lasa batuta si mai incearca........ai sa vezi cat de bine o sa te simti,ca ai facut ceva frumos cu mana ta ,o arta asa cum zici tu
INCEARCA oFloare.gif
TESYMO
QUOTE(stefi-dani @ Mar 31 2010, 06:12 PM) *
gelatina granule folosesc cel mai mult
iei de pe abur si pui zaharul,sa nu o bagi in apa sau direct pe foc..........doar pe abur......spor la distractie,sa-mi arati si mie ce ai facut

MERCY tzuc.gif ...DE MULT VREAU SA FAC , DAR TOT NU AM AVUT CURAJ biggrin.gif
stefi-dani
QUOTE(TESYMO @ Apr 1 2010, 10:36 AM) *
MERCY tzuc.gif ...DE MULT VREAU SA FAC , DAR TOT NU AM AVUT CURAJ biggrin.gif

TESYMO CE BAIAT FRUMOS AI oFloare.gif BANUIESC CA PRINTISORULUI VREI SA-I FACI ANIMALUTE SAU MASINUTE cool.gif
stefi-dani
FETELOR VA UREZ PASTE FERICIT SI SA FACETI MULTE BUNATATI oFloare.gif
TESYMO
QUOTE(stefi-dani @ Apr 1 2010, 09:06 PM) *
TESYMO CE BAIAT FRUMOS AI oFloare.gif BANUIESC CA PRINTISORULUI VREI SA-I FACI ANIMALUTE SAU MASINUTE cool.gif

Mercy mult tzuc.gif ...si voi aveti o fetita minunata floare2.gif

Ce animalute sa fac wacko.gif ...eu as vrea macar sa reusesc sa-l fac drept , sa imbrac tot tortul cu un singur strat doh.gif
Azi am incercat o tentativa , dar nu am reusit nervi.gif ...am macinat zaharul acasa si era prea mare ...si am tot adaugat pana m-am enervat ca se tot lipea si deja era tare ca deabia il framantam....si m-am gandit ca nu o sa-l pot intinde cu sucitorul ..... apoi l-am bagat in frigider si s-a imbetonat ...si acum nu mai pot face nimic cu el nervi.gif liwlol.gif
TESYMO
QUOTE(stefi-dani @ Apr 1 2010, 09:06 PM) *
TESYMO CE BAIAT FRUMOS AI oFloare.gif BANUIESC CA PRINTISORULUI VREI SA-I FACI ANIMALUTE SAU MASINUTE cool.gif


...aaa si am bagat si colorant rosu si nu am mai reusit nici sa-l omogenizez doh.gif liwlol.gif

... nu ma pricep nervi.gif ..cred ca ma las pagubasa sad.gif
Mikaell
perla163
Imi30
TESYMO
stefi-dani
QUOTE(TESYMO @ Apr 1 2010, 09:28 PM) *
Mercy mult tzuc.gif ...si voi aveti o fetita minunata floare2.gif

Ce animalute sa fac wacko.gif ...eu as vrea macar sa reusesc sa-l fac drept , sa imbrac tot tortul cu un singur strat doh.gif
Azi am incercat o tentativa , dar nu am reusit nervi.gif ...am macinat zaharul acasa si era prea mare ...si am tot adaugat pana m-am enervat ca se tot lipea si deja era tare ca deabia il framantam....si m-am gandit ca nu o sa-l pot intinde cu sucitorul ..... apoi l-am bagat in frigider si s-a imbetonat ...si acum nu mai pot face nimic cu el nervi.gif liwlol.gif

vai vai vai .........eu asa ti-am zis?nu macina tu zaharul pt ca nu ai amidon sa pui in el iar amidonul face totul maleabil.Cumpara zahar praf margaritar si pune cat am scris iar zahar 600-700g si ai sa vezi cat de frumos se face.........nu pune mult.Atunci cand intinzi foaia pune pe folie si peste pasta si intinzi cu sucitorul.Cand faci figurine pasta se mai lipeste putin de degete e normal,baga putin degetele in zahar si modelezi dar nu pune mult pt ca ramane cu zahar pe ele si nu se mai vede bine culoarea..........ce colorant folosesti?

QUOTE(TESYMO @ Apr 1 2010, 09:29 PM) *
...aaa si am bagat si colorant rosu si nu am mai reusit nici sa-l omogenizez doh.gif liwlol.gif

... nu ma pricep nervi.gif ..cred ca ma las pagubasa sad.gif

pai normal,pt ca era tare cat zahar ai bagat? sa sti ca nu iese din prima mereu
Si nu te lasa pagubasa ,eu tot cred ca esti in stare sa creezi oFloare1.gif
stefi-dani
va multumesc fetelor pt urari trandafir.gif
sunte-ti niste dragute
va pup
TESYMO
QUOTE(stefi-dani @ Apr 5 2010, 01:07 AM) *
vai vai vai .........eu asa ti-am zis?nu macina tu zaharul pt ca nu ai amidon sa pui in el iar amidonul face totul maleabil.Cumpara zahar praf margaritar si pune cat am scris iar zahar 600-700g si ai sa vezi cat de frumos se face.........nu pune mult.Atunci cand intinzi foaia pune pe folie si peste pasta si intinzi cu sucitorul.Cand faci figurine pasta se mai lipeste putin de degete e normal,baga putin degetele in zahar si modelezi dar nu pune mult pt ca ramane cu zahar pe ele si nu se mai vede bine culoarea..........ce colorant folosesti?

pai normal,pt ca era tare cat zahar ai bagat? sa sti ca nu iese din prima mereu
Si nu te lasa pagubasa ,eu tot cred ca esti in stare sa creezi oFloare1.gif

liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif ...... ok o sa cumpar si zahar macinat....sa vedem ce-o iesi ..... habar n-am ce colorant e in sticlute de plastic... ce-am gasit si eu .... si zahar am bagat cam 500-600 g pana m-am enervat ca se tot lipea si mi-am dat seama ca zaharul e cam mare macinat liwlol.gif ....mai incerc intr-o zi sa vedem ce iese rolleyes.gif
stefi-dani
QUOTE(TESYMO @ Apr 6 2010, 11:00 PM) *
liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif ...... ok o sa cumpar si zahar macinat....sa vedem ce-o iesi ..... habar n-am ce colorant e in sticlute de plastic... ce-am gasit si eu .... si zahar am bagat cam 500-600 g pana m-am enervat ca se tot lipea si mi-am dat seama ca zaharul e cam mare macinat liwlol.gif ....mai incerc intr-o zi sa vedem ce iese rolleyes.gif

asa te vreau eusa_clap.gif
stefi-dani
camyR
QUOTE(stefi-dani @ Mar 28 2010, 11:54 AM) *


Super torturile tale, yammmy! Si mie imi place sa fac praji dar tu ma intreci, cred k o sa iti cerceva sfaturi! Daca ai timp te rog sa ma introduci in lista ta de mess, eu am adresa r_camy_miky
Nu intru chiar zilnic dar mi-ar face placerea sa schimbam cateva vorbe!
camyR
QUOTE(stefi-dani @ Mar 28 2010, 11:18 AM) *
DIPLOMAT

1L FRISCA(EU FOLOSESC HULALA)
7OUA MARI
IAR PT FIECARE OU CATE 2 LINGURI DE ZAHAR(14 LINGURI)........DACA SUNT MAI MICI OUALE MAI PUNE-TI 1 SI INCA 2 LINGURI DE ZAHAR
35 DE GRAME DE GELATINA=ADICA 3BUC. SI 1/2 PLIC DE LA DR O.
FRUCTE
AROME
SE INCEPE CU FRISCA,O BAT TARE SI O LASA DE-O PARTE.IAU GELATINA GRANULE SI O PUN LA INMUIAT IN APA CALDUTA SAU COMPOT ,LE AMESTEC PANA SE OMOGENIZEAZA.ASEZ CASTRONELUL IN ALTUL CU APA FIERBINTE SI LAS DE-O PARTE.
OUALE INTREGI,FARA COAJA biggrin.gif (O GLUMITA) SI ZAHARUL,LE BAT PE ABUR PANA SE FACE CA O SMANTANA MAI GROASA.CAND ESTE GATA,O IAU DE PE ABUR SI ADAUG GELATINA SI MAI BAT CU TELUL ,PT CA GELATINA SE LA SA LA FUND,FIIND GREA.
CALDUTA O ADAUG LA FRISCA SI AMESTEC USOR CU O LG.DE LEMN SE PUN FRUCTE SI AROME.
APOI SE TOARNA COMPOZITIA INTR-O CRATITA CU PERETI INNALTI SI SE LASA CATEVA ORE PANA SE INTARESTE,EU FAC SEARA SI O LAS TOATA SEARA LA FRIGIDER
DACA VRETI FARA BLAT PUTE-TI PUNE O FOLIE PE FUNDUL FORMEI,ATUNCI CAND INTOARCE-TI SA NU RAMANA LIPITA CREMA SAU PUNE-TI BLATUL SI PE MARGINI UNDE E CREMA, FOLIE.


Din cate oua trebuie sa fie blatul pt aceasta crema? E ok cel clasic din 10 oua?
stefi-dani
QUOTE(camyR @ Apr 16 2010, 01:21 AM) *
Din cate oua trebuie sa fie blatul pt aceasta crema? E ok cel clasic din 10 oua?

eu zic ca da,depinde cat e de intinsa cratita,eu am facut in cea de la cuptor cu 8 oua
raela
Doamne, STEFYYYYYY, tu esti o adevarata creatoare. Adica dupa ce apuci sa faci pasta din zahar, o mai faci si in culori diferite, si modelezi..Ihaaa,,,,ce de munca. Hai ca poate la o steluta m-as mai pricepe si eu, dar florile alea cum le-ai facut? Ce masinute sa facem? Am vazut primul tau tort. Doamne, pe langa faptul ca e Donald acolo, e facut din piese mici stelute. Prea mult pentru mine, pentru moment. Poate la un moment dat o sa ma apuc, ca arata asa de bineee
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.