Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: De Unde Pot Achizitiona Windows Vista ?
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Diverse > Intrebari si raspunsuri. Scurt si la obiect! :)
andaro
Fetele...iarasi apelez la ajutorul vostru, la bunavointa voastra si la cunostintele voastre in materie de IT....

Eu am achizitionat laptopul in urma cu mai bine de 18 luni, e compatibil cu W vista insa pe acesta nu l am primit ci doar drivere-le de la program...( asa a fost promotia ).

Deoarece nu am avut de unde sa mi fac rost ( o copie vista...originalul cred ca ar fi costat mult ) am ramas la XP....

Acuma problema este ca vreau sa -l pun in ordine deoarece voi avea nevoie de laptop la serviciu...de unde as putea obtine pachetul vista si ~ cat costa originalul?

Precum ati observat si cu alte ocazii, nu sunt as in acest domeniu si de aceea apelez la ajutorul vostru...

LadyBird
De la orice magazin care vinde componente it, real sau virtual. Preturile variaza in functie de versiune si de memoria interfatei. Da un search pe google si afli imediat ceea ce te intereseaza.
andaro
normal...

am dat un search inainte de a deschide acest topic...insa au aparut o multime de subiecte cu Vista...cu sisteme de operare...

si nu stiu care mi-ar fi de folos dintre produsele respective...

M am gandit ca poate aveti careva instalat acest program si -mi puteti da cateva informatii... de ex. aici http://www.gecadshop.ro/catalog/produse/si...list_counter=11 si http://www.gecadshop.ro/catalog/produse/si...list_counter=21 .

Am mentionat mai sus ca nu cunosc multi din termenii respectivi...sad.gif
LadyBird
Iarta-ma, iti raspunsesem strict la intrebarile tale:
QUOTE(andaro @ Feb 27 2010, 01:48 PM) *
.de unde as putea obtine pachetul vista si ~ cat costa originalul?

In linkurile mentionate de tine, pentru fiecare versiune exista o descriere a functionalitatii pachetului respectiv. Mai exact, alegi ceea ce se potriveste mai bine nevoilor tale, adica la ce vrei sa folosesti indeosebi laptopul: home sau business, pentru jocuri sau pentru aplicatii, pentru video... Apoi alegi versiunea pentru care detii deja driverele: pe 32 de biti sau cea pe 64 de biti.
Mai multe nu stiu despre laptopul tau sa te pot sfatui. smile.gif
andaro
Offff....cam complicat...merci oricum pt informatii. notworthy.gif trandafir.gif
Am sa caut prin oras magazine care se ocupa de calculatoare/laptopuri...si poate ma juta cei de acolo....singura nu ma descurc...risc sa fac vreo prostie...
Alondra
QUOTE(LadyBird @ Feb 27 2010, 03:43 PM) *
Iarta-ma, iti raspunsesem strict la intrebarile tale:

In linkurile mentionate de tine, pentru fiecare versiune exista o descriere a functionalitatii pachetului respectiv. Mai exact, alegi ceea ce se potriveste mai bine nevoilor tale, adica la ce vrei sa folosesti indeosebi laptopul: home sau business, pentru jocuri sau pentru aplicatii, pentru video... Apoi alegi versiunea pentru care detii deja driverele: pe 32 de biti sau cea pe 64 de biti.
Mai multe nu stiu despre laptopul tau sa te pot sfatui. smile.gif



QUOTE(andaro @ Feb 27 2010, 04:40 PM) *
Offff....cam complicat...merci oricum pt informatii. notworthy.gif trandafir.gif
Am sa caut prin oras magazine care se ocupa de calculatoare/laptopuri...si poate ma juta cei de acolo....singura nu ma descurc...risc sa fac vreo prostie...


Eu am Windows Vista Home Premium pe 64 de biti...e ok...desi multa lume se plange ca Vista e asa si pe dincolo doh.gif , mananca resurse multe ce-i drept , dar in rest...eu sunt ok cu el smile.gif
andaro
Da? de mult ai vista? cum de l-ai ales pe acesta?

cat te a costat pachetul?


andaro
Am scris mai sus ca la pachet cu laptopup am primit CD-urile cu driverele de la Vista....insa eu ( cinneva mai bine zis ) mi a pus XP si mi a cautat pe net driverele de la XP....

Acuma m am trezit ca trebuie sa l pun la punct...apoi cum nu ma pricep, sper sa nu ma fraiereasca cei de la magazin si sa ma si taxeze...
Alondra
QUOTE(andaro @ Feb 28 2010, 08:35 AM) *
Da? de mult ai vista? cum de l-ai ales pe acesta?

cat te a costat pachetul?

Am de 2 ani aproape...nu l-am ales eu, ci asa a venit laptopul , cu Vista pe el...eu l-am luat din SUA, si acolo asa se vand, cu sistemul de operare.. sau cel putin asa era atunci..pt ca lucrurile astea se schimba...de ex acum 3 ani sotul primise pt laptopul lui si cd....eu nu am primit cd pt Vista, insa calculatorul are o partitie de Recovery in el...daca se intampla ceva Vista, acea Recovery iti reinstaleaza tot...ulterior eu insa mi-am comandat cd-urile de instalare pe net .

QUOTE(andaro @ Feb 28 2010, 08:45 AM) *
Am scris mai sus ca la pachet cu laptopup am primit CD-urile cu driverele de la Vista....insa eu ( cinneva mai bine zis ) mi a pus XP si mi a cautat pe net driverele de la XP....

Acuma m am trezit ca trebuie sa l pun la punct...apoi cum nu ma pricep, sper sa nu ma fraiereasca cei de la magazin si sa ma si taxeze...

Daca tu ai primit calculatorul asa original cu drivere de Vista, eu nu inteleg..inseamna ca puteai instala Vista ok pe el, adica legal...daca ai drivere de Vista, ai Vista....nu ma prea pricep nici eu asa fff bine, insa eu cred ca tu aveai deja pe el Vista, nu situ ce si cum ti-a "operat" persoana care ti-a instalat XP .. oFloare1.gif E greu sa vorbesti asa pe 'muteste'...daca as avea laptopul in fata, as sti mai multe probabil ca m-as uita in el.. biggrin.gif rolleyes.gif Cred ca inainte sa mergi la magazin trebuie sa rogi pe cineva care se pricepe sa se uite in el,daca ai Cd cu Vista inseamna ca poti instala de acolo..
laura83
QUOTE(andaro @ Feb 27 2010, 12:48 PM) *
Fetele...iarasi apelez la ajutorul vostru, la bunavointa voastra si la cunostintele voastre in materie de IT....

Eu am achizitionat laptopul in urma cu mai bine de 18 luni, e compatibil cu W vista insa pe acesta nu l am primit ci doar drivere-le de la program...( asa a fost promotia ).

Deoarece nu am avut de unde sa mi fac rost ( o copie vista...originalul cred ca ar fi costat mult ) am ramas la XP....

Acuma problema este ca vreau sa -l pun in ordine deoarece voi avea nevoie de laptop la serviciu...de unde as putea obtine pachetul vista si ~ cat costa originalul?

Precum ati observat si cu alte ocazii, nu sunt as in acest domeniu si de aceea apelez la ajutorul vostru...

Andaro, ai incercat windows 7??? parerea mea ca e mult mai ok decat vista
andaro
QUOTE(Alondra @ Feb 28 2010, 09:14 AM) *
Am de 2 ani aproape...nu l-am ales eu, ci asa a venit laptopul , cu Vista pe el...eu l-am luat din SUA, si acolo asa se vand, cu sistemul de operare.. sau cel putin asa era atunci..pt ca lucrurile astea se schimba...de ex acum 3 ani sotul primise pt laptopul lui si cd....eu nu am primit cd pt Vista, insa calculatorul are o partitie de Recovery in el...daca se intampla ceva Vista, acea Recovery iti reinstaleaza tot...ulterior eu insa mi-am comandat cd-urile de instalare pe net .
Daca tu ai primit calculatorul asa original cu drivere de Vista, eu nu inteleg..inseamna ca puteai instala Vista ok pe el, adica legal...daca ai drivere de Vista, ai Vista....nu ma prea pricep nici eu asa fff bine, insa eu cred ca tu aveai deja pe el Vista, nu situ ce si cum ti-a "operat" persoana care ti-a instalat XP .. oFloare1.gif E greu sa vorbesti asa pe 'muteste'...daca as avea laptopul in fata, as sti mai multe probabil ca m-as uita in el.. biggrin.gif rolleyes.gif Cred ca inainte sa mergi la magazin trebuie sa rogi pe cineva care se pricepe sa se uite in el,daca ai Cd cu Vista inseamna ca poti instala de acolo..

mie asa mi-au spus ca nu are Vista...cel care-l avea era cu cateva milioane mai mult...asa ca l am luat pe cel fara, sperand ca voi rusi sa fac rost de o copie...si cum nu are nimeni...am ramas la XP...

QUOTE(laura83 @ Feb 28 2010, 09:35 AM) *
Andaro, ai incercat windows 7??? parerea mea ca e mult mai ok decat vista

nuuuuuuu....eu ma stresez pt vista...nu mai vreau si pt ala....si la o adica...nu stiu cine l ar avea...sad.gif
Alondra
QUOTE(andaro @ Feb 28 2010, 10:07 AM) *
mie asa mi-au spus ca nu are Vista...cel care-l avea era cu cateva milioane mai mult...asa ca l am luat pe cel fara, sperand ca voi rusi sa fac rost de o copie...si cum nu are nimeni...am ramas la XP...
nuuuuuuu....eu ma stresez pt vista...nu mai vreau si pt ala....si la o adica...nu stiu cine l ar avea...sad.gif

Pai si atunci cum ti-au dat CD cu Vista la el? wacko.gif nu prea inteleg...doh.gif Si in el ce avea cand l-ai cumparat?
andaro
Manualul de utilizare al laptop-ului, cateva accesorii si 3 CD-uri pe care srie:....
1:Nero
2.Asus - Asus DVD, Powerdirector, MediaShow
3.Driver & utility Ver.2.0 - This disc supports Windows Vista, 32 bit.

mai multe informatii nu cunosc...sad.gif
LadyBird
QUOTE(Alondra @ Feb 28 2010, 10:14 AM) *
...daca ai drivere de Vista, ai Vista....nu ma prea pricep nici eu asa fff bine, insa eu cred ca tu aveai deja pe el Vista, nu situ ce si cum ti-a "operat" persoana care ti-a instalat XP .. oFloare1.gif daca ai Cd cu Vista inseamna ca poti instala de acolo..

Driverele sunt niste 'programele' cu care ruleaza anumite softuri (browserul de internet, media playerele...) sau componentele pc-ului (placa video, placa de retea, placa de baza cu toate componentele ei integrate) iar Vista este un sistem de operare, este suportul pe care ruleaza respectivele programe oFloare1.gif
Vista are alta arhitectura fata de XP, drept pentru care driverele difera. smile.gif

QUOTE(laura83 @ Feb 28 2010, 10:35 AM) *
Andaro, ai incercat windows 7??? parerea mea ca e mult mai ok decat vista

Si eu sunt tot pro 7. Dupa parerea mea, este cel mai bun. smile.gif

Andaro, vad ca driverele pe care le detii deja sunt pentru un OS cu memoria interfatei de 32 de biti; sa fii atenta si la acest aspect cand achizitionezi pachetul Vista ales. Sau, ia cd-urile cu tine la magazin. smile.gif
Alondra
QUOTE(LadyBird @ Feb 28 2010, 02:24 PM) *
Driverele sunt niste 'programele' cu care ruleaza anumite softuri (browserul de internet, media playerele...) sau componentele pc-ului (placa video, placa de retea, placa de baza cu toate componentele ei integrate) iar Vista este un sistem de operare, este suportul pe care ruleaza respectivele programe oFloare1.gif
Vista are alta arhitectura fata de XP, drept pentru care driverele difera. smile.gif
Si eu sunt tot pro 7. Dupa parerea mea, este cel mai bun. smile.gif

Andaro, vad ca driverele pe care le detii deja sunt pentru un OS cu memoria interfatei de 32 de biti; sa fii atenta si la acest aspect cand achizitionezi pachetul Vista ales. Sau, ia cd-urile cu tine la magazin. smile.gif

Stiu asta, din moment ce are drivere de Vista, ma gandeam ca are si sistemul pe cdurile alea..se pare ca nu ..
andaro
QUOTE(LadyBird @ Feb 28 2010, 02:24 PM) *
Andaro, vad ca driverele pe care le detii deja sunt pentru un OS cu memoria interfatei de 32 de biti; sa fii atenta si la acest aspect cand achizitionezi pachetul Vista ales. Sau, ia cd-urile cu tine la magazin. smile.gif

ce inseamna asta?

e bine sau rau ori asa si asa....?

pana acuma nu m au interesat aceste lucruri si habar nu am de ele...sad.gif
anku
QUOTE(laura83 @ Feb 28 2010, 08:35 AM) *
Andaro, ai incercat windows 7??? parerea mea ca e mult mai ok decat vista

subscriu....
de 3 zile am instalat windows 7...misto misto misto
si-a luat calculator nou-nout cumnatul cu vista...praf
a trecut si el p windows 7
vista am inteles ca nu e chiar asa...
dar windows 7 e super... tzuc.gif
mai gandeste-te ... tzuc.gif
andaro
Bun....acum chiar ca m ati dat peste cap.... wacko.gif

Sa zicem ca renunt la Vista... pachetul cu 7-le contine si cd-urile de instalare sau acelea se cumpara separat....? La noi in Ro, cam cat costa pachetul?

Si de W7 exista mai multe feluri?
LadyBird
QUOTE(andaro @ Feb 28 2010, 05:26 PM) *
Bun....acum chiar ca m ati dat peste cap.... wacko.gif

Sa zicem ca renunt la Vista... pachetul cu 7-le contine si cd-urile de instalare sau acelea se cumpara separat....? La noi in Ro, cam cat costa pachetul?

Si de W7 exista mai multe feluri?

Nu: un cd cu un sistem de operare (Vista, XP, 7) este altceva fata de un cd cu drivere, cum ai tu deja pe cel pentru Vista. Driverele sunt free si se pot descarca si de pe internet.
Da, exista mai multe versiuni de Windows 7 si ca si la Vista, il alegi in functie de utilizarea cea mai frecventa a laptop-ului tau.
In linkurile mentionate de tine mai sus, exista si preturi pentru Windows 7.
Dar daca poti renunta la Vista, atunci ramai la XP; e mai testat decat 7 si decat Vista si considerat mai stabil. In plus, esti deja familiarizata cu el. smile.gif
Daca nu, ia Vista, daca tot ai driverele. smile.gif
Mult succes in alegere!
andaro
Iti multumesc inca o data pt informatiile furnizate...si-mi cer scuze pt limbajul folosit....chiar nu ma pricep la astea...

Eu m am bucurat ca-l am, ma descurc cu el...si atat...in caz de vreo problema chem pe cineva ca sa o remedieze...

Daca imi vor iesi maine planurile, voi avea treaba prin oras si in drumul meu ma voi uita dupa un magazin specializat in IT...si voi cere informatii...

Alaturi de voi tot mai invat cate ceva chiar daca nu e din domeniul meu de activitate.... 1_3ani.gif
iubita_tiana
vin si eu cu o completare, sper sa mai citeasca cineva aici....


fetele au dreptate, win 7 e mai ok decat vista.....insa, eu vin cu detalii legate de achizitionarea softurilor windows....
din 1 dec 2009, microsoft nu mai permite comercializarea softurilor fara a fi atasate unui computer, laptop sau placa de baza...ceea ce inseamna ca nu vei putea cumpara o licenta de vista de ex...home....cu 350 lei..cat apare pe site-uri....cat despre win xp home sau prof..nu se mai comercializeaza...exista insa o varianta oferita de microsoft, pt licentiere....exista licenta de win vista si win profesional de legalizare...care costa exact 183 usd...cel putin atat era cand inca mai mergeam la birou...acum de 8 luni poate preturile s-au schimbat....pt orice detaliu, iti stau la dispozitie...
iubita_tiana
inca ceva..daca ai cumparat intre timp..din 28 vad ca ai postat ultima data aici, o licenta cu un pret aprox de 350-400 lei...nu e valabila...si firma care ti-a vandut-o risca retragerea autorizatiei de vanzarea de la microsoft cat si o amenda usturatoare...
iubita_tiana
Incepand cu 1 decembrie 2008, licentele OEM de Microsoft Windows nu mai pot fi folosite pentru legalizarea bazei instalate de PC-uri.
Conform System Builder License Agreement, punctul 5, cel care desface licenta OEM trebuie sa o preinstaleze si sa livreze calculatorul cu licenta OEM preinstalata. Pentru legalizarea bazei instalate de PC-uri, incepand cu 1 noiembrie 2008, exista solutii dedicate de legalizare, cum ar fi Get Genuine Kit sau Get Genuine Windows Agreement.

Solutii de licentiere:

Windows Genuine Advantage

Daca accesati descarcare din Microsoft Download Center sau de pe site-ul pentru Microsoft Windows Update Web, este posibil sa vi se solicite sa realizati procesul de verificare Windows Genuine Advantage (WGA). Unealta de validare WGA realizeaza o verificare de validare pentru a vedea daca varianta dvs. Windows este originala. Daca varianta de Windows nu trece verificarea de validare, veti primi un mesaj care va va spune de ce aceasta a esuat, impreuna cu informatii privind alti pasi pe care ii puteti incerca si felul in care puteti obtine o copie originala a Windows.

Get Genuine Kit

Cea mai buna metoda si cea mai eficienta din punct de vedere al costului pentru a obtine un software Windows este preinstalarea pe un PC nou. Cu toate acestea, daca aflati ca ati achizitionat din neatentie un software care nu este original, puteti fi eligibil pentru a utiliza Get Genuine Kit (GGK) pentru Windows Vista Business si Windows XP Professional si pentru a intra in legalitate.

Cine este eligibil pentru GGK?

GGK este disponibil pentru utilizarea pe PC-uri complet asamblate cu o copie preinstalata a Windows Vista Business sau Windows XP Professional contrafacuta, piratata, ilegala sau fara licenta. GGK este disponibil si pentru reselleri, care pot plasa comenzi la un distribuitor Microsoft OEM autorizat pentru pachete de 1 sau 10 licente. Get Genuine Kit permite companiei dvs:

iubita_tiana
QUOTE(iubita_tiana @ Mar 3 2010, 10:33 AM) *
Incepand cu 1 decembrie 2008, licentele OEM de Microsoft Windows nu mai pot fi folosite pentru legalizarea bazei instalate de PC-uri.
Conform System Builder License Agreement, punctul 5, cel care desface licenta OEM trebuie sa o preinstaleze si sa livreze calculatorul cu licenta OEM preinstalata. Pentru legalizarea bazei instalate de PC-uri, incepand cu 1 noiembrie 2008, exista solutii dedicate de legalizare, cum ar fi Get Genuine Kit sau Get Genuine Windows Agreement.

Solutii de licentiere:

Windows Genuine Advantage

Daca accesati descarcare din Microsoft Download Center sau de pe site-ul pentru Microsoft Windows Update Web, este posibil sa vi se solicite sa realizati procesul de verificare Windows Genuine Advantage (WGA). Unealta de validare WGA realizeaza o verificare de validare pentru a vedea daca varianta dvs. Windows este originala. Daca varianta de Windows nu trece verificarea de validare, veti primi un mesaj care va va spune de ce aceasta a esuat, impreuna cu informatii privind alti pasi pe care ii puteti incerca si felul in care puteti obtine o copie originala a Windows.

Get Genuine Kit

Cea mai buna metoda si cea mai eficienta din punct de vedere al costului pentru a obtine un software Windows este preinstalarea pe un PC nou. Cu toate acestea, daca aflati ca ati achizitionat din neatentie un software care nu este original, puteti fi eligibil pentru a utiliza Get Genuine Kit (GGK) pentru Windows Vista Business si Windows XP Professional si pentru a intra in legalitate.
Cine este eligibil pentru GGK?

GGK este disponibil pentru utilizarea pe PC-uri complet asamblate cu o copie preinstalata a Windows Vista Business sau Windows XP Professional contrafacuta, piratata, ilegala sau fara licenta. GGK este disponibil si pentru reselleri, care pot plasa comenzi la un distribuitor Microsoft OEM autorizat pentru pachete de 1 sau 10 licente. Get Genuine Kit permite companiei dvs:

cum zice si mai sus, daca ai un pc deja..singura metoda de licentiere corecta este varianta win prf sau vista business cum am zis si eu....dar e destul de scumpa...
andaro
Wow...cate informatii....Merci mult insa chiar ca m ai bagat in ceata...

Eu momentan nu sunt in oras...luni am fost insa cu alte treburi si chiar n am avut timp de umlat dupa asa ceva...

Bun. Sa inteleg ca daca cumpar pachetul Vista de la magazinele specializate ( si ei nu cunosc informatiile postate de tine mai sus ) risc sa nu pot beneficia de acesta?

Am mai scris in acest topic ca nu ma pricep la acestea...si acuma chiar n as sti ce sa cer...sad.gif

Eventual daca n am inteles eu ine, te rog sa mi explici mai babeste...
iubita_tiana
QUOTE(andaro @ Mar 3 2010, 11:47 AM) *
Wow...cate informatii....Merci mult insa chiar ca m ai bagat in ceata...

Eu momentan nu sunt in oras...luni am fost insa cu alte treburi si chiar n am avut timp de umlat dupa asa ceva...

Bun. Sa inteleg ca daca cumpar pachetul Vista de la magazinele specializate ( si ei nu cunosc informatiile postate de tine mai sus ) risc sa nu pot beneficia de acesta?

Am mai scris in acest topic ca nu ma pricep la acestea...si acuma chiar n as sti ce sa cer...sad.gif

Eventual daca n am inteles eu ine, te rog sa mi explici mai babeste...

FIRMA MEA se ocupa cu asa ceva....e normal ca o firma care comercializeaza softuri sa stie ca nu mai are voie sa vanda ....cum am zis, exista o varianta de win prof si vista business care costa undeva la 183 usd.....plus tva desigur...smile.gif
din pacte nu sunt la curent cum se vinde win 7...smile.gif in cazul unui pc deja existent.....

in ce priveste intrebarea ta, daca cumperi de la o firma specializata, si iti va vinde o varianta OEM...in jur de 350 lei...da..nu va fi o licenta legala...pt tine....

de asta mai nou se vand laptopurile cu licente atasate...ca nu se pot atasa ulterior licenta....smile.gif
andaro
Nasol asa...parerea mea...

Sa inteleg ca ei ma obliga intr-un fel sa cumpart Vista business , chiar daca nu am nevoie de acesta...e mai complex acest program si e pt pretentiosi, nu?

Offffffff, chiar nu stiu cum sa procedez....sad.gif

De stiam ce ma va astepta...mai dadeam cateva milioane in plus si l luam pe cel cu programul inclus...sad.gif
iubita_tiana
QUOTE(andaro @ Mar 3 2010, 01:56 PM) *
Nasol asa...parerea mea...

Sa inteleg ca ei ma obliga intr-un fel sa cumpart Vista business , chiar daca nu am nevoie de acesta...e mai complex acest program si e pt pretentiosi, nu?

Offffffff, chiar nu stiu cum sa procedez....sad.gif

De stiam ce ma va astepta...mai dadeam cateva milioane in plus si l luam pe cel cu programul inclus...sad.gif

era cea mai buna varianta....smile.gif

revin cu detalii oricum sa incerc sa te indrum...
andaro
Merci mult...esti o draguta...in acest caz, pt mine ( si poate nu numai ), orice informatie de acest gen este bine venita...
iubita_tiana
revin cu informatii OFICIALE si corecte...

Incepand cu 1 Decembrie 2008 sistemele de operare Windows in licentiere OEM nu mai pot fi folosite pentru legalizarea PC-urilor vechi.
Pentru legalizarea a mai putin de 5 PC-urilor vechi se recomanda Get Genuine Kit (GGK) pentru Windows Vista Business, Windows XP Professional si Windows 7 Professional*

9PF-00001 Microsoft Windows XP Professional English GGK - pentru legalizare 184 USD
QRC-00001 Microsoft Windows Vista Business English GGK - pentru legalizare 184 USD
6PC-00004 Microsoft Windows 7 Professional 32/64bit English GGK - pentru legalizare 189 USD

ATENTIE....sunt preturi pe care eu ca firma le platesc pt achizitionare
pretul final va INCLUDE sigur un adaos...al vanzatorului....pt orice detaliiui, si eu iti stau la dispozitie....

orice licenta vei achizitiona in afara celor de mai sus, NU VA FI LEGALA....
iubita_tiana
ca sa vezi dif intre pretul de licentiere pt un pc vechi..si pretul de licentiere pt un pc nou...la care se ataseaza la cumparare o licenta..uite o lista de preturi...
preturile nu includ tva si nici adaosul vanzatorului...smile.gif

Windows Vista Home Basic SP1 32-bit English 1pk DSP OEI DVD $93,0
Windows Vista Home Basic SP1 32-bit English 1pk DSP OEI CD $93,0
Windows Vista Home Basic SP1 64-bit English 1pk DSP OEI DVD $93,0
Windows Vista Home Basic SP1 32-bit Romanian 1pk DSP OEI DVD $93,0
Windows Vista Home Basic SP1 64-bit Romanian 1pk DSP OEI DVD $93,0
Windows Vista Home Basic SP1 32-bit Romanian 1pk DSP OEI CD $93,0
Windows Vista Home Basic SP2 64-bit English 1pk DSP OEI DVD $93,0
Windows Vista Home Basic SP2 32-bit English 1pk DSP OEI DVD $93,0
Windows Vista Home Basic SP2 32-bit Romanian 1pk DSP OEI DVD $93,0
Windows Vista Home Basic SP2 64-bit Romanian 1pk DSP OEI DVD $93,0
Windows Vista Home Basic SP2 32-bit Romanian 1pk DSP OEI CD $93,0
Windows Vista Home Prem SP1 64-bit English 1pk DSP OEI DVD $116,0
Windows Vista Home Prem SP1 32-bit English 1pk DSP OEI DVD $116,0
Windows Vista Home Prem SP1 32-bit Romanian 1pk DSP OEI DVD $116,0
Windows Vista Home Prem SP1 64-bit Romanian 1pk DSP OEI DVD $116,0
Windows Vista Home Prem SP2 32-bit English 1pk DSP OEI DVD $116,0
Windows Vista Home Prem SP2 64-bit English 1pk DSP OEI DVD $116,0
Windows Vista Home Prem SP2 32-bit Romanian 1pk DSP OEI DVD $116,0
Windows Vista Home Prem SP2 64-bit Romanian 1pk DSP OEI DVD $116,0
Windows Vista Business SP1 32-bit English 1pk DSP OEI CD $149,0
Windows Vista Business SP1 64-bit English 1pk DSP OEI DVD $149,0
Windows Vista Business SP1 32-bit English 1pk DSP OEI DVD $149,0
Windows Vista Business SP1 32-bit Romanian 1pk DSP OEI DVD $149,0
Windows Vista Business SP1 64-bit Romanian 1pk DSP OEI DVD $149,0
Windows Vista Business SP1 32-bit Romanian 1pk DSP OEI CD $149,0
Windows Vista Business SP2 32-bit English 1pk DSP OEI DVD $149,0
Windows Vista Business SP2 64-bit English 1pk DSP OEI DVD $149,0
Windows Vista Business SP2 32-bit Romanian 1pk DSP OEI DVD $149,0
Windows Vista Business SP2 64-bit Romanian 1pk DSP OEI DVD $149,0
Windows Vista Business SP2 32-bit Romanian 1pk DSP OEI CD $149,0
Windows Vista Ultimate SP1 32-bit Romanian 1pk DSP OEI DVD $205,0
Windows Vista Ultimate SP1 32-bit English 1pk DSP OEI DVD $205,0
Windows Vista Ultimate SP1 64-bit English 1pk DSP OEI DVD $205,0
Windows Vista Ultimate SP1 64-bit Romanian 1pk DSP OEI DVD $205,0
Windows Vista Ultimate SP2 64-bit English 1pk DSP OEI DVD $205,0
Windows Vista Ultimate SP2 32-bit English 1pk DSP OEI DVD $205,0
Windows Vista Ultimate SP2 32-bit Romanian 1pk DSP OEI DVD $205,0
Windows Vista Ultimate SP2 64-bit Romanian 1pk DSP OEI DVD $205,0
andaro
Vaiiiiii.... wacko.gif

Ce inseamna licentiere OEM?

Asa, dupa parerea ta, mie ca PF care mi s-ar potrivi din cele 3 ( XP, Vista si W7 ) ? Daca am deja CD cu driverele, mai rentabil mi-ar fi Vista?
Oare va trebui sa duc si laptopul cu mine ca sa instaleze programul bun cei de la firma?

Si...de ce au dat aceasta lege sau ce o fi ea? Ce urmaresc defapt?


anku
si legile astea sunt valabile numai in Ro???
eu pur si simplu de un cd am luat...il cumparase un prieten...
mhhhhhhhhhh notworthy.gif
iubita_tiana
QUOTE(anku @ Mar 4 2010, 12:20 AM) *
si legile astea sunt valabile numai in Ro???
eu pur si simplu de un cd am luat...il cumparase un prieten...
mhhhhhhhhhh notworthy.gif

legile din romania le stiu...din afara nu stiu....daca aveti careva indoieli in ce priveste ce am zis eu....va da link a cititi de la microsoft....

si anda.....nu are voie sa iti instaleze cei din magazin....nu e legal.....ma rept....cumparand o licenta oem.....fara un pc nou....e ilegalitate din ambele sensuri, si vanzator si cumparator...
andaro
QUOTE(iubita_tiana @ Mar 4 2010, 11:59 AM) *
legile din romania le stiu...din afara nu stiu....daca aveti careva indoieli in ce priveste ce am zis eu....va da link a cititi de la microsoft....

si anda.....nu are voie sa iti instaleze cei din magazin....nu e legal.....ma rept....cumparand o licenta oem.....fara un pc nou....e ilegalitate din ambele sensuri, si vanzator si cumparator...

aha...deci in cazul meu e cam tot una, ce program imi voi pune...oricum e ilegal....asta pt ca eu nu mai dau cateva sute de euro pe un laptop nou... mad.gif

ce chestie...hmmmm
iubita_tiana
QUOTE(andaro @ Mar 4 2010, 12:14 PM) *
aha...deci in cazul meu e cam tot una, ce program imi voi pune...oricum e ilegal....asta pt ca eu nu mai dau cateva sute de euro pe un laptop nou... mad.gif

ce chestie...hmmmm

mai ai varianta ggk...la 183 usd....smile.gif
eu te mai intreb ceva..unde vei folosi laptopul?e neaparata nevoie de licenta? e riscul sa vina vreun control de la politia economica?

altfel...nu iti face griji..merge laptopul si cu o copie ilegala...smile.gif
andaro
Eu il voi folosi la serviciu...in munca de birou ( si mai mult akasa - am calc la birou )...insa mama vrea sa mai cumpere un program special pt contabilitate ( pt magazinul ei )...si ma gandesc ca in acest caz trebuie sa fie legal ,nu?

Dar ce inseamna GGK? la ce se refera?

Apropo...de unde se poate face rost de programul pt evidenta contabila a unitatii?Si acestea-s de mai multe feluri?
iubita_tiana
QUOTE(andaro @ Mar 4 2010, 10:32 PM) *
Eu il voi folosi la serviciu...in munca de birou ( si mai mult akasa - am calc la birou )...insa mama vrea sa mai cumpere un program special pt contabilitate ( pt magazinul ei )...si ma gandesc ca in acest caz trebuie sa fie legal ,nu?

Dar ce inseamna GGK? la ce se refera?

Apropo...de unde se poate face rost de programul pt evidenta contabila a unitatii?Si acestea-s de mai multe feluri?

ia idd meu de mess de la profil si iti dau mai multe detalii si de prog de contabilitate...
andaro
Multumesc mult...cand va considera mama, am sa te contactez pt probleme aceea...si nu numai...wink.gif

Noapte buna



Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.