Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Infectia Cu Stafilococ Auriu
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Diverse > Sanatate - sfaturi si experiente
vioangel
Asa vrea sa primesc cateva informatii despre infectia cu stafilococ auriu
ralucastef
vio ai avut rezultatele analizelor?
s-a dovedit a fi infectie cu....
vioangel
Am o fetita de 1 an si 3 luni si de aproape 4 luni ne confruntam cu o problema, ne apar bubite rosii asemanatoare unor cosulete care mai tarziu devin purulente. Prima data au aparut pe nasuc si mai tarziu s-au extins si la gurita. Am facut o cultura din secretia purulenta si rezultatul releva o infectie cu stafilococ auriu. Am facut antibiograma si este sensibil la cateva antibiotice. Ati mai intalnit astfel de problem?
vioangel
QUOTE(ralucastef @ Feb 22 2010, 09:47 AM) *
vio ai avut rezultatele analizelor?
s-a dovedit a fi infectie cu....


Da, vineri seara mi-au trimis rezultatele pe mail.
Nu stiu ce sa fac, tind sa devin unpic disperata.
ralucastef
of mai mami
nu stiu ce sa zic

si christian ii alergic la augumentin
dar ce leg are antibioticul cu stafilococul
vioangel
Maine o sa merg la medicul de familie, dar mai mult ca sigur o sa imi recomande unul dintre antibiotice, iar eu parca nu i-as mai da. Am citi ca se poate face un vaccin pentru infectia cu stafilococ si ma gandeam ca poate asa e mai bine decat sa ii dau antibiotice care o sa ii afecteze sistemul imunitar si ficatul cu atat mai mult cu cat la rezultatele de la sange mi-a iesit un pic modificata si TGPe peste limita normala.
Dar in acelasi timp intru in panica gandindu-ma la cat de puternic e stafilocolul, putand afecta si sistemul respirator, osos etc.
ralucastef
offffffff vezi ce zice pediatrul
poate nu trebuie antibiotic
totusi tind sa nu cred asa ceva
vioangel
QUOTE(ralucastef @ Feb 22 2010, 09:52 AM) *
of mai mami
nu stiu ce sa zic

si christian ii alergic la augumentin
dar ce leg are antibioticul cu stafilococul


Exista cateva antibiotice care se poate incerca sa combata stafilococul, problema e ca daca se reinfesteaza nu mai este eficient acel antibiotic si va trebui sa o luam de la capat iar cu un alt antibiotic ,iar in ritmul in care ii tot apar ar insemna sa sa ii dau vreo 4-5 antibiotice in cateva luni, iar mie mi se par destul de mult pentru un copil de varsta ei.

Stafilococul auriu este o bacterie care traieste pe suprafata pieli. La unele persoane care sufera leziuni la nivelul acesteia (zagarieturi, rani minore, intepaturi ale insectelor) intra in piele si provoaca infecetii, iar la Bianca s-au concretizat sub forma unor furuncule care sunt dureroase, dau mancarime, usturime, in fine destul de greu de suportat.
ralucastef
offffffff de undev a-ti luat asa ceva?
vioangel
QUOTE(ralucastef @ Feb 22 2010, 10:04 AM) *
offffffff de undev a-ti luat asa ceva?

Eu cred ca din spital, pt ca prima data i-a aparut cand avea cam 2 saptamani, deabia venisem din spital, ciudat este insa ca de atunci si pana la 11 luni nu a i-au mai aparut de loc, insa de la 11 luni aproape luna de luna ii apar .
ruxy
QUOTE(vioangel @ Feb 22 2010, 09:56 AM) *
Maine o sa merg la medicul de familie, dar mai mult ca sigur o sa imi recomande unul dintre antibiotice, iar eu parca nu i-as mai da. Am citi ca se poate face un vaccin pentru infectia cu stafilococ si ma gandeam ca poate asa e mai bine decat sa ii dau antibiotice care o sa ii afecteze sistemul imunitar si ficatul cu atat mai mult cu cat la rezultatele de la sange mi-a iesit un pic modificata si TGPe peste limita normala.
Dar in acelasi timp intru in panica gandindu-ma la cat de puternic e stafilocolul, putand afecta si sistemul respirator, osos etc.

Vio, nu-ti face asa griji...si fetita mea a avut...am tratat si a trecut...va fi foarte bine si la voi ai sa vezi...urmeaza corect tratamentul dat de medic...si chiar nu dispera ca nu e cazul... trandafir.gif s-ar putea sa sufere si de o dermatita atopica...mergi si la un dermatolog priceput...sanatate multa...
vioangel
QUOTE(ruxy @ Feb 22 2010, 10:36 AM) *
Vio, nu-ti face asa griji...si fetita mea a avut...am tratat si a trecut...va fi foarte bine si la voi ai sa vezi...urmeaza corect tratamentul dat de medic...si chiar nu dispera ca nu e cazul... trandafir.gif s-ar putea sa sufere si de o dermatita atopica...mergi si la un dermatolog priceput...sanatate multa...


Multumesc pentru incurajari, poti sa imi spui si mie ce tratament ati facut voi.
Acum 8 luni ii aparusera pe fesa stanga cateva bubite rosii sub forma de cerc, care s-au intins dr dermatolog a spus ca are o forma usoara de dermatita atopica si ne-a dat o crema ADREMA, in acelasi timp nu i-am mai dat sa bea ceai de musetel si dupa 2 saptamani i-au disparut, deci nu pot sa spun cu exactitate ca avut dermatita atopica sau a fost o reactie alergica la ceai, cert e ca de atunci nu i-am mai dat ceai de musetel si nimic cu musetel.
ankaA
QUOTE(vioangel @ Feb 22 2010, 10:19 AM) *
Eu cred ca din spital, pt ca prima data i-a aparut cand avea cam 2 saptamani, deabia venisem din spital, ciudat este insa ca de atunci si pana la 11 luni nu a i-au mai aparut de loc, insa de la 11 luni aproape luna de luna ii apar .



nu ma pricep prea bine la tipurile de stafilococi,dar dupa cum ai descris tu,nu exista tratamente crema?Nu ar trebui sa te sperie termenii astia,daca ne luam dupa termenii medicali si citim despre ei,ajungem sa traim numai cu frica de a nu lua microbi,de care nu ne putem feri.Si eu m-am intors din spital cu niste bubite care-mi apar pe maini periodic,mai ales daca am pielea uscata si-mi vine sa ma scarpin pana la sange,dar daca hidratez pielea dispar.Ai fost la stat sau la o clinica particulara?
vioangel
QUOTE(ankaA @ Feb 22 2010, 12:22 PM) *
nu ma pricep prea bine la tipurile de stafilococi,dar dupa cum ai descris tu,nu exista tratamente crema?Nu ar trebui sa te sperie termenii astia,daca ne luam dupa termenii medicali si citim despre ei,ajungem sa traim numai cu frica de a nu lua microbi,de care nu ne putem feri.Si eu m-am intors din spital cu niste bubite care-mi apar pe maini periodic,mai ales daca am pielea uscata si-mi vine sa ma scarpin pana la sange,dar daca hidratez pielea dispar.Ai fost la stat sau la o clinica particulara?


Pentru analize la o clinica privata ,pentru interpretarea analizelor voi merge la med. de fam dar si la un alt medic la o clinica privata.Ai dreptate cand am citit pe net despre toti acesti termeni medicali chiar am intrat in panica, ma gandeam la ce e mai rau, ne avand cunostinte suficiente noi luam de bun ce scriu acolo, insa un medic vede lucrurile dintr-o alta perspectiva, lunad in considerare si alti factorii.
ankaA
QUOTE(vioangel @ Feb 22 2010, 12:37 PM) *
Pentru analize la o clinica privata ,pentru interpretarea analizelor voi merge la med. de fam dar si la un alt medic la o clinica privata.Ai dreptate cand am citit pe net despre toti acesti termeni medicali chiar am intrat in panica, ma gandeam la ce e mai rau, ne avand cunostinte suficiente noi luam de bun ce scriu acolo, insa un medic vede lucrurile dintr-o alta perspectiva, lunad in considerare si alti factorii.



Eu m-am lecuit de cautat termenii medicali si sa citesc despre anumite boli care nu sunt grave,dar citite in termeni medicali si mai ales la ce duc complicatiile ,etc te ingrozesti.S-ar putea chioar sa nu-i dea antibotic daca e doar la suprafata pielii.Intra si pe romedic si intreaba acolo,mie mi-au raspuns un medic la intrebare,sunt draguti.Sanatate multa puiuțului si tie ! floare2.gif
ruxy
QUOTE(vioangel @ Feb 22 2010, 11:19 AM) *
Multumesc pentru incurajari, poti sa imi spui si mie ce tratament ati facut voi.
Acum 8 luni ii aparusera pe fesa stanga cateva bubite rosii sub forma de cerc, care s-au intins dr dermatolog a spus ca are o forma usoara de dermatita atopica si ne-a dat o crema ADREMA, in acelasi timp nu i-am mai dat sa bea ceai de musetel si dupa 2 saptamani i-au disparut, deci nu pot sa spun cu exactitate ca avut dermatita atopica sau a fost o reactie alergica la ceai, cert e ca de atunci nu i-am mai dat ceai de musetel si nimic cu musetel.

Tratamentul l-am facut cu antibiotic, dupa antibiograma...cam atat....si s-a rezolvat usor...sanatate multa! trandafir.gif
Claudia Elena
Si Simina a avut la 3 luni o infectie in gat cu Aureus si a trecut repede cu Augmentin...de atunci nu am mai avut nici un fel de problema smile.gif
Multa sanatate!
dyanp
Stafilococul auriu este o bacterie, si ca atare ii trebuie tratament cu antibiotic. Fiind ei cam 27 de feluri ar fi indicata o antibiograma pentru tratament. Sanatate multe.

Iar cu cititul si gasitul raspunsurilor...aveti dreptate, Andrei a avut streptococ A in gat si cand am citit ce si cum, nestiind sa fac diferenta intre fatpul ca el este doar purtator si nu s-a declansat infectia, care intr-adevar este foarte periculoasa, am facut ca trenul pe linie, la un pas de infarct....acum stau mai calma si incerc sa aflu intai parerea medicilor(da, cel putin doi ca nici in ei nu prea mai am incredere). oFloare1.gif
iubita_tiana
am avut si eu stafilococ auriu...l-am luat din spital....si eu...cand am pierdut sarcina.....la avort....
initial a fost coaguleaza negativ..dupa avort....s-a pozitivat...culturi pozitive...
eu am scapat printr-o cura de 21 injectii de gentamicina...
vioangel
Am fost la dr si nu ne putea da decat Sumetrolin sau gentamicina injectabila, pentru celelalte antibiotice e prea mica, asa ca a optat pentru Sumetrolin incepem cu el.
In privinta vaccinului ne-a spus sa mergem la Cantacuzino cand ii mai apar bubitele, sa ii recolteze din ele si sa ii faca un vaccin de autoimunizare. Nu il recomanda pe cel din comert pentru ca e prea mica.
aly80r
Uite aici am deschis si eu un topic despre aceeasi problema http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?s...=9623&st=20. Poate mai gasesti ceva raspunsuri care sa te linisteasca oFloare.gif .

Am trecut si eu Erika prin asa ceva si eram disperata. La ea nu s-a manifestat prin bubite, ci prin firicele de sange in nasuc. Am aplicat tratament si a fost bine.........pana acum cateva zile cand a racit usor si am vazut iar sangele din muci nervi.gif . Acum astept sa-i treaca raceala si sa repetam exsudatul sad.gif .

Va doresc sanatate maxima! hug.gif
vioangel
QUOTE(aly80r @ Mar 10 2010, 12:15 PM) *
Uite aici am deschis si eu un topic despre aceeasi problema http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?s...=9623&st=20. Poate mai gasesti ceva raspunsuri care sa te linisteasca oFloare.gif .

Am trecut si eu Erika prin asa ceva si eram disperata. La ea nu s-a manifestat prin bubite, ci prin firicele de sange in nasuc. Am aplicat tratament si a fost bine.........pana acum cateva zile cand a racit usor si am vazut iar sangele din muci nervi.gif . Acum astept sa-i treaca raceala si sa repetam exsudatul sad.gif .

Va doresc sanatate maxima! hug.gif



Multumesc pentru raspuns.
In aprilie o sa mergem la Cantacuzino pentru o parere specializata.
Unul dintre medici ne-a dat antibiotic, celalat a zis ca e un antibiotic mult prea puternic pentru o infectie la nivelul pieli asa eu nu stiu ce sa mai cred.
Astept pana in aprilie si o sa vad ce fac atunci.
aly80r
QUOTE(vioangel @ Mar 10 2010, 05:50 PM) *
Multumesc pentru raspuns.
In aprilie o sa mergem la Cantacuzino pentru o parere specializata.
Unul dintre medici ne-a dat antibiotic, celalat a zis ca e un antibiotic mult prea puternic pentru o infectie la nivelul pieli asa eu nu stiu ce sa mai cred.
Astept pana in aprilie si o sa vad ce fac atunci.



Mda, e greu cand medicii nu se pun de acord asupra unui tratament si inteleg starea ta de neliniste hug.gif . Sper ca la Cantacuzino sa aflati ce e bine sa faceti impotriva nenorocitului de stafilococ. Din ce stiu eu, va fi foarte greu sa scapam de el sad.gif . In orice caz, sa ne tii si pe noi la curent smile.gif oFloare.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.