Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Calatorii Prin Lume
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bloguri. Pagini Personale > Bloguri > Blog manu1981
Pagini: 1, 2
manu1981
Sotul meu este plecat foarte mult in diverse tari din Europa si nu numai. La sugestia lui mir0108 am hotarat sa deschid acest topic, unde voi posta cateva din fotografiile surprinse de el in tarile pe unde a mers.
mir0108
QUOTE(manu1981 @ Feb 12 2010, 04:48 PM) *
Sotul meu este plecat foarte mult in diverse tari din Europa si nu numai. La sugestia lui mir0108 am hotarat sa deschid acest topic, unde voi posta cateva din fotografiile surprinse de el in tarile pe unde a mers.

super!!am vazut topicul ,desigur am intrat imediat!!!...multumesc! wub.gif

DECI ,POZE....TE ROOOOG! floare2.gif SI ..STII CEVA?CU COMENTARII!....trebuie sa iti fi impartasit al tau sot si ceva...intamplari,stiu eu..! partners.gif
aly80r
Cand e vb de calatorii......tzop si eu!!! bouncy.gif Haide manu....abia astept sa vad poze!!! bananab.gif
Miha79
si eu vreau sa vad poze asa ca astept cu nerabdare bouncy.gif
manu1981
Wow! Ce de lume! trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif Nu ma asteptam sa intereseza asa de mult topicul asta smile.gif
aly80r
QUOTE(manu1981 @ Feb 12 2010, 05:33 PM) *
Wow! Ce de lume! trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif Nu ma asteptam sa intereseza asa de mult topicul asta smile.gif

liwlol.gif treci la treaba ca ne tii ca pe ace!!! oFloare1.gif
manu1981
Bun! Sa incepem cu cateva fotografii surprinse in avion. Nu mai stiu deasupra carei tari sunt facute.

manu1981

aly80r
QUOTE(manu1981 @ Feb 12 2010, 05:35 PM) *

waww asta-i superba!!! cred ca daca deschidea geamul poza iesea mult mai clara liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
manu1981
In drumul spre India a trebuit sa faca escala la Londra si a facut cateva fotografii in aeroport. Mi-a zis ca este extraordinar de mare aeroportul si ca sa ajunga la terminalul de unde trebuia sa ia celalat avion, au facut o ora cu autobuzul.

Cateva fotografii din aeroportul din Londra

manu1981
Ca sa ajunga la destinatie in India au schimbat 3 avioane - in Bucuresti, in Londra si apoi in Boombay. Normal ca la atatea schimburi de avioane le-au ratacit bagajele. Va imaginati cand au ajuns la destinatie, toata delegatia de sportivi a romaniei era fara echipament si a doua zi urmau sa joace. Norocul lor a fost ca bagajele nu s-au ratacit la Londra, ci la Boombay si au reusit sa le recupereze in timp util, altfel pierdeau concursul smile.gif Din pacate, din cauza situatiei cu bagajele, nu i-a mai ars de facut poze cand au ajuns la destinatie.
manu1981
O alta destinatie interesanta a fost Tunisia

manu1981

manu1981
Acesta e hotelul unde au fost cazati. Mi-a zis ca au fost conditii foarte bune si la dormit si la masa. Chiar ne uitam impreuna pe net ce tarife au si sunt foarte scumpi. In plus hotelul este plin mai tot timpul asa ca rezervarile se fac chiar si cu un an inainte, pentru ca altfel nu gasesti locuri libere.

manu1981

manu1981
Asta e sala unde a avut loc concursul. O sala imensa, la noi nici nu stiu daca e vreuna de acest fel.

manu1981
Si o poza cu podiumul la final. Fata pe care o antreneaza el a luat medalia de aur smile.gif
mir0108
imagini si momente deosebite!ar fi fost perfect sa le puteti savura impreuna...dar in viata nu e mereu asa cum ne dorim!sunt convinsa ca te bucuri pt sotul tau...pt ocaziile speciale de care beneficieaza!

eu astept poze..si comentarii oFloare1.gif felicitari pt rezulatele obtinute cu copii!merita tot efortul...fetele ,cele 2 medaliate cu aur, sunt romancele noastre?au castigat la dublu? rolleyes.gif

ps:intr-o poza apre surprinsa o furtuna ..tunisiana? rolleyes.gif si poza cu crestele muntilor...e mirifica!sa iti iei zborul..nu altceva!
manu1981
QUOTE(mir0108 @ Feb 12 2010, 06:35 PM) *
imagini si momente deosebite!ar fi fost perfect sa le puteti savura impreuna...dar in viata nu e mereu asa cum ne dorim!sunt convinsa ca te bucuri pt sotul tau...pt ocaziile speciale de care beneficieaza!

eu astept poze..si comentarii oFloare1.gif felicitari pt rezulatele obtinute cu copii!merita tot efortul...fetele ,cele 2 medaliate cu aur, sunt romancele noastre?au castigat la dublu? rolleyes.gif

ps:intr-o poza apre surprinsa o furtuna ..tunisiana? rolleyes.gif si poza cu crestele muntilor...e mirifica!sa iti iei zborul..nu altceva!

La dublu cred ca e facuta poza si amandoua fetele sunt romance, la fel ca si cele de pe locul II.

Ar fi fost frumos sa mergem impreuna sa vedem acele locuri, din pacate noi nu ne permitem astfel de vacante. Deplasarile lui sunt platite fie de club fie de federatie asa ca, din punctul asta de vedere este privilegiat. A vazut atatea tari incat nici el nu le mai stie numarul. Am sa mai caut poze ca mai avea pe cd-uri salvate si o sa va postez cateva si din Egit cand se intoarce acasa trandafir.gif
mir0108
QUOTE(manu1981 @ Feb 12 2010, 06:46 PM) *
La dublu cred ca e facuta poza si amandoua fetele sunt romance, la fel ca si cele de pe locul II.

Ar fi fost frumos sa mergem impreuna sa vedem acele locuri, din pacate noi nu ne permitem astfel de vacante. Deplasarile lui sunt platite fie de club fie de federatie asa ca, din punctul asta de vedere este privilegiat. A vazut atatea tari incat nici el nu le mai stie numarul. Am sa mai caut poze ca mai avea pe cd-uri salvate si o sa va postez cateva si din Egit cand se intoarce acasa trandafir.gif

partners.gif partners.gif interesant topicul ,manu...datorita imaginilor deosebite ...dar si datorita motivului plecarii "prin lume" !
cere multe sacrificii meseria pe care o are ,dar si rezultatele sunt pe masura!sa aiva spor si ..eleve cu talent!

lilBB
frumoasa Tunisia! poate ajungeti o data si impreuna smile.gif in 3 sau mai multi wink.gif
punem si noi cateva pozici?
manu1981
QUOTE(mir0108 @ Feb 12 2010, 06:58 PM) *
partners.gif partners.gif interesant topicul ,manu...datorita imaginilor deosebite ...dar si datorita motivului plecarii "prin lume" !
cere multe sacrificii meseria pe care o are ,dar si rezultatele sunt pe masura!sa aiva spor si ..eleve cu talent!

Da, asa este, mai ales ca e mai mult pe drumuri. Iar acum ii este si mai greu, de cand a venit si Arina. Ii pare si lui rau ca nu apuca sa stea mai mult timp cu ea, dar nu are ce face, asta ii este meseria. Chiar imi zicea ca abia asteapta sa faca Arina 4-5 anisori sa o ia cu el la sala si apoi la concursuri, numai ca pe mine nu ma incanta asa mult ideea sa raman singura si fara sot si fara copil.
manu1981
QUOTE(lilBB @ Feb 12 2010, 07:13 PM) *
frumoasa Tunisia! poate ajungeti o data si impreuna smile.gif in 3 sau mai multi wink.gif
punem si noi cateva pozici?

Ar fi frumos. I-am zis ca daca Arina va invata bine tenis si va fi o jucatoare de perspectiva, ma las de serviciu si ma fac impresar sa merg si eu cu ei la concursuri liwlol.gif

Sigur ca poti pune pozici trandafir.gif
mir0108
ramane cum am stabilit:te faci impresar! floare2.gif

manu1981
QUOTE(mir0108 @ Feb 12 2010, 08:20 PM) *
ramane cum am stabilit:te faci impresar! floare2.gif

Mi-ar placea! Asa am putea sa fim toti peste tot smile.gif
lilBB
QUOTE(manu1981 @ Feb 12 2010, 04:16 PM) *
Ar fi frumos. I-am zis ca daca Arina va invata bine tenis si va fi o jucatoare de perspectiva, ma las de serviciu si ma fac impresar sa merg si eu cu ei la concursuri liwlol.gif
Sigur ca poti pune pozici trandafir.gif

liwlol.gif that's the spirit, mami!
lilBB
azi m-am oprit la calatoria din Grecia

un coltisor din Atena

bisericuta venetiana in insula Creta

insula Santorini

tot Santorini (in traducere din greaca Cel mai frumos)

pe drumul de la Fira la Oia (Santorini)

palatul Knossos (leaganul civilizatiei Minoice, anul 1700 I.C) - supranumit si labirintul, dar am aflat doar dupa ce ne-am ratacit

apus la marea Egee
ruxy
Superbe fotografiile Manu....frumoase locuri a avut ocazia sa viziteze sotul tau...si felicitari pentru reusita deosebita trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif smile.gif
USA
QUOTE(lilBB @ Feb 12 2010, 08:26 PM) *
apus la marea Egee

E si visul meu sa ajung candva....multumesc de poze..sunt superbe acele locuri!
Mih@ela
Au dreptate fetele,Manu,minunate imagini! eusa_clap.gif pt sotul tau! trandafir.gif
Mih@ela
Au dreptate fetele,Manu,minunate imagini! eusa_clap.gif pt sotul tau! trandafir.gif
manu1981
QUOTE(lilBB @ Feb 12 2010, 09:26 PM) *
azi m-am oprit la calatoria din Grecia

insula Santorini

apus la marea Egee

Ce frumos! Parca sunt imagini desprinse din filme! trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif
manu1981
QUOTE(ruxy @ Feb 12 2010, 09:32 PM) *
Superbe fotografiile Manu....frumoase locuri a avut ocazia sa viziteze sotul tau...si felicitari pentru reusita deosebita trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif smile.gif

QUOTE(Mih@ela @ Feb 12 2010, 09:50 PM) *

Multumim fetelor trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif Eu i-am zis de multe ori ca il invidiez pentru faptul ca are ocazia sa vada atatea locuri din lumea asta. Mai are de ajuns in America si in Australia si poate sa spuna ca a fost pe toate continentele smile.gif
miriam
Superbe pozele! M-au relaxat si mi-au mai descretit fruntea...
Sa va dea D-zeu multa sanatate...sa ajungeti toti 3 sa va bucurati de asemenea peisaje!
manu1981

La multi ani de Valentine's Day! Sa iubiti si sa fiti iubite!

maria_corina29
foarte frumos fetelor, m-ati facut sa viseeeeeez. treziti-maaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!.........m-a trezit plinsul lui gabriel care s-a trezit....

asteptam si alte poze......
manu1981
QUOTE(maria_corina29 @ Feb 15 2010, 01:30 PM) *
foarte frumos fetelor, m-ati facut sa viseeeeeez. treziti-maaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!.........m-a trezit plinsul lui gabriel care s-a trezit....

asteptam si alte poze......

floare2.gif Ehee, si eu visez, ca altceva ce sa fac... Daca am timp azi, daca nu maine cu siguranta punem pozici din Egipt, ca s-a intors tati si avem prospaturi biggrin.gif
manu1981
Dupa cum am promis am revenit cu cateva imagini proaspete din Egipt. Dupa cum imi povestea sotul, Cairo este un oras plin de istorie, dar, in acelasi timp, plin de oameni saraci. In ciuda povestilor despre acest oras, de cum intri in el te izbeste imaginea oamenilor saraci, care abia isi duc zilele de azi pe maine. Diferenta dintre clasele sociale este foarte mare, aproape ca nu exista clasa de mijloc. In cele 5 zile cat a stat la Cairo au avut o singura zi libera cand au mers sa viziteze cateva puncte turistice, asa ca ... sa purcedem ...
manu1981
Desertul din imprejurimile orasului Cairo in toata splendoarea lui (in plan indepartat se vede orasul)

Camilele cu care s-au plimbat si care miroseau foarte urat (sau poate sotul nu a mai luat de mult contact cu mirosul emanat de animale biggrin.gif )
manu1981
Piramidele si mai ales Sfinxul sunt simboluri legendare ale trecutului Egiptului care nu puteau fi trecute cu vederea.

Cateva imagini surprinse langa piramide

manu1981
Vechii egipteni au construit de-a lungul timpului mai mult de 100 piramide, care serveau drept camere mortuare pentru familiile regale. Ei credeau ca piramidele faceau ca trecerea monarhilor in viata de dincolo sa fie mai usoara, iar locurile pe care erau amplasate, pe malul vestic al Nilului, erau asociate cu taramul mortii conform mitologiei antice.

manu1981
Intrebarile pe care ni le punem toti sunt cu privire la modul cum au reusit ei sa ridice blocurile de piatra, mai ales ca unele dintre ele ajungeau si la 20 tone… Se preuspune ca in jurul piramidelor se ridica o rampa pe care ridicau blocurile din granit pe niste saniute din lemn, unul dupa altul.., cu animale, totul tine de imaginatie…

manu1981
Soarele in desert, printre piramide

manu1981
Sfinxul din Giseh (Giza) starneste cel mai mare interes printr turisti. Uriasa statuie este supranumita “Paznicul dealului”, fiind sculptata dintr-un singur bloc de calcar… Nu se stie cu certitudine nici pana astazi de cine si in ce scop a fost ridicat…

manu1981
In afara de piramide, Sfinx si Muzeul Egiptean din Cairo are suficiente de oferit chiar si celor mai pretentiosi vizitatori. Fondat in 1903, Muzeul adaposteste sute de mii de lucrari, incluzand peste 1700 de piese din colectia Tutankamon. Un lucru inedit este faptul ca sunt oferite si tururi speciale, pentru turistii orbi. In timp ce un ghid le prezinta relicve faimoase ale Egiptului antic, vizitatorii pot sa atinga sarcofagele, relicvele sau statuile din piatra. (din pacate nu am decat cateva imagini cu exteriorul cladirii, deoarece nu au avut voie sa faca fotografii in interior).

manu1981
Si o fotografie cu delegatia Romaniei cu premiile castigate smile.gif
manu1981
Normal ca la intoarcere mi-a adus si mie cateva suveniruri smile.gif. Un Sfinx in miniatura

O reprezentare a zeitei Isis (zeița magiei și a vieții, a căsătoriei, simbolul armoniei matrimoniale și fidelității femeii față de soț)

Si cateva papirusuri

mir0108
sport si ....piramide ,grecia!!!ff faina combinatia !echitabila situatia-pleaca departe de voi ,dar nu oriunde!!!memorabile locurile vizitate ,fara discutie!!

cadoul(statueta) pe care l-ai primit e superb.. lucrat ..si prin ceea ce semnifica! partners.gif

felicitari pentru rezulate... partners.gif

USA
SUperbbbb...multumesc iar ptr calatoria alaturi de voi!
Vad echipa de gimnastica..sunt curioasa care este legatura cu voi....poate ai mai spus.....dar nu am citit...

Pupik, sunteti o echipa=familie deosebita!
Miha79
sunt superbe pozele si locurile vizitate de sotul tau
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2020 Invision Power Services, Inc.