Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Socrii Pot Cere La Divorț Cadourile Date La Nuntă
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Diverse > Din internet adunate
manu1981
Ce ziceti de asta? de acord sau nu? unsure.gif

În caz de divorț, socrii din Germania ar putea să solicite înapoi cadourile oferite la nuntă, potrivit unui tribunal local.

Curtea Federală de Justiție din Germania a hotărât ca un bărbat care a divorțat și a primit suma de 29.000 euro de la socrii, în timpul căsătoriei, să înapoieze banii. Bărbatul care primise banii pentru a participa la o licitație imobiliară, poate să păstreze casa achiziționată, dar este obligat să restituie suma luată de la părinții soției.

Judecătorii au stabilit că socrii au oferit suma cuplului pentru ca și fiica lor să se bucure de casă, dar acest lucru nu mai este valabil, ținând cont că mariajul s-a destrămat.

"Dacă fiul sau fiica beneficiază de darul primit de partener pe o perioadă lungă de timp, atunci doar o parte din cadou trebuie plătită înapoi", se precizează în hotărâre.

Se așteaptă ca hotărârea judecătorească să provoce un val de cereri din partea socrilor care vor dori să-și recupereze investițiile făcute în mariajele destrămate ale copiilor lor.


Sursa : ziarul Liberatea
flori-de-cimp
in cazul acesta, da, mi se pare corect .
Anca74
eu cunosc un cuplu, casatorit si divortat la foarte scurt timp, mai putin de 2 luni nervi.gif care intentiona sa trimita inapoi cadourile de nunta ...nu mai stiu daca au si facut asta, stiu ca asa se gandeau!
USA
Dar de cuplul renumit american......in care el ii da ei un riniki in timpul casatoriei...vremuri bune atunci...si dupa ceva ani...ajung la divort....si el cere rinikiul innapoi la divort?!?!?
dyanp
QUOTE(USA @ Feb 4 2010, 01:29 PM) *
Dar de cuplul renumit american......in care el ii da ei un riniki in timpul casatoriei...vremuri bune atunci...si dupa ceva ani...ajung la divort....si el cere rinikiul innapoi la divort?!?!?


fata de unde iei emo astia? vreau si eu...
USA
QUOTE(dyanp @ Feb 4 2010, 11:30 PM) *
fata de unde iei emo astia? vreau si eu...

le am salvate in photos..... whistling.gif
dyanp
QUOTE(USA @ Feb 4 2010, 01:32 PM) *
le am salvate in photos..... whistling.gif

m-ai lamurit bustean, mersi....DE UNDE LE AI salvate in photos anima1.gif blush.gif bye1.gif
USA
QUOTE(dyanp @ Feb 4 2010, 11:35 PM) *
m-ai lamurit bustean, mersi....DE UNDE LE AI salvate in photos anima1.gif blush.gif bye1.gif

Sorry..photobucket soroo...... whistling.gif
dyanp
QUOTE(USA @ Feb 4 2010, 01:36 PM) *
Sorry..photobucket soroo...... whistling.gif



fata, daca n-am batucit photogaleata aia intr-o noapte de am capiat si tot n-am gasit asa ca ai tai crybaby.gif
USA
QUOTE(dyanp @ Feb 4 2010, 11:38 PM) *
fata, daca n-am batucit photogaleata aia intr-o noapte de am capiat si tot n-am gasit asa ca ai tai crybaby.gif

Pai nu stiu unde scotocesti...ca astea le am in album pe parol pe user personal....salvate de cu ani in urma.....exista si photobucket cu emoticoane publice?....habar nu am......yo le gasesc pe aici si le salvez acolo..cand si cand....
dyanp
QUOTE(USA @ Feb 4 2010, 01:40 PM) *
Pai nu stiu unde scotocesti...ca astea le am in album pe parol pe user personal....salvate de cu ani in urma.....exista si photobucket cu emoticoane publice?....habar nu am......yo le gasesc pe aici si le salvez acolo..cand si cand....


si eu am cont si am cautat, gasii ceva..dar subtire nu ca ale tale..si roxanne parca avea unele super.....vad eu cand oi mai avea insomnii... tzuc.gif
manu1981
QUOTE(USA @ Feb 5 2010, 12:29 AM) *
Dar de cuplul renumit american......in care el ii da ei un riniki in timpul casatoriei...vremuri bune atunci...si dupa ceva ani...ajung la divort....si el cere rinikiul innapoi la divort?!?!?

Wow! La asa ceva nu m-as fi gandit
manu1981
QUOTE(dyanp @ Feb 5 2010, 12:30 AM) *
fata de unde iei emo astia? vreau si eu...

Uita-te pe site-ul asta www.yoursmiles.org tzuc.gif
flori-de-cimp
QUOTE(USA @ Feb 4 2010, 10:29 PM) *
Dar de cuplul renumit american......in care el ii da ei un riniki in timpul casatoriei...vremuri bune atunci...si dupa ceva ani...ajung la divort....si el cere rinikiul innapoi la divort?!?!?


mda, aia prea de tot,..., dar in cazul cu impumutul si in cazul in care casatoria nu a durat prea mult , mi se pare normal sa le dea banii inapoi. oFloare1.gif
anku
mi se pare super ok....
anku
QUOTE(USA @ Feb 4 2010, 09:29 PM) *
Dar de cuplul renumit american......in care el ii da ei un riniki in timpul casatoriei...vremuri bune atunci...si dupa ceva ani...ajung la divort....si el cere rinikiul innapoi la divort?!?!?

ce idioti!!!!!!!!!!!! wacko.gif
manu1981
Oare ce se intampla in cazul in care socrii au investit bani intr-o casa in care au locuit cei doi, cui ramane casa? Cum se inapoiaza banii? unsure.gif
Tania_25
QUOTE(USA @ Feb 4 2010, 09:29 PM) *
Dar de cuplul renumit american......in care el ii da ei un riniki in timpul casatoriei...vremuri bune atunci...si dupa ceva ani...ajung la divort....si el cere rinikiul innapoi la divort?!?!?



Asta e si mai tare..... lol-craciun.gif
USA
Man Wants His Kidney Back In The Divorce

...$1.5 million or his kidney back. That's the strange ultimatum a New York surgeon has given his estranged wife.

Dr Richard Batista donated his kidney to his wife Dawnell in 2001. His attorney claims that she began having an extramarital affair a couple of years after the transplant. She filed for divorce in 2005.

Dr. Batista decided to go public after four years of divorce negotations. He wants the donated kidney back, but will accept $1.5 million in compensation.

Mrs Batista and her attorney had no comment on the suit.

The couple has three children, ages, 8, 11 and 14.

Priviti Aici
dyanp
pai nici nu aveau ce sa comenteze, ca nu mai vede nimic inapoi.
denny26
QUOTE(dyanp @ Feb 5 2010, 12:30 AM) *
fata de unde iei emo astia? vreau si eu...

Scuze ca ma bag si eu asa uite aici un site unde ii gasesti si multi altii
http://yoursmiles.org/t-kids.php?page=2
dyanp
QUOTE(denny26 @ Feb 4 2010, 02:54 PM) *
Scuze ca ma bag si eu asa uite aici un site unde ii gasesti si multi altii
http://yoursmiles.org/t-kids.php?page=2


multumesc frumos...intru acum sa ma uit si sper sa-i pot baga la galeata trandafir.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.