Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici Profesoare Inscrise In Sindicat
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Diverse > Legislatie
myha_ela1983
Am o intrebare pentru mamicile care sunt profesoare si sunt inscrise in sindicat: stiti ceva de vreo prima de nastere din partea sindicatului ? Ati primit acesti bani si dc da as vrea si eu detalii, caci am auzit ca este o lege din 2004 care spune acest lucru dar inca nu stiu exact.
Multumesc si astept raspunsuri
pustiks
QUOTE(myha_ela1983 @ Jan 29 2010, 03:43 PM) *
Am o intrebare pentru mamicile care sunt profesoare si sunt inscrise in sindicat: stiti ceva de vreo prima de nastere din partea sindicatului ? Ati primit acesti bani si dc da as vrea si eu detalii, caci am auzit ca este o lege din 2004 care spune acest lucru dar inca nu stiu exact.
Multumesc si astept raspunsuri

Din cate am inteles e prevazut in statutul cadrului didactic, dar nu mai stiu articolul si alineatul. Primesti pana la inca un salariu prima pentru nasterea copilului. Din pacate la mine la scoala nu au prea primit mamicile asa ceva pe motiv ca nu sunt fonduri.
miron_doina
QUOTE(myha_ela1983 @ Jan 29 2010, 03:43 PM) *
Am o intrebare pentru mamicile care sunt profesoare si sunt inscrise in sindicat: stiti ceva de vreo prima de nastere din partea sindicatului ? Ati primit acesti bani si dc da as vrea si eu detalii, caci am auzit ca este o lege din 2004 care spune acest lucru dar inca nu stiu exact.
Multumesc si astept raspunsuri

Banii de la sindicat se dau ca ajutoare sociale constituite din cotizatii la nivelul organizatiei judetene.Sumele sunt variabile pentru ca depind de Hotararea Consiliului Judetean,respectiv Biroul Executiv al sindicatului si nu de federatie.
La noi de exemplu se depunea o cerere si o copie a certificatului de nastere al copilului la sindicat si se acorda acum doi ani un ajutor de pana in 200 RON.Insa erau sindicate care nu acordau aceste ajutoare datorita primei de nastere prevazuta in CCM .
myha_ela1983
multumesc de raspunsuri am aflat deja ca trebuie depusa o cerere la secretariat conform Contractul colectiv de munca Art. 36 Al. 5, publicat in MO nR. 11/28.07.2004
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.