Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Exemple De Sexualizare
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Copii intre 14 si 18 ani - adolescenta
Pagini: 1, 2
toia
Imaginea de obiecte sexuale pe care mass-media o creeaza in privinta femeilor dauneaza sanatatii fizice si psihice a adolescentelor, conform unui nou studiu, preluat de BBC Online.
Revistele, televiziunea, jocurile video si videoclipurile au un efect negativ asupra tinerelor, concluzioneaza un studiu realizat de American Psychological Association.
Potrivit studiului, 'sexualizarea' poate cauza in mintea adolescentelor un deficit de incredere in sine, nemultumire fata de propriul corp, cat si depresie si tulburari ale poftei de mancare. De asemenea, imaginile cu care sunt bombardate pe toate canalele mediatice au un efect negativ asupra dezvoltarii lor sexuale.
O victima a sexualizarii este definita ca o persoana ale carei valori ajung sa provina doar din latura sa sexuala, toate celelalte trasaturi ale sale fiind ignorate.
Exemple de sexualizare:
- vedete din lumea muzicii care apar imbracate precum niste obiecte sexuale
- papusi a caror vestimentatie este una sexy, precum ciorapii plasa
- haine sexy pentru fetite de 10 ani, precum chilotii tanga
- top-modele adulte imbracate precum niste fetite.

Sursa: Cronica Romana
VALERIA OANA
Creatorii de moda ne impun o moda, dar noi de ce o acceptam? De ce cumparam astfel de haine (ciorapi plasa si chilotei tanga pentru fetite)?
simina
Pot sa spun ca de multe ori sunt mai proaste mamele decat fetele???
Scuze,mamici de fete,dar asta am constatat eu...uitandu-ma la ele.
VALERIA OANA
Da' si mamele de baieti? Astea sunt mai breze? Cand ii vad pe unii cu pantalonii in vine (zici ca au trei pampersi pe ei) cu cercei si fel de fel de tampenii...
Mona75
Sunt de acord cu tine Valeria.Tzutzu al meu a inceput sa poarte pantaloni cu turul lasat si sincera sa fiu,imi pare cam mic pt.asa ceva.
danna68
Nu au incotr-o nici ei, sunt tot timpul la concurenta cu altii, daca asa se poarta? creatorii de moda sunt vinovati nu bietii copii, isi pierd iubitele daca nu sunt in "trend" ati uitat cum e nu? smile.gif
VALERIA OANA
Vreo doua palme la cur si le trece
lelisor
biggrin.gif nu ne-a trecut nici noua cu doua palme daramite lor?!
kim
Aşa e moda,o să le treacă atunci cīnd se schimbă timpurile. Īn anii 70 se purta mini, toată lumea purta asta, şi nu mai făcea nimeni băşcălie smile.gif
Mona75
Imi aduc aminte ca si eu eram la fel.Cat am mai jelit in fata lu'taica-miu,ca sa-mi cumpere jeansi.Nu-i placeau jeansii si considera ca nu trebuie sa purtam nici noi.
VALERIA OANA
Pe mine m-a inzestrat Dumnezeu cu o putere de convingere foarte mare. Indiferent de ce toale imi doream, chiar daca parintilor mei nu le placeau, pana la urma ajungeau sa creada ca de fapt ideea este a lor si ...
kim
Īn general, mama īmi cumpăra ce voiam. Cu tata era mai greu, el era īmpotrivă īntotdeauna.
VALERIA OANA
La mine era exact invers. Tata era din start de acord, mai rau era cu mama, care era putin mai conservatoare. Asta doar pana cand a vazut ca sunt o cauza pierduta.
simina
Cand am implinit 18 ani,am facut acasa petrecere cu colegii.Pentru asta mi-am facut o fusta lunga cam pana la genunchi...exagerat de decenta,ca acum nu as purta-o,si i-am prezentat-o maica-mii.Cand a vazut-o,m-a intrebat daca nu cred ca e cumva cam scurta?M-am enervat la culme,mai ales ca vazusem pe acasa poze de cand era ea tanara si eu eram cam de 1 an.Avea niste fustite,minuscule...stiti si voi cum se purta in 70.Cand i-am zis ca fusta mea e de babe pe langa ce purta ea a tacut si de atunci nu mi-a mai zis nimic.
Mona75
Intotdeauna am avut conflicte cu ai mei,in privinta vestimentatiei.
Anca74
QUOTE(simina @ Feb 26 2007, 09:50 PM) *
Cand am implinit 18 ani,am facut acasa petrecere cu colegii.Pentru asta mi-am facut o fusta lunga cam pana la genunchi...exagerat de decenta,ca acum nu as purta-o,si i-am prezentat-o maica-mii.Cand a vazut-o,m-a intrebat daca nu cred ca e cumva cam scurta?M-am enervat la culme,mai ales ca vazusem pe acasa poze de cand era ea tanara si eu eram cam de 1 an.Avea niste fustite,minuscule...stiti si voi cum se purta in 70.Cand i-am zis ca fusta mea e de babe pe langa ce purta ea a tacut si de atunci nu mi-a mai zis nimic.


Parca ai povesti viata mea! Culmea e ca nici macar nu erau foarte scurte, imi statea tare bine si chiar imi pare rau ca nu am le-am purtat mai des! Cand m-am maritat, soacra mea ma "certa" mereu ca port numai pantaloni! Cine sa mai inteleaga femeile?
kim
Pīnă la 18 ani am purtat doar pantaloni, tricouri şi adidaşi. După, am trecut la fuste mini sau maxi şi pantofi asortaţi cu genţile. Am vreo 10 genţi acuma. Şi port de toate. smile.gif
Mona75
Si eu aveam o problema cu pantofii si gentile.Am o groaza de pantofi in dressing si tot 2 perechi port.Gentile i le-am dat maica-mii,acum imi pare mai practic rucascul.
kim
Eu sīnt o doamnă, nu port rucsac de eleve biggrin.gif
danna68
apropo de anii 70 Simina , eu fiind cea mai mare am avut parte de garderoba mamei, erau niste fustite belea, cu mama nu am avut probleme, iat tata nu avea nici o contributie la imbracaminte... smile.gif
simina
Eu as fi vrut sa imbrac asa ceva,dar nu puteam pentru ca eu seman cu tata si sunt mai inalta si mai ,,dolofana".Fustitele ei mi-ar fi acoperit probabil doar chilotii... liwlol.gif
danna68
QUOTE(simina @ Feb 27 2007, 02:56 PM) *
Eu as fi vrut sa imbrac asa ceva,dar nu puteam pentru ca eu seman cu tata si sunt mai inalta si mai ,,dolofana".Fustitele ei mi-ar fi acoperit probabil doar chilotii... liwlol.gif

si eu eram ...nu dolofana...dar plinuta tot eram... in schimb aveam in talie 59 cm dar pe sold...destul si nu iti inchipui ca mie imi ascundea mare lucru smile.gif
kim
Nu era la modă buricul la vedere, că...
danna68
QUOTE(kim @ Feb 27 2007, 08:27 PM) *
Nu era la modă buricul la vedere, că...

daca era vb doar de buric nu era bai, ca burta nu aveam chiar deloc, eu de alte parti ma plangeam ca sunt dotate si anume partea din spate smile.gif smile.gif
Mona75
Si iar ajungem la complexe!Unde e Valeria sa ne mai faca in ciuda un pic.
kim
QUOTE(danna68 @ Feb 27 2007, 09:14 PM) *
daca era vb doar de buric nu era bai, ca burta nu aveam chiar deloc, eu de alte parti ma plangeam ca sunt dotate si anume partea din spate smile.gif smile.gif


Asigură-ţi fundul pentru cīteva milioane de dolari, ca J.Lo...
Anca74
QUOTE(kim @ Feb 27 2007, 08:27 PM) *
Nu era la modă buricul la vedere, că...

pai de'ar fi fost stateam numai cu el pe afara! Acum e cam tarziu! Moda asta ! Cum nu tine ea cu noi!
Mona75
QUOTE(Anca74 @ Feb 28 2007, 10:58 PM) *
pai de'ar fi fost stateam numai cu el pe afara! Acum e cam tarziu! Moda asta ! Cum nu tine ea cu noi!

De ce e tarziu?Ce te retine sa porti pantaloni pe solduri,daca-ti plac? smile.gif
VALERIA OANA
Un pantalon clasic, mulat pe fund, o bluzita sexi, cu un decolteu adanc si un pantof elegant...... un parfum subtil.....dar plin de sexualitate......
Mona75
Si uite asa,zecile de barbati de la munca,saliveaza-n urma ta. biggrin.gif
VALERIA OANA
eeeeee, tineretea asta......
danna68
QUOTE(VALERIA OANA @ Mar 5 2007, 04:29 PM) *
eeeeee, tineretea asta......

smile.gif sa nu aud ca te plangi cumva ca esti prea batrana ca ma zburlesc toata liwlol.gif
Mona75
QUOTE(danna68 @ Mar 5 2007, 06:42 AM) *
smile.gif sa nu aud ca te plangi cumva ca esti prea batrana ca ma zburlesc toata liwlol.gif

liwlol.gif liwlol.gif Nu e batrana,e purie! liwlol.gif liwlol.gif
VALERIA OANA
Nu sunt nici purie, nici batrana. SUNT IN FLOAREA VARSTEI..... si la jumatatea vietii
Mona75
QUOTE(VALERIA OANA @ Mar 5 2007, 11:26 PM) *
Nu sunt nici purie, nici batrana. SUNT IN FLOAREA VARSTEI..... si la jumatatea vietii

Adica "purie" biggrin.gif
kim
Eu n-am nevoie nici de decolteu şi nici de pantaloni mulaţi ca să ofteze colegii īn urma mea...Eu sīnt "gagică" aşa, fără artificii sexuale... biggrin.gif
VALERIA OANA
Ce artificiu vezi tu intr-o pereche de izmene?
kim
...ce-i sub ele... rolleyes.gif
VALERIA OANA
dres, chiloti, tampoane...
kim
Tampoanele nu-s chiar aşa de sexy, dar restul...ar putea fi, nu? rolleyes.gif
AdeDia
Mai fete parca topicul era despre sexualizarea la copii nu a voastra sau vreti sa dati lectii ptr. copii? doh.gif biggrin.gif blush.gif wink.gif
danna68
QUOTE(AdeDia @ Apr 9 2007, 11:50 PM) *
Mai fete parca topicul era despre sexualizarea la copii nu a voastra sau vreti sa dati lectii ptr. copii? doh.gif biggrin.gif blush.gif wink.gif

smile.gif pai cam asa vom proceda si cu copii nostri...chiar daca zicem ca nu... smile.gif tot ei vor castiga aceasta batalie biggrin.gif
AdeDia
QUOTE(danna68 @ Apr 9 2007, 11:59 PM) *
smile.gif pai cam asa vom proceda si cu copii nostri...chiar daca zicem ca nu... smile.gif tot ei vor castiga aceasta batalie biggrin.gif

Bine dar inainte de orice vom incerca sa ne expunem si punctul nostru de vedere chiar daca tot cum vor ei vor face doh.gif smile.gif
VALERIA OANA
Si daca vei fi pusa in fata faptului implinit?
danna68
QUOTE(VALERIA OANA @ Apr 11 2007, 03:05 PM) *
Si daca vei fi pusa in fata faptului implinit?

asta este viata...acceptam si bune si rele biggrin.gif
VALERIA OANA
La cele bune, ne bucuram, dar la cele rele....vom cauta tapi ispasitori
danna68
smile.gif nu stiu care va fi prima reactie cand va cere ceva ce nu-mi convine... smile.gif dar mai este destul pana atunci
VALERIA OANA
Eu as vrea ca pana in momentul acela (cand parerile noastre vor fi diferite) sa-l fac sa aibe suficient de multe incredere in decizia mea si a sotului meu si sa se poata baza pe noi.
roxana_hribat
eu incerc sa ma apropii de fata mea cat mai mult, sa fim prietene. mereu o incurajez sa-mi spuna ce gandeste, ce i se intampla la gradinita. pana acum am reusit... sa am cateva scandaluri la gradinita cu educatoarele, probabil nu se asteptau ca fata sa-mi spuna si cele mai neansemnate (pt ele) amanunte.
VALERIA OANA
Incearca sa rezolvi problemele fara sa provoci discutii. Altfel, fetita ta va crede ca totul se rezolva doar daca te certi sau daca provoci discutii.
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.