Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Celulele Stem
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Nastere
Pagini: 1, 2, 3, 4
mihaella
Am auzit vb tot mai des de aceste "celule stem" cum ca ar face minuni .Oare noi muritorii de rand din clasa medie vom putea avea acces la acest serviciu?As fii interesata de treaba asta.Am o fetita de 1 an si sper ca vara asta sa incercam sa ii facem un fratior sau o surioara...pt viitorul lor mi-as dori sa stiu daca avem vreo posibilitate de a opta pt varianta recoltarii acestor celule stem.Voi fetelor ce parere aveti?
Ne ofera sistemul asta medical destule informatii? jucaus.gif
simina
Nu exista,pentru ca sistemul medical european interzice tratamentul cu celule stem.Doar China a ajuns la concluzia ca mai bine ajuta oamenii,decat sa-i lasa sa moara din cauza principiilor.Tratamentul este de asemenea foarte costisitor.
mamiCamelia
Eu am citit totusi ca sotii Columbeanu au recoltat celule stem din placenta sau de la fat in timpul sarcinii. Zau ca nu bag mana in foc ca o fi adevarat. Stiti cate s-au scris despre astia ba adevaruri exagerate , ba totale aiureli de vandut maculatura. Dar.... e singurul lucru care l-am auzit despre celule stem in Romania. In rest, toti potentialii beneficiari ai acestei forme de tratament se inchina pe la posturile tv si pe la Becali sa stranga bani pt China. II inteleg, sa am un copil cu nevoia asta as cersi la metrou numai sa-i pot acorda sansa asta. Mai stiu ca se mai utilizeaza stem si in Ucraina, sau o alta tara fosta sovietica pt a se trata atrofia de nerv optic, o afectiune de care sufera foarte des copiii cu afectiuni neurologice complexe. Cica ar costa 10 000 euro, considerabil mai putin fata de interventiile din China care necesita uneori si 100 000 euro. Asta-i tot ce stiu. La noi....... zau..... macar sa-i invatam pe medici sa respecte pacientii cand le intra in cabinete... mai e pana sa lucreze ei cu stem, in numele progresului.
max
si eu am auzit tot de la tv. despre asta. si ziceau ca exista doar cateva centre in care se poate face recoltarea. stiu ca unul este la cluj. pretul de care eu stiu este de 3.000 de eu. se recolteaza pt. bebelush, in cazul unei boli grave se poate apela la aceste celule, cu sanse de vindecare, dar de asemenea isi poate vindeca si fratiorii. 100% nu stiu nimic sigur, ce am scris e ce am auzit la tv. dar vedeti si voi, ca tehnologia avanseaza si cine stie ce ne mai rezerva viitorul smile.gif
CLAU_DITZA23
QUOTE(max @ May 20 2007, 11:47 PM) *
si eu am auzit tot de la tv. despre asta. si ziceau ca exista doar cateva centre in care se poate face recoltarea. stiu ca unul este la cluj. pretul de care eu stiu este de 3.000 de eu. se recolteaza pt. bebelush, in cazul unei boli grave se poate apela la aceste celule, cu sanse de vindecare, dar de asemenea isi poate vindeca si fratiorii. 100% nu stiu nimic sigur, ce am scris e ce am auzit la tv. dar vedeti si voi, ca tehnologia avanseaza si cine stie ce ne mai rezerva viitorul smile.gif

DOAR 3000 ,DIN CE STIU EU CHESTIA ASTA COSTA IN JUR DE 20-30 MII DE EURO SI SE FACE IN CHINA.
maria79
Buna fetelor!Pana acum am fost doar musafir pe la voi.Azi m-am hotarat sa intervin in legatura cu acest subiect, celulele stem.In primul rand vreau sa va spun ca eu voi face aceasta recoltare la Iasi peste aproximativ 10 zile cand va veni BB.Costul total se ridica la aproximativ 900 de euro sau 3000 ron si se pot plati si in rate.In acesti bani intra recoltarea propriu-zisa, kitul de recoltare si transportul pana la Bratislava la banca de depozitare.Eu o consider o investitie grozava pt ca aceste celule pot salva copilul sau pe parintii si fratii lui daca sunt compatibili prin tratarea apeste 60 de boli.Intr-adevar , in China tratamentul costa enorm, dar daca ai celulele, un eventual transplant se poate realiza si in Romania(deja la Tg.Mures s-a facut) contra unei sume modice.In tara sunt 3 firme care se ocupa de aceasta procedura, daca vreti mai multe informatii intrati pe www.cordbloodcenter.com.
mumu74
QUOTE(maria79 @ Jun 8 2007, 11:20 AM) *
Buna fetelor!Pana acum am fost doar musafir pe la voi.Azi m-am hotarat sa intervin in legatura cu acest subiect, celulele stem.In primul rand vreau sa va spun ca eu voi face aceasta recoltare la Iasi peste aproximativ 10 zile cand va veni BB.Costul total se ridica la aproximativ 900 de euro sau 3000 ron si se pot plati si in rate.In acesti bani intra recoltarea propriu-zisa, kitul de recoltare si transportul pana la Bratislava la banca de depozitare.Eu o consider o investitie grozava pt ca aceste celule pot salva copilul sau pe parintii si fratii lui daca sunt compatibili prin tratarea apeste 60 de boli.Intr-adevar , in China tratamentul costa enorm, dar daca ai celulele, un eventual transplant se poate realiza si in Romania(deja la Tg.Mures s-a facut) contra unei sume modice.In tara sunt 3 firme care se ocupa de aceasta procedura, daca vreti mai multe informatii intrati pe www.cordbloodcenter.com.

Bine ai venit Maria! Nastere usoara! Deci mai ai doar 10 zile pana vine BB??? biggrin.gif
Multumim de informatii! tzuc.gif
claudiaaa
este un lucru la care m-am gandit si eu ,la urmatorul copil.intradevar se face aceasta recoltare si la iasi,unde se pare ca doctorii sunt destul de priceputi,dar cu tarife cam mari.
maronica
QUOTE(claudiaaa @ Jun 8 2007, 03:37 PM) *
este un lucru la care m-am gandit si eu ,la urmatorul copil.intradevar se face aceasta recoltare si la iasi,unde se pare ca doctorii sunt destul de priceputi,dar cu tarife cam mari.



Salutare fetelor : carut.gif
Am vazut discutia voastra despre celulele stem
si vreau sa va zic mai multe informatii.
Eu am nascut acum 2 saptamani si mii s-a facut prelevarea de sange din cordonul ombilical
Cum am aflat eu am intrat pe www.celulestem.ro si am aflat de fisrma biogenis dupa care am vazut si site-ul lor www.biogenis.ro.I-am contactat si dupa ce mi-au explicat tot am facut un contract cu ei.
Nu m-a costat decat 1250 de euro si chiar a participat cineva de la ei la nastere si l-a ajutat pe medic cu prelevarea.
Sunt foarte multumita de serviciile lor si ce mi-a placut foarte mult la ei a fost ca in momentul in care am vb despre sange ca este transportat cat mai repede la laborator pentru a fi prelucrat adica in maxim 3 ore,in momentul cand am nascut eu inca eram pe masa ca sa me coase doctorul si dupa 20 min dupa ce am terminat cu tot chitul era deja luat si trimis spre laborator
Peste zile mi-a venit si certificatul de stocare cu toate analizele facute si deja era crioconservat.
As face orice pt copilul meu si ma bucur ca am facut alegerea asta.
Si m-a bucurata ca mi-au aratat si autorizatia de la agentia de transplant si mi-au raspuns la toate intrebarile mele.
Va pup si sper sa va lamuriti cu tot ce vreti sa stiti de pe site.
www.biogenis.ro
va pup si nastere usoara
shama
Multumim mult pentru informatii. Sa-ti traiasca bebe sanatos si sa ne scrii despre el cu...poze multe.
kim
Am o prietenă care a născut de curīnd, la Polizu. Medicul care a asistat-o i-a propus recoltarea de celule stem , care celule vor ajunge la o bancă din Polonia, vor fi refrigerate la -360 grade, toată chestia asta costīnd cam 1250 de euro. Problema era cam ...prea puţin transparentă, de aceea m-a sunat pe mine...Contractul era cam dubios, aşa că am sfătuit-o s-o lase baltă. I-am pus īn vedere eventualele greşeli de conervare sau daune - care nu erau trecute īn acel contract - , deci firma respectivă care conserva celulele era exonerată de orice vină īn cazul īn care se īntīmpla ceva cu mostrele de sīnge ( dezgheţ, pierdere, depozitare defectuoasă ), şi nici banii nu-i mai vedeai īnapoi... Plus că nici nu erau siguri că exista un aviz de funcţionare legală... Eu-s mai cinică de felul meu şi nu īnghit chiar orice gogoşi, fie ele şi gogoşi la nivel īnalt.
Īn concluzie, prietena mea nu a semnat nimic. Şi bine a făcut.
Mai scria īn contract că īn cazul īn care va fi nevoie de celulele respective, ele vor ajunge la persoana īn cauză īn cel mai scurt timp. Dar nu zice cīt timp: o zi, o săptămīnă... Ceva e putred sad.gif
buburuza
Buna mamicilor,

Eu sunt insarcinata in 35 de saptamani si m-am interesat si eu cum este cu celulele stem. Eu locuiesc in USA si am intrebat doctorul obstetrician, asistenta de la cursul prenatal si un viitor tatic care lucreaza la o astfel de banca, despre cum este cu aceste celule stem. Eu m-am lamurit sper sa reusesc sa va dau si voua informatile de care aveti nevoie.

Aici ai 2 posibilitati de a incheia contract cu banca:
-conservarea celulelor stem pentru familie - caz in care se plateste intre 1000- 2000 usd pt prelevarea celulelor si apoi o taxa anuala intre 70- 200 usd, in functie de banca pe care o alegi. Sunt banci care ofera conservarea celulelor pentru multiple utilizari, altele care le conserva pentru o singura utilizare etc
-donarea celulelor stem- gratis, dar se incheie un contract destul de gros cu banca (in jur de 100 pag)

Acum, parerea mea este ca daca citesti de pe internet nu intelegi chiar corect cum e cu aceste celule. Eu dupa ce am citit am ramas cu impresia ca le conserv pt bebe ca masura de siguranta. In caz ca se imbolnaveste el le folosesti si se face bine si este posibil sa mearga folosite si pt alti membri ai familiei. Asa intelesesem eu, insa nu este asa!

Mi s-a explicat si mie ca celulele acestea are rost sa le opresc numai daca unul din membrii actuali ai familiei are ACUM o boala care se poate trata cu ele sau are un risc mare sa dezvolte o astfel de boala in viitorul apropiat. Ca sa poti folosi aceste celule, bebele trebuie sa fie perfect sanatos si sa nu dezvolte el, in timp, o boala grava. Daca bebele de la care au fost luate celulele, in timpul vietii se imbolnaveste (aici ne referim la boli grave, genetice, care se dezvolta mai tarziu, de ex cancerul de sange) inseamna ca in celulele respective exista informatia genetica pt boala respectiva si nu pot fi folosite. De aceea nici nu au efect celulele stem asupra donatorului, ele contin in continuare informatia genetica a bolii respective si nu il pot vindeca.

In US se recomanda donatia. In momentul in care le donezi permiti bancii sa te contacteze inainte de folosirea celulelor si sa se asigure (prin acte medicale de ale donatorului) ca bebele de la care au fost colectate este sanatos, deci celulele lui stem pot fi folosite (in general e bine sa stea cat mai mult timp la banca celulele astea ca sa se poate monitoriza starea de sanatate a donatorului, dar ei mai culeg o parte din informatii si prin teste genetice).

Mi s-a mai spus ca in cazul in care, in viitor, cineva din familie are nevoie de un astfel de transplant, cel mai bine este sa le cumpar de la altcineva. Oricum sansele sa ai nevoie sunt f mici. Zic si ei ca nu se explica investitia in ele in ideea ca poate vei avea nevoie pt ca nu ai siguranta ca le poti folosi, insa ai certitudinea ca daca e o boala genetica grava oricum nu pot fi folosite pt donator, poate daca se imbolnaveste altcineva din familie... Totodata este foarte usor sa gasesti celule stem compatibile pentru un bolnav pentru ca ele trebuie sa fie compatibile numai in 3 puncte (fata de transplantul de maduva in cazul leucemiei care cerea compatibilitate in 12 puncte si avea si risc mare de deces).

Acum eu trebuie sa vad daca ma conving sa le donez. Ideea e ca daca nimeni nu doneaza atunci cei care au nevoie nu au de unde sa le ia, insa trebuie sa recunosc ca am o mica neliniste ca fac teste genetice cu ele, ceea ce nu pot sa spun ca ma incanta...

In concluzie doctorul meu mi-a recomandat sa le donez daca vreau, asistenta la fel, iar viitorul tatic care lucra chiar la banca mi-a spus sa investesc banii la bursa ca e o decizie mai inteleapta.

Eu am cateva nelamuriri legate de prelevarea de celule stem in Romania. Stiu ca nu exista nici o banca in tara si sunt transportate in afara. Dar, in cazul in care Domane fereste, ai nevoie sa le utilizezi, unde poti face transplantul, la noi nu cred ca se face?

Si a doua nelamurire a mea este legata de cum aduna ei informatile despre donator. In USA e simplu, de la prima vizita la spital ai fisa ta intr-o baza de date unde scrie totul despre starea ta de sanatate, asa e si usor de urmarit fiecare pacient in parte. Fiecare doctor la care mergi are dreptul sa o acceseze si sa adauge in ea informatii cu privire la vizita ta la el. Dar la noi mi se pare mai "complicat" si neelocvent. Cred ca inca se mai practica sa te duci cu spaga la doctor sa iti dea scutire de nu stiu ce boala ca sa nu mai faci sport si multe altele...Deci, de unde aduna ei informatia ca donatorul este sanatos?

Oricum sper ca informatile transmise sa va ajute in luarea unei decizii.
dediutza
Se pare ca exista in continuare foarte multe persoane care sunt neinformate sau prost informate in ceea ce priveste celulele stem.
Nu este adevarat ca transplantul de celule stem este autorizat numai in China. Atat in Europa, cat si in Statele Unite au loc anual sute, chiar mii de autotransplanturi de celule stem hematopietice recoltate din cordonul ombilical.
La fel de adevarat este ca in momentul de fata celulele stem sunt folosite doar pentru tratarea leucemiilor, cu sanse de reusita de 80%. Insa se desfasoara studii clinice pentru folosirea lor in tratamentul diabetului zaharat de tip I si a infactului miocardic. Chiar si la noi au loc astfel de studii clinice. (Prof. Dr Sarbu - Constanta - Diabet, Prof. Dr. Bnedek - Targu Mures - Infarct).
Costul poate fi destul de mare pentru unele familii (aproximatic 1000 euro), dar plata se face doar dupa procesarea, testarea si validarea celulelor si se poate face si in 3 rate. (la Cord Blood Center).
In momentul de fata exista in Romania 3 firme acreditate de Agentia Nationala de Transplant pentru a desfasura activitatea de prelevare si export/import de celule stem din cordonul ombilical. Cea mai serioasa din punctul meu de vedere, dar si al cunoscutilor mei este Cord Blood Center, care este prima dintre cele 3 firme acreditate si care este detasat lider de piata in Romania, asa ca eu vi-i recomand din tot sufletul.
Daca doriti sa stiti ceva despre aceasta procedura ma puteti intreba pentru ca eu m-am documentat foarte aprofundat in momentul in care a trebuit sa decid asupra unei firme si poate va pot fi de ajutor.
Va pup si va doresc o zi cat mai buna,
Dediutza
ari05
eu sincer nu stiu ce sa zic de aceste celule stem. nu contest ca ar fi bune aceste celule, dar ... cum au zis cei de la cord blood center la o prezentare, e o loterie pana la urma. se stiu prea putine la noi despre acest subiect, sunt multe intrebari fara raspuns... si legat de costuri, se stie doar cat costa prelevarea si taxa anuala. dar cat costa un transplant? cat costa daca ai aceste celule deja prelevate de la nasterea copilului, si cat costa daca nu le ai, si doamne fereste trebuie sa le "cumperi"? e diferenta mare de pret? pt ca nu toata lumea isi permita sa plateasca 1000 euro , nu zic ca aiurea, dar se poate sa nu aiba nevoie niciodata de aceste celule.
oktavia
Am citit ce ati scris, intrucat ma intereseaza acest subiect.Deci ce stiu eu:celulele stem sunt de 2 feluri;celule embrionare si celule adulte.Celulele embrionare se recolteaza de la embrioni in varsta de maxim 5 saptamani, cu acest mod de recoltare nu sunt de acord U.S.A si unele tari din Europa, si sunt de acord, ptr.ca este o metoda foarte invaziva.Celulele adulte se recolteaza din cordonul ombilical, la nastere.Firma cu care ai incheiat contractul, iti trimite un kit de recoltare, iar medicul ginecolog efectueaza practic recoltarea.Dupa care acest kit se trimite firmei respective, mama suporta costul transportului, al kitului precum si efectuarea analizei pentru viabilitatea celulelor stem.Rezultatul analizei poate dura pana la 2- 3 luni. Exista riscul ca la recoltare celulele stem sa fie contaminate deci nu sunt viabile, sau nr.de celule stem recoltate sa fie mic.De aceea raspunsul poate fi ca celulele sunt viabile doar 3 ani(un exemplu).Sa dezvolt ideea, daca copilul se imbolnaveste si are sa zicem 15 kg., s-ar putea ca nr.de celule stem sa nu fie indeajuns ptr.aceasta greutate.Dar exista posibilitatea sa fie gasit un donator cu care sa combini celulele stem recoltate si atunci nr. lor creste.Sau copilul ajuns la adolescenta sa aiba 70 kg. si la fel nr.de celule sa fie prea mic ptr.greutatea lui.Aceste celule stem se pot folosi doar ptr.rudele de grad 1(frati), nu si ptr. parinti.Ptr.parinti se pot folosi doar ptr.boala Alzheimer(sau alte boli degenerative ale sistemului nervos), ptr.infact miocardic si diabet zaharat. La noi in tara unii dr.nu sunt de acord cu aceasta prelevare de celule stem, numindu-l experiment.Da este inca un experiment la nivel national, noi nu avem cazuri in care cineva sa fi folosit celulele stem recoltate. Prima prevelare s-a efectuat in 1988 in Anglia(deci 20 de ani)In America anual se efectueaza cam 400 de prevalari, o statistica arata, ca pana in 2007 in America se efectuase doar 10000 de cazuri.
Pretul nu este foarte mare avand in vedere beneficiile acestui procedeu(circa 1000 euro), bani care se pot plati si in 3 rate, plus taxa anuala ptr.pastrarea lor. Din cate am inteles in 2009 se va infiinta si la Cluj o banca de criogenare.Cred ca este un lucru bun. Ce imi ridica mie unele semne de intrebare sunt unele conditii stipulate in contract, cu care nu sunt de acord. Oricum cred ca peste 10-20 de ani prelevarea celulelor stem va fi un lucru absolut normal si banal. Cu ceva timp in urma existau polemici in ceea ce priveste efectuarea ecografiilor la femeia gravida, erau privite foarte suspicios din punct de vedere medical.Si astazi...
Astept si alte pareri!
pupilici!
ari05
ok, revin totusi cu aceeasi intrebare. 1000 de euro nu sunt intr-adevar bani multi cand e vb de copilul tau. dar ... ! sa presupunem ca avem aceste celule stem, si doamne fereste copilul are nevoie de ele pt o anumita boala. inca o data zic Doamne fereste !!! ce se intampla mai departe? le ceri inapoi de la banca unde se depoziteaza... apoi ... ??? ce faci cu ele? unde mergi la transplant/operatie/tratament ? si care sunt costurile tratamentului? care sunt sansele de recuperare?
asta nu inteleg, de ce nu se vb mai mult de folosirea acestor celule, de transplant, de clinicile care fac aceste transplanturi... de sansele de reusita...
pt ca deocamdata la noi atat se zice: prelevare de celule stem la nastere din cordonul ombilical, costa cam 1000 euro, se depoziteaza la Bratislava (de ex...) contra unei taxe anuale... si ... se pot folosi pt 70 de boli... atat ! PUNCT ! asta ma face pe mine asa rezervata in privinta lor.
dediutza
Daca ai devoie de celulele stem firma care ti-a facut recoltarea le ia de la banca si le duce la unul dintre cele trei centre de transplant specializate in acest domeniu existente in Romania (Fundeni - Prof. Dr. Dan Colita, Timisoara - Prof. Dr. MArghit Serba, Targu Mures - Prof. Dr. Benedek) unde va avea loc procedura de transplant.
Acest transplant, ca si toate celelalte care se fac la ora actuala in Romania este gratuit. Costul sau fiind suportat in intregime de sta, la fel ca si medicamnetele imunoasupresoare (care se iau posttransplant).
Ganditi-va bine la ce este mai bine pentru copiii vostri si la sansa pe care le-o puteti oferi. Pana la urma nu cred ca 1000 euro reprezinta un capat de tara pentru nimeni.
Va pup si nastere usoara.
Dediutza
oktavia
In caz ca nu vrei ca operatia sa se faca in tara, poti sa ceri de la Ministerul Sanatatii lista cu tarile si doctori care fac astfel de operatii.Ideea este ca nu mai stai dupa un donator, pe o lista de asteptare interminabila .
ari05
pai si atunci nu inteleg de ce toata lumea pleaca in China de ex sa isi faca acest transplant. si de unde zvonurile cum ca o astfel de operatie ar costa peste 100.000 euro chiar 200.000 euro? atata costa daca se face transplantul in strainatatesa inteleg? pt ca daca e asa, eu una as prefera sa vand tot ce am si sa platesc banii astia in strainatate, decat sa se faca "gratuit" in Romania... unde de altfel stim ca nimic nu e gratuit... eu una nu m-as lasa nici pe mine nici pe alt membru al familiei pe mana vreunui dr din romania. cunosc personal o gramada de cazuri in care au murit oameni din cauza nepasarii si nesimtirii doctorilor romani.
deci in concluzie, daca am inteles bine... merita sa prelevezi celule stem ca sa nu mai astepti in caz de ... doamne fereste... celule compatibile de vreun donator? sa inteleg ca asta face diferenta daca ai sau nu ai prelevate celulele stem... timpul? care de altfel in caz de boala e intr-adevar fff important...
laguna.blue
sansa ca in caz de "Dne fereste" sa gasesti un donator compatibil este de cca 1:40 000....in Romania nu s-a infiintat inca o lista de donatori voluntari de maduva deoarece nu s-a implicat nimeni in promovarea necesitatii constituirii acesteia si nu s-au strans cei 20 000 de donatori voluntari care sa permita constituirea acestei liste si afilierea la celelalte banci internationale de celule stem. Deci, in caz ca acum cineva din Romania are nevoie de un transplant medular/celule stem, iar in familie nu e nimeni compatibil, nu are sanse sa gaseasca donator in strainatate decat daca merge personal la clinici din afara sa isi faca acolo transplantul cu costuri de 70-80 000 E. Poate in viitorul cel mai apropiat, in urma mediatizarilor Tv, sa se reuseasca alcatuirea acestei liste si alaturarea la celelalte banci din afara...astfel incat sa poata fi gasit un donator si pt. persoanele din Romania care au nevoie.
ari05
QUOTE(laguna.blue @ Apr 24 2008, 02:51 PM) *
sansa ca in caz de "Dne fereste" sa gasesti un donator compatibil este de cca 1:40 000....in Romania nu s-a infiintat inca o lista de donatori voluntari de maduva deoarece nu s-a implicat nimeni in promovarea necesitatii constituirii acesteia si nu s-au strans cei 20 000 de donatori voluntari care sa permita constituirea acestei liste si afilierea la celelalte banci internationale de celule stem. Deci, in caz ca acum cineva din Romania are nevoie de un transplant medular/celule stem, iar in familie nu e nimeni compatibil, nu are sanse sa gaseasca donator in strainatate decat daca merge personal la clinici din afara sa isi faca acolo transplantul cu costuri de 70-80 000 E. Poate in viitorul cel mai apropiat, in urma mediatizarilor Tv, sa se reuseasca alcatuirea acestei liste si alaturarea la celelalte banci din afara...astfel incat sa poata fi gasit un donator si pt. persoanele din Romania care au nevoie.

aha.... am inteles cum sta treaba pana la urma cu celulele stem... pacat ca in romania e cum e.... eu una prefer sa platesc 70-80000 eur in strainatate, decat sa "ma las" pe mana dr romani. din fericire am posibilitatea de a alege... va poop si multa sanatate la bebei jucaus.gif
gigifirici
Intradevar si noi am apelat la serviciile clinicii Biogenis.
Din punctul nostru de vedere nimic nu este prea scump pentru copilasul nostru, si tin neaparat sa spun ca nu suntem o familie cu venituri foarte mari. Sincer imi doresc din tot sufletul ca acesti bani sa fie aruncati pe fereastra, adica sa nu avem nevoie niciodata pentru fetita noastra de aceste celule. Cum va veti simti daca, fereasca Dumnezeu, constatati ca bebelusul voastru are o boala grava si nu ati vrut sa platiti o suma de 3000 ron, pe care multi ii cheltuie sa isi zugraveasca casa sau mai rau sa ii bea sau fumeze, pentru a salva viata copilului vostru????
Eu nu am stat pe ganduri.
Oricum e alegerea fiecaruia dar vreau sa spun ca ma simt cu constiinta impacata ca cel putin din punct de vedere omenesc am facut tot ceea ce se poate pentru a ne asigura de sanatatea copilasului.
Mai ganditi-va
firjinia
biogenis costa pe total 6000 ron cu tot cu cei 18 ani, si nu permite in rate, cei din cluj par mai ieftini.
irinica
QUOTE(firjinia @ Jun 9 2008, 11:02 AM) *
biogenis costa pe total 6000 ron cu tot cu cei 18 ani, si nu permite in rate, cei din cluj par mai ieftini.


buna, ma alatur si eu discutiei voastre, spunandu-va ca eu chiar am facut demersurile pentru a primi precontractele de la CORD BLOD CENTER de la Cluj, si am constatat ca nicaieri nu este mentionata perioada de depozitare a celulelor prelevate, iar contractul poate fi reziliat cu foarte mare usurinta de catre ambele parti, ceea ce nu pre imi convine, in alta ordine de idei aceasta clinica este de fapt o FILIALA deschisa in Romania a firmei SLOVACE cu sediul in Bratislava, ceea ce rezulta din contract ar fi ca unele divergente, daca sunt, le vom rezolva cu justitia statului slovac.
succes pe mai departe si sa auzim numai de bine, sarcina usoara si pupici pe burtici.



AngiC
Buna mamicilor!

Am si eu o curiozitate. A recoltat cineva celule stem?

Am auzit la televizor de treaba asta si m-ar interesa. As vrea sa stiu la ce spitale se poate face si cam cat costa. Stie cineva?
carmensibiu
QUOTE(AngiC @ Sep 15 2008, 01:16 PM) *
Buna mamicilor!

Am si eu o curiozitate. A recoltat cineva celule stem?

Am auzit la televizor de treaba asta si m-ar interesa. As vrea sa stiu la ce spitale se poate face si cam cat costa. Stie cineva?



Ceau!
Da, noua ni s-au recoltat celule din cordonul ombilical la nasterea baietelului nostru (acum 4 luni). Procedura poate fi urmata la orice spital din tara. Vei primi un kit de recoltare dupa semnarea contractului cu societatea pe care o agreezi. Costurile difera, insa eu pot sa iti spun cat ne-a costat pe noi. Am colaborat cu Cord Blood Center din Cluj si am fost fff multumiti de seriozitatea si profesionalismul lor. Ne-a costat aprox 1000 eur recoltarea, nu mai stiu cat a fost transportul (nesemnificativ, oricum) si 100 ron pe an depozitarea. Nu vreau sa crezi ca le fac reclama, insa chiar mi-au parut super ok. Si asta dupa ce i-am sacait cu tot felul de intrebari timp de cateva saptamani smile.gif. Am mai contactat si o firma din Bucuresti, insa mi-au parut f reci, distanti si un pic cam prea"bucuresteni". No ofense!!!!!
AngiC
QUOTE(carmensibiu @ Sep 16 2008, 10:42 AM) *
Ceau!
Da, noua ni s-au recoltat celule din cordonul ombilical la nasterea baietelului nostru (acum 4 luni). Procedura poate fi urmata la orice spital din tara. Vei primi un kit de recoltare dupa semnarea contractului cu societatea pe care o agreezi. Costurile difera, insa eu pot sa iti spun cat ne-a costat pe noi. Am colaborat cu Cord Blood Center din Cluj si am fost fff multumiti de seriozitatea si profesionalismul lor. Ne-a costat aprox 1000 eur recoltarea, nu mai stiu cat a fost transportul (nesemnificativ, oricum) si 100 ron pe an depozitarea. Nu vreau sa crezi ca le fac reclama, insa chiar mi-au parut super ok. Si asta dupa ce i-am sacait cu tot felul de intrebari timp de cateva saptamani smile.gif. Am mai contactat si o firma din Bucuresti, insa mi-au parut f reci, distanti si un pic cam prea"bucuresteni". No ofense!!!!!



Buna Carmen!

Multumesc mult pentru raspuns floare2.gif , dar mai am niste intrebari. Eu ar trebui sa nasc in aprilie.
Cum ai gasit societatea asta Cord Blood? Pe net? Cu cat timp inainte de nastere ai luat legatura cu ei? Cand se platesc cei 1000 de euro? cine anume recolteaza aceste celule, firma cu care semnezi contract? medicul ginecolog cu care nasti tre sa stie lucrul asta???

Sper sa ai timp sa-mi dai mai multe amanunte smile.gif

Felicitari pentru bebe! Sa creasca mare si frumos tzuc.gif
shanty
QUOTE(AngiC @ Sep 16 2008, 12:26 PM) *
Buna Carmen!

Multumesc mult pentru raspuns floare2.gif , dar mai am niste intrebari. Eu ar trebui sa nasc in aprilie.
Cum ai gasit societatea asta Cord Blood? Pe net? Cu cat timp inainte de nastere ai luat legatura cu ei? Cand se platesc cei 1000 de euro? cine anume recolteaza aceste celule, firma cu care semnezi contract? medicul ginecolog cu care nasti tre sa stie lucrul asta???

Sper sa ai timp sa-mi dai mai multe amanunte smile.gif

Felicitari pentru bebe! Sa creasca mare si frumos tzuc.gif

am si eu o prietena care a recoltat celule stem. ea a nascut acum vreo 3 saptamani. daca vrei, o intreb mai multe detalii si iti spun.
nu stiu preturile, dar stiu ca recoltarea i-a facut-o medicul ei, cu care a nascut, si i-a data 1000 ron (parca), dar nu pt ca ar fi cerut, ci pt ca a vrut ea. recoltarea am inteles ca se face destul de usor, cu kitul pe care ti-l trimit ei.
cand aflu mai multe, iti spun
carmensibiu
QUOTE(AngiC @ Sep 16 2008, 12:26 PM) *
Buna Carmen!

Multumesc mult pentru raspuns floare2.gif , dar mai am niste intrebari. Eu ar trebui sa nasc in aprilie.
Cum ai gasit societatea asta Cord Blood? Pe net? Cu cat timp inainte de nastere ai luat legatura cu ei? Cand se platesc cei 1000 de euro? cine anume recolteaza aceste celule, firma cu care semnezi contract? medicul ginecolog cu care nasti tre sa stie lucrul asta???

Sper sa ai timp sa-mi dai mai multe amanunte smile.gif

Felicitari pentru bebe! Sa creasca mare si frumos tzuc.gif


Da, pe net ii gasesti foarte usor. Ii poti contacta si o sa iti dea toate detaliile (inclusiv draft-urile contractelor ce urmeaza sa le semnezi). noi ne-am trezit destul de tarziu dar ei s-au miscat foarte repede si ne-au trimis kitul dupa vreo saptamana dupa ce i-am contactat prima data. Partea super ok e ca nu platesti nimic pana la vreo 2 luni dupa recoltare. Initial se preleveaza sangele, e analizat in laboratoarele lor (undeva in Slovacia) si doar daca celulele vor putea fi folosite (fereasca Dumnezeu sa fie nevoie) platesti facturile. Daca sangele e infectat sau nu poate fi folosit nu platesti nimic. Da-mi adresa ta de mail si o sa iti trimit toata conversatia pe care am avut-o cu ei (ti-am spus ca i-am sacait rau smile.gif). Eu incurajez pe toata lumea pe care o cunosc sa recolteze celule stem. Decat sa arunci banii pe tot felul de lucruri mai mult sa u mai putin folositoare! Stiu ca sunt mai multi bani la inceput, insa chiar merita sa dam o sansa in plus copiilor nostri. De ce sa nu profitam de evolutia stiintei? Mai ales ca ne e la indemana, nu?
Pupici!
nicoleta_g
Buna Carmen. Ma numesc Nicoleta si sunt si eu foarte interesata de recoltarea celulelor stem. Iti trimit adresa mea de e-mail in care te rog sa imi oferi mai multe informatii despre cum a decurs totul. Adresa mea de e-mail este sagetuta01@yahoo.com.
Iti multumesc anticipat si iti doresc o zi frumoasa!

Nicoleta
carmensibiu
QUOTE(nicoleta_g @ Sep 16 2008, 01:27 PM) *
Buna Carmen. Ma numesc Nicoleta si sunt si eu foarte interesata de recoltarea celulelor stem. Iti trimit adresa mea de e-mail in care te rog sa imi oferi mai multe informatii despre cum a decurs totul. Adresa mea de e-mail este sagetuta01@yahoo.com.
Iti multumesc anticipat si iti doresc o zi frumoasa!

Nicoleta



ceau!
ti-am trimis cateva mail-uri; sper sa fi scris corect adresa
daca te mai pot ajuta si cu altceva, oricand
pupici!

Carmen
AngiC
QUOTE(carmensibiu @ Sep 16 2008, 12:46 PM) *
Da, pe net ii gasesti foarte usor. Ii poti contacta si o sa iti dea toate detaliile (inclusiv draft-urile contractelor ce urmeaza sa le semnezi). noi ne-am trezit destul de tarziu dar ei s-au miscat foarte repede si ne-au trimis kitul dupa vreo saptamana dupa ce i-am contactat prima data. Partea super ok e ca nu platesti nimic pana la vreo 2 luni dupa recoltare. Initial se preleveaza sangele, e analizat in laboratoarele lor (undeva in Slovacia) si doar daca celulele vor putea fi folosite (fereasca Dumnezeu sa fie nevoie) platesti facturile. Daca sangele e infectat sau nu poate fi folosit nu platesti nimic. Da-mi adresa ta de mail si o sa iti trimit toata conversatia pe care am avut-o cu ei (ti-am spus ca i-am sacait rau smile.gif). Eu incurajez pe toata lumea pe care o cunosc sa recolteze celule stem. Decat sa arunci banii pe tot felul de lucruri mai mult sa u mai putin folositoare! Stiu ca sunt mai multi bani la inceput, insa chiar merita sa dam o sansa in plus copiilor nostri. De ce sa nu profitam de evolutia stiintei? Mai ales ca ne e la indemana, nu?
Pupici!



Sunt intrutotul de acord cu tine ca e un mod bun de a cheltui banii sau un motiv foarte bun de a face un imprumut.
Eu vad treaba asta ca pe o asigurare de viata pentru copii nostri.
Acum 4 ani cand am nascut-o pe Alexandra nu auzisem de asa ceva. Am inteles ca celulele astea sunt bune si intre frati, nu?
Cu ce anume poate fii sangele infectat?
Adresa mea de mail e angicalotescu@yahoo.com.

Multumesc mult pt tot. tzuc.gif tzuc.gif

AngiC
Carmen cine ti-a recoltat celulele? Ginecologul? Lui cat i-ai dat?

Scuza-ma ca te sacai cu atatea intrebari dar e o suma importanta de bani care trebuie stransa din timp si nu as vrea sa ma trezesc ca nu am toti banii... unsure.gif
carmensibiu
QUOTE(AngiC @ Sep 16 2008, 02:44 PM) *
Sunt intrutotul de acord cu tine ca e un mod bun de a cheltui banii sau un motiv foarte bun de a face un imprumut.
Eu vad treaba asta ca pe o asigurare de viata pentru copii nostri.
Acum 4 ani cand am nascut-o pe Alexandra nu auzisem de asa ceva. Am inteles ca celulele astea sunt bune si intre frati, nu?
Cu ce anume poate fii sangele infectat?
Adresa mea de mail e angicalotescu@yahoo.com.

Multumesc mult pt tot. tzuc.gif tzuc.gif


Pai recoltarea si depozitarea sangelui prelevat trebuie sa se faca in conditii de igiena maxima. Cred ca se poate infecta cu tot feluri de bacterii. Eu sunt economist de meserie asa ca asta e explicatia pe care o pot da... in cuvintele mele smile.gif
Si da, din cate am citit eu celulele pot fi folosite si intre frati.
O sa iti trimit contractele. Pana in aprilie ai timp suficient sa le studiezi. Sfatul meu e sa semnezi contractele cat mai repede (daca te hotarasti sa le semnezi) astfel incat sa primesti kitul din timp. David al meu s-a nascut la 8 luni. Noroc ca aveam deja pachetul, altfel ratam momentul.
O zi placuta!
Pupici!
AngiC
Merci mult pentru mail-uri!

totusi Carmen cine ti-a recoltat celulele? Ginecologul? Lui cat i-ai dat?

carmensibiu
QUOTE(AngiC @ Sep 16 2008, 05:22 PM) *
Merci mult pentru mail-uri!

totusi Carmen cine ti-a recoltat celulele? Ginecologul? Lui cat i-ai dat?


Chiar daca nu o sa iti vina sa crezi, eu nu am dat bani. Nu pentru ca nu am vrut sa dau ci pt ca nu a vrut nimeni sa ii ia. Iar recoltarea a facut-o moasa cu care am nascut.
manucu
Buna eu sunt din Iasi si am nascut ieri un baietel (inca sunt in spital laugh.gif ), si am sunat cu 2 luni inainte la cord pt contracte. De fapt m-am inscris pe mail si m-au sunat ei a doua zi. Am primit pachetul cu 7 saptamani inainte , iar prelevarea celulelor a facut-o doctorul care m-a operat. Tot el a fost cel care a sunat la tipa de la cord care se ocupa de regiunea noastra, aceasta a venit si le-a luat. Daca va uitati pe site-ul lor veti vedea ca puteti opta sa dati cei 1000 euro in trei transe egale, in 3 luni consecutive, bineinteles doar daca prelevarea celulelor a fost bine facuta, daca nu nu platiti nimic.
Va pup si nastere usoara.
AngiC
QUOTE(carmensibiu @ Sep 16 2008, 07:15 PM) *
Chiar daca nu o sa iti vina sa crezi, eu nu am dat bani. Nu pentru ca nu am vrut sa dau ci pt ca nu a vrut nimeni sa ii ia. Iar recoltarea a facut-o moasa cu care am nascut.



Nu pot sa cred ca in Romania poti sa nasti si sa nu vrea nimeni sa-ti ia banii smile.gif Esti sigura ca ai nascut in Romania??? Ai vreo pila la spital? Chiar nu pot sa cred...
Te pup! trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif
AngiC
QUOTE(manucu @ Sep 16 2008, 10:57 PM) *
Buna eu sunt din Iasi si am nascut ieri un baietel (inca sunt in spital laugh.gif ), si am sunat cu 2 luni inainte la cord pt contracte. De fapt m-am inscris pe mail si m-au sunat ei a doua zi. Am primit pachetul cu 7 saptamani inainte , iar prelevarea celulelor a facut-o doctorul care m-a operat. Tot el a fost cel care a sunat la tipa de la cord care se ocupa de regiunea noastra, aceasta a venit si le-a luat. Daca va uitati pe site-ul lor veti vedea ca puteti opta sa dati cei 1000 euro in trei transe egale, in 3 luni consecutive, bineinteles doar daca prelevarea celulelor a fost bine facuta, daca nu nu platiti nimic.
Va pup si nastere usoara.

Felicitari Manucu! Sa-ti traiasca baietelul, sa te bucuri de el, sa creasca mare si frumos!
Cat ai dat la medic spaga?
crenguta77
Buna,
Eu am nascut in martie si am recoltat tot cu Cord Blood Center.Este neaparat sa suni la ei si sa-ti trimita contractul pe care sa-l semnezi si sa-l trimiti inapoi la ei si abia apoi iti trimit trusa.trusa trebuie sa ajunga la tine cu 6 saptamani inainte de termen.Deci in total trebuia sa-i contactezi cu cel putin 2 luni inainte.Daca vrei nr. de tel de la Cord Blood Center spune.In momentul in care intri in sala de nasteri (indiferent cum nasti) cine te insoteste da telefon si reprezentantul de pe zona respectiva vine sa ridice trusa.
delala
Buna
eu mai am o luna pana trebuie sa nasc si daca as vrea sa recoltez celulele credeti ca e tarziu sa-i contactez pe cei din Cluj?
va multumesc anticipat pt raspunsuri
trandafir.gif tzuc.gif
carmensibiu
QUOTE(AngiC @ Sep 17 2008, 09:24 AM) *
Nu pot sa cred ca in Romania poti sa nasti si sa nu vrea nimeni sa-ti ia banii smile.gif Esti sigura ca ai nascut in Romania??? Ai vreo pila la spital? Chiar nu pot sa cred...
Te pup! trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif


Nu am nici un interes sa nu spun adevarul, nu crezi? Si nici pile nu am avut... Si in Romania am nascut... Sincera sa fiu am avut pregatiti 500 de eur dar ti-am spus nu am avut cui sa ii dam...
O zi minunata!
carmensibiu
QUOTE(delala @ Sep 17 2008, 11:59 AM) *
Buna
eu mai am o luna pana trebuie sa nasc si daca as vrea sa recoltez celulele credeti ca e tarziu sa-i contactez pe cei din Cluj?
va multumesc anticipat pt raspunsuri
trandafir.gif tzuc.gif


Nu e tarziu deloc. O sa se termine procedura in cateva zile / o saptamna. Doar ca, cu cat ai kitul mai repede cu atat mai bine. Scriam aici ca mie mi-a prins bine ca l-am avut din timp pt ca bebele meu s-a nascut la 8 luni iar daca nu il aveam ratam momentul wink.gif
AngiC
QUOTE(carmensibiu @ Sep 17 2008, 12:09 PM) *
Nu am nici un interes sa nu spun adevarul, nu crezi? Si nici pile nu am avut... Si in Romania am nascut... Sincera sa fiu am avut pregatiti 500 de eur dar ti-am spus nu am avut cui sa ii dam...
O zi minunata!


Carmen sa sti ca nu am vrut sa te supar. Am fost placut surprinsa ca mai sunt si in Romania OAMENI oFloare1.gif O zi frumoasa si tie!

Ma bucur sa vad ca sunt ceva mamici care au recoltat celule stem si ca sunt si mamici interesate.

AngiC
QUOTE(carmensibiu @ Sep 17 2008, 12:09 PM) *
Nu am nici un interes sa nu spun adevarul, nu crezi? Si nici pile nu am avut... Si in Romania am nascut... Sincera sa fiu am avut pregatiti 500 de eur dar ti-am spus nu am avut cui sa ii dam...
O zi minunata!


Cred ca ar trebui sa creezi un topic de genul " CINE NU A DAT SPAGA LA SPITAL". Ar fii interesant sa aflam cati MEDICI ADEVARATI exista si in ce spitale ii gasim. Ce zici?
hellena09
Carmen, spune-mi si mie te rog din ce oras esti...
Sa stiti fetelor ca si eu am o super doctorita...O sa vad cum o sa fie la nastere si o sa va zic...Dar in timpul sarcinii s-a purtat suuuper... i-am dat bani o singura data cand am fost cu mama la ecografie si i-a dat mama...Altfel, niciodata nu a vrut sa ia nici de la mine nici de la sotul meu si am incercat de fiecare data sa-i bagam in buzunar...
Deci mai exista si doctori care isi fac meseria din pasiune, nu pt bani!
hellena09
Cat despre celule stem, acum ii astept pe cei de la Cargus sa-mi ia contractele semnate sa le trimita la cluj... tongue.gif
Sper sa-mi trimita kitul de recoltare mai repede pt ca la mine mai sunt 5 saptamani pana la termen...

AngiC
QUOTE(hellena09 @ Sep 17 2008, 01:15 PM) *
Carmen, spune-mi si mie te rog din ce oras esti...
Sa stiti fetelor ca si eu am o super doctorita...O sa vad cum o sa fie la nastere si o sa va zic...Dar in timpul sarcinii s-a purtat suuuper... i-am dat bani o singura data cand am fost cu mama la ecografie si i-a dat mama...Altfel, niciodata nu a vrut sa ia nici de la mine nici de la sotul meu si am incercat de fiecare data sa-i bagam in buzunar...
Deci mai exista si doctori care isi fac meseria din pasiune, nu pt bani!



Buna Hellena! ce doctor ai si la ce spital? Felicitari pt decizia de a recolta celule stem si nastere usoara floare2.gif
hellena09
QUOTE(AngiC @ Sep 17 2008, 01:31 PM) *
Buna Hellena! ce doctor ai si la ce spital? Felicitari pt decizia de a recolta celule stem si nastere usoara floare2.gif

Merci mult, Angi! floare2.gif
O am pe dr. Liliana Popescu de la Filantropia...
hellena09
Tu esti tot din Buc, nu? te-ai gandit la ce spital vrei sa nasti?
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.