Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Intoarcere La Serviciu
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Diverse > Legislatie
campionul
Am nascut pe data de 16 iunie 2005 si am primit indemnizatia pentru cresterea copilului cu 1august 2005,as vrea sa stiu si eu cand ar trebui sa ma intorc la serviciu, pe 16 iunie sau pe 1 august 2007. va multumesc
Mary78
Eu stiu ca la serviciu ne intoarcem cand implineste copilul 2 ani,deci in cazul tau pe 16 iunie,asta daca nu vrei sa te intorci mai repede. biggrin.gif
campionul
Multumesc,asta vroiam sa aflu pentru ca nu stiam daca ne intoarcem la serviciu la doi ani de cand am primit indemnizatia sau la doi ani de la nasterea copilului
Mona75
Pe 16 iunie.Indemnizatia ai primit-o in august,dar ti s-au dat banii retroactiv.Deci socoteala s-a facut de cand ai nascut.
VALERIA OANA
Mie mi s-a intamplat o alta chestie. L-am nascut in luna mai, dar nu am inceput serviciul dupa doi ani, asa cum prevedea legea, ci m-am intors la munca in luna februarie.
Urmarea: M-au repus in drepturile financiare, dupa luna mai, cand se termina perioada de crestere si ingrijire copil. Cica asa prevad regulamentele de ordine interioara, care sunt mai smechere decat dispozitiile guvernului
Anca74
QUOTE(VALERIA OANA @ Mar 15 2007, 02:51 PM) *
Mie mi s-a intamplat o alta chestie. L-am nascut in luna mai, dar nu am inceput serviciul dupa doi ani, asa cum prevedea legea, ci m-am intors la munca in luna februarie.
Urmarea: M-au repus in drepturile financiare, dupa luna mai, cand se termina perioada de crestere si ingrijire copil. Cica asa prevad regulamentele de ordine interioara, care sunt mai smechere decat dispozitiile guvernului


Adica nu te-au platit pana a facut pustiul 2 ani? Sau cum? Si ma rog frumos, ce regulament intern e mai tare decat un act normativ?
VALERIA OANA
Ba m-au platiti. Dar doar 85% din salariu. Si nici nu am beneficiat de concediu de odihna in acel an.
Mary78
QUOTE(VALERIA OANA @ Mar 16 2007, 02:14 PM) *
Ba m-au platiti. Dar doar 85% din salariu. Si nici nu am beneficiat de concediu de odihna in acel an.

Problema cu concediul de odihna am mai auzit-o.O vecina mi-a zis ca ea si-a luat CO-ul tot in anul cand a ramas in maternitate,si cand s-a intors dupa 2 ani,in acel an nu a mai primit deloc CO.Dar asta difera in functie de firma la care lucrezi,pt ca la mine nu e asa.Si eu mi-am luat totCO-ul inainte de maternitate,dar m-a asigurat d-na de la personal ca nu se pune problema sa nu primesc CO in anul cand ma intorc la serviciu.Si mi-au spus si colegele care au fost in maternitate inaintea mea.
Anca74
QUOTE(Mary78 @ Mar 16 2007, 02:29 PM) *
Problema cu concediul de odihna am mai auzit-o.O vecina mi-a zis ca ea si-a luat CO-ul tot in anul cand a ramas in maternitate,si cand s-a intors dupa 2 ani,in acel an nu a mai primit deloc CO.Dar asta difera in functie de firma la care lucrezi,pt ca la mine nu e asa.Si eu mi-am luat totCO-ul inainte de maternitate,dar m-a asigurat d-na de la personal ca nu se pune problema sa nu primesc CO in anul cand ma intorc la serviciu.Si mi-au spus si colegele care au fost in maternitate inaintea mea.


CO se acorda proportional cu perioada lucrata intr-un an. Eu m-am intors la serviciu in 25 septembrie si am beneficiat de 6 zile de CO/2006. La fel si in anul in care am nascut - am lucrat pana la 1 iulie si am intrat in Co adica jumatate din CO pe an intreg, apoi prenatal. Daca cineva de la personal spune asta ..... da-mi voie sa ma indoiesc de acea persoana.
E o singura lege pentru toata lumea, patronii se bazeaza pe cei de la personal si astia fac pe grozavii si interpreteaza legea aiurea, unii intentionat, altii pt ca nu o cunosc dar nici nu pun mana sa o citeasca. Acum si daca pleci de la un loc de munca la altul, beneficiezi de CO proportional cu perioada lucrata la noul loc de munca. Adica: lucrez la firma X pana la 1 mai. De la 1 mai ma mut la firma Y. La X nu am avut nicio zi de CO. Y e obligata sa imi dea doar CO proportional cu perioada lucrata la ei, caci institutia transferului nu mai exista, nu e problema lor ca X nu mi-a dat mie CO sau ca eu nu mi l-am luat!

In cazul Oanei, lucrurile pot , repet, pot sta diferit pt ca ea a nascut acum 9 ani, era in vigoare alt cod al muncii, si alte acte normative. Dar tot nu mi se pare a fi in regula plata numai cu 85% . Pai daca stateai acasa cat primeai?
Mary78
Eu am ramas in prenatal in luna martie2006,dupa ce mi-am terminat totCO-ul din acest an,lucrand aprox. o luna(luna ianuarie).
Dar daca ma intorc la serviciu in luna aprilie(2008),normal ca mi se va calcula concediul de odihna doar pe perioada de lucru,adica din aprilie pana la sfarsitul anului.
Acuma oi vedea,dar toate fetele care au mai fost in maternitate inaintea mea,si au mers la lucru(chiar anul trecut)asa au patit.
violeta30
QUOTE(campionul @ Feb 16 2007, 10:02 PM) *
Multumesc,asta vroiam sa aflu pentru ca nu stiam daca ne intoarcem la serviciu la doi ani de cand am primit indemnizatia sau la doi ani de la nasterea copilului

indemnizatia se da dupa cele 42 zile de post natal si lauzie nu se da retroactiv de la nastere ci dupa ce a implinit copilul aproape 2 luni
violeta30
QUOTE(VALERIA OANA @ Mar 15 2007, 02:51 PM) *
Mie mi s-a intamplat o alta chestie. L-am nascut in luna mai, dar nu am inceput serviciul dupa doi ani, asa cum prevedea legea, ci m-am intors la munca in luna februarie.
Urmarea: M-au repus in drepturile financiare, dupa luna mai, cand se termina perioada de crestere si ingrijire copil. Cica asa prevad regulamentele de ordine interioara, care sunt mai smechere decat dispozitiile guvernului

regulamentele interioare trebuie sa cuprinda numai amendamente din codul muncii nu va lasati inselate pentru ca patronii sint smecheri, luati codul muncii sau verificati pe net legea maternitatii, regulamentul de ordine interioara trebuie sa cuprinda numai articole din codul muncii, nici mai mult nici mai putin. cind am ramas insarcinata una dintre directoare a vrut sa ma dea afarapentru ca firma nu plateste concediul de maternitate, dar nu firma iti plateste ci statul, asa ca am amenintat cu itm-ul si de atunci nu am avut nici o problema. fiti destepte! jucaus.gif
violeta30
QUOTE(VALERIA OANA @ Mar 16 2007, 02:14 PM) *
Ba m-au platiti. Dar doar 85% din salariu. Si nici nu am beneficiat de concediu de odihna in acel an.

daca te-ntorci mai devreme de doi ani ti se suspenda dreptul la indemnizatie, dar ai dreptul la salariu si inca la trei mil.pe linga salariu, ceea ce ti s-a intimplat este un abuz sau poate te-au bagat la risc maternal, trb.sa te consulti cu cineva in problema asta inainte sa faci pasul ca sa fii informata, aveai dreptul si la concediu pt. ca ai lucrat, se dau 21 zile si se imparte la cite luni pline ai lucrat. cafea.gif
ela_mami
fetelor,cu cine stau copii acum cand v-ati intors la serviciu?Mai exista crese?Si daca mai exista,locuri sint?Cu cat timp inainte v-ati inscris copilul la cresa?
AdeDia
QUOTE(ela_mami @ Mar 26 2007, 03:49 PM) *
fetelor,cu cine stau copii acum cand v-ati intors la serviciu?Mai exista crese?Si daca mai exista,locuri sint?Cu cat timp inainte v-ati inscris copilul la cresa?

Crese mai sunt (cel putin la noi in Arad)si din cite stiu eu sunt destul de aglomerate nu stiu cum e pe la voi.Am auzit ca la noi se inscriu si din primavara.Dar nu stiu daca la tote cresele cred ca depinde de cartier.Copiii mei stau la mama mea (este in pensie de boala).Cind e vreme urita ii duc dupamasa acasa si seara ii duc inapoi,cind e vreme buna nu vor ei sa vina acasa ptr ca acolo sunt toti prietenii lor si atunci megem noi pe la ei.Si tot asa facem naveta .Nu-i usor dar sunt bucuroasa ca am cu cine sa-i las.Si nu stam departe doar 2 statii de tramvai.Si la scoala merg tot acolo linga mama unde am fost si eu iar gradinita este in spatele blocului la mama.Oricum este bine sa mergi sa te interesezi la cresa unde vreti sa mergeti ca sa nu ai surprize daca mergi in ultimul moment.Succes si tzuc.gif
alice1778
QUOTE(ela_mami @ Mar 26 2007, 03:49 PM) *
fetelor,cu cine stau copii acum cand v-ati intors la serviciu?Mai exista crese?Si daca mai exista,locuri sint?Cu cat timp inainte v-ati inscris copilul la cresa?

Crese sunt, dar mie mi-e frica sa o duc pe fetita mea la cresa. Am sa o duc de la 3 ani la gradi direct.... Pana atunci imi angajez o femeie.
violeta30
QUOTE(ela_mami @ Mar 26 2007, 02:49 PM) *
fetelor,cu cine stau copii acum cand v-ati intors la serviciu?Mai exista crese?Si daca mai exista,locuri sint?Cu cat timp inainte v-ati inscris copilul la cresa?

daca iti cauti gasesti si mie mi era frica ca n-am sa gasesc pentru ca luna viitoare incep serviciul si eram disperata, cafea.gif eu nu as lasa-o cu nimeni pentru ca o vecina si-a lasat copilul cu o ruda si nu stia de ce doarme copilul non-stop, bere.gif de unde ca-i dadea tuica cu zahar, asa ca mai bine la cresa au personal calificat si au grija de ei. carut.gif bineinteles ca iti iei masuri de precautie, verifici cum arata cresa, spada.gif cit de curat este si ce intra in meniu eating.gif tariful pentru o zi de cresa este de 5 ron, am luat de pe net adresele 1_3ani.gif de la cresele din sector si am sunat la fiecare pina am gasit una disponibila si care sa-mi placa hi.gif
simina
QUOTE(violeta30 @ Mar 16 2007, 11:52 PM) *
indemnizatia se da dupa cele 42 zile de post natal si lauzie nu se da retroactiv de la nastere ci dupa ce a implinit copilul aproape 2 luni

Nu,indemnizatia se poate da de la nasterea copilului,daca concediul de maternitate s-a terminat.Cele 42 de zile sunt pentru altceva:nu te primesc la servici,in cazul in care vrei sa incepi lucrul.
corina_vanda
buna,as avea si eu o intrebare
luna viitoare ar trebui sa incep munca,pot sa-mi dau lichidarea sau sunt obligata sa mai merg un anumit timp.
as dori daca stiti cumva ce as putea face.
va multumesc
ligiamos
QUOTE(corina_vanda @ Nov 27 2007, 08:07 PM) *
buna,as avea si eu o intrebare
luna viitoare ar trebui sa incep munca,pot sa-mi dau lichidarea sau sunt obligata sa mai merg un anumit timp.
as dori daca stiti cumva ce as putea face.
va multumesc

Poti sa i-ti faci lichidarea nu esti obligata sa lucrezi nici macar o zi.Patronul este cel obligat sa te angajeze daca vrei sa te intorci la munca.
corina_vanda
ok,mersi mult pentru raspuns.
toate cele bune in continuare.
sper sa nu fie probleme,pentru ca luna aceasta trebuie sa merg sa-mi dau lichidarea.
nu am cu cine sa lasa fetita acasa.
pa pa
CLAU_DITZA23
Am si eu o mica mare problema nici eu nu mai vreau sa ma duc in mai la munca,vreau sa raman cu pitici mei acasa,dar cineva mia zis ca vezi doamne daca nu ma mai duc macar o luna nu o sa am continuitate si nu or sa mai imi treaca cei doi ani de prenatal in cartea de munca,pana mea voi stiti ceva?
Mary78
QUOTE(CLAU_DITZA23 @ Jan 13 2008, 02:10 PM) *
Am si eu o mica mare problema nici eu nu mai vreau sa ma duc in mai la munca,vreau sa raman cu pitici mei acasa,dar cineva mia zis ca vezi doamne daca nu ma mai duc macar o luna nu o sa am continuitate si nu or sa mai imi treaca cei doi ani de prenatal in cartea de munca,pana mea voi stiti ceva?


Clau, dar tu nu trei ani poti sa stai,avand in vedere ca ai gemeni?
Eu stiu pe cineva care are doua fetite gemene si are dreptul la trei ani de concediu de ingrijire.Iar cu trecutul in cartea de munca ai acestor ani....eu stiu ca se trec,dar cine stie ce mai le tuna la astia prin cap...... mad.gif
CLAU_DITZA23
Nu eu stiu ca beneficiezi de trei ani numai daca Doamne fereste ai copil cu handicap
Cristake
[quote name='CLAU_DITZA23' date='Jan 13 2008, 08:16 PM' post='101061']
Nu eu stiu ca beneficiezi de trei ani numai daca Doamne fereste ai copil cu handicap
[/quote


Am inteles ca exista posibiitatea ca dupa cei 2 ani sa-ti mai iei 6 luni fara plata. As vrea sa stiu daca aveti idee de asa ceva. Daca exista un art. despre asa ceva. Eu lucrez in armata si stiu ca daca ar exista, cei de la personal m-ar ajuta, prin simplu fapt ca aplica legea. Noi tot de codul muncii civil beneficiem. Sper sa ma puteti ajuta inaite de a da un telefon la unitate.
Miha79
QUOTE(CLAU_DITZA23 @ Jan 13 2008, 06:16 PM) *
Nu eu stiu ca beneficiezi de trei ani numai daca Doamne fereste ai copil cu handicap


da Clau asa este m-am interesat si eu si ai mei fiind cu astm bronsic eu beneficiez inca un an de concediu pentru ingrijire copilului asa ca mai stau un an acasa cu pici mei bananab.gif
nu conteaza ca ai un singur copil sau ai gemeni ca tot aceleasi drepturi le ai
alexandra81
QUOTE(violeta30 @ Mar 16 2007, 01:04 PM) *
daca te-ntorci mai devreme de doi ani ti se suspenda dreptul la indemnizatie, dar ai dreptul la salariu si inca la trei mil.pe linga salariu, ceea ce ti s-a intimplat este un abuz sau poate te-au bagat la risc maternal, trb.sa te consulti cu cineva in problema asta inainte sa faci pasul ca sa fii informata, aveai dreptul si la concediu pt. ca ai lucrat, se dau 21 zile si se imparte la cite luni pline ai lucrat. cafea.gif



nu cred ca este asa. colega mea a vrut sa se intoarca mai devreme. chiar s-a si dus la servici pt ca sta soacra ei cu fetita. insa nu este vorba de 3 milioane ci de numai 1 milion pe langa salariu. secretara de la noi a sunat si a intrebat si asa i s-a spus. si pt 1 milion nu a mai facut dosar.
claudiadinu
Buna!
Am si eu o intrebare.
Pe 5 martie baietelul meu implineste 2 ani. Am vorbit cu contabila de la firma unde am lucrat sa imi spuna cand trebuie sa ma intorc la serviciu... Mi-a spus asa: ca trebuie sa ma intorc in jur de 14-15 aprilie, pentru ca cica cei doi ani de concediu de crestere a copilului incep dupa cele 40 de zile de concediu post-natal, deci dupa 5 martie mai calculam 40 de zile si o sa vina 14 aprilie... I-am zis sa se mai intereseze sa nu fie vreo problema.
Voi ce stiti?
Va multumesc anticipat pentru orice informatie pe care puteti sa mi-o dati!
alina0412
QUOTE(claudiadinu @ Feb 4 2009, 11:00 AM) *
Buna!
Am si eu o intrebare.
Pe 5 martie baietelul meu implineste 2 ani. Am vorbit cu contabila de la firma unde am lucrat sa imi spuna cand trebuie sa ma intorc la serviciu... Mi-a spus asa: ca trebuie sa ma intorc in jur de 14-15 aprilie, pentru ca cica cei doi ani de concediu de crestere a copilului incep dupa cele 40 de zile de concediu post-natal, deci dupa 5 martie mai calculam 40 de zile si o sa vina 14 aprilie... I-am zis sa se mai intereseze sa nu fie vreo problema.
Voi ce stiti?
Va multumesc anticipat pentru orice informatie pe care puteti sa mi-o dati!

buna, claudia!
contabila ta are dreptate...concediul de crestere copil este 2 ani din momentul intrarii in acest tip de concediu, ci nu din momentul nasterii copilului
sustin ce ti a zis.....si eu sunt contabila floare2.gif
claudiadinu
Multumesc din suflet, Alina!
M-am linistit, aveam increderea in ea, dar s-au gasit unele mamici sa ma contrazica si am zis sa mai cer o parere. Multumesc mult pentru raspuns! oFloare.gif
alina0412
QUOTE(claudiadinu @ Feb 4 2009, 12:13 PM) *
Multumesc din suflet, Alina!
M-am linistit, aveam increderea in ea, dar s-au gasit unele mamici sa ma contrazica si am zis sa mai cer o parere. Multumesc mult pentru raspuns! oFloare.gif

partners.gif
danna68
QUOTE(alina0412 @ Feb 4 2009, 09:46 AM) *
buna, claudia!
contabila ta are dreptate...concediul de crestere copil este 2 ani din momentul intrarii in acest tip de concediu, ci nu din momentul nasterii copilului
sustin ce ti a zis.....si eu sunt contabila floare2.gif

imi pare rau sa te contrazic eu am inceput serviciul asa cum mi-au spus cele de la Inspectoratul teritorial de munca, exact in ziua in care a implinit copilul 2 ani ... desi eu prenatal am avut tarziu si mult timp dupa nasterea copilului am stat in prenatal, abea dupa cele 126 de zile mi-au primit dosarul ... a si inca ceva prietena mea lucreaza la primarie ... ei tot asa au spus ... pana in ziua in care copilul implineste 2 ani
danna68
QUOTE(CLAU_DITZA23 @ Jan 13 2008, 02:10 PM) *
Am si eu o mica mare problema nici eu nu mai vreau sa ma duc in mai la munca,vreau sa raman cu pitici mei acasa,dar cineva mia zis ca vezi doamne daca nu ma mai duc macar o luna nu o sa am continuitate si nu or sa mai imi treaca cei doi ani de prenatal in cartea de munca,pana mea voi stiti ceva?

stai linistita Clau ca nu este adevarat, doar ca se fac 2 documente odata ,... cerere de incetare suspendare si cerere de demisie
danna68
QUOTE(claudiadinu @ Feb 4 2009, 09:00 AM) *
Buna!
Am si eu o intrebare.
Pe 5 martie baietelul meu implineste 2 ani. Am vorbit cu contabila de la firma unde am lucrat sa imi spuna cand trebuie sa ma intorc la serviciu... Mi-a spus asa: ca trebuie sa ma intorc in jur de 14-15 aprilie, pentru ca cica cei doi ani de concediu de crestere a copilului incep dupa cele 40 de zile de concediu post-natal, deci dupa 5 martie mai calculam 40 de zile si o sa vina 14 aprilie... I-am zis sa se mai intereseze sa nu fie vreo problema.
Voi ce stiti?
Va multumesc anticipat pentru orice informatie pe care puteti sa mi-o dati!

daca stai nu vei primi indemnizatia ... asta e sigur, mie mi-a venit calculata corect in luna noiembrie ptr octombrie pe 5 zile doar ... fetita mea este nascuta pe 5 octombrie ... si apoi nu stiu la ITM cum iti face reincadrarea acolo cer clar datele de nastere ale copilului ...
alina0412
QUOTE(danna68 @ Feb 4 2009, 01:18 PM) *
imi pare rau sa te contrazic eu am inceput serviciul asa cum mi-au spus cele de la Inspectoratul teritorial de munca, exact in ziua in care a implinit copilul 2 ani ... desi eu prenatal am avut tarziu si mult timp dupa nasterea copilului am stat in prenatal, abea dupa cele 126 de zile mi-au primit dosarul ... a si inca ceva prietena mea lucreaza la primarie ... ei tot asa au spus ... pana in ziua in care copilul implineste 2 ani

dana, nu ma supar chair deloc ca m ai contrazis
daca ai stii tu cat de multe stiu cei de la itm!!!!!!crede ma eu sunt satul de ei...concediul de crestere copil dureaza 2 ani
concediul postnatal este obligatoriu de 42 de zile..daca ai mai multe zile ramase de luat, nici o problema...
asta este legislatia din Romania..una zic si alta fac
mie chiar imi pare rau ca nu se aplica asa cum e corect, da' ce sa mai zic?!doar tb sa iasa statu' in avantaj, ci nu noi
la primaria pantelimon unde mi am depus eu dosarul mi au zis ca am concediu 2 ani din mom terminarii celor 42 de zile
e chiar pacat pt fetele care sunt nevoite sa stea acasa cu bebeii...
danna68
QUOTE(alina0412 @ Feb 4 2009, 11:27 AM) *
dana, nu ma supar chair deloc ca m ai contrazis
daca ai stii tu cat de multe stiu cei de la itm!!!!!!crede ma eu sunt satul de ei...concediul de crestere copil dureaza 2 ani
concediul postnatal este obligatoriu de 42 de zile..daca ai mai multe zile ramase de luat, nici o problema...
asta este legislatia din Romania..una zic si alta fac
mie chiar imi pare rau ca nu se aplica asa cum e corect, da' ce sa mai zic?!doar tb sa iasa statu' in avantaj, ci nu noi
la primaria pantelimon unde mi am depus eu dosarul mi au zis ca am concediu 2 ani din mom terminarii celor 42 de zile
e chiar pacat pt fetele care sunt nevoite sa stea acasa cu bebeii...

da, de acord insa primaria nu le mai trimite banii, nu anunta nimeni nimic ... ei iti trimit bani doar pana face copilul 2 ani ... cam greu sa stai acasa inca 2 luni fara nici un venit, insa cine isi permite e ok ... eu la primarie am intrebat si am rugat sa se vorbeasca pe intelesul meu nu asa aiurea si mi-au spus ... pana cand implineste copilul 2 ani ... se suspenda indemnizatia de la sine tu nu trebuie sa faci nimic ... si eu lucrez in domeniu si ma interesez si dau cadouri sa fac cum este mai bine pentru angajati ... insa ne luptam cu morile de vant unsure.gif
alina0412
QUOTE(danna68 @ Feb 4 2009, 01:37 PM) *
da, de acord insa primaria nu le mai trimite banii, nu anunta nimeni nimic ... ei iti trimit bani doar pana face copilul 2 ani ... cam greu sa stai acasa inca 2 luni fara nici un venit, insa cine isi permite e ok ... eu la primarie am intrebat si am rugat sa se vorbeasca pe intelesul meu nu asa aiurea si mi-au spus ... pana cand implineste copilul 2 ani ... se suspenda indemnizatia de la sine tu nu trebuie sa faci nimic ... si eu lucrez in domeniu si ma interesez si dau cadouri sa fac cum este mai bine pentru angajati ... insa ne luptam cu morile de vant unsure.gif

uffff, danna68, crede ma ca eu una nu mai suport sistemul asta
am fost nevoita sa ma intorc la serviciu, dar la negru....corecta nu sunt nici eu,dar ce ei sunt?
claudiadinu
Multumesc fetele pentru informatii!
Eu pe cele 42 de zile de concediu post-natal am primit bani de la firma, cum era normal, apoi am intrat in concediul de crestere a copilului si am primit banii lunar, in aprilie pentru martie si tot asa... acum in martie o sa primesc ultima indemnizatie care o sa fie pe luna februarie...deci o sa stau 'fara bani' cam o luna, nu doua...
La firma incetarea contractului de munca este pe 14 aprilie 2007 si normal mi s-a spus ca trebuie sa incep pe 14 aprilie 2009, la exact 2 ani....
Acum o sa vad ce mai zice contabila firmei...
Mersi mult!
claudiadinu
Uitati ce am gasit aici:
http://www.legislatiamuncii.ro/index.php?p...rii&aid=183
si anume:
"Schema clasica a acordarii in timp a CM si a CCC este urmatoarea:
• 84 zile de concediu medical prenatal (CM1);
• 42 zile de concediu medical postnatal (CM2); ordinea
• CCC din cea de-a 43-a zi dupa nasterea copilului si pana la implinirea varstei acordarii de 2 ani. "

Am dat telefon sefei sa vorbeasca cu contabila sa vada cum este...
Hihihi, mai e asa de putin... doar o luna!
stefy7
QUOTE(claudiadinu @ Feb 4 2009, 04:31 PM) *
Multumesc fetele pentru informatii!
Eu pe cele 42 de zile de concediu post-natal am primit bani de la firma, cum era normal, apoi am intrat in concediul de crestere a copilului si am primit banii lunar, in aprilie pentru martie si tot asa... acum in martie o sa primesc ultima indemnizatie care o sa fie pe luna februarie...deci o sa stau 'fara bani' cam o luna, nu doua...
La firma incetarea contractului de munca este pe 14 aprilie 2007 si normal mi s-a spus ca trebuie sa incep pe 14 aprilie 2009, la exact 2 ani....
Acum o sa vad ce mai zice contabila firmei...
Mersi mult!

Incepi seviciul cand copilul implineste 2 ani nu la doi ani de cand ai intrat in concediu pentru cresterea copilului. Se numeste concediu crestere copil pana la 2 ani (ai copilului). Tocmai am avut un tatic care si-a terminat concediu si i-am facut decizie pentru incetarea suspendarii contractului de munca.
claudiadinu
Multumesc, Stefy, pentru raspuns, dar daca citeai ultimul mesaj al meu... specific clar acolo ca am inteles cand trebuie sa ma intorc la serviciu. doh.gif
stefy7
Scuze. crybaby.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.