Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Pneumonie Sau Raceala Mai Puternica?
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Copii intre 3 si 7 ani
Alexandrina
Salutare mamici,


Am o mare mare dilema...si sper ca ma puteti ajuta pentru ca nu stiu ce sa mai cred cu doctorii astia...

Am o fetita de aproape 4 ani, nu a fost bolnavioara niciodata, doar raceli usoare...si merge la gradi de la 2 ani si 10 luni.
Nu i-am dat niciodata antibiotice, am mers mereu pe homeopatie si a fost foarte bine.
De curand, adica acum vreo luna a racit (mentionez ca la gradinita unde merge e o caldura infernala, undeva la 26 grade, va dati seama ce mediu de propagare a bolilor...)
In fine, raceste putin, ii dau medicamentele pe care le folosim de obicei si nu ii trece spre surprinderea mea.
Merg la medic cu ea si imi spune ca are mucozitati, imi da siropuri SINUPRET, ceva de bronhii, etc...
Cu toate astea tot nu trecea. A durat treaba asta cam o luna. Si de cate ori ieseam afara se inrautatea. (iar spre surprinderea mea pt ca de obicei daca e racita si mai iesim afara, una-doua ii trece).
Incepuse sa si tuseasca sec, dar dupa cateva lingurite de sirop a devenit expectoranta tusea..
Numai ca era ff profunda, expectoranta dar parca venea din strafundul corpului.
Doar ce fusesem cu ea la control. Imi spusese doctorita sa revin daca face febra.
Si incepe, la vreo 3 zile dupa control sa faca febra mare 38.5-39 chiar mai mult. Merg iar si imi spune ca se aude un harait la unul din plamani, nimic grav, dar poate fi grav daca nu il tratez cu antibiotic. Si mi-a dat Augmentin minim 5 zile.
Acum e bine, dupa 5 zile de tratament, dar m-am speriat putin. Oare au fost afectati plamanii? Dr. mi-a spus ca a fost o bacteria care s-a suprainfectat si a coborat...
Nu stiu ce sa cred...

Ati trecut prin asa ceva cu copilasii vostri? S-a mai repetat pe urma?

Ma gandeam sa ii fac vaccinul Prevenar, dar eu nu prea sunt pentru vaccinuri, asa ca nu stiu ce sa zic...Pe de alta parte nici nu as vrea sa repet episodul.

Ma puteti sfatui va rog?

Va multumesc.
johnnymada
mai de graba a fost o traheita facuta din cauza secretiilor suprainfectate, bine ca a trecut,se poate repeta episodul, fetita cred ca stie sa sufle nasucul, asa ca incearca sa nu o mai lasi cu secretii chiar sa i le aspiri daca poti
dyana
Daca a durat o luna, febra a fost peste 39, iar medicul s-a referit la o bacterie ajunsa la plamani se poate sa fie vorba si despre o forma de pneumonie.
Medicul pediatru, este in masura sa puna un diagnostic prezumtiv, doar cu stetoscopul, dar confirmarea o ai doar in urma analizelor la plamani. smile.gif
Exista tot felul de tipuri, mai usoare sau mai grave, simptomatice sau mai putin, produse de diversi factori.
Insa tratata corespunzator, nu cred ca i-a afectat plamanii. Cred ca ai facut totusi bine ca i-ai dat antibioticul. partners.gif
Alexandrina
QUOTE(johnnymada @ Dec 15 2009, 03:15 PM) *
mai de graba a fost o traheita facuta din cauza secretiilor suprainfectate, bine ca a trecut,se poate repeta episodul, fetita cred ca stie sa sufle nasucul, asa ca incearca sa nu o mai lasi cu secretii chiar sa i le aspiri daca poti

"

Problema este ca nu prea avea ea secretii care puteau fi suflate. Ea chiar nu suporta sa stie ca are ceva in nasuc si sufla tot timpul, dar astea se duceau direct in gat...ca de iesit pe nasuc nu prea iesea nimic. insa ce observasem era ca avea limba incarcata de ceva alb (care se curata cu glicerina sau apa, cu tifon), si ii mirosea fff urat gurita. Cred ca a fost ceva care s-a infectat pe acolo...sper totusi sa nu fi ajuns chiar la plamani.




merci mult


Alexandrina
QUOTE(johnnymada @ Dec 15 2009, 03:15 PM) *
mai de graba a fost o traheita facuta din cauza secretiilor suprainfectate, bine ca a trecut,se poate repeta episodul, fetita cred ca stie sa sufle nasucul, asa ca incearca sa nu o mai lasi cu secretii chiar sa i le aspiri daca poti

"

Problema este ca nu prea avea ea secretii care puteau fi suflate. Ea chiar nu suporta sa stie ca are ceva in nasuc si sufla tot timpul, dar astea se duceau direct in gat...ca de iesit pe nasuc nu prea iesea nimic. insa ce observasem era ca avea limba incarcata de ceva alb (care se curata cu glicerina sau apa, cu tifon), si ii mirosea fff urat gurita. Cred ca a fost ceva care s-a infectat pe acolo...sper totusi sa nu fi ajuns chiar la plamani.




merci mult


Mih@ela
Pe langa ce au zis fetele,eu ti-as sugera sa-i dai de doua ori pe zi ceai de patlagina indulcit cu un pic de miere si cateva picaturi de zeama de lamaie,un foarte bun expectorant.
PS Eu zic ca medicul are si el informatiile lui ca sa dea un diagnostic,insa daca nu esti lamurita ,repeta consultul la alt medic. smile.gif
Vorbeste cu parintii si cu educatoarea sa mai scada din temperatura din clasa..26 de grade nu mi se pare mult,ci sufocant pt copii ,implicit nociv pentru sanatatea lor.
Mih@ela
QUOTE(Alexandrina @ Dec 15 2009, 03:15 PM) *
"

Problema este ca nu prea avea ea secretii care puteau fi suflate. Ea chiar nu suporta sa stie ca are ceva in nasuc si sufla tot timpul, dar astea se duceau direct in gat...ca de iesit pe nasuc nu prea iesea nimic. insa ce observasem era ca avea limba incarcata de ceva alb (care se curata cu glicerina sau apa, cu tifon), si ii mirosea fff urat gurita. Cred ca a fost ceva care s-a infectat pe acolo...sper totusi sa nu fi ajuns chiar la plamani.
merci mult

Aici ar fi si alea doua lucruri diferite,raceala si pe limbuta,ce zici tu,sunt afte,care trebuiesc tratate cu glicerina boraxata pe un tifon in care ai infasurat degetul mic,si stergi locul afectat.
Anca74
uite exact ceva de genul asta am patit si noi cu Radu...tuse la greu, niciun alt simptom, nu febra, nu mucisori, nu stare generala proasta, nu nas infundat...doar tuse! mers la medic, asculta plamanii...soc: pneumonie! Zic si eu ca fraierul...Pai el n-a avut nici rosu in gat, cum sa faca direct pneumonie? Asa ca am trecut pe Augmentin, Ventolin, Aurius si Nurofen...abia astazi suntem spre bine, dupa 3 zile de tratament, abia astazi am vazut o rarire a tusei, de-ar sta si el locului...ar tusi si mai putin. Si citind ce s-a scris mai sus parca mi-aduc aminte ca sesizam si eu ca dimineata ii mirosea putin gurita...
Si uite asa la 5 ani si aproape 3 luni ne facem si noi debutul in lumea antibioticelor pt tratarea racelilor... whistling.gif le fentasem pana acum!
Sa speram ca vom fi bine, uram tratamnetul pt 7 zile...apoi vedem cum e, medicul mi-a zis ca daca e OK sa nu mai merg cu el sa-l vada...ca e plin de crocobauri in sala de asteptare, insa nu am mai intrebat-o ce inseamna sa fie bine, presupun sa nu mai tuseasca. Off....are dreptate si cu crocobaurii, dar parca nici nu-mi vine sa stau cu el fara sa am confirmarea ca e OK.

Alexandrina, ce mai face fetita ta? Voi sunteti un pic inaintea noastra...poate deja v-ati facut bine, ce bine ar fi!

Si mare grija la surioara mica, al meu pitic si-a pasat virusii prin casa! Sa nu sufere singur!
CLAU_DITZA23
SI EU SUNT SUPARATA MIERCURI SEARA AM AJUNS LA SPITAL GABI AVEA TEMPERATURA 39,6 SI NU AI MAI SCADEA DE LOC NE-AU FACUT O INJECTIE NEA SCAZUT FEBRA TRATAMENT CU AUGMENTIN SI TOATE CELE JOI NE-AM SIMTIT MAI BINE SI SURPRIZA VINERI SEARA IAR LA SPITAL A FACUT COPILU ENTEROCOLITA doh.gif ACU SE SIMTE BINE PAPAM REGIM NE LUAM MEDICAMENTELE SI SPER SA FIE BINE
SANATATE LA PUIUTI FETELOR tzuc.gif
Anca74
Off...dragul de el. Sa ai grija sa il hidratezi bine. Acum cum ii mai e?
Enterocolitele ne-au vizitat de vreo 2 ori....cu mers la spital, sunt experta as putea spune whistling.gif Ce pot sa zic este ca la enterocolita fel de importanta ca medicatia este alimentatia, iar ei nu prea mananca...al meu in vara a slabit aproape 2,5 kg in 2 zile... Se refac insa rapid, numai sa scape de virus!
Si vezi ca se ia...asa ca atentia si la piticul nr. 2!

Truc:
Pentru ca nu bea nimic din ce ar fi trebuit sa bea eu ii faceam "limonada cockteil" - apa plata cu hidrasec si lamaie, in pahar de cockteil (asta e, situatia o impunea), cu felia de lamaie ...totul baut cu paiul.
Alexandrina


Asa si noi, pneumonie fara rosu in gat...in fine, ma gandesc ca poate mi-or fi dat antibiotice ca sa scape de mine odata..
Ma dusesem de vreo 4 ori pentru aceeasi problema, si in plus stiau ca sunt o impatimita a homeopatiei...
Am urmat tratament de 7 zile cu Augmentin, partea proasta e ca..daca inainte de Augmentin ii curgea nasucul, pe timpul antibioticului nu i-a mai curs. Si eu am zis ca e ok. Insa azi, la vreo 3 zile dupa antibiotic a inceput sa sufle niste secretii galbui, urat mirositoare....
Asa ca ce sa mai zic..eu cred ca antibioticul i-a blocat cumva eliminarea secretiilor, si acum, au inceput iar sa curga. Am mai scos-o afara, una, alta...
Ii dau Sinupret si ceva homeopat (ca sa le elimine). Imi este frica pt ca eu vreo 7-8 luni am avut secretii la fel (galbene si urat mirositoare pe care nu prea le-am tratat...am fost insarcinata, apoi am alaptat..) si acum vreo 2 sapt am facut o radiografie la sinusuri si aveam sinuzita pe stanga. Am luat si eu Augmentin, in aceelasi timp cu fata mea. Zicea dr ca poate fi aceelasi virus care circula in cadrul familiei. Avand-o si pe cea mica, am luat si eu antibioticul de frica, cu toate ca inca alaptez..
Acum nu stiu, sper sa nu fi facut si ea vreo sinuzita...
Tratam cu Sinupret vreo 2 sapt, si mai vedem pe urma...

Va pup,

Sanatate






QUOTE(Anca74 @ Dec 20 2009, 01:17 AM) *
uite exact ceva de genul asta am patit si noi cu Radu...tuse la greu, niciun alt simptom, nu febra, nu mucisori, nu stare generala proasta, nu nas infundat...doar tuse! mers la medic, asculta plamanii...soc: pneumonie! Zic si eu ca fraierul...Pai el n-a avut nici rosu in gat, cum sa faca direct pneumonie? Asa ca am trecut pe Augmentin, Ventolin, Aurius si Nurofen...abia astazi suntem spre bine, dupa 3 zile de tratament, abia astazi am vazut o rarire a tusei, de-ar sta si el locului...ar tusi si mai putin. Si citind ce s-a scris mai sus parca mi-aduc aminte ca sesizam si eu ca dimineata ii mirosea putin gurita...
Si uite asa la 5 ani si aproape 3 luni ne facem si noi debutul in lumea antibioticelor pt tratarea racelilor... whistling.gif le fentasem pana acum!
Sa speram ca vom fi bine, uram tratamnetul pt 7 zile...apoi vedem cum e, medicul mi-a zis ca daca e OK sa nu mai merg cu el sa-l vada...ca e plin de crocobauri in sala de asteptare, insa nu am mai intrebat-o ce inseamna sa fie bine, presupun sa nu mai tuseasca. Off....are dreptate si cu crocobaurii, dar parca nici nu-mi vine sa stau cu el fara sa am confirmarea ca e OK.

Alexandrina, ce mai face fetita ta? Voi sunteti un pic inaintea noastra...poate deja v-ati facut bine, ce bine ar fi!

Si mare grija la surioara mica, al meu pitic si-a pasat virusii prin casa! Sa nu sufere singur!

Alexandrina
Dupa ce i-am dat antibioticul, pe la a 5 zi am fost la control si mi-a spus ca e foarte bine la plamani. La mine sunt 2 doctorite, cand nimeresc la una, cand la alta....
Cu o sapt inainte de "pneumonie" fusesem si imi spusese una din dr ca e f curata la plamani, are numai secretii.
Dupa o spat, nevazand nici o ameliorare ma duc iar si nimeresc la cealalta. Care imi spune ca se aude harait la un plaman.
imi da antibiotic si merg la control si nimeresc iar la cealalta (care mi-o controlase prima data).
Ce sa zic, ma cam speriasem, nu prea am vrut sa ii dau antibioticul, dar cum am zis, avand-o si pe cea mica....

Asta e acum!






QUOTE(Anca74 @ Dec 20 2009, 01:17 AM) *
uite exact ceva de genul asta am patit si noi cu Radu...tuse la greu, niciun alt simptom, nu febra, nu mucisori, nu stare generala proasta, nu nas infundat...doar tuse! mers la medic, asculta plamanii...soc: pneumonie! Zic si eu ca fraierul...Pai el n-a avut nici rosu in gat, cum sa faca direct pneumonie? Asa ca am trecut pe Augmentin, Ventolin, Aurius si Nurofen...abia astazi suntem spre bine, dupa 3 zile de tratament, abia astazi am vazut o rarire a tusei, de-ar sta si el locului...ar tusi si mai putin. Si citind ce s-a scris mai sus parca mi-aduc aminte ca sesizam si eu ca dimineata ii mirosea putin gurita...
Si uite asa la 5 ani si aproape 3 luni ne facem si noi debutul in lumea antibioticelor pt tratarea racelilor... whistling.gif le fentasem pana acum!
Sa speram ca vom fi bine, uram tratamnetul pt 7 zile...apoi vedem cum e, medicul mi-a zis ca daca e OK sa nu mai merg cu el sa-l vada...ca e plin de crocobauri in sala de asteptare, insa nu am mai intrebat-o ce inseamna sa fie bine, presupun sa nu mai tuseasca. Off....are dreptate si cu crocobaurii, dar parca nici nu-mi vine sa stau cu el fara sa am confirmarea ca e OK.

Alexandrina, ce mai face fetita ta? Voi sunteti un pic inaintea noastra...poate deja v-ati facut bine, ce bine ar fi!

Si mare grija la surioara mica, al meu pitic si-a pasat virusii prin casa! Sa nu sufere singur!

Anca74
Sanatate multa fetitei tale, Alexandrina!
Noua nu ne-a curs nasul...nici inainte de antibiotic, nici acum...si suntem in a 5 zi, doctora a zis sa urmeze 7 zile tratamentul, asa ca marti seara ii vom face o vizita drului.
Eu nu l-am mai scos afara...nici dus/baie nu prea i-am facut...dar cred ca i seara asta ma risc si ii fac un dusulet!
CLAU_DITZA23
QUOTE(Anca74 @ Dec 20 2009, 01:34 PM) *
Off...dragul de el. Sa ai grija sa il hidratezi bine. Acum cum ii mai e?
Enterocolitele ne-au vizitat de vreo 2 ori....cu mers la spital, sunt experta as putea spune whistling.gif Ce pot sa zic este ca la enterocolita fel de importanta ca medicatia este alimentatia, iar ei nu prea mananca...al meu in vara a slabit aproape 2,5 kg in 2 zile... Se refac insa rapid, numai sa scape de virus!
Si vezi ca se ia...asa ca atentia si la piticul nr. 2!

Truc:
Pentru ca nu bea nimic din ce ar fi trebuit sa bea eu ii faceam "limonada cockteil" - apa plata cu hidrasec si lamaie, in pahar de cockteil (asta e, situatia o impunea), cu felia de lamaie ...totul baut cu paiul.

AHA AA SI EU SUNT EXPERTA E A PATRA OARA CAND IMI FACE SI DE DOUA ORI AM STAT LA SPITAL SI MIA MAI FACUT SI MIHAI DE OBICEI DAR ACUM DOAR GABI,SI INTRADEVAR CAM GREU CU REGIMUL CA NU PREA VREA SA MANANCE MAI NIMIK OFFFF POOOOOP DULCE DULCE trandafir.gif
anku
stai linistita...nu cred ca are plamanul ceva...
situatia ta este asemanatoare cu a naoastra...numai ca a ta are 4 ani si al meu avea nici 2 luni...
nasul infundat,tuse...fug repede la dr...imi da ceva tot asa de bronhii si ceva sa scot mucisorii...
i dau o sapt siropel de ala de bronhii maram...si ae azicea ca este tot asa un virus...
tot mai rau era...
deja tusea copilul de rupea nu asa...de ce tusea putin nu mai putea sa se opreasca din tusit!!!!
doamne ca ma ingrozesc si acum!!!
pana la urma m-am dus iar cu copilul al dr...nu are nimic...mai dati siropel inca 3 zile si gata...
a doua zi m-am dus la alt medic care de urgenta ne-a trimis in spital...
diagnostic pneumonie!!!
imi venea sa urlu si sa musc din asfalt nu asa...
dupa ce mi l-a chinuit cu analize si furtune prin cap si branule in cap...mi-au spus ca este un virus care poate afecta plamanul dar ama juns in timp util si va fi bine...
in 4 zile a fost copilul ca nou nu asa...fara antibiotice...
vapori calzi care sunt deosebit de imp,odihna si aerosol...minunat iti spun...
p virus nu actioneaza nici un antibioticcel putin mie asa mi s-a explicat...

cred ca am avut ceva asemanator...
se aude asa tusea aia urata tocmai din cauza siropelui de bronhii...
nici eu nu am stiut dar dupa aceea am mai vb cu mamici care mi-au zis ca siropul acela nelinestete si ca poate era mai bine dc nu il dadeam...si asa este...cum il dadeam tusea copilul si cate o jumate de ora...de nu mai stiam ce sa fac...
dar plamanul nu are nimic...


va poopam si insanotosire grabnica va dorim tzuc.gif
dyanp
Da, Anku, ai perfecta dreptate. Cand e vorba de virus, antibioticul este total neavenit, antiviralele sunt baza. Cand e vorba de infectie bacteriana, atunci intra antibioticul in actiune. De obicei in primele 3 zile de febra se prescrie antiviral, si daca nu trece se trece pe antibiotic. Virusul are un ciclu anume, infectia bacteriana e un pic diferita. Revin maine, fug ca plange unul din pitici.
Anca74
Am fost aseara la control, inca nu suntem 100% ok, mai continuam tratamentul 3 zile...sper sa ne nu se mai auda nimc la stetoscop cand vom merge din nou la control.
Problema e ca al meu copil arata bine, topaie toata ziua, e mai energic ca niciodata, are pofta de mancare, nu mai are absolut nimic....nu tuseste peste noapte deloc...doarme de nici nu il auzi cum respira ( si medicul mi-a atras atentia ca nu i-am pus nimic in nas, pai daca nu mi-a prescris si nici nasucul nu i-a curs si nici n-a fost infunat), peste zi mai alearga si tuseste un picut...dar fata de ce "horcaituri" auzeam eu la gradi al meu e matza blanda pe langa un leu care rage...si nu exagerez!

Si da, noua ne-a confirmat medicul aseara ca e de natura bacteriana...altfel nu ne dadea antibiotic.
Si, cum Raducu e darnic....le-a daruit si celor din casa "microbelul lui". Doar eu am scapat. Pana acum! whistling.gif

Alexandrina
Acum avem o alta problema.....sforaitul..
Dupa ce am terminat antibioticul, a inceput iar cu secretii urate, de care am reusit sa scapam cu granule homeopate. Acum e ok, dar pare sa aiba mai tot timpul nasul infundat.
Iar noaptea sforaie foarte tare, indiferent pe ce parte doarme.

Nu am avut niciodata problema asta.
Asa a fost si la voi dupa viroze?


pupici
Anca74
Suntem bine, am fost pe seara la control, 100% ok. Putem merge la tenis, putem merge la gradi...putem sa ne dam cu sania (ups...s-a topit zapada)
Nu a avut nasucul infundat, nici secretii...de niciun fel, asa ca nu sforaim, doarme de zici ca nici nu e in pat! Noua ne daduse medicul, la primul control, Pivalone, de pus in nasuc, cate un puf in fiecare nara, de 3 ori pe zi! El a avut o forma usoara zic eu, avand un sistem imunitar bun....si medicul mi-a spus ca nu am de ce sa ma tem de o posibila sesibilizare a acestei imunitati. Continuam cu Septilin - 2 lingurite pe zi, ca in fiecare iarna. Sper ca la gradi sa fie totul OK...repet, ce crize de tuse aud eu acolo, ma ingrozesc...replica parintilor e "Pai daca il tin acasa cat tuseste nu mai vine deloc la gradi!"..asa . sa moara si capra vecinului!
simo_blaga
eu am patit asa cu Luca, piciul meu de 4 ani, cu o tuse expectoranta care m-a speriat foarte tare.
de la pediatru am luat reteta pentru fluimucil sirop 2%, 2 doze de 10ml pe zi...timp de 5 zile.
si-a trecut smile.gif
sanatate tuturor!
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.