Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Indemnizatia De 85%...?
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Diverse > Legislatie
yasminne
Am si eu o intrebare referitoare la indemnizatia de 85%. Daca am lucrat (si platit impozite) timp de 11 luni(complete) si pe parcursul celei de-a 12-cea luna am nascut...mai am dreptul la aceasta indemnizatie???? Am pe cartea de munca peste 11 luni lucrate (dar nu 12 luni complete). Sau s-ar calcula si concediul prenatal de 42 zile (ca pana acum nu mi-am luat deloc concediu)(daca mi-as lua acest concediu ar completa 12luni)dar nu stiu daca se mai calculeaza (pt ca acesta ar continua dupa data nasterii).... De la asistenta soc. am primit raspunsuri contradictorii..... Poate ma poate ajuta vre-o mamica.... VA MULTUMESC DIN TOT SUFLETUL
iulia82
QUOTE(roxana_andreea @ Dec 12 2009, 01:14 AM) *
Asta urmeaza sa caute altceva... dar cum e angajata trebuie sa anunte cu 15 zile inainte ca pleaca si acum in perioada asta nu se gaseste de lucru..... Eu i-am zis sa isi ia medical pana gaseste altceva dar mama e prea buna si nu se gandeste la ea.... Eu ii zic de medical si ea imi zice ca ce fac sefi fara ea ca vin sarbatorile bla bla.... putin in pasa de ei, pe mine ma intereseaza sanatatea ei. Luni o trimit la sindicat sa vad ce o sfatuiesc astia.

Fetelor am tras o spierietura: era sa cad in cada cand faceam dus.... trebuie sa imi cumpar de alea de cauciuc sa le lipesc....

Somn dulce smile.gif Mai este cineva pe aici, sau eu dau stingerea? smile.gif

nu stiu sigur o sa intreb si eu pe cineva insa stiu ca se putea inainte face o smecherie prin care luai ceva de la medic ca ai nascut mai devreme decat termenul dat ca asa a facut o prietena de=a mea ca cica a nasuct la 7 luni desi era de fapt in 9 luni
bryama
eu din cate tin minte de la mine, se ia in considerare si concediu prenatal si postnatal
cel putin pe mine cat am avut cele 100 si ceva de zile de concediu prenatal si postnatal, am fost platita de catre angajator. si deci au fost trecute in cartea de munca ca si un concediu medical ..pt ca iei de la med de fam hartia cu acest conc si o duci la angajator ..... wacko.gif sunt obosita, nu stiu cum s ama fac mai bine inteleasa doh.gif
in fine, stiu ca atunci cand mi-am facut dosarul pt indemnizatie...mi-a cerut stagiul d e cotizare si acolo apareau ca am cotizat si ina ceste luni de concediu prenatal si postnatal...
pe scurt, eu zic ca se iau in considerare, asa ca baga-te in concediu si ia-ti toate zilele la care ai dreptul ca sa mearga vechimea oFloare1.gif
danna68
QUOTE(yasminne @ Dec 11 2009, 08:41 PM) *
Am si eu o intrebare referitoare la indemnizatia de 85%. Daca am lucrat (si platit impozite) timp de 11 luni(complete) si pe parcursul celei de-a 12-cea luna am nascut...mai am dreptul la aceasta indemnizatie???? Am pe cartea de munca peste 11 luni lucrate (dar nu 12 luni complete). Sau s-ar calcula si concediul prenatal de 42 zile (ca pana acum nu mi-am luat deloc concediu)(daca mi-as lua acest concediu ar completa 12luni)dar nu stiu daca se mai calculeaza (pt ca acesta ar continua dupa data nasterii).... De la asistenta soc. am primit raspunsuri contradictorii..... Poate ma poate ajuta vre-o mamica.... VA MULTUMESC DIN TOT SUFLETUL

cu siguranta da, daca ai partial din luna respectiva poate fi chiar si o zi, este ok ... adica 11 luni si o zi este ok oFloare1.gif
inimioara25
Buna,

sa iti spun cum a fost la mine. Eu am nascut pe 6 iunie. Am intrat in concediu prenatal pe 16 aprilie. Concediul postnatal l-am inceput de pe 7 iunie- 19 august. In total concediu de maternitate- 126 zile.
Stagiu de cotizare cerut la primarie a fost din iulie 2008- iunie 2009(deci in iunie eu nu am muncit deloc am avut doar concediu prenatal 5 sau 6 zile si restul concediu postnatal)

Sper ca te-am ajutat.

Succes si nastere usoara, bebe sanatos si mamica fericita!
yasminne
Dragile mele mamici, nu stiu cum sa va multumesc ca v-ati facut timp sa ma lamuriti si pe mine!! notworthy.gif Deci sa inteleg ca daca am PESTE 11 luni lucrate (fara intrerupere si cu impozitele la zi) si nasc pe la mijlocul celei de-a 12 (si in ac. luna am impozitele platite) , atunci am dreptul la indemnizatie ? Ca la "fortele de munca" si la "asistenta sociala" mi-au zis ca TREBUIE sa am lucrate 12 luni COMPLETE (fara nici o zi lipsa) crybaby.gif ... Va pup partners.gif
danna68
QUOTE(yasminne @ Dec 12 2009, 12:11 PM) *
Dragile mele mamici, nu stiu cum sa va multumesc ca v-ati facut timp sa ma lamuriti si pe mine!! notworthy.gif Deci sa inteleg ca daca am PESTE 11 luni lucrate (fara intrerupere si cu impozitele la zi) si nasc pe la mijlocul celei de-a 12 (si in ac. luna am impozitele platite) , atunci am dreptul la indemnizatie ? Ca la "fortele de munca" si la "asistenta sociala" mi-au zis ca TREBUIE sa am lucrate 12 luni COMPLETE (fara nici o zi lipsa) crybaby.gif ... Va pup partners.gif

iti spun sigur ca nu depinde de ei, iar dosarul se depune la primarie nu la ei... eu in cele 12 luni am avut concediu fara plata ptr studii si nu a contat, conteaza sa ai cotizatie lunara ... cam 3 luni am avut 15 zile lipsa, deci nu vad cum zic ele ca se face calculul cam asa
luna 01 salariu 10
luna 02 salariu 30
luna 03 salariu 30 ... etc, conteaza sa ai salariu in luna respectiva oFloare1.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.