Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Invatamantul Primar, Sase Ani
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Copii pana la 14 ani
toia
MEC propune ca structura invatamantului, ce se defineste, ca si pana acum, ca fiind obligatoriu, gratuit, de 10 ani, sa arate astfel: educatie timpurie (1 - 3 ani), organizata in crese sau gradinite, invatamantul prescolar (grupa mica, mijlocie si mare), invatamant primar, de 6 ani - de la clasa pregatitoare pana la clasa a V-a ...etc

Sursa: Gandul
VALERIA OANA
Astia sunt chiar cretini. Au rezolvat tot ce era de rezolvat in sistemul educational si asta era singura chestie care mai ramasese. Sa vedem si unde or sa bage atatia copii, ca acum sunt cam 40 - 45 intr-o grupa la gradinita.
Mona75
Cum 40-45?Asa multi?La Tzutzu sunt doar 18 si tot e nebunia din lume,d-apai atatia.
VALERIA OANA
Cunosc doua mame care au puiutii la gradi si imi spuneau atatia sunt inscrisi intr-o grupa, dar ca au noroc cu cei care lipsesc si vin cam 35 - 40 doar
simina
QUOTE(toia @ Feb 14 2007, 09:27 PM) *
... invatamant primar, de 6 ani - de la clasa pregatitoare pana la clasa a V-a ...etc
...


Daca e clasa pregatitoare,de ce o fi pusa la invatamant primar?Astia nu stiu ce vorbesc...sau ce fac.
VALERIA OANA
Pai ideea este ca sunt multi parinti care nu isi duc copii la clasa pregatitoare ci direct in clasa I, asa ca ei s-au gandit sa fie obligatorie si aceasta clasa si.... Cred ca raman prea multi educatori fara obiectul muncii de fapt.
simina
Eu vreau sa intru pe situl Ministerului,sa le trag un comentariu la proiect,cat e inca in lucru.Stie careva pe ce adresa?
Mona75
MEC.RO
VALERIA OANA
Nu stiu daca rezolvi ceva Simina. Oricum ce isi propun, aia fac, asa ca...
Mona75
De rezolvat,nu rezolvi,ca asa-i intotdeauna.Dar macar te racoresti un pic.
VALERIA OANA
dar de ce nu iese in balcon daca vrea sa se racoreasca?
simina
Daca tot au pus proiectul la vedere,mi se pare foarte normal sa si afle parerile tuturor.Sau nici nu citesc comentariile???
Mona75
QUOTE(simina @ Feb 20 2007, 05:40 AM) *
Daca tot au pus proiectul la vedere,mi se pare foarte normal sa si afle parerile tuturor.Sau nici nu citesc comentariile???

Cu siguranta nu-i intereseaza.Eu am experienta de la Ministerul Sanatatii si de la cel al muncii.Le-am trimis chiar si mail.Stii vorba:cainele latra,ursul merge mai departe.
VALERIA OANA
Si tu cum ti-ai permis sa le dai peste nas?Datoria ta este sa accepti si sa sustii financiar aberatiile lor, nu sa le comentezi. Mai, dar nu aveti pic de rusine....
simina
Ce-i aia?Se gaseste la aprozar? smile.gif
VALERIA OANA
Tu de pe ce planeta ai venit? Unde mai gasesti tu aprozar? Acum este supermarket
Mona75
Eu am aprozar in fata blocului.Cand intri in el,te ia de nas un miros de mucegai .
VALERIA OANA
Si asta este mirosul specific de aprozar?
Mona75
Cu siguranta,nu.
Numai ca,am inteles ca nu s-a zugravit niciodata.E deschis din 1965.Inchipuiti-va.
VALERIA OANA
Intra in patrimoniul de stat ca monument istoric
Mona75
Cu tot cu blocuri.Sunt construite in 1961.Dar se tin foarte bine,in comparatie cu cele de zece etaje.
VALERIA OANA
Adica n-o sa va puna bulina pe el?
Mona75
Nu,iti dai seama ca ne-am interesat inainte sa cumparam apartamentul. smile.gif
VALERIA OANA
Daaaa si aia erau prosti sa va spuna voua.
Mona75
QUOTE(VALERIA OANA @ Mar 5 2007, 06:28 AM) *
Daaaa si aia erau prosti sa va spuna voua.

Nu m-am dus la oricine.Ca doar am pile. smile.gif
VALERIA OANA
Pai si pilele iti spun ce vrei tu sa auzi. Doar nu ai pile pe gratis....
Mona75
QUOTE(VALERIA OANA @ Mar 5 2007, 11:25 PM) *
Pai si pilele iti spun ce vrei tu sa auzi. Doar nu ai pile pe gratis....

Imi place sa cred ca sunt pe gratis. smile.gif
VALERIA OANA
Siguuur ca da
Mona75
Hai,totusi sa ne intoarcem la invatamantul primar,ca desore asta e topicul. sad.gif
VALERIA OANA
Nu am ce sa-ti spun despre invatamantul primar. Totul este minunat!
toia

15% dintre elevii romani ar putea dezvolta talente deosebite si ar putea sa faca performanta si doar 2 procente dintre ei reusesc.

Si in acest caz, tot sistemul de invatamant are o hiba pentru ca nu pune accent pe aptitudini si pasiuni individuale, ci pe un sistem de memorare, care nu tine cont de nevoile societatii.

Aceasta este concluzia unei cercetari facute de Consortiul Roman pentru Educatia Copiilor si Tinerilor Supradotati si Talentati.

Sursa:C.R.

VALERIA OANA
Vaaaaai Toia, se poate? Cum sa nu se tina cont de aptitudinile si pasiunile individuale ale copiilor? Ce urat ! Esti tu carcotasa.....
lia maria71
Buna comparatie....aprozar....educatie!au vreo legatura oare?
lia maria71
QUOTE(lia maria71 @ Jun 29 2008, 05:17 AM) *
Buna comparatie....aprozar....educatie!au vreo legatura oare?
sa nu va suparati pe mine....sunt mai glumeata ....mai ales acum de gand am gasit acest site......
VALERIA OANA
Cu un subiect atat de interesant si de ..... aberant ai gasit tu sa fii glumeata? Stii tu cat se chinuie aia prin Parlament sa cloceasca astfel de aiureli?
lia maria71
QUOTE(VALERIA OANA @ Jun 30 2008, 01:26 PM) *
Cu un subiect atat de interesant si de ..... aberant ai gasit tu sa fii glumeata? Stii tu cat se chinuie aia prin Parlament sa cloceasca astfel de aiureli?

stiu, ii vad la tv..........si le apreciez munca...........
giulia_0319
mai, fetelor, ati bagat sperietii in mine!!! cum adica e obligatoriu scoala de la 6 ani???alex implineste 6 ani in 22 sept, si nu l-am inscris la scoala pt educatoarea mi-a zis ca mai are un an de gradi la grupa pregatitoare. acum ce ma fac??? crybaby.gif
ruxy
QUOTE(giulia_0319 @ Jul 29 2008, 09:39 AM) *
mai, fetelor, ati bagat sperietii in mine!!! cum adica e obligatoriu scoala de la 6 ani???alex implineste 6 ani in 22 sept, si nu l-am inscris la scoala pt educatoarea mi-a zis ca mai are un an de gradi la grupa pregatitoare. acum ce ma fac??? crybaby.gif

Citeste cu atentie..." Propune"...a fost o propunere... rolleyes.gif daca s-a si rezolvat...vom mai auzi...eu am prietena invatatoare...si nici vorba de asa ceva..chiar ea este indignata si contrariata...si nu-i intelege pe parintii care-i trimit pe copii de la sase ani la scoala... wub.gif
giulia_0319
oi fi fost adormita cand am citit! cafea.gif
m-ai linistit, multumesc! tzuc.gif
lia maria71
QUOTE(giulia_0319 @ Jul 29 2008, 09:39 AM) *
mai, fetelor, ati bagat sperietii in mine!!! cum adica e obligatoriu scoala de la 6 ani???alex implineste 6 ani in 22 sept, si nu l-am inscris la scoala pt educatoarea mi-a zis ca mai are un an de gradi la grupa pregatitoare. acum ce ma fac??? crybaby.gif

stai linistita ca nu e nimic il mai tii un an la gradi ,si gata.................eu il dau pe al meu la 7 ani si 7 luni la scoala anul acesta.......................nu te obliga nimeni.............
giulia_0319
ok.mersi oFloare.gif partners.gif
diutza
Mamici dragi, indiferent daca va exista vreodata sau nu o lege care sa reglementeze cum ca varsta de incepere a scolii sa fie de 6 anisori, asta nu inseamna ca te poate obliga sa-l inscrii de la 6 ani.
Astia nu-s in stare sa-i duca pe toti copii sa faca macar clasele 1-4, d-apai sa ne impuna noua la ce varsta sa ducem copiii la scoala...
Oare ei de copilarie au auzit?
Oare ei au uitat ca varsta asta nu se mai intorce NICIODATA si ca le-am fura pur si simplu un an din cea mai frumoasa parte a vietii!!!!!!!
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.