Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Petitie Pentru Indemnizatie Pentru Toate Mamicile
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Diverse > Legislatie
raisa
cine vrea sa voteze sa intre aici http: http://www.petitieonline.ro/petitie-p53884054.html eu una am votat floare2.gif
hellena09
votat! trandafir.gif
blondy_ally
mmm...nu stiu,aici treb sa ma mai gandesc ,nu vreau sa fiu rautacioasa dar ar insemna sa beneficieze si cele care n-au lucrat niciodata in viata lor si fac copii pe banda rulanta.
alexandra81
Am votat si eu trandafir.gif
adrianaO
fetelor..am citit textul petitiei si desi este adevarat ca multe mame sunt in situatia expusa acolo......si mai adevarat este si ce spunea o mamica mai devreme: exista mame de meserie de o anume etnie care fabrica pe banda rulanda ploduletzi tocmai ca sa ia bani de la stat; mai o alocatie, mai un cersit etc. daca le-am dat si indemnizatie...ni s-ar urca in cap. si cum legea e una pentru toti si nu poti sa faci discriminari....eu prefer sa nu dau bani catorva mame aflate in nevoie dar care sunt decente si se pot ajuta singure cu un job ceva si sa tin si pe altii (mult mai numerosi) la respect si poate asa vor invata ca in viata NU TOTUL SE FURA! se mai si munceste smile.gif va rog sa nu va suparati dar este opinia mea.... oFloare1.gif
raisa
nu se supara nimeni...cine vrea voteaza cine nu nu...daca cititi la comentariile de la petitie tot ceva de genu a zis o tipa dar mult mai urat si i-am raspuns...parerea mea e ca copii au de suferit aici indiferent de situatie si mi se rupe sufletu cand vad copii pe strada in ultimu hal,nespalati,nemancati... crybaby.gif
danna68
QUOTE(raisa @ Nov 23 2009, 03:07 PM) *
nu se supara nimeni...cine vrea voteaza cine nu nu...daca cititi la comentariile de la petitie tot ceva de genu a zis o tipa dar mult mai urat si i-am raspuns...parerea mea e ca copii au de suferit aici indiferent de situatie si mi se rupe sufletu cand vad copii pe strada in ultimu hal,nespalati,nemancati... crybaby.gif

si mie mi se rupe sufletul, cunosc cateva cazuri personal in care alocatia este folosita ptr alcool si tigari iar bebe este scos de la portia de lapte, mai mult se uit trist spre tine asteptand o amarata de eugenie sau mai stiu eu ce ai in mana ... asa este corect? daca banii ar fi in folosul copilului cu draga inima ... insa bietii ingerasi traiesc tot oropsiti ... nu vreau sa ajut la sporirea numarului de copii chinuiti prin votul meu crybaby.gif
raisa
QUOTE(danna68 @ Nov 23 2009, 03:12 PM) *
si mie mi se rupe sufletul, cunosc cateva cazuri personal in care alocatia este folosita ptr alcool si tigari iar bebe este scos de la portia de lapte, mai mult se uit trist spre tine asteptand o amarata de eugenie sau mai stiu eu ce ai in mana ... asa este corect? daca banii ar fi in folosul copilului cu draga inima ... insa bietii ingerasi traiesc tot oropsiti ... nu vreau sa ajut la sporirea numarului de copii chinuiti prin votul meu crybaby.gif
sincer si eu cunosc un caz in care mama e alcoolica si tocmai a nascut o fetita si mai are o fetita de 12ani caruia ii papa ea pensia alimentara de la tatal ei si de fetita are grija bunica ei si acum desi abia a nascut de20 de zile bea de nu are aer si mai si alapteaza...sincer nu stiu ce sa fac si daca sa ma bag sa anunt autoritatile ca e nasa mea de botez care a luat-o pe drumul alcoolului de vreo5ani din pacate...a fost mama mea pe la ea ca eu nu am curaju deocamdata ca as face foarte urat si saraca fetita era imbracata cu niste haine mari tare desi eu i-am dat hainute mici de la 0-6luni si era un frig in casa si aia mica era rece pe fata crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif tot ii spunea lu mama:dar zii lu andreea sa vina pe la mine! si mama i-a zis daca vine ea cat o vezi tu de mica dar te face cu ou si cu otet daca te gaseste clampa si fetita in halu asta si sincer nu imi vine sa ma duc ca nu stiu ce as face de nervi atunci si mi ca as spune ceva ce as regreta ulterior...m-a chemat la botez vineri,o sa ma duc dar nu ii dau1leu o sa iau ce stiu eu ca trebuie la fata in felu asta stiu macar ca nu bea ea banii.a mai fost mama la ea intr-o zi si mi-a zis ca spalase fata,facuse cald in casa(ca sta la casa) ea era treaza si i-a zis mama:ei vezi ca se poate?nu e mai frumos asa?de ce vrei sa-ti bati joc de copilu asta daca tot l-ai facut? si ea a zis ca da o sa se straduiasca... crybaby.gif spada.gif nervi.gif eu ma intreb cum de fetita asta e sanatoasa desi ea a baut toata sarcina?e adevarat ca a nascut-o de 2300 si cu anemie dar numai mana Domnului cred ca a fost de e sanatoasa micuta crybaby.gif insa pe de alta parte sunt mamici ca si mine care iau doar 2milioane si daca nu ar fi sotu nu stiu ce as face...eu nu ma plang insa acum desi imi caut de munca ca ar putea sta el cu fetita nu gasesc mai ales intr-un oras mic?eu sincer m-as duce sa lucrez si pentru5milioane orice numai bani sa iasa dar e foarte greu mai ales ca toti vor experienta nervi.gif
raisa
sau nu stiu sa existe o alternativa...adica sa ai cel putin un liceu terminat si sa se dea macar jumatate din indemnizatie pentru aceste mamici...sau nu stiu ceva la mijloc sau o alocatie marita nu stiu ceva sa se schimbe in bine
danna68
QUOTE(raisa @ Nov 23 2009, 03:43 PM) *
sau nu stiu sa existe o alternativa...adica sa ai cel putin un liceu terminat si sa se dea macar jumatate din indemnizatie pentru aceste mamici...sau nu stiu ceva la mijloc sau o alocatie marita nu stiu ceva sa se schimbe in bine

ar fi totusi o idee sa se dea macar pentru mamicile care au muncit, nu conteaza cat ... insa cele la care faceam eu referire nu au muncit o zi in viata lor si nici nu au de gand sa munceasca vreodata ... imi pare rau ca din cauza unora de acel gen sufera si persoane nevinovate sincer ... partea cu alocatia ar fi o idee chiar buna dar e greu de aplicat ca legea e sensibila si nu poti face discriminari sad.gif ...
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.