Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Va Rog Haideti Sa Ii Ajutam Si Pe Ei
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Diverse > Ajutor umanitar
Nicoleta23
E prima oara cand indraznesc sa cer ceva pe un forum, dar consider ca situatia de fata ma obliga sa actionez.

Este vorba despre Institutul pentru Ocrotirea Mamei si Copilului Alfred Rusescu (fost Emilia Irza) din Bucuresti - sectia pediatrie.
Acum 2 zile mi-a fost povestit despre situatia copiilor de acolo. E groaznica!
Sunt copii abandonati inca de la nastere care nu au de nici unele. Mi-a spus ca au hainute rupte si jerpelite, care nu le ajung si care li se impart cum apuca fiecare.

M-a impresionat mai ales cazul unei fetite de 4 luni, care e in spital de la nastere, abandonata, sub greutatea normala pt. varsta ei, care are si probleme de sanatate (acum 2 zile avusese febra 40C, vomita aproape tot laptele care i se da, etc.). Ieri era imbracata cu un costumas rupt, cu gauri in el. Am inteles ca plange tot timpul, dar daca o ia cineva in brate si ii vorbeste se linisteste imediat...

Ceea ce vreau eu sa va rog de fapt, este sa ma ajutati sa ii rog pe membrii acestei comunitati sa doneze diverse hainute pt. copii care nu le mai folosesc. Habar n-am cum se procedeaza sau ce pasi ar trebui sa urmez, m-ati putea ajuta?!

In numele lor eu va multumesc ...
stefyangro
QUOTE(Nicoleta23 @ Nov 19 2009, 04:16 PM) *
E prima oara cand indraznesc sa cer ceva pe un forum, dar consider ca situatia de fata ma obliga sa actionez.

Este vorba despre Institutul pentru Ocrotirea Mamei si Copilului Alfred Rusescu (fost Emilia Irza) din Bucuresti - sectia pediatrie.
Acum 2 zile mi-a fost povestit despre situatia copiilor de acolo. E groaznica!
Sunt copii abandonati inca de la nastere care nu au de nici unele. Mi-a spus ca au hainute rupte si jerpelite, care nu le ajung si care li se impart cum apuca fiecare.

M-a impresionat mai ales cazul unei fetite de 4 luni, care e in spital de la nastere, abandonata, sub greutatea normala pt. varsta ei, care are si probleme de sanatate (acum 2 zile avusese febra 40C, vomita aproape tot laptele care i se da, etc.). Ieri era imbracata cu un costumas rupt, cu gauri in el. Am inteles ca plange tot timpul, dar daca o ia cineva in brate si ii vorbeste se linisteste imediat...

Ceea ce vreau eu sa va rog de fapt, este sa ma ajutati sa ii rog pe membrii acestei comunitati sa doneze diverse hainute pt. copii care nu le mai folosesc. Habar n-am cum se procedeaza sau ce pasi ar trebui sa urmez, m-ati putea ajuta?!

In numele lor eu va multumesc ...

Uite, eu vreau sa ii ajut cumva. Pls intereseaza-te cum putem proceda si lasa mesaj aici, ca sa stim ce sa facem
Nicoleta23
pai am sunat azi si mi-au spus ca incepand de miercurea viitoare putem merge sa ducem orice ca nu au mai nimic :| deci daca vrei ne putem intalni intr-o zi sa mergem impreuna sau imi spui cum crezi tu ...

Multumesc mult
robyericky
QUOTE(Nicoleta23 @ Nov 20 2009, 06:32 PM) *
pai am sunat azi si mi-au spus ca incepand de miercurea viitoare putem merge sa ducem orice ca nu au mai nimic :| deci daca vrei ne putem intalni intr-o zi sa mergem impreuna sau imi spui cum crezi tu ...

Multumesc mult


Nicoleta, vreau sa ajut si eu! Sunt din Galati, dar in cel mult 2 saptamani va trebui sa ajung la Bucuresti. Da-mi adresa Institutului si un punct de reper. Am cateva hainute si niste jucarii, pe care as putea sa le donez cu mare drag! oFloare1.gif
Nicoleta23
Buna uite aici adresa si telefoane de acolo:
Blvd. Lacul Tei nr. 120, Sector 2, Bucuresti

Telefon: +4 021 242 27 13

Fax: +4 021 243 30 32


Multumesc mult
robyericky
QUOTE(Nicoleta23 @ Nov 21 2009, 05:22 PM) *
Buna uite aici adresa si telefoane de acolo:
Blvd. Lacul Tei nr. 120, Sector 2, Bucuresti

Telefon: +4 021 242 27 13

Fax: +4 021 243 30 32


Multumesc mult


Mersi mult. O sa te tin la curent. In cazul in care o sa mai am nevoie de ajutor, o sa te contactez. trandafir.gif
stefyangro
QUOTE(Nicoleta23 @ Nov 20 2009, 08:32 PM) *
pai am sunat azi si mi-au spus ca incepand de miercurea viitoare putem merge sa ducem orice ca nu au mai nimic :| deci daca vrei ne putem intalni intr-o zi sa mergem impreuna sau imi spui cum crezi tu ...

Multumesc mult

Pai sa vad cand vine mama sa stea cu Eva, ca nu vreau sa o bag in colectivitatea si te anunt
gabrielle2003
nicoleta ar trebui sa dai intai niste telefoane sa vezi daca iti vor accepta astfel de donatii
eu iti spun din proprie experienta de anul trecut cum am fost refuzati pt k nu primeau haine folosite cu toate ca erau imbracate de 2-3 ori oFloare1.gif oFloare1.gif
primeau numai haine noi pentru copii crybaby.gif
Nicoleta23
Gabi am sunat si mi-au spus ca primesc orice si hainute folosite si de la sh numai rupte ca cele pe care le au sa nu fie ...
july-nicol
ati reusit sa faceti ceva ptr acest centru?!
Da-ti si voi o veste ptr ca as incerca si eu sa fac ceva, dar nu stiu cum sa procedez
Nicoleta imi poti lasa Id-ultau?!
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.