Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Cea Mai Buna Prajitura Cu Mere De Post
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Diverse > Bucatarie - idei de la mamici la mamici
Pagini: 1, 2, 3
ruxy
Este cea mai buna si cea mai simpla reteta de prajitura de post cu mere...o recomand calduros( multumesc Eugenia).... yami.gif yami.gif yami.gif eating.gif




20 linguri apa calduta
18 linguri ulei de floarea -soarelui
1 cub drojdie
3 linguri zahar
putina sare
faina cat cuprinde
2 kg mere
zahar si scortisoara dupa gust

Se amesteca intr-un vas...apa calduta cu uleiul, cele 3 linguri de zahar, sarea si dizolvi inauntru drojdia. Dupa ce a dospit 10-15 min pui faina cat sa obtii un aluat care sa nu se lipeasca de degete. Lasi 15 min la dospit. Intinzi prima foaie in tava, coci 5 min apoi pui merele calite si amestecate cu zahar si scortisoara, foaia a doua, intepi cu furculita si coci la foc potrivit vreo 40-45min.
Pofta mare!!! eating.gif




ninina
waw ce bine arata....sa sti ca o sa fac si eu.... bananab.gif mai ales ca ii face bine si la bebe...ca nu are frisca , cicocolata....
merci iubita mea trandafir.gif
ruxy
QUOTE(ninina @ Nov 18 2009, 10:42 AM) *
waw ce bine arata....sa sti ca o sa fac si eu.... bananab.gif mai ales ca ii face bine si la bebe...ca nu are frisca , cicocolata....
merci iubita mea trandafir.gif

Cu mult drag Ninina...m-am gandit sa impart si cu voi aceasta reteta foarte buna... tzuc.gif
natsandrea
f bine arata...am vazut-o si dincolo si mi-a lasat gura apa......eu nu fc praji, imi face bunica de fiecare data....dar uite ca de data asta poate incerc
ruxy
QUOTE(natsandrea @ Nov 18 2009, 11:39 AM) *
f bine arata...am vazut-o si dincolo si mi-a lasat gura apa......eu nu fc praji, imi face bunica de fiecare data....dar uite ca de data asta poate incerc

Sigur o sa iti placa...acum o fac cu dovleac...am sa pun si poze... tzuc.gif
natsandrea
QUOTE(ruxy @ Nov 18 2009, 11:53 AM) *
Sigur o sa iti placa...acum o fac cu dovleac...am sa pun si poze... tzuc.gif

nu am mancat praji cu dovleac niciodata... oFloare1.gif
livya
iubita ruxy sa stii ca cred ca fac si prajiturica asta,ca cealalta a fost delicioasa...
azi am vrut sa o fac iar...dar cred ca fac si asta... yami.gif tzuc.gif partners.gif
ruxy
QUOTE(natsandrea @ Nov 18 2009, 11:55 AM) *
nu am mancat praji cu dovleac niciodata... oFloare1.gif

E... perfecta rolleyes.gif
ruxy
QUOTE(livya @ Nov 18 2009, 11:57 AM) *
iubita ruxy sa stii ca cred ca fac si prajiturica asta,ca cealalta a fost delicioasa...
azi am vrut sa o fac iar...dar cred ca fac si asta... yami.gif tzuc.gif partners.gif

Ma bucur ca ti-a placut Lyviutza....sa o faci...o sa iti placa tare partners.gif
dekko_flori
am vazut reteta ta super.gif
am de toate in casa bananab.gif pina diseara trebuie sa o fac si eu neaparat super.gif
dar nu stiu sigur daca mai am drojdie biggrin.gif
ma duc sa vad
sper ca nu te supi dar chiar ti-am furat reteta hi.gif notworthy.gif
dyana
Si eu ma gandeam aseara ca trebuie neaparat sa fac ceva cu merele mele... Lucrul potrivit, la momentul potrivit -reteta ta, si pt mine. tzuc.gif
dekko_flori
QUOTE(ruxy @ Nov 18 2009, 11:42 AM) *
Este cea mai buna si cea mai simpla reteta de prajitura de post cu mere...o recomand calduros( multumesc Eugenia).... yami.gif yami.gif yami.gif eating.gif


20 linguri apa calduta
18 linguri ulei de floarea -soarelui
1 cub drojdie
3 linguri zahar
putina sare
faina cat cuprinde
2 kg mere
zahar si scortisoara dupa gust

Se amesteca intr-un vas...apa calduta cu uleiul, cele 3 linguri de zahar, sarea si dizolvi inauntru drojdia. Dupa ce a dospit 10-15 min pui faina cat sa obtii un aluat care sa nu se lipeasca de degete. Lasi 15 min la dospit. Intinzi prima foaie in tava, coci 5 min apoi pui merele calite si amestecate cu zahar si scortisoara, foaia a doua, intepi cu furculita si coci la foc potrivit vreo 40-45min.
Pofta mare!!! eating.gif

gata a venit draojdia bananab.gif
dar nu inteleg cu a2-a foaie cum fac????
o pun peste mere sau o coc si pe ea separat??????
poate ai timp sa imi raspunzi
pina atunci ma duc sa amestec ingredientele
ruxy
QUOTE(dekko_flori @ Nov 18 2009, 02:10 PM) *
gata a venit draojdia bananab.gif
dar nu inteleg cu a2-a foaie cum fac????
o pun peste mere sau o coc si pe ea separat??????
poate ai timp sa imi raspunzi
pina atunci ma duc sa amestec ingredientele

bagi prima foaie la cuptor 5 min...intre timp o intinzi pe a doua, scoti foaia de la cuptor, pui merele peste ea, si apoi foaia a doua deasupra...si dai la cuptor...
ruxy
QUOTE(dekko_flori @ Nov 18 2009, 12:03 PM) *
am vazut reteta ta super.gif
am de toate in casa bananab.gif pina diseara trebuie sa o fac si eu neaparat super.gif
dar nu stiu sigur daca mai am drojdie biggrin.gif
ma duc sa vad
sper ca nu te supi dar chiar ti-am furat reteta hi.gif notworthy.gif

Cum sa o furi...eu am oferit-o cu cea mai mare placere... smile.gif
ruxy
Eu de regula nu calesc merele, le pun asa rase pe razatoarea mare, le intind peste foaie( dupa cele 5 min de cuptor), apoi presar zaharul pe toata suprafata merelor, presar scortisoara apoi ...si gata foaia desupra si la cuptor...40-45 de min...dupa ce se raceste se pudreaza cu zahar dupa dorinta...
ninina
Ruxy o intrebare...dovleacul cum il faci???
...mi-a dat o vecina un dovleac...defapt..i-am zis reteta la mami si s-a dus la vecina nustiu pt ce...si a venit cu un dovleac...dar cum il faci...il fierbi...sau???
ruxy
QUOTE(ninina @ Nov 18 2009, 03:02 PM) *
Ruxy o intrebare...dovleacul cum il faci???
...mi-a dat o vecina un dovleac...defapt..i-am zis reteta la mami si s-a dus la vecina nustiu pt ce...si a venit cu un dovleac...dar cum il faci...il fierbi...sau???

Eu la placinta nu-l coc, il pun ras si calit.... partners.gif
Tania_25
QUOTE(ruxy @ Nov 18 2009, 10:53 AM) *
Sigur o sa iti placa...acum o fac cu dovleac...am sa pun si poze... tzuc.gif



Prajitura cu dovleac e delicioasa.....vreau si eu..... yami.gif yami.gif yami.gif nu am mai mancat de mult timp......... rolleyes.gif partners.gif
ninina
QUOTE(ruxy @ Nov 18 2009, 04:19 PM) *
Eu la placinta nu-l coc, il pun ras si calit.... partners.gif

...ca si marul calit, nu??
scuze de atatea intrebari...dar eu nu prea am facut prajitura cu dovleac...doar am mancat.... laugh.gif
multumesc mult.... trandafir.gif partners.gif
ruxy
QUOTE(ninina @ Nov 18 2009, 03:27 PM) *
...ca si marul calit, nu??
scuze de atatea intrebari...dar eu nu prea am facut prajitura cu dovleac...doar am mancat.... laugh.gif
multumesc mult.... trandafir.gif partners.gif

Da, ca si marul tzuc.gif
nalya
aha,deci asta e reteta de care vorbeau mamicile de la topicul de octombrie 2008
multzumim ruxy de reteta notworthy.gif
TESYMO
'Mami Ruxy' numai asa poti sa ne trimit la bucatarie laugh.gif
inimioara25
QUOTE(ruxy @ Nov 18 2009, 11:42 AM) *
Este cea mai buna si cea mai simpla reteta de prajitura de post cu mere...o recomand calduros( multumesc Eugenia).... yami.gif yami.gif yami.gif eating.gif


20 linguri apa calduta
18 linguri ulei de floarea -soarelui
1 cub drojdie
3 linguri zahar
putina sare
faina cat cuprinde
2 kg mere
zahar si scortisoara dupa gust

Se amesteca intr-un vas...apa calduta cu uleiul, cele 3 linguri de zahar, sarea si dizolvi inauntru drojdia. Dupa ce a dospit 10-15 min pui faina cat sa obtii un aluat care sa nu se lipeasca de degete. Lasi 15 min la dospit. Intinzi prima foaie in tava, coci 5 min apoi pui merele calite si amestecate cu zahar si scortisoara, foaia a doua, intepi cu furculita si coci la foc potrivit vreo 40-45min.
Pofta mare!!! eating.gif



Ruxi, urmaresc ceea ce gatesti tu si se vede ca esti fooooarte talentata. Ai putea sa imi spui ce fel de tava folosesti pentru aceasta reteta? Tava de la cuptor? multumesc
dekko_flori
QUOTE(ruxy @ Nov 18 2009, 04:17 PM) *
bagi prima foaie la cuptor 5 min...intre timp o intinzi pe a doua, scoti foaia de la cuptor, pui merele peste ea, si apoi foaia a doua deasupra...si dai la cuptor...

gata e deja la cuptor bananab.gif
cind am vazut cum creste prima foaie auuuuuuuu ce bucurie
asa ca am mers inainte dupa instinct
si vad ca am facut exact cum ai zis tu
mersi de raspuns
acum chiar ca asteptam cele 45 minute bananab.gif
tre sa vina si tati de la serviciu si e un miros asa placut in casa
cred ca am inebunit si vecini cu reteta ta
mersi de reteta
tzuc.gif notworthy.gif
ruxy
QUOTE(nalya @ Nov 18 2009, 03:33 PM) *
aha,deci asta e reteta de care vorbeau mamicile de la topicul de octombrie 2008
multzumim ruxy de reteta notworthy.gif

Cu drag partners.gif
ruxy
QUOTE(dekko_flori @ Nov 18 2009, 03:45 PM) *
gata e deja la cuptor bananab.gif
cind am vazut cum creste prima foaie auuuuuuuu ce bucurie
asa ca am mers inainte dupa instinct
si vad ca am facut exact cum ai zis tu
mersi de raspuns
acum chiar ca asteptam cele 45 minute bananab.gif
tre sa vina si tati de la serviciu si e un miros asa placut in casa
cred ca am inebunit si vecini cu reteta ta
mersi de reteta
tzuc.gif notworthy.gif

Ma bucur...mie imi place ca si a doua zi este la fel de frageda foaia...cat despre gust...ai sa vezi...excelent smile.gif
dyana
Si a mea e in cuptor si iese sigur... praji, rolleyes.gif nu 'placinta' cum imi placea mie sa o alint tongue.gif
ruxy
QUOTE(inimioara25 @ Nov 18 2009, 03:36 PM) *
Ruxi, urmaresc ceea ce gatesti tu si se vede ca esti fooooarte talentata. Ai putea sa imi spui ce fel de tava folosesti pentru aceasta reteta? Tava de la cuptor? multumesc

Da inimioara tava de cuptor...si sa va mai vand un pont...

Ai sa vezi ca este atat de buna reteta, ca va parea ca aluatul se face singurel... trandafir.gif

eu folosesc tava de cuptor...si ca sa fie si mai usor...intind foaia direct pe hartia pergament, dupa care o mut cu totul in tava..., procedez la fel si cu cealata foaie si apoi o rastorn usor si dezlipesc pergamentul de ea...
ninina
...si a mea e aproape gata bananab.gif bananab.gif
...am facut si cu mar si cu dovleac.....
multumesc Ruxy incaodata... trandafir.gif
dekko_flori
a mea e gata super.gif
am si papat din ea
e super mortala
si asa usor de facut
si chiar ieftina
traiasca bucatareasa ruxy
vin cu dovada imediat
dekko_flori

dekko_flori

si mai multe eating.gif
raisa
gata...maine fac si eu ca vroiam o reteta dulce de post ca vine mami vineri la mine si ea posteste si am gasit...maine procur merele ca restu le am?care mere merg mai bine cele golden sau cele rosii?
ruxy
QUOTE(ninina @ Nov 18 2009, 05:23 PM) *
...si a mea e aproape gata bananab.gif bananab.gif
...am facut si cu mar si cu dovleac.....
multumesc Ruxy incaodata... trandafir.gif

Vin si eu ca a mea cu mere s-a terminat...maine pun de alta laugh.gif hug.gif hug.gif hug.gif
ruxy
QUOTE(raisa @ Nov 18 2009, 05:55 PM) *
gata...maine fac si eu ca vroiam o reteta dulce de post ca vine mami vineri la mine si ea posteste si am gasit...maine procur merele ca restu le am?care mere merg mai bine cele golden sau cele rosii?

Eu fac ori numai cu golden , ori cu ionatane, ori combinate...oricum ar fi tot delicioasa este smile.gif
ruxy
QUOTE(dekko_flori @ Nov 18 2009, 05:31 PM) *

si mai multe eating.gif

Bravo arata bine...si le-ai taiat frumos yami.gif yami.gif yami.gif yes.gif smile.gif
ninina
QUOTE(ruxy @ Nov 18 2009, 06:59 PM) *
Vin si eu ca a mea cu mere s-a terminat...maine pun de alta laugh.gif hug.gif hug.gif hug.gif

..te astept.....cu mare drag.....
...care iti place mai mult cu dovleac sau cu mere???
...deci merg acum sa le tai...te invit sa gusti si de la mine...desi sigur nu sunt asa bune ca ale tale......eu sunt incepatoare....
ruxy
QUOTE(ninina @ Nov 18 2009, 06:15 PM) *
..te astept.....cu mare drag.....
...care iti place mai mult cu dovleac sau cu mere???
...deci merg acum sa le tai...te invit sa gusti si de la mine...desi sigur nu sunt asa bune ca ale tale......eu sunt incepatoare....

Nu exista asa ceva nono.gif ...sigur le-ai facut perfecte... hug.gif ..amandoua imi plac foarte tare smile.gif hug.gif
ninina
QUOTE(ruxy @ Nov 18 2009, 07:24 PM) *
Nu exista asa ceva nono.gif ...sigur le-ai facut perfecte... hug.gif ..amandoua imi plac foarte tare smile.gif hug.gif

waw..daca ai sti ce bune sunt....nici nu am avut rabdare sa le fac poze.... liwlol.gif
...am adus doua platouri una cu mere si una cu dovleac...a mai ramas jumate de tava pt maine....adica pt tine....asa ca nu cumva sa lipsesti partners.gif trandafir.gif
...ce super bune sunt.....
...fetelor faceti ca sunt bune.....
ruxy are numai retete super bune.... partners.gif trandafir.gif
ruxy
QUOTE(ninina @ Nov 18 2009, 06:30 PM) *
waw..daca ai sti ce bune sunt....nici nu am avut rabdare sa le fac poze.... liwlol.gif
...am adus doua platouri una cu mere si una cu dovleac...a mai ramas jumate de tava pt maine....adica pt tine....asa ca nu cumva sa lipsesti partners.gif trandafir.gif
...ce super bune sunt.....
...fetelor faceti ca sunt bune.....
ruxy are numai retete super bune.... partners.gif trandafir.gif

partners.gif Ce dulce esti Ninina... partners.gif
mirela bz
mmm ce frumos miroase la mine in casa !!!
in 20 min e gata si prajitura mea !!!
daca am timp pun si poze trandafir.gif
ruxy MULTUMIM !!! tzuc.gif
ruxy
QUOTE(mirela bz @ Nov 18 2009, 06:34 PM) *
mmm ce frumos miroase la mine in casa !!!
in 20 min e gata si prajitura mea !!!
daca am timp pun si poze trandafir.gif
ruxy MULTUMIM !!! tzuc.gif

Eiii...ma bucur mult ca faceti fetelor prajitura cu mere...e chiar foarte buna....eu prefer aceste dulciuri care sunt mult mai sanatoase decat cele din comert...sigur si acelea de cofetarie sunt bune...dar nu in fiecare zi....sper sa iti placa Mirela tzuc.gif ...si sper sa ramana si pentru a doua zi...la mine nu mai era bucatica anima1.gif
raisa
QUOTE(ruxy @ Nov 18 2009, 06:00 PM) *
Eu fac ori numai cu golden , ori cu ionatane, ori combinate...oricum ar fi tot delicioasa este smile.gif

sarumana maine prestez si eu eating.gif
raisa
QUOTE(ruxy @ Nov 18 2009, 06:40 PM) *
Eiii...ma bucur mult ca faceti fetelor prajitura cu mere...e chiar foarte buna....eu prefer aceste dulciuri care sunt mult mai sanatoase decat cele din comert...sigur si acelea de cofetarie sunt bune...dar nu in fiecare zi....sper sa iti placa Mirela tzuc.gif ...si sper sa ramana si pentru a doua zi...la mine nu mai era bucatica anima1.gif

si mie imi plac mai mult astea de casa...mie ieri mi s-a terminat checu cu banane numai ca era de frupt ca as mai fi facut unu dar ma gandesc si la mami meu floare2.gif
nalya
Ruxy,sarut mana notworthy.gif notworthy.gif
delicioasaaaaaaaaa,super buna si usor de facut



ruxy
QUOTE(nalya @ Nov 18 2009, 07:55 PM) *
Ruxy,sarut mana notworthy.gif notworthy.gif
delicioasaaaaaaaaa,super buna si usor de facut




Oauuu Nalya ce bine arata si ce frumos a crescut...ma bucur ca ai facut prajiturica...si ma bucur ca va place...sa fiti sanatosi si sa o serviti cu placere tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif
nalya
QUOTE(ruxy @ Nov 18 2009, 06:57 PM) *
Oauuu Nalya ce bine arata si ce frumos a crescut...ma bucur ca ai facut prajiturica...si ma bucur ca va place...sa fiti sanatosi si sa o serviti cu placere tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif

multzumim frumos
asta e tot ce a ramas,dintr-o tava destuuul de mare eating.gif
TESYMO
Va anunt ca in 10 min intra si foaia mea la cuptor smile.gif..... cred ca azi avem praji pt tot forumul laugh.gif
mirela bz
QUOTE(TESYMO @ Nov 18 2009, 08:55 PM) *
Va anunt ca in 10 min intra si foaia mea la cuptor smile.gif..... cred ca azi avem praji pt tot forumul laugh.gif

sa stii ca e super buna !
ti s-a facut pofta super.gif
"praji a la ruxy magica "
ruxy
QUOTE(TESYMO @ Nov 18 2009, 08:55 PM) *
Va anunt ca in 10 min intra si foaia mea la cuptor smile.gif..... cred ca azi avem praji pt tot forumul laugh.gif

laugh.gif laugh.gif laugh.gif ce scumpa esti...asteptam impresii hug.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.