Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Cele Mai Periculoase Sosele Din Lume
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Diverse > Din internet adunate
Alondra

Soferii care cred ca circuland pe drumurile patriei "le-au vazut pe toate" se inseala. Exista sosele in lumea larga mult mai periculoase decat cele din Romania iar cea mai buna dovada este numarul mare de victime inregistrate in randul celor care circula pe ele.

Si nu vorbim doar despre starea proasta a asfaltului sau de neatentia celor aflati la volan ci de zonele dificile in care au fost construite sau de traseul lor care pare desenat de mana unui grafician aflat intr-o grava stare de depresie.

Va prezentam mai jos cateva drumuri care se afla pe lista celor mai periculoase sosele din lume, lista actualizata periodic de Asociatia internationala pentru transport in siguranta (Association for Safe International Road Travel).

Drumul Mortii, Bolivia

Situat in regiunea Yungas din Bolivia, "North Yungas Road" are circa 70 de kilometri si leaga La Paz de Coroico. Este faimos pentru periculozitatea sa extrema, facand intre 200 si 300 de victime anual, fara sa mai vorbim de numarul mare de vehicule ajunse pe fundul prapastiei.



Autoritatile boliviene au reusit in 2006, dupa 20 de ani de truda, sa deschida traficului o alta sosea care sa lege cele doua localitati, astfel ca Drumul Mortii a ajuns sa fie mai putin circulat. Cei care se mai aventureaza in prezent pe aceasta ruta sunt mai mult biciclistii montani si amatorii de senzatii tari.





Tunelul Guoliang, China


Drumul ce strabate muntii Taihang din provincia chineza Hunan este in mare parte sub forma de tunel. A fost construit de localnici pe parcursul a cinci ani si masoara 1.200 metri lungime, 5 metri inaltime si 4 metri latime.



Bilantul victimelor este la fel de impresionant ca si in primul caz, nemaipunand la socoteala numarul mare de victime facute in randul constructorilor.

A fost dat in folosinta pe 1 mai 1977.






Arica - Iquique, Chile

Drumul intre Arica si Iquique este considerat foarte periculos dintr-un punct de vedere cu totul diferit: strabate vai adanci, batute de vanturi puternice, iar peisajul te duce cu gandul la o planeta complet parasita.




Cel care circula pe aici intalneste atat de rar un alt vehicul incat ar putea crede ca este mai mult o halucinatie decat ceva real. Multi soferi ajunsi cu bine la capatul calatoriei se plang ca lungimea drumului si monotonia lui i-au facut sa aiba tot felul de viziuni ciudate, care le-au facut praf capacitatea de concentrare.

Autostrada Sichuan-Tibet, China

Autostrada leaga Chengdu (China) de Lhasa (Tibet), strabate nu mai putin de 14 munti si se intersecteaza cu zeci de rauri. Este considerata foarte periculoasa mai ales din cauza prabusirilor de stanci si a avalanselor.




Scara trolilor, Norvegia

Scara trolilor (The Troll Ladder) este o sosea montana ce leaga Andalsnes de Valldal. Este pe cat de spectaculoasa pe atat de periculoasa din cauza pantelor si a numeroaselor serpentine. Desi a fost largita in ultimii ani, soseaua este inchisa circulatiei pentru vehiculele mai lungi de 12,4 m.


In punctul ei cel mai inalt a fost construita o parcare unde calatorii isi pot lasa masina pentru a face o scurta plimbare si a admira spectaculoasa cascada Stigfossen.





Passo dello Stelvio, Italia


Este cea mai inalta sosea asfaltata din Alpii estici si leaga Valtellina cu Merano, zona aflata in apropierea granitei cu Elvetia



Este un drum care iti taie rasuflarea pur si simplu, cu cele 48 de serpentine extrem de stranse, asa-numitele "ac de par".



Alte sosele spectaculoase surprinse in imagini de iubitorii de adrenalina


Un blogger pasionat de sporturi extreme si-a facut propria lui lista de sosele spectaculoase care pot starni extazul oricarui iubitor impatimit al volanului.

De data aceasta apare si Transfagarasanul. Din pacate comentariile autorului la adresa drumurilor din Romania nu sunt deloc magulitoare, semn ca vorbeste din propria experienta, nu "din carti".

Transfagarasanul:








Alte sosele periculoase din China si Maroc














dyana
Le-am mai vazut... sunt frumoase. smile.gif
Si mi-am amintit ca aveam si eu un pps cu niste drumuri dragute... acum vreo 3 luni, de care am uitat complet. doh.gif doh.gif
mirela bz
sunt frumoase ........si periculoase !!!
pe unele dintre ele chiar nu m-as aventura cu masina anima1.gif
Alondra
QUOTE(dyana @ Nov 16 2009, 11:25 PM) *
Le-am mai vazut... sunt frumoase. smile.gif
Si mi-am amintit ca aveam si eu un pps cu niste drumuri dragute... acum vreo 3 luni, de care am uitat complet. doh.gif doh.gif


Hai cu el ..smile.gif
QUOTE(mirela bz @ Nov 16 2009, 11:45 PM) *
sunt frumoase ........si periculoase !!!
pe unele dintre ele chiar nu m-as aventura cu masina anima1.gif

Unii chiar s-au aventurat si ...au patit-o ..ai vazut si tu tongue.gif
dyana
QUOTE(Alondra @ Nov 16 2009, 11:48 PM) *
Hai cu el ..smile.gif

L-am gasit....dar am iar aceeasi problema ca si acum 3 luni: nu am instalat office-ul si nu il pot desface. biggrin.gif
Alondra
QUOTE(dyana @ Nov 16 2009, 11:53 PM) *
L-am gasit....dar am iar aceeasi problema ca si acum 3 luni: nu am instalat office-ul si nu il pot desface. biggrin.gif

Mare problema tongue.gif
dyana
QUOTE(Alondra @ Nov 16 2009, 11:56 PM) *
Mare problema tongue.gif

De-a dreptul enervanta, chiar nervi.gif tongue.gif
striff
As fi curios sa incerc drumul Arica - Iquique, Chile wacko.gif

Anyway... am venit cu rezolvarea problemei intampinate de dyana.

Intri pe site-ul www.slideshare.net , iti faci un cont dupa care uploadezi pps-ul si dai embed sau direct link catre el aici pe forum super.gif


Succes !
dyana
QUOTE(striff @ Nov 17 2009, 12:20 AM) *
As fi curios sa incerc drumul Arica - Iquique, Chile wacko.gif

Anyway... am venit cu rezolvarea problemei intampinate de dyana.

Intri pe site-ul www.slideshare.net , iti faci un cont dupa care uploadezi pps-ul si dai embed sau direct link catre el aici pe forum super.gif
Succes !

Adica sa vada lumea slide-ul pe slideshare.net? Aaaa, pai nu imi place asa. tongue.gif Mie ori imi apar pozele imense aici, pe toata pagina, ori deloc. tongue.gif
Mersi oricum de hint, sigur o sa imi foloseasca la altceva. wink.gif

myshelle_f
Daca ai masina bine echipata si esti si un sofer atent si cu experienta nu prea ai de ce sa iti faci griji! rolleyes.gif Daca au reusit cei de la top gear sa faca transfagarasanul la o viteza mult superioara celei normale (de obicei urci pe transfagarasan cu 50, max. 80 km/h)
anaandreea
Moama as lasa masina in drum si as lua-o la picior... mersul pe jos face piciorul frumos biggrin.gif
anku
ia-uite biggrin.gif ce drumuri!!!!!
eu nu vreau p nici unul laugh.gif
Alondra
Hai maaai...nici pe Transfagarasan? tongue.gif
anku
QUOTE(Alondra @ Nov 17 2009, 11:13 PM) *
Hai maaai...nici pe Transfagarasan? tongue.gif

eu la sofat sunt varza...si nici in sotul nu am incredere biggrin.gif
dar dc ai tu un sofer bun eu sunt o aventuriera... biggrin.gif
bineinteles ca p transfagarasan mi-as dori sa merg...
draguta si buna intentie ca nu ai scris ce a scris autorul de drumurile de p transfagarasan...cum este asa este ideea este ac este frumos smile.gif
te poopam draga Ramona tzuc.gif
myshelle_f
QUOTE(anku @ Nov 18 2009, 12:22 AM) *
eu la sofat sunt varza...si nici in sotul nu am incredere biggrin.gif
dar dc ai tu un sofer bun eu sunt o aventuriera... biggrin.gif
bineinteles ca p transfagarasan mi-as dori sa merg...
draguta si buna intentie ca nu ai scris ce a scris autorul de drumurile de p transfagarasan...cum este asa este ideea este ac este frumos smile.gif
te poopam draga Ramona tzuc.gif


NE oferim noi sa te ducem pe transf - ce stii?!?!? poate de data asta il facem fara niciun fel de peripetie!! Si cu opriri dese pentru admirare a peisajelor si incarcarea plamanilor cu aer de munte!!
Alondra
QUOTE(anku @ Nov 18 2009, 12:22 AM) *
eu la sofat sunt varza...si nici in sotul nu am incredere biggrin.gif
dar dc ai tu un sofer bun eu sunt o aventuriera... biggrin.gif
bineinteles ca p transfagarasan mi-as dori sa merg...
draguta si buna intentie ca nu ai scris ce a scris autorul de drumurile de p transfagarasan...cum este asa este ideea este ac este frumos smile.gif
te poopam draga Ramona tzuc.gif

Eu am sofer bun, dar n-am masina! laugh.gif wacko.gif doh.gif

QUOTE(myshelle_f @ Nov 18 2009, 07:26 AM) *
NE oferim noi sa te ducem pe transf - ce stii?!?!? poate de data asta il facem fara niciun fel de peripetie!! Si cu opriri dese pentru admirare a peisajelor si incarcarea plamanilor cu aer de munte!!

Am fost si eu asta vara pe acolo si mi s-a facut cam rau....in ultimii ani cred ca am dobandit rau de inaltime...sincer nici nu prea am putut admira peisajele , trageam spre partea stanga a masinii mereu, toti radeau de mine.....ce sa fac daca nu ma pot uita in jos......nici spre Paltinis nu mi-a placut niciodata...din cauza curbelor....wacko.gif sad.gif
In schimb, asa mi-au placut autostrazile intinse, drepte din America! wub.gif
maria26
la cat sunt eu de fricoasa nu as merge pe acolo nici platita smile.gif
natsandrea
QUOTE(maria26 @ Nov 18 2009, 09:38 AM) *
la cat sunt eu de fricoasa nu as merge pe acolo nici platita smile.gif

asa si eu...am facut in vara horror pe transfagarasan...si de asemenea fac horror pe Gutinul nostru, desi sotul meu e un sofer jos cu palaria...dar asa sunt eu fricoasaaaaaaaaaaaa....ce sa mai zic ca nu as conduce pe un asemenea drum nici taiata
mai ales pe alea unde nu incape numa o masina..........................................
maria26
QUOTE(natsandrea @ Nov 18 2009, 11:45 AM) *
asa si eu...am facut in vara horror pe transfagarasan...si de asemenea fac horror pe Gutinul nostru, desi sotul meu e un sofer jos cu palaria...dar asa sunt eu fricoasaaaaaaaaaaaa....ce sa mai zic ca nu as conduce pe un asemenea drum nici taiata


nici eu nu ma pot plange de sot.. conduce exceptional.. dar tot fricoasa sunt.. cand mergem la munte stau incordata tot drumul.. mi se pare ca suntem tot timpul pe marginea prapastiei liwlol.gif
ruxy
De pe transfagarasan am cele mai cumplite emotii....eram copil si eram in excursie cu tata( sofer minunat), un autocar plin ochi de turisti straini...si la un moment dat...ne intalnim fata in fata cu un utilaj de mare tonaj...nu aveam loc sa trecem...si tatal meu, a dat cu spatele spre prapastie sa ii faca loc sa treaca...eram mica tare si am plans de frica...stateam cu capul si nu ma uitam in bratele unei turiste...brrrr....toti erau speriati dar nu lasau sa se vada...cand am ajuns la limita si tata a oprit s-a facut liniste....nu se auzea un sunet...cand am revenit s-au auzit aplauze la scena deschisa....nu voi uita niciodata fiorii reci de gheata.... smile.gif asa ca pot spune ca stiu ce inseamna drum periculos si emotii mari smile.gif
maria26
QUOTE(ruxy @ Nov 18 2009, 11:53 AM) *
De pe transfagarasan am cele mai cumplite emotii....eram copil si eram in excursie cu tata( sofer minunat), un autocar plin ochi de turisti straini...si la un moment dat...ne intalnim fata in fata cu un utilaj de mare tonaj...nu aveam loc sa trecem...si tatal meu, a dat cu spatele spre prapastie sa ii faca loc sa treaca...eram mica tare si am plans de frica...stateam cu capul si nu ma uitam in bratele unei turiste...brrrr....toti erau speriati dar nu lasau sa se vada...cand am ajuns la limita si tata a oprit s-a facut liniste....nu se auzea un sunet...cand am revenit s-au auzit aplauze la scena deschisa....nu voi uita niciodata fiorii reci de gheata.... smile.gif asa ca pot spune ca stiu ce inseamna drum periculos si emotii mari smile.gif


EU CRED CA FACEAM PE MINE liwlol.gif
ruxy
QUOTE(maria26 @ Nov 18 2009, 10:02 AM) *
EU CRED CA FACEAM PE MINE liwlol.gif

Pay nu mai aveam mult ohmy.gif ...auzeam cum imi bate inima tare de tot...a fost o experienta pe care nu mi-as dori sa o repet in veci anima1.gif
maria26
QUOTE(ruxy @ Nov 18 2009, 12:04 PM) *
Pay nu mai aveam mult ohmy.gif ...auzeam cum imi bate inima tare de tot...a fost o experienta pe care nu mi-as dori sa o repet in veci anima1.gif


sincer.. sper sa nu traiesc niciodata asa ceva... dar am o intrebare... a fost mai usor sa puna in pericol viata oamenilor din autocar decat viata unui sofer de utilaj?
ruxy
QUOTE(maria26 @ Nov 18 2009, 10:11 AM) *
sincer.. sper sa nu traiesc niciodata asa ceva... dar am o intrebare... a fost mai usor sa puna in pericol viata oamenilor din autocar decat viata unui sofer de utilaj?

Sincer chiar nu stiu....cred ca nu exista alta varianta...la tonajul utilajului...era intr-o curba...pe serpentine, iar de dat inapoi cu spatele in acele conditii era imposibil...oricum e buna intrebarea....
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.