Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Craciunul...
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bloguri. Pagini Personale > Bloguri > Blog natsandrea
Pagini: 1, 2, 3, 4
natsandrea
QUOTE(livya @ Nov 17 2009, 02:30 PM) *
ce frumos cuscra...offffff ca abia astept sa vine craciunul.... tzuc.gif rolleyes.gif rolleyes.gif

QUOTE(livya @ Nov 17 2009, 02:32 PM) *
frumossssss minunat... love1.gif rolleyes.gif rolleyes.gif rolleyes.gif

mda...si eu abia astept deja si asa ma cuprind niste emotii cand intru aici pe topic...imi aduc aminte de craciunul de anul trecut, primul craciun in 3... rolleyes.gif
livya
QUOTE(natsandrea @ Nov 17 2009, 03:02 PM) *
mda...si eu abia astept deja si asa ma cuprind niste emotii cand intru aici pe topic...imi aduc aminte de craciunul de anul trecut, primul craciun in 3... rolleyes.gif

da asa e si la noi... love1.gif love1.gif love1.gif
natsandrea
O ce veste minunată

O, ce veste minunată!
În Viflaim ni s-arată,
Că a născut Prunc,
Prunc din Duhul Sfânt,
Fecioara curată.
Mergând Iosif cu Maria,
În Viflaim a se scrie,
Într-un mic sălaș, lângă oraș,
A născut pe Hristos.
Pe Fiul, pe cel din vecie,
Ce l-a trimis Tatăl mie,
Ea să-l nască,
El să crească,
Să ne mântuiască.
Păstorii văzând o zare,
Din cer o lumină mare,
Ei fluierau, îngerii cântau,
Cu toți se bucurau.


pt cuscra mea....fuego
natsandrea
si cantata de 2 maramureseni...

natsandrea
QUOTE(livya @ Nov 17 2009, 03:04 PM) *
da asa e si la noi... love1.gif love1.gif love1.gif

vezi cate avem in comun... partners.gif partners.gif partners.gif
livya
QUOTE(natsandrea @ Nov 17 2009, 03:14 PM) *
vezi cate avem in comun... partners.gif partners.gif partners.gif

da draga mea..bine zici love1.gif lasa ca poate o sa ne vedem prin decembrie...spr sa bag o fuga in baia-mare... tzuc.gif
livya
QUOTE(natsandrea @ Nov 17 2009, 03:06 PM) *
O ce veste minunată

O, ce veste minunată!
În Viflaim ni s-arată,
Că a născut Prunc,
Prunc din Duhul Sfânt,
Fecioara curată.
Mergând Iosif cu Maria,
În Viflaim a se scrie,
Într-un mic sălaș, lângă oraș,
A născut pe Hristos.
Pe Fiul, pe cel din vecie,
Ce l-a trimis Tatăl mie,
Ea să-l nască,
El să crească,
Să ne mântuiască.
Păstorii văzând o zare,
Din cer o lumină mare,
Ei fluierau, îngerii cântau,
Cu toți se bucurau.


pt cuscra mea....fuego

multumesc frumos iubita... tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif
natsandrea
QUOTE(livya @ Nov 17 2009, 03:15 PM) *
da draga mea..bine zici love1.gif lasa ca poate o sa ne vedem prin decembrie...spr sa bag o fuga in baia-mare... tzuc.gif

te astept cu mare drag hug.gif

QUOTE(livya @ Nov 17 2009, 03:16 PM) *
multumesc frumos iubita... tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif

tzuc.gif tzuc.gif
natsandrea
Mos Craciun

Mos Craciun este o figura legendara, patronul traditional al Craciunului in multe state ale lumii, cel care aduce cadouri copiilor.

Imaginea sa populara este bazata pe traditii si obiceiuri legate de Sfantul Nicolae, sfant de origine crestina, care a trait in cel de al IV-lea secol.

Europenii sint cei care l-au adus pe Sfantul Nicolae in America, in secolul al XV-lea. In timpul primei sale expeditii, Columbus a numit unul din porturile din Haiti, "Sfantul Nicolae"; iar spaniolii i-au zis localitatii cunoscuta mai tirziu ca Jackson (Florida), "Bacul Sfantului Nicolae".
Olandezii emigrati in America la inceputul secolului XVII si-au adus cu ei si pe Sfantul Nicolae, statuia acestuia aflandu-se la prora vasului, purtind o palarie boruri mari si o pipa lunga, olandeza. Sinter Klaas olandez a devenit repede Santa Claus (Mos Craciun) pentru majoritatea americanilor. Orasul fondat de olandezi, New Amsterdam, urma sa devina in secolul XVIII binecunoscutul New York, dar, in acest timp, mitul Sfantului Nicolae incepea sa se piarda, nereusind niciodata sa revina la forma initiala, cunoscuta inca din secolul VI.

Sosit in America, Sfantul Nicolae s-a transformat dintr-un cardinal intr-un spiridus vesel. Prima poveste despre acest sfant ce calatoreste intr-o caleasca si aduce cadouri copiilor apare in cartea comica a lui Washington Irving, "Istoria New York-ului", in 1809. Odata cu aparitia cartii "O vizita a Sfantului Nicolae" a lui Clement Clarke Moore in 1823, a aparut si descrierea noului Sfant Nicolae American: un spiridus dolofan si vesel, care coboara pe hornul casei si zboara in sania lui trasa de opt reni cunoscuti ca Dasher, Dancer, Prancer, Vixen, Comet, Cupid, Donder and Blitzen.

Influenta presei americane a inlocuit treptat atributiile morale ale Sfantului Nicolae cu caracterul generos al lui Santa Claus (Mos Craciun). In 1860, Thomas Nast il deseneaza pe noul Santa Claus pentru revista "Harper's Weekly". De-a lungul anilor, infatisarea lui Santa Claus s-a tot schimbat, el fiind imbracat in culori diverse ca: negru, verde sau albastru, avand cizme largi, pantaloni in dungi, sau vesta cu nasturi mari si stralucitori, cu sau fara blanita de vulpe.

Imaginea definitiva a noului Santa Claus a devenit cunoscuta odata cu reclama creeata de Haddon Sundblum pentru compania Coca-Cola in anul 1931. Santa era imbracat in costum de culoare rosie cu blanita alba pe margini, cizme negre si o caciula rosie, pufoasa.

Se spune ca Santa Claus traieste impreuna cu sotia sa la Polul Nord, unde tot timpul anului construieste jucarii, ajutat de spiridusi. Acolo el primeste scrisori de la copii, cu ceea ce-si doresc ca daruri de Craciun. In Ajunul Craciunului, Santa Claus isi incarca sania cu jucarii si zboara cu sania trasa de cei opt reni, oprindu-se la casa fiecarui copil; coboara pe hornul casei si lasa cadourile, si cind are timp maninca prajiturele si bea lapte, lasate special pentru el de copii.

In lume, Santa Claus este cunoscut sub diferite nume:
Mos Craciun - Romania
Christkind - Austria
Noel, Sfantul Nicolae, Christkind sau Pete cel Negru - Belgia si Olanda
Papa Noel - Brazilia
Julinisse - Danemarca
Parintele Craciunului - Anglia
Batranul Craciun - Finlanda
Pere Noel sau le Petit - Franta
Kriss Kringle, Christkind sau Sfantul Nicolae - Germania
Befana - Italia
Mos Kurohsu - Japonia
Trei Crai - Mexic si Spania
Omul Stea sau Oamenii Intelepti - Polonia
Basbouschka - Rusia.

laurab
Anul acesta o sa fie primul Craciun in 3 anima1.gif super.gif
natsandrea
QUOTE(laurab @ Nov 17 2009, 04:55 PM) *
Anul acesta o sa fie primul Craciun in 3 anima1.gif super.gif

eusa_clap.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif
laura83
Natsandrea, nu am stiut ca esti din baia mare...ieri am hoinarit toata ziua pe acolo...am avut ceva filmari la Baia Sprie, dar eu am fugit si mi-am facut de cap rolleyes.gif azi noapte pe la 4 cand am terminat am cautat o farmacie de mi-a iesit pe ochii...noroc cu taximetristi floare2.gif
natsandrea
QUOTE(laura83 @ Nov 17 2009, 08:18 PM) *
Natsandrea, nu am stiut ca esti din baia mare...ieri am hoinarit toata ziua pe acolo...am avut ceva filmari la Baia Sprie, dar eu am fugit si mi-am facut de cap rolleyes.gif azi noapte pe la 4 cand am terminat am cautat o farmacie de mi-a iesit pe ochii...noroc cu taximetristi floare2.gif

da? eu am stat in Baia Sprie pana m-am casatorit...iar parintii mei si acum stau acolo...ce anume ati filmat acolo?
ei, cum puteam sa ma intalnesc si eu cu cineva de pe forum... sad.gif sad.gif
natsandrea
buna dimineata


natsandrea
Trei păstori

Trei păstori se întâlniră
Și așa se sfătuiră
Raza soarelui
Floarea Soarelui

Haideți fraților, să mergem
Floricele să culegem
Raza soarelui
Floarea Soarelui

Să le culegem cu viță
Să-mpletim o cununiță
Raza soarelui
Floarea Soarelui

Și să facem o cunună
S-o împletim cu voie bună
Raza soarelui
Floarea Soarelui

Să o ducem lui Hristos
Să ne fie de folos
Raza soarelui
Floarea Soareluï

ninina
...draga mea...ce bine ma simnt aici la tine....deja ma simnt in ajunul sarbatorilor.....
..vin tot timpul sa savurez un moment de caldura sufelteasca.... trandafir.gif partners.gif
Miha79
ce frumos partners.gif ............abia astept si eu craciunul
cred ca e frumos acolo la voi in MM
ninina
QUOTE(Miha79 @ Nov 18 2009, 11:36 AM) *
ce frumos partners.gif ............abia astept si eu craciunul
cred ca e frumos acolo la voi in MM

...te invitam sa vezi live..... partners.gif trandafir.gif
..da e foarte fain.... trandafir.gif
..de craciun rar cand pleca in locuri....in vacantza...poate doar de rev...dar de Craciun...nustiu unde poate fi mai fain.....decat acolo unde obiceiurile sunt inca vi... trandafir.gif
Miha79
QUOTE(ninina @ Nov 18 2009, 10:38 AM) *
...te invitam sa vezi live..... partners.gif trandafir.gif
..da e foarte fain.... trandafir.gif
..de craciun rar cand pleca in locuri....in vacantza...poate doar de rev...dar de Craciun...nustiu unde poate fi mai fain.....decat acolo unde obiceiurile sunt inca vi... trandafir.gif


Multumesc de invitatie esti o draguta partners.gif hug.gif , chiar mi-ar placea
anul trecut am avut o tentativa de a merge in MM dar s-au cam schimbat planurile (dar nu de sarbatori )iar anul acesta stam numai acasuca sau eventual la ai mei la tara in jud Salaj si acolo imi place mult , problema noastra deocamdata e masina , cu un tico nu poti sa mergi la drum lung tongue.gif
dar nu se stie niciodata poate poate ajung si pe acolo intr-o zi de iarna la sanius sau la schi
ninina
QUOTE(Miha79 @ Nov 18 2009, 11:45 AM) *
Multumesc de invitatie esti o draguta partners.gif hug.gif , chiar mi-ar placea
anul trecut am avut o tentativa de a merge in MM dar s-au cam schimbat planurile (dar nu de sarbatori )iar anul acesta stam numai acasuca sau eventual la ai mei la tara in jud Salaj si acolo imi place mult , problema noastra deocamdata e masina , cu un tico nu poti sa mergi la drum lung tongue.gif
dar nu se stie niciodata poate poate ajung si pe acolo intr-o zi de iarna la sanius sau la schi

...da asa este...mai ales ca pe aic sunt munti de trecut cu masina...ori pe unde ai intra in MM trebuie sa treci munte...daca intr prin BAia mare...este dintamai mutele...zici ca urci pana in cer...daca intri pe la Sighet la fel....doar daca intri dinspre Bistritza este un pic mai mic...dar tot mare.... laugh.gif
..sa strigi tare cand vi sa stim si noi... trandafir.gif
Miha79
QUOTE(ninina @ Nov 18 2009, 10:48 AM) *
...da asa este...mai ales ca pe aic sunt munti de trecut cu masina...ori pe unde ai intra in MM trebuie sa treci munte...daca intr prin BAia mare...este dintamai mutele...zici ca urci pana in cer...daca intri pe la Sighet la fel....doar daca intri dinspre Bistritza este un pic mai mic...dar tot mare.... laugh.gif
..sa strigi tare cand vi sa stim si noi... trandafir.gif

da stiu ca nu e usor , anul trecut cand am vrut sa venim am avut si cu ce (audi a4 quatro ) cu ala nu ne era frica ca ramanem impotmoloiti pe undeva , dar din pacate nu-l mai avem
o sa strig sa ma auda tot MM liwlol.gif
si ce mi-ar placea mai mult si mai mult ar fi sa-ti strang mogaldeata ai maica si scumpa in brate partners.gif si pe tine mami frumoasa partners.gif

si ca sa nu fiu offtopic.gif o sa pun si o colinda faina


natsandrea
QUOTE(ninina @ Nov 18 2009, 10:32 AM) *
...draga mea...ce bine ma simnt aici la tine....deja ma simnt in ajunul sarbatorilor.....
..vin tot timpul sa savurez un moment de caldura sufelteasca.... trandafir.gif partners.gif

ma bucur ca iti place...i eu de indata ce intru pe forum, tup la craciun...e un sentiment foarte placut sa stii ca mai e putinn si vine craciunul...
iar la voi primul craciun in 3 guitar.gif

QUOTE(Miha79 @ Nov 18 2009, 10:36 AM) *
ce frumos partners.gif ............abia astept si eu craciunul
cred ca e frumos acolo la voi in MM

multumim de vizita si de colind
te mai asteptam pe aici si chiar in MM trandafir.gif
Miha79
QUOTE(natsandrea @ Nov 18 2009, 11:33 AM) *
ma bucur ca iti place...i eu de indata ce intru pe forum, tup la craciun...e un sentiment foarte placut sa stii ca mai e putinn si vine craciunul...
iar la voi primul craciun in 3 guitar.gif
multumim de vizita si de colind
te mai asteptam pe aici si chiar in MM trandafir.gif

sper sa ajung intr-o zi prin MM
in Baia Mare am fost de mai multe ori
natsandrea
QUOTE(Miha79 @ Nov 18 2009, 11:49 AM) *
sper sa ajung intr-o zi prin MM
in Baia Mare am fost de mai multe ori

te asteptam cu piticii...mergem la sanius... laugh.gif ...numa sa fie zapada, ca deocamdata 68.gif
apropo, IRINa voi mai aveti zapada?????
Miha79
QUOTE(natsandrea @ Nov 18 2009, 11:57 AM) *
te asteptam cu piticii...mergem la sanius... laugh.gif ...numa sa fie zapada, ca deocamdata 68.gif
apropo, IRINa voi mai aveti zapada?????

ce fain ar fi sa ne dam cu saniuta impreuna super.gif
natsandrea
QUOTE(Miha79 @ Nov 18 2009, 12:26 PM) *
ce fain ar fi sa ne dam cu saniuta impreuna super.gif

hug.gif hug.gif hug.gif
natsandrea
acum mi-am amintit de o piesa pe care pur si simplu as asculta-o la nesfarsitttt....o adorrrrrrrr
Last Christmas
Miha79
QUOTE(natsandrea @ Nov 18 2009, 12:29 PM) *
acum mi-am amintit de o piesa pe care pur si simplu as asculta-o la nesfarsitttt....o adorrrrrrrr
Last Christmas

frumos partners.gif si mie imi place hug.gif
livya
QUOTE(natsandrea @ Nov 18 2009, 12:29 PM) *
acum mi-am amintit de o piesa pe care pur si simplu as asculta-o la nesfarsitttt....o adorrrrrrrr
Last Christmas

uauuuuuuuuuuuu asta e super faina...vai mult am ascultat-o rolleyes.gif rolleyes.gif rolleyes.gif
super cuscra... trandafir.gif
natsandrea
QUOTE(Miha79 @ Nov 18 2009, 12:41 PM) *
frumos partners.gif si mie imi place hug.gif

trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif
natsandrea
QUOTE(livya @ Nov 18 2009, 12:41 PM) *
uauuuuuuuuuuuu asta e super faina...vai mult am ascultat-o rolleyes.gif rolleyes.gif rolleyes.gif
super cuscra... trandafir.gif

e una din preferatele mele love1.gif love1.gif
natsandrea
natsandrea
ninina
....Andrea...nu avem zapada....doar ploaie....m-am cam saturat de atata ploaie.... crybaby.gif dar e bine ca e cald....totusi...cand se mai opreste mai dam o fuga cu bebe pe afara....
...Ar trebui sa organizam un Craciun utile copii in MM....la Sighet de exemplu...acolo a 3 zi de Craciun sunt foarte multe datinii si obiceiuri...sa ne intalnim mai multe mamici ...ce fain ar fi....nu?
natsandrea
QUOTE(ninina @ Nov 18 2009, 02:23 PM) *
....Andrea...nu avem zapada....doar ploaie....m-am cam saturat de atata ploaie.... crybaby.gif dar e bine ca e cald....totusi...cand se mai opreste mai dam o fuga cu bebe pe afara....
...Ar trebui sa organizam un Craciun utile copii in MM....la Sighet de exemplu...acolo a 3 zi de Craciun sunt foarte multe datinii si obiceiuri...sa ne intalnim mai multe mamici ...ce fain ar fi....nu?

da, e urat afara si noroi...
cat despre intalnire ar fi foarte frumos sa facem o mica intrunire.... rolleyes.gif rolleyes.gif
ce face puiul mic?
andaro
Hey Craciunito...bine ai adus colindele in casele noastre.... notworthy.gif

Abia acum am observat acest topic minunat....
natsandrea
QUOTE(andaro @ Nov 18 2009, 02:55 PM) *
Hey Craciunito...bine ai adus colindele in casele noastre.... notworthy.gif

Abia acum am observat acest topic minunat....

bine ai venit
ninina
QUOTE(natsandrea @ Nov 18 2009, 03:27 PM) *
da, e urat afara si noroi...
cat despre intalnire ar fi foarte frumos sa facem o mica intrunire.... rolleyes.gif rolleyes.gif
ce face puiul mic?

Puiul a dormit azi tot timpul....numai s.a trezit sa manace si iar la somn...a stat doar vreo ora cu iubi cat am facut eu o baie de aburi...a stat cuminte pe canapea....si a adormit acolo singur....tare cuminte este....
..un pupik pt printesa ta de la noi partners.gif
natsandrea
QUOTE(ninina @ Nov 18 2009, 03:12 PM) *
Puiul a dormit azi tot timpul....numai s.a trezit sa manace si iar la somn...a stat doar vreo ora cu iubi cat am facut eu o baie de aburi...a stat cuminte pe canapea....si a adormit acolo singur....tare cuminte este....
..un pupik pt printesa ta de la noi partners.gif

si noi va pupam tzuc.gif
natsandrea

natsandrea

Miha79
QUOTE(Miha79 @ Nov 18 2009, 05:29 PM) *
vin cu o colinda draga mie de cand eram copil , o stiu de la bunica mea( Dumnezeu so odihneasca )imi place tare mult eu stiu ca era mai lunga avea mai multe strofe pacat ca au taiat din ea



nu ma satur sa o ascult

laura83
QUOTE(natsandrea @ Nov 17 2009, 09:42 PM) *
da? eu am stat in Baia Sprie pana m-am casatorit...iar parintii mei si acum stau acolo...ce anume ati filmat acolo?
ei, cum puteam sa ma intalnesc si eu cu cineva de pe forum... sad.gif sad.gif

Am filmat la restaurant Medio Monte videoclipuri de muzica populara. floare2.gif
natsandrea
QUOTE(laura83 @ Nov 18 2009, 06:15 PM) *
Am filmat la restaurant Medio Monte videoclipuri de muzica populara. floare2.gif

aha...si cum ti-a placut prin zona? pacat ca nu ai prins zapada rolleyes.gif
natsandrea
miha ma bucur ca l-ai adus pe ghita aici la mine...e un om deosebit wink.gif
laura83
QUOTE(natsandrea @ Nov 18 2009, 07:39 PM) *
aha...si cum ti-a placut prin zona? pacat ca nu ai prins zapada rolleyes.gif

Zona e f frumoasa, cu niste oameni minunati!!! love1.gif
natsandrea
QUOTE(laura83 @ Nov 18 2009, 08:02 PM) *
Zona e f frumoasa, cu niste oameni minunati!!! love1.gif

pai te mai asteptam pe la noi...hug.gif
natsandrea
natsandrea
natsandrea

Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.