Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Din Maternitate Se Poate Intra Direct In Somaj?
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Diverse > Intrebari si raspunsuri. Scurt si la obiect! :)
dekko_flori
buna fetelor oFloare1.gif oFloare1.gif oFloare1.gif
decind fetita mea a implinit 1 anisor imi tot pun intrebarea
cum sa fac sa mai stau inca acasa cu ea dupa ce se va sfirsi maternitatea
macar pina la 3 anisori as vrea sa o cres eu in exclusivitate
stie cineva daca beneficiem de somaj dupa terminarea maternitati??????
mutumesc anticipat daca imi puteti raspunde hi.gif
tzuc.gif
maria26
QUOTE(dekko_flori @ Oct 27 2009, 02:04 PM) *
buna fetelor oFloare1.gif oFloare1.gif oFloare1.gif
decind fetita mea a implinit 1 anisor imi tot pun intrebarea
cum sa fac sa mai stau inca acasa cu ea dupa ce se va sfirsi maternitatea
macar pina la 3 anisori as vrea sa o cres eu in exclusivitate
stie cineva daca beneficiem de somaj dupa terminarea maternitati??????
mutumesc anticipat daca imi puteti raspunde hi.gif
tzuc.gif


DA.. CU SIGURATNTA VEI LUA IN JUR DE 600 LEI PE LUNA TIMP DE UN AN smile.gif .. DAR PENTRU ASTA TREBUIE SA TE INTELEGI CU ANGAJATORUL SA-TI INCHIDA CARTEA DE MUNCA CU UN ANUMIT ARTICOL smile.gif
dekko_flori
[quote name='maria26' date='Oct 27 2009, 02:05 PM' post='976014']
DA.. CU SIGURATNTA VEI LUA IN JUR DE 600 LEI PE LUNA TIMP DE UN AN smile.gif .. DAR PENTRU ASTA TREBUIE SA TE INTELEGI CU ANGAJATORUL SA-TI INCHIDA CARTEA DE MUNCA CU UN ANUMIT ARTICOL smile.gif

ms mi-ai dat o raza de speranta super.gif :tzuc
sa vad ce pot face ca tot eu sunt si angajatorul laugh.gif
dekko_flori
[quote name='maria26' date='Oct 27 2009, 02:05 PM' post='976014']
DA.. CU SIGURATNTA VEI LUA IN JUR DE 600 LEI PE LUNA TIMP DE UN AN smile.gif .. DAR PENTRU ASTA TREBUIE SA TE INTELEGI CU ANGAJATORUL SA-TI INCHIDA CARTEA DE MUNCA CU UN ANUMIT ARTICOL smile.gif

ms mi-ai dat o raza de speranta super.gif :tzuc
sa vad ce pot face ca tot eu sunt si angajatorul laugh.gif
Danutza_rge
depinde ce fel de contract ai cu angajatorul , in unele cazul esti obligat sa te intorci inapoi cel putin 3 luni..............totul depinde de contractul tau de munca si ce ai semnat cu ei ..........bafta oFloare1.gif
Roxie
Casa poti lua somaj articolul cu care se incheie contractul trebuie sa spuna ca ai fost concediata, ca ti s-a desfiintat postul, in fine, deci numai sa nu fie initiativa angajatului de a pleca de la munca.
dekko_flori
QUOTE(Roxie @ Oct 27 2009, 04:30 PM) *
Casa poti lua somaj articolul cu care se incheie contractul trebuie sa spuna ca ai fost concediata, ca ti s-a desfiintat postul, in fine, deci numai sa nu fie initiativa angajatului de a pleca de la munca.

pai eu sunt asociat unic pe firma
cu alte cuvinte tot eu sunt si angajatorul
si tot eu mi-am bagat si maternitatea
asa ca probabil trebuie sa mai inchid firma inca 1 an
ca sa beneficiez de maternitate????
m-ai este cineva sau a mai fost in situatia mea??????????
dekko_flori
????? nu e s-a confruntat nimeni cu o situatie similara?
dekko_flori
????? nu e s-a confruntat nimeni cu o situatie similara?
mia22_ro
QUOTE(maria26 @ Oct 27 2009, 02:05 PM) *
DA.. CU SIGURATNTA VEI LUA IN JUR DE 600 LEI PE LUNA TIMP DE UN AN smile.gif .. DAR PENTRU ASTA TREBUIE SA TE INTELEGI CU ANGAJATORUL SA-TI INCHIDA CARTEA DE MUNCA CU UN ANUMIT ARTICOL smile.gif

EU STIAM CEVA DE 480 SI PE O PERIOADA DE 6 LUNI oFloare1.gif
maria26
QUOTE(dekko_flori @ Oct 27 2009, 07:42 PM) *
pai eu sunt asociat unic pe firma
cu alte cuvinte tot eu sunt si angajatorul
si tot eu mi-am bagat si maternitatea
asa ca probabil trebuie sa mai inchid firma inca 1 an
ca sa beneficiez de maternitate????
m-ai este cineva sau a mai fost in situatia mea??????????


nu cunosc o situatie similara, dar banuiesc ca daa suspenzi firma la reg comertului e ok... sa inchizi o firma te costa enorm.. nu are rost.. pentru suspendare nu iti trebuie decat300-500 lei

QUOTE(mia22_ro @ Oct 31 2009, 08:24 PM) *
EU STIAM CEVA DE 480 SI PE O PERIOADA DE 6 LUNI oFloare1.gif


nu.. e un an de zile.... perioada cat a beneficiat de indemnizatie de crestere a copilului se considera ca a contribuit smile.gif
mia22_ro
QUOTE(maria26 @ Oct 31 2009, 08:28 PM) *
nu cunosc o situatie similara, dar banuiesc ca daa suspenzi firma la reg comertului e ok... sa inchizi o firma te costa enorm.. nu are rost.. pentru suspendare nu iti trebuie decat300-500 lei
nu.. e un an de zile.... perioada cat a beneficiat de indemnizatie de crestere a copilului se considera ca a contribuit smile.gif

MERCI MULT...CINE STIE CE VA FI LA ANU...POATE NATY NU VA STA CU NIMENI SI ATUNCI SUNT NEVOITA SA MAI ASTEPT UN ANISOR oFloare1.gif
dekko_flori
QUOTE(maria26 @ Oct 31 2009, 08:28 PM) *
nu cunosc o situatie similara, dar banuiesc ca daa suspenzi firma la reg comertului e ok... sa inchizi o firma te costa enorm.. nu are rost.. pentru suspendare nu iti trebuie decat300-500 lei
nu.. e un an de zile.... perioada cat a beneficiat de indemnizatie de crestere a copilului se considera ca a contribuit smile.gif

am suspendat-o deja pe 2 ani cit tine maternitatea
acum nu stiu cit timp imi acorda somaj
apoi voi vedea cit mai trebuie sa prelungesc suspendarea firmei
ms frumos de raspuns oFloare1.gif
dekko_flori
cit este somajul stiti si cit timp se acorda?????
maria26
eu stiu ca un an si este in jur de 650 lei
dekko_flori
QUOTE(maria26 @ Nov 1 2009, 04:23 PM) *
eu stiu ca un an si este in jur de 650 lei

e super asa yes.gif
mai stau 1 an akasa si cu fata mea bananab.gif
mia22_ro
QUOTE(dekko_flori @ Nov 1 2009, 04:35 PM) *
e super asa yes.gif
mai stau 1 an akasa si cu fata mea bananab.gif

DA SI DE BANII ASTIA MERGEM INTR-O ZI LA CUMPARATURI,SI VENIM CU 2,3 PLASUTE SI GATA...
DE CE DOAR IN ROMANIA E ASA?IN GERMANIA SE DA 150E PE COPIL TIMP DE 3 ANI...
AICI NU ITI ACCEPTA COPILUL LA GRADI DE STAT DECAT DE LA 3 ANI.EI SI UN AN TRE SA TE DECLARI SOMER CA SA-TI POTI CRESTE COPILUL CUM TREBUIE.EU NU AM PE CINE SA O LAS PE NATY SI ATUNCI...

maria26
QUOTE(mia22_ro @ Nov 2 2009, 12:16 PM) *
DA SI DE BANII ASTIA MERGEM INTR-O ZI LA CUMPARATURI,SI VENIM CU 2,3 PLASUTE SI GATA...
DE CE DOAR IN ROMANIA E ASA?IN GERMANIA SE DA 150E PE COPIL TIMP DE 3 ANI...
AICI NU ITI ACCEPTA COPILUL LA GRADI DE STAT DECAT DE LA 3 ANI.EI SI UN AN TRE SA TE DECLARI SOMER CA SA-TI POTI CRESTE COPILUL CUM TREBUIE.EU NU AM PE CINE SA O LAS PE NATY SI ATUNCI...


am inteles ca poti duce copilul la camin, dar trebuie sa duci adeverinte ca ambii parinti lucreaza sad.gif
mia22_ro
QUOTE(maria26 @ Nov 2 2009, 01:19 PM) *
am inteles ca poti duce copilul la camin, dar trebuie sa duci adeverinte ca ambii parinti lucreaza sad.gif

la noi in oras nu exista as ceva nervi.gif
dekko_flori
QUOTE(mia22_ro @ Nov 2 2009, 12:16 PM) *
DA SI DE BANII ASTIA MERGEM INTR-O ZI LA CUMPARATURI,SI VENIM CU 2,3 PLASUTE SI GATA...
DE CE DOAR IN ROMANIA E ASA?IN GERMANIA SE DA 150E PE COPIL TIMP DE 3 ANI...
AICI NU ITI ACCEPTA COPILUL LA GRADI DE STAT DECAT DE LA 3 ANI.EI SI UN AN TRE SA TE DECLARI SOMER CA SA-TI POTI CRESTE COPILUL CUM TREBUIE.EU NU AM PE CINE SA O LAS PE NATY SI ATUNCI...

sincer prefer sa mai stau 1 an akasa sa imi vad fata crescind
ca servici am avut toata viata
si mereu am pierdut clipele cele mai frumoase din viata mea de mamica
eu mai am un baietel de 9 ani si acum regret ca nu am stat linga el
ca sa merg la servici
acum fiecare mama face cum crede de cuvinta
nu dau sfaturi ci numai am spus ce vreau sa fac eu
imi doresc sa imi petrec cit mai mult timp alaturi de copii mei notworthy.gif
anku
QUOTE(mia22_ro @ Nov 2 2009, 09:16 AM) *
DA SI DE BANII ASTIA MERGEM INTR-O ZI LA CUMPARATURI,SI VENIM CU 2,3 PLASUTE SI GATA...
DE CE DOAR IN ROMANIA E ASA?IN GERMANIA SE DA 150E PE COPIL TIMP DE 3 ANI...
AICI NU ITI ACCEPTA COPILUL LA GRADI DE STAT DECAT DE LA 3 ANI.EI SI UN AN TRE SA TE DECLARI SOMER CA SA-TI POTI CRESTE COPILUL CUM TREBUIE.EU NU AM PE CINE SA O LAS PE NATY SI ATUNCI...

mia....nu stiu de unde ai informatia asta dar este complet gresita...
in Romania e domnie fata de Germania
aici ai 300 euro dar timp de un an indiferent ca ai lucrat sau nu...
un an...ATAT...dupa aceea nu te trimite nimeni la lucru dar te descurci...esti p cont propiu...stai fara bani acasa...
dc castiga sotul undeva la 2000 euro este ok[dar ca si angajat castiga undeva la 1200 euro in mana maxim...)....ai rupt-o in fericire...,500 euro chirie la casa sau apartament p putin[noi nu stam in chirie avem propietate privata din fericire)400 p putin intretinerea casei...si din 400 euro mananca,imbraca-te si tine un copil mic...
asa ca femeia este nevoita sa mearga si ea la lucru chiar dc sotul castiga 1200 euro p luna...
dc lucri se da 72% din salariu dar tot asa timp de un an...dupa aceea te descurci...se ia niste banuti in occident dar si cheltuielile sunt p masura...
copilul la cresa...chiar si de la 3 luni...
poate a fost odata asa...dar in prezet asa este...un an +ATAT
p mine deja de 3 luni ma freaca ca sa ma trimita la un curs...si apoi la munca ...deci de cand avea Darius 8 luni...de luni incep...dar ma bucur...

nici eu nu am cu cine sa-l las p Darius ...se pare ca asta e viitorul.... sad.gif
mia22_ro
QUOTE(anku @ Nov 13 2009, 11:13 PM) *
mia....nu stiu de unde ai informatia asta dar este complet gresita...
in Romania e domnie fata de Germania
aici ai 300 euro dar timp de un an indiferent ca ai lucrat sau nu...
un an...ATAT...dupa aceea nu te trimite nimeni la lucru dar te descurci...esti p cont propiu...stai fara bani acasa...
dc castiga sotul undeva la 2000 euro este ok[dar ca si angajat castiga undeva la 1200 euro in mana maxim...)....ai rupt-o in fericire...,500 euro chirie la casa sau apartament p putin[noi nu stam in chirie avem propietate privata din fericire)400 p putin intretinerea casei...si din 400 euro mananca,imbraca-te si tine un copil mic...
asa ca femeia este nevoita sa mearga si ea la lucru chiar dc sotul castiga 1200 euro p luna...
dc lucri se da 72% din salariu dar tot asa timp de un an...dupa aceea te descurci...se ia niste banuti in occident dar si cheltuielile sunt p masura...
copilul la cresa...chiar si de la 3 luni...
poate a fost odata asa...dar in prezet asa este...un an +ATAT
p mine deja de 3 luni ma freaca ca sa ma trimita la un curs...si apoi la munca ...deci de cand avea Darius 8 luni...de luni incep...dar ma bucur...

nici eu nu am cu cine sa-l las p Darius ...se pare ca asta e viitorul.... sad.gif

eu asa am auzit dar se pare ca din pacate peste tot e greu....
in Romania au facut asa ca sa creasca natalitatea carut.gif ca de nu....nimic nu vedeam
crystall
Daca te intelegi cu angajatorul,da - floare2.gif poti trece direct in somaj
fadyana
QUOTE(anku @ Nov 13 2009, 09:13 PM) *
mia....nu stiu de unde ai informatia asta dar este complet gresita...
in Romania e domnie fata de Germania
aici ai 300 euro dar timp de un an indiferent ca ai lucrat sau nu...
un an...ATAT...dupa aceea nu te trimite nimeni la lucru dar te descurci...esti p cont propiu...stai fara bani acasa...
dc castiga sotul undeva la 2000 euro este ok[dar ca si angajat castiga undeva la 1200 euro in mana maxim...)....ai rupt-o in fericire...,500 euro chirie la casa sau apartament p putin[noi nu stam in chirie avem propietate privata din fericire)400 p putin intretinerea casei...si din 400 euro mananca,imbraca-te si tine un copil mic...
asa ca femeia este nevoita sa mearga si ea la lucru chiar dc sotul castiga 1200 euro p luna...
dc lucri se da 72% din salariu dar tot asa timp de un an...dupa aceea te descurci...se ia niste banuti in occident dar si cheltuielile sunt p masura...
copilul la cresa...chiar si de la 3 luni...
poate a fost odata asa...dar in prezet asa este...un an +ATAT
p mine deja de 3 luni ma freaca ca sa ma trimita la un curs...si apoi la munca ...deci de cand avea Darius 8 luni...de luni incep...dar ma bucur...



Cum asa?!!!Cumnata mea e in Germania si a stat acasa ca si caz social(creste singura copilu) pana a facut copilu 6 ani.Si primea 800E lunar pentru ea si copil,plus chiria o platea statu.Adevarat ca s-a dus la cursuri dar nu a obligat-o nimeni sa mearga la munca,trebuia doar sa duca stampile cu refuz de angajare din partea firmelor, lunar.Nu era foarte greu pentru ca nimeni nu o angaja cand auzeau ca are de crescut copil.
dekko_flori
QUOTE(crystall @ Dec 14 2009, 05:42 PM) *
Daca te intelegi cu angajatorul,da - floare2.gif poti trece direct in somaj

pai eu sunt si angajatorul si angajatul lol-craciun.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.