Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Parinti Cu Religii Diferite
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Familie, casnicie, viata in cuplu > Viata de cuplu
myha_ela1983
Buna eu sunt Mihaela si sper sa putem sa impartasim aici experientele noastre daca mai este cineva in situatia mea.
Sa incep cu inceputul: de fel sunt din Rm Valcea si am plecat in Cluj la facultate. Acolo mi-am gasit jumatatea pe Levente, noi ii zicem Carlos ungur,in 2004. Toate bune si frumoase pana cand in 2007 cand m-a cerut de sotie. partners.gif Au urmat de ce ungur? de ce romanca? la ce biserica va cununati? cum se vor numii copii ? ce religie vor avea? intrebari si din partea la ai mei si din partea la ai lui.
Pana la urma sa impacam si capra si varza ne-am cununat si in Valcea la ortodocsi in 6 sept 2008 si in Cluj la catolici in 4 oct 2008. Pe 23 oct am aflat ca eram insarcinata in 5 sapt. gravida.gif
Acum alta problema ce nume v-a avea copilul? la ce religie il botezam?
Si ne-am hotarat dc e fata nume roman la catolici, dc e baiat nume maghiar la ortodocsi. Si asa puiul nostru a venit pe 27 mai 2009 se cheama Andras(Andrei in romana) si e botezat la ortodocsi jucaus.gif
Acum alta pb unde v-a merge la gradi? dar la scoala? Mai e pana atunci dar intrebari iar sunt puse. Ce limba va vorbi?
Te doare capul....... dar noi ne iubim si incercam sa le rezolvam pe toate pe rand fara sa se mai bage nimeni intre noi, dar intrebari tot raman. Acum ne dorim si o fetita. jucaus.gif
A am uitat locuim in cluj acum.
La voi cum e? trandafir.gif
dyanp
Noi nu avem probleme din astea, fiind ortodocsi amandoi, dar vad ca voi va intelegeti si ati gasit solutii. Ideea e copiii vor avea religii diferite? Noi aici traim intr-o majoritate catolica si ....multe alte religii, dar oficial, ca sa zic asa, este catolic. Noi sarbatorim si PAstele catolic si pe al nostru, ca...doar e sarbatoare, nu? Eu am o prietena care e ortodoxa si sotul evreu, nu s-au casatorit inca religios, si stiu ca fetita e botezata la ortodocsi, dar cred ca ii vor face si ritualurile evreiesti, si nu vad nimic rau in asta. Sincer, atat timp cat exista bunavointa in si intelegere in cuplu, parerea restului conteaza mai putin. Felicitari si sa dea Domnul sa va impiniti dorinta cu fetita. floare2.gif
ramona_z
QUOTE(myha_ela1983 @ Oct 21 2009, 03:01 AM) *
Buna eu sunt Mihaela si sper sa putem sa impartasim aici experientele noastre daca mai este cineva in situatia mea.
Sa incep cu inceputul: de fel sunt din Rm Valcea si am plecat in Cluj la facultate. Acolo mi-am gasit jumatatea pe Levente, noi ii zicem Carlos ungur,in 2004. Toate bune si frumoase pana cand in 2007 cand m-a cerut de sotie. partners.gif Au urmat de ce ungur? de ce romanca? la ce biserica va cununati? cum se vor numii copii ? ce religie vor avea? intrebari si din partea la ai mei si din partea la ai lui.
Pana la urma sa impacam si capra si varza ne-am cununat si in Valcea la ortodocsi in 6 sept 2008 si in Cluj la catolici in 4 oct 2008. Pe 23 oct am aflat ca eram insarcinata in 5 sapt. gravida.gif
Acum alta problema ce nume v-a avea copilul? la ce religie il botezam?
Si ne-am hotarat dc e fata nume roman la catolici, dc e baiat nume maghiar la ortodocsi. Si asa puiul nostru a venit pe 27 mai 2009 se cheama Andras(Andrei in romana) si e botezat la ortodocsi jucaus.gif
Acum alta pb unde v-a merge la gradi? dar la scoala? Mai e pana atunci dar intrebari iar sunt puse. Ce limba va vorbi?
Te doare capul....... dar noi ne iubim si incercam sa le rezolvam pe toate pe rand fara sa se mai bage nimeni intre noi, dar intrebari tot raman. Acum ne dorim si o fetita. jucaus.gif
A am uitat locuim in cluj acum.
La voi cum e? trandafir.gif

buna Mihaela, eu o sa imi dau cu parerea, avand in vedere ca provin dintr-o familie mama romanca( si profesoara de romana smile.gif ) si tatal maghiar, iar eu sunt casatorita cu un marocan.
Si la noi , eu am fost botezata la ortodocsi, iar sora mea la catolici. Ceea ce iti recomand, e daca vrei sa ramai in tara copilul sa il dai la gradinita, scoala in limba romana, pentru ca asa ii va fi cel mai usor copilului, iar limba magiara o poate invata foarte bine si acasa de la tata, de la bunici.
Macar la voi e cat de cat simplu, eu sunt insarcinata si ma gandesc, ce limba o sa invete copilul, eu vb romana, cu sotul spaniola si romana, iar el vb araba. Chiar am citit undeva ca bebele este mai sensibil la limba pe care o vorbeste mami cand e in burtica, eu vorbesc jumatate din zi romana, jumatate spaniola liwlol.gif. Fetelor care mai sunteti in aceasta situatie, ce solutii ati gasit?
myha_ela1983
QUOTE(ramona_z @ Oct 21 2009, 10:38 AM) *
buna Mihaela, eu o sa imi dau cu parerea, avand in vedere ca provin dintr-o familie mama romanca( si profesoara de romana smile.gif ) si tatal maghiar, iar eu sunt casatorita cu un marocan.
Si la noi , eu am fost botezata la ortodocsi, iar sora mea la catolici. Ceea ce iti recomand, e daca vrei sa ramai in tara copilul sa il dai la gradinita, scoala in limba romana, pentru ca asa ii va fi cel mai usor copilului, iar limba magiara o poate invata foarte bine si acasa de la tata, de la bunici.
Macar la voi e cat de cat simplu, eu sunt insarcinata si ma gandesc, ce limba o sa invete copilul, eu vb romana, cu sotul spaniola si romana, iar el vb araba. Chiar am citit undeva ca bebele este mai sensibil la limba pe care o vorbeste mami cand e in burtica, eu vorbesc jumatate din zi romana, jumatate spaniola liwlol.gif. Fetelor care mai sunteti in aceasta situatie, ce solutii ati gasit?


Tu de ex ai invatat maghiara? Sotul ma cam bate la cap sa-i mai zic copilului si cuvinte in maghiara, dar am zis ca oricum eu acum vb cu el in romana si sotul cand vine de la lucru sau cand e acasa vb cu el in maghiara.Sper sa nu-l zapacim pe bietul copil
ralucastef
II POTI VORBI LINISTITA AMANDOUA LIMBI
si noi tot doua vorbim si spre mirarea noastra
cel mare vorbeste amandoua pana cand nu stiu
dar de mic le-a auzit amandoua
observ ca nu mai vrea sa vorbeasca asa mult cu noi in ro
la gradi se vorbeste doar franceza dar noi insistam pe ro
USA
QUOTE(myha_ela1983 @ Oct 21 2009, 03:59 PM) *
Tu de ex ai invatat maghiara? Sotul ma cam bate la cap sa-i mai zic copilului si cuvinte in maghiara, dar am zis ca oricum eu acum vb cu el in romana si sotul cand vine de la lucru sau cand e acasa vb cu el in maghiara.Sper sa nu-l zapacim pe bietul copil

Nuuuu, nici gand...cei mici au capacitati de retinere enormeee......
Si la noi..babys vorbeste fluent engleza aici-de la gradi....romaneste pricepe tot-vorbim in casa, dar e smecherie, vorbeste numai cand vrea ea-si mai ales cu bunii la telefon...si canta "Veronicaaa..." din filmul renumit....
Singurul inconvenient, sa zic asa, este ca va vorbii mai tarziu la fel de fluent ca si ceilalti copii...dar va vorbii doua limbi...so, nu va faceti griji...
Pupik dulce!
marimaria
Si noi avem religii diferite: eu ortodoxa, el catolic.
Fata e catolica, pt ca am considerat ca e mai bine asa sa poata studia religia in scoala impreuna cu ceilalti colegi, sa aiba parte de comuniune si crezima.
Cateodata o duc si la biserica ortodoxa sa cunoasca si religia mea..............desi nu-s mari diferente.
In casa, in general tinem sarbatorile si de la catolici si de la ortodocsi............de fapt eu sunt cu sarbatorile ca sotul nu are cum sa le stie.
USA
QUOTE(marimaria @ Oct 21 2009, 08:07 PM) *
Si noi avem religii diferite: eu ortodoxa, el catolic.
Fata e catolica, pt ca am considerat ca e mai bine asa sa poata studia religia in scoala impreuna cu ceilalti colegi, sa aiba parte de comuniune si crezima.
Cateodata o duc si la biserica ortodoxa sa cunoasca si religia mea..............desi nu-s mari diferente.
In casa, in general tinem sarbatorile si de la catolici si de la ortodocsi............de fapt eu sunt cu sarbatorile ca sotul nu are cum sa le stie.

Idemmm...numa ca babys e botezata ortodox.....mai ales ptr ca Biserica Romana din zona e Ortodoxa, si acolo mergem duminica....
Dar la fel ca si tine..tinem sarbatorile din ambele religii-toate..iar babys invata rugaciuni de la amandoi....
iuliamaria
dragele mele sunt in aceiasi situatie.eu romanca sotul maghiar.nu este nici o problema . ne-am casatorit in 2001.intelegerea noastra a fost aceia ca ne vom cununa si la reformati si la ortodocsi; lucru care sa si intamplat. dupa doi ani a venit primul copil . unde-l vom boteza ? normal eu la mine el la el. dupa lungo divergente a trebuit sa cedez deoarece nu aveam alta solutie; l-am botezat la reformati.ce limba vorbim cu copilul? amandoua. eu romana el maghiara si cand suntem toti maghiara.fetita e clasa intai la sectia romana. vorbeste perfect amandoua limbile invatate paralel .se uita la desene animate la filme asculta muzica in amandoua limbile cu placere fara nici o dificultate si din placere nu spune nici o data mama nu vreau sa vorbim romana sau maghiara . ea asa a crescut si asa stie. mai greu imi este atunci cand e vorba de religie si cultura . nu stiu prea multe . la scoala o las si la orele de religie ortodocsa.in 2007 a venit pe lume cel de al doilea copil. are doi ani si jumatate si acelasi lucu este si cu el . deci se poate si nu trebuie sa va ingrijorati; copiii sunt foarte receptivi ei mostenesc si percep ambele gene si cele de roman si cele de maghiar. sunt profesor iar din punct de vedere psihologic nu e nici oproblema cum ar fi de genul cum spun unii" oooo nu incarcati memoria copiilor ca nu vor vorbii nici o limba cum trebuie"
USA
QUOTE(iuliamaria @ Oct 21 2009, 08:16 PM) *
" oooo nu incarcati memoria copiilor ca nu vor vorbii nici o limba cum trebuie"

Total neadevarat.....
Pupik la voi! partners.gif
ramona_z
QUOTE(myha_ela1983 @ Oct 21 2009, 03:59 PM) *
Tu de ex ai invatat maghiara? Sotul ma cam bate la cap sa-i mai zic copilului si cuvinte in maghiara, dar am zis ca oricum eu acum vb cu el in romana si sotul cand vine de la lucru sau cand e acasa vb cu el in maghiara.Sper sa nu-l zapacim pe bietul copil


am invatat magiara,inteleg tot, dar nu obisnuiesc sa vorbesc, decat daca nu am incotro
mia22_ro
QUOTE(USA @ Oct 21 2009, 08:09 PM) *
Idemmm...numa ca babys e botezata ortodox.....mai ales ptr ca Biserica Romana din zona e Ortodoxa, si acolo mergem duminica....
Dar la fel ca si tine..tinem sarbatorile din ambele religii-toate..iar babys invata rugaciuni de la amandoi....

o, ce frumos!!!!!!
inimioara25
Buna, Mihaela..nu sunt chiar in situatia ta, dar pot sa iti spun ca imi dau seama prin ce treceti...Intotdeauna apar prb. de genul asta cand sunt diferente culturale, de religie, de statut social, etc. Important e ca ati inceput un drum impreuna si incercati sa vi-l croiti asa cum puteti mai bine si cred ca deja cine intervine, chiar si cu cele mai bune intentii, cred ca ar tb sa renunte... Stiu si eu ca si socara mea e de alta religie si a avut si ea unele cerinte sau dorinte ( nu stiu cum sa le spun), dar din pacate a ramas cu ele. Sper ca intre timp a inteles ca acum noi 3 suntem o familie si ca tb sa ne lase sa ne croim drumul asa cum am ales...

Curaj inainte si nmai bine, daca tu si sotul tau va intelegeti veti gasi o cale de rezolvare a tuturor problemelor. Nu a ingrijorati azi pentru ziua de maine.

Pupici,
myha_ela1983
Ce fain chiar nu credeam ca o primesc atatea raspunsuri, Mersi mult
E chiar interesant sper sa ne descurcam si noi cumva o sa postez niste poze de la nuntti cand am timp trandafir.gif
guri
Buna la toata lumea,am si eu povestea mea referitor la subiectul acesta.
Sotul meu este cetatean maghiar nascut in Romania,are si cetatenia romana ,cu cei din familia lui vorbeste in maghiara iar cu cei din familia mea romaneste. Logic traind impreuna de 6 ani am invatat si eu maghiara dar in casa tot romana vorbim pentru ca eu nu vorbesc maghiara atat de corect precum vorbeste el romana.Locuim in Spania de 3 ani si avem un bebe de 6 luni ,eu ii vorbesc doar in romaneste ca sa se poata intelege cu bunicii din Romania iar sotul ii vorbeste doar in maghiara pentru toata familia lui din Ungaria,la gradi v-a invatat spaniola,ii mai cump noi carticele cu povesti in spaniola ca asa gasim aici deci nu e nici o problema in a sti mai multe limbi,chiar au mai mare capacitate de retinere la varste mici.Eu sant ortodoxa ,nu l-am botezat la ortodoxi pentru ca amndoi santem impotriva cufundarii in intregime a copilului in apa,asa ca l-am botezat aici la catolici De casatorit ne-am casatorit in Romania si aici exista un motiv,trebuia sa facem nunta acolo unde sant cei mai multi ,iar cei din familia mea erau mai multi(era si mai ieftina nunta in Roman :Pia ).
La fel se v-a intampla si cu actele bebelui ,deja a obtinut pe cele romanesti pentru ca era mult mai usor si rapid,casatoria noastra fiind inregistrata in Romania,iar dupa ce ne inregistram casatoria si in Ungaria,putem sa i facem si acte maghiare.
Totul e simplu ,mai departe alege el,limba materna (vorba sotului)tot romana a fi daca eu sant romanca iar maghiara ramane limba paterna biggrin.gif ,santem si noi curiosi care-i v-a fi si lui mai usoara de vorbit atata tot.Lasati copii sa invete cat mai multe limbi ,nu alegeti niciodata nu se stie pentru ce ii v-a folosi in viata.
Va pupik pe toate mamicile ,mai vorbim ,bafta multa.
nicky
Eu sunt ortodoxa , si sotul catolic .La noi nu am pus problema asta, eu am vrut si am visat de mica sa ma marit la catolici,si am facut-o.Fetita este catolica asa am decis.Noi nu am lasat pe nimeni sa se bage intre noi , am luat noi decizile corecte si cum am vrut .Si nici nu s-a pus problema sa se bage cinevaca noi le luam maul imediat . wink.gif
babytje
Si eu am familie mixta d.p.d.v. religios si etnic, dar nu este nicio problema.
Cand se va naste bebe, eu voi vorbi doar romaneste cu el, sotul doar olandeza, iar bebe va mai auzi si multa engleza pe deasupra pentru ca intre noi vorbim engleza, iar cu prietenii (care sunt din diverse tari) tot engleza vorbim.
Noi inca nu ne-am casatorit religios pentru ca in Olanda mai toate bisericile sunt transformate in altceva, nu mai prea functioneaza ca biserici si pur si simplu nu am gasit un loc in care sa facem cununia religioasa.
La anul vrem sa impuscam 2 iepuri deodata, sa facem botezul si cununia noastra in Romania. Am auzit insa ca daca sotul nu trece de la reformati la ortodocsi, nu ne cununa nimeni la ortodocsi, vom vedea, daca nu se poate mergem la reformati, daca nici aia nu vor, sa le fie de bine, noi ne iubim oricum, iar Dumnezeu este unul. Iar pe puiut il botezam la ortodocsi, dar nu ca asa as fi hotarat eu, sotul a spus ca el asa ar vrea smile.gif , ceea ce ma incanta. Important este sa-l botezam.
Eu cred ca "diferentele" de cultura si religie se manifesta ca probleme doar in familiile in care oamenii nu sunt destul de deschisi. Atata timp cat esti destul de open-minded si poti vedea din mai multe perspective, totul se rezolva frumos.
Pe vremea cand eram in Romania aveam si eu un prieten ungur (vreo 3 ani impreuna), discutam si noi despre casatorie si nicicum nu ajungeam la o solutie, el era incapatanat, eu la fel, nu vroiam sa las de la mine, iar familia lui se uita cu groaza la mine pentru ca nu vorbeam ungureste. Cand am plecat din Romania, totul s-a schimbat, am vazut alta lume, alta mentalitate...
Myha_ela, ma bucur ca si voi ati gasit solutii, sper insa sa nu-si bage familiile coada si sa va toace la cap cu ideile lor. Important este sa va iubiti si sa fiti sanatosi.
iuliamaria
QUOTE(USA @ Oct 21 2009, 08:30 PM) *
Total neadevarat.....
Pupik la voi! partners.gif

ce este total neadevarat?
USA
QUOTE(iuliamaria @ Oct 21 2009, 08:16 PM) *
iar din punct de vedere psihologic nu e nici oproblema cum ar fi de genul cum spun unii" oooo nu incarcati memoria copiilor ca nu vor vorbii nici o limba cum trebuie"

Ce spun unii...e fals...nu e adevarat....cei mici sunt capabili sa prinda mai multe limbii din start si bineee!

QUOTE(iuliamaria @ Oct 23 2009, 06:08 PM) *
ce este total neadevarat?


partners.gif
anaandreea
Buna mamici!
Eu sunt de religie ortodoxa iar iubi e catolic, nimeni din familiile noastre n-a indraznit sa zica ceva in legatura cu religia copilului iar noi deja am hotarat ca dupa ce se va naste il vom boteza in Romania, in biserica ortodoxa.
Cat despre limba...eu ii voi vorbi in romana iar sotul in italiana ca sa invete bine ambele limbi de mic.
Este o prostie sa crezi ca nu va invata niciuna din limbi cum trebuie, este dovedit faptul ca cei nascuti din parinti ce vorbesc limbi diferite sunt singurii copii care reusesc sa vorbeasca acele limbi fara accent. E o chestie innascuta pe care alt om normal nu o poate dobandi nici daca studiaza o anumita limba pt toata viata.
iuliamaria
mai nasoala e situatia acea in care nu poti sa oferi copiilor religia mamei, situatie in care esti oarecum privata de a-ti educa copilul din punct de vedere spiritual .de ex. nu e mare diferenta intre a fi ortodox ori catolic dar intre a fi reformat si ortodox e mare si total opusa . dar asta este!!!!!!! unul trebuie sa cedam deoarece asa spune biblia; femeia sa fie supusa barbatului sau; iar copiii la adolescenta, maturitate chiar vor avea capacitatea de a alege calea pe care o vor urma. noi ne rugam si in maghiara si in romana. copii stiu sa spuna de ex tatal nostru in ambele limbi doar cand e vorba sa ne facem cruce eu sunt pentru a o face si tata nu ; si aici intervine incertitudinea copilului unde nu prea intelege de ce ? ce spuneti?
babytje
Romania este o tara in care religia este foarte respectata, cel putin dupa revolutie tot mai multa lume isi practica religia, ceea ce este foarte bine.
Dar eu personal sunt mai deschisa, ce-i daca sotul este reformat? Le putem oferi copiilor invataturile ambelor religii, iar mai tarziu aleg ei ce este mai aproape sufletului lor. Ai si solutia de a nu-i boteza pana cand sunt destul de maturi incat sa aleaga ei. Sau poti face compromis cu sotul, un copil il botezi reformat, celalalt ortodox. Daca exista buna intelegere intre soti, totul se rezolva.
Si sotul meu este reformat, dar el vrea sa ne botezam baietelul la ortodocsi. Daca ar fi vrut la reformati, pe mine nu ma deranja.
Copiilor le poti explica de mici diferenta dintre religii, chiar daca la inceput nu inteleg...crescand, vor intelege.
Sau crezi ca-si vor dezvolta o problema psihica din cauza asta? Depinde cum le prezinti diferentele religioase.
alexandra81
Eu astazi am fost mosica la o papusica superba. Mamica ei este turcoaica, tati ei este ortodox...A intrat si mamica in biserica si totul a fost f bine. Pe fetita a botezat-o in religia noastra...Nu a plans nici o secunda...Au fost 3 copilasi, dintre care ea a fost cea mai cuminte...O cheama acum Melisa Stefania wub.gif wub.gif
giulia_0319
eu sunt maghiara, catolica, sotul ucrainean (nascut in romania), ortodox...ne-am cubunat la ortodocsi, copilul e botezat ortodox, dar merge cu mine la biserica catolica...
si vb fluent romana si maghiara, si cateva cuvinte si expresii in ucraineana... rolleyes.gif
myha_ela1983
QUOTE(giulia_0319 @ Nov 1 2009, 04:26 PM) *
eu sunt maghiara, catolica, sotul ucrainean (nascut in romania), ortodox...ne-am cubunat la ortodocsi, copilul e botezat ortodox, dar merge cu mine la biserica catolica...
si vb fluent romana si maghiara, si cateva cuvinte si expresii in ucraineana... rolleyes.gif

si cum a-ti procedat? Andras zice mama si sotul e deja dezamagit ca lui nu-i zice apu, deja se gandeste ca o sa-i zica tata si ca nu va stii maghiara, ideea e ca el lucreaza foarte mult si toata ziua e cu mine, iar eu nu prea stiu corect maghiara de fapt aproape deloc, doar inteleg cat de cat.
giulia_0319
QUOTE(myha_ela1983 @ Feb 13 2010, 11:57 PM) *
si cum a-ti procedat? Andras zice mama si sotul e deja dezamagit ca lui nu-i zice apu, deja se gandeste ca o sa-i zica tata si ca nu va stii maghiara, ideea e ca el lucreaza foarte mult si toata ziua e cu mine, iar eu nu prea stiu corect maghiara de fapt aproape deloc, doar inteleg cat de cat.

ideea este ca fiecare dintre voi sa vb cu copilul in limba sa materna: tu romaneste, tatal ungureste...si va invata...doar asa va vb ambele limbi...
USA
QUOTE(myha_ela1983 @ Feb 14 2010, 12:57 AM) *
si cum a-ti procedat? Andras zice mama si sotul e deja dezamagit ca lui nu-i zice apu, deja se gandeste ca o sa-i zica tata si ca nu va stii maghiara, ideea e ca el lucreaza foarte mult si toata ziua e cu mine, iar eu nu prea stiu corect maghiara de fapt aproape deloc, doar inteleg cat de cat.

La noi in casa vorbim romaneste, yo romanca, sotul iubit origine bulgara nascut in Romania......Babys vorbeste prima limba engleza....intelege si rupe si pe romaneste.....dar prefera mai repede spaniola, prinsa de la daily-care si de la TV=Dora si Diego....dar insistam mult pe romana.....ce ma bucur ca stie deja sa numere pe romaneste-o mai poceste la inceput ca incepe pe spaniola..dar insistam....si a invatat sa zica buna ziua si pe bulgara dar nu insistam cu bulgara.....e doar chestii de funnnn intre ea si tac'so!...yo nu inteleg bulgara deloc..stiu cateva fraze tipizate de iubi in timp...dar nu inteleg.....
myha_ela1983
QUOTE(giulia_0319 @ Feb 15 2010, 07:40 PM) *
ideea este ca fiecare dintre voi sa vb cu copilul in limba sa materna: tu romaneste, tatal ungureste...si va invata...doar asa va vb ambele limbi...

Deja facem demult asta, dar sotul nu e foarte convins ca o sa stie si maghiara.
Koszonom pt raspuns smile.gif

Apropo la ce gradinita l-ati dat dar scoala?
myha_ela1983
QUOTE(USA @ Feb 15 2010, 07:51 PM) *
La noi in casa vorbim romaneste, yo romanca, sotul iubit origine bulgara nascut in Romania......Babys vorbeste prima limba engleza....intelege si rupe si pe romaneste.....dar prefera mai repede spaniola, prinsa de la daily-care si de la TV=Dora si Diego....dar insistam mult pe romana.....ce ma bucur ca stie deja sa numere pe romaneste-o mai poceste la inceput ca incepe pe spaniola..dar insistam....si a invatat sa zica buna ziua si pe bulgara dar nu insistam cu bulgara.....e doar chestii de funnnn intre ea si tac'so!...yo nu inteleg bulgara deloc..stiu cateva fraze tipizate de iubi in timp...dar nu inteleg.....


smile.gif foarte tare
Xenia_Danciu
Eu sunt maghiara, catolica, sotul roman, ortodox. Ne-am casatorit la catolici si am botezat-o pe Carla la ortodocsi. In prezent suntem in Montreal, eu o invat pe fetita romaneste, la gradi va invata franceza si engleza. Nu o mai incarc si cu maghiara, singurii cu care ar putea-o vorbi sunt parintii mei, insa ei stiu romaneste... Poate va intelege si ungureste, dar de vorbit... nu prea. Vreau sa vb CORECT romaneste, limba tatalui sau, si CORECT franceza si engleza, limba tarii sale (e nascuta aici).
oFloare1.gif
giulia_0319
QUOTE(myha_ela1983 @ Feb 15 2010, 11:06 PM) *
Deja facem demult asta, dar sotul nu e foarte convins ca o sa stie si maghiara.
Koszonom pt raspuns smile.gif

Apropo la ce gradinita l-ati dat dar scoala?

Szivesen rolleyes.gif
Alex a mers la gradi si la scoala la sectia romana...eu as fi vrut sectia maghiara la scoala, dar nu a,m reusit sa ajungem la un numitor comun cu tati...asa ca....dar e bine si asa...pacat doar ca nu va face cunostinta cu literatura maghiara...insa eu voi face tot posibilul sa stie sa citeasca si sa scrie si in maghiara yes.gif
Karmin
QUOTE(myha_ela1983 @ Feb 14 2010, 12:57 AM) *
si cum a-ti procedat? Andras zice mama si sotul e deja dezamagit ca lui nu-i zice apu, deja se gandeste ca o sa-i zica tata si ca nu va stii maghiara, ideea e ca el lucreaza foarte mult si toata ziua e cu mine, iar eu nu prea stiu corect maghiara de fapt aproape deloc, doar inteleg cat de cat.




noi suntem amandoi maghiari, dar de religii diferite.
fetita religia mea, baiatul religia lui....mi-as fi dorit sa aiba ambii copii aceeasi religie mai ales ca sunt de varsta apropiata....dar, na, asta este smile.gif NIMIC NU E PERFECT !

Sa iti linistesti sotul un copil atat de mic, nici nu stie sa zica "apu" , noi suntem mama si tata pt ei, si nu am pretentii sa imi spuna altfel nici unul dintre ei.
am prietene de nationalitate maghiara cu sot roman, si copilul tot nu stie limba maghiara....asa ca....
si mai am niste prieteni tot asa ea maghiara, el roman...la care copilul a facut tot felu de gradinite, lb germana, engleza, saracu nici nu mai stia pe ce limba sa vorbeasca cu parintii pe acasa...

eu as zice sa il inscrii la momentul potrivit la o gradi in limba maghiara, sa invete si el cat de cat, si eventual primele 4 clase cat sa invete si sa citeasca si sa scrie in lb maghiara (asta mai ales ca sotul nu e acasa sa il invete si tu nu ai cum sad.gif . apoi neparat sa il dai la clasa de lb romana, liceu in lb romana!
AJUNGETI VOI LA UN CONSENS smile.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.