Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Fleacuri De Toate Zilele
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bloguri. Pagini Personale > Bloguri > Blog marimaria
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12
marimaria
Dimineata de toamna
19 octombrie 2009

Aud ceasul sunand…….la 6.30 pus de sotul meu………..si suna, si suna…..ii trag un cot sa se ridice.
Al meu e pus la 7.00……….mai vreau sa profit de jumatatea mea de ora.
As fi putut sa mai stau in pat, dar vreau sa fiu activa toata ziua………..vorba ceea: “Cine se scoala devreme, departe ajunge”………pe dracu departe………tot in jurul casei stau ca un caine legat de lant.

Scot nasul afara, brrrrrrrrrr ce rece………in casa e caldut, iar eu ma retrag ca un melc in cochilia lui.
Prepar micul dejun, cafea cu lapte, biscuiti si brioshe.
Urmaresc cu coada ochiului graba lui de a pleca la munca, ofteaza……….e un servici care nu-i place, da’ cui ii place?
Sa-mi spuna mie care-i ala care sare intr-un picior ca s-a nascut pt a munci.
In fine pe el i-l suprasolicita, fizic, psihic………..fizic, ma bucur ca mai da jos din kile.

Acum se joaca cu fata, ea se ascunde sub plapuma si el tre’ s-o caute…….cucu-bau.

Ma saruta in fuga si pleaca.
Diminetile sunt mecanice toate, in cursul zilei daca intervin alte evenimente sa ne mai sara in sus adrenalina……ca de exemplu plata facturilor………offfff si trebuie sa mai intre cava banuti in cont, dar intarzie sa apara, normal.
In schimb facturile sunt punctuale.

Trebuie sa ma duc sa cumpar combustibil pt soba………offfffffffff cri, cri, cri, toamna gri, etc.
Dau o fuga la bancomat, dar pe strada o vad pe soacra-mea, toata in negru cu baston, sta la taclale cu o vecina……….fac cale intoarsa parca as fi vazut pisica neagra………..nush de ce, dar nu mai am chef.
Voi incerca mai tarziu.

Afara e soare, un soare tare zambaret.
liliana2u
eu sar intr-un picior.. abia asteptam sa ajung la serviciu, dar nu azi.. si tot am ajuns..
dar au fost ani in viata mea cand ma trezeam cu mare drag sa ajung la birou, acum nu o mai fac cu asa mare pasiune, insa ma ajuta sa-mi platesc facturile, serviciile.. eu sunt f. activa, energica.. trebuie sa am mereu ocupatie.. desi pe vremea asta, alt gen de miscare ar aduce putin din hormonul fericirii love1.gif blush.gif
roxanne
QUOTE(marimaria @ Oct 19 2009, 01:16 PM) *
Dimineata de toamna
19 octombrie 2009

Aud ceasul sunand…….la 6.30 pus de sotul meu………..si suna, si suna…..ii trag un cot sa se ridice.
Al meu e pus la 7.00……….mai vreau sa profit de jumatatea mea de ora.
As fi putut sa mai stau in pat, dar vreau sa fiu activa toata ziua………..vorba ceea: “Cine se scoala devreme, departe ajunge”………pe dracu departe………tot in jurul casei stau ca un caine legat de lant.

Scot nasul afara, brrrrrrrrrr ce rece………in casa e caldut, iar eu ma retrag ca un melc in cochilia lui.
Prepar micul dejun, cafea cu lapte, biscuiti si brioshe.
Urmaresc cu coada ochiului graba lui de a pleca la munca, ofteaza……….e un servici care nu-i place, da’ cui ii place?
Sa-mi spuna mie care-i ala care sare intr-un picior ca s-a nascut pt a munci.
In fine pe el i-l suprasolicita, fizic, psihic………..fizic, ma bucur ca mai da jos din kile.

Acum se joaca cu fata, ea se ascunde sub plapuma si el tre’ s-o caute…….cucu-bau.

Ma saruta in fuga si pleaca.
Diminetile sunt mecanice toate, in cursul zilei daca intervin alte evenimente sa ne mai sara in sus adrenalina……ca de exemplu plata facturilor………offfff si trebuie sa mai intre cava banuti in cont, dar intarzie sa apara, normal.
In schimb facturile sunt punctuale.

Trebuie sa ma duc sa cumpar combustibil pt soba………offfffffffff cri, cri, cri, toamna gri, etc.
Dau o fuga la bancomat, dar pe strada o vad pe soacra-mea, toata in negru cu baston, sta la taclale cu o vecina……….fac cale intoarsa parca as fi vazut pisica neagra………..nush de ce, dar nu mai am chef.
Voi incerca mai tarziu.

Afara e soare, un soare tare zambaret.


liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif Da' cine-a murit de-i toata in negru? Bine ca-i cu baston, ca altfel alerga dupa tine...
marimaria
QUOTE(liliana2u @ Oct 19 2009, 02:39 PM) *
eu sar intr-un picior.. abia asteptam sa ajung la serviciu, dar nu azi.. si tot am ajuns..
dar au fost ani in viata mea cand ma trezeam cu mare drag sa ajung la birou, acum nu o mai fac cu asa mare pasiune, insa ma ajuta sa-mi platesc facturile, serviciile.. eu sunt f. activa, energica.. trebuie sa am mereu ocupatie.. desi pe vremea asta, alt gen de miscare ar aduce putin din hormonul fericirii love1.gif blush.gif

Ce bine ar fi o lume fara facturi............mari.

maria26
QUOTE(marimaria @ Oct 19 2009, 01:16 PM) *
Dimineata de toamna
19 octombrie 2009

Aud ceasul sunand…….la 6.30 pus de sotul meu………..si suna, si suna…..ii trag un cot sa se ridice.
Al meu e pus la 7.00……….mai vreau sa profit de jumatatea mea de ora.
As fi putut sa mai stau in pat, dar vreau sa fiu activa toata ziua………..vorba ceea: “Cine se scoala devreme, departe ajunge”………pe dracu departe………tot in jurul casei stau ca un caine legat de lant.

Scot nasul afara, brrrrrrrrrr ce rece………in casa e caldut, iar eu ma retrag ca un melc in cochilia lui.
Prepar micul dejun, cafea cu lapte, biscuiti si brioshe.
Urmaresc cu coada ochiului graba lui de a pleca la munca, ofteaza……….e un servici care nu-i place, da’ cui ii place?
Sa-mi spuna mie care-i ala care sare intr-un picior ca s-a nascut pt a munci.
In fine pe el i-l suprasolicita, fizic, psihic………..fizic, ma bucur ca mai da jos din kile.

Acum se joaca cu fata, ea se ascunde sub plapuma si el tre’ s-o caute…….cucu-bau.

Ma saruta in fuga si pleaca.
Diminetile sunt mecanice toate, in cursul zilei daca intervin alte evenimente sa ne mai sara in sus adrenalina……ca de exemplu plata facturilor………offfff si trebuie sa mai intre cava banuti in cont, dar intarzie sa apara, normal.
In schimb facturile sunt punctuale.

Trebuie sa ma duc sa cumpar combustibil pt soba………offfffffffff cri, cri, cri, toamna gri, etc.
Dau o fuga la bancomat, dar pe strada o vad pe soacra-mea, toata in negru cu baston, sta la taclale cu o vecina……….fac cale intoarsa parca as fi vazut pisica neagra………..nush de ce, dar nu mai am chef.
Voi incerca mai tarziu.

Afara e soare, un soare tare zambaret.


liwlol.gif liwlol.gif asa aratau si diminetile mele cand stateam acasa biggrin.gif ... acum plecam amandoi... cu "mare drag " la serviciu liwlol.gif
marimaria
QUOTE(roxanne @ Oct 19 2009, 02:41 PM) *
liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif Da' cine-a murit de-i toata in negru? Bine ca-i cu baston, ca altfel alerga dupa tine...

Asa se imbraca ea..........numai in negru.............oricum e vaduva, dar asa se imbraca si inainte.
Aaaaaaaaaaa si nu putea sa fuga dupa mine ca eram cu masina liwlol.gif
marimaria
QUOTE(maria26 @ Oct 19 2009, 02:46 PM) *
liwlol.gif liwlol.gif asa aratau si diminetile mele cand stateam acasa biggrin.gif ... acum plecam amandoi... cu "mare drag " la serviciu liwlol.gif

Tzopaind, bag mana in foc liwlol.gif
liliana2u
QUOTE(marimaria @ Oct 19 2009, 11:47 AM) *
Tzopaind, bag mana in foc liwlol.gif



sunt convinsa ca cine presteaza o munca ce-i face placere, se duce cu mare drag.. satisfactia data de sufletul pe care il pui in ceea ce faci, te tine in priza rolleyes.gif
alexandra81
Sa nu dati cu rosii....dar eu vin cu drag la servici...si nu imi place ca ajung mereu ultima din birou...Nu mi-e greu cu Stefi cat cu tati lui (lucram amandoi la aceeasi firma rolleyes.gif )
myshelle_f
eu zic asa: daca exista multumire din ambele parti: seful de tine si tu de ...remuneratie, te duci cu drag! cat timp sunt apreciata si sunt tinuta un pic in priza ....abia astept sa ajung la lucru sa imi continui treaba. dar daca intalnesc obstacole si nu pot pe nicio parte sa le dovedesc, ba mai mult se mai si tipa la mine ca nu va accepta nimeni orice idee din partea mea pt ca asta inseamna o schimbare cat de cat semnificativa......ma oftic si incet incet imi pierd din entuziasm.
maria26
QUOTE(marimaria @ Oct 19 2009, 01:47 PM) *
Tzopaind, bag mana in foc liwlol.gif


GHILIMELELE LE VAZUSI? biggrin.gif
Theo
Imi place mult ce ai scris si ca un cliseu,viata mea din prezent are acelasi fir...
marimaria
In trafic
21.10.2009

Plec la drum cu masina...........imi place mult sa conduc.
Companie, vecina mea care povesteste ceva.
La inceput sunt atenta apoi ma distrag..........si spune, si spune..........aud in surdina vocea ei, franturi, ".....mama mea....matusa-mea........el nu lucreaza.........ii plac hainele de firma........"

Soarele imi zambeste prin parbriz.
Intru in trafic.............ah, la naiba mai bine o luam pe alta strada, asta-i aglomerata.
E plin de camioane, offffffffff.

In sensul giratoriu..............bai, desteptule, nu vezi ca am prioritate? Si vecina mea tot povesteste, aceeasi poveste, aceleasi neamuri, probleme.

Bine ca stai lipit de fundul meu, daca pun o frana ma pupi in spate..............stai mai departe nitel ca nu ne pierdem unul de altul...............asa, asa desteapt-o, taie-mi calea.

Intram in supermarket, mare aglomerat, deja sunt la vanzare chestii de Craciun.................noi cumparam combustibil sa ne incalzim.
Luam din ala ieftin si mult cu discount biggrin.gif
Luam un carut imens in care incap cei 20 de saci.............carutul danseaza pe unde-i place, noi i-l urnim cu greu.........vecina rade si eu abia ma tin.
In sfarsit platim si iesim.
La masina, incarcam sacii, eu tin carutul care-i fara frane?
De ce oare fac asa huidume de caruturi fara frane?

Bem si o cafea "la botu' calului" si plecam.............de data asta alta strada fara trafic.

Pe maine la alte franturi de viata.
Tania_25
QUOTE(marimaria @ Oct 19 2009, 12:16 PM) *
Dimineata de toamna
19 octombrie 2009

Aud ceasul sunand…….la 6.30 pus de sotul meu………..si suna, si suna…..ii trag un cot sa se ridice.
Al meu e pus la 7.00……….mai vreau sa profit de jumatatea mea de ora.
As fi putut sa mai stau in pat, dar vreau sa fiu activa toata ziua………..vorba ceea: “Cine se scoala devreme, departe ajunge”………pe dracu departe………tot in jurul casei stau ca un caine legat de lant.

Scot nasul afara, brrrrrrrrrr ce rece………in casa e caldut, iar eu ma retrag ca un melc in cochilia lui.
Prepar micul dejun, cafea cu lapte, biscuiti si brioshe.
Urmaresc cu coada ochiului graba lui de a pleca la munca, ofteaza……….e un servici care nu-i place, da’ cui ii place?
Sa-mi spuna mie care-i ala care sare intr-un picior ca s-a nascut pt a munci.
In fine pe el i-l suprasolicita, fizic, psihic………..fizic, ma bucur ca mai da jos din kile.

Acum se joaca cu fata, ea se ascunde sub plapuma si el tre’ s-o caute…….cucu-bau.

Ma saruta in fuga si pleaca.
Diminetile sunt mecanice toate, in cursul zilei daca intervin alte evenimente sa ne mai sara in sus adrenalina……ca de exemplu plata facturilor………offfff si trebuie sa mai intre cava banuti in cont, dar intarzie sa apara, normal.
In schimb facturile sunt punctuale.

Trebuie sa ma duc sa cumpar combustibil pt soba………offfffffffff cri, cri, cri, toamna gri, etc.
Dau o fuga la bancomat, dar pe strada o vad pe soacra-mea, toata in negru cu baston, sta la taclale cu o vecina……….fac cale intoarsa parca as fi vazut pisica neagra………..nush de ce, dar nu mai am chef.
Voi incerca mai tarziu.

Afara e soare, un soare tare zambaret.


Ce imi place cum povestesti....... biggrin.gif floare2.gif
Tania_25
QUOTE(roxanne @ Oct 19 2009, 12:41 PM) *
liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif Da' cine-a murit de-i toata in negru? Bine ca-i cu baston, ca altfel alerga dupa tine...



liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
marimaria
QUOTE(Tania_25 @ Oct 19 2009, 09:11 PM) *
Ce imi place cum povestesti....... biggrin.gif floare2.gif

Te mai astept la povesti tzuc.gif
Tania_25
QUOTE(marimaria @ Oct 19 2009, 06:52 PM) *
In trafic
21.10.2009

Plec la drum cu masina...........imi place mult sa conduc.
Companie, vecina mea care povesteste ceva.
La inceput sunt atenta apoi ma distrag..........si spune, si spune..........aud in surdina vocea ei, franturi, ".....mama mea....matusa-mea........el nu lucreaza.........ii plac hainele de firma........"

Soarele imi zambeste prin parbriz.
Intru in trafic.............ah, la naiba mai bine o luam pe alta strada, asta-i aglomerata.
E plin de camioane, offffffffff.

In sensul giratoriu..............bai, desteptule, nu vezi ca am prioritate? Si vecina mea tot povesteste, aceeasi poveste, aceleasi neamuri, probleme.

Bine ca stai lipit de fundul meu, daca pun o frana ma pupi in spate..............stai mai departe nitel ca nu ne pierdem unul de altul...............asa, asa desteapt-o, taie-mi calea.

Intram in supermarket, mare aglomerat, deja sunt la vanzare chestii de Craciun.................noi cumparam combustibil sa ne incalzim.
Luam din ala ieftin si mult cu discount biggrin.gif
Luam un carut imens in care incap cei 20 de saci.............carutul danseaza pe unde-i place, noi i-l urnim cu greu.........vecina rade si eu abia ma tin.
In sfarsit platim si iesim.
La masina, incarcam sacii, eu tin carutul care-i fara frane?
De ce oare fac asa huidume de caruturi fara frane?

Bem si o cafea "la botu' calului" si plecam.............de data asta alta strada fara trafic.

Pe maine la alte franturi de viata.




Carut fara frana.......imi imaginez cum il tineai....... liwlol.gif
alexandra81
QUOTE(marimaria @ Oct 19 2009, 02:52 PM) *
In trafic
21.10.2009

Pe maine la alte franturi de viata.


Asta o sa faci peste 2 zile? partners.gif partners.gif partners.gif
Tania_25
QUOTE(marimaria @ Oct 19 2009, 07:18 PM) *
Te mai astept la povesti tzuc.gif



Am sa mai vin in vizita pe aici cu placere.... tzuc.gif tongue.gif trandafir.gif
marimaria
QUOTE(Tania_25 @ Oct 19 2009, 09:22 PM) *
Carut fara frana.......imi imaginez cum il tineai....... liwlol.gif

Carutul de cumparaturi
Stii cum e.............te duci la cumparaturi, iei un carut si incepi sa umpli...........iti trebuie aia, si ailalta..........oua, nu uita ouale..........vai ia si hartie igienica, mai avem doar un sul..............da' ce faceti draga cu toata hartia, abia saptamana trecuta am cumparat si ati gatat-o...........vaiiii imi trebuie si o crema pt ten gras.........ia si lame pt mine.......mama, vreau ciocolata si ou Kinder...........stai ca acusi ajungem si acolo...........zahar, ia 2 pachete si faina.........mama, vreau ciocolata si ou Kinder........ai rabdare..........detergent, bureti pt vase...........vaiiiiiiiiii ce-i aia.........nu stiu, baga in carut..........mama, vreau ciocolata si ou Kinder.........acusi, puiule..............hai fuga la carne, ia tot ca-i in oferta...............baga, umple, pune si aia si ailalta...............mama, vreau ciocolata si ou Kinder..............imediat................da' asta nu ne trebuie................nu-i nimic, baga in carut................mama, vreau ciocolata si ou Kinder................offffffffffffffff ce stresant esti, ai un pic de rabdare.............

In fine carutul e plin ochi, le tinem cu mainile sa nu cada.
Ati observat ca de fiecare data carutul se duce inspre stanga? I-l tii drept si tot spre stanga se duce, te incordezi, iti ies venele pe gat si tot in stanga se duce................hai, ma, hai c-am terminat de luat totul............la casa o coadaaaaaaaaaaaaaaa de ajunge printre rafturi, vanzatoarea lenta...........in sfarsit dupa o ora de coada incarcam totul.
Gata? Mergem la masina?

Mama, vreau ciocolata si ou Kinder.................tu-i.......
Theo
Chiar m-am amuzat tare mult si cat e de adevarat...
nalya
super povestea de la cumparaturi
ai dreptate in privintza carutzului,chiar iti ies oiki cu el liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
anamarianegrii
Nimic nou astazi? Scrii bine! Mai vreaau! tzuc.gif
marimaria
QUOTE(anamarianegrii @ Oct 22 2009, 04:57 PM) *
Nimic nou astazi? Scrii bine! Mai vreaau! tzuc.gif

Multumesc dragele mele cititoare tzuc.gif

As fi avut si ieri ceva de scris, dar o tristete coplesitoare m-a scufundat in melancolie si am lasat-o balta...........am si plans, da, chiar si eu plang, chiar si crocodilul plange rolleyes.gif

22.10.2009
Trafic

Ati observat ca in lunile iulie si august pe strazi nu-i asa mare trafic?
Dovada e ca lumea pleaca in vacanta...........heiiiiiiiiiiiii vacantele, la mare, la munte.............dar mai ales la mare (astea imi fac mai mult cu ochiul)...........stai intins pe prosop, uns cu crema ca un peste in tigaie si astepti sa treaca timpul.
Mai o berica, un suc, un croisant...........in apa printre valuri chicoteala mare, na-ti doi stropi, da-mi trei stropi.....hahaha si hihihi.

Dar nu despre asta vroiam sa vorbesc, nuuuuuuuuuuuuuuu, asta pe alta data.
Acu vorbesc despre trafic, va aduc la realitate.
Cum spuneam, iulie, august, LIBER pe strazi, in fine e lejer, se circula.

Septembrie, intram toti din vacanta si e normal sa fie si trafic.
Dar, tot in septembrie incep si lucrarile la asfalturi.............tocmai in septembrie, octombrie.
La intersectii de strazi...........se lucreaza, in mijloc e o gramada de diverse chestii necesare imprejmuita de un gard (rosu cu alb), un tip dirijeaza circulatia..............cel care trebuia sa mearga in dreapta acu' tre sa mearga inainte, cel spre stanga la fel, mai in fata alte indicatoare cu schema.
Mie mi s-o intamplat si habar nu aveam unde eram, a trebuit sa intreb o baba: "mergi drept, apoi la dreapta, drept si tot la dreapta".............am ajuns iar in balamucul de mai inainte.............acolo tipul cu paleta m-a scos din incurcatura ca altfel consumam benzina, iar baba ar fi crezut ca-s scapata de la deranjati mintal.

Da' eu ma intreb de ce toate astea nu le fac cand e mai putin trafic?
Io inteleg ca si don Giovanni (a se citi nea Ion) tre sa aiba concediu, da' pot sa faca in ture ce mama naibii.
Si tot balamul asta dureaza pana la sarbatorile de iarna, cand se inmulteste si mai mult traficul plus zapada, flescaraie, gheata.

Asta cel putin la mine asa e............
marimaria
Ce-am facut azi?
Am vizionat un film indian......"Vagabondul".
Ce timpuri dom'le cand vedeam doar asa ceva la cinema sau la televizorul alb negru din sufragerie.......da, da, ala alb negru cu lampi, cu mileu din macrame si cu peste de sticla deasupra.

Ce amintiri placute.
Am avut rabdarea sa-l vad cap coada........2 ore 45 de minute.
Efectiv m-o emotionat in mod placut.
Film cu o poveste placuta si cu talc........poate fi adaptat la zilele noastre......
Tatal care nu recunoaste copilul.............mama incearca sa-i dea o educatie buna, dar el se inhaita cu derbedeii din cartier.
Puscaria devine casa lui.
Cand iese se indragosteste de o fata serioasa, studenta la Drept si incearca sa-si schimbe viata.
Mama-sa ii povesteste cine-i tatal si el incearca sa se razbune pt toate frustrarile din copilarie.
Furt, talharie si atac premeditat i-l duc iar in puscarie.
Ea, proaspat iesita de pe bancile facultatii i-l apara in fata judecatorului.
Intr-un final isi ispaseste pedeapsa de 3 ani, tatal isi cere iertare si toate lucrurile iau un alt curs.

Vi-l recomand si voua sa-l (re)vedeti.
petronici
Marimaria esti fenomenala cum povestesti...ai un "har" aparte...fascinezi cititorul si nu se lasa pana nu termina tot...(chiar daca aveai 20 de pagini deja scrise cred ca le citeam pe toate)....felicitari si poate franturile astea vor ajunge intr-o zi pe o carte...
P.S.de unde esti din tara,moldoveanca cumva?
maria26
da... marimaria e fantastica... foarte tare ma amuz cand ii citesc postarile smile.gif
marimaria
QUOTE(petronici @ Oct 23 2009, 05:28 PM) *
Marimaria esti fenomenala cum povestesti...ai un "har" aparte...fascinezi cititorul si nu se lasa pana nu termina tot...(chiar daca aveai 20 de pagini deja scrise cred ca le citeam pe toate)....felicitari si poate franturile astea vor ajunge intr-o zi pe o carte...
P.S.de unde esti din tara,moldoveanca cumva?

Pai sunt de pe plaiuri moldovene...........soldoveanca liwlol.gif daca a-ti sti ce solduri am liwlol.gif liwlol.gif
Cam de pe la Vaslui-Barlad, ultimul judet pe lista saracilor dar cu suflet bogat.
marimaria
QUOTE(maria26 @ Oct 23 2009, 05:40 PM) *
da... marimaria e fantastica... foarte tare ma amuz cand ii citesc postarile smile.gif

Iar tu esti fantastica cand razi anima1.gif tzuc.gif
maria26
QUOTE(marimaria @ Oct 23 2009, 04:58 PM) *
Pai sunt de pe plaiuri moldovene...........soldoveanca liwlol.gif daca a-ti sti ce solduri am liwlol.gif liwlol.gif
Cam de pe la Vaslui-Barlad, ultimul judet pe lista saracilor dar cu suflet bogat.


liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif

QUOTE(marimaria @ Oct 23 2009, 04:59 PM) *
Iar tu esti fantastica cand razi anima1.gif tzuc.gif


am un coleg de la comercial care imi spune in fiecare dimineata sa nu-mi mai arat gingivita liwlol.gif liwlol.gif ( eu dimineata intru in birou la comercial sa iau cheia pentru biroul meu...
marimaria
QUOTE(maria26 @ Oct 23 2009, 06:02 PM) *
liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
am un coleg de la comercial care imi spune in fiecare dimineata sa nu-mi mai arat gingivita liwlol.gif liwlol.gif ( eu dimineata intru in birou la comercial sa iau cheia pentru biroul meu...

Sa-i spui lu' ala ca ti s-a spus ca ai cea mai splendida gingivita si el sa si-o trateze pe-a lui cu tantum verde collutorio.
Zambeste Marie ca ai zambet fain nu baga de sama la toti natarii liwlol.gif
nicole@
QUOTE(marimaria @ Oct 23 2009, 04:58 PM) *
Pai sunt de pe plaiuri moldovene...........soldoveanca liwlol.gif daca a-ti sti ce solduri am liwlol.gif liwlol.gif
Cam de pe la Vaslui-Barlad, ultimul judet pe lista saracilor dar cu suflet bogat.


cam lata as zice eu...da, zi-mi si mie,te-a ajutat in viata, sa ai sufletul bogat?te-ntreb,ca esti mai experimentata... floare2.gif
marimaria
Vineri seara, accident

Te asteptam la cina, aveam preparat ceea ce-ti place tie mult, ciorba cu mazare si cartofi.
Strageam fata in brate si ne uitam la tv, stateam inghesuite una in alta pe divan asteptandu-te.
Sora ta vine in graba si ma anunta ca sa-mi iau ceva lucruri cu mine si sa vin la spital ca ai avut accident.
Am crezut ca-i o gluma, apoi am crezut-o pe cuvant, dar imi imaginam un picior fracturat.
Pe strada am vazut locul accidentului, masina mergea incet, incet si dinainte mi se derulau toate: motocicleta mototolita intr-o parte, hainele tale rupte si pline de sange, lume multa, carabinierii, masini in coada si multe, multe (prea multe) lumini.
Te dusesera deja la spital, erai in mainile ingerilor in halate.
Tremuram de frig, dintii imi clataneau.......e strada pe care o parcugeai in fiecare zi, dimineata si seara.......era imposibil sa se intample ceva la un kilometru de casa.
La spital mi se spune ca esti in stare grava, dar tot nu credeam.
La un om de 119 kile (atat aveai ultima oara cand te-ai cantarit acasa si controlai des pt ca vroiai sa slabesti) nu credeam ca se poate intampla ceva grav, tu erai tare erai ursul care ne proteja...........in bratele tale gaseam caldura, ma simteam in siguranta.

Offfffffffffff Doamne, am inceput sa te aud cum urlai de durere, tu nu te-ai plans niciodata de durere, tu ai suportat totul mereu.
Plangeai, strigai si sufletul ma durea tare, urla in mine a neputinta.
Te tot purtau dintro parte in alta si fiecare os te durea............intri la radiografie.
Niste asistenti ies cu brancarda uda de sange......sangele tau era acolo si picura uniform pe podea.............dare de sange.
Offffffffffffffff Doamne cat te mai chinuie.

Orele trec si tu tot de la un repart la altul te plimbi....tomografie, raze, tomografie, raze si iar tomografie......mi se face lista cu toate oasele rupte in tine: fracturi interne si externe....picioarele, mainile, bazinul si 10 coaste.
Colac peste pupaza un plaman perforat........drenaj de sange.

In sfarsit o veste buna, intri urland si plangand in sala de operatie, ne luam ramas bun......Ciao amore mio, ci vediamo dopo..........semnez un document si-mi fac cruce.......Doamne Ajuta!

Trec orele........un medic iese, deja au refacut bazinul care pierdea mult sange, de-acum incep cu celelalte.
Alte ore, iar iese medicul, Slava Domnului ca ne tine la curent.............au terminat un picior.
Alte ore, de data asta medicul intarzie la intalnire...........dupa mult timp infinit iese, esti mai bine si au trecut la alt picior.
Urmeaza pe rand mainile.
Dupa 11 ore jumate esti "robocop-ul meu", plin de suruburi la toate incheieturile.

De data asta te plimbi fara durere, dormind un somn linistit, la reanimare.
Ochii inchisi respirand normal, offff cand iti voi auzi din nou sforaitul ala care-mi o stare de siguranta ca ursul meu e acasa? Chipul curat fara sange si in gura un tub.
Esti atat de frumos..........
Cartela clinica data de medic si orele de vizita..............esti inca in pericol, dar tu esti tare si vei rezista.
Ai avut forta sa faci si o gluma la intrarea in sala de operatie...........nepotul tau ti-a zis: "Nene esti o roca si tu ai raspuns, Daaaaa un munte"

Te iubesc mult!
Diseara vin sa te vad.
ruxy
QUOTE(marimaria @ Oct 25 2009, 09:14 AM) *
Vineri seara, accident

Te asteptam la cina, aveam preparat ceea ce-ti place tie mult, ciorba cu mazare si cartofi.
Strageam fata in brate si ne uitam la tv, stateam inghesuite una in alta pe divan asteptandu-te.
Sora ta vine in graba si ma anunta ca sa-mi iau ceva lucruri cu mine si sa vin la spital ca ai avut accident.
Am crezut ca-i o gluma, apoi am crezut-o pe cuvant, dar imi imaginam un picior fracturat.
Pe strada am vazut locul accidentului, masina mergea incet, incet si dinainte mi se derulau toate: motocicleta mototolita intr-o parte, hainele tale rupte si pline de sange, lume multa, carabinierii, masini in coada si multe, multe (prea multe) lumini.
Te dusesera deja la spital, erai in mainile ingerilor in halate.
Tremuram de frig, dintii imi clataneau.......e strada pe care o parcugeai in fiecare zi, dimineata si seara.......era imposibil sa se intample ceva la un kilometru de casa.
La spital mi se spune ca esti in stare grava, dar tot nu credeam.
La un om de 119 kile (atat aveai ultima oara cand te-ai cantarit acasa si controlai des pt ca vroiai sa slabesti) nu credeam ca se poate intampla ceva grav, tu erai tare erai ursul care ne proteja...........in bratele tale gaseam caldura, ma simteam in siguranta.

Offfffffffffff Doamne, am inceput sa te aud cum urlai de durere, tu nu te-ai plans niciodata de durere, tu ai suportat totul mereu.
Plangeai, strigai si sufletul ma durea tare, urla in mine a neputinta.
Te tot purtau dintro parte in alta si fiecare os te durea............intri la radiografie.
Niste asistenti ies cu brancarda uda de sange......sangele tau era acolo si picura uniform pe podea.............dare de sange.
Offffffffffffffff Doamne cat te mai chinuie.

Orele trec si tu tot de la un repart la altul te plimbi....tomografie, raze, tomografie, raze si iar tomografie......mi se face lista cu toate oasele rupte in tine: fracturi interne si externe....picioarele, mainile, bazinul si 10 coaste.
Colac peste pupaza un plaman perforat........drenaj de sange.

In sfarsit o veste buna, intri urland si plangand in sala de operatie, ne luam ramas bun......Ciao amore mio, ci vediamo dopo..........semnez un document si-mi fac cruce.......Doamne Ajuta!

Trec orele........un medic iese, deja au refacut bazinul care pierdea mult sange, de-acum incep cu celelalte.
Alte ore, iar iese medicul, Slava Domnului ca ne tine la curent.............au terminat un picior.
Alte ore, de data asta medicul intarzie la intalnire...........dupa mult timp infinit iese, esti mai bine si au trecut la alt picior.
Urmeaza pe rand mainile.
Dupa 11 ore jumate esti "robocop-ul meu", plin de suruburi la toate incheieturile.

De data asta te plimbi fara durere, dormind un somn linistit, la reanimare.
Ochii inchisi respirand normal, offff cand iti voi auzi din nou sforaitul ala care-mi o stare de siguranta ca ursul meu e acasa? Chipul curat fara sange si in gura un tub.
Esti atat de frumos..........
Cartela clinica data de medic si orele de vizita..............esti inca in pericol, dar tu esti tare si vei rezista.
Ai avut forta sa faci si o gluma la intrarea in sala de operatie...........nepotul tau ti-a zis: "Nene esti o roca si tu ai raspuns, Daaaaa un munte"

Te iubesc mult!
Diseara vin sa te vad.

crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif Ce e asta Maria?... crybaby.gif Offfffffffffffffffff
marimaria
QUOTE(ruxy @ Oct 25 2009, 11:32 AM) *
crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif Ce e asta Maria?... crybaby.gif Offfffffffffffffffff

E cruda realitate Rux.
Astept sa se trezeasca fata si plec iar la spital......... crybaby.gif

Nu e un fleac de data asta, dar cum e singurul jurnal pe care l-am deschis, atunci scriu aici sentimentele si starile mele emotionale.
ruxy
QUOTE(marimaria @ Oct 25 2009, 09:41 AM) *
E cruda realitate Rux.
Astept sa se trezeasca fata si plec iar la spital......... crybaby.gif

Intotdeauna am fost de parere ca este un pericol sa mergi pe motocicleta...tatal meu in tinerete a avut un accident la fel de groaznic din acelasi motiv, ...motocicleta.... a stat 6 luni in ghips ......cumplit....sanatate iti doresc Maria...sa se faca repede bine...roaga-te pentru el...sa va fie bine...aveti grija de voi partners.gif
myshelle_f
Neata Marimaria! Asteptam vesti bune!!! Sigur se va face bine!!! Pentru voi, pentru el!! Se va intrema repede!Fugi iute la spital si sa vii mai linistita!!!
marimaria
QUOTE(ruxy @ Oct 25 2009, 11:45 AM) *
Intotdeauna am fost de parere ca este un pericol sa mergi pe motocicleta...tatal meu in tinerete a avut un accident la fel de groaznic din acelasi motiv, ...motocicleta.... a stat 6 luni in ghips ......cumplit....sanatate iti doresc Maria...sa se faca repede bine...roaga-te pentru el...sa va fie bine...aveti grija de voi partners.gif

Asa e, e un pericol, dar din pacate mijloacele finaciare sunt mici si era unicul mod de a se duce la munca cu cheltuiala putina.
Candela va ramane aprinsa zi si noapte.
Multumesc pt gandurile bune, am nevoie, cum de altfel toata lumea are nevoie.
nicole@
QUOTE(marimaria @ Oct 25 2009, 10:14 AM) *
Vineri seara, accident

Te asteptam la cina, aveam preparat ceea ce-ti place tie mult, ciorba cu mazare si cartofi.
Strageam fata in brate si ne uitam la tv, stateam inghesuite una in alta pe divan asteptandu-te.
Sora ta vine in graba si ma anunta ca sa-mi iau ceva lucruri cu mine si sa vin la spital ca ai avut accident.
Am crezut ca-i o gluma, apoi am crezut-o pe cuvant, dar imi imaginam un picior fracturat.
Pe strada am vazut locul accidentului, masina mergea incet, incet si dinainte mi se derulau toate: motocicleta mototolita intr-o parte, hainele tale rupte si pline de sange, lume multa, carabinierii, masini in coada si multe, multe (prea multe) lumini.
Te dusesera deja la spital, erai in mainile ingerilor in halate.
Tremuram de frig, dintii imi clataneau.......e strada pe care o parcugeai in fiecare zi, dimineata si seara.......era imposibil sa se intample ceva la un kilometru de casa.
La spital mi se spune ca esti in stare grava, dar tot nu credeam.
La un om de 119 kile (atat aveai ultima oara cand te-ai cantarit acasa si controlai des pt ca vroiai sa slabesti) nu credeam ca se poate intampla ceva grav, tu erai tare erai ursul care ne proteja...........in bratele tale gaseam caldura, ma simteam in siguranta.

Offfffffffffff Doamne, am inceput sa te aud cum urlai de durere, tu nu te-ai plans niciodata de durere, tu ai suportat totul mereu.
Plangeai, strigai si sufletul ma durea tare, urla in mine a neputinta.
Te tot purtau dintro parte in alta si fiecare os te durea............intri la radiografie.
Niste asistenti ies cu brancarda uda de sange......sangele tau era acolo si picura uniform pe podea.............dare de sange.
Offffffffffffffff Doamne cat te mai chinuie.

Orele trec si tu tot de la un repart la altul te plimbi....tomografie, raze, tomografie, raze si iar tomografie......mi se face lista cu toate oasele rupte in tine: fracturi interne si externe....picioarele, mainile, bazinul si 10 coaste.
Colac peste pupaza un plaman perforat........drenaj de sange.

In sfarsit o veste buna, intri urland si plangand in sala de operatie, ne luam ramas bun......Ciao amore mio, ci vediamo dopo..........semnez un document si-mi fac cruce.......Doamne Ajuta!

Trec orele........un medic iese, deja au refacut bazinul care pierdea mult sange, de-acum incep cu celelalte.
Alte ore, iar iese medicul, Slava Domnului ca ne tine la curent.............au terminat un picior.
Alte ore, de data asta medicul intarzie la intalnire...........dupa mult timp infinit iese, esti mai bine si au trecut la alt picior.
Urmeaza pe rand mainile.
Dupa 11 ore jumate esti "robocop-ul meu", plin de suruburi la toate incheieturile.

De data asta te plimbi fara durere, dormind un somn linistit, la reanimare.
Ochii inchisi respirand normal, offff cand iti voi auzi din nou sforaitul ala care-mi o stare de siguranta ca ursul meu e acasa? Chipul curat fara sange si in gura un tub.
Esti atat de frumos..........
Cartela clinica data de medic si orele de vizita..............esti inca in pericol, dar tu esti tare si vei rezista.
Ai avut forta sa faci si o gluma la intrarea in sala de operatie...........nepotul tau ti-a zis: "Nene esti o roca si tu ai raspuns, Daaaaa un munte"

Te iubesc mult!
Diseara vin sa te vad.




draga mea,Dumnezeu sa va aiba in paza!imi pare nespus de rau de ceea ces-a intamplat!stiu cat de bucuroasa erai ca tocmai isi gasise de lucru!daca te ajuta cumva,afla ca sunt alaturi de tine...ma voi ruga ca totul sa se termine cu bine!
hug.gif
marimaria
Multumesc de incurajari!
Am fost iar la spital, e inca in pericol...........medicii inca nu-si dau cu parerea, iar plamanul lui inca respira ajutat.
Sper ca noaptea asta sa treaca cu bine si sa intre in refacere.
Noapte buna!
Mih@ela
Am citit de doua ori,in speranta ca e o gluma..insa vad ca e o realiatate urata..imi pare nespus de rau,si iti doresc multa tarie psihica dar si fizica,si cu Domnul inainte! hug.gif O imbratisare calda de la noi! tzuc.gif
marimaria
QUOTE(Mih@ela @ Oct 26 2009, 02:26 AM) *
Am citit de doua ori,in speranta ca e o gluma..insa vad ca e o realiatate urata..imi pare nespus de rau,si iti doresc multa tarie psihica dar si fizica,si cu Domnul inainte! hug.gif O imbratisare calda de la noi! tzuc.gif

Nu e o gluma, doar ca am scris pagina asta de jurnal intr-o maniera diversa pt ca atunci cand pericolul va fi departe (sa dea Domnul sa ne fie alaturi) sa pot revedea cu alti ochi trecutul.........imaginile sa se deruleze ca intr-un film.
Voi mai scrie maine o alta pagina de jurnal...........acum corpul meu e incarcat de oboseala si imi vin frisoane.
Ieri noaptea am dormit cu plapuma si patura si tot tremuram de frig.
Va pup pe toate si va urez noapte buna ceea ce-mi urez si mie si LUI pe patul de spital.
G.Raluca
QUOTE(marimaria @ Oct 26 2009, 01:16 AM) *
Multumesc de incurajari!
Am fost iar la spital, e inca in pericol...........medicii inca nu-si dau cu parerea, iar plamanul lui inca respira ajutat.
Sper ca noaptea asta sa treaca cu bine si sa intre in refacere.
Noapte buna!



Of Doamne,draga mea hug.gif imi pare foare rau ...Doamne ajuta sa treceti cu bine peste acest calvar...multa ,multa sanatate si recuperare rapida.Sper din suflet sa-l aveti cat mai curand acasa pe tati sanatos si la fel de puternic ca inainte! tzuc.gif
G.Raluca
QUOTE(marimaria @ Oct 26 2009, 01:32 AM) *
Nu e o gluma, doar ca am scris pagina asta de jurnal intr-o maniera diversa pt ca atunci cand pericolul va fi departe (sa dea Domnul sa ne fie alaturi) sa pot revedea cu alti ochi trecutul.........imaginile sa se deruleze ca intr-un film.
Voi mai scrie maine o alta pagina de jurnal...........acum corpul meu e incarcat de oboseala si imi vin frisoane.
Ieri noaptea am dormit cu plapuma si patura si tot tremuram de frig.
Va pup pe toate si va urez noapte buna ceea ce-mi urez si mie si LUI pe patul de spital.



Off hug.gif noape buna!Maine va fi mai bine !
Mih@ela
QUOTE(marimaria @ Oct 25 2009, 11:32 PM) *
Nu e o gluma, doar ca am scris pagina asta de jurnal intr-o maniera diversa pt ca atunci cand pericolul va fi departe (sa dea Domnul sa ne fie alaturi) sa pot revedea cu alti ochi trecutul.........imaginile sa se deruleze ca intr-un film.
Voi mai scrie maine o alta pagina de jurnal...........acum corpul meu e incarcat de oboseala si imi vin frisoane.
Ieri noaptea am dormit cu plapuma si patura si tot tremuram de frig.
Va pup pe toate si va urez noapte buna ceea ce-mi urez si mie si LUI pe patul de spital.

sad.gif Si asa va fi,un episod mai greu,in filmul tau frumos!Noapte buna,si Dumnezeu sa va calauzeasca pasii!Multa sanatate!Offf!!!
Alondra
ohmy.gif
Am intrat aici la tine pt ca ti-am mai citit jurnalul si ma amuza cum scriai...
Cand colo dau de o veste proasta.....offf, ce tristete...multa sanatate sotului tau, sa se faca bine pt voi..Multa putere tie ! sad.gif Offf...off..hug.gif hug.gif
simona22
Domnul fie cu voi!

ai incredere in El!....
ruxy
QUOTE(marimaria @ Oct 26 2009, 12:16 AM) *
Multumesc de incurajari!
Am fost iar la spital, e inca in pericol...........medicii inca nu-si dau cu parerea, iar plamanul lui inca respira ajutat.
Sper ca noaptea asta sa treaca cu bine si sa intre in refacere.
Noapte buna!

Sa va ajute DD Maria sa treceti cu bine peste acesta incercare...imi pare tare tare tare rau trandafir.gif partners.gif
anamarianegrii
Maria, primeste si de la noi un gand bun si urari de insanatosire grabnica! Domnul sa fie cu voi si sa treceti cu usurinta peste asa o cumpana!
hug.gif
liliana2u
Maria, acum descopar ce necaz v-a lovit.. sa dea Domnul sa fie bine, ai incredere!
Sa-mi lasi pe mess numele de botez, sa duc un pomelnic la moastele Sf. Dumitru!
Sanatate multa sotului! Doamne-ajuta! pray.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.