Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Alaptatul- Pana La Cate Luni Este Indicat
andco
postare Oct 24 2009, 07:58 PM
Postare #11


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,010
Inscris la: 16-October 09
Membru nr.: 115,422



QUOTE(andco @ Oct 24 2009, 08:58 PM) *
http://www.utilecopii.ro/copilul-anului/participant-COSTINESCU-ANDRA-2270.htm DA-NE UN VOTIC!!!
Am vazut recent un documentar pe discovery care arata ca mamiferele, comaprativ cu durata lor de viata s-au comparat cu oamenii in ce priveste alaptatul .concluzia: .. omul (mama) poate alapta pana la 5-6 ani, doar ca tehnologia secolului nostru ne-a adus multi substituienti mai comozi si alaptarea e prea repede intrerupta... sfatul meu: cat mai mult posibil, depinde si de copil... dar biberonul fiind mai usor de utilizat pt bebe intotdeauna va lua locul sanului!!!

http://www.utilecopii.ro/copilul-anului/pa...-ANDRA-2270.htm


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mih@ela
postare Oct 24 2009, 08:12 PM
Postare #12


MY BLUE SKY
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,520
Inscris la: 14-February 07
Din: .
Membru nr.: 2,096



QUOTE(adrianamm @ Oct 15 2009, 09:34 PM) *
Buna,

Sunt noua pe aici si am nevoie de sfatul vostru. Am un baietel de 1 an si 1 luna si sunt bombardata de peste tot cu """sfaturi"" de a nu-l mai alapta. Voi ce ma sfatuiti????
Multumesc.

Daca tu inca VREI sa il alaptezi ,foarte bine.Cu totii stim ,calitatea laptelui scade dupa primele 6 luni de alaptat.Parerea mea,sincera,e destul 1 an.. smile.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kristina27
postare Oct 27 2009, 06:37 PM
Postare #13


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 8
Inscris la: 27-October 09
Din: londra
Membru nr.: 119,775



salutare,sunt noua pe aici.fetita mea are 1 an si 6 luni si inca suge titi.nu reusesc sa o intarc.ce sa fac?


--------------------
kristyna

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ramo82na
postare Oct 27 2009, 06:52 PM
Postare #14


andrei si mami ramona
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,285
Inscris la: 11-February 09
Din: drobeta turnu severin
Membru nr.: 71,305




QUOTE(kristina27 @ Oct 27 2009, 08:37 PM) *
salutare,sunt noua pe aici.fetita mea are 1 an si 6 luni si inca suge titi.nu reusesc sa o intarc.ce sa fac?

eu am alaptat 9 luni ...am ablactat pt ca a trbuit sa urmez un tratament pe baza de tirozol cee ce nu era indicat in timpul alaptarii ..am avut schema facuta de endocrinolog..asa: se incepe seara ultimul alptat sau muls ,golit canale,bustiera +1/4 bromocriptin si o aspirina,.a doua zi comprese daca sanii sunt fierbinti sau durerosi...seara iarasi 1/2 bromocriptin aspirina..a treia zi 1pastila bomocriptin aspirina ..a patra zi 1 pastila bromocriptin...aspirina...in legatura cu ,copilul eu l-am tinut cu mine in camera si am inceput cu 1 luna inainte acomodarea cu lapte formula...1 saptamana nu a dormit noaptea apoi nu am mai avut probleme doarme mai bine decat in perioada de alaptare...eu zic ca un an este suficient dar de tine depinde...


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ramo82na
postare Oct 27 2009, 06:53 PM
Postare #15


andrei si mami ramona
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,285
Inscris la: 11-February 09
Din: drobeta turnu severin
Membru nr.: 71,305



QUOTE(ramo82na @ Oct 27 2009, 08:52 PM) *
eu am alaptat 9 luni ...am ablactat pt ca a trbuit sa urmez un tratament pe baza de tirozol cee ce nu era indicat in timpul alaptarii ..am avut schema facuta de endocrinolog..asa: se incepe seara ultimul alptat sau muls ,golit canale,bustiera +1/4 bromocriptin si o aspirina,.a doua zi comprese daca sanii sunt fierbinti sau durerosi...seara iarasi 1/2 bromocriptin aspirina..a treia zi 1pastila bomocriptin aspirina ..a patra zi 1 pastila bromocriptin...aspirina...in legatura cu ,copilul eu l-am tinut cu mine in camera si am inceput cu 1 luna inainte acomodarea cu lapte formula...1 saptamana nu a dormit noaptea apoi nu am mai avut probleme doarme mai bine decat in perioada de alaptare...eu zic ca un an este suficient dar de tine depinde...



intreaba medicul inainte de a lua orice medicament ..asta a fost schema facut pt mine....


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Oct 27 2009, 07:01 PM
Postare #16


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



QUOTE(kristina27 @ Oct 27 2009, 07:37 PM) *
salutare,sunt noua pe aici.fetita mea are 1 an si 6 luni si inca suge titi.nu reusesc sa o intarc.ce sa fac?

Trebuie sa vreiiii..nu te supara pe mine.....sincer totul tine de vointa.....iti alegi o zii si de acolo innnainte o tii asa...orice ar fii....nu poate fii ceva ce nu poate fii facut..cu toatele, mamicile, care am alaptat, am trecut prin aceasta perioada..si suntem bine...so, vointa si gata..bb se va adapta, mai greu sau mai usor...dar la un moment dat, trebuie sa decizi cand si gata...(suna simpluu..nu e simplu..dar, impuneti sa fie simplu si va fii)

Iar, despre alaptat...6 luni sunt cele mai indicate....apoi, parerea mea, un an este bine sa alaptam pe cei mici..dupa anisor, deja trebuie considerat intarcatul...dar, fiecare mamica decide cum crede ca e mai bine!
partners.gif partners.gif partners.gif

Aceasta postare a fost editata de USA: Oct 27 2009, 07:02 PM


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
katy85
postare Oct 30 2009, 04:07 PM
Postare #17


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,649
Inscris la: 7-October 08
Din: iasi
Membru nr.: 41,125



QUOTE(kristina27 @ Oct 27 2009, 08:37 PM) *
salutare,sunt noua pe aici.fetita mea are 1 an si 6 luni si inca suge titi.nu reusesc sa o intarc.ce sa fac?

salut, vezi ca este si un topic cu inarcarea, inra si gasesti sfaturi acol, pupici, intra la bebelusi si apoi la ablactatia, daca gasesc linkul ti-l scriu aici, revin.


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
katy85
postare Oct 30 2009, 04:09 PM
Postare #18


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,649
Inscris la: 7-October 08
Din: iasi
Membru nr.: 41,125



http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showtopic=9347


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cassandra
postare Nov 13 2009, 03:56 PM
Postare #19


Top Junior
**

Grup: Members Plus
Postari: 69
Inscris la: 5-May 09
Din: Moldova, Chişinău
Membru nr.: 88,532



QUOTE(Mih@ela @ Oct 24 2009, 10:12 PM) *
Daca tu inca VREI sa il alaptezi ,foarte bine.Cu totii stim ,calitatea laptelui scade dupa primele 6 luni de alaptat.Parerea mea,sincera,e destul 1 an.. smile.gif


Nu este adevarat ca scade calitatea laptelui, ci se adapteaza dupa varsta si necesitatile copilului.
Cat sa alaptam - depinde de dorinta mamei, OMS recomanda alaptarea pana la 2 ani.

Eu am alaptat fetita pana la 1 an si 5 luni (cand am intarcat eram 3 luni gravida cu baiatul)
Pe baiat cred ca-l voi intarca la primavara, va avea 1 an si 9-10 luni.


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cassandra
postare Nov 13 2009, 04:02 PM
Postare #20


Top Junior
**

Grup: Members Plus
Postari: 69
Inscris la: 5-May 09
Din: Moldova, Chişinău
Membru nr.: 88,532



QUOTE(USA @ Oct 27 2009, 09:01 PM) *
Trebuie sa vreiiii..nu te supara pe mine.....sincer totul tine de vointa.....iti alegi o zii si de acolo innnainte o tii asa...orice ar fii....nu poate fii ceva ce nu poate fii facut..cu toatele, mamicile, care am alaptat, am trecut prin aceasta perioada..si suntem bine...so, vointa si gata..bb se va adapta, mai greu sau mai usor...dar la un moment dat, trebuie sa decizi cand si gata...(suna simpluu..nu e simplu..dar, impuneti sa fie simplu si va fii)


Este adevarat ca trebuie sa vrei, dar nu e corect sa intrerupi alaptatul asa brusc. In primul rand faci rau pentru psihicul copilului, in al doilea rand iti faci rau la sani. E si mai rau cand mama, pentru a intarca copilul lasa copilul la bunici, pentru a se intoarce dupa 3-4 zile.
Totul se face pe etape, mai intai reduci alaptatul de zi, apoi la reduci pe cele de noapte, procesul poate sa dureze intre 1 luna si 4 luni, depinde de copil


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 26th April 2024 - 12:20 AM