Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Autismul Poate Fi Detectat Cu Ajutorul Desenelor Animate
ruxy
postare May 30 2009, 09:56 AM
Postare #1


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



Autismul detectat cu ajutorul desenelor animate




Felul in care bebelusii reactioneaza la desenele animate poate fi folosit in detectarea timpurie a autismului, potrivit unui studiu publicat in revista Nature.

Bebelusii incep sa fie atenti la miscarile din jurul lor la putina vreme dupa nastere si reactioneaza la informatiile din imaginile pe care le vizioneaza. Copiii care sufera de autism, in cele mai multe cazuri, nu prezinta aceste reactii. Acest studiu a fost efectuat pe un esantion de 76 de copii cu varste mai mici de doi ani, carora le-au fost aratate diverse desene animate. Copiii autisti s-au concentrat doar cand imaginile prezentate erau asociate cu sunete. Expertii britanici sustin ca acest test poate fi folosit pentru detectarea timpurie a autismului. Studiul, realizat de cercetatorii Universitatii Yale, a constat in crearea a cinci jocuri pentru copii, create sub forma unor versiuni animate. Studiile anterioare au demonstrat faptul ca, in mod normal, bebelusii devin atenti la schimbarile de imagine si de sunet din jurul lor, dupa implinirea varstei de opt luni. Din totalul de 76 de participanti, 21 de bebelusi sufereau de autism, 39 se dezvoltau normal, iar 16 sufereau de anumite probleme de dezvoltare, altele decat autismul.
Ziua

Aceasta postare a fost editata de ruxy: May 30 2009, 09:56 AM
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roxanne
postare May 30 2009, 10:08 AM
Postare #2


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,872
Inscris la: 22-May 08
Din: Resita
Membru nr.: 24,063



Interesant...si bine de stiut. cafea.gif Dar testul trebuie facut dupa varsta de 8 luni, nu? unsure.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
giulia_0319
postare May 30 2009, 10:04 PM
Postare #3


Caught between the devil and the deep blue sea...
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,570
Inscris la: 2-December 06
Din: Verviers (BE)
Membru nr.: 985



interesant...am mai povestit pe un topic ca matusa mea este asistent maternal si are in grija un baietel autist...e interesant de urmarit cum acest copil traieste in lumea lui...iar ma gandesc ca daca nu ar fi avut norocul sa fie plasat la matusa mea si ar fi ramas la orfelinat 100% nu ar fi fost diagnosticat corect niciodata...era doar un alt copil retardat mintal mad.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 24th April 2024 - 08:49 PM