Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

13 Pagini V  « < 9 10 11 12 13 >  
Reply to this topicStart new topic
> Vaccinarea Bebeilor, despre vaccinarea bebelusilor
mary83
postare Feb 20 2008, 12:17 PM
Postare #101


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 615
Inscris la: 7-January 08
Din: CIPRU Limassol
Membru nr.: 12,147



QUOTE(pissy18kat @ Feb 20 2008, 02:24 AM) *
sper sa nu patim si noi nimic la vaccinul de 6 luni!! partners.gif partners.gif


II BAGI SUPOZITOR DE PARACETAMOL SI NU MAI ARE NIMIC. partners.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pissy18kat
postare Feb 20 2008, 01:16 PM
Postare #102


bibi alexandra
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,716
Inscris la: 14-January 08
Din: mangalia
Membru nr.: 12,621



doamnelor am si eu o intrebare azi iam vazut cum ii pulsa acolo unde are fontanela mam speriat ingrozitooor!!!e normal???


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alyna80
postare Feb 21 2008, 01:05 AM
Postare #103


Member
***

Grup: Members
Postari: 171
Inscris la: 15-July 07
Din: VASLUI
Membru nr.: 5,197



Fetelor, sa va spun "povestea vaccinului" la noi.
Copilului meu in maternitate nu i s-a facut vaccinul antihepatita B, pentru ca nu-l aveau si mi s-a spus sa vorbesc cu medicul nsotru de familie si va rezolva problema. Numai ca - surpriza- medicul de familie ne-a spus ca este criza in toata tara de acest vaccin si directia de sanatate publica a noastra judeteana (acum parca se numeste altfel...) va dispune de acest vaccin in cel mult o luna.Medicul nostru de familie a spus ca nu este tarziu pentru vaccinare atunci, cu toate ca acest vaccin se administra la o zi de la nastere. N-am avut de ales si am asteptat, si iar am asteptat........... si daca am vazut ca bebe a meu a facut o luna si vaccinul antihepatic tot nu l-a facut,(sunam medicul la cinci zile sa vad ........a venit vaccinul........si raspunsul- nu-l avem este criza in toata tara am lasat medicul de familie si am fost la un pediatru sa vad daca se poate sa cumpar eu acel vaccin. Recomandarea lui a fost ca daca putem face un efort financiar sa-i cumparam INFARIX HEXA- este un vaccin cu sase tulpini (difteric, tetanic, hepatitic B, poliomelitic, pertusis acelular-impotriva tusei convulsive, Hib) si sa urmam urmatoarea schema de vaccinare-2,4,6 luni-INFARIX HEXA, 1 an-INFARIX IPV+HB.
Intr-un final, am luat decizia sa mergem pe aceasta schema de vaccinare, cu infarix (si neavand alta solutie.....ca de la stat mai vedeam vaccin .....la sfantu' asteapta). E drept ca e ceva mai scump, costa 280 ron dar ce nu facem noi pentru sanatatea puiul nostru. I-am facut copilului acest vaccin la doua si patru luni si saptamana viitoare urmeaza sa mergem sa-l vaccinam pentru saes luni si spre surprinderea mea nu a avut nici un fel de reactie post-vaccinare- nu a facut febra deloc,nu s-a inrosit nici locul in care a fost vacinat si nici nu a fost agitat dupa vaccin. Ce-i drept i-am pus comprese reci pe piciorus, imediat dupa vaccin cam cinci -sase ore.Sa vedem cum va fi la cel de acum, la sase luni.
Eu vroiam sa va intreb, daca este cineva care a mai facut acest vaccin la bebe, si daca a avut reactii post-vaccinare. Cristina67, am citit ca parca tie ti-a recomandat medicul sa-i faci infarix la bebe, ai facut?


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cristina67
postare Feb 21 2008, 01:38 AM
Postare #104


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,289
Inscris la: 26-October 07
Din: Oradea
Membru nr.: 8,627




QUOTE(alyna80 @ Feb 21 2008, 03:05 AM) *
Fetelor, sa va spun "povestea vaccinului" la noi.
Copilului meu in maternitate nu i s-a facut vaccinul antihepatita B, pentru ca nu-l aveau si mi s-a spus sa vorbesc cu medicul nsotru de familie si va rezolva problema. Numai ca - surpriza- medicul de familie ne-a spus ca este criza in toata tara de acest vaccin si directia de sanatate publica a noastra judeteana (acum parca se numeste altfel...) va dispune de acest vaccin in cel mult o luna.Medicul nostru de familie a spus ca nu este tarziu pentru vaccinare atunci, cu toate ca acest vaccin se administra la o zi de la nastere. N-am avut de ales si am asteptat, si iar am asteptat........... si daca am vazut ca bebe a meu a facut o luna si vaccinul antihepatic tot nu l-a facut,(sunam medicul la cinci zile sa vad ........a venit vaccinul........si raspunsul- nu-l avem este criza in toata tara am lasat medicul de familie si am fost la un pediatru sa vad daca se poate sa cumpar eu acel vaccin. Recomandarea lui a fost ca daca putem face un efort financiar sa-i cumparam INFARIX HEXA- este un vaccin cu sase tulpini (difteric, tetanic, hepatitic B, poliomelitic, pertusis acelular-impotriva tusei convulsive, Hib) si sa urmam urmatoarea schema de vaccinare-2,4,6 luni-INFARIX HEXA, 1 an-INFARIX IPV+HB.
Intr-un final, am luat decizia sa mergem pe aceasta schema de vaccinare, cu infarix (si neavand alta solutie.....ca de la stat mai vedeam vaccin .....la sfantu' asteapta). E drept ca e ceva mai scump, costa 280 ron dar ce nu facem noi pentru sanatatea puiul nostru. I-am facut copilului acest vaccin la doua si patru luni si saptamana viitoare urmeaza sa mergem sa-l vaccinam pentru saes luni si spre surprinderea mea nu a avut nici un fel de reactie post-vaccinare- nu a facut febra deloc,nu s-a inrosit nici locul in care a fost vacinat si nici nu a fost agitat dupa vaccin. Ce-i drept i-am pus comprese reci pe piciorus, imediat dupa vaccin cam cinci -sase ore.Sa vedem cum va fi la cel de acum, la sase luni.
Eu vroiam sa va intreb, daca este cineva care a mai facut acest vaccin la bebe, si daca a avut reactii post-vaccinare. Cristina67, am citit ca parca tie ti-a recomandat medicul sa-i faci infarix la bebe, ai facut?



Da, alyna, asa este! Noroc ca s-a nascut in iulie, ca la sfarsitul lui august si inceputul lui septembrie nici in Oradea in maternitate nu mai era vaccin antihepatic! Stiu de la medicul meu pediatru! Si l-am facut, fara nici un fel de reactii adverse!! Mie mi l-a recomandat si medicul meu pediatru si verisoara mea care este tot medic pediatru. Este intr-adevar scump, totusi un pic mai ieftin decat la tine(ei, sa nu-ti faci cine stie ce scenarii), in sensul ca la 2 luni a fost 260 de ron (Infanrix hexa), la 4 luni a fost 240 (a avut doar 5 tulpini) iar la 6 luni, ca la 2 luni , doar ca intre timp a mai scazut la pret de la 270 la 240 ron. Si mai urmeaza intr-adevar la un an. Vorba ta, ce nu facem noi pentru sanatatea copiilor nostri!

Aceasta postare a fost editata de cristina67: Feb 21 2008, 01:41 AM
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioy
postare Mar 26 2008, 10:30 PM
Postare #105


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,133
Inscris la: 6-February 07
Din: Mures
Membru nr.: 1,921



Azi am facut vaccinul ROR...Deocamdata nu avem febra, doar putin agitat. Doamne ajuta!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alinad
postare Mar 27 2008, 11:43 AM
Postare #106


Junior
*

Grup: Members
Postari: 7
Inscris la: 27-March 08
Membru nr.: 18,835



in legatura cu fontanela pentru siguranta ta intreaba mereu medicul pediatru sau medicul de familie ei stiu cel mai bine ce e bine si ce nu pentru ca pe forum nu stiu daca scrie vreun cardru medical si copiii sunt atat de diferiti ....nu au un comportament liniar identic oricum si la fetita mea se putea observa cateodata pulsul si a fost ok.

este cineva care urmeaza sa faca vaccinul de 4 luni? Noi facem infanrix hexa si la 2 luni fetita a fost cam agitata o saptamana nu a vrut in brate..a plans destul de mult...ma intreb ce urmeaza la 4 luni.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pissy18kat
postare Mar 27 2008, 12:38 PM
Postare #107


bibi alexandra
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,716
Inscris la: 14-January 08
Din: mangalia
Membru nr.: 12,621



QUOTE(alinad @ Mar 27 2008, 08:43 PM) *
in legatura cu fontanela pentru siguranta ta intreaba mereu medicul pediatru sau medicul de familie ei stiu cel mai bine ce e bine si ce nu pentru ca pe forum nu stiu daca scrie vreun cardru medical si copiii sunt atat de diferiti ....nu au un comportament liniar identic oricum si la fetita mea se putea observa cateodata pulsul si a fost ok.

este cineva care urmeaza sa faca vaccinul de 4 luni? Noi facem infanrix hexa si la 2 luni fetita a fost cam agitata o saptamana nu a vrut in brate..a plans destul de mult...ma intreb ce urmeaza la 4 luni.


noi la vaccinul de 4 luni am facut febra 1 zi si la piciorus sa format o galma dureroasa care a tinut o 3 saptamani dar in rest a fost ok


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
adelastefaroi
postare Mar 27 2008, 06:53 PM
Postare #108


david teodor
****

Grup: Members
Postari: 728
Inscris la: 25-September 07
Din: FALTICENI
Membru nr.: 7,123



QUOTE(ioy @ Mar 27 2008, 12:30 AM) *
Azi am facut vaccinul ROR...Deocamdata nu avem febra, doar putin agitat. Doamne ajuta!


maine mergem si noi la vaccinul ror si am niste emotii.Eu am vb cu asistenta mea si a zis sa nu imi fac probleme ca nu are reactii adverse dar?????Am inteles ca dupa 7-10 zile poate face reactie


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Mar 27 2008, 09:11 PM
Postare #109


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(adelastefaroi @ Mar 27 2008, 06:53 PM) *
maine mergem si noi la vaccinul ror si am niste emotii.Eu am vb cu asistenta mea si a zis sa nu imi fac probleme ca nu are reactii adverse dar?????Am inteles ca dupa 7-10 zile poate face reactie

adela nu te nelinisti...cand vii cu baiatul acasa ii dai nurofen, ii pui algocalmin supozitor( de bebei) cam la o ora, si pui comprese cu apa rece pe locul intepaturii, pe care o tii pana seara si daca se poate si peste noapte o schimbi mereu...si gata multi pupici, mult brate si baiatul va fi superbine partners.gif tzuc.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioy
postare Mar 28 2008, 09:43 PM
Postare #110


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,133
Inscris la: 6-February 07
Din: Mures
Membru nr.: 1,921



QUOTE(adelastefaroi @ Mar 27 2008, 06:53 PM) *
maine mergem si noi la vaccinul ror si am niste emotii.Eu am vb cu asistenta mea si a zis sa nu imi fac probleme ca nu are reactii adverse dar?????Am inteles ca dupa 7-10 zile poate face reactie

Cum e?
Rux are dreptate...cu multi pupici si brate!
Alex s-a speriat f tare la vaccinul de un an si acum cand am intrat in cabinet, a inceput sa planga. Iar noaptea s-a trezit f des si ne-a chemat langa el...Succes!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

13 Pagini V  « < 9 10 11 12 13 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 24th April 2024 - 12:01 PM