Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

5 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> La Ce Varsta Incep Bebelusii Sa Umble
andruka82
postare Mar 17 2009, 04:28 PM
Postare #1


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 18
Inscris la: 10-February 09
Membru nr.: 71,075



buna tuturor.fetita mea are aproape 1 an si 4 luni.de mai mult timp se ridica singura in picioare si umbla dar nu foarte bine tot cade si dak este desculta umbla numai pe varfuri.mi se pare ca nu are un echilibru prea bun.am vecine care au copii de un an ,un an si vreo 2 luni dar umbla bine au echilibru.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Allynuca
postare Mar 17 2009, 06:14 PM
Postare #2


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 5
Inscris la: 16-March 09
Membru nr.: 79,197



Baietelul meu, la un a si doua luni abia incepuse sa mearga sustinut sau pe langa pat. Abia pe la un an si 4 luni si-a dat drumul la mers, desi am exersat cu el. Cat despre mersul pe varfuri, isi va reveni. Si cu Theo a fost la fel si medicul mi-a zis ca e din cauza premergatorului. Acum fuge de abia pot sa-l prind.
Sanatate maxima!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andruka82
postare Mar 18 2009, 03:51 PM
Postare #3


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 18
Inscris la: 10-February 09
Membru nr.: 71,075



multumesc pentru raspuns.sanatate multa
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lili_Amalia
postare Mar 18 2009, 09:26 PM
Postare #4


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 174
Inscris la: 9-March 09
Membru nr.: 77,051




Copiii sunt unici si fiecare are ritmul lui. Am vazut copii care au inceput sa mearga la 9-10 luni, dar si mai tarziu.Daca e sanatos, ma merge el.Nu trebuie sa-ti compari copilul cu al vecinei, cu al prietenei etc., ca poate si copilul tau a facut ceva, ce nu au facut alti copii. Va poop.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mikaell
postare Mar 18 2009, 09:36 PM
Postare #5


Mami de Printesica iubita
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,401
Inscris la: 18-February 09
Din: Arges
Membru nr.: 72,774



QUOTE(andruka82 @ Mar 18 2009, 01:58 AM) *
buna tuturor.fetita mea are aproape 1 an si 4 luni.de mai mult timp se ridica singura in picioare si umbla dar nu foarte bine tot cade si dak este desculta umbla numai pe varfuri.mi se pare ca nu are un echilibru prea bun.am vecine care au copii de un an ,un an si vreo 2 luni dar umbla bine au echilibru.

NU TREBUIE SA INTRI IN PANICA COPIII SUNT DIFERITI UNII SUNT MAI RAPIZI, UNII SUNT MAI LENTI,UNII SUNT MAI FRICOSI ALTII MAI PUTIN ,O SA MEARGA EA CRED CA A PRINS FRICA DE LA CAZATURI SI FETITA MEA CADEA DAR EA NU PRINDEA FRICA SI A MERS DE LA 11 LUNI DAR CUNOSC COPII CARE AU MERS SI PE LA 1 AN SI 5 LUNI .BAFTA LA MERS! jucaus.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gabyy
postare Mar 18 2009, 10:58 PM
Postare #6


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 47
Inscris la: 30-April 07
Din: bucuresti
Membru nr.: 3,485



Si fetita mea a mers singurica la 11 luni, eu cred ca depinde de fiecare copilas, nu trebuie sa iti faci griji, exerseaza cu el si vei avea rezultate wink.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MadaN
postare Mar 18 2009, 11:06 PM
Postare #7


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 23
Inscris la: 7-March 09
Din: Craiova
Membru nr.: 76,530



QUOTE(andruka82 @ Mar 17 2009, 06:28 PM) *
buna tuturor.fetita mea are aproape 1 an si 4 luni.de mai mult timp se ridica singura in picioare si umbla dar nu foarte bine tot cade si dak este desculta umbla numai pe varfuri.mi se pare ca nu are un echilibru prea bun.am vecine care au copii de un an ,un an si vreo 2 luni dar umbla bine au echilibru.

stai linistita ca o sa mearga
vladut are 1 si 1 luna si nu merge sing dar nu imi fac probleme
copii nu trebuie comparati cu alti
ei sunt unici


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyanp
postare Mar 19 2009, 04:32 AM
Postare #8


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,173
Inscris la: 24-December 08
Din: ontario
Membru nr.: 59,818



In principiu nici un copil nu trebuie comparat cu altul. Dezechilibrul poate fi cauzat si de mersul pe varfuri. Eu merg cu cel mic la fizioterapie si d-na mi-a explicat ca nu trebuie lasat pe varfuri, trebuie sa am grija sa stea pe toata talpa, concluzia, incaltaminte adecvata varstei, adica sa-i iau un fe de ghetura, ceva care sa-i tina glezna si sa aiba si talonet in interior. Eu la copii cumpar numai incaltaminte de calitate din piele, desi ustura rau la pret, dar asta e. Daca esti ingrijorata mergi la un fizioterapeut si sigur iti va spune daca sunt probleme sau numai felul fetitei tale de a invata, si la un ORL-ist, dezechilibrul mai poate fi cauzat de probleme ale urechii interne, desi din ce ai povestit nu prea pare a fi. De obicei copiii cu asa probleme au tendinta de a tine si capsorul intr-o parte. Poti, daca esti ingrijorata sa mergi si sa vezi. Nu merge la medicul de familie sa nu ai alte surprize. Bafta multa.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tanyaloch
postare Mar 19 2009, 10:57 AM
Postare #9


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 15
Inscris la: 13-March 09
Din: Lugoj
Membru nr.: 78,581



Din cate stiu eu pentru copilasi e cel mai bine desculti sa invete sa mearga, adica cu ciorapei. Fetita mea a inceput sa merga cu putin inainte de 1 an. Acum are 1 an si aproape 4 luni si cand o mai lasa desculta merge pe varfuri pentru ca e o senzatie cuidata pentru ea sa atinga podeaua cu talpa goala. Asta pana se obisnuieste. Mai merge pe varfuri si incaltata, dar se vede ca se prosteste si incearca sa ne atraga atentia la ce stie ea sa faca.
Sanatate tuturor.


......................................
Un votic http://www.utilecopii.ro/copilul-anului/pa...ia2.asp?id=1298 MULTUMIM!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dianar
postare Mar 19 2009, 11:22 AM
Postare #10


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 188
Inscris la: 11-January 09
Din: Chisinau
Membru nr.: 64,060



Copii nu trebuie comparati.Fiecare cu ritmul sau de dezvoltare. Lucreaza cu el,incurajeaza-l, lauda-l si nici nu vei observa cum va alerga intr-o zi din urma. Nu-ti fa probleme din cauza asta.Sunt sigura ca el are cu ce se lauda.
Piciul meu a facut primul pas la 8,5 luni dar in schimb nici pana acum nu face la olita,sau altceva care unii copii fac.Dar nu-mi fac griji de aceasta.Ma bucur ori de cate ori face progrese.
Curaj si rabdare!


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

5 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 19th March 2024 - 09:14 AM