Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

4428 Pagini V  « < 1138 1139 1140 1141 1142 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Mamici De Octombrie 2009, minunea din viata noastra....
ramona2000
postare Sep 14 2009, 08:52 PM
Postare #11391


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 311
Inscris la: 6-April 09
Din: baia mare
Membru nr.: 83,360



buna seara

Am intrat v-am citit tot ce ati scris dar nu mai am putere sa scriu foarte multe. Azi am fost la scoala a fost prima zi de scoala a lui andrada a fost foarte frumos si emotionant cand a sunat pt prima data clopotelul pt cls I.

Eu ma simt epuizata toata ziua am circulat in oras fiind si sarbatoare sotul nu a lucrat si am mai fost la cumaparaturi de s-a facut ora 17.

A zis cine de dureri la degetele de la mana: eu noaptea ma umflu foarte tare si pe dimineata ma dor de parca mi-ar fi rupte. Maine cxred ca merg la medicul de familie si sa vads ce am.

Am acuma seara o senzatie ca toata sunt umflata de parca m-a injectat cineva pe sub piele cu ceva ser asa de ciudat ma simt. O pun pe seama oboselii.


Laura draga eu mi-am facut programare pe joi , suna si tu si fa-ti ca iti raspunde mama lui Nicu. Intr-adevar am sunat dimineata la 10.

Va doresc nopate buna
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simina_ana
postare Sep 14 2009, 09:04 PM
Postare #11392


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,115
Inscris la: 26-November 08
Din: Sibiu
Membru nr.: 51,486



QUOTE(andrea76 @ Sep 14 2009, 09:14 PM) *
~buna seara!

hop..top.....ma bag si eu in seama, ce sa fac , nu pot sa tac.....
nu prea sant de acord cu sua aici-imi cer scuze.....santem diferite si reactionam diferit....
eu si acum si la prima sarcina am avut scurgeri din sani de la 20 de saptamani.....daca stau fara sutien trebuie sa schimb si cate 5 tricouri pe zi, asa de tare imi curge.( asta ma duce cu gandul ca nu as avea canalele infundate,nu?)
in prima noapte dupa ce am nascut am facut mastita sau furia laptelui in spital....nu stiu care e diferenta .....cert este ca m-am trezit cu niste sani mari, enormi......tari ca piatra si durerosi de nu puteam sa-i ating.
a venit moasa si m-a muls ea(ce nasol suna!) singura nu am reusit si nici nu ma tinea sufletul....
am avut foarte mult lapte....am alaptat pana la un an....dar la inceput bebele nu are nevoie decat de o cantitate mica de lapte si daca nu te mulgi dupa fiecare masa organismul interpreteaza ca nu e nevoie sa produca o cantitate mai mare de lapte si in 2-3 saptamani te trezesti ca ramai fara...
ca sa se elimine mai usor laptele se recomanda comprese cu apa fierbinte...(un prosop udat si stors bine in apa fierbinte cat sa nu te arzi la maini). daca pui compresa rece atunci se blocheaza canalele si sanii devin durerosi- laptele nu mai curge asa usor.

poate mai intra si celelalte mamici care au alaptat si va spun si parerea lor....

cu cat scoti mai mult lapte cu atat organismul produce mai mult.....
daca sanii raman plini dupa ce tu alaptezi nu are de ce sa mai produca si ramai fara! partners.gif partners.gif

va pup si sa faceti cum credeti voi de cuvinta! oFloare1.gif



SUBSCRIU

Si eu am patit asta in primele nopti in spital....am nascut prin cezariana si mi-a venit lapticul dupa 2 zile.....deoarece bebe sugea f putin, am facut si eu furia laptelui. Aveam febra 39, sanii imi erau ca piatra si f durerosi. Asa ca de la 9 seara pana dimineata eu ma mulgeam la fiecare 2, 3 ore....bebe sugea f putin si nu facea fata "productiei"....Am tinut-o asa cam o saptamana...de cand mi-a venit lapticul . Apoi bebe a inceput sa suga tot mai mult. Eu m-am muls pana la aproape 6 luni....Mulsul ca si alaptatul stimuleaza lactatia....Dar cand e prea mult si bebe nu goleste tot sanul , e bine sa il golesti tu ca sa nu se intample altele mai rele.

Mastita
Introducere

Mastita este o infectie a tesutului mamar care se manifesta prin durere, umflarea si inrosirea sanului. Mastita apare indeosebi la femeile care alapteaza, desi, foarte rar, survine si inafara lactatiei.

Deseori, mastita apare in primele sase saptamani dupa nastere (post-partum). Afectiunea determina stari de oboseala si epuizare fizica. Totusi, in unele cazuri, mastita survine mai tarziu in timpul alaptarii.

Mastita poate determina proaspetele mamici sa inceteze alaptarea mai devreme decat si-au propus. Dar sugarii pot fi alaptati la san chiar daca mama sufera de mastita.

Se pot distinge mai multe forme de mastita:

1.Mastita acuta (cel mai adesea, fara complicatii) se observa in general in timpul alaptarii si mai ales la inceputul lactatiei.
2.Mastita cronica este cauzata de infectii bacteriene recurente sau de o dereglare hormonala.
3.Mastita carcinomatoasa este o forma de cancer de san a carui evolutie este uneori grava.
4.Mastita granulomatoasa este o forma rara, dar benigna de inflamatie a sanului. Evolutia sa este buna - mastita granulomatoasa regreseaza in mod spontan.


Cauzele mastitei:

Mastita survine indeosebi in timpul alaptarii la san si se datoreaza unei infectii bacteriene, in conditiile in care sanul sau mamelonul este iritat sau crapat. Astfel, bacteriile patrund printr-o crapatura a pielii sau a mamelonului sau prin deschiderea unui canal galactofor. Cea mai comuna bacterie este Staphylococcus aureus, dar alte bacterii ca de exemplu Staphylococcus epidermis si Streptococi sunt uneori responsabile de infectie.

Aceste bacterii se gasesc in mod obisnuit pe suprafata pielii, dar pot cauza infectii doar in conditiile in care patrund in organism. Ele pot proveni din pielea mamei sau a sugarului, in special daca acesta are o infectie cutanata. O buna igiena, care consta in spalarea regulata a sanilor, va preveni multiplicarea bacteriilor in piele si va reduce riscurile de infectie.

In timpul alaptarii, mastita poate surveni si atunci cand sanii nu se golesc complet la fiecare supt. Acest lucru se poate intampla daca sugarul nu prinde in mod corect sfarcul. Astfel, sanii devin umflati si durerosi, dar simptomele nu sunt la fel de severe ca in cazul unei infectii. Daca un canal galactofor (canal care transporta laptele) este blocat sau infectat, aceleasi simptome pot sa apara.

Mastita care nu este asociata cu alaptarea poate avea numeroase cauze:

&raquo; o infectie in alta regiune a corpului, cu bacterii sau virusuri (de exemplu, virusul care provoaca oreionul) se poate extinde la san
&raquo; boli grave precum tuberculoza, sifilisul sau actinomicoza pot provoca mastita cronica, atunci cand germenii ajung la san
&raquo; fumatul creste in mod dramatic riscurile unei forme de mastita, care provoaca durere si roseata in jurul mamelonului
&raquo; mameloanele se pot infecta si deveni dureroase, in urma frecarii de haine - de exemplu in timpul exercitiilor fizice, in lipsa unui echipament corespunzator
&raquo; piercingurile nesterilizate pot fi cauze de infectie a sanului

Factorii de risc

&raquo; Pielea iritata si crapata a mamelonului permite patrunderea bacteriilor, ce pot infecta ductul galactofor, ducand la mastita. Totusi, mastita poate surveni chiar daca mameloanele nu sunt crapate.
&raquo; Un episod anterior de mastita in timpul alaptarii este un factor de risc pentru reaparitia inflamatiei tesutului mamar
&raquo; golirea incompleta a sanilor in timpul alaptarii
&raquo; purtatul unui sutien prea stramt, care poate reduce fluxul laptelui
&raquo; interventiile chirurgicale anterioare asupra sanilor, radioterapia, slabirea sistemului imunitar in urma unei chimioterapii
&raquo; afectiuni imunitare (lupus)


Furia laptelui. Exista cazuri in care aparitia laptelui este brusca; laptele umple sanii si daca mai exista si canale infundate, apare o senzatie de sani angorjati si durerosi. Atentie! Consumul de lichide in cantitati mari poate favoriza aparitia "furiei laptelui"; ca urmare, este indicat sa se consume multe lichide dupa nastere, insa nu dintr-odata, ci treptat (ex: 200-300 ml in fiecare ora); In cazul in care apare senzatia de angoejare a sanilor, este mai bine sa se intrerupa consumul de lichide pentru cateva ore (pana la rezolvarea problemei).

Daca bebelusul este impreuna cu mama, aceasta ii poate oferi sanul. S-ar putea sa fie o solutie perfecta pentru toata lumea: bebelusul se hraneste, goleste sanii, iar mama scapa de senzatia de angorjare si de durere. Pentru a facilita suptul, este preferabil ca mama sa isi maseze usor sanii inainte, si eventual sa mulga cateva picaturi, pentru ca sfarcurile sa se formeze si sa poata fi mai usor apucate de bebelus. Daca bebelusul are ore fixe de alaptat si nu va fi adus la san decat peste cateva ore (sau daca doarme si nu poate fi trezit sau se trezeste dar nu doreste sa suga), se recomanda ca mama sa isi maseze sanii si sa se mulga pana cand senzatia de angorjare dispare.

Pentru a preveni furia laptelui este bine ca dupa nastere mama sa isi verifice regulat sanii si sa ii maseze usor, pana la aparitia laptelui; daca se simt noduli (chiar daca sanul in ansamblu nu e angorjat) e bine sa se maseze sanul in zona respectiva si sa puna bebelusul la sanul respectiv (sau sa se mulga) - s-ar putea ca unul din canale sa fie infundat; daca este stimulat corespunzator, sunt sanse mari sa se desfunde rapid, fara alte probleme.



No.....sper ca nu v-am plictisit.....
Va doresc nastere usoara si abia astept sa va vad bebeii....
tzuc.gif



--------------------


Un copil poate oricand sa-l invete pe un adult trei lucruri: cum sa fie multumit fara motiv, cum sa nu stea locului niciodata si cum sa ceara cu insistenta ceea ce isi doreste

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simina_ana
postare Sep 14 2009, 09:09 PM
Postare #11393


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,115
Inscris la: 26-November 08
Din: Sibiu
Membru nr.: 51,486



QUOTE(USA @ Sep 14 2009, 09:29 PM) *
Scurgerile sunt normale....aici(nu stiu in tara)..sunt tampoane rotunde ptr sanii pe perioada alaptatului....


Sunt si la noi.....de la diverse firme....atat in hypermarket-uri cat si la farmacii...ca pret e mai avantajos in hypermarket....
Eu am folosit cele de la Bella....sunt si de la alte firme de renume...dar avand in vedre ca faca acelasi lucru, nu merita sa dati banii fara rost....
Eu totusi am gasit cusur la tot ce am folosit.....avand f mult laptic,udam tricourile....asa ca am gasit alta metoda. Noaptea....cand imi curgeau sanii cel mai tare (desi bebe se trezea si noaptea a suga) foloseam absorbante igienice....alea sunt impermeabile....liwlol.gif sa nu radeti...dar nu degeaba se spune ca romanul e inventiv liwlol.gif...dar chiar mi-am salvat multe tricouri de la a fi udate....


--------------------


Un copil poate oricand sa-l invete pe un adult trei lucruri: cum sa fie multumit fara motiv, cum sa nu stea locului niciodata si cum sa ceara cu insistenta ceea ce isi doreste

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ninina
postare Sep 14 2009, 09:19 PM
Postare #11394


...sunt fericita alaturi de iubitii mei...
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 13,885
Inscris la: 11-September 08
Membru nr.: 37,208




QUOTE(USA @ Sep 14 2009, 08:36 PM) *
Foaarte foarte practiceee.....mai ales ca dupa supt, eu ma dadeam cu o crema speciala ptr sfarcuri, ca sa nu se irite sau mai rau de la supt(am vazut niste cazuri de mi s-au ridicat cele pe mine....sfarcuri terminate de supt...iar mamy plangea de durere la fiecare masa a bb-lusului-so, mare grija siu la asta)..care a facut minuni...so, dadeam cu crema dupa supt si puneam tamponelul pe san, sub sutien.....super binee....si spalam sanul pana in masa....

...da si eu mi-am cumparat defapt mi-a adus sotul din MAdrid...sper sa.mi ajunga....
...mi-am luat si crema pt sani.......sper sa fie bine....
,,,imi este si mie teama de alaptat.....sa vedem cum o fi....
Simina multumi de sfaturi si idei....este adevarat ca romanii sunt inventivi.....cate nu mai invventez si eu pe aici.... trandafir.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kyra
postare Sep 14 2009, 09:21 PM
Postare #11395


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,113
Inscris la: 2-March 09
Din: onesti
Membru nr.: 75,325



QUOTE(kyra @ Sep 14 2009, 05:30 AM) *
Buna dragi mamicute!!!

Si noi am fost la gradi de dimineata.Am o prietena a carei fetita de 3 ani nu a vrut sa mearga fara mine si kyra si a tb sa ma trezesc la 7.30 .Asa mult mi-a placut ca am stat pana la 10.Toti plangeau...erau asa frumosi..a vrut educatoarea sa ma opreasca asistenta ca nu mai facea fata la 22 de buc.....
Noi suntem bine cu o exceptie:imi amortesc degetele de la mana dreapta.Vi s-a intamplat?!Aseara citeam pe net despre preeclampsia la gravide...si am intrat un pic in ceata ...tb sa-mi sun medicul sa ma linistesc...
Va pupik si aveti grija de jucaus.gif vostri!!!! trandafir.gif





MA BAGA SI PE MINE CINEVA IN SEAMA???????????!!!!!!!!!!!!!!!! crybaby.gif ...Nimeni nu ma iubesteeeeeeeeeeee.................


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Sep 14 2009, 09:21 PM
Postare #11396


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



QUOTE(simina_ana @ Sep 14 2009, 10:09 PM) *
foloseam absorbante igienice....alea sunt impermeabile....liwlol.gif sa nu radeti...dar nu degeaba se spune ca romanul e inventiv liwlol.gif...dar chiar mi-am salvat multe tricouri de la a fi udate....

nuuuu raddd....ca si yo..uneori, cand sotul nu era prin jur si le terminam pe ale mele-aici se iese numai cu masina la magazine-so, e mai greut....mai puneam si yo..din cele daily....de zii cu zii..foarte practicee....cum nuu..... partners.gif


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Sep 14 2009, 09:22 PM
Postare #11397


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



QUOTE(kyra @ Sep 14 2009, 10:21 PM) *
MA BAGA SI PE MINE CINEVA IN SEAMA???????????!!!!!!!!!!!!!!!! crybaby.gif ...Nimeni nu ma iubesteeeeeeeeeeee.................

Mamy....yo pateam asa.....ba la mana ..ba la picior.....si numai buricile.....e normal..don't worry! partners.gif partners.gif


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mamaPIA82
postare Sep 14 2009, 09:26 PM
Postare #11398


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,302
Inscris la: 20-February 09
Din: Sighisoara
Membru nr.: 73,349



QUOTE(laurab @ Sep 14 2009, 11:25 AM) *
Da multumim, MamaPia, dar nu am vazut pe site la informatii, cat costa transportul.... ca pe mine ma intereseaza, si aici la Baia Mare nu am gasit.


LAURA, pret transport cu curier rapid, adica ti-l aduce la usa - Colet / Ramburs 15.00 ron- mi-am comandat, astept joi sa le primesc. eu am gasit de cumparat la noi, dar cu 80-100 ron si mi s-a parut prea scump. nasol e la astia ca trebe comanda minima de `100 ron, eu mi-am mai luat pija ptr alaptat, 2 sutiene, si acolo sunt bani.


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mamaPIA82
postare Sep 14 2009, 09:30 PM
Postare #11399


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,302
Inscris la: 20-February 09
Din: Sighisoara
Membru nr.: 73,349



QUOTE(ninina @ Sep 14 2009, 11:30 AM) *
...si eu am cautat peste tot sutiene pt alptat si nu am gasit.....
..ma gandeam cel putin doua sa am ar fi bine......
...am cautat si din alea care se deschid in fata...chiar daca nu sunt speciale...dar sa fie din bumbac...si nici de alea nu am gasit...

vezi draga ninina pe site-ul ala de care ziceam TORIA, acolo gasesti. eu mi-am cumparat 2, si marimi diferite. am inteles ca mai cresc sanii cand incep sa alaptez. daca nu va grabiti o sa va pun joi cand le primesc poze cu ele si va zic si cum vin si ce calitate e. ca e mare diferenta de pret fata de ce se gasesc in magazine! si transportul e acceptabil, 15 ron, e trecut pe factura, deci sigur nu vine mai mult!


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mamaPIA82
postare Sep 14 2009, 09:33 PM
Postare #11400


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,302
Inscris la: 20-February 09
Din: Sighisoara
Membru nr.: 73,349



QUOTE(p3ttr3 @ Sep 14 2009, 11:51 AM) *
Fetele am o intrebare de 2 saptamani am o stare de greata si ma doare ficatul uneori am 37 saptamani si la prima sarcina nu am avut simptomele astea deloc, mai este vre-una dintre voi cu asemenea "dileme", o saptamana frumoasa va doresc.


in saptamana 36-37 m-am simtit groaznic.. ma durea ficatul, aveam greata, aveam un nod in gat mai tot timpul... dar mi-a trecut. m-a tinut cam 3 zile..


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4428 Pagini V  « < 1138 1139 1140 1141 1142 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 25th April 2024 - 01:22 AM