Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Gravidutele Au Voie La Mare, La Soare?, sarcina
AngiC
postare Aug 18 2008, 01:10 PM
Postare #1


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,906
Inscris la: 30-July 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 32,407



Stie cineva daca gravidele au voie la mare ?

De vreo 2 sapt ma cam dor sanii la fel ca atunci cand am ramas insarcinata prima oara. Acum 2 zile m-am simtit foarte rau: greata, varsaturi-astea le-am avut si la prima sarcina-dar ma cam deranjasem la stamac si aveam frisoane. Ieri n-am mai avut nimic si nici azi ...Ciclu tre sa-mi vina maine, asa ca nu pot spune daca mi-a intarziat...Cred ca-i cam devreme pentru un test de sarcina.


Vineri tre sa plecam la mare. Daca sunt insarcinata pot sa fac plaja? Pot sa fac baie?





--------------------


si
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
diana1318
postare Aug 18 2008, 02:08 PM
Postare #2


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,588
Inscris la: 12-May 08
Din:
Membru nr.: 23,200



Cu burtica in vacanta - partea I - expunerea la soare in timpul sarcinii
E vara si ne gandim deja la concediu daca nu cumva ne pregatim deja sa mergem la mare. In pofida a ceea ce ati putea crede, nu exista adevarate contraindicatii pentru voiajuri si deplasari in timpul sarcinii, daca sarcina are o evolutie normala. Sunt totusi necesare anumite precautii mai ales in ceea ce priveste expunerea la soare in timpul sarcinii.

Cunoastem toti riscurile generale ale expunerilor imprudente la soare. Pentru femeile insarcinate exista o problema in plus, asa numita "masca de gravida": o serie de pete inchise la culoare care apar pe frunte, nas si pometi dand aspectul de masca pe fata. Aceasta se datoreaza faptului ca in timpul sarcinii creste secretia de hormoni care stimuleaza melanocitele, celule ce produc melanina, pigmentul ce da culoare pielii si o protejeaza de razele ultraviolete. O expunere excesiva si fara protectie poate inrautati situatia.
  • Expunerea trebuie dozata si evitata in orele cele mai calde (11-16) , trebuie folosite creme de soare cu grad mare si foarte mare de protectie si cat mai hidratante in orice conditie atmosferica, fara sa va lasati pacalite de zilele vantoase sau cu cer acoperit. In cazul prezentei petelor, daca acestea au aparut deja este mai bine sa nu stati deloc cu fata la soare sau sa folositi un produs solar cu ecranare totala. De asemenea e recomandata utilizarea unei creme "dupa soare", hidratanta si hranitoare (eventual bogata in vitaminele A, C, D si E) pentru mentinerea elasticitatii pielii.
  • Fetusul este protejat in fata soarelui de lichidul amniotic totusi burta trebuie si ea unsa cu creme solare intrucat la tensiunea la care este supusa pielea abdomenului se adauga si uscaciunea datorata bronzului ceea ce favorizeaza aparitia vergeturilor.
  • Sanii nu se neglijeaza: caldura si soarele duc la o ingrosare a glandei mamare ce provoaca o crestere a vascularizarii si in consecinta o mai mare sensibilitate la efectele vasodilatatiei, astfel ca trebuie sa acordam o atentie sporita protectiei acestora. Un costum de baie cu sutien ce are cupe intarite e util pentru mentinerea elasticitatii tesuturilor si tonusului muschilor.
  • Picioarele sufera si ele efectele vasodilatatiei. Creati-va obiceiul de a face plimbari lungi pe malul marii, cu picioarele in apa ,daca este posibil, pentru a beneficia de masajul natural al valurilor. Dormiti cu picioarele usor ridicate (asezand o perna sub ele) si, de cate ori stati intinsa sau asezata, la fiecare 2-3 ore, ridicati picioarele timp de cateva minute pentru inlesnirea circulatiei sangelui.


Aceasta postare a fost editata de Andrei: Aug 18 2008, 02:13 PM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AngiC
postare Aug 18 2008, 02:24 PM
Postare #3


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,906
Inscris la: 30-July 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 32,407



Multumesc mult pentru raspuns Diana! oFloare.giffloare2.gif

Oare vine barza la mine??? Oare la o doua sarcina apar simptomele mai repede? gravida.gif





--------------------


si
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
diana1318
postare Aug 18 2008, 02:28 PM
Postare #4


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,588
Inscris la: 12-May 08
Din:
Membru nr.: 23,200




QUOTE(AngiC @ Aug 18 2008, 03:24 PM) *
Multumesc mult pentru raspuns Diana! oFloare.gif floare2.gif

Oare vine barza la mine??? Oare la o doua sarcina apar simptomele mai repede? gravida.gif


Iti doresc sa fie asa cum itit doresti ! floare2.gif
Referitor la simptome pt a doua sarcina ... nu stiu ce sa-ti spun , fiindca eu nu am avut mai deloc la niciuna din sarcini. Singurul simptom - ma dureau putin sanii . Iar ca aspect : la a doua sarcina s-a cunoscut burtica f devreme , in timp ce la prima abia prin luna a 5 -a observa lumea ca e un bb acolo.

Aceasta postare a fost editata de diana1318: Aug 18 2008, 02:30 PM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
diana1318
postare Aug 18 2008, 02:32 PM
Postare #5


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,588
Inscris la: 12-May 08
Din:
Membru nr.: 23,200



In legatura cu testul de sarcina - eu stiu ca are rezultat la 10 zile de la fecundarea ovulului.
Intreaba la farmacie, se pare ca apar teste din ce in ce mai performante pe care le poti face la doar cateva zile .



--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
meaw_ela
postare Aug 18 2008, 07:17 PM
Postare #6


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,306
Inscris la: 3-April 07
Din: Toronto
Membru nr.: 3,020



QUOTE(AngiC @ Aug 18 2008, 08:24 AM) *
Multumesc mult pentru raspuns Diana! oFloare.giffloare2.gif

Oare vine barza la mine??? Oare la o doua sarcina apar simptomele mai repede? gravida.gif



un test pe care il potzi face cu 5 zile inaintea CM se numeste FIRST RESPONSE. Poate il gasesti. pot sa-ti spun ca ese posibil sa simti mult mai repede simptomele. Mai ales daca stii sigur ca ai incercat si este posibil sa ai bebe in burtica. eu am simtit din a treia zi... de parca sosea CM....si inca mai simt asa. plus sanii foarte sensibili,ametzeli ushoare...la prima sarcina nu a fost asa. Iti doresc succes si sa auzim de bebe! floare2.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AngiC
postare Aug 19 2008, 11:01 AM
Postare #7


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,906
Inscris la: 30-July 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 32,407



Multumesc mult pentru raspunsuri si urari floare2.gif

Trec chiar azi pe la farmacie... Sper sa vina barza ca incercam de vreo 3 luni





--------------------


si
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pustiks
postare Aug 19 2008, 11:07 AM
Postare #8


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,297
Inscris la: 23-May 08
Din: Craiova, acum Horezu
Membru nr.: 24,190



Te asteptam cu vesti bune! gravida.gif


--------------------



Viata este frumoasa, iar ceea ce este mai frumos urmeaza sa se intample
http://stirileprotv.ro/campanii/vreau-si-e...ie-si-lege.html
http://vreausieuparintiimei.stirileprotv.ro/
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
laura
postare Aug 20 2008, 09:25 AM
Postare #9


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 455
Inscris la: 6-October 06
Din: bucuresti
Membru nr.: 152



QUOTE(AngiC @ Aug 19 2008, 12:01 PM) *
Multumesc mult pentru raspunsuri si urari floare2.gif

Trec chiar azi pe la farmacie... Sper sa vina barza ca incercam de vreo 3 luni



Ti-ai facut testul, cum a iesit? Eu nu prea am avut simptome cand am ramas inarcinata. Doar ca ma dureau sanii ( ca la ciclu) si nu mai puteam fuma asa mult.... Sper sa fie asa cum vrei tu
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AngiC
postare Aug 20 2008, 10:36 AM
Postare #10


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,906
Inscris la: 30-July 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 32,407



QUOTE(laura @ Aug 20 2008, 10:25 AM) *
Ti-ai facut testul, cum a iesit? Eu nu prea am avut simptome cand am ramas inarcinata. Doar ca ma dureau sanii ( ca la ciclu) si nu mai puteam fuma asa mult.... Sper sa fie asa cum vrei tu



Am facut testul aseara. Doua liniute biggrin.gif Ma duc sa fac ecografie imediat ce ma intorc di concediu.

Ma dor sanii cam de 2 saptamani. De fumat m-am lasat sambata ca mi-a fost tare rau si am banuit ca testul va iesi pozitiv. Sper ca si tu te-ai lasat de fumat..

Va pup si va doresc la toate sarcina usoara si fara probleme iar la cele ca inca incearca mult mult "sport" ca da rezultate bananab.gif bananab.gif bananab.gif



--------------------


si
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 17th April 2024 - 01:53 AM